Jump to content

Samsung Galaxy A70


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω προσωπικα που το χρησιμοποιω 1 εβδομαδα ειμαι απογοητευμενος, ειδικα το προβλημα με το wifi ισχυει, εχει πολυ αδυναμο σημα καθως και η οθονη μπορει να φαινεται ωραια (ειναι οντως) αλλα το touch της δεν ειναι τοσο καλο (σε φαση το redmi note 7 ειχε καλυτερο)

Για την καμερα δεν σχολιαζω καν....

 

Δοκίμασε αν δεν το έχεις κάνει ήδη να ενεργοποιήσεις και την επιλογή Touch Sensitivity.

 

Screenshot2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 790
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ήρθε η ώρα να κάνω κι εγώ ένα σχετικό "review" για τη συσκευή. Πέρασα σχεδόν έναν μήνα μαζί της και πλέον την έχω φέρει στα μέτρα μου και νιώθω πως την "ξέρω" (σαν να μιλάω για γκόμενα ένα πράμα :lol: ) . Εδώ πρέπει να πω πως για χάρη της άφησα στην άκρη το λατρεμένο Note 4 που χάιδευα 5 χρόνια και είμαι επίσης (ελαφρώς) πικραμένος όπως και πολλοί άλλοι χρήστες.

 

Τα καλά της είναι ότι είναι όμορφη, γρήγορη, χορταστική, με μεγάλη αυτονομία, σωστό UI και γενικά αποτελεσματική συσκευή στο σύνολό της. Έχει πολύ καλή συναρμολόγηση και τα υλικά της παρότι πλαστικά και στο πλαίσιο και πίσω (glastic κατά τη Samsung) δίνουν υψηλή αισθητική γυαλιού και premium ευχάριστη όψη. Αλλά φαίνεται πως στο κεφάλι μου είχα άλλες προσδοκίες που δεν μπορεί να εκπληρώσει. Μάλιστα παρότι είχα διαβάσει πολλά review που περιέγραφαν τα μειονεκτήματά του, ήμουν τόσο κ@υλ**ενος να το κάνω δικό μου (να ταΐσω το αδηφάγο τέρας του καταναλωτισμού μέσα μου βασικά και να ανακουφίσω τα άγχη μου κάνοντας ένα δώρο στον εαυτό μου :p ) που τα παρέκαμψα όλα νομίζοντας πως θα μου τα εκπληρώσει όλα. Και τώρα φυσικά γειώθηκα....

 

Η μεγίστη ματαίωση για μένα είναι η κάμερα γιατί φωτογραφίζω πολύ. Όλα τα άλλα είναι πταίσματα και τα αντέχω. Η πραγματική (κακή) ποιότητα των φωτογραφιών που παράγει η συσκευή φαίνεται φυσικά όχι μόνο στην οθόνη (η οποία είναι αναμφισβήτητα υπέροχη και είναι το μεγαλείο της συσκευής) αλλά κυρίως όταν κατέβουν και ανοίξουν σε υπολογιστή. Εκεί, αν έχει κανείς φωτογραφικές απαιτήσεις (όχι υψηλού επιπέδου) θα κλάψει. Στο βίντεο παραδόξως τα πάει καλύτερα. Και δεν έχει να κάνει με το ότι έρχομαι από Note 4 που βγάζει ποιοτικές φωτο. Είναι αδικαιολόγητα κακές για την κατηγορία του. Ακόμη και με επαρκή φωτισμό είναι πολύ μέτριες και συχνά κουνημένες ακόμη κι αν δεν βιάζεσαι (αυτό λόγο έλλειψης OIS) . Μη ξεχνάμε πως η συσκευή γέρνει προς την ανώτερη κλίμακα της μεσαίας κατηγορίας (με βασιλιά το Α80) και όχι ξερά στην μεσαία κατηγορία. Όχι θα ήθελα λοιπόν, αλλά θα έπρεπε να βγάζει καλύτερες φωτο. Αλλά μάλλον η Samsung για τους λόγους της δεν ήθελε και δεν νομίζω πως μπορεί να γίνει κάποια θεαματική αλλαγή σε αυτό με software. Οπότε οι επικείμενοι αγοραστές ας το λάβουν σοβαρά υπόψιν τους, αν έχουν φωτογραφικές προσδοκίες. Καλύτερα να κοιτάξουν αλλού.

 

Το wi-fi εγώ δεν το βρίσκω προβληματικό και δεν έχω δει περίεργη συμπεριφορά. Αναρωτιέμαι μήπως έχει να κάνει με τα router των χρηστών η σε μένα δεν το έχει δείξει ακόμη.

 

Με την απόκριση της αφής όμως σηκώνει συζήτηση. Εδώ, μάλλον, ίσως, πιθανόν κάτι παίζει. Είναι λίγο αμφισβητούμενη η συμπεριφορά του. Και εξηγούμαι. Κι εγώ, όπως και ο συναγωνιστής πιο πάνω αλλά και άλλοι, διαπιστώνω ένα σχετικό σφάλμα στην απόκριση και στην ακρίβεια κατά τη στόχευση. Φαίνεται στα χτυπήματα του πληκτρολογίου (γράφονται λάθη και διπλανά γράμματα) . Κάποιοι το βλέπουν και στα παιχνίδια αλλά και γενικότερα λένε. Αυτό όμως έχω την αίσθηση ότι δεν έχει να κάνει με την αφή η την απόκριση της οθόνης, αλλά με 2 άλλους παράγοντες.

Ο ένας και ο σημαντικότερος νομίζω είναι ότι λόγο των αναλογίων της οθόνης (20:9) η οθόνη όπως και ολόκληρη η συσκευή είναι μακρόστενη (το trend της εποχής που επιβλήθηκε και κάνει τις συσκευές να μοιάζουν με τηλεκοντρόλ) . Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μικραίνει το πλάτος της συσκευής και κατ' επέκταση το μέγεθος και η απόσταση μεταξύ των πλήκτρων. Άρα είναι εύκολο να πατήσεις το διπλανό γιατί είναι κι αυτά στενά με μικρό πλάτος.

Ο άλλος είναι ότι η ολαιοφοβκή επίστρωση του γυαλιού της οθόνης (βλέπε gorilla glass 3) που αποτρέπει τις δακτυλιές, την κάνει υπερβολικά γλιστερή με αποτέλεσμα το δάκτυλο κατά το χτύπημα να γλιστρά και να μετατοπίζεται εύκολα, επηρεάζοντας τελικά τη στόχευση. Νομίζω πως ο συνδυασμός αυτών των 2 παραγόντων δίνουν την αίσθηση ότι η οθόνη δεν αποκρίνεται σωστά. Σημειωτέων ότι εγώ δεν έχω βάλει tempered glass ούτε έχω ενεργοποιήσει το δακτυλικό αποτύπωμα (το άλλο του μειονέκτημα που παίρνει λίγη βελτίωση) .

 

Κατά τα άλλα η συσκευή φυσάει. Αλλά ας ντυθούμε καλά να μην κρυώσουμε :D Γιατί έρχεται και το Α71 μάλλον βελτιωμένο σε όλα....

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι προηγουμενα android τηλεφωνα που ειχα δεν ειχαν τοσο αδυναμο σημα στο wifi του σπιτιου καθως και φιλων που εχουν ερθει εχουν ισχυρο σημα αναλογως την αποσταση. Μονο το Α70 χωλαινει. Με μια γρηγορη αναζητηση στο google υπαρχουν αρκετες αναφορες για αυτο το προβλημα.

Σχετικα με την ευαισθησια της οθονης τωρα, εχω ενεργοποιησει την επιλογη στις ρυθμισεις για την αυξημενη ευαισθησια και δεν εχω screen protector αλλα παρατηρω αρκετες φορες οτι ειναι αδυναμη σε καποια σημεια (οταν θελω να κατεβασω το notification bar πχ ή οταν γραφω γρηγορα)

Η καμερα του τωρα ακομα και με gcam ειναι απλα αθλια. Το Redmi Note 7 με gcam ειχε καλυτερη καμερα συγκριτικα

Επισης ενα δευτερευον μειονεκτημα που εχω προσεξει ειναι η ποιοτητα του ηχου με ακουστηκα. Ειχα χρησιμοποιησει τα ιδια ακουστικα και στο redmi note 7 αλλα και σε ενα παλιο Motorola Moto X (2nd Gen) οποτε μπορω να τα συγκρινω. Στο Α70 ειναι κατωτερη. Το Dolby Atmos ειναι αερας κοπανηστος με αλλα λογια (στο κινητο παντα)

Γενικα ειμαι αρκετα απογοητευμενος και θα το πουλησω το κινητο να παω σε αλλη συσκευη, σιγουρα οχι samsung παλυ(για low-mid range εννοω)

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο χθες χρησιμοποιώ ενα G8s thinq και το Α70 το εδωσα στη μανα μου. Δεν με ενοχλησε κατι πολυ εκτος απ'το (πολυ) μακροστενο του πραγματος που δε με βολευε τελικα αλλα και το θεματακι με το Wi-Fi. Με το Samsung οταν εφτανα κατω στο σπιτι στην εισοδο, δεν έπιανε το ρουτερ μου απ τον 3ο οροφο. Επρεπε να φτασω στον 2ο για να πιασει. Σημερα που γυρναγα σπιτι με το LG, με το που εφτασα στο πάρκινγκ κατω, αρχισαν να "χτυπάνε" mail, messenger κτλ. Αρα οντως κατι παιζει με την εμβέλεια του Α70. Με την καμερα αν και μετρια δεν ειχα θεμα, με το touch μονο οταν εγραφα εκανα λαθη αρκετα που δεν συνεβαινε πριν ουτε με πιο στενα κινητα που ειχα, ουτε και τωρα με το LG. Αυτό που τελικα θα μου λειψει ειναι ομως το one ui που εχοντας πλέον χρησιμοποιησει ο,τι κινητο υπαρχει στην αγορα, το θεωρω το πιο complete λειτουργικό.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο χθες χρησιμοποιώ ενα G8s thinq και το Α70 το εδωσα στη μανα μου. Δεν με ενοχλησε κατι πολυ εκτος απ'το (πολυ) μακροστενο του πραγματος που δε με βολευε τελικα αλλα και το θεματακι με το Wi-Fi. Με το Samsung οταν εφτανα κατω στο σπιτι στην εισοδο, δεν έπιανε το ρουτερ μου απ τον 3ο οροφο. Επρεπε να φτασω στον 2ο για να πιασει. Σημερα που γυρναγα σπιτι με το LG, με το που εφτασα στο πάρκινγκ κατω, αρχισαν να "χτυπάνε" mail, messenger κτλ. Αρα οντως κατι παιζει με την εμβέλεια του Α70. Με την καμερα αν και μετρια δεν ειχα θεμα, με το touch μονο οταν εγραφα εκανα λαθη αρκετα που δεν συνεβαινε πριν ουτε με πιο στενα κινητα που ειχα, ουτε και τωρα με το LG. Αυτό που τελικα θα μου λειψει ειναι ομως το one ui που εχοντας πλέον χρησιμοποιησει ο,τι κινητο υπαρχει στην αγορα, το θεωρω το πιο complete λειτουργικό.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το One Ui ειναι οντως πολυ ωραια σχεδιασμενο και εμενα θα μου λειψει. Αλλα τα gesture navigation του τα θεωρω αθλια. Επισης εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ το μεγεθος της οθονης και η ποιοτητα της αλλα μονο αυτα τα 2 θετικα ειχε για μενα το κινητο που οκ, παρομοια ποιοτητας οθονης βρηκα και αλλου (Μι 9Τ Pro) απλα οχι τοσο μεγαλη. Και τα gestures του MIUI τα θεωρω καλυτερα (εβαλα και εναν Nova launcher και το απολαμβανω)

Εχω περιεργεια εαν τωρα με τα καινουργια Α51 και Α71 φτιαξανε τα προβληματα αυτα

Παρεμπιπτόντως να αναφερω οτι αυτα τα προβληματα που εγραψα σε προηγουμενο μηνυμα κανενα μα κανενα review/hands on δεν τα ανεφερε...σε κανει να αναρωτιεσαι..

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Το One Ui ειναι οντως πολυ ωραια σχεδιασμενο και εμενα θα μου λειψει. Αλλα τα gesture navigation του τα θεωρω αθλια. Επισης εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ το μεγεθος της οθονης και η ποιοτητα της αλλα μονο αυτα τα 2 θετικα ειχε για μενα το κινητο που οκ, παρομοια ποιοτητας οθονης βρηκα και αλλου (Μι 9Τ Pro) απλα οχι τοσο μεγαλη. Και τα gestures του MIUI τα θεωρω καλυτερα (εβαλα και εναν Nova launcher και το απολαμβανω)

 

Εχω περιεργεια εαν τωρα με τα καινουργια Α51 και Α71 φτιαξανε τα προβληματα αυτα

 

Παρεμπιπτόντως να αναφερω οτι αυτα τα προβληματα που εγραψα σε προηγουμενο μηνυμα κανενα μα κανενα review/hands on δεν τα ανεφερε...σε κανει να αναρωτιεσαι..

Τα Α51/71 φοράνε one ui 2.0 που επειδή το εχει και το s10 του αδερφού μου το εχω δει και εχει gestures όπως miui/emui κλπ. Θα είναι ωραια ετσι, κι εγω δεν χρησιμοποιούσα τα τωρινά gestures γιατι ηταν απαράδεκτα. Όσον αφορα αυτο που λες με τα review, ειναι πονεμένη ιστορία. Σε ενα διαβαζα για το Α70 και στα θετικα του, μαζι με την οθονη κτλ εγραφε "fast WiFi". Γελαω τωρα που το σκέφτομαι.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καντε δοκιμη και την παρακατω καμερα να δειτε πως παει και εαν δουλευει καλα .Στο ποστ 460 ειναι καποιες ρυθμισεις που μπορει να ταιριαζουν δεν ειναι απολυτα σιγουρο γιατι ειναι για Α8 , στο ποστ 461 ειναι το Link.Δωστε εμφαση στις ρυθμισεις-φωτο.Πιστευω οτι θα βγαλετε πιο καθαρες με μεγαλυτερη λεπτομερια.

----->>>> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7682673#post7682673

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Τι κάμερες φοράει το κινητό; Της Sumsung την SLSL ή της SONY;

Διότι σύμφωνα με το phone info που κατέβασα για να δω το Samsung A50 που έχω το κινητό φοράει της SONY

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν έχω παρατηρήσει θέμα με το wifi, η αφή σε σχέση με άλλα υστερούσε αλλά δεν ξέρω, ίσως οι αναβαθμίσεις, λίγο ησυνήθεια, νομίζω πως έχει στρώσει. Η κάμερα του κινητού είναι το μόνο σημείο που ξεκάθαρα με ενοχλεί, γιατί πρέπει να έχεις υπερβολικά σταθερό χέρι για να βγει καλή η φωτογραφία. Όταν βγαίνει καλή και όχι κουνημενη, η λεπτομέρεια της είναι πάρα πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Τι κάμερες φοράει το κινητό; Της Sumsung την SLSL ή της SONY;

Διότι σύμφωνα με το phone info που κατέβασα για να δω το Samsung A50 που έχω το κινητό φοράει της SONY

 

Το phoneINFO που τρέχει στο δικό μου Α70 λέει πως όλες οι κάμερες (μπρος-πίσω) είναι SLSI. Άρα φαίνεται πως είναι της Samsung. Να υποθέσω πως γι' αυτό είναι πολύ μέτρια η ποιότητα που παράγουν;

 

 

Πάντως εγώ δεν έχω παρατηρήσει θέμα με το wifi, η αφή σε σχέση με άλλα υστερούσε αλλά δεν ξέρω, ίσως οι αναβαθμίσεις, λίγο η συνήθεια, νομίζω πως έχει στρώσει. Η κάμερα του κινητού είναι το μόνο σημείο που ξεκάθαρα με ενοχλεί, γιατί πρέπει να έχεις υπερβολικά σταθερό χέρι για να βγει καλή η φωτογραφία. Όταν βγαίνει καλή και όχι κουνημενη, η λεπτομέρεια της είναι πάρα πολύ καλή.

 

Εγώ πλέον ενώ δεν έβλεπα πρόβλημα με το wi-fi τώρα αρχίζω να το αναγνωρίζω γιατί το παρατήρησα πιο προσεκτικά. Και με την αφή κάτι παίζει. Για τη φώτο πάντως, που κι εμένα με πονάει περισσότερο απ' όλα όπως έχω ξαναπεί, δεν είναι μόνο ότι είναι προφανώς φτηνός ο αισθητήρας της κάμερας η τα οπτικά των φακών, άλλα επειδή δεν είναι ναυαρχίδα η πολύ πιο ακριβό τέλος πάντων, δεν έχει και τις επιπρόσθετες τεχνολογίες που έχουν τα ακριβότερα μοντέλα και βελτιώνουν τις λήψεις, όπως το O.I.S (Optical Image Stabilation) . Άρα αφού δεν έχει σταθεροποίηση (η έχει κάποιου τύπου που όμως δεν είναι αποτελεσματική) είναι πανεύκολο να βγουν κουνημένες οι φώτο ακόμη και με καλό φως, παρότι το λογισμικό δίνει υψηλότερη ταχύτητα κλείστρου. Στο βίντεο για κάποιο λόγο τα πάει πολύ καλύτερα και σε εικόνα και σε σταθεροποίηση. Ακόμη και το super slow motion που είναι πολύ απαιτητικό σε φωτιστικές συνθήκες και επεξεργαστική ισχύ, είναι αποδεκτό.

 

Στις φώτο ξανά, επιμένω πως δεν δίνει καλή ποιότητα συνολικά. Είναι κάτω του μετρίου και δεν είναι καν αποδεκτή σε αρκετές (σωστές) λήψεις. Μην σας ξεγελά η κορυφαία super amoled οθονάρα του που ωραιοποιεί σχεδόν τα πάντα. Η πραγματική λήψη είναι πολύ κατώτερη και μόνο αν κατέβει στο PC φαίνεται. Θα έπρεπε να ήταν καλύτερη για την κατηγορία που ανήκει και τα λεφτά που κάνει. Δεν είναι συσκευή των 150-200 ευρώ . Δυστυχώς η ποιότητα των φωτο του είναι αυτής της κατηγορίας και μακάρι να ψιλό-βελτιωθει με κανα update. Μην περιμένουμε θεαματικές αλλαγές πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει ήδη 5-6 updates που αναφέρουν βελτίωση της ποιότητας της κάμερας, έπρεπε να έχει φτάσει το S10 με τόσα update :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πάντως ότι η ποιότητα είναι έτσι εξαιτίας της SLSI κάμερας διότι και η σειρά S και Note με τον Exynos τις SLSI φοράνε (φυσικά όχι την ίδια :lol: ).

Άλλωστε το πήρα για προσωρινή χρήση.

Εγώ πάντως προς το παρών εκτός από το σοκ της ποιότητας της κάμερας και βίντεο αλλά και την ανάλυση της οθόνης, δεν έχω κάποιο άλλο θέμα πουθενά...( ήταν φυσικό και αναμενόμενο από την συσκευή που προερχόμουνα).

Αυτό που μου εξέπληξε όμως περισσότερο είναι η μπαταρία του που με βαριά χρήση κρατάει πολύ άνετα όλη την διάρκεια της ημέρας , που με ίδια χρήση σε άλλη συσκευή το επαναφόρτιζα κατά της 15:00 (μάλιστα από προχθές που είχα κάνει την φόρτιση με τα χίλια ζόρια το κατέβασα χθες αργά τα ξημερώματα για να το ξαναφορτίσω) όπως επίσης με εντυπωσίασε ότι στο προχθεσινό στήσιμο της συσκευής δεν ζεστάθηκε ούτε για πλάκα, πράγμα που δεν έχω ξανασυνατήση, ούτε σε σειρά S και Note...λες και έστηνα άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να προστεθεί στο κάτω μέρος της οθόνης ένα εξτρά εικονικό "πλήκτρο" (πέρα από τα κλασικά 3) το οποίο σέρνει προς τα κάτω τις ειδοποιήσεις? Το είχε αυτό το LG G3 που είχα πριν το Α70 και ήταν πολύ χρήσιμο (ειδικά για τόσο μεγάλη οθόνη) κυρίως για τον χειρισμό με το ένα χέρι.

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να προστεθεί στο κάτω μέρος της οθόνης ένα εξτρά εικονικό "πλήκτρο" (πέρα από τα κλασικά 3) το οποίο σέρνει προς τα κάτω τις ειδοποιήσεις? Το είχε αυτό το LG G3 που είχα πριν το Α70 και ήταν πολύ χρήσιμο (ειδικά για τόσο μεγάλη οθόνη) κυρίως για τον χειρισμό με το ένα χέρι.

Αυτό δεν υπάρχει αλλα υπάρχει θυμάμαι αντίστοιχο gesture που οπουδήποτε κι αν εισαι στην κεντρική οθονη και κανεις scroll απο πανω προς τα κάτω, κατεβαίνει. Ψαξτο λιγο στις ρυθμίσεις (αρχικής οθόνης ισως...) καθώς δεν το εχω πια το κινητό αλλα αυτό έκανα.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε τέτοιο gesture... :(

 

Θα ήταν πολύ καλό να προστεθεί αυτό το button στο navigation bar, θα ήταν πολύ εξυπηρετικό!! Samsung ακούει?? Δεν είναι θαρρώ κάτι δύσκολο..

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε τέτοιο gesture... :(

 

Θα ήταν πολύ καλό να προστεθεί αυτό το button στο navigation bar, θα ήταν πολύ εξυπηρετικό!! Samsung ακούει?? Δεν είναι θαρρώ κάτι δύσκολο..

Μα δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει. Μέχρι και πριν 2 εβδομάδες χρησιμοποιούσα το κινητό αυτό και το έκανα. Gesture απ το μεσο της οθόνης και προς τα κατω και κατέβαινε μεχρι τη μεση, ξανατραβας και κατεβαίνει ολο. Καπου κρυμμένο στις ρυθμίσεις το ειχα βρει. Καποιο απ τα παιδιά που το εχουν εδω θα σε καθοδηγήσει να το βρεις.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά 3 φορές συνεχόμενα το μεσαίο πλήκτρο (Αν δεν έχουν ενεργοποιηθεί τα gestures) αν ναι, διαγώνια από κάτω προς τα πάνω απ τις κάτω άκρες της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος να προστεθεί στο κάτω μέρος της οθόνης ένα εξτρά εικονικό "πλήκτρο" (πέρα από τα κλασικά 3) το οποίο σέρνει προς τα κάτω τις ειδοποιήσεις? Το είχε αυτό το LG G3 που είχα πριν το Α70 και ήταν πολύ χρήσιμο (ειδικά για τόσο μεγάλη οθόνη) κυρίως για τον χειρισμό με το ένα χέρι.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ nova και το έχω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Κάνει ένα περίεργο πράγμα η συσκευή. Η οθόνη δεν σβήνει!!!! Σε οποιαδήποτε χρονική ρύθμιση το βάλω αυτή συνεχίζει να μένει ανοιχτή. Πατώντας το power button για να σβήσει κλείνει για ένα δέκατο του δευτερολέπτου και ξανοίγει στην οθόνη κλειδώματος...Με επανεκκίνηση τα ίδια...βγάζω το προστατευτικό τζάμι , τα ίδια....Εφαρμογές νέες δεν έχουν εγκατασταθεί...Οι βασικές υπάρχουν , συν εφαρμογές για social media και κανά δυο παιχνίδια που είναι αρκετό καιρό μέσα.

Πάει πουθενά αλλού το μυαλό σας ....εκτός της επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων (που δεν νομίζω να του αλλάξουν κάτι);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Κάνει ένα περίεργο πράγμα η συσκευή. Η οθόνη δεν σβήνει!!!! Σε οποιαδήποτε χρονική ρύθμιση το βάλω αυτή συνεχίζει να μένει ανοιχτή. Πατώντας το power button για να σβήσει κλείνει για ένα δέκατο του δευτερολέπτου και ξανοίγει στην οθόνη κλειδώματος...Με επανεκκίνηση τα ίδια...βγάζω το προστατευτικό τζάμι , τα ίδια....Εφαρμογές νέες δεν έχουν εγκατασταθεί...Οι βασικές υπάρχουν , συν εφαρμογές για social media και κανά δυο παιχνίδια που είναι αρκετό καιρό μέσα.

Πάει πουθενά αλλού το μυαλό σας ....εκτός της επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων (που δεν νομίζω να του αλλάξουν κάτι);

 

Αν στις ρυθμίσεις οθόνης δεν έχεις κάνει κατά λάθος κάποια ρύθμιση (πχ αδράνεια μέρα από 10') τότε σίγουρα επαναφορά και αν δεν λυθεί έφυγες για service.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο update στην eur με αναβαθμίσεις ασφαλείας Ιανουαρίου 2020. Στις διορθώσεις αναφέρει γενικές βελτιώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καινούριο update στην eur με αναβαθμίσεις ασφαλείας Ιανουαρίου 2020. Στις διορθώσεις αναφέρει γενικές βελτιώσεις.

 

Στην περιγραφή λέει φυσικά και για γενικότερες βελτιώσεις που όμως η δεν φαίνονται η δεν υπάρχουν. Τυπικά το γράφουν σε κάθε ενημέρωση ασφαλείας. Όσο περνάει ο καιρός μαζί του ανακαλύπτω και παρατηρώ όλο και περισσότερες δυσλειτουργίες που επιβεβαιώνουν άλλους χρήστες.

 

Το θέμα με την ανακρίβεια στην αφή και την απόκρισή της (κυρίως κατά την πληκτρολόγηση) είναι μια χαρά εμφανέστατο. Και πρόσφατα διαπίστωσα ξεκάθαρα οτι δεν έχει να κάνει μόνο με το οτι είναι συνωστισμένα τα πλήκτρα (λόγο αναλογιών οθόνης άρα και στενού πληκτρολογίου) που έτσι μπορεί να πατηθεί εύκολα ο διπλανός χαρακτήρας, ούτε και με το οτι είναι πολύ γλιστερή η επιφάνεια οθόνης και έτσι γλιστρά εύκολα το δάκτυλο στους διπλανούς χαρακτήρες. Σίγουρα αυτά τα δυο παίζουν ρόλο, αλλά φαίνεται πως υπάρχει θέμα η με την ίδια την οθόνη (με την κατασκευή; με τη συναρμολόγηση της; με το λογισμικό; ) . Άλλωστε κι άλλες συσκευές έχουν στενόμακρες αναλογίες, συνωστισμένα πληκτρολόγια και γλιστερές οθόνες, αλλά δεν παράγουν τόσα λάθη στην ακρίβεια στόχευσης και στην αφή.

 

Kαι εξηγούμαι:

 

Πριν λίγες μέρες κατά την σύνταξη μηνύματος, έκανα μια άγαρμπη κίνηση με τα δάκτυλα μου πάνω του (ένα περίεργο γλίστρημα σαν swipe απο βιασύνη) και ως εκ θαύματος άνοιξε ο Samsung browser!! Χα, χα, σκέφτηκα πως ανακάλυψα η εφηύρα κάποιο κρυφό η νέο gesture, αλλά φυσικά δεν παίζει κάτι τέτοιο. Ούτε είχα ανοίξει πριν browser, ούτε το πληκτρολόγιο έχει κάπου κάτι σχετικό, ούτε και το κείμενο που έγραφα κάποιο link.... Προσπάθησα να το αναπαράγω, αλλά τίποτα.

Χθες, μια παρόμοια εμπειρία που συνέβη όχι με το πληκτρολόγιο αυτή τη φορά, μου επιβεβαίωσε το πρόβλημα. Πατώντας το πλήκτρο επιστροφής γρήγορα και πολλές φορές για να βγω αρχική οθόνη, μου άνοιξε η κάμερα!! Επίσης δεν κατάφερα ποτέ να το αναπαράγω. Κάτι δεν πάει καλά στα σίγουρα και αναρωτιέμαι αν κάποιος απο εσάς είχε ποτέ παρόμοιες εμπειρίες.

 

Το ίδιο εμφανές είναι και το "πρόβλημα" με το σήμα του Wi-FI. Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τη σύνδεση, αλλά το εικονίδιο του έχει παντελώς αλλοπρόσαλλη απεικόνιση στη πάνω μπάρα. Μόλις απομακρυνθώ απ το ρουτερ (σε σχετικά κοντινή και ασφαλή απόσταση) και παρότι είμαι ακίνητος, αρχίζει να ανεβοκατεβαίνει μια στη μια γραμμή, μια στην τέταρτη, μια στη δεύτερη. Μπορεί να είναι μόνο η απεικόνιση προβληματική και όχι η ποιότητα της σύνδεσης. Δεν το έψαξα με ταχύτητες, ροή δεδομένων και τέτοια. Αλλά όπως και να χει, όλα αυτά συντελούν σε μια κακή εμπειρία χρήσης, απογοητεύουν και απαξιώνουν την κατά τα άλλα ωραιότατη συσκευή.

 

Μακάρι να φτιαχτούν σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε τέτοιο gesture... :(

 

Θα ήταν πολύ καλό να προστεθεί αυτό το button στο navigation bar, θα ήταν πολύ εξυπηρετικό!! Samsung ακούει?? Δεν είναι θαρρώ κάτι δύσκολο..

 

κατεβαζεις απο play store το FNG gesture. Το ρυθμιζεις οπως θες λειτουργει οπως της xiaomi , με καλυτερα αποτελεσματα. Αν το ωαξεις λιγο το ρυθμιζεις οπως θες. ταχυτητα ,χρωμα σε ποιο σημειο της οθονης να ειναι ενεργο κτλπ. ΑΨΟΓΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A70

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...