Jump to content

[S10 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τις ρυθμίσεις του s_wind έχω δει και 7 ώρες, αλλά εξαρτάται από τη χρήση του καθενός. Συνήθως 5-5.30 ώρες οθόνη έχω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά ειλικρινά το έχω απορία πως βγαινουν αυτοί οι χρόνοι που ακούω για 5 ώρες.

Δεν το δουλέυετε το κινητό απλά το έχετε σε αναμονή και κάθεται?

Πραγματικά το έχω απορία

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά ειλικρινά το έχω απορία πως βγαινουν αυτοί οι χρόνοι που ακούω για 5 ώρες.

Δεν το δουλέυετε το κινητό απλά το έχετε σε αναμονή και κάθεται?

Πραγματικά το έχω απορία

 

Ριξε φωτεινοτητα(μην την εχεις στο αυτοματο),κλεισε τα στερεο ηχεια,ριξε αναλυση(1080p),να εισαι σε περιοχη με καλο σημα,να μην εχεις ενεργοποιημενη την Always on Display,dark mode/wallpaperκαι χρησιμοποιησε το κινητο κυριως για να σερφαρεις στο internet ή αντε να στειλεις κανενα sms.

 

Κανε τα παραπανω και θα δεις και εσυ τεραστιο SoT.

 

Προφανως αν τα ανοιξεις ολα(αναλυση,φωτεινοτητα,ηχο,Always On display,συγχρονισμο με bluetooth ακουστικα/ρολοι κλπ)πανω απο 4ωρες παιζει να μην βγαλεις,ακομα και στο S10+

Link to comment
Share on other sites

Ριξε φωτεινοτητα(μην την εχεις στο αυτοματο),κλεισε τα στερεο ηχεια,ριξε αναλυση(1080p),να εισαι σε περιοχη με καλο σημα,να μην εχεις ενεργοποιημενη την Always on Display,dark mode/wallpaperκαι χρησιμοποιησε το κινητο κυριως για να σερφαρεις στο internet ή αντε να στειλεις κανενα sms.

 

Κανε τα παραπανω και θα δεις και εσυ τεραστιο SoT.

 

Προφανως αν τα ανοιξεις ολα(αναλυση,φωτεινοτητα,ηχο,Always On display,συγχρονισμο με bluetooth ακουστικα/ρολοι κλπ)πανω απο 4ωρες παιζει να μην βγαλεις,ακομα και στο S10+

 

Ακριβώς όπως το αναφέρεις το έχω σετάρει οπότε ποτέ δεν είμαι πάνω από 3,20, άρα η επόμενη ερώτηση μου είναι αν λοιπόν με 4100 μπαταρία έχω την ίδια συμπεριφορά με το note 9 ή ακόμη χειρότερα με το s9+ ή το s8 plus ή το Α50 τότε κάτι λαθος έχεi κάνει η samsung...

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανει κατι λαθος η Samsung.

 

Απλα το Android σε αντιθεση με το Ios θελει μεγαλυτερες μπαταριες για να αποδωσει αναλογα,ειδικα σε ναυαρχιδες που εχουν και μεγαλυτερες αναλυσεις και παραπανω καταναλωση σε σχεση πχ με τα φθηνοτερα Redmi κινητα.

 

Γιαυτο για παραδειγμα το iphone pro max με 3950 μπαταρια κερδιζει σε αυτονομια και το Note10+(με πεσμενη αναλυση 1080p)με 4300μπαταρια ή μεχρι και το Mate30pro το οποιο εχει 4500 μπαταρια και μικροτερη αναλυση απο το Iphone.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα το S7 με μπαταρία 1,5 έτους, λογικά είχε χάσει λιγάκι δηλαδή, και πήγα στο S10e είμαι πολύ καλύτερα.

Προσωπική μου άποψη είναι πως αυτό που καταναλώνει πολύ είναι το δίκτυο κινητής, ακόμη και στην αναμονή. Έχω βρει την υγεία μου με το VoWiFi. Το βάζω σε flight mode και ανοίγω μόνο το WiFi, έχω τηλέφωνο κανονικά, και η αυτονομία είναι μια χαρά, χωρίς να πειράξω τίποτα. Ούτε να περιορίσω κάτι, ούτε να ρίξω φωτεινότητα (μονίμως την έχω στο αυτόματο).

Όταν είμαι έξω και δεν έχω WiFi, βάζω την μέτρια εξοικονόμηση ενέργειας, και πάει καλύτερα.

Με όλα αυτά, δεν έχω κανένα παράπονο από την αυτονομία και την μπαταρία, που στο μικρό είναι 3100.

3cb69d23d5297e2f5030d0244a97f7e2.jpg

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. Τα έχω δουλέψει και δίπλα δίπλα, και είναι πολύ πιο γρήγορο το καινούριο. Καλύτερες φωτογραφικές δυνατότητες, καλύτερα ηχεία κλπ.

Και κάτι άλλο που μόλις ανακάλυψα. Το ότι παίζει VoLTE και VoWiFi και στις 2 SIM ταυτόχρονα το ήξερα. Ωστόσο βλέπω ότι όταν δουλεύει με VoWiFi πρακτικά συμπεριφέρεται σαν active dual SIM. Δηλαδή αν μιλάς με την μια γραμμή δέχεσαι κλήσεις στην άλλη κανονικά, δίχως να έχεις ορίσει προώθηση στην άλλη. Αρκετά χρήσιμο υπό προϋποθέσεις.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά ειλικρινά το έχω απορία πως βγαινουν αυτοί οι χρόνοι που ακούω για 5 ώρες.

Δεν το δουλέυετε το κινητό απλά το έχετε σε αναμονή και κάθεται?

Πραγματικά το έχω απορία

 

Εγώ πάντως στο s10plus με όλα ανοιχτά και φωτεινότητα στο αυτόματο βγάζει 5 ώρες και 2-3 8+ ομιλία σε 2 μέρες χρήσης.. Εγώ απορώ πως γίνεται να μην βγάζετε καλούς χρόνους

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο s10plus με όλα ανοιχτά και φωτεινότητα στο αυτόματο βγάζει 5 ώρες και 2-3 8+ ομιλία σε 2 μέρες χρήσης.. Εγώ απορώ πως γίνεται να μην βγάζετε καλούς χρόνους

 

Νικο ο συμφορουμιτης εννοει για περιστατικα οπως το παραπανω SoT των 8ωρων που ανεβασε ο συμφορουμιτης με το S10e,δεν λεει γενικα οτι δεν ειναι καλες οι 4 και 5ωρες SoT,αλλα οτι ορισμενοι παρουσιαζουν φουσκωμενα ας το πουμε SoT που απεχουν τρελα απο την δικη του χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είπα ότι όλοι το δουλεύουν στις ίδιες συνθήκες και θα δουν 8ωρα. Απλά αν θέλεις να δεις μέχρι που μπορεί να φτάσει, έχει τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο. Να σημειώσω δύο πραγματάκια. Όσο πιο πολύ το δουλεύεις μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, τόσο πιο μεγάλο sot θα δεις. Η συγκεκριμένη χρήση που πέτυχα το 8ωρο ήταν πχ 5 ώρες μέσα σε 9-10 ώρες από τη φόρτιση, μετά κλείσιμο το WiFi όσο κοιμόμουν το βράδυ, και τα υπόλοιπα το πρωί μέχρι να το ξελιγώσω.

Επίσης στην συγκεκριμένη χρήση αν θυμάμαι καλά είχα μόλις 17 λεπτά κλήσεων. Χονδρικά από ότι έχω παρατηρήσει, 1 ώρα κλήσεων ισοδυναμεί με μια ώρα οθόνης στην κατανάλωση.

Στην ουσία το ζητούμενο είναι πως βγάζει άνετα την ημέρα. Αν είναι πολύ απαιτητικές οι συνθήκες ίσως χρειαστεί επιπλέον φόρτιση. Πχ το καλοκαίρι που πήγαινα ταξίδι με πλοίο και ήταν όλα ανοιχτά χωρίς WiFi, μέσα σε 7-8 ώρες είχε πάει στο 15-20%. Αλλά με 3,5 ώρες οθόνης, mobile data συνεχώς, τουλάχιστον 3 ώρες αναπαραγωγής μουσικής με Bluetooth, συχνή χρήση gps και κανένα μισάωρο κλήσεων. Αλλά δεν το θεωρώ καθημερινή χρήση αυτό. Για 3100 μπαταρία το βρίσκω ικανοποιητικό.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Νικο ο συμφορουμιτης εννοει για περιστατικα οπως το παραπανω SoT των 8ωρων που ανεβασε ο συμφορουμιτης με το S10e,δεν λεει γενικα οτι δεν ειναι καλες οι 4 και 5ωρες SoT,αλλα οτι ορισμενοι παρουσιαζουν φουσκωμενα ας το πουμε SoT που απεχουν τρελα απο την δικη του χρηση.

 

Καλά τέτοια νούμερα έχουμε πει, μια ζωή τα βλέπαμε και σε s6 και note 8 που είχαν μπαταρία για κλάματα.. Αλλά γενικά τις 5 ώρες και 2 ώρες ομιλίας στο 2ημερο εγώ τις έχω στάνταρ με υπόλοιπο ένα 20% ή και 30% ανάλογα το σήμα κλπ και εγώ έχω snapdragon αλλά η γυναίκα μου έχει exynos, με παρόμοια στήσιμο βγάζει τα ίδια..

Από εκεί και πέρα αν κάτσεις μες το σπίτι με φωτεινότητα για τυφλούς και wifi μόνο βγάζεις και 10 ώρες άνετα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το update του Σεπτεμβρίου είδα διάφορα στην μπαταρία με όλα ανοιχτά bluetooth τα πάντα σερφάρισμα παιχνίδια.[ATTACH]67267[/ATTACH]67d6fb5ae9a226b0173070f5e5451e8e.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

5af7e02e93147bdb197c71537bce9609.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το βράδυ με airplane mode πόσο περίπου χάνει φυσιολογικά το s10+;

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κάτι,δεν έχω κάνει τον οδηγό του swind που λέει για αυξήσει μπαταρίας.αν το κάνω δλδ πόσο θα πάει το σοτ 15 ώρες? 8a4c922d7882f6a45ae3b01072835089.jpgb2e309654d732a1947b1515dacd9c328.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με Android 10, σε S10e , και τον οδηγό του s_wind, βλέπω πλέον και εγώ 8 ώρες. Συνεπώς, πεδίον δόξης λαμπρον

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με Android 10, σε S10e , και τον οδηγό του s_wind, βλέπω πλέον και εγώ 8 ώρες. Συνεπώς, πεδίον δόξης λαμπρον

 

8 ωρες βλεπεται με μια sim η με 2?

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Με Android 10, σε S10e , και τον οδηγό του s_wind, βλέπω πλέον και εγώ 8 ώρες. Συνεπώς, πεδίον δόξης λαμπρον
Που βρίσκεται αυτός ο οδηγός;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι χρόνοι δεν μου φαίνονται κ πολύ καλοί... Είμαι με 10 Android , επίσης τα στατιστικά του GSAM διαφέρουν από αυτά που δείχνει η Sammy στα battery stats. Εσας πως πάει ;

a9855c0cc17cc99c57e0fe9f8dd7df19.jpge9d77b5ac9ae0de289ad76e31bb0baba.jpg

 

Sent from my Samsung Galaxy S10+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται πολύ καλό. Έχεις κάνει επαναφορά μετά το update σε 10;

Επίσης, μην συγκρίνεις τα στατιστικά του gsam με του συστήματος. Στο 10 μηδενίζονται με την αλλαγή της ημέρας και όχι πλέον μετά τη φόρτιση. Όσες φορές δοκίμασα να το φορτίσω εντελώς πριν αλλάξει η μέρα και ξεκινούσε η χρήση κοντά στις 12 το βράδυ, πηγαίνανε το ίδιο με το gsam.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται πολύ καλό. Έχεις κάνει επαναφορά μετά το update σε 10;

Επίσης, μην συγκρίνεις τα στατιστικά του gsam με του συστήματος. Στο 10 μηδενίζονται με την αλλαγή της ημέρας και όχι πλέον μετά τη φόρτιση. Όσες φορές δοκίμασα να το φορτίσω εντελώς πριν αλλάξει η μέρα και ξεκινούσε η χρήση κοντά στις 12 το βράδυ, πηγαίνανε το ίδιο με το gsam.

 

Sent from my SM-G970F

Όχι δεν έχω κάνει επαναφορά. Θα δοκιμάσω clear davlik cache και αν δε στρώσει τότε θα κάνω wipe.

 

Sent from my Samsung Galaxy S10+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ωρες βλεπεται με μια sim η με 2?

Mία κάρτα sim, μονίμως ανοιχτά Data..

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Που βρίσκεται αυτός ο οδηγός;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα νήματα του S9/S9+ , "Ρυθμισεις για Galaxy S9/S9plus Android 9 Pie . (Repression)"

Τις ίδιες ρυθμίσεις έχω και στα Android 10.

Από το Ericsson GF768, στο 12 Pro Max, μια αιωνιότητα

Highlights: Nokia E66, HTC HD2, iPhone 4, LG G3, Xiaomi Mi Max

 

http://mowned.com/sig/george_soutzouk.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η διαχείριση μπαταρίας με το Android 10 είναι σε άλλο επίπεδο. Με 2 σιμ ενεργές και όλα ανοικτά δεν έπιανα 24ωρο με τίποτε. Τώρα πια η απόδοση είναι σαν να έχω μια σιμ ενεργή.

Με μπερδεύει λίγο αυτό το μενού στατιστικών που ξεκινάει από τις 12 τη νύχτα αλλά και πάλι το συμπέρασμα βγαινει.Σημειωτεον ότι δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η διαχείριση μπαταρίας με το Android 10 είναι σε άλλο επίπεδο. Με 2 σιμ ενεργές και όλα ανοικτά δεν έπιανα 24ωρο με τίποτε. Τώρα πια η απόδοση είναι σαν να έχω μια σιμ ενεργή.

 

Με μπερδεύει λίγο αυτό το μενού στατιστικών που ξεκινάει από τις 12 τη νύχτα αλλά και πάλι το συμπέρασμα βγαινει.Σημειωτεον ότι δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση...

Κι εγώ γενικά ευχαριστημένος, αν και θα ήθελα να έχω ξεκάθαρη εικόνα από την αρχή της φόρτισης πως πηγαίνει και όχι ανά μέρα.

 

Επίσης μου κάνει μερικά κολλήματα μια στο τόσο στην εναλλαγή των ανοιχτών εφαρμογών οπότε λέω να πάω για καθαρή εγκατάσταση.

Ωστόσο κι εγώ νιώθω τη διαχείριση καλύτερη στο Android 10.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S10 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...