Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου φαίνεται αδιανόητο να πρέπει να ανοιγοκλείνω τα δεδομένα για να μπαίνω κάθε φορά στο διαδίκτυο. Μιας και το διαδίκτυο μπαίνω κάθε 5 με 10 λεπτά.

Επίσης κάνω πάρα πολύ χρήση GPS καθώς και επίσης το bluetooth μαζί με το WiFi είναι μόνιμα ανάμενα.

Άρα έχω μόνιμα ανάμενα τα πάντα και τη μία μέρα με αρκετά σκληρή χρήση τη βγάζω άνετα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μου φαίνεται αδιανόητο να πρέπει να ανοιγοκλείνω τα δεδομένα για να μπαίνω κάθε φορά στο διαδίκτυο. Μιας και το διαδίκτυο μπαίνω κάθε 5 με 10 λεπτά.

Επίσης κάνω πάρα πολύ χρήση GPS καθώς και επίσης το bluetooth μαζί με το WiFi είναι μόνιμα ανάμενα.

Άρα έχω μόνιμα ανάμενα τα πάντα και τη μία μέρα με αρκετά σκληρή χρήση τη βγάζω άνετα.

 

Εννοείς ότι έχεις τα δεδομένα μονίμως ανοιχτά, για να μην κάνεις αυτή τη διαδικασία συνέχεια, οκ το καταλαβαίνω. Και ναι,με την 10, με τα πάντα στο φουλ μια μέρα την βγάζεις άνετα.

Επίσης υπάρχει μια επιλογη στον τομέα : μπαταρία και απόδοση ,όπου μπορείς να βάλεις το κινητό με όριο χρόνου όταν είναι κλειστό από 5,10 και 30 λεπτά να σβήνει τα δεδομένα κινητής και να κάνει clear cache, εγώ έχω το clear cache στα 30 λεπτά με σβηστη οθόνη

Edited by gambitzx
Link to comment
Share on other sites

Αναζήτηση επαφών σε στυλ T9 - σε Ελληνικά και Αγγλικά. Από τότε που το πρωτο-είδα στον dialer της HTC σε Windows Mobile, δεν ξαναγύρισα ποτέ σε κάτι που να μην το είχε. Και η Google ποτέ δεν έφτιαξε κάτι απολύτως ανάλογο (ούτε η Xiaomi, ούτε κανένας άλλος, απ' ό,τι έχω δει).

 

.

 

Και εγω τον exdialer χρησιμοποιώ για τον ίδιο λόγο.

Έχε υπόψη σου όμως πως πχ στα κινητά της Huawei ο dialer τους υποστηρίζει αυτήν την δυνατότητα.

Είναι η πρώτη φορά που δεν θα χρησιμοποιήσω τον exdialer σε κινητό μου μετά από πολλά χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δε θα τον χρησιμοποιήσεις επειδή πας σε Huawei...;

 

Εν τω μεταξύ δε βρίσκω άκρη με τον exDialer στο καινούριο miui...

Μια μου ανοίγει τον μαμά dialer (για να καθαρίσει τις χαμένες κλήσεις) και τον ξανακλείνει αμέσως (ως ώφειλε),

μια τον ανοίγει αλλά μένει ανοιχτός και πρέπει εγώ να τον κλείσω για να επιστρέψω στον ex,

και μια δεν τον ανοίγει καθόλου!

Όλα εννοείται με τις ίδιες ρυθμίσεις, χωρίς να αλλάζω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το πήρα κι εγώ τελικά σήμερα! Οπότε θα σας ζαλίζω στις ερωτήσεις, την υπομονή σας παρακαλώ καθώς πρώτη φορά με xiaomi και miui!

 

Πρώτη ερώτηση! Μπορούμε να σβήσουμε συντομεύσεις εφαρμογών που δε θέλουμε να είναι στο home screen?

Edited by chriszamanis
Παρακαλώ να διαγραφεί, απο λάθος μπήκε εδω

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το πήρα κι εγώ τελικά σήμερα! Οπότε θα σας ζαλίζω στις ερωτήσεις, την υπομονή σας παρακαλώ καθώς πρώτη φορά με xiaomi και miui!

 

Πρώτη ερώτηση! Μπορούμε να σβήσουμε συντομεύσεις εφαρμογών που δε θέλουμε να είναι στο home screen?

Εννοειται ισχυει οτι μπορεις
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται ισχυει οτι μπορεις
Με ποιον τρόπο;

Ως τώρα τις βάζαμε σε φακέλους η τις ρίχναμε σε διπλανή οθόνη.

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην φαίνονται καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

αν και εξαρτάτε από ποιόν εκκινητή χρησιμοπειής (Launcher) στους περισότερους κρτάς πατημένη την εφαρμογή και στο πάνω μέρος βλέπεις επιλογή είτε για απεγκατάσταση είτε για διαγραφή αν δεις μόνο επιλογή απεγκατάστασεις(unistall) τότε δεν είναι συντόμευση
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

αν και εξαρτάτε από ποιόν εκκινητή χρησιμοπειής (Launcher) στους περισότερους κρτάς πατημένη την εφαρμογή και στο πάνω μέρος βλέπεις επιλογή είτε για απεγκατάσταση είτε για διαγραφή αν δεις μόνο επιλογή απεγκατάστασεις(unistall) τότε δεν είναι συντόμευση

 

Αυτό ειναι! Ευχαριστώ!

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι! Ευχαριστώ!

 

Απλα απο περιεργεια,με τι συσκευη ησουν πριν το 9?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

huawei p9 lite με nova launcher

Απλά αν δεις στο αρχικό μου μήνυμα επειδή ηθελα να το σβήσω και δεν μπορούσα εχω κάνει τροποποίηση με μήνυμα για διαγραφή.

Γιατί είναι απο λάθος στο νήμα αυτο (στου 9τ pro ήθελα να το βάλω), αλλά ετσι κι αλλιώς βρέθηκε λύση!!

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ μιας και το mi5 μου παρέδωσε πνεύμα την προηγούμενη βδομάδα ξαφνικά (του έκανα reboot και δεν άνοιξε ποτέ.. συνδυασμοί πλήκτρων δεν δούλεψαν μπας και..anyway)

 

To χρησιμοποιώ 2 μέρες τώρα. Έχω συνηθίσει τα μυστήρια κόλπα του miui 5 χρόνια τώρα οπότε τα παραβλέπω και το πήρα έχοντας γνώση. Το μόνο αρνητικό που έχω να πω, είναι το βάρος του. Ένα μήνυμα πας να γράψεις και σου βγαίνει το χέρι! Σε συνδυασμό με το μέγεθος οθόνης, έχω βρεθεί να χρειάζεται οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω και το άλλο χέρι..!

 

Κατά τ'άλλα πανέμορφο, πήρα το μαύρο! :D

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ μιας και το mi5 μου παρέδωσε πνεύμα την προηγούμενη βδομάδα ξαφνικά (του έκανα reboot και δεν άνοιξε ποτέ.. συνδυασμοί πλήκτρων δεν δούλεψαν μπας και..anyway)

 

To χρησιμοποιώ 2 μέρες τώρα. Έχω συνηθίσει τα μυστήρια κόλπα του miui 5 χρόνια τώρα οπότε τα παραβλέπω και το πήρα έχοντας γνώση. Το μόνο αρνητικό που έχω να πω, είναι το βάρος του. Ένα μήνυμα πας να γράψεις και σου βγαίνει το χέρι! Σε συνδυασμό με το μέγεθος οθόνης, έχω βρεθεί να χρειάζεται οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω και το άλλο χέρι..!

 

Κατά τ'άλλα πανέμορφο, πήρα το μαύρο! :D

 

Θα κάνεις μπράτσα, μόνο να αλλάζεις χέρια για να μοιράζονται τα σετ!

Και μένα carbon είναι γενικά μου αρέσει αυτό.

Ωραίο είναι γενικά,αν δεν είχε τα κολλήματα με το λογισμικό όλα καλά. Κοίτα να το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις μπράτσα, μόνο να αλλάζεις χέρια για να μοιράζονται τα σετ!

Και μένα carbon είναι γενικά μου αρέσει αυτό.

Ωραίο είναι γενικά,αν δεν είχε τα κολλήματα με το λογισμικό όλα καλά. Κοίτα να το χαρείς.

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol: ωραίος γέλασα πολύ χαχαχααχ

 

Το λογισμικό είναι αυτό που είναι. Δεν είναι κακό, απλά αποπνέει πάντα έναν αέρα...beta. Είτε κάποιο μικροκολληματάκι θα φάει στο άσχετο, κάποιο notification θα κολλήσει, κάποιο restart θα κάνει κλπ...

 

Προσωπικά αυτό που με ενοχλεί στην καθημερινή χρήση του miui είναι πως α) δεν βάζει τα apps σε αλφαβητική σειρά :p β) δεν έχει search για app, δεν θέλω να κάνω μισή ώρα scrolling για να βρω κάποια που δεν χρησιμοποιώ συχνά. Σε συνδυασμό με το α) δε, το χάος. Βέβαια Nova launcher Prime και λύνονται όλα αυτά - απλά μου φαίνεται σαν να μην "κουμπώνει" καλά ο nova στα xiaomi. Τέλος πάντων, προσωπικά παίρνω xiaomi για το καλό hardware σε καλή τιμή. Το software είναι αποδεκτό, με πολλά περιθώρια βελτίωσης αν και μετά από τόσα χρόνια δεν περιμένω δραματικές αλλαγές ποτέ. Αν δεν είχα bank apps κλπ στο κινητό θα έτρωγε πόδι από την πρώτη μέρα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια Nova launcher Prime και λύνονται όλα αυτά - απλά μου φαίνεται σαν να μην "κουμπώνει" καλά ο nova στα xiaomi.

Το έχω ακούσει κι από άλλους αυτό για τον Nova και τα xiaomi.

Εγώ εδώ και πολλά χρόνια είμαι οπαδός του Holo Launcher, και μάλιστα -όσο κι αν αυτό σε πρώτη ανάγνωση μπορεί να φανεί λίγο περίεργο- του Holo Launcher for ICS, κατά προτίμηση βεβαίως στην έκδοση "Plus" (ό,τι και το Prime για τον Nova).

Παρά το ότι έχει να ανανεωθεί από το '18, παίζει ακόμα άψογα σε όλες μου τις συσκευές - και στο (κάπως ιδιότροπο, ίσως) Xiaomi.

Ίδιας φιλοσοφίας με τον Nova, μικρός και πανάλαφρος και εξαιρετικά παραμετροποιήσιμος (πολύ περισσότερο και από τον Nova, θεωρώ).

Αν έχετε τα κέφια, ρίχτε του μια ματιά - και αφιερώστε λίγο χρόνο να τον φέρετε στα μέτρα σας.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ μιας και το mi5 μου παρέδωσε πνεύμα την προηγούμενη βδομάδα ξαφνικά (του έκανα reboot και δεν άνοιξε ποτέ.. συνδυασμοί πλήκτρων δεν δούλεψαν μπας και..anyway)

 

To χρησιμοποιώ 2 μέρες τώρα. Έχω συνηθίσει τα μυστήρια κόλπα του miui 5 χρόνια τώρα οπότε τα παραβλέπω και το πήρα έχοντας γνώση. Το μόνο αρνητικό που έχω να πω, είναι το βάρος του. Ένα μήνυμα πας να γράψεις και σου βγαίνει το χέρι! Σε συνδυασμό με το μέγεθος οθόνης, έχω βρεθεί να χρειάζεται οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω και το άλλο χέρι..!

 

Κατά τ'άλλα πανέμορφο, πήρα το μαύρο! :D

Τηλέφωνο πούπουλο σαν το Mi 5 δύσκολα θα υπάρξει ξανά
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol: ωραίος γέλασα πολύ χαχαχααχ

 

Το λογισμικό είναι αυτό που είναι. Δεν είναι κακό, απλά αποπνέει πάντα έναν αέρα...beta. Είτε κάποιο μικροκολληματάκι θα φάει στο άσχετο, κάποιο notification θα κολλήσει, κάποιο restart θα κάνει κλπ...

 

Προσωπικά αυτό που με ενοχλεί στην καθημερινή χρήση του miui είναι πως α) δεν βάζει τα apps σε αλφαβητική σειρά :p β) δεν έχει search για app, δεν θέλω να κάνω μισή ώρα scrolling για να βρω κάποια που δεν χρησιμοποιώ συχνά. Σε συνδυασμό με το α) δε, το χάος. Βέβαια Nova launcher Prime και λύνονται όλα αυτά - απλά μου φαίνεται σαν να μην "κουμπώνει" καλά ο nova στα xiaomi. Τέλος πάντων, προσωπικά παίρνω xiaomi για το καλό hardware σε καλή τιμή. Το software είναι αποδεκτό, με πολλά περιθώρια βελτίωσης αν και μετά από τόσα χρόνια δεν περιμένω δραματικές αλλαγές ποτέ. Αν δεν είχα bank apps κλπ στο κινητό θα έτρωγε πόδι από την πρώτη μέρα :lol:

 

Οοοολα αυτά που αναφέρεις, τα εχει ο poco launcher της "μαμας" xiaomi..

Link to comment
Share on other sites

Και το Μ9Τ το έχει με το MIUI 11 , αλλάζεις από τις ρυθμίσεις να είναι σε app draw οι εφαρμογές και όχι στην κεντρική οθόνη όλες χύμα , τις έχει αλφαβητικά και έχει και search bar . :)

 

MYUa0LP

 

IL82XzK

Edited by memix

Κάθε χαρισματικός ξένος μπορεί να είναι όπως ένας σώφρον Έλληνας και κάθε μη συνετός Έλληνας χειρότερος και από έναν Βάρβαρο.

Μέγας Αλέξανδρος

 

Η μοναδική γλώσσα στον κόσμο είναι η Ελληνική, όλες οι άλλες είναι απλώς τρόπος επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ποια gcam παιδιά,έκανα αναζήτηση αλλά έχουν βγει πολλές....
Burial va την τελευταία έκδοση

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οοοολα αυτά που αναφέρεις, τα εχει ο poco launcher της "μαμας" xiaomi..
επειδή έχεις ένα premium ύφος μήπως έχει και φωτό όταν κάποιος σου στέλνει μήνυμα στο εικονίδιο του messenger

ένα απλό παράδειγμα δίνω υπεροχής του Nova

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχεις ένα premium ύφος μήπως έχει και φωτό όταν κάποιος σου στέλνει μήνυμα στο εικονίδιο του messenger

ένα απλό παράδειγμα δίνω υπεροχής του Nova

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Φίλε ότι βολεύει τον καθένα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και το Μ9Τ το έχει με το MIUI 11 , αλλάζεις από τις ρυθμίσεις να είναι σε app draw οι εφαρμογές και όχι στην κεντρική οθόνη όλες χύμα , τις έχει αλφαβητικά και έχει και search bar . :)

 

MYUa0LP

 

IL82XzK

 

Τέλεια, σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Σε ποια έκδοση έρχεται αυτό το feature? Eίμαι σε ΜUI11.0.4.0 (QFJEUXM) και το μενού μου δεν είναι είναι ίδιο με το δικό σου. Σε εμένα δεν έχει το Συρτάρι εφαρμογών σαν επιλογή. Έχει μόνο το Αποθήκη Εφαρμογών. :wacko:

 

Ίσως είμαι κάποια έκδοση πίσω; System Updates δεν βρίσκει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...