Jump to content

Samsung Galaxy A70


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταια το παρατηρησα.

Εχω τσεκαρει τον sensora με ενα τεστ και δουλευει

Παρ'ολα αυτα δεν κλεινει η οθονη ποτέ

 

optoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 790
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Τελευταια το παρατηρησα.

Εχω τσεκαρει τον sensora με ενα τεστ και δουλευει

Παρ'ολα αυτα δεν κλεινει η οθονη ποτέ

 

optoStyle

 

Κάνε μια επανεκκίνηση της συσκευής μπας και ξεμπλοκαρει. Επίσης τσέκαρε στις ρυθμίσεις οθόνης πότε είναι ρυθμισμένη η λήξη του χρονικού ορίου (αν και είναι άσχετο).

Τελευταία λύση η επαναφορά και στήσιμο από την αρχή.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε Samsung note 4 είχα το ίδιο πρόβλημα. Το έστειλα 5 φορές στην smartec, δεν έγινε τίποτα, το θέμα παρέμεινε.( Όταν έβαλα custom firmware, παραδόξως έληξε.).

Έψαχνα τότε στην Google, και ένας είχε γράψει το εξής απίθανο:

Μπορεί να έχει καθήσει σκόνη στον αισθητήρα εγγύτητας, οπότε το φυσαμαι από το ακουστικό, και έφτιαξε,, πάντα για note 4.

Ρώτησε κάποιον τεχνικό, αν είναι ασφαλές (!!).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο μονος τροπος που καταλαβα για να δουλεψει ειναι οταν εκλεισα το blutooth και το Volte.

Τωρα αν ειναι συμπτωση τι να πω.

 

optoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας. Η κοπέλα μου έχει το a70 περίπου έναν χρόνο κ ξαφνικά εδώ κ κάποιες μέρες ενώ κάνουμε κλήση η βιντεοκλήση στο μεσεντζερ η στο βαιμπερ όταν πάει να μπει σε άλλη εφαρμογή στο ινσταγκραμ πχ η ακόμα κ στο Chrome αρχίζω να μην την ακούω κ μετά χάνεται η σύνδεση. Επίσης το ίδιο γίνεται όταν σβήνει η οθόνη της ενώ παλιά δεν είχε κανένα θέμα όταν έκανε τα παραπάνω, έχει κάνει την τελευταία αναβάθμιση που είχε έρθει. Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ορίστε, ήρθε και η ενημέρωση ασφαλείας του Γενάρη.

Υπομονή λίγους ακόμη μήνες μέχρι την έλευση του Android 11 με το One UI 3, που θα είναι και η τελευταία για το Α70 δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Στην λίστα συσκευών που θα απολαύσουν 4ετη υποστήριξη από την Samsung, υπάρχει το Α50 αλλά όχι το Α70. Υπάρχει το Α51 και το Α71 5G αλλά όχι το Α71.

Ελπίζω να μην τρολάρει τους Snapdragon με τέτοιο χοντρόπετσο τρόπο.

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λέει για ενημερώσεις ασφαλείας, όχι για αναβαθμίσεις σε λογισμικό, Android 12 κτλ

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Εδώ τα λέει όλα (και μου ακούγεται λογικό). Σε ξένα site που διάβασα, τα Α70 και Α71 ήταν εκτός.

Προφανώς πολύ σύντομα θα απαντηθεί το ερώτημα.

 

π.χ

 

https://9to5google.com/2021/02/22/samsung-security-updates-policy-four-years/

 

from my S10 lite

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κινητό δεν το χρησιμοποιώ. Το άνοιξα σήμερα , έκανε μια ενημέρωση του Ιανουαρίου, περίπου 200 mg , και το αποτύπωμα δεν δουλεύει, είχε σταματήσει πριν 6 μήνες, με κάποιο update,, έχω tempered glass.

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα, να μην δουλεύει το αποτύπωμα, με το tempered glass.

Πώς μπορώ να περάσω το ui 2,5;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το χρησιμοποιώ. Το άνοιξα σήμερα , έκανε μια ενημέρωση του Ιανουαρίου, περίπου 200 mg , και το αποτύπωμα δεν δουλεύει, είχε σταματήσει πριν 6 μήνες, με κάποιο update,, έχω tempered glass.

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα, να μην δουλεύει το αποτύπωμα, με το tempered glass.

Πώς μπορώ να περάσω το ui 2,5;

 

Καλημέρα.

Αν δεν σου έχει πέσει κάτω και δεν έχει βραχεί, δεν νομίζω να σχετίζεται (αν υποπτεύεσαι κάτι τέτοιο) η δυσλειτουργία του αναγνώστη δακτυλικών αποτυπωμάτων με το οτι δεν το χρησιμοποιείς πια. Όλα τα μοντέλα της Samsung που έχουν οπτικό αισθητήρα κάτω απο την οθόνη, εμφανίζουν διάφορα προβλήματα με την χρήση του (ταχύτητα απόκρισης και δυσκολία στην ανάγνωση) αλλά όχι ολοκληρωτική αδυναμία χρήσης.

Γενικότερα οι οπτικοί αισθητήρες δεν φημίζονται για την ακρίβειά τους. Μεγάλο ρόλο παίζει φυσικά και το λογισμικό που κάνει την διαχείριση, και ούτε εδώ η Samsung έχει δώσει τον καλύτερο της εαυτό.

 

Ναι, το tempered glass (η ποιότητα κατασκευής του και το πάχος) έχει αποδειχθεί οτι παίζει το ρόλο του στα προβλήματα που προανέφερα, και σε κάποιες περιπτώσεις παίζουν ρόλο και τα δάκτυλα του χρήστη (τα λεπτά παιδικά η γυναικεία διαβάζονται πιο δύσκολα λόγο μικρότερης επιφάνειας σάρωσης) . Εγώ εν προκειμένω, δεν έχω και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα με το δακτυλικό. Έχω φορεμένο όμως ποιοτικό tempered glass της Nillkin με πάχος 0,3mm (και οχι 0,5mm που είναι τα περισσότερα) και σκάναρα τα δάκτυλα αφότου το εγκατέστησα. Στο οτι δεν σου δουλεύει καν, ίσως να φέρει αποτέλεσμα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αν και μετά απο αυτή δεν σου δουλεύει (ακόμη κι αν αφαιρέσεις το tempered glass) τότε έχει πρόβλημα ο αισθητήρας και θέλει σέρβις.

 

Το One UI 2.5 αν δεν σου βγάλει αυτόματα ειδοποίηση για νέα ενημέρωση, πρέπει να πας μόνος σου και να την αναζητήσεις στις Ρυθμίσεις--> Ενημέρωση λογισμικού--> Λήψη και εγκατάσταση.

 

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπήκα στο cit mode ( *#0*# ), και το έλεγξα, δεν έχει πρόβλημα., και ήμουν σίγουρος.

Έτσι έβγαλα το γιαλακι, επαναφορά, και δουλεύει το αποτύπωμα.

Την έκδοση ui που την βλέπουμε, ;

 

δεν βγάζει αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Μπήκα στο cit mode ( *#0*# ), και το έλεγξα, δεν έχει πρόβλημα., και ήμουν σίγουρος.

Έτσι έβγαλα το γιαλακι, επαναφορά, και δουλεύει το αποτύπωμα.

Την έκδοση ui που την βλέπουμε, ;

 

δεν βγάζει αναβάθμιση.

 

Αφού δεν έχει πρόβλημα ο αισθητήρας, όλα καλά.

 

Τώρα για να δεις ποια version του One UI τρέχει στη συσκευή πας: Ρυθμίσεις--> Πληροφορίες για το τηλέφωνο--> Πληροφορίες για το λογισμικό

 

Περίεργο να μην βγάζει ακόμη αναβάθμιση για το One UI 2.5 γιατί είναι εδώ και μήνες που το έχει πάρει το Α70. Θα σου πρότεινα να το αφήσεις λίγες μέρες ανοικτό (σε λειτουργία πτήσης) αλλά συνδεδεμένο σε Wi-Fi και περιστασιακά να ψάχνεις χειροκίνητα για νέες ενημερώσεις. Εκτός και αν είναι παρεισαγωγής και προοριζόταν για καμιά περίεργη χώρα. Μήπως το χεις ρουτάρει και του χεις περάσει καμιά άλλη βέρσιον; Δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω...

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, το έλεγξα , one ui 2,5.

Και πράγματι το είχα root.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://postimg.cc/xJ0g6fJb

 

Έβαλα αυτό το γιαλακι, και δουλεύει το αποτύπωμα, 9 στις 10 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, το έλεγξα , one ui 2,5.

Και πράγματι το είχα root.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://postimg.cc/xJ0g6fJb

 

Έβαλα αυτό το γιαλακι, και δουλεύει το αποτύπωμα, 9 στις 10 φορές.

 

Ναι, τώρα εξηγούνται όλα. Γι' αυτό δεν έβρισκε την αναβάθμιση (την είχε ήδη) όπως επίσης και γι' αυτό δεν σου δούλευε ο αναγνώστης (αφού ήταν rooted ποιος ξέρει με τι λογισμικό) . Υποθέτω πως ξέρεις οτι μετά το root, μάλλον έχει γράψει ο KNOX (0/1) που σημαίνει ακύρωση της εγγύησης.

 

Ακριβώς το ίδιο γυαλάκι του έχω βάλει κι εγώ!! Είναι τελικά 0,2mm σε πάχος και όχι 0,3mm που έγραψα πριν. Εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνει τώρα :)

Μόνο για όσους έχουν csc Ουκρανίας SEK

Βέβαια μπορείτε να το φλασαρετε με Odin. 0cf93f31868fc3f46a649a5c560d6b91.jpg

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνει τώρα :)

Μόνο για όσους έχουν csc Ουκρανίας SEK

Βέβαια μπορείτε να το φλασαρετε με Odin.

 

Για πες μας εντυπώσεις όταν θα έχεις περιπλανηθεί στα τρίσβαθά του.

Βλέπεις κάποια ουσιαστική αλλαγή που αξίζει να αναφερθεί;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνει τώρα :)

Μόνο για όσους έχουν csc Ουκρανίας SEK

Βέβαια μπορείτε να το φλασαρετε με Odin. 0cf93f31868fc3f46a649a5c560d6b91.jpg

 

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Kαλησπέρα.

Ερωτηση,

Πρέπει να εχω CSC ουκρανικο για να την βάλω μεσω odin?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φλασάρεις την ουκρανική ρομ.

Καλύτερα περίμενε, θα κυκλοφορήσει και η ευρωπαϊκή κλπ

Δεν θυμάμαι πιο csc επιλέγει

Το csc .. νομίζω διαγράφει όλα

Το csc home διατηρεί τα δεδομένα

 

Ρώτησε, και κοίταξε βίντεο στο YouTube, έχει πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κουλό είναι πως χθες παρέλαβα Android 11 με One UI 3.01 στο Samsung A40 που έχω για δεύτερο βοηθητικό, αλλά στο A70 που είναι ανώτερο μοντέλο και θα πρεπε να προηγείται (κατα το πρόγραμμα αναβαθμίσεων της Samsung) , δεν μου έχει έρθει ακόμη.

 

Το άλλο κουλό είναι πως στο Α40 (όπως και σε όλα της φθηνής κατηγορίας με μικρή μπαταρία) δεν ήθελε η Samsung να βάλει Allways On Display, αλλά στην περιγραφή της αναβάθμισης έγραφε κάπου "βελτίωση και πιο εύκολη παραμετροποίηση της λειτουργίας AOD", και εκεί που νόμισα οτι επιτέλους το πρόσθεσαν, τελικά δεν το έχει :lol: Μάλλον η περιγραφή είναι κοινή για όλα τα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ενημέρωση λογισμικού;

 

Ναι, κυκλοφόρησε το Android 11 με One UI 3.1 για το Α70 και μόλις το παρέλαβα :D

 

Μέχρι στιγμής όλα καλά αν και ακόμη είναι νωρίς. Όταν εμβαθύνω περισσότερο και δω κάτι αξιοσημείωτο θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A70

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...