Jump to content

Xiaomi Mi 9T


vagelis33
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον ρώτησες για την έκδοση?

Στο μπλέ γράφει: "Specifications: Asia Spec with warranty "

 

Ολα τα ιδια ειναι με global rom.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι όλα ίδια είναι, απλά από Καραβασίλη δεν έγραφε global ,που νομίζω πως στα ευρωπαϊκά δεν γράφει, είχε μόνο αυτοκόλλητο για να το ανοίξεις.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις παρέλαβα την συσκευή. Έκανε μια ενημέρωση το miui και τώρα κάνει ξανά ενημέρωση σε έκδοση 11.0.4 και android 10.

Πήρα την Carbon black συσκευή, και για τα δικά μου γούστα ,είναι υπέροχη. Η κάμερα σελφι και εμένα με κόκκινο εφέ αναδύεται.

Και το led ειδοποίησης,αυτή τη στιγμή που φορτίζει είναι μόνιμος κόκκινο.

Τώρα για το φίλο που ρωτάει την έκδοση ,δεν κατάλαβα ,πιστεύω ότι όλα τα mi 9t έρχονται ίδια.

Το κουτί ήταν κανονικά σφραγισμένο με ζελατίνα.

Το κουτί γράφει , μοντέλο :M1903F10G

Και το miui ,:QFGMIXM

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα, σκέφτομαι τη συσκευη για απόμενο της γυναίκας μου και θέλω γνωμες σας σε μερικά θέματα.

Κατ'αρχάς πρωτη προτεραιότητα έχουν η μπαταρία και η κάμερα. Οπότε ρωτώ εγώ, για gcam θέλουμε ρουταρισμα ή απλή εγκατάσταση apk? Ή μήπως είναι τόσο καλή που δεν χρειάζεται να βάλουμε?

Δεύτερον, μαζί με τη γυναίκα μου τη συσκευη θα περιεργάζεται και ο μικρός (2 χρ.), πόσο να φοβηθώ τη selfie cam μη μου μεινει στο χέρι?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα, σκέφτομαι τη συσκευη για απόμενο της γυναίκας μου και θέλω γνωμες σας σε μερικά θέματα.

Κατ'αρχάς πρωτη προτεραιότητα έχουν η μπαταρία και η κάμερα. Οπότε ρωτώ εγώ, για gcam θέλουμε ρουταρισμα ή απλή εγκατάσταση apk? Ή μήπως είναι τόσο καλή που δεν χρειάζεται να βάλουμε?

Δεύτερον, μαζί με τη γυναίκα μου τη συσκευη θα περιεργάζεται και ο μικρός (2 χρ.), πόσο να φοβηθώ τη selfie cam μη μου μεινει στο χέρι?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Μαλλον το νημα δεν το εψαξες καθολου φιλε.

Μπαταρια κομπλε-καμερα μονο απκ-μην το δινεις στο παιδι.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το νημα δεν το εψαξες καθολου φιλε.

Μπαταρια κομπλε-καμερα μονο απκ-μην το δινεις στο παιδι.:)

 

Δίκιο εχεις, με 3 σελιδες που πηγα πισω τι ακρη να βγαλω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το led ειδοποιήσεων επάνω στην κάμερα, ανάβει μόνο στην φόρτωση; Γιατί σε ειδοποιήσεις δεν με ανάβει. Μήπως επειδή ενεργοποίησα το always on;
Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Ανάβει και σε ειδοποιήσεις κανονικά, το always on είναι για να μένει ανοιχτή η οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Πέραν της κλασσικής απαίτησης (για πολλές εφαρμογές, τουλάχιστον) να ορίσεις από τις ρυθμίσεις της εφαρμογής ότι θέλεις να σου ανάβει το LED για εισερχόμενα μηνύματα / άλλη δραστηριότητα γενικά, εδώ έχουμε και το εξής πρόσθετο... φρούτο:

Πρέπει να πας στα Permissions (από τη διαχείριση εφαρμογών) της κάθε εφαρμογής και να ορίσεις να έχει πρόσβαση στο notification led (το ίδιο και σε ήχους, αν θέλεις να δίνει και κάποια ακουστή ένδειξη, και σε όποιο άλλο αντίστοιχο μέσο...)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες μπορει να μου εξηγήσει καποιος πως σκατα δουλεύει το Το GPS η τοποθεισια στο android 10 δεν βγαζω ακρη... Δεν μπορώ να καταλάβω οταν ανοιγω την τοποθεσια μου ανοιγει και το gps.... δεν μπορω να εχω ανοιχτή την τοποθεσια και το gps να είναι κλειστό? Οποιος εχει καταλαβει την φιλοσοφία του android 10 ας μας πει την γνωμη του
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο android 10 το κατάργησε η google μέσα στην απροσμέτρητη σοφία της!

Τώρα έχει μόνο on (με... όλα μέσα, GPS, πληροφορία δικτύων κλπ) και off!

Ελπίζω κανένας... καλός άνθρωπος να βγάλει καμιά 3rd party εφαρμογή, για να ξαναποκτήσουμε το σχετικό έλεγχο...

 

Κάτι άλλο που άλλαξαν, προσπαθώντας να αντισταθμίσουν την... πατάτα (εγώ για τέτοια τη θεωρώ, τουλάχιστον) είναι ότι στην πρόσβαση της λειτουργίας τοποθεσίας πρόσθεσαν και μια 3η επιλογή, που μπορεί / πρέπει να οριστεί για κάθε εφαρμογή που έχει πρόσβαση στην τοποθεσία. Εκτός από "Allow" (που τώρα έγινε "Allow all the time") και "Deny", αποκτήσαμε και νέα επιλογή "Allow only when using the app".

Προστέθηκε για περιορισμό της άσκοπης κατανάλωσης από το μονίμως ανοιχτό GPS, αλλά και για βελτίωση της ασφαλείας σε ό,τι έχει να κάνει με την πρόσβαση των εφαρμογών στην τοποθεσία μας

(στο πλαίσιο αυτό, υ π ο θ έ τ ω -αλλά καλά θα είναι να επιβεβαιωθεί) ότι το "only when using the app" σημαίνει επίσης "όταν η εφαρμογή τρέχει σε foreground"...)

Εννοείται ότι αυτή η νέα επιλογή είναι η ενδεδειγμένη για όλες τις εφαρμογές με πρόσβαση τοποθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

*Αισθητή* βελτίωση, νομίζω, με την 11.0.4.0 στην αυτόματη ρύθμιση του φωτισμού στην οθόνη.

Καιρός ήταν - με την προηγούμενη έκδοση ήταν από τα σαφώς αρνητικά σημεία του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

*Αισθητή* βελτίωση, νομίζω, με την 11.0.4.0 στην αυτόματη ρύθμιση του φωτισμού στην οθόνη.

Καιρός ήταν - με την προηγούμενη έκδοση ήταν από τα σαφώς αρνητικά σημεία του τηλεφώνου.

 

Δεν το διατύπωσες σωστά, είναι από τα αρνητικά σημεία του λογισμικού, διότι το τελευταίο 5μηνο,που έγινα κάτοχος της συσκευής, διαβάζω γενικά στα φόρουμ και με την φωτεινότητα έχουν πρόβλημα και σε άλλες συσκευές.

Ναι έχει βελτιωθεί αρκετά θα έλεγα.

Τώρα για όλα αυτά που συζητήθηκαν γενικά το τελευταίο διάστημα για την συσκευή, εγώ είμαι ένας γενικά "casual" χρήστης της συσκευής, δεν κάνω ποτέ ρουτ,δεν ασχολούμαι με πολλές third party εφαρμογές,και βγάζω που κ πού φωτογραφίες με το κινητό μου (αν θέλω καλές φωτογραφίες, πάω σε φωτογραφική).

Δεν ξέρω αν με το ρουτ, κανείς το κινητό να πετάει σε όλα τα επίπεδα, σίγουρα εμπεριέχει το ρίσκο του, σίγουρα παραμετροποιείς την συσκευή ακόμα περισσότερο,και σίγουρα αυτά είναι για χομπίστες και όχι για απλούς χρήστες.

 

Για μένα, θέλει δουλειά το κομμάτι του λογισμικού, πρέπει να επενδύσει αρκετά η εταιρεία, ειδικά από την στιγμή που το αντροιντ έχει δώσει σε κάθε εταιρεία την δυνατότητα να το πλάθει. Δεν το μετάνιωσα που το αγόρασα, ήθελα να δοκιμάσω αυτό το τηλέφωνο (το έχω κάνει στο παρελθόν κ με άλλες εταιρείες, όπως η Samsung), σίγουρα όμως θα παρακολουθώ τις εξελίξεις και μετέπειτα θα προβώ σε όποια αγορά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να με καλύπτει και με το παραπάνω μέχρι το επόμενο καλοκαίρι που με βλέπω να πηγαίνω σε s20 ultra σε γήινη τιμή

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να με καλύπτει και με το παραπάνω μέχρι το επόμενο καλοκαίρι που με βλέπω να πηγαίνω σε s20 ultra σε γήινη τιμή

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν εννοείς το καλοκαίρι του '21,προτρέχεις. Τον Σεπτέμβριο θα βγάλουν λογικά κ το note 20. Μέχρι τότε έχει ο Θεός. Εγώ το βλέπω άνετα να μου βγάζει όλο το '20,και ίσως κ λίγο από το '21,καθώς θα παω σίγουρα σε άλλη συσκευή. Αλλά όπως προείπα,δεν έχω θέμα με την συσκευή, μόνο με το λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, αυτή ήταν η πρώτη συσκευή της Xiaomi. Είχα έρθει σε επαφή με το MIUI παλιότερα, από συσκευές φίλων που τα είχαν πάρει και... ζητούσαν βοήθεια, καθώς αδυνατούσαν να τα φέρουν στα μέτρα τους, ακόμα και για τελείως απλά πράγματα!

Είχα κυριολεκτικα μισήσει το λειτουργικό και κατ' επέκτασιν και την εταιρία από τότε, και δεν τα πλησίαζα ούτε με... καλάμι ψαρέματος!

Τον τελευταίο χρόνο, με δελέασε το value for money που παρουσιάζουν οι συσκευές τους και είπα να τις ξαναδώ (και ίσως να παω πρός κάποιο από τα Mi Ax, με το stock android). Χαζεύοντας πρόσφατα xiaomi φίλων και γνωστών, διαπίστωσα ότι φαίνεται να έχουν πλέον αποβάλλει πολλές από τις παραξενιές τους και το περιβάλλον δείχνει να συγκλίνει σιγά σιγά πρός μία πιο... στοκ εμπειρία - και έτσι είπα να το ρισκάρω με το Mi9t.

Αποτέλεσμα: Σαφώς και δε θέλω να το... πετάξω στον τοίχο, όπως τα πρώτα Xiaomi που είχα δει πριν από κάποια χρόνια. Σαν περιβάλλον τουλάχιστον... παλεύεται, ακόμα και για κάποιον μη οπαδό, όπως εγώ.

 

Το κακό όμως είναι ότι μέσα στην... αγωνία τους να δώσουν κάτι "δικό τους" (τάση που έχουν και άλλοι Κινέζοι κατασκευαστές - και φαίνεται να είναι δημοφιλής στο κινέζικο κοινό - ενώ οι Δυτικοί φαίνεται να θέλουμε περισσότερο στάνταρντ περιβάλλον στις συσκευές μας), όντως έχουν προσθέσει (με το miui) έξτρα προβλήματα, αλλά και θέματα απόδοσης, κατανάλωσης κλπ σε ένα περιβάλλον (το android) που ήδη έχει αρκετά τέτοια και από μόνο του!

Όσοι αντικαταστήσουν το miui με κάποια custom, πιο... vanilla ROM, έχουν να το λένε για το πώς οι επιδόσεις απογειώνονται, η κατανάλωση το ίδιο, η διαχείριση μνήμης επίσης.

 

Μιας και το VFM παραμένει ισχυρός πόλος έλξης για τις συσκευές της Xiaomi, ελπίζω στο μέλλον να συγκλίνουν και αυτοί ακόμα περισσότερο προς το απλό, 'καθαρό' android, και να αφήσουν τις πολλές custom-ιές.

Η Lenovo φαίνεται να το έκανε ήδη, η Oppo / Realme λέει ότι το επόμενό της λειτουργικό (ColorOS 7) θα είναι επίσης προς αυτήν την κατεύθυνση, η Coolpad το έκανε επίσης (με τις τελευταίες εκδόσεις του JUI) κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα πρώτη συσκευή xiaomi. Προερχόμενος από huawei και πάντα σαν δεύτερο τηλέφωνο το samsung,θα πω πως πίστευα ότι τα περισσότερα προβλήματα έχουν πια λυθεί, διότι οι περισσότεροι κατασκευαστές έχουν εμπειρία ετών και λόγω και του ανταγωνισμού και της ελεύθερης αγοράς είναι πιο εύκολο για κάποιον να εντοπίσει τυχόν προβλήματα και να τα λύσει. Δεν είναι αμάν και "σάπιο" όπως χαρακτήρισε κάποιος στο φόρουμ του pro,αλλά όπως είπε ακόμα ένας φίλος εκεί, είναι αλλού για αλλού. Αν ασχολείσαι με συσκευές από το 2010 όπως και γω που ξεκίνησα με iphone,θα θυμάσαι ότι αυτά τα θέματα στο λογισμικό δεν είναι κάτι καινούργιο, και συνήθως ξεπερνιούνται όταν η εταιρία εξελίσσεται...
Link to comment
Share on other sites

Εαν το μαθεις δεν το αλλαζεις το μιουι,το φερνεις στα μετρα σου και δεν ξαναπειραζεις,απολυτα ασφαλες για εμενα.

Λογικο για καποιους που δεν αλλαζαν ουτε την επιφανεια εργασιας να τους ειναι δυσκολο..σαν τον πατερα μου ενα πραμα,μην του το αλλαξεις,οπως βγηκε απο το κουτι το θελει.μονο την foto απο τα εγγονια εβαλε.:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εαν το μαθεις δεν το αλλαζεις το μιουι,το φερνεις στα μετρα σου και δεν ξαναπειραζεις,απολυτα ασφαλες για εμενα.

Λογικο για καποιους που δεν αλλαζαν ουτε την επιφανεια εργασιας να τους ειναι δυσκολο..σαν τον πατερα μου ενα πραμα,μην του το αλλαξεις,οπως βγηκε απο το κουτι το θελει.μονο την foto απο τα εγγονια εβαλε.:p

 

Δεν μιλάμε για τέτοιου είδους χρήση, ούτε καν για το ότι μας ενοχλεί το miui,αντιθέτως ειδικά εμένα τα καινούργια πράγματα ου αρέσουν, να αλλάζω ui να μαθαίνω νέα πράγματατα, δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Μιλάμε για θέματα αστάθειας. Που ειλικρινά και πάλι δεν έχω θέμα, θα το φαω και το bug και πάλι κανένα πρόβλημα, υπομονή έχω, αρκεί να λυθεί. Δηλαδή με λίγα λόγια θα στο πω ωμά, βαριέμαι να κάνω επαναφορά στο κινητό κάθε φορά που βγαίνει μια ενημέρωση,αν χρειαστεί θα την κάνω, απλά Όχι συνέχεια. Κατά τα άλλα δεν έχω παράπονο από το περιβάλλον του miui

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για τέτοιου είδους χρήση, ούτε καν για το ότι μας ενοχλεί το miui,αντιθέτως ειδικά εμένα τα καινούργια πράγματα ου αρέσουν, να αλλάζω ui να μαθαίνω νέα πράγματατα, δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα. Μιλάμε για θέματα αστάθειας. Που ειλικρινά και πάλι δεν έχω θέμα, θα το φαω και το bug και πάλι κανένα πρόβλημα, υπομονή έχω, αρκεί να λυθεί. Δηλαδή με λίγα λόγια θα στο πω ωμά, βαριέμαι να κάνω επαναφορά στο κινητό κάθε φορά που βγαίνει μια ενημέρωση,αν χρειαστεί θα την κάνω, απλά Όχι συνέχεια. Κατά τα άλλα δεν έχω παράπονο από το περιβάλλον του miui
Αυτό με την επαναφορά δεν ισχύει η γυναίκα μου έχει redmi note 5 pro 2 χρόνια χωρίς φυσικά επαναφορά σε κανένα update(που να το πειράξεις)και πάει μπάλα όπως όταν το αγόρασε σφραγισμένο για να μην πω για την μπαταρία που είναι σταθερά πολύ καλή,ας πούμε ότι κάποιος χρήστης είχε Samsung 2 χρόνια χωρίς επαναφορά με όλα τα update ο κακος χαμός θα γινόταν με την συσκευή, έχει πολλά θέματα το miui όπως και όλα τα custom Android αλλά εγώ βλέπω ότι η xiaomi υποστηρίζει ακόμα παλιότερες και φθηνότερες συσκευές μια χαρά, εγώ έκατσα 11 μήνες σε redmi note 7 και έκανα ρεκόρ προσωπικό και δεν ήμουν φαν της miui

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την επαναφορά δεν ισχύει η γυναίκα μου έχει redmi note 5 pro 2 χρόνια χωρίς φυσικά επαναφορά σε κανένα update(που να το πειράξεις)και πάει μπάλα όπως όταν το αγόρασε σφραγισμένο για να μην πω για την μπαταρία που είναι σταθερά πολύ καλή,ας πούμε ότι κάποιος χρήστης είχε Samsung 2 χρόνια χωρίς επαναφορά με όλα τα update ο κακος χαμός θα γινόταν με την συσκευή, έχει πολλά θέματα το miui όπως και όλα τα custom Android αλλά εγώ βλέπω ότι η xiaomi υποστηρίζει ακόμα παλιότερες και φθηνότερες συσκευές μια χαρά, εγώ έκατσα 11 μήνες σε redmi note 7 και έκανα ρεκόρ προσωπικό και δεν ήμουν φαν της miui

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γενικα ετσι ειναι,μαλλον ο φιλος μαλλος εχει ελλατωματκη συσκευη,δεν εξηγούνται αυτα που αναφερει κατα καιρους.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

2-3 εβδομάδες αλλά έχει να κάνει και με την περίοδο πιστεύω, ο φορτιστής του είναι κανονικός δε χρειάζεται ανταπτορα.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι το πήρατε από banggood πόσο καιρό έκανε να σας έρθει? Και τι φορτιστή είχε, τον κλασικό ελληνικό ?

 

To ποσο θα κανει, ειναι καθαρα θεμα τυχης και περιοδου που θα παραγγειλεις. μπορει να κανει 10-15 μερες μεχρι κ 30-40. σπανια περισσοτερο εκτος και αν εισαι πολυ ατυχος. και βεβαια να προσεξεις να βαλεις σωστο τροπο αποστολης μην φας κανα τελωνειο...

Link to comment
Share on other sites

Υπ' όψιν δε ότι ελέω... κορωνοϊού, έχει και έξτρα καθυστερήσεις από την πλευρά της Κίνας.

Σε chat (για άλλο θέμα) με το banggood τους ρώτησα τι γίνεται με το θέμα αυτό και αν θα έχω καθυστέρηση σε περίπτωση που κάνω μια παραγγελία, μου απάντησαν ότι καλά θα είναι να περιμένω περίπου μιας εβδομαδας καθυστέρηση (για αποστολή είδους που είναι σε στοκ) - που στην πράξη σημαίνει ότι μάλλον ας περιμένουμε περισσότερη.

Υπάρχει και το θέμα με την επέκταση της πρωτοχρονιάτικης αργίας τους (και πάλι εξ αιτίας του ιού) και της γενικότερης προσπάθειας να περιοριστεί ο κόσμος στους χώρους εργασίας, ενώ ακούγεται ότι και κάποιες μεταφορικές μπορεί να καθυστερούν επίτηδες τη διαχείριση των δεμάτων, για να δώσουν ένα περιθώριο ασφαλείας σε τυχόν δέματα που μπορεί να έχουν μολυνθεί από τον ιό.

Βάλτε όλα αυτά μαζί και μας προκύπτει μια μάλλον ατυχής περίοδος για παραγγελίες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...