Jump to content

[S10 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα καταρχάς στο κινητό έχεις θήκη? με το s8 plus το είχα πάθει να ζεσταίνεται και έφταιγε η θήκη και μου έκανε και διακοπές από όταν αγόρασα γνήσια τις samsung δεν είχα τέτοιο θέμα η θήκη ήταν τύπου βιβλίο μια τελείως απλή από ebay

δεύτερον ο φορτιστής που πήρες δεν είναι αυτός που προτείνει η samsung για το s10 είναι μέχρι s9 για το s10 έχει βγάλει άλλον που είναι fast charge 2 Wireless Charger Duo Pad.

Εγώ είχα αυτόν EP-PG950BD από όταν είχα το s8+ στο s10+ δεν είχα διακοπές καθόλου με γνήσια θήκη samsung αλλά έκανε πάρα πολύ να φορτίσει και το ανεμιστηράκι τις βάσεις ακουγόταν πάρα πολύ εδώ και 2 μέρες έχω πάρει τον καινούριο έχω κάνει και 2 φορτίσεις χωρίς κανένα πρόβλημα

Όντως, έχω θήκη φορεμένη και είναι η γνήσια Samsung LED View Cover.

Αρχικά ήθελα να πάρω τον 2 wireless charger duo pad της Samsung αλλά δεν είχα τόσο χώρο στο γραφείο μου για να τον τοποθετήσω και εξάλλου δεν έχω δύο συσκευές για να φορτίζω παράλληλα, γι'αυτό επέλεξα να αγοράσω τον ασύρματο φορτιστή του S9... αλλά βλέπω πως η συμπεριφορά του είναι ακριβώς όμοια με αυτόν που είχα για το S7...

Τα χρήματα δεν περισσεύουν για άσκοπες αγορές ώστε να αγοράσω και τρίτο ασύρματο φορτιστή... Τώρα αν είμαι αναγκασμένος να το φορτίζω με όλα κλειστά ώστε να αποφύγω τις ανωμαλίες στην θερμοκρασία (ή να φορτίζω πάντα με κλειστή συσκευή), τότε ίσως μπορώ να το δεχθώ.

Κι αυτό με το ζόρι... 3 χρόνια φόρτιζα με ασύρματη φόρτιση το S7 Edge δίχως κανένα πρόβλημα και δεν μπορώ να δεχθώ το ότι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την φόρτιση του S10... και με όλα τα αξεσουάρ του γνήσια...

Τι να πω...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως, έχω θήκη φορεμένη και είναι η γνήσια Samsung LED View Cover.

Αρχικά ήθελα να πάρω τον 2 wireless charger duo pad της Samsung αλλά δεν είχα τόσο χώρο στο γραφείο μου για να τον τοποθετήσω και εξάλλου δεν έχω δύο συσκευές για να φορτίζω παράλληλα, γι'αυτό επέλεξα να αγοράσω τον ασύρματο φορτιστή του S9... αλλά βλέπω πως η συμπεριφορά του είναι ακριβώς όμοια με αυτόν που είχα για το S7...

Τα χρήματα δεν περισσεύουν για άσκοπες αγορές ώστε να αγοράσω και τρίτο ασύρματο φορτιστή... Τώρα αν είμαι αναγκασμένος να το φορτίζω με όλα κλειστά ώστε να αποφύγω τις ανωμαλίες στην θερμοκρασία (ή να φορτίζω πάντα με κλειστή συσκευή), τότε ίσως μπορώ να το δεχθώ.

Κι αυτό με το ζόρι... 3 χρόνια φόρτιζα με ασύρματη φόρτιση το S7 Edge δίχως κανένα πρόβλημα και δεν μπορώ να δεχθώ το ότι δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για την φόρτιση του S10... και με όλα τα αξεσουάρ του γνήσια...

Τι να πω...

 

Καλημέρα θήκη δεν είναι την ίδια είχα και εγώ στο s8+ μήπως είναι θέμα συσκευής εγώ λέω για αρχή στον καινούριο ασύρματο φορτιστεί να χρησιμοποίησης αν δεν το κάνεις είδει το καλώδιο και την πρίζα που ερχόντουσαν με το κινητό και βγάλε και την θήκη να δούμε τι θα γίνει

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είναι λίγο περίεργα τα ποσοστά που δείχνει στην κατανάλωση; Επίσης πάω να το φορτίσω ενσύρματα και μου λέει ότι θέλει 7 ώρες για το 100%. Μπορώ να κάνω κάτι;

Πληροφοριακά το έχω λίγες μέρες και το έστησα μέσω smart switch από το παλιό μου s7 edge

f4de110a09912806a01edf577c3b2253.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jbpaok
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν είναι λίγο περίεργα τα ποσοστά που δείχνει στην κατανάλωση; Επίσης πάω να το φορτίσω ενσύρματα και μου λέει ότι θέλει 7 ώρες για το 100%. Μπορώ να κάνω κάτι;

Πληροφοριακά το έχω λίγες μέρες και το έστησα μέσω smart switch από το παλιό μου s7 edge

f4de110a09912806a01edf577c3b2253.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

7 ώρες? Σημαίνει ότι φωτίζει σε safe charging mode (500mha charging rate) με τι καλώδιο και τι φορτιστή κάνει φόρτιση
Link to comment
Share on other sites

Ο ασύρματος φορτιστής που χρησιμοποιώ είναι ο EP-NG930 της Samsung, εδώ και πολλά χρόνια από την εποχή του S7 edge, και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

 

Είχα διαβάσει και δει βιντεο που αναφέρουν πως το κινητό υπερθερμαίνεται κατά την ασύρματη φόρτιση.

 

Δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία μέχρι σήμερα που είχα κάποια προβλήματα με την φόρτιση του κινητού.

 

 

 

Στο παρακάτω γράφημα είναι μια ασύρματη φόρτιση που έκανα πριν από λίγες ημέρες και βλέπω μια σωστή και σταθερή φόρτιση του κινητού με τις θερμοκρασίες φόρτισης κοντά στους 40, αλλά σταθερούς:

 

 

 

Screenshot-20190606-194952-GSam-Battery-Monitor.jpg

 

 

 

Και ερχόμαστε στην χθεσινή φόρτιση... που ξεκινάνε τα παράλογα!!!

 

Η θερμοκρασία φόρτισης δεν είναι σταθερή, όπως και η τάση που δέχεται το κινητό.

 

Το έβαλα για φόρτιση στις 11 το βράδυ και κατάφερε να φορτίσει πλήρες το πρωί στις 8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει γι'αυτό. Οι θερμοκρασίες βρίσκονται περίπου στα ίδια επίπεδα με την παλιότερη φόρτιση, αλλά για κάποιον λόγο το κινητό αρνείται να πάρει τα σωστά watts για να φορτίσει, σαν να περιμένει να πέσει η θερμοκρασία του για να συνεχίσει στην κανονική φόρτιση:

 

 

 

Screenshot-20190606-194710-GSam-Battery-Monitor.jpg

 

 

 

Γενικό συμπέρασμα: Ή ο φορτιστής έχει πρόβλημα (ενδεχομένως να μην δούλεψε ο ανεμιστήρας ψύξης του), ή κάποια εφαρμογή κόλλησε και γονάτισε την φόρτιση για κάποιον λόγο.

 

 

 

Εν κατακλείδι: Δεν μπορώ πια να εμπιστευθώ τον παλιό μου ασύρματο φορτιστή για το S10 μου, οπότε αντικαταστάθηκε με τον EP-N5100B, ο οποίος στήθηκε με τον γνήσιο φορτιστή και καλώδιο του S10.

 

Αν και τώρα το πρόβλημα δεν λυθεί, οι δυο ασύρματοι φορτιστές και το κινητό μου πάνε για πούλημα!!!! :(

 

Η ασύρματη φόρτιση στα κινητά για μένα είναι ότι καλύτερο έχει επιδείξει η τεχνολογία και δεν μπορώ δίχως αυτή... δυστυχώς....

 

:(

Έχω πολυφοτιστη σπίτι που μετράει πόσα amber φορτίζει το τηλέφωνο. Στο 99% των περιπτώσεων είχε χαλάσει το καλώδιο φόρτισης.

 

Ναι όσο και να φαίνεται παράλογο τα καλώδια φόρτισης χαλάνε πιο συχνά από τον μετασχηματιστή.

 

Ο φορτιστής με ampere πάνω με βοήθησε να καταλάβω πόσα ampere μεταφέρονται στο τηλέφωνο μου. Την μια ημέρα έριχνε 1,65 και την άλλη 0,40a

 

Έχω πετάξει τουλάχιστον 5 καλώδια τα τελευταία 2 χρόνια και πλέον έχω μπει στην διαδικασία να αγοράζω καλής ποιότητας καλώδια.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ampere εννοώ και όχι προφανώς watt.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

901e994de3b699325bbb6d915117c22d.jpg

Edited by kifinas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θήκη δεν είναι την ίδια είχα και εγώ στο s8+ μήπως είναι θέμα συσκευής εγώ λέω για αρχή στον καινούριο ασύρματο φορτιστεί να χρησιμοποίησης αν δεν το κάνεις είδει το καλώδιο και την πρίζα που ερχόντουσαν με το κινητό και βγάλε και την θήκη να δούμε τι θα γίνει

Καλημέρα!

Τον καινούριο ασύρματο φορτιστή τον έχω ήδη στήσει με το καλώδιο και τον φορτιστή που φέρνει το κινητό στην συσκευασία του.

Παρόλ'αυτά η χθεσινή φόρτιση είχε τα θεματάκια της.

Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει ακόμη είναι να το φορτίσω χωρίς την θήκη.

θα λιώσω την μπαταρία και θα κάνω μια πλήρη φόρτιση για να δω πως θα πάει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω πολυφοτιστη σπίτι που μετράει πόσα amber φορτίζει το τηλέφωνο. Στο 99% των περιπτώσεων είχε χαλάσει το καλώδιο φόρτισης.

 

Ναι όσο και να φαίνεται παράλογο τα καλώδια φόρτισης χαλάνε πιο συχνά από τον μετασχηματιστή.

 

Ο φορτιστής με ampere πάνω με βοήθησε να καταλάβω πόσα ampere μεταφέρονται στο τηλέφωνο μου. Την μια ημέρα έριχνε 1,65 και την άλλη 0,40a

 

Έχω πετάξει τουλάχιστον 5 καλώδια τα τελευταία 2 χρόνια και πλέον έχω μπει στην διαδικασία να αγοράζω καλής ποιότητας καλώδια.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ampere εννοώ και όχι προφανώς watt.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

901e994de3b699325bbb6d915117c22d.jpg

Και τον καινούριο φορτιστή (όπως και τον παλιό) τον είχα στήσει με γνήσιο καλώδιο samsung...

Αν θυμάμαι καλά, είχα πάρει και κάποιο το οποίο ήταν εξαιρετικής ποιότητας και θα δοκιμάσω και μ'αυτό.

Παρόλ'αυτά, με τρώει και μου έχει κολλήσει η υποψία ότι ευθύνεται η αύξηση θερμοκρασίας της μπαταρίας που κόβει τα watts φόρτισης.

edit Πολύ ωραίο και χρήσιμο το gadgetάκι που έχεις!!!!

:happy:

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω προσέξει ότι η ασύρματη φόρτιση ανεβάζει την θερμοκρασία. Όχι τίποτα το τρομερό, αλλά σίγουρα περισσότερο από την αργή ενσύρματη. Αν αυτή η αύξηση θερμοκρασίας βλάπτει έστω και ελάχιστα την διάρκεια ζωής της μπαταρίας, θα την παρατήσω, σιγά το κέρδος και την ευκολία σε σχέση με ένα μαγνητικό καλώδιο.
Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω αγοράσει τον διπλό ασύρματο φορτιστεί που υποστηρίζει fast charge 2 σε δωμάτιο χωρίς κλιματιστικό τώρα που κάνει ζέστη δεν μου ζεσταίνεται βέβαια ο ανεμιστήρας ακούγεται αλλά σε καμιά περίπτωση η συσκευή δεν ζεματάει αλλά το φορτίζω πάντα κλειστό και με την θήκη Leather Back Cover

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Ως νέος κάτοχος S10+ και με συσκευή στημένη σύμφωνα με τον οδηγό του s_wind, δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος και περήφανος!

Η περηφάνια αυτή με διακατέχει από τότε που έφυγα από iPhone 6 και πήγα σε S7 Edge...

 

 

Επί του θέματος...

 

Περισσότερη χρήση WiFi από δεδομένα κινητής

Μέτρια χρήση τηλεφωνικών κλήσεων

Αρκετή χρήση social (κυρίως viber, messenger)

Μουσική μέσω Samsung Music

Φωτεινότητα χειροκίνητη μέχρι 50%

Ανάλυση οθόνης WQHD+ (3040 x 1440), στο μέγιστο δηλαδή.

 

Προσωπικά, αρκετά ευχαριστημένος καθώς δεν θυμάμαι να είχα ξανά συσκευή με τέτοια αυτονομία.

 

Εάν βλέπετε κάτι παράδοξο στα στατιστικά, ενημερώνετε...

 

Μελλοντικά θα ανεβάσω κι άλλα στατιστικά, αφού κάνω χρήση Google Maps, gaming & τηλεφωνικές κλήσεις (μιλάω αρκετά, λόγω της δουλειάς μου).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον ασύρματο φορτιστή στην ταχεία φόρτιση βλέπω ότι απτό 30 % χθες το βράδυ έκανε κάνα 4ωρο να φορτίσει.. Ανεμιστήρα λογικά δεν έχει άλλα κ να έχει μια χαρά ζεστουλης είναι με κλειστά wifi φορτίζω κ με την αυθεντική θήκη πάνω led Cover βιβλίο... Μόνο κ μόνο για να μη βάζω ένα βύσμα στη θύρα κ να κάνει 4 κ 5 ώρες να φορτίσει τάχα στη γρήγορη ασύρματη φόρτιση είναι κάπως ψιλο πεταμένα τα 15 ευρώ... Μπορώ να το γυρίσω ως αύριο αν κ το σκέφτομαι

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον ασύρματο φορτιστή στην ταχεία φόρτιση βλέπω ότι απτό 30 % χθες το βράδυ έκανε κάνα 4ωρο να φορτίσει.. Ανεμιστήρα λογικά δεν έχει άλλα κ να έχει μια χαρά ζεστουλης είναι με κλειστά wifi φορτίζω κ με την αυθεντική θήκη πάνω led Cover βιβλίο... Μόνο κ μόνο για να μη βάζω ένα βύσμα στη θύρα κ να κάνει 4 κ 5 ώρες να φορτίσει τάχα στη γρήγορη ασύρματη φόρτιση είναι κάπως ψιλο πεταμένα τα 15 ευρώ... Μπορώ να το γυρίσω ως αύριο αν κ το σκέφτομαι

 

Ο καινούργιος διπλός που έχω εγώ, όταν το ακουμπάω το βράδυ με 20% πάνω κάτω και ανοιχτό το Wi-Fi γράφει ότι θα είναι έτοιμο σε μιάμιση ώρα περίπου.

Στην γρήγορη φόρτιση ρυθμισμένο φυσικά.

Έχει ανεμιστήρα, (τον ακούω στην απόλυτη ησυχία).

Δεν έχω πετύχει ποτέ ζεστό το τηλέφωνο.

Φορτίζω με την γνήσια leather case της Samsung.

https://www.skroutz.gr/s/17753448/Samsung-Wireless-Charging-Pad-Qi-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-EP-P5200TB.html

Εγώ αποφάσισα να πάρω αυτό το ακριβό μοντέλο και να το κρατήσω και για τα επόμενα τηλέφωνα..

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον ασύρματο φορτιστή στην ταχεία φόρτιση βλέπω ότι απτό 30 % χθες το βράδυ έκανε κάνα 4ωρο να φορτίσει.. Ανεμιστήρα λογικά δεν έχει άλλα κ να έχει μια χαρά ζεστουλης είναι με κλειστά wifi φορτίζω κ με την αυθεντική θήκη πάνω led Cover βιβλίο... Μόνο κ μόνο για να μη βάζω ένα βύσμα στη θύρα κ να κάνει 4 κ 5 ώρες να φορτίσει τάχα στη γρήγορη ασύρματη φόρτιση είναι κάπως ψιλο πεταμένα τα 15 ευρώ... Μπορώ να το γυρίσω ως αύριο αν κ το σκέφτομαι

Το έχω αναφέρει και παλιότερα, νομίζω...

Το κινητό κάποια στιγμή ενώ κάνει ενημερώσεις ανεβάζει θερμοκρασίες κατά την ασύρματη φόρτιση (άνω των 40 βαθμών κελσίου) και αυτό έχει σαν συνέπεια να σταματάει η γρήγορη φόρτιση μέχρι να πέσει η θερμοκρασία και να συνεχίσει πάλι όταν η μπαταρία φτάσει κάτω των 35 βαθμών κελσίου. Αυτό μπορεί να πάρει από 30 λεπτά εως και 1 ώρα.

Αυτό είναι ένα φάουλ από την Sammy γιατί ποτέ δεν μου το έκανε με το S7 edge.

Μου έχει τύχει να φορτίσω το S10 στην ασύρματη το κινητό μου από 20% μέχρι τα 100% σε μόλις 9 ώρες!!!! Το έβαλα όλο το βράδυ στην φόρτιση και το πρωί στις 9 μου ήρθε ειδοποίηση για πλήρη φόρτιση.

Μέχρι να έρθει κάποιο αξιόλογο update για το θέμα αυτό, το μόνο που κατάφερα να κάνω για να έχω γρήγορη ασύρματη φόρτιση ήταν το να χρησιμοποιήσω την bixby routines.

Ενεργοποίησα την bixby ώστε κατά την φόρτιση να κλείνει τα πάντα (WiFi, Bluetooth, GPS, Data, συγχρονισμό, AOD tap to display) ώστε να μην έχω άσκοπες αυξήσεις στην θερμοκρασίες της μπαταρίας.

Μόνο μ'αυτόν τον τρόπο έχω μια σωστή και γρήγορη φόρτιση χωρίς καθυστερήσεις.

:(

Το ίδιο μου συμβαίνει και με το ασύρματο power bank της Sammy.

Από ότι μου γράφει η οθόνη για την διάρκεια χρόνου μέχρι την πλήρη φόρτιση, με την χρήση ενός απλού χρονομετρητή, είδα πως θέλει επιπλέον 30 λεπτά μέχρι την πληρη φόρτιση (ακόμη και με τις ρουτίνες που έχω βάλει στην bixby)

Αν δεν το φτιάξει άμεσα η Sammy το θέμα αυτό, βλέπω πως η ασύρματη φόρτιση (έπειτα από το S9+) θα είναι για τα μπάζα!

Κρίμα, γιατί η ασύρματη φόρτιση ήταν ένα μεγάλο προνόμιο για μένα και ήταν το must have για την αγορά του κινητού μου.

Αν δεν διορθωθεί θα σκεφτώ πολύ για την αγορά ενός S9+ όσο κι αν λατρεύω το S10 μου...

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως, για πρώτη φορά στην συμβίωσή μου με κινητά, δεν με έχει απασχολήσει ούτε στιγμή η μπαταρία και το θέμα φόρτιση. Δεν είμαι κανένας ρουφήχτρας ενέργειας, αλλά ακόμη και σε ημέρες που το χρειάστηκα πολύ, δεν με έχει πουλήσει ακόμη. Φεύγω από το σπίτι με 70-80% μπαταρία και είμαι σίγουρος ότι θα βγάλω εύκολα την ημέρα.

Τελικά φορτίζω δύο φορές την ημέρα με τον ασύρματο,πάντα στο αργό. Μία φορά το βράδυ μέχρι να κοιμηθώ και, αν δεν προλάβω να πιάσω το 80%, συνεχίζω το επόμενο πρωί. Έχω παρεμβάλει και έναν διακόπτη στο charging pad για να μην φορτίζει όποτε ακουμπάω το τηλέφωνο επάνω και για να μη βάζω-βγάζω καλώδια και όλα μια χαρά.

Είτε με θήκη, είτε χωρίς, είτε ασύρματα είτε ενσύρματα, αυτόν τον καιρό πιάνω γύρω στους 37-39 βαθμούς κατά την φόρτιση, οπότε θα μείνω έτσι.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο ασύρματος φορτιστής με το Fast Charge 1.0, ο οποίος δουλεύει άψογα με τις σειρές S των Galaxy (S7, S7 Edge, S8, S8+, S9, S9+) και που φορτώνουν τα κινητά σε λιγότερο από 2 ώρες... δεν κάνει και τόση καλή δουλειά στις σειρές S10e, S10 και S10+...

Αν το γνώριζα από την αρχή αυτό, δεν θα έμπαινα στον κόπο και στα έξοδα να αντικαταστήσω τον ασύρματο Fast Charge του 2016 με τον Fast Charge του 2018. (οι οποίοι έχουν την ίδια τεχνολογία)

Αυτό που με λυπεί ιδιαίτερα είναι το γιατί μερικοί πωλητές να μην γνωρίζουν τα βασικά όταν τους ζήτησα έναν ασύρματο φορτιστή κατάλληλο για το S10 μου και μου έδωσαν το μοντέλο του 18...

Μάλλον είναι χρέος δικό μας να ψαχνόμαστε σε forum και videos μέχρι να σιγουρευτούμε για την αγορά μας και να μην εμπιστευόμαστε κανέναν.

Τώρα έχω να πουλήσω 2 ασύρματους φορτιστές, ο ένας απ'των οποίων είναι μόλις 3 εβδομάδων...

 

Στις παρακάτω φωτό φαίνεται καθαρά ποια είναι η διαφορά του Fast Charge 1.0 με το Fast Charge 2.0 (που υποστηρίζουν ΜΟΝΟ τα κινητά μας).

Ο χρόνος μέχρι την πλήρη φόρτιση ξεκινάει και στις δύο περιπτώσεις από τα 20% αυτονομίας.

 

Wireles2.jpg

 

Wireles1.jpg

 

Η αλήθεια είναι πως είχα συνηθίσει τόσα χρόνια τον stand φορτιστή (και δεν έχω Galaxy Watch), αλλά ευτυχώς έχω αρκετό χώρο για τον Duo στο γραφείο μου.

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Έχω τόσες μέρες που φωνάζω πως μου κάνει πάνω από 4 ώρες για φορτιση στο s10 plus. Θα το πιω με το ζουμακι μου με πήρες κ μένα στο λαιμό σου Χα χα

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Έχω τόσες μέρες που φωνάζω πως μου κάνει πάνω από 4 ώρες για φορτιση στο s10 plus. Θα το πιω με το ζουμακι μου με πήρες κ μένα στο λαιμό σου Χα χα

Χαχαχαχα!

Δεν ξέρεις πόσο λυπάμαι γι'αυτό φίλε μου...

Την πάτησα κι εγώ σαν πρωτάρης γιατί είχα καλομάθει με το S7 Edge μου και τον παλιό μου φορτιστή... Το πλήρωσα τώρα και το έμαθα.

Τουλάχιστον, στην δική σου περίπτωση το πήρες αρκετά φθηνά από το e-shop. Εγώ έδωσα 40€ για έναν ασύρματο που μπήκε στο κουτί του για πούλημα μετά από 2 εβδομάδες από την αγορά του.

Αυτή την στιγμή κάνω την πρώτη φόρτιση με τον Duo Fast Charge 2.0. Οι ταχύτητες φόρτισης δεν έχουν καμία σχέση με τον απλό ασύρματο, αυτό είναι φως φανάρι. Και για πρώτη φορά έκοψα τις ρουτίνες της Bixby να μου κόβει WiFi, Bluetooth, Δεδομένα και AOD Display. Το να τα απενεργοποιώ όλα αυτά μόνο και μόνο για να γλυτώσω 15-20 λεπτά από την φόρτιση (για μένα) δεν ήταν η καταλληλότερη λύση.

Από τα 37% μου γράφει πως θέλει ακόμη 1ω και 7λ για την πλήρη φόρτιση, με όλα ανοιχτά.

Αν πάνε όλα καλά, όπως τα περιμένω, τότε θα σε βάλω στην πρίζα για τον Duo, οκ?

:lol::lol::lol:

Edit: Μέχρι στιγμής, έπειτα από 30 λεπτά πάνω στον φορτιστή, βλέπω αρκετές διαφορές στην θερμοκρασία του κινητού. Δεν ζεσταίνεται όπως έκαιγε με τον παλιό φορτιστή.

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Χα χα Μπα δύσκολο έκανα υπέρβαση με τάχα ταχυφορτιστη κ τάχα ασύρματο χα χα. Πήρα και το galaxy watch πήρα κ τη led θήκη της sami. Έχουν τα αδέρφια μου τα προηγούμενα s. Θα το δοκιμάσω να δω πως φορτίζει..

Είδα ότι το ρολόι μάλλον δεν φορτίζει με τον ασύρματο φορτιστή κ με το κινητό πρέπει να βγάλω τη θήκη για να φορτίσει ενώ τα ακουστικά φορτιζουν κ με τη θήκη

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Τα προηγούμενα S θα φορτίζουν θαυμάσια στον δικό σου φορτιστή (αυτό είναι δοκιμασμένο και σίγουρο).

Για το δικό μας, το fast charge 2.0 είναι μονόδρομος.

Απλά, για επιστημονικούς λόγους, θα πρέπει να σου αναφέρω το εξής:

Αν πάρεις τον Duo και φορτίζεις και τις δύο συσκευές σου παράλληλα (και το S10+ και το Galaxy Watch) τότε το κινητό θα φορτίζει με το παλιό πρωτόκολλο (1.0) μέχρι να αφαιρέσεις το watch από τον φορτιστή.

Με την LED cover δεν βρήκα κανένα πρόβλημα και στους 3 ασύρματους φορτιστές μου.

 

Edit: Η πρώτη φόρτιση έγινε επιτυχώς στις αναγραφόμενες τιμές που μου έγραφε το κινητό μέχρι την πλήρες φόρτιση.

Έκανε να φορτίσει από 50% μέχρι τα 100% σε γύρω 45-50 λεπτά.

Καμία σχέση με τους απλούς ασύρματους φορτιστές της Sammy με το απλό Fast Charge!

Και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πως το κινητό δεν ανέβασε εκείνες τις θερμοκρασίες που είχα με τον απλό ασύρματο φορτιστή.

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο να ζητησει κανεις απο ενα κινητο! S10+ Snapdragon.

Φωτεινοτητα στην μεση παντα, και πλεον οι περισσοτερες εφαρμογες τρεχουν σε Night mode, με το οποιο ειδα σιγουρα 10% βελτιωση

 

upload pic[/img]

https://i.ibb.co/3SyxBpD/Screenshot-20190626-161506-Settings.jpg' alt='Screenshot-20190626-161506-Settings.jpg'> upload pic[/img]

Edited by cryptonakias13
Link to comment
Share on other sites

τι αλλο να ζητησει κανεις απο ενα κινητο! S10+ Snapdragon.

Φωτεινοτητα στην μεση παντα, και πλεον οι περισσοτερες εφαρμογες τρεχουν σε Night mode, με το οποιο ειδα σιγουρα 10% βελτιωση

:blink::blink::blink::blink::blink:

Τελικά βλέπω πως αρχίζει και φαίνεται η διαφορά Snap VS Exynos στο θέμα αυτονομίας μπαταρίας.

Τα νούμερα που βλέπω... ούτε στα όνειρα μου δεν θα τα είχα δει.

Οφείλω ένα μεγάλο "μπράβο" στους ριψοκίνδυνους που επέλεξαν τον Snap έναντι του Exynos.

:up::up::up:

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλω ότι είναι δυνατός ο snap

Αλλά παράπονο απτον exynos δεν έχω κανένα κ έχω φτάσει σε 9 ώρα sot κ 10 ώρα πολλές φορές σε 24ωρο γεμάτο .. d3d4198599c35186b1a1c0c0210aa30d.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink::blink::blink::blink:

Τελικά βλέπω πως αρχίζει και φαίνεται η διαφορά Snap VS Exynos στο θέμα αυτονομίας μπαταρίας.

Τα νούμερα που βλέπω... ούτε στα όνειρα μου δεν θα τα είχα δει.

Οφείλω ένα μεγάλο "μπράβο" στους ριψοκίνδυνους που επέλεξαν τον Snap έναντι του Exynos.

:up::up::up:

 

Επειδη το εχψ, εμένα οι χρόνοι μου είναι λίγο παραπάνω από όσο είχα με note 9.. Τώρα τα 9ωρα και 10ώρα οκ, ωραία είναι αλλά πιάνονται με ειδική χρήση, και αν μπεις σε αυτή τη διαδικασία το φτάνεις και με άλλες συσκευές. Γιαυτό μην σκας. Σε λίγες μέρες θα χτυπήσω ένα s10 plus για τη γυναίκα μου με exynos και θα το δουλέψω λίγες μέρες να δω διαφορά, οπότε θα γράψω αναλυτικά. Όπως και σε κάμερες κλπ που λένε ότι έχουν διαφορά.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς!Αν είναι όλα off σε πολλές συσκευές βγάζεις παρόμοιους χρόνους.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικοί χρόνοι για τον cryptonakias13!

 

Είναι απόλυτα φυσιολογικό όταν βλέπεις το Σύστημα Android στον Snap να έχει 2-3%, ενώ στον Exynos 9-10%...

Δεν ξέρω βέβαια το στήσιμο που έχει κάνει ο άνθρωπος, αλλά όπως και να έχει εγώ σύμφωνα με τον οδηγό του s_wind κλείνω περίπου 7ώ και 15λ sot και Σύστημα Android 10% (ένδειξη μπαταρίας 10% σε 1η και 22ώ).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S10 series] H εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...