Jump to content

[S10 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Backup ποτέ δεν επαναφέρω.

Πριν κάνα 1.5 μήνα το πήρα από αλλαγή οθόνης, είχε αλλαχθεί και η μπαταρία.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογώ την γκρίνια για την απόδοση της μπαταρίας των κινητών μας.

Θέλω να είμαι ειλικρινής. Από όσες σειρές S έχω αλλάξει (τα οποία φαίνονται στην υπογραφή μου) το S10 είναι σαφώς το χειρότερο στην αυτονομία μπαταρίας. Αυτό για το exynos battery efficiency δεν μου λέει τίποτε απολύτως.

Ίσως να ήταν ένας καλός λόγος να σκεφτώ την αλλαγή τηλεφώνου, αλλά δυστυχώς το αγαπώ για όσα μου δίνει και γι'αυτά που καλύπτουν τις ανάγκες μου, ακόμη κι αν πρέπει να το φορτίζω περισσότερες φορές και από το S7 Edge που είχα και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος (όπως και ο νέος κάτοχος του, επίσης)

Θυμάμαι αρκετά χρόνια πίσω, όταν πέρασα την Cyanogen Mod στο S4 το πόσο με είχε εκπλήσσει και με είχε αφήσει άφωνο με την αυτονομία της μπαταρίας. Αν κάτι παίξει ανάλογο και με το S10, τότε το μόνο θέμα που θα έχω θα είναι το: Εγγύηση Vs Mod. (και μάλλον θα κερδίσει πάλι το δεύτερο, αν όλα πάνε καλά με την συσκευή).

Δεν λέω, οι συμβουλές του S_wind είναι άψογες για την καλύτερη αυτονομία μπαταρίας, αλλά βλέπω τον εαυτό μου ότι είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στην διαδικασία να κάνω αλλαγές μόνο και μόνο για να κερδίσω μερικές ώρες αυτονομίας στην μπαταρία μου απενεργοποιώντας εφαρμογές.

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογώ την γκρίνια για την απόδοση της μπαταρίας των κινητών μας.

Θέλω να είμαι ειλικρινής. Από όσες σειρές S έχω αλλάξει (τα οποία φαίνονται στην υπογραφή μου) το S10 είναι σαφώς το χειρότερο στην αυτονομία μπαταρίας. Αυτό για το exynos battery efficiency δεν μου λέει τίποτε απολύτως.

Ίσως να ήταν ένας καλός λόγος να σκεφτώ την αλλαγή τηλεφώνου, αλλά δυστυχώς το αγαπώ για όσα μου δίνει και γι'αυτά που καλύπτουν τις ανάγκες μου, ακόμη κι αν πρέπει να το φορτίζω περισσότερες φορές και από το S7 Edge που είχα και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος (όπως και ο νέος κάτοχος του, επίσης)

Θυμάμαι αρκετά χρόνια πίσω, όταν πέρασα την Cyanogen Mod στο S4 το πόσο με είχε εκπλήσσει και με είχε αφήσει άφωνο με την αυτονομία της μπαταρίας. Αν κάτι παίξει ανάλογο και με το S10, τότε το μόνο θέμα που θα έχω θα είναι το: Εγγύηση Vs Mod. (και μάλλον θα κερδίσει πάλι το δεύτερο, αν όλα πάνε καλά με την συσκευή).

 

Το s4 το συγκρίνεις με custom Rom που είναι άδικη σύγκριση, προφανώς κομμένο στα πάντα, σε μέτρια μπαταρία, σ6 ανύπαρκτη, σ8 μέτρια, σ9 το ίδιο.. S7 edge που συγκρίνεις είναι αντίστοιχο με το S10 plus, οπότε πάλι λάθος σύγκριση... Μια χαρά είναι η σειρά..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το s4 το συγκρίνεις με custom Rom που είναι άδικη σύγκριση, προφανώς κομμένο στα πάντα, σε μέτρια μπαταρία, σ6 ανύπαρκτη, σ8 μέτρια, σ9 το ίδιο.. S7 edge που συγκρίνεις είναι αντίστοιχο με το S10 plus, οπότε πάλι λάθος σύγκριση... Μια χαρά είναι η σειρά..

Μπορεί να έχεις δίκιο, Νικόλα.

Έχω να ασχοληθώ με custom roms από την εποχή του S4 και είμαι πίσω στο τι γίνεται, στο τι προσφέρει περισσότερο και στο τι όχι.

Απλώς λέω το παράπονο μου. Με την χρήση που κάνω στα κινητά μου (σχεδόν μηδαμινή - μόνο κλήσεις, messenger, άντε και κανά video στο YT στο τσακίρ κέφι - βλέπω πως η μπαταρία πέφτει νεράκι και νιώθω την ανάγκη για πρώτη φορά να έχω μαζί μου το ασύρματο power bank της Sammy για ώρα ανάγκης.

Φυσικά, μπορώ να ζήσω και μ'αυτό. Απλώς με έπιασε η γκρίνια!!! Γιατί να βάλει μικρότερη μπαταρία στο S10 σε σχέση με το S7 edge?

Γιατί????

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Αδικη η γκρινια γιατι σου δινει 3 επλογες σε χωρητικοτητες .
Link to comment
Share on other sites

Αδικη η γκρινια γιατι σου δινει 3 επλογες σε χωρητικοτητες .

Ναι, όντως, ομολογώ πως δεν έχω δοκιμάσει αυτές τις 3 επιλογές.

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δοκιμάσει καμία από τις επιλογές αυτές, αλλά θα το κάνω σύντομα για να δω τι διαφορές.

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι εχεις τρεις ναυαρχιδες με διαφορετικες χωριτικοτητες s10e,s10,s10+ .

Συν μια το Note αρα τεσσερις...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

 

Με αυτη τη λογικη ομως μπορω και εγω να συγκρινω το απλο S7 που ειχα σε σχεση με το S10+. Μαντεψε για ποια αυτονομια θα πω τα καλυτερα λογια :)

 

Κατα τα αλλα το εχουμε γραψει και παλιοτερα οτι αυτη την στιγμη την καλυτερη αυτονομια σε κινητο(τουλαχιστον απο τις γνωστες εταιρειες)την εχει το p30pro,ακομα και αν λυθει το battery drain προβλημα του συμφορουμιτη πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Backup ποτέ δεν επαναφέρω.

Πριν κάνα 1.5 μήνα το πήρα από αλλαγή οθόνης, είχε αλλαχθεί και η μπαταρία.

Την Προσαρμοσιμη μπαταρία την έχεις on? Αν ναι δοκίμασε να την απενεργοποιήσεις ...Προσωπικά είδα διαφορα...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, Νικόλα.

Έχω να ασχοληθώ με custom roms από την εποχή του S4 και είμαι πίσω στο τι γίνεται, στο τι προσφέρει περισσότερο και στο τι όχι.

Απλώς λέω το παράπονο μου. Με την χρήση που κάνω στα κινητά μου (σχεδόν μηδαμινή - μόνο κλήσεις, messenger, άντε και κανά video στο YT στο τσακίρ κέφι - βλέπω πως η μπαταρία πέφτει νεράκι και νιώθω την ανάγκη για πρώτη φορά να έχω μαζί μου το ασύρματο power bank της Sammy για ώρα ανάγκης.

Φυσικά, μπορώ να ζήσω και μ'αυτό. Απλώς με έπιασε η γκρίνια!!! Γιατί να βάλει μικρότερη μπαταρία στο S10 σε σχέση με το S7 edge?

Γιατί????

 

το εχουμε ξανα πει αυτο, μονο το s7 edge ηταν πραγματικα ο,τι πιο πληρες σε κινητο απο samsung μεχρι τοτε!

Προσωπικα πριν το σ6 επαιρνα sony οπου εβγαζε ναυαρχιδες σε μινι μεγεθος με τουμπανο specs και μπαταρια πολυ μεγαλη για την οθονη τους...στο σ6 δεν αντισταθηκα λογω σχεδιου και λογω κακης εξελιξης της σονυ, και πηγα σε s7 edge καθαρα για την μπαταρια οπου ηταν ατελειωτη. Απο τοτε, εχω παρει ολες τις σειρες και ηταν λιγο πιο κατω τα επομενα αλλα με μικρη διαφορα, μεχρι το νοτε 9 οπου ξανα ειδα παρομοια νουμερα. Με το σ10+ πλεον βλεπω ιδια και καλυτερα νουμερα απο s7 edge. για μενα απλα σκεψου το μηπως κανει τραμπα στο μεγαλο s10. δεν εχει τοση διαφορα σε μεγεθος και αξιζει η μπαταρια του.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ο s_wind κάτι ήξερε για όλα τα facebook services.

Πραγματικά είναι ενεργοβόρα. Τα απενεργοποίησα όλα και βλέπω σημαντικές βελτιώσεις στην διάρκεια της μπαταρίας.

Εύγε!!!

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Ο s_wind κάτι ήξερε για όλα τα facebook services.

Πραγματικά είναι ενεργοβόρα. Τα απενεργοποίησα όλα και βλέπω σημαντικές βελτιώσεις στην διάρκεια της μπαταρίας.

Εύγε!!!

 

αν απενεργοποιήσουμε μονο τα services θα μπορούμε να έχουμε ακόμα το facebook η χωρίς αυτά δεν λειτουργεί?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περιμενα κι εγω αρκετες μερες και καταφερα να εχω μια ασφαλη εικονα για το S10 Plus Exynos που ειμαι.

Η συσκευη αγοράστηκε από άλλον στις 12/7 και βρέθηκε στα χέρια μου στις 23/7 λόγω αγγελίας.

Αφού έκανα hard reset ξεκίνησα να στείνω τη συσκευή με βάση τις ρυθμίσεις του s_wind να ναι καλα ο ανθρωπος.

Παιδευτηκα αρκετα για να βρω μια ρυθμιση που θα αναβε το led notification γυρω από την κάμερα χωρίς να είναι μόνιμα η aod ανοιχτή ακόμα κι αν η οθόνη ήταν μαύρη συνδυάζοντας aod notify και holey light.

Παράλληλα, απενεργοποίησα εφαρμογές που δεν ήθελα και ξε-τίκαρα την επιλογή της προσαρμόσιμης μπαταρίας ενώ αναφορικά με την εξοικονόμηση το χω αφήσει στην επιλογή της βελτιστοποιημένης.

Επίσης ν' αναφέρω πως από τις 8 το πρωί μέχρι και τις 8 το βράδυ παίζω με dual sim δίκτυο λόγω δουλειάς και το βράδυ το αφήνω σε λειτουργία πτήσης.

Τέλος, facebook messenger και instagram είναι 6 και 3 ώρες ανοιχτά στο παρασκήνιο αντίστοιχα.

Πλήρως ικανοποιημένος μιας και με την ίδια χρήση έβγαζα πάνω-κάτω το ίδιο SoT στο P20 Pro που στην καλύτερη με dual sim πήγαινα στις 6 ώρες και 45 λεπτά οθόνη.

 

https://imgur.com/a/iHj3ns3

 

Υ.Γ: Δε ξέρω πως να κάνω upload τις εικόνες γιατί βγάζει μήνυμα για exceed quota που δε ξέρω τι είναι όσο κι αν τις μικρύνω. Σε κάθε περίπτωση τις έχω ανεβάσει στο λινκ και όσοι δε θέλουν να τ' ανοίξουν, είναι 6 ώρες SoT.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να εμπεδωσει ο καθενας ειναι οτι το android ειναι σε ενα διαρκες μεταβατικο σταδιο .Η Google αυξανει την επιθετικη της πολιτικη σε συνεργασια με ολες τις εφαρμογες αυτοι ειναι ολοι φιλαρακια εσεις ολοι ΔΕΝ ειστε γιαυτους πελατες ειστε , εχει ενα συγκεκριμενο μακροχρονιο σκοπο ο οποιος βεβαια μονο καλος δεν ειναι ας μην το αναλυσουμε γιαυτο το νημα με τις ρυθμισεις εχει ενα και μοναδικο σκοπο.Μακροπροθεσμα να μην κολησει νευρασθενεια ο χρηστης ,προσφερει μια ασφαλεια και σταθεροτητα με την προυποθεση ο κατοχος να προσαρμοσει στο μεγαλυτερο μερος του λειτουργικου τον δικο του τροπο λειτουργιας .Ετσι θα ησυχασετε :p Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά. Εγώ δεν είχα κανένα παράπονο από τη μπαταρία, έχοντας το e που έχει και μικρότερη. Έχω βρει και την πατέντα του να βάζω την μέτρια εξοικονόμηση ενέργειας ξετσεκάρωντας τον περιορισμό στα δεδομένα παρασκηνίου, και μου δίνει κάτι παραπάνω χωρίς να παρατηρώ αισθητή μείωση επιδόσεων. Το 6ωράκι σε οθόνη το έχω εύκολα μέσα σε μια μέρα, με όλα ανοιχτά και μόνιμα με 2 sim. Και έχω εγκαταστημένα και τρέχουν τα πάντα από Facebook, Instagram κλπ.6737d14ca5284517d88d0eb3703b5698.jpg569add32df16799a8a74568c0f01b97a.jpg

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλό μηνα.

 

Ειμαι κάτοχος του S10 πλέον εδω και 20 μερες περίπου, έχω ακολουθήσει καποια πράγματα απο τον οδηγό του s_wind για την απόδοση της μπαταρίας

Ηθελά να κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις σχετικά με το θέμα κατανάλωσης μπαταρίας - ρυθμίσεων και αυτονομίας.

 

Εχετε δει διαφορά κατανάλωσης χρησιμοποιώντας Fullhd+ αναλυση ή αξίζει να μείνεις σε ανάλυση wqhd+ (στο μάτι δε βλέπω διαφορές , διαφορά εχω δει μονο σε φωτο που η αναλύσεις ανεβαίνουν πολύ);

 

Την AOD την έχω να δουλεύει μόνο οταν κάνεις tap to wake, πρακτικά έχει κατανάλωση; (οταν ειναι always on δε το συζητάω , τρώει πραμα και προσωπικά δε μου αρεσει να εχω συνέχεια το ρολογάκι να φαίνεται)

 

Στις ρυθμίσεις μπαταρίας η επιλογή της προσαρμόσιμης μπαταρίας τι προτείνεται να είναι ; Δίνει κάτι καλύτερο αν είναι on;

 

Στην φωτεινότητα , η προσαρμόσιμη φωτεινότητα είναι ουσιαστικά η αυτόματη φωτεινότητα και κάτι σαν ΑΙ βοήθεια; Η υπάρχει κάπου η αυτόματη φωτεινότητα και δε τη βρίσκω εγω;

 

Έχω φτάσει σε σημείο πού όπως το έχω ρυθμίσει είμαι οκ με τη μπαταρία του, περιμένω τη βοήθεια σας για το κάτι παραπάνω.

Γενικά φτάνω κάπου στις 5 ώρες SOT , ικανοποιημένος, οκ αν χρειαστει λόγο βαριας χρήσης μπορει να του ρίξω και λίγο φόρτισμα στη δουλειά για να ειμαι πιο άνετος για το βράδυ, καθώς η μέρα συνήθως ξεκινάει απο νωρίς.

 

Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ασχολούνται στα νήματα, η βοήθεια τους ειναι πολυ σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

αν απενεργοποιήσουμε μονο τα services θα μπορούμε να έχουμε ακόμα το facebook η χωρίς αυτά δεν λειτουργεί?

Το Facebook σαν εφαρμογή δουλεύει κανονικά, απλώς θα πρέπει να ενεργοποιήσεις τα services του για όσο θέλεις να το χρησιμοποιήσεις.

Απλώς δεν θα έχεις αυτές τις άθλιες ενημερώσεις του τύπου: "Ο ΤΑΔΕ έκανε κοινοποίηση παρουσίας ΕΚΕΙ", "Ο ΤΑΔΕ ανέφερε το όνομά σας εκείθε", "Ο ΤΑΔΕ έκανε μπάνιο σ'εκείνη την παραλία" κ.λ.π.

Αν δεν σε ενδιαφέρει ο ΤΑΔΕ τι κάνει μέσα στην μέρα του, απενεργοποίησε το service και ο ΤΑΔΕ θα κάνει το μπάνιο του χωρίς να σε ενημερώσει, αλλά εσύ θα κερδίσεις σε μπαταρία και αυτονομία.

Και, πίστεψε με, θα δεις μεγάλες διαφορές στο θέμα αυτονομίας... εκτός κι αν σε ενδιαφέρει τι κάνει ο ΤΑΔΕ!

Βάση στατιστικών σε καθημερινή χρήση με (και χωρίς) το service ενεργοποιημένο / απενεργοποιημένο, έχω κερδίσει τουλάχιστον 40% αυτονομία από πριν.

Τώρα, αν θέλεις να κάνεις μια ενημέρωση στο Facebook, αρκεί να το ενεργοποιήσεις εκ νέου, να κάνεις την ενημέρωσή σου και να το απενεργοποιήσεις έπειτα.

Εύγε στον s_wind και στον οδηγό του.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδιά και καλό μηνα.

 

Ειμαι κάτοχος του S10 πλέον εδω και 20 μερες περίπου, έχω ακολουθήσει καποια πράγματα απο τον οδηγό του s_wind για την απόδοση της μπαταρίας

Ηθελά να κάνω τις παρακάτω ερωτήσεις σχετικά με το θέμα κατανάλωσης μπαταρίας - ρυθμίσεων και αυτονομίας.

 

Εχετε δει διαφορά κατανάλωσης χρησιμοποιώντας Fullhd+ αναλυση ή αξίζει να μείνεις σε ανάλυση wqhd+ (στο μάτι δε βλέπω διαφορές , διαφορά εχω δει μονο σε φωτο που η αναλύσεις ανεβαίνουν πολύ);

 

Την AOD την έχω να δουλεύει μόνο οταν κάνεις tap to wake, πρακτικά έχει κατανάλωση; (οταν ειναι always on δε το συζητάω , τρώει πραμα και προσωπικά δε μου αρεσει να εχω συνέχεια το ρολογάκι να φαίνεται)

 

Στις ρυθμίσεις μπαταρίας η επιλογή της προσαρμόσιμης μπαταρίας τι προτείνεται να είναι ; Δίνει κάτι καλύτερο αν είναι on;

 

Στην φωτεινότητα , η προσαρμόσιμη φωτεινότητα είναι ουσιαστικά η αυτόματη φωτεινότητα και κάτι σαν ΑΙ βοήθεια; Η υπάρχει κάπου η αυτόματη φωτεινότητα και δε τη βρίσκω εγω;

 

Έχω φτάσει σε σημείο πού όπως το έχω ρυθμίσει είμαι οκ με τη μπαταρία του, περιμένω τη βοήθεια σας για το κάτι παραπάνω.

Γενικά φτάνω κάπου στις 5 ώρες SOT , ικανοποιημένος, οκ αν χρειαστει λόγο βαριας χρήσης μπορει να του ρίξω και λίγο φόρτισμα στη δουλειά για να ειμαι πιο άνετος για το βράδυ, καθώς η μέρα συνήθως ξεκινάει απο νωρίς.

 

Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ασχολούνται στα νήματα, η βοήθεια τους ειναι πολυ σημαντική.

Οι χρόνοι σου είναι άριστοι.

Εγώ προσωπικά έχω αφήσει την φωτεινότητα στο "αυτόματο" και τα πάει μια χαρά.

Την AOD την έχω always ON (αλλά φοράω την επίσημη LED cover View), οπότε δουλεύει όποτε θέλω εγώ. Παρολ'αυτά, πιστεύω πως η κατανάλωση της είναι περίπου στα 1% ανά ώρα αν είναι πάντα ενεργοποιημένη. Σε tap to display δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε.

Για οθόνη ανάλυσης χρησιμοποίησε ότι κάνει στο κέφι σου. Δεν θα δεις τρομερές διαφορές στην μπαταρία. Εγώ το έχω στο wqhd+ και μου φαίνεται πολύ καλό για τα γούστα μου.

Το κινητό σου είναι ακόμη νέο και θα στρώσει με τον καιρό με τις ρυθμίσεις που έχεις ήδη βάλει. Μετά απο μερικές ακόμη φορτίσεις θα μπορείς να παίξεις με τις ρυθμίσεις.

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στους ειδήμονες:

Κάνοντας διακοπή στο Facebook services με γλυτώνει όντως από ακατάσχετη κατανάλωση μπαταρίας.

Υπάρχει κάποιο app ή τέχνασμα ώστε να έχω ένα shortcut στην επιφάνεια του κινητού μου ώστε να ενεργοποιώ και απενεργοποιώ την εφαρμογή με ένα πάτημα; Αυτό για να γλιτώσω όλον τον μπελά: <Ρυθμίσεις> / <Εφαρμογές> / <Εμφάνιση εφαρμογών συστήματως> / Ενεργοποίηση / Απενεργοποίηση service.

Ευχαριστώ!!!

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Τα facebook services facebook installer κτλ τα κάνουμε απενεργοποίηση μόνο ή και διακοπή;'

Απενεργοποίηση.

Θα δεις μεγάλες διαφορές στην κατανάλωση, αλλά για να έχεις πάλι διαθέσιμη την εφαρμογή του FB θα πρέπει να την ενεργοποιήσεις εκ νέου. Το καλό είναι πως δεν επηρεάζονται οι εφαρμογές του messenger μιας και είναι πια αυτόνομη σαν εφαρμογή.

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Παντα θα υπαρχει στο Android ενα μικρο drain,ειδικα σε εταιρειες με δικα τους skins και bloatware. Μονο αν ηταν stock android τα Samsung κινητα,θα υπηρχε καλυτερη διαχειριση στις συσκευες. Γιαυτο και τα Oneplus κινητα(ή και τα Sony κινητα)εχουν τις καλυτερες αυτονομιες με βαση τις μπαταριες τους.

 

Και με το επερχομενο Note10/note10+,παλι βλεπω να ειναι σε αυτονομια ελαφρως πισω απο πχ το p30pro.

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα facebook services facebook installer κτλ τα κάνουμε απενεργοποίηση μόνο ή και διακοπή;'

 

Γενικα οι εφαρμογες των social media(περαν των παιχνιδιων)ειναι ισως οι χειροτερες οσον αφορα την καταναλωση μπαταριας.

Ειδικα το facebook συνηθως ειναι απο τους πρωτους υποπτουν οσον αφορα το battery drain.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S10 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...