Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια SOS, το update σε android 10 με εγδαρε... :O

 

Ειχα αυτονομια περιπου 2 μερες με κανονικη χρηση και πλεον κραταει λιγοτερο απο μερα.

Διαβασα σε ξενα site οτι βοηθαει να σβησεις cache και να απενεργοποιησεις το MIUI optimization μεσα απο τις συνθετες ρυθμισεις, το εκανα αλλα δεν ειδα βελτιωση.

 

Τελευταια επιλογη εχω διαβασει για wipe και reset, αλλα εχω το εξης θεμα: την τελευταια φορα που μετεφερα τα πραγματα στο κινητο τραβηξα μεγαλο παλουκι με την προσβαση σε εφαρμογες, κοινως κλειδωθηκα απ' οξω. πχ εχω τα παντα σε google authenicator, το οποιο αν και ειχα sync το google cloud δεν πηρε τις συνδεσεις μου και εμεινα απ εξω απο ολα τα σαιτ. Το παλευα ποσες μερες να ξαναποκτησω προσβαση με reset passwords κλπ.

 

Με λιγα λογια προσπαθω να αποφυγω το wipe, αλλα πειτε μου κι εσεις αν γνωριζετε τι μπορει να φταιει με τη μπαταρια κι αν υπαρχει σιγουρος τροπος να σωθω. Ως εχει το κινητο δε μου βγαζει τη μερα και μου ειναι αχρηστο... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδια SOS, το update σε android 10 με εγδαρε... :O

 

Ειχα αυτονομια περιπου 2 μερες με κανονικη χρηση και πλεον κραταει λιγοτερο απο μερα.

Διαβασα σε ξενα site οτι βοηθαει να σβησεις cache και να απενεργοποιησεις το MIUI optimization μεσα απο τις συνθετες ρυθμισεις, το εκανα αλλα δεν ειδα βελτιωση.

 

Τελευταια επιλογη εχω διαβασει για wipe και reset, αλλα εχω το εξης θεμα: την τελευταια φορα που μετεφερα τα πραγματα στο κινητο τραβηξα μεγαλο παλουκι με την προσβαση σε εφαρμογες, κοινως κλειδωθηκα απ' οξω. πχ εχω τα παντα σε google authenicator, το οποιο αν και ειχα sync το google cloud δεν πηρε τις συνδεσεις μου και εμεινα απ εξω απο ολα τα σαιτ. Το παλευα ποσες μερες να ξαναποκτησω προσβαση με reset passwords κλπ.

 

Με λιγα λογια προσπαθω να αποφυγω το wipe, αλλα πειτε μου κι εσεις αν γνωριζετε τι μπορει να φταιει με τη μπαταρια κι αν υπαρχει σιγουρος τροπος να σωθω. Ως εχει το κινητο δε μου βγαζει τη μερα και μου ειναι αχρηστο... :(

 

Μόνο με επαναφορά, λυπάμαι που στο λέω. Τα άλλα γιατροσόφια δεν παίζει να αλλάξουν κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα χθες ενα αρθρο που προτεινε να σβησω συγκεκριμενα cache και data απο το Google Service και το Google Play και να κανω reboot. Η καταναλωση του service "Σύστημα Android" επεσε απο το 40% στο 17%. Δεν θυμαμαι ποσο ηταν πριν γιατι δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα σιγουρα αυτο βοηθησε λιγο.

 

Με την επαναφορα, περα του φοβου που εχω να μη χασω τα παντα, διαβασα σε κατι φορουμ και στο reddit της Xiaomi οτι δεν βοηθαει οσους το δοκιμασαν, οποτε ακομα το παλευω, αλλα σαν υστατη λυση ισως χρειαστει...

 

Anyway, αν καποιος αλλος μαθει τι παιζει ας γραψει να μαθουμε...

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα χθες ενα αρθρο που προτεινε να σβησω συγκεκριμενα cache και data απο το Google Service και το Google Play και να κανω reboot. Η καταναλωση του service "Σύστημα Android" επεσε απο το 40% στο 17%. Δεν θυμαμαι ποσο ηταν πριν γιατι δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα σιγουρα αυτο βοηθησε λιγο.

Χρήσιμο αυτό, γιατί όντως το "Σύστημα Android" έχει πάρει... πολύ τα πάνω του με το 10!

Μήπως έχεις πρόχειρο και ένα link προς το άρθρο, να το κρατήσουμε σε bookmark;

Να ρωτήσω μόνο, μιας και λές για διαγραφή cache και data, άρα να υποθέσω ότι μετά αναγκάστηκες να ξαναπεράσεις το λογαριασμό σου της google (μιας και λογικά διαγράφεται και αυτός με διαγραφή data από το google play)...;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, αυτή ήταν η πρώτη συσκευή της Xiaomi. Είχα έρθει σε επαφή με το MIUI παλιότερα, από συσκευές φίλων που τα είχαν πάρει και... ζητούσαν βοήθεια, καθώς αδυνατούσαν να τα φέρουν στα μέτρα τους, ακόμα και για τελείως απλά πράγματα!

Είχα κυριολεκτικα μισήσει το λειτουργικό και κατ' επέκτασιν και την εταιρία από τότε, και δεν τα πλησίαζα ούτε με... καλάμι ψαρέματος!

Τον τελευταίο χρόνο, με δελέασε το value for money που παρουσιάζουν οι συσκευές τους και είπα να τις ξαναδώ (και ίσως να παω πρός κάποιο από τα Mi Ax, με το stock android). Χαζεύοντας πρόσφατα xiaomi φίλων και γνωστών, διαπίστωσα ότι φαίνεται να έχουν πλέον αποβάλλει πολλές από τις παραξενιές τους και το περιβάλλον δείχνει να συγκλίνει σιγά σιγά πρός μία πιο... στοκ εμπειρία - και έτσι είπα να το ρισκάρω με το Mi9t.

Αποτέλεσμα: Σαφώς και δε θέλω να το... πετάξω στον τοίχο, όπως τα πρώτα Xiaomi που είχα δει πριν από κάποια χρόνια. Σαν περιβάλλον τουλάχιστον... παλεύεται, ακόμα και για κάποιον μη οπαδό, όπως εγώ.

 

Το κακό όμως είναι ότι μέσα στην... αγωνία τους να δώσουν κάτι "δικό τους" (τάση που έχουν και άλλοι Κινέζοι κατασκευαστές - και φαίνεται να είναι δημοφιλής στο κινέζικο κοινό - ενώ οι Δυτικοί φαίνεται να θέλουμε περισσότερο στάνταρντ περιβάλλον στις συσκευές μας), όντως έχουν προσθέσει (με το miui) έξτρα προβλήματα, αλλά και θέματα απόδοσης, κατανάλωσης κλπ σε ένα περιβάλλον (το android) που ήδη έχει αρκετά τέτοια και από μόνο του!

Όσοι αντικαταστήσουν το miui με κάποια custom, πιο... vanilla ROM, έχουν να το λένε για το πώς οι επιδόσεις απογειώνονται, η κατανάλωση το ίδιο, η διαχείριση μνήμης επίσης.

 

Μιας και το VFM παραμένει ισχυρός πόλος έλξης για τις συσκευές της Xiaomi, ελπίζω στο μέλλον να συγκλίνουν και αυτοί ακόμα περισσότερο προς το απλό, 'καθαρό' android, και να αφήσουν τις πολλές custom-ιές.

Η Lenovo φαίνεται να το έκανε ήδη, η Oppo / Realme λέει ότι το επόμενό της λειτουργικό (ColorOS 7) θα είναι επίσης προς αυτήν την κατεύθυνση, η Coolpad το έκανε επίσης (με τις τελευταίες εκδόσεις του JUI) κλπ...

 

Εμενα δεν μου αρεσει το Miui, πολλα υπομενού, είναι κουραστικό στη περιηγηση.

 

Εκτός απο custom rom που εχω αντικαταστησει σε Leeco δρν εχω αλλη εμπειρια απο "vanilla android".

 

...αλλα δεν θα απερριπτα καθε UI...

 

Πολυ καλύτερο το UI της Huawei/Honor, χωρις προβλήματα σε καμια αναβαθμιση, χωρίς τα ψιλοκολληματα του miui, πιο ρεον γενικα.

 

Για μενα το miui ακόμη παραμένει αρνητικό του κινητού, μαζι με τις κρυμμένες επιλογές για διαφημισεις (βλ. "recommendations") και τις ρυθμίσεις ιδιωτικοτητας για τις εργοστασιακές εφαρμογές.

 

Η οθονη παραμένει το πιο ωραίο χαρακτηριστικό της συσκευής..

 

...φιλος κερδισε προσφατα σε λοταρια το Samsung S9+ & Virtual reality glasses, και με τα κινητα διπλα-διπλα η οθόνη του μι9τ πολυ πιο καθαρη, ευαναγνωστη, με καλυτερη φωτεινοτητα.

 

Μου ελεγε ευτυχως δεν το πληρωσε γιατι αλλιως θα ηταν τσαντισμενος

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

Και αν η Xiaomi θέλει να δει πώς είναι ένα λειτουργικό με άπειρες πρόσθετες ρυθμίσεις, όμοιο παρ' όλα αυτά σε αίσθηση με στοκ, εύκολο στην πλοήγηση και ταχύτατο, χωρίς όλα αυτά του miui, δεν έχει παρά να ρίξει μιά ματιά προς το πρώην CyanogenMod - και νυν LineageOS.

Μάλλον εκεί με βλέπω και μένα αν κάποια στιγμή το πάρω απόφαση να ξηλώσω το miui...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως τα καναλια στην tv.......δεν μας αρεσει το αλλαζουμε.......απλο ειναι boyz.

Ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια.Εμενα μου αρεσουν ολα αυτα,σε αλλους οχι,κανονας δεν υπαρχει εδω.

Εταιρίες πολλές,ώριμα κάντε της επιλογές σας.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω, είναι ότι οι μηχανικοί της Xiaomi προσπαθούν να δώσουν τον ορισμό της παραμετροποίηση σε υπερθετικό βαθμό.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως τα καναλια στην tv.......δεν μας αρεσει το αλλαζουμε.......απλο ειναι boyz.

Ολα τα δαχτυλα δεν ειναι ιδια.Εμενα μου αρεσουν ολα αυτα,σε αλλους οχι,κανονας δεν υπαρχει εδω.

Εταιρίες πολλές,ώριμα κάντε της επιλογές σας.

 

Προφανώς δεν είναι όλα τόσο υποκειμενικά όσο το παρουσιάζεις. Αλλο το "μού αρέσει", άλλο οι κρυφές διαφημίσεις και η μετάδοση πολλών ειδών πληροφοριών για τη χρήση ενός προγράμματος, αλλά και η τοποθεσία του διακομιστή όπου μεταδίδονται αυτές οι πληροφορίες.

Άλλο το να σου αρέσει το κινητό, άλλο να μην αναγνωρίζεις ότι άλλες διεπαφές χρήστη μπορεί να εχουν λιγότερα κολλήματα ή/και ότι σε άλλες εταιρείες η αναβάθμιση λογισμικού γίνεται, συνηθέστερα, χωρίς (τόσα) προβλήματα.

Άλλο να έχεις μάθει να κάνεις κάτι με ένα συγκεκριμένο τρόπο (ίσως ισχύει για σένα, κι αυτό ποικίλλει κατ' άτομο) άλλο να αναγνωρίζεις ότι δεν είναι βολικό να μπαινεις σε 3-4 υπομενού για να αλλάξεις κάτι.

 

Κι εγώ είχα μάθει να κάνω εξαγωγή από DVD και κωδικοποίηση βίντεο με διαφορετικά εργαλεία με μεγάλο βαθμό παραμετροποίησης και με μεγάλο χρόνο ενασχόλησης, αλλά ανανγωρίζω την ευκολία να χρησιμοποιώ το Handbrake ως μια "όλα σε μία" λύση λογισμικού με εξίσου καλά αποτελέσματα, σε λιγότερο χρόνο, με πολύ μικρότερες πιθανότητες κάτι να μη γίνει σωστά και να χρειαστεί να το επαναλάβω...

 

Και προφανώς αν το hardware του κινητού ικανοποιεί και το λογισμικό θα μπορούσε να είναι καλύτερο, προφανώς θα επιθυμούσα βελτίωσή του σε όποιους τομείς είναι προβληματικό...

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη αγορά είναι, και φυσικά ελεύθερη άποψη για τον καθένα μας. Σε άλλους αρέσει η σταθερότητα, σε άλλους όχι. Άλλες φορές έχουμε διάθεση να ασχοληθούμε, άλλες όχι, όπως ο φίλος πιο πάνω που δεν θέλει να χάσει τα δεδομένα του κτλ. Καλό είναι για μένα να βλέπεις διάφορα και μετά να επιλέγεις ανάλογα με τα μέτρα σου. Εδώ που είμαστε δεν θα το έλεγα ούτε καλό ούτε κακό, για μια τέτοια συσκευή.

Η αναφορά στην οθόνη σε σύγκριση με το S9 μου έκανε εντύπωση γιατί δεν μπορεί η super amoled να είναι χειρότερη από την amoled(που είναι της samsung κιόλας). Μάλλον θέλετε γυαλιά. Δεν υποβαθμιζω την συσκευή μας,απλά δεν γίνεται αυτό. Τώρα να μου πεις ότι δεν αξίζουν τα λεφτά του,να το καταλάβω. Είμαι κ χρόνια χρήστης των συσκευών της samsung και στο λέω εγγυημένα.

Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ ότι η amoled δεν είναι καλή (το ξαναγράφω),ακόμα κ σε διάφορους φωτισμούς ανταποκρίνεται άψογα. Και για σου πω κ μια αλήθεια, προσωπικά αγόρασα το mi 9t,λόγω αυτής της οθόνης,το έψαξα πριν το πάρω, και δεν πήρα το pro γιατί υπέθεσα, ότι εκτός του ότι η διαφορά στους επεξεργαστές δεν θα φαίνεται, πίστευα πως ο 855 θα είναι πιο ενεργοβόρος.

Link to comment
Share on other sites

Μέρα με την ημέρα σε εμένα πάντως η μπαταρία στρώνει και εκεί μεγαλύτερη αυτονομία. Σαν καινούργιο κινητό στα χερια μου,όλο και κάτι θα σκαλησω. Να αναφέρω ότι από χτες τις 23:00 μέχρι αυτήν την ώρα (14:43) η μπαταρία είναι στο 85%. Ανοιχτά δεδομένα συνέχεια , WiFi ανοιχτό συνέχεια, (το κινητό κάνει τις εναλλαγές ανάλογα ), φωτισμός στο αυτόματο. Δεν έχω κάνει κάτι άλλο ώστε να εξοικονομώ μπαταρία. Το κινητό θελω να το χαίρομαι . Ειδικά αυτές τις 2 με 3 πρώτες μέρες κάθε μέρα το φορτιζα,αλλά το είχα 10 ώρες χρήση στο χέρι. Τις πρώτες φορτίσεις τις έκανα από 10% περίπου μέχρι 100%. Πλέον οι φορτίσεις να παίζουν 20% έως 80%,με μια φορά (στο περίπου) τον μήνα να εξαντλουμαι την μπαταρία και να φορτίζουμε μέχρι το 100%.

Διαβάζω σε μερικούς ότι εξαντλητε η μπαταρία πολύ γρήγορα, μήπως να κάνουν επαναφορά εργοστασιακών και στήσιμο από την αρχή χωρίς να πειράξουν πολλά πολλά στην εξοικονόμηση μπαταρίας και να αφήσουν να κάνει το σύστημα 5ην διαχείριση της μπαταρίας;;;;

Φωτογραφίες δεν ξέρω να ανεβάζω αλλά θα σας αναφέρω τα στοιχεία 0ου με δίνει η μπαταρία μου .

16 ώρες πριν την πλήρη φόρτωση και απομένουν άλλες 29 ώρες. Μας κάνει ένα σύνολο 45 ωρών.

Σύστημα android 26%

Αδράνεια 20%

Φειςμπουκ 13%

Και από κει και κάτω μονοψήφια %.

Επίσης να αναφέρω ότι τις πρώτες μέρες την νύχτα σε αδράνεια το κινητό μπορεί να καταναλωνε με πάνω από 10% ενώ χτες μόνο 4%. Για αυτό μήπως πρέπει να αφήνουμε το κινητό να προσαρμόσει 3,4 μέρες μόνο του;;

 

Κατά τα άλλα το κινητό είναι υπέροχο,σε σχέση με το προηγούμενο κινητό που είχα (Nokia 6.1) είναι πολύ πιο γρήγορο,λόγο Snapdragon φυσικά,ευχαριστιεμαι την amoled οθόνη και γενικά όλο το κινητό. Στο σπίτι το έχω χωρίς θήκη,ενώ στην δουλειά (αγρότης) έχω την θήκη που πρόσφερε η xiaomi μαζι με την θήκη.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Και για σου πω κ μια αλήθεια, προσωπικά αγόρασα το mi 9t,λόγω αυτής της οθόνης,το έψαξα πριν το πάρω, και δεν πήρα το pro γιατί υπέθεσα, ότι εκτός του ότι η διαφορά στους επεξεργαστές δεν θα φαίνεται, πίστευα πως ο 855 θα είναι πιο ενεργοβόρος.

*Ακριβώς* μία απ' τα ίδια κι εγώ - συν την αναδυόμενη κάμερα (που η μπροστινή κάμερα σε κινητό δε μ' ενδιέφερε ποτέ, άντε να την έχω χρησιμποιήσει 1-2 φορές για να δω... αν έχω τίποτα κολλημένο στα δόντια μου!), η οποία όμως μας απαλλάσσει από το... σεμεδάκι, στο οποίο έχω αλλεργία - το θεωρώ από τα πιο άθλια σχεδιαστικά ευρήματα των τελευταίων ετών (αν και η τρύπα στην οθόνη με την οποία το αντικατέστησαν στο καινούριο Κ30 -και η οποία δημιουργεί, λένε, και κιτρίνισμα στην οθόνη γύρω της!- πιστεύω ότι το πάει τις κόντρες επάξια σε κακογουστιά!)

 

(πρέπει να έχω αρχίσει να δημιουργώ εντύπωση... γκρινιάρη και ιδιότροπου με όλα αυτά που γράφω! :p)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο σπίτι το έχω χωρίς θήκη,ενώ στην δουλειά (αγρότης) έχω την θήκη που πρόσφερε η xiaomi μαζι με την θήκη.

Έχε την το νου σου αυτήν, γιατί δυστυχώς ενώ είναι πολύ ωραία σε όψη, υλικό κλπ, δεν προστατεύει καθόλου την οθόνη πάνω και κάτω - και το τηλέφωνο δε θέλει και πολύ για να σπάσει, όπως δυστυχώς ανακάλυψα πρόσφατα...

Link to comment
Share on other sites

*w2o4ts

Έχω πάντα το νου μου. Γνωρίζω ότι στην ουσία δεν προσφέρει τίποτα από προστασία.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν είναι όλα τόσο υποκειμενικά όσο το παρουσιάζεις. Αλλο το "μού αρέσει", άλλο οι κρυφές διαφημίσεις και η μετάδοση πολλών ειδών πληροφοριών για τη χρήση ενός προγράμματος, αλλά και η τοποθεσία του διακομιστή όπου μεταδίδονται αυτές οι πληροφορίες.

Άλλο το να σου αρέσει το κινητό, άλλο να μην αναγνωρίζεις ότι άλλες διεπαφές χρήστη μπορεί να εχουν λιγότερα κολλήματα ή/και ότι σε άλλες εταιρείες η αναβάθμιση λογισμικού γίνεται, συνηθέστερα, χωρίς (τόσα) προβλήματα.

Άλλο να έχεις μάθει να κάνεις κάτι με ένα συγκεκριμένο τρόπο (ίσως ισχύει για σένα, κι αυτό ποικίλλει κατ' άτομο) άλλο να αναγνωρίζεις ότι δεν είναι βολικό να μπαινεις σε 3-4 υπομενού για να αλλάξεις κάτι.

 

Κι εγώ είχα μάθει να κάνω εξαγωγή από DVD και κωδικοποίηση βίντεο με διαφορετικά εργαλεία με μεγάλο βαθμό παραμετροποίησης και με μεγάλο χρόνο ενασχόλησης, αλλά ανανγωρίζω την ευκολία να χρησιμοποιώ το Handbrake ως μια "όλα σε μία" λύση λογισμικού με εξίσου καλά αποτελέσματα, σε λιγότερο χρόνο, με πολύ μικρότερες πιθανότητες κάτι να μη γίνει σωστά και να χρειαστεί να το επαναλάβω...

 

Και προφανώς αν το hardware του κινητού ικανοποιεί και το λογισμικό θα μπορούσε να είναι καλύτερο, προφανώς θα επιθυμούσα βελτίωσή του σε όποιους τομείς είναι προβληματικό...

Ολα τα εχεις αποδεχθει φιλε,ΓΕΓΟΝΟΣ αυτο!

Αυτην την πιπίλα με διαφημίσεις και η μετάδοση πολλών ειδών πληροφοριών......τα ακουω χρονια και χρονια.

Εδω οταν λες ναι στην γκουγκλου και σε πλα τα με δυκτιωσης κτλ,και ξερουν και ποσο υγρο βγαζεις οταν πας τουαλετα δεν σας πειραζουν.

Προσωπικα κρυφες διαφημίσεις,προφανως και δεν εχω,και σε οσα εχω τα εχω ηδη αποδεχθει.....οπως ολοι μας!

 

Και ναι ειναι παρα πολυ απλο δεν σου κανει το αλλαζεις.

Εαν ειναι δυνατον να μεινω με κατι που δεν με καλυπτη.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες ΕΎΡΗΚΑ αλλα αυτο που θα διαβάσετε δεν θα σας αρέσει...

Δεν θα σας κουρασω καθολου οποίος θελει να εχει ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΆΣΙΑ ποσοστά σε χρόνο αναμονής στην μπαταρία ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΉΣΕΤΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΚΟ ΑΠΟΤΎΠΩΜΑ εγω απενεργοποίησα και το always display και με το αccubattery εκει που το κινητο κατανάλωνε 1% με κλειστή οθονη με αυτο που εκανα πηγε στο 0,3%. Δλδ ( η αναμονη της συσκευής μου εγραφε 138 ωρες και τωρα μου λεει 230 ωρες σε ΑΝΑΜΟΝΉ στο accubattery) το δαχτυλικο αποτύπωμα καταναλωνει πολυ ενέργεια... Τωρα αν με ρωτατε εγω θα ενεργοποιήσω ξανα το αποτύπωμα γτ μου αρεσει και ειναι ποιο ασφαλές... Δοκιμαστετο οποιος θελει ... Και γραψτε εντοπίσεις

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την επιλογή άλλαξες τέρμα κάτω ή συνολικά έβγαλες όλα τα δακτυλικά; 6c5f582c679fb4eddb97b8d5e9237a95.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες ΕΎΡΗΚΑ αλλα αυτο που θα διαβάσετε δεν θα σας αρέσει...

Δεν θα σας κουρασω καθολου οποίος θελει να εχει ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΆΣΙΑ ποσοστά σε χρόνο αναμονής στην μπαταρία ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΉΣΕΤΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΚΟ ΑΠΟΤΎΠΩΜΑ εγω απενεργοποίησα και το always display και με το αccubattery εκει που το κινητο κατανάλωνε 1% με κλειστή οθονη με αυτο που εκανα πηγε στο 0,3%. Δλδ ( η αναμονη της συσκευής μου εγραφε 138 ωρες και τωρα μου λεει 230 ωρες σε ΑΝΑΜΟΝΉ στο accubattery) το δαχτυλικο αποτύπωμα καταναλωνει πολυ ενέργεια... Τωρα αν με ρωτατε εγω θα ενεργοποιήσω ξανα το αποτύπωμα γτ μου αρεσει και ειναι ποιο ασφαλές... Δοκιμαστετο οποιος θελει ... Και γραψτε εντοπίσεις

 

Φιλε δεν ειναι καποιο νεο αυτο που αναφερεις,λογικα να εχεις παραπανω καταναλωση με αυτα.

Κοιταξτε να χαρειτε της συσκευες σας,και εκμεταλλευτείτε ολα αυτα που προσφερουν,με ολα αυτα ανοιχτα,και οχι μονο,βγαζετε ανετα την μερα σας.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Άμα απενεργοποιήσετε την συσκευή, η αυτονομία εκτοξεύεται...

 

Εντάξει αν είναι να μην κάνεις τίποτα με το κινητό, τι το παίρνω τότε

 

Και για να μην παρεξηγηθούμε, αστειεύομαι φυσικά. Επειδή ειμαι στη δουλειά όμως, το ειδα πριν,λογικά εννοείς την επιλογή που φαίνεται σε σβηστη οθόνη το δακτυλικό για να βάλεις το δάκτυλο σου. Αν εννοείς αυτό, το γράφει κιόλας ότι η επιλογή καταναλώνει ενέργεια συστήματος. Το ίδιο κ το AoD,το οποίο το ξέρω από τα samsung

Edited by gambitzx
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και διαβάζοντας σχετικά με την αυτονομία έχω να παρατηρήσω πως απέχω μακράν προς το καλύτερο αυτής και ενώ πολλοί

ρυθμίζουν διάφορα στη miui να το φέρουν όσο το δυνατόν προς το καλύτερο εγώ το παλεύω να δω τι είναι αυτό που εμένα μου δίνει τέτοιους χρόνους! Ίσως να παίζει ρόλο η ρομ που έχω και είναι EU ενώ άλλοι με MI. Ίσως να παίζει πως δεν χρησιμοποιώ το δακτυλικό αλλά μόνο την αναγνώριση προσώπου η οποία είναι 100% αλάνθαστη και γρήγορη εκτός σκοτινών σημείων ή χαμηλού φωτισμού (δηλαδή σε δωμάτιο χωρίς φως και με την τηλ. αναμμένη δεν διαβάζει το πρόσωπο). Ίσως οι εφαρμογές του F/b & Instagram τα οποία χρησιμοποιώ μόνο από το chrome και όχι από τις εφαρμογές. Ίσως ...... ίσως ...... πάντως έχω μπει στο τρυπάκι και το ψάχνω.

Δείτε χρόνους από την αυτονομία τρέχουσας κατάστασης και πιο κάτω μια μέση κατάσταση σε μένα.

 

CVPmuXy.jpg

 

 

6aULOOi.jpg

 

Edit: Ότι λέει ο Kostast1 διαβάζοντας από την αρχή το νήμα με έχει βοηθήσει σε μέγιστο βαθμό.

Edited by Yannis_004
http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

ΑΔΕΡΦΈ διάβασε τη λέω και μετά σχολίασε kostast1

 

Αδερφε παλι τα ιδια θα σου εγραφα.

Κοιταξτε να χαρειτε της συσκευες σας,και εκμεταλλευτείτε ολα αυτα που προσφερουν,με ολα αυτα ανοιχτα,και οχι μονο,βγαζετε ανετα την μερα σας.

 

Εδω ο κοσμος πεθαίνει απο τον ιο και εμεις κοιταμε το 1% της μπαταριας.

 

Φιλικα εννοειται παντα το σχολιο μου.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μαγκες ΕΎΡΗΚΑ αλλα αυτο που θα διαβάσετε δεν θα σας αρέσει...

Δεν θα σας κουρασω καθολου οποίος θελει να εχει ΣΧΕΔΟΝ ΔΙΠΛΆΣΙΑ ποσοστά σε χρόνο αναμονής στην μπαταρία ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΉΣΕΤΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΚΟ ΑΠΟΤΎΠΩΜΑ εγω απενεργοποίησα και το always display και με το αccubattery εκει που το κινητο κατανάλωνε 1% με κλειστή οθονη με αυτο που εκανα πηγε στο 0,3%. Δλδ ( η αναμονη της συσκευής μου εγραφε 138 ωρες και τωρα μου λεει 230 ωρες σε ΑΝΑΜΟΝΉ στο accubattery) το δαχτυλικο αποτύπωμα καταναλωνει πολυ ενέργεια... Τωρα αν με ρωτατε εγω θα ενεργοποιήσω ξανα το αποτύπωμα γτ μου αρεσει και ειναι ποιο ασφαλές... Δοκιμαστετο οποιος θελει ... Και γραψτε εντοπίσεις

 

Δε μας είπες αν απενεργοποίησες μόνο την επιλογή ή έβγαλες εντελώς το δακτυλικό αποτύπωμα. Επίσης αν το βγάλεις, εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να ανοίγω εφαρμογές τραπέζης και PayPal με αυτό. Αν είναι μόνο η επιλογή είναι οκ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αδερφε παλι τα ιδια θα σου εγραφα.

Κοιταξτε να χαρειτε της συσκευες σας,και εκμεταλλευτείτε ολα αυτα που προσφερουν,με ολα αυτα ανοιχτα,και οχι μονο,βγαζετε ανετα την μερα σας.

 

Εδω ο κοσμος πεθαίνει απο τον ιο και εμεις κοιταμε το 1% της μπαταριας.

 

Φιλικα εννοειται παντα το σχολιο μου.:)

 

Θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου, γιατί πάνω από όλα πρέπει να χαιρόμαστε την συσκευή, απλά γι'αυτό είμαστε γραμμένοι κ στο φόρουμ και αλλάζουμε γνώμες μεταξύ μας, αλλά είναι καλό να ξέρεις ότι μπορείς με κάποιο τρόπο να εξοικονομήσετε μπαταρία σε περίπτωση που είσαι κάπου εκτός και θέλεις να βγάλεις περισσότερες ώρες. Εγώ τα χρησιμοποιώ όλα με ότι κόστος κ αν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες αν απενεργοποίησες μόνο την επιλογή ή έβγαλες εντελώς το δακτυλικό αποτύπωμα. Επίσης αν το βγάλεις, εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να ανοίγω εφαρμογές τραπέζης και PayPal με αυτό. Αν είναι μόνο η επιλογή είναι οκ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα συμφωνήσω εν μέρει μαζί σου, γιατί πάνω από όλα πρέπει να χαιρόμαστε την συσκευή, απλά γι'αυτό είμαστε γραμμένοι κ στο φόρουμ και αλλάζουμε γνώμες μεταξύ μας, αλλά είναι καλό να ξέρεις ότι μπορείς με κάποιο τρόπο να εξοικονομήσετε μπαταρία σε περίπτωση που είσαι κάπου εκτός και θέλεις να βγάλεις περισσότερες ώρες. Εγώ τα χρησιμοποιώ όλα με ότι κόστος κ αν έχει.

 

 

αυτό ακριβώς τα είπες όλα.....

Πρέπει να βγάλεις τελείως το αποτύπωμα για να μην δουλεύει ο αισθητήρας... στην Αναμονή θα δείτε τρελή διαφορά στην μπαταρία (Απο 70% εως 40% σε 32 ώρες 702mAh Κατανάλωσε 16% μπαταρία με κλειστή οθόνη

και χωρις δαχτυλικο

(Απο 70% εως 40% σε 30 ώρες 301mAh Κατανάλωσε 8% μπαταρία με κλειστή οθόνη

εγω για της τραπεζες βάζω το pin...

Και να τονίσω οτι εγώ με την συσκευή μου δεν έχω κανένα θέμα με την μπαταρία ΑΛΛΑ διάβασα ότι μερικά παιδιά έχουν σοβαρό πρόβλημα με την μπαταριά γιατί να μην το δοκιμάσουν?? ΕΓΏ ΜΕΤΆ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΉ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΏ ΤΟ ΚΙΝΗΤΌ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΓΌΡΑΣΑ ΟΛΑ ΣΤΟ FOUL.

Edited by sefis33
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όλα στο φουλ ,και βγάζω 2 μέρες άνετα.
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...