Jump to content

Samsung Galaxy A70


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιλεγμένα μοντέλα της επερχόμενης σειράς Α λέει η ανακοίνωση

 

Αυτο ακριβως η SAMSUNG εχει αναρτησει επισημη λιστα στα μοντελα που θα παιρνουν τρεις εκδοσεις android

ατην σειρα Α ξεκινηουν απο τα Α51 Α71 και μετα το Α70 μενει οριστικα εκτος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 790
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Android 11 θα παρουμε?

Μπορει καποιος να με ενημερωσει?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

αυτο εννοειται , ολες οι συσκευες samsung παιρνουν 2 μεγαλες αναβαθμισεις, εστω και λιγο πιο καθυστερημενα . to a70 ξεκινησε με 9 , πηρε 10 , θα παρει 11

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Android 11 θα παρουμε?

Μπορει καποιος να με ενημερωσει?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Ναι, το δικαιούμαστε κανονικά. Το A70 όταν πρωτοκυκλοφόρησε (2019) έτρεχε το Android 9. Και η πολιτική της Samsung μέχρι χθες έλεγε για 2 χρόνια αναβαθμίσεων.

 

Το 2020 πήρε το Android 10 (πάει ο ένας χρόνος υποστήριξης) και το 2021 θα πάρει και το Android 11 όπου και τελειώνει (γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στη λίστα για 3ετη υποστήριξη όπως τα νεότερα A51 & A71 που βγήκαν με φορεμένο το Android 10 και θα πάρουν μέχρι και το 13) .

 

Κρίμα δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κάποιο link με την πιο πρόσφατη έκδοση gcam που να δουλεύει στο κινητό μας έχουμε; Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το astrophotography? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Ξέρει κανείς τι αφορά η ενημέρωση που εμφανίστηκε πριν λίγο για το τηλέφωνό μας; Υποθέτω πως είναι ασφαλείας αλλά επειδή δεν μπορώ να την κατεβάσω τώρα, είπα να ρωτήσω. Φαντάζομαι θα ήρθε και σε άλλους.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι εγώ το είδα πριν λίγο. Ασφαλείας, αλλά 576ΜΒ?? Πολλά δεν είναι για μια απλή ενημέρωση ασφαλείας?

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι εγώ το είδα πριν λίγο. Ασφαλείας, αλλά 576ΜΒ?? Πολλά δεν είναι για μια απλή ενημέρωση ασφαλείας?

 

Ναι, κι εγώ γι' αυτό αναρωτήθηκα. Την έκανα τελικά και είναι όντως ασφαλείας (Σεπτεμβρίου) . Τώρα αν μέσα σε αυτό υπάρχει και κάποια βελτίωση σε κάτι δεν ξέρω. Μέχρι στιγμής δεν φαίνεται κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή την έχω δώσει, εδώ κι 6 μήνες, στον γαμπρό μου. Για το μόνο που μου παραπονιόταν ήταν η κάμερα. Είχε μάθει στο s7 που είχε πριν. Έβγαζε ένα γκρι πέπλο στις λήψεις του. Έβαζε gcam κι έφευγε.

Με το update η κάμερα ήρθε στα ίσα της. Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά! Απορώ πως δεν το ανέφερε κανένας σας.

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα κι εγω.

Οποιος δει κατι τρανταχτο,ας το πει

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Τη συσκευή την έχω δώσει, εδώ κι 6 μήνες, στον γαμπρό μου. Για το μόνο που μου παραπονιόταν ήταν η κάμερα. Είχε μάθει στο s7 που είχε πριν. Έβγαζε ένα γκρι πέπλο στις λήψεις του. Έβαζε gcam κι έφευγε.

Με το update η κάμερα ήρθε στα ίσα της. Μιλάμε για ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά! Απορώ πως δεν το ανέφερε κανένας σας.

 

Αν όντως ισχύει αυτό που λες, (ακόμη δεν έχω βγάλει καμία φωτο μετά το update για να τσεκάρω) τότε πραγματικά λύθηκε το μεγαλύτερο μειονέκτημα αυτής της συσκευής. Θα κάνω το τεστάκι και σε λίγο θα ενημερώσω....

 

Μετά το τεστ:

Πρώτα θα πω πως έκανα το τεστ το οποίο δεν είναι και πολύ εκτενές γιατί δεν δοκίμασα τα πάντα, αλλά σίγουρα είναι ενδεικτικό. Δεν δοκίμασα σκοτεινά η νυκτερινά, δεν δοκίμασα μπροστινή κάμερα, δεν δοκίμασα ευρυγώνια λήψη, δεν μπήκα καθόλου στις απλοϊκές χειροκίνητες ρυθμίσεις (iso και white balance) και καθόλου βίντεο. Μόνο φωτο απο τις πίσω κάμερες σε auto και μετά κατέβασμα στον υπολογιστή για σωστή αξιολόγηση.

 

Έβγαλα λοιπόν την ίδια φωτο με ανάλυση πρώτα σε 4:3 (32mp) και μετά σε 16:9 (δεν ξέρω πόσα λιγότερα mp δίνει αυτό το mode) . Το πρώτο σετ ήταν φωτογραφία τοπίου με εξαιρετικές φωτιστικές συνθήκες όπως είναι τώρα στην Αθήνα. Το δεύτερο σετ ήταν επίσης η ίδια φώτο με τις δυο αυτές διαφορετικές αναλύσεις αλλά macro (πολύ κοντινές) σε ένα περίτεχνο χρωματιστό τασάκι. Και το τρίτο σετ ήταν με την ίδια φιλοσοφία σε εσωτερικό χώρο γραφείων με τεχνητό καλό φωτισμό.

 

Η δική μου εκτίμηση:

Δεν βλέπω απολύτως καμία διαφορά και εκπλήσσομαι απο τα λεγόμενά σου (η του γαμπρού σου) . Η συσκευή συνεχίζει να δίνει το ίδιο αναποτελεσματικά αρχεία εικόνας (για την κατηγορία και τα λεφτά της θα πρεπε να ταν καλύτερες) χωρίς αλλαγές στην λεπτομέρεια, στην χρωματική απόδοση-ευκρίνεια και στην ποιότητα συνολικά. Ούτε καν στη οθόνη του κινητού δεν βλέπω κάποια διαφορά, πόσο μάλλον στο pc. Με το που αρχίσει η μεγέθυνση δείχνουν άμεσα τις αδυναμίες τους. Οι φωτογραφίες του είναι απλοϊκά ισορροπημένες και "βλέπονται" όπως πάντα.

 

Ας μιλήσει και κανένας άλλος όμως για να έχουμε ποιο ασφαλή συμπεράσματα.

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακούτε τους ψιθύρους απο το γειτονικό φόρουμ του Α71;

 

Μόλις άρχισαν να παραλαμβάνουν το One UI 2.5 (το 3.0 θα ρθει με το Android 11) . Ελπίζω σύντομα να χτυπήσει και την δική μας πόρτα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει η δυνατότητα να έχω δόνηση αντί για ήχο στο πληκτρολόγιο κατά τη κλήση αριθμού? Edited by vasicristo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα! Κάνατε την τελ. αναβάθμιση λογισμικού? Φαίνεται ότι το τηλ είναι πιο "σβέλτο" . Τι λέτε και οι υπόλοιποι, ισχύει ή είναι ιδέα μου?

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγήκε ενημέρωση για OneUI 2.5.

Προς το παρόν είναι διαθέσιμο μόνο για Ουκρανία.

Αν κάποιος την βάλει αν μπορεί ας μας ενημερώσει τι καινούργιο υπάρχει.

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ενημέρωση για OneUI 2.5.

Προς το παρόν είναι διαθέσιμο μόνο για Ουκρανία.

Αν κάποιος την βάλει αν μπορεί ας μας ενημερώσει τι καινούργιο υπάρχει.

 

Μόλις χτύπησε την πόρτα στο Α70 μου το OneUI 2.5 :D

 

Με 1,4 γίγαντες (που ήταν η ενημέρωση) προστέθηκαν διάφορες βελτιώσεις (κατά την περιγραφή της Samsung) οι οποίες για μένα δεν είναι και τόσο σημαντικές.

Ψάχνοντας όμως, ανακάλυψα μια όχι και τόσο εμφανή προσθήκη, την "Οθόνη Edge" που για άγνωστους λόγους δεν αναφέρεται καθόλου στην περιγραφή και για μένα είναι η σπουδαιότερη. Φαίνεται πως η πλατφόρμα Good Lock που έδινε πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης σε επίπεδο ρυθμίσεων στα κινητά Samsung και υπήρχε στο Galaxy Store μόνο 5 χωρών, ενσωματώθηκε σε αυτό το update!!

 

Παρότι δεν έχω εξαντλήσει την εξερεύνηση, αυτό το νέο χαρακτηριστικό αφορά ένα πτυσσόμενο πάνελ που είναι κρυμμένο στα άκρα της οθόνης (δεξιά) και αναδύεται με σύρσιμο. Εκεί μπορεί κανείς να προσθέσει εφαρμογές και συντομεύσεις για άμεση πρόσβαση απο παντού. Το πιο ενδιαφέρον όμως βρίσκεται στις ρυθμίσεις της οθόνης Edge και συγκεκριμένα στην παραμετροποίηση των ειδοποιήσεων και του φωτισμού της.

 

Δεν θα πω περισσότερα, άλλωστε κι εγώ ακόμη το ψάχνω. Καλύτερα να τo ανακαλύψετε οι ίδιοι...:rolleyes:

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξαν και την εμφανιση του καιρου

 

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A70

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...