Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

16 minutes ago, minast said:

Εγώ πρόσφατα με βαριά καρδιά γύρισα σε Jabra Talk 25, αφού πλέον δεν βρίσκω αξιόπιστα Plantronics.
To Talk 45 το απέρριψα λόγω διάρκειας μπαταρίας και μακροβιότητας (από σχόλια χρηστών).
Μέχρι τώρα αξιοπρεπές, αλλά καμία σχέση με το αγαπημένο μου Voyager Edge και τις παραλλαγές του.

Δυστυχώς φίλε μου, η plantronics έπαψε πλέον να υπάρχει όπως την ξέραμε και έχει νέο όνομα (το οποίο μου διαφεύγει προς το παρόν).

Σταμάτησε επίσης να βγάζει τα γνωστά, πολύ ποιοτικά και εξαιρετικά ακουστικά bluetooth που γνωρίζουν όλοι και επικεντρώνεται σε πιο επαγγελματικές λύσεις, αλλά και σε πανάκριβα ακουστικά τύπου headsets.

Το θέμα είναι ότι καταστράφηκε κατά τη γνώμη μου μία ολόκληρη παράδοση αξιόπιστων ακουστικών, τα οποία ξεχώριζαν για την αντοχή τους, την ποιότητα του ήχου, την ακύρωση του θορύβου, τη χρηστικότητά τους και επίσης την εξαιρετική τους εμφάνιση.

Θα πει κανείς ότι ίσως αυτό να επιτάσσεται και από τις μόδες που κυκλοφορούν κατά καιρούς, π.χ. θα μπορούσε να αντέξει η εταιρεία τον ανταγωνισμό με τα τύπου airpods που έχουν κατακλύσει την αγορά;

Aυτό είναι ένα ερώτημα που με έχει απασχολήσει κατά καιρούς και σίγουρα για να το έκαναν οι ιθύνοντες της εταιρείας, να έκαναν δηλαδή τη στροφή αυτήν, θα τα είχαν μελετήσει αυτά τα πράγματα, δεν γίνονται τέτοιες κινήσεις στην τύχη.

Έτσι και εγώ, κατέληξα στο ότι το επόμενο ακουστικό μου όταν θα χρειαστεί να αλλάξω κάποιο από τα τρία plantronics που έχω, θα είναι μάλλον jabra.

Κρίμα πάντως.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

19 minutes ago, minast said:

Εγώ πρόσφατα με βαριά καρδιά γύρισα σε Jabra Talk 25, αφού πλέον δεν βρίσκω αξιόπιστα Plantronics.
To Talk 45 το απέρριψα λόγω διάρκειας μπαταρίας και μακροβιότητας (από σχόλια χρηστών).
Μέχρι τώρα αξιοπρεπές, αλλά καμία σχέση με το αγαπημένο μου Voyager Edge και τις παραλλαγές του.

Δυστυχώς η Plantronics απορρίφθηκε από την Hp. Δεν νομίζω να ασχολείται πλέον με ακουστικά. Στο μεταξύ κυκλοφορούν και πολλές μαϊμούδες Jabra

Link to comment
Share on other sites

Και πώς ξεχωρίζουμε τις μαϊμούδες; Φαντάζομαι στις μεγάλες αλυσίδες δεν κυκλοφορούν τέτοια προϊόντα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα καιρό το jabra 25 και επειδή τρωγομουν για αλλαγή τελικά κατέληξα στο..... jabra 25 SE.....
2 διάφορες που παρατήρησα είναι καλύτερος ήχος στο SE και πιο γρήγορη σύνδεση με το κινητό. μικρές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, p_k said:

Και πώς ξεχωρίζουμε τις μαϊμούδες; Φαντάζομαι στις μεγάλες αλυσίδες δεν κυκλοφορούν τέτοια προϊόντα.

Στο skroutz έχει μαϊμούδες αντίστοιχές του aliexpress όπως και τα διάφορα lenovo που υπάρχουν εκεί αλλά δεν αναφέρονται ούτε στο site της lenovo. mediamarkt, plaisio κτλ δεν έχουν μαϊμούδες το καταλαβαίνεις και από τις τιμές. Βλέπεις σου πουλάνε στο ali jabra talk 45 ή stealth με 20 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αλήθεια όταν πήρα τα jabra 15,25, 25se από σκρουτζ λέτε να ήταν μουφα; αλλά πως να το καταλάβουμε; κανένα 25αρι με 35αρι έκανε το καθένα περίπου θυμάμαι

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, ilka71 said:

αλήθεια όταν πήρα τα jabra 15,25, 25se από σκρουτζ λέτε να ήταν μουφα; αλλά πως να το καταλάβουμε; κανένα 25αρι με 35αρι έκανε το καθένα περίπου θυμάμαι

Συνήθως τα μούφα ακούγονται χαμηλά, χάνεται το σήμα ακαθόριστα, δεν έχουν διαύγεια στον ήχο και δεν σε ακούει όπως θα έπρεπε ο συνομιλητής. Επίσης η μπαταρία τους διαρκεί λίγο και εκεί που νομίζεις ότι έχει ακόμα φόρτιση ξαφνικά χωρίς προειδοποίηση σβήνουν.  Επίσης και η συσκευασία είναι κάπως ψεύτικη.   Σε καλή τιμή τα πήρες πάντως.

Αυτά συμβαίνουν και σε άλλα προϊόντα μαϊμού. Θα παρατηρήσεις ότι κάτι δεν πάει καλά γενικώς. Αν είσαι άτομο που ασχολείται με την τεχνολογία το καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα, έχετε να προτείνετε κάτι για δωράκι στα 50-60 ευρώ; καθημερινή χρήση με κινητό, κλήσεις κλπ.
ευχαριστώ!!
Και πολά έβαλες..Μετά από πολύ ψάξιμο, πήρα τα soundpeats free2 classic.Οτι και να πώ είναι λίγο!!Το μεγάλο review στο skroutz είναι δικό μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει καμμια πρόταση σε λογικό budget για ακουστικά Bluetooth που θα χρησιμοποιηθουν αποκλειστικά σε λαπτοπ για γενική χρήση ; (κυριως κλήσεις - Skype - Teams  ή κανένα βιντεο Youtube ) σε χώρο γραφείου ή στο σπίτι ;

Τα (πολύ καλά για τα λεφτά τους) QCY-13 που εχω δεν μπορούν να παιξουν με το Lenovo laptop μου. Για καποιο λόγο που δεν μπορώ να κατανοήσω συνδέονται και αποσυνδέονται συνεχώς οπότε πλέον τα χρησιμοποιώ μονο με το κινητο.

Δεν με νοιάζει αν θα ειναι τύπου airpods, ή με αγκιστρο (πχ Jabra) ή με καλωδιάκι αρκεί να δουλεύουν σωστά..

 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να φταίει το version bluetooth που έχει το laptop. Οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε. τι μπορεί να συμβεί.

Σε ένα παλιό αλλά πολύ δυνατό laptop έβαλα ένα τέτοιο στα 3 με 4 ευρώ και οποιοδήποτε θέμα λύθηκε. Δεν είχα θέμα με τον ήχο αλλά με την μεταφορά και αποστολή φωτογραφιών. Το κακό είναι ότι απασχολεί μια USB αλλά έχω αρκετές ελεύθερες. Μόνο αν δοκιμάσεις θα είσαι σίγουρος.

Τα καταστήματα στην Ελλάδα ζητούν για κάτι παρόμοιο όσα θέλουν και είναι πολύ παλιές οι version. Stock πουλάνε για φρέσκα. Δεν ασχολούνται γιατί τα laptop γιατί τα καινούργια έχουν δικό τους πάνω και όχι εξτρά που βάζαμε πολύ παλιά.

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

To σκεφτηκα αυτο που λες αλλά το λαπτοπ ειναι τριετίας , εχει Bluetooth 5 και ειναι ενημερωμένο με τους τελευταίους drivers. Τελος πάντων θα το ψάξω περισσότερο και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω tronsmart που δε δουλεύουν σε Xiaomi Android. Δουλεύουν σε όλα τα λάπτοπ και σε όλα τα κινητά 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω Soundcore Liberty air 2 pro για κλήσεις στο τηλέφωνο μου αλλά και στο laptop μου.
Huawei matebook D15 - παντού άψογα!

Sent from my V2145 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να βρει ο φίλος την λύση. Ας τσεκάρει μήπως γίνεται conflict με καμιά άλλη συσκευή. Πχ ταυτόχρονα να είναι συνδεδεμένο και ένα εξωτερικό μεγάφωνο ή οτιδήποτε άλλο  και τα ακουστικά.bluetooth. Αποσύνδεση από όλα, διαγραφή όλων των συσκευών και ξανά «ζευγάρωμα»

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα στους 40c στο πρόγραμμα για τα βαμβακερά ένα ζευγάρι Samsung Galaxy Buds Live μαζί με την θήκη τους. 

Το λάθος μου ίσως ήταν πως δεν τα έβαλα μετά στεγνωτήριο, ίσως να βγαίναν πιο αφράτα. 

Πάμε μάλλον για τα huawei freebuds 5i. 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2023 at 10:17 ΠΜ, babakos said:

Υπάρχει καμμια πρόταση σε λογικό budget για ακουστικά Bluetooth που θα χρησιμοποιηθουν αποκλειστικά σε λαπτοπ για γενική χρήση ; (κυριως κλήσεις - Skype - Teams  ή κανένα βιντεο Youtube ) σε χώρο γραφείου ή στο σπίτι ;

Τα (πολύ καλά για τα λεφτά τους) QCY-13 που εχω δεν μπορούν να παιξουν με το Lenovo laptop μου. Για καποιο λόγο που δεν μπορώ να κατανοήσω συνδέονται και αποσυνδέονται συνεχώς οπότε πλέον τα χρησιμοποιώ μονο με το κινητο.

Δεν με νοιάζει αν θα ειναι τύπου airpods, ή με αγκιστρο (πχ Jabra) ή με καλωδιάκι αρκεί να δουλεύουν σωστά..

Δοκίμασε να κλείσεις το WiFi του laptop ή να συδεθείς μόνο σε μπάντα 5GHz.

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2023 at 12:58 ΜΜ, kostas_kanal0011 said:

Και πολά έβαλες..Μετά από πολύ ψάξιμο, πήρα τα soundpeats free2 classic.Οτι και να πώ είναι λίγο!!Το μεγάλο review στο skroutz είναι δικό μου.

Σημερα αγορασα τα SoundPeats Free2Classic..επιβεβαιωνω και εγω με την σειρα μου οτι τα σπανε...για τα λεφτα τουs the best value for money αγορα μου για το νεο ετοs.....πολυ δυνατοs και καθαροs ηχοs στα Mp3 μου..και στο FM ραδιο στο κινητο μου....θα αγορασω αλλο ενα ζευγαρι να υπαρχει καβα αβλεπι.......φοβερα για τα λεφτα τουs!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγορασα τα SoundPeats Free2Classic..επιβεβαιωνω και εγω με την σειρα μου οτι τα σπανε...για τα λεφτα τουs the best value for money αγορα μου για το νεο ετοs.....πολυ δυνατοs και καθαροs ηχοs στα Mp3 μου..και στο FM ραδιο στο κινητο μου....θα αγορασω αλλο ενα ζευγαρι να υπαρχει καβα αβλεπι.......φοβερα για τα λεφτα τουs!!
Χαίρομαι πολύ φίλος που βοήθησα!! Πως έχει η ιστορία:2 φορές αγόρασα τα xiaomi buds 3 lite αλλά και τις 2 το ίδιο πρόβλημα. Πολλές φορές η φόρτιση σταματούσε στο 70%.Τα έδωσα δρόμο (επιστροφή) και μετά τσατιστηκα τόσο που λέω θα διαβάσω όσο δε πάει μέχρι να βρω τα καλύτερα vfm και έτσι έγινε χαχα
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, kostas_kanal0011 said:

Χαίρομαι πολύ φίλος που βοήθησα!! Πως έχει η ιστορία:2 φορές αγόρασα τα xiaomi buds 3 lite αλλά και τις 2 το ίδιο πρόβλημα. Πολλές φορές η φόρτιση σταματούσε στο 70%.Τα έδωσα δρόμο (επιστροφή) και μετά τσατιστηκα τόσο που λέω θα διαβάσω όσο δε πάει μέχρι να βρω τα καλύτερα vfm και έτσι έγινε χαχαemoji23.png

διαβασα το σχολιο σου αδελφε και λεω απο μεσα μου το παληκαρι φαινεται οτι την ψαχνει γενικα και δεν παει σαν τα προβατα μπεεεεεεεε καταναλωτεs που τουs πλασαρουν τα φυκια για μεταξωτεs κορδελεs..τα ιδια ειμαι και εγω..θελω να την ψαχνω σε οτι εχει να κανει σε αγορεs...και να ειναι παντα ευστοχεs και να αξιζουν και το τελευταιο ευρω τουs...και στην συγκεγκριμενη περιπτωση με τα SoundPeats....αξιζουν το καθε ταπεινο ευρω τουs......ευχαριστω που μου ανοιξεs τα ματια και δεν πιαστηκα θυμα τηs ματαιηs και ανουσιαs καταναλωσηs μουφα προιοντων...... SoundPeats Free2Classic = THE BEST ALL AROUND SOLUTION..!...και γαμω τα ασυρματα earbuds....τα εχω αγαπησει κιολαs......!

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

διαβασα το σχολιο σου αδελφε και λεω απο μεσα μου το παληκαρι φαινεται οτι την ψαχνει γενικα και δεν παει σαν τα προβατα μπεεεεεεεε καταναλωτεs που τουs πλασαρουν τα φυκια για μεταξωτεs κορδελεs..τα ιδια ειμαι και εγω..θελω να την ψαχνω σε οτι εχει να κανει σε αγορεs...και να ειναι παντα ευστοχεs και να αξιζουν και το τελευταιο ευρω τουs...και στην συγκεγκριμενη περιπτωση με τα SoundPeats....αξιζουν το καθε ταπεινο ευρω τουs......ευχαριστω που μου ανοιξεs τα ματια και δεν πιαστηκα θυμα τηs ματαιηs και ανουσιαs καταναλωσηs μουφα προιοντων...... SoundPeats Free2Classic = THE BEST ALL AROUND SOLUTION..!...και γαμω τα ασυρματα earbuds....τα εχω αγαπησει κιολαs......!
Σκέψου είχα και τα QCY HT01C.Εντάξει πολύ καλός ο ήχος αλλά τζάμπα το 'κοκόρεμα' υποτίθεται με noise cancelling με με..και είχα θέμα έστω και με λίγο αεράκι δε με άκουγαν καλά και αναγκαζομουν να τα βγάλω για να με ακούνε.Με αυτά τώρα κανείς και ποτέ παράπονο.Για να μη πουμε για τη μπαταρία που δεν υπάρχει ανταγωνιστής!!*Α επίσης και την ακαριαία επανασύνδεση με το που επανέλθεις έστω και στο πρώτο μέτρο της εμβέλειας τους!!
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, kostas_kanal0011 said:

Σκέψου είχα και τα QCY HT01C.Εντάξει πολύ καλός ο ήχος αλλά τζάμπα το 'κοκόρεμα' υποτίθεται με noise cancelling με με..και είχα θέμα έστω και με λίγο αεράκι δε με άκουγαν καλά και αναγκαζομουν να τα βγάλω για να με ακούνε.Με αυτά τώρα κανείς και ποτέ παράπονο.Για να μη πουμε για τη μπαταρία που δεν υπάρχει ανταγωνιστής!!*Α επίσης και την ακαριαία επανασύνδεση με το που επανέλθεις έστω και στο πρώτο μέτρο της εμβέλειας τους!!

Μην μου πεις ότι έχουν και 

noise cancelling

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...