Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα!

Μια ερωτηση... Εχω δει οτι το led εισοποιησεων παει! Δεν υπαρχει λογω χωρου...Υπαρχει κατι εναλακτικο να αναβει ετσι κατι μπροστα? Του στυλ σαν το s10 που αναβει περιμετρικα η οθονη..

Ή αναβαθμισαν την AOD και δειχνει και ειδοποιησεις απο τριτους? (viber, messenger κτλ)

Ούτε στο s10 ανάβει που λες πάντως

 

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο s10 plus που είχα θα το είχα βάλει για φόρτιση εδώ κ ώρα. e4a7f1f0b7f569e43e21f4af022cf4d0.jpgdfe76bbf7f6984568dc9ab4d653776a3.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by akizaki
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δουλευω σε καταστημα, ολες οι προπαραγγελιες ερχονται με το ρολοι. Τωρα πως δουλευουν τα mediamarkt δεν γνωριζω...

 

Εμεις οσα δωσαμε ηρθαν με ρολοι παντως

 

Δεν αντιλεγω φιλε μου , εγω λεω απλα τι εχει συμβει με τη συγκεριμενη αλυσιδα. Δευτερα πρωι θα παρω τηλ κι αν δεν μου επιβεβαιωσουν οτι το δινουν κανονικα , θα ακυρωσω την προπαραγγελια και θα ερθω στο δικο σας καταστημα να προπαραγγειλω.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την οθόνη.. Για δείτε όσοι παραλάβατε αυτό το βιντεο(τo παίζει 1080 hdr) αν κάποιος δεν ικανοποίηθει, τότε.. ΑΒΥΣΣΟΣ η ψυχή του ανθρώπου....

πολύ όμορφα χρώματα πράγματι το είδα στα....1440p

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μια ερωτηση... Εχω δει οτι το led εισοποιησεων παει! Δεν υπαρχει λογω χωρου...Υπαρχει κατι εναλακτικο να αναβει ετσι κατι μπροστα? Του στυλ σαν το s10 που αναβει περιμετρικα η οθονη..

Ή αναβαθμισαν την AOD και δειχνει και ειδοποιησεις απο τριτους? (viber, messenger κτλ)

 

Νομίζω κάπου είδα για αναβάθμισή στο p30 pro ώστε να δείχνει ειδοποίηση και από τρίτες εφαρμογές. Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος από τους έχοντες;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάπου το διάβασα και το θυμάμαι πολύ καλά γιατί είπα "άντε και στα δικά μας" (Ρ20 pro).

Για να δούμε!

 

Sent from my M5 MediaPad, using Tapatalk Pro.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή βρίσκεται στα χέρια μου από εχθές.

 

Συνολικά θα την χαρακτήριζα πολύ καλή και θα προσπαθήσω να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης με το Mate 20 pro

 

 

 

Ήχος από το ηχείο πιο δυνατός αλλά με κατώτερη ποιότητα λόγω ότι δεν έχουμε στέρεο ήχο.

 

 

 

Οθονη καλή αλλά κατώτερη από του Mate 20 pro κυρίως σε ευκρίνεια

 

 

 

Ξεκλείδωμα με πρόσωπο καλό αλλά υπολείπεται λόγω του 3d face unlock ειδικά στο σκοτάδι.

 

 

 

Δαχτυλίκο σε πιο σωστό σημείο με μεγαλύτερη επιφάνεια καλύτερη ακρίβεια και ταχύτερη απόκριση

 

 

 

Ήχος στις κλήσεις πολύ καλός και καθαρός αλλά θέλω να τον δοκιμάσω περισσότερο σε εξωτερικούς χώρους με φασαρία

 

 

 

Φωτογραφική ανωτερη

 

 

 

Σκορ στο antutu πολύ χαμηλό μόνο 280 χιλιάδες (το τεστ έγινε με την συσκευή σε απόλυτη ηρεμία και μάλιστα το δοκίμασα 3 φορές με διαφορά κάποιες ώρες το καθένα )

 

 

 

Screenshot-20190329-021317-com-antutu-ABench-Mark.jpg

 

 

 

Screenshot-20190329-101052-com-antutu-ABench-Mark.jpg

 

 

 

Εν κατακλείδι πολύ καλή συσκευή

Σε σύγκριση με το mate 20 pro ποιό από τα δύο υπερτερεί? Μπαταρία δεν ανέφερες.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Ως νυν κάτοχος του P30 Pro και μέχρι προχτές του Mate 20 Pro εγώ θα επιμείνω στα παρακάτω:

 

Υπέρ P30 Pro:

- Οθόνη (δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση με την μέτρια οθόνη που φοράνε τα Mate 20 Pro)

- Κάμερα

- Δαχτυλικό

- Ήχος (μονοφωνικός μεν , προτιμότερος όμως από του Mate 20 Pro)

- Μνήμη

- Χωρητικότητα

- Αυτονομία

 

Υπερ Mate 20 Pro:

- Τιμή ως μεταχειρισμένο

- 3D Scanner (παρόλο που αφορά μόνο το ξεκλείδωμα της συσκευής και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε τρίτες εφαρμογες)

- Notification Led

 

Συνολικά και χωρίς περιστροφές το P30 Pro αποτελεί σαφώς μια πιο ολοκληρωμένη επιλογή.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωμένη πρόταση θα ναι οταν πέσει η τιμή του.προς το παρόν όσοι εχουν mate,δεν αξίζει η μετάβασή.

No led.

No 3d face unlock.

Χαμηλότερης ανάλυσής οθόνη...

Με τίποτα βέβαια δεν πιστεύω οτι του mate είναι χειρότερη στην απεικόνισή.

Μόλις πάει κανένα 700άρη μάλλον θα το τιμήσω κι αυτό.οχι ομως οτι θα δώσω το mate για να βάλω συν 200 και βάλε ευρώ.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε και τα στερεο ηχεια του mate στο παιχνιδι.Μπορει να μην ειναι τα δυνατοτερα της αγορας,αλλα σιγουρα απο το 1 μονο κατω ηχειο ειναι καλυτερα σαν αποτελεσμα.

 

Κατα τα αλλα ειπαμε σε ποιους κυριως απευθυνεται το P30pro.

Σε οσους θελουν την καλυτερη αυτονομια σε ναυαρχιδα αλλα και την καλυτερη φωτογραφικη καμερα αυτη την στιγμη στην αγορα(με λιγα λογια σε αρκετο κοσμο),και σε αυτους που πραγματικα τα χρειαζονται αυτα μια χαρα ειναι και η τωρινη τιμη του p30pro με το ρολογακι.

 

Για ολα τα αλλα υπαρχουν καλυτερες λυσεις και κυριως φθηνοτερες(φυσικα το ιδιο ισχυει και στις ναυαρχιδες των αλλων εταιρειων)με κλασσικο φυσικα παραδειγμα το mate20pro και το p20pro της ιδιας εταιρειας.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μια χαρά είναι. Λίγο πιο σβέλτο το Ρ. Μεγάλη διαφορά σε φωτογραφική όμως ΤΗ ΝΎΧΤΑ κ με Ζουμ.. Στην aod έρχονται ειδοποιήσεις.σε ανάλυση δε βλέπω τη διαφορα(κ το mate το είχα σε smart Mode κ έδειχνε 1080 πάντα). Υπέρ του Ρ η έλλειψη notch. Επισης η οθόνη δεν έχει την πρασινιλα στις άκρες όταν γυρίζεις τη συσκευή υπό γωνια. Κ φυσικά Καμμια σύγκριση με S10.....
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μια χαρά είναι. Λίγο πιο σβέλτο το Ρ. Μεγάλη διαφορά σε φωτογραφική όμως ΤΗ ΝΎΧΤΑ κ με Ζουμ.. Στην aod έρχονται ειδοποιήσεις.σε ανάλυση δε βλέπω τη διαφορα(κ το mate το είχα σε smart Mode κ έδειχνε 1080 πάντα). Υπέρ του Ρ η έλλειψη notch. Επισης η οθόνη δεν έχει την πρασινιλα στις άκρες όταν γυρίζεις τη συσκευή υπό γωνια. Κ φυσικά Καμμια σύγκριση με S10.....

 

Εννοεις στην οθονη; Πιο ειναι καλυτερο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σαν συσκευή. Σε ταχύτητα, κ φυσικά σε κάμερα. Οι οθόνες που διαβάζω κ συγκρίνετε τι να πω.. Σε αυτές τις συσκευές είναι όλες καλές. Όσο για ανάλυση κ οι Samsung έρχονται με 1080 σαν default. Διάφορες δε ξεχωρίζω...
Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες που διαβάζω κ συγκρίνετε τι να πω.. Σε αυτές τις συσκευές είναι όλες καλές. Όσο για ανάλυση κ οι Samsung έρχονται με 1080 σαν default. Διάφορες δε ξεχωρίζω...

 

Δεν ειναι το θεμα τοσο το αν και ποσο μεγαλες διαφορες θα δει καποιος αν βαλει διπλα πχ την οθονη του p30pro με αυτη του mate20pro.

 

Πιο πολυ ειναι ας το πουμε ηθικο το θεμα υπο την εννοια οτι σε ναυαρχιδα των 1000ευρω πληρωνεις ενα panel το οποιο το βλεπουμε και σε κινητα με την μιση αξια οπως τα Xiaomi και τα Oneplus(και αυτα με 1080p amoled οθονες της Samsung),ενω τα 1440p amoled panel που ειναι και λιγο ακριβοτερα δεν τα πετυχαινεις σε φθηνοτερα κινητα.

 

Το ιδιο ισχυει και για τα στερεο ηχεια.

Υποτιθεται πας και μου πλασαρεις το notch σταγονα ή την pop up καμερα για να δωσεις μια ψιλο bezeless συσκευη για video,ταινιες και παιχνιδια.

Ειναι ψιλο τραγικο να μην μου δινεις στερεο ηχεια οταν μου ζητας 1000ευρω,ειδικα οταν η προηγουμενες 2 ναυαρχιδες σου(mate20pro/p20pro)ειχαν,και μονο μικρη εταιρεια δεν ειναι η Huawei για να μην τα βαλει αυτα.

 

Τωρα για ταχυτητα ηδη το mate πηγαινε σφαιρα με 2gb ram λιγοτερα κιολας,αρα δεν περιμενω κατι λιγοτερο απο το p30pro.Πιο πολυ εμενα προσωπικα θα με ευχαριστουσε η αυτονομια της συσκευης που απο οτι βλεπω/διαβαζω ειναι στα γνωστα κορυφαια επιπεδα,που ειναι παντα καλο.

 

Μια ερωτηση τελικα το βγαλανε το usb dongle απο τα κουτια απο μας στην Ευρωπη οπως εβλεπα σε μερικα unboxing ξενων?

Στο mate20pro θυμαμαι ειχε κανονικα μεσα, αν και στα mate παλια ειχε θηκη δωρο την οποια βγαλανε.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει η μετάβαση απο το Mate 20 pro επειδή σπέρνει την νύχτα σε κάμερα και κανει τρελό zoom , εγω που τραβάω φωτογραφίες και με τα δύο υπάρχουν σκηνές ειδικά τη μέρα που στο mate η φώτο ειναι καλύτερη και τα χρώματα πχ το πράσινο φαίνονται καλύτερα στο mate. Κορυφαία κάμερα το P30 pro δεν εχει αντίπαλο τη νύχτα με αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι το mate δεν βγάζει τέλειες φώτο κ αυτό, κρατήστε χρήματα για Οκτώβριο mate 30 pro με την ιδια κάμερα του P30 pro και τον καινούργιο kirin. Προσωπική άποψη πάντα έχοντας και τα δύο τηλ.
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια πρέπει να σκεφτείς πως με επόμενες αναβαθμίσεις λογισμικού θα καλυτερέψει η κάμερα
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλότερης ανάλυσής οθόνη...

Με τίποτα βέβαια δεν πιστεύω οτι του mate είναι χειρότερη στην απεικόνισή.

Το mate εχει μια χειρότερη ποιοτικά οθόνη και με εμφανη προβλήματα απεικόνισης στα περισσότερα πάνελ (ακόμη και τα boe). Τα περι χαμηλότερης ανάλυσης είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να δεχτώ, όταν by default όλες οι συσκευές εκεί λειτουργούν (note 9, s10+, ακόμη και το mate 20 pro στην έξυπνη ανάλυση). Αν δεν μας έλεγε η huawei ότι το P30 Pro έχει fhd+ προφανώς κάνεις δεν θα αντιλαμβάνονταν διαφορά στην ανάλυση. Το θέμα ειναι στο μυαλό και καθαρά ψυχολογικο. Το panel των P30 pro είναι ανώτερο ποιοτικα και είναι κάτι που διαπιστώνει κάποιος με την πρώτη ματιά

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βαλτε και τα στερεο ηχεια του mate στο παιχνιδι.Μπορει να μην ειναι τα δυνατοτερα της αγορας,αλλα σιγουρα απο το 1 μονο κατω ηχειο ειναι καλυτερα σαν αποτελεσμα.

Βάλε δίπλα δίπλα το mate 20 pro με τα "στερεο" ηχεία και το p30 pro με το μονοφωνικο. Παίξε οποιοδήποτε κομμάτι επιθυμείς και πες μου ποιο από τα δύο setup ηχου θα επέλεγες αν ήσουν αναγκασμένος να επιλέξεις ένα. Ακόμη και με το ένα το p30 pro αποδίδει καλύτερα....και δεν αναφέρομαι στην ένταση μόνο.

Ασφαλώς και το ηχητικό αποτέλεσμα δεν είναι σπουδαίο, δεν πλησιάζει το xs Max ή το Pixel 3 xl, αλλά δεν μπορώ να πω ότι θα προβληματίσει κάποιον που έρχεται από το μετριο ηχητικό αποτέλεσμα του mate. Το πιθανότερο είναι ότι θα του αρέσει και περισσότερο.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Από το mate είναι καλύτερο το ηχείο εδώ αν κ μόνο. Η οθόνη συμφωνώ αν δεν το έλεγαν δεν θα καταλάβαινα ότι είναι 1080. Α και ξαφνικά τους πειράζει όλους η έλλειψη 3d unlock κ δεν μιλάει κανείς για την τρομερή υλοποίηση του δακτύλικο που είναι απλά το καλύτερο απ ολα. Θέλετε κάποιοι 3d unlock αλλά κ καθόλου notch.

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το mate είναι καλύτερο το ηχείο εδώ αν κ μόνο. Η οθόνη συμφωνώ αν δεν το έλεγαν δεν θα καταλάβαινα ότι είναι 1080. Α και ξαφνικά τους πειράζει όλους η έλλειψη 3d unlock κ δεν μιλάει κανείς για την τρομερή υλοποίηση του δακτύλικο που είναι απλά το καλύτερο απ ολα. Θέλετε κάποιοι 3d unlock αλλά κ καθόλου notch.

Η Huawei κέρδισε στη ουσία, αλλά έχασε στο marketing την κατηγορία των specsολαγνων αγοραστών.

Όσο για το αν αξίζει η μετάβαση από τη μια συσκευή στην άλλη, για μένα έχει να κάνει περισσότερο με το σε ποια τιμή μπορεί να προμηθευτεί κάποιος το p30 pro.

Αν σε ένα τραπέζι είχαμε τις 2 συσκευές και μας έλεγε κάποιος να επιλέξουμε μια απο τις δυο, ανεξαρτήτου τιμής, πιστεύω ότι οι 95 στους 100 θα πήγαιναν στο p30.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μας λες τώρα οτι μια 1080 p οθόνη του huawei είναι καλύτερη απο μια 1440p είτε αυτή είναι του xz3 είτε του s10 είτε άλλη με αυτήν την ανάλυση?

Για τα στερεοφωνικά ηχεία δεν αναφέρομαι καν ούτε για την ασύρματη φόρτιση ούτε για τον kirin980 που έχει το mate ακόμα και η μπαταρία που είναι μικρότερη,όπως και την αδιαβροχοποίηση που δεν έχει.

Over all λοιπόν το mate 20 είναι καλύτερο και οι κάτοχοι του αν σκεφτούν με σωφροσύνη δεν θα μεταβούν σε αλλαγη

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μας λες τώρα οτι μια 1080 p οθόνη του huawei είναι καλύτερη απο μια 1440p είτε αυτή είναι του xz3 είτε του s10 είτε άλλη με αυτήν την ανάλυση?

Για τα στερεοφωνικά ηχεία δεν αναφέρομαι καν ούτε για την ασύρματη φόρτιση ούτε για τον kirin980 που έχει το mate ακόμα και η μπαταρία που είναι μικρότερη,όπως και την αδιαβροχοποίηση που δεν έχει.

Over all λοιπόν το mate 20 είναι καλύτερο και οι κάτοχοι του αν σκεφτούν με σωφροσύνη δεν θα μεταβούν σε αλλαγη

 

Καλύτερο και χειρότερο δεν υπάρχει απλά η huawei δεν θέλει να θάψει το mate με τον ερχομό του P30 pro και γιαυτό έδωσε μόνο καλύτερη κάμερα και δαχτυλικο με 8gb ram και τα δυο κινητά εχουν υπερ και κατά, αλλά αυτή τη στιγμή σε (τιμή εξαιρετική κάμερα, 2Κ οθόνη κτλ.) το mate ειναι πιο value και ολοκληρωμένο δεν του λειπει τιποτα εκτος απο audio jack.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μας λες τώρα οτι μια 1080 p οθόνη του huawei είναι καλύτερη απο μια 1440p είτε αυτή είναι του xz3 είτε του s10 είτε άλλη με αυτήν την ανάλυση?

 

Ναι οθόνη δεν είναι μόνο ανάλυση όμως παιδιά. Η φωτεινότητα, οι γωνίες θέασης, η απόδοση των χρωμάτων είναι επίσης παράγοντες που παίζουν ρόλο.

 

Εμένα με προβληματίζει περισσότερο το ακουστικό και λιγότερο τα άλλα...Ως τώρα ότι έχει βγει με την οθόνη να δουλεύει ως ακουστικό χωλαίνει σαν τελικό αποτέλεσμα, αν και για το p30 proοι πρώτες πληροφορίες λένε ότι είναι καλό.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Ναι οθόνη δεν είναι μόνο ανάλυση όμως παιδιά. Η φωτεινότητα, οι γωνίες θέασης, η απόδοση των χρωμάτων είναι επίσης παράγοντες που παίζουν ρόλο.

 

δεν διαφωνούμε,αλλά αν κάτι στοιχίζει τόσο ακριβά οφείλεις σαν εταιρία να παρέχεις τα καλύτερα

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μας λες τώρα οτι μια 1080 p οθόνη του huawei είναι καλύτερη απο μια 1440p είτε αυτή είναι του xz3 είτε του s10 είτε άλλη με αυτήν την ανάλυση?

Αυτο ακριβώς σου λεω....η ανάλυση απο μόνη της δεν λέει απολύτως τιποτα. Το πανελ του P30 Pro είναι καλύτερο από του Mate 20 Pro που έχει 2Κ ανάλυση, αλλά υποδεέστερο κάτα την γνώμη μου από το πανελ S10+. Γενικά αποτελεί μια πολύ καλή πρόταση.

 

Για τα στερεοφωνικά ηχεία δεν αναφέρομαι καν ούτε για την ασύρματη φόρτιση ούτε για τον kirin980 που έχει το mate ακόμα και η μπαταρία που είναι μικρότερη,όπως και την αδιαβροχοποίηση που δεν έχει.

Over all λοιπόν το mate 20 είναι καλύτερο και οι κάτοχοι του αν σκεφτούν με σωφροσύνη δεν θα μεταβούν σε αλλαγη

Για ποιο κινητό μιλάς....; για διάβασε λίγο καλύτερα που γραφεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα με προβληματίζει περισσότερο το ακουστικό και λιγότερο τα άλλα...Ως τώρα ότι έχει βγει με την οθόνη να δουλεύει ως ακουστικό χωλαίνει σαν τελικό αποτέλεσμα, αν και για το p30 proοι πρώτες πληροφορίες λένε ότι είναι καλό.

Tο αποτέλεσμα είναι σε αυτό το κομμάτι κορυφαίο. Δεν έχει καμία σχέση σε σχέση με ότι ξέραμε μέχρι τώρα (βλ.mi mix)

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβώς σου λεω....η ανάλυση απο μόνη της δεν λέει απολύτως τιποτα. Το πανελ του P30 Pro είναι καλύτερο από του Mate 20 Pro, υποδεέστερο από το S10+.

 

 

Για ποιο κινητό μιλάς....; για διάβασε λίγο καλύτερα που γραφεις.

 

p30 και?

πες μου κάτι ειλικρινά,είσαι κάτοχος mate 20 θα πήγαινες για το p30 ή p30 pro μόνο και μόνο για την υπέροχη του πράγματι κάμερα?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...