Jump to content

Sony Xperia 1


panosz75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστός ο φίλος πιο πανω σε όλα, απλά το έβαλα για να τσιγκλισω τον Γιώργο

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από xperia 1 full auto

Ίσως λόγω του ότι την ανεβάζω από Tapatalk να χάνει

00235a274f4ff4228d52cd48a57474ca.jpg

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καθαρή με ελάχιστο noise και χωρίς hdr ενεργοποιημενο

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Daylight comparison

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

 

εδω το φιλαρακι μας εβγαλε βολτα στο παρκο το iphone το βραδυ για να ξυλοκοπησει το sony!

επειδη εχω δει φωτογραφιες ανθρωπων με iphone να ξερεις νικο οτι τραβανε καταπλητικα και πολυ ποιοτικά ανθρωπους.

εν αναμονη του πιξελ 4 που καθε χρονο δινει τα φωτα απο πλευρας software (φετος θα εχει μεχρι και mode astrofotografy) ,η sonaρα σε λιγο θα μοιαζει ακομα πιο λιγη.

Νικολα ας το παραδεχθουμε,επειδη ξερω τι ζητας οσο αναφορα και τις φωτογραφιες των ανθρωπων μας -ανέμενε-,μη τυχον και κανεις καμια τρελλα και το αγορασεις.

ωστοσο η πλακα ειναι οτι με κανενα update οι αλλοι μπορει να γινουν καλυτεροι το sony οχι.

γιατι οι ανθρωποι βαριουνται και δε το εχουν κιολας.

και η κουτση Μαρια εκει εξω εχει ενα night mode,αλλοι πολυ δυνατο αλλοι απλα το προσπαθησαν.

ειδες στο xz3 κανενα ουσιαστικο βημα βελτιωσης στην καμερα;

μειναμε να λεμε για ριπες κλειστρα και αλλα την ωρα που οι αλλοι αυτοματοποιημενα θα παρουν κατι αντιστοιχο.

εχεις δει το night mode του motorola one vision;

artifficial ψευτικο αλλα ειναι εκει,κανει δουλεια,φωτιζει,λεει ο χρηστης για να τραβηξω και μια τετοια.

δηλαδη ΟΛΟΙ μπορουν.

Η γνωμη μου παραμενει να αγορασω sony μονο σε τιμη σκοτωμα,αλλιως ας τα παρει ο ceo και το συμβουλιο τους.

μερικοι oem εχουν καταφερει να βγαζουν φωτογραφιες κοντα σε dslr γιατι παρα τους φακους μινι εχουν απο πισω εναν επεξεργαστη σχεδον για desktop πια σε σχεση με τις καμερες.

ετσι εχουν βαλει κατω την μεταεπεξεργασια και της εχουν αλλαξει τα φωτα στην εξελιξη.

Η sony οταν οι αλλοι γραφουν κωδικα ειναι στους διαδρομους και πινει λατε!

περιεργο για την ιαπωνικη κουλτουρα αλλα πραγματικοτητα στα της smartphone φωτογραφιας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήγα να βάλω το link και διαπίστωσα ότι το έχεις βάλει εσυ.

Το είδα το video.

Κάπου είναι καλύτερο το Sony κάπου όχι.

Τα iphone βγαζαν πάντα καλύτερες φωτογραφίες από τον ανταγωνισμό σε πολλές περιπτώσεις, το έχω γράψει αρκετές φορές στο απαγόρευμενο νήμα των samsung.

Να σου πω την αλήθεια ή sony δεν νομίζω ποτέ να κατασκευάσει κινητό που θα τραβάει ψεύτικα δεν είναι στο DNA της να χαλαει αυτό που βλέπει το μάτι..

Πάντως το eye af κάνει δουλειά αναφορικά με το noise στα πρόσωπα που έχει το XZ3.

Γενικως αν έπαιρνα σήμερα κινητό μόνο για την φωτογραφία θα ήταν iPhone αλλά αγοράζω με γνώμονα ότι είναι κινητό και όχι φωτογραφική μηχανή.

Προσωπικά αναμένω το 2020 να δω την πρόταση της Sony σε 5G και θα επιλέξω.

 

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

6p8pl7tpPNcoxY7jFMuy5us1mdE32_2GYMaXJhuLq5JfmC2FEK_KrsdRFWNfbMWUIRyNLO9EvpjwnG4TYu-D-MNoMRbJSeGE9eVeTJ0cCsdyMU23m2NH7men9eULbnsIwY5B4EcBc1RK1-V1xtO6-eV4K2zrcMKD4gxpcLz4PGWu7P-QlkFmVEOgKUzChTY-jw2EDfTF3H0rCuljoYXvjwhQKSxAf7u0qLVsj8d1RAovEfYmx0O8mMdy8g7faQ_hHVEM49L198Qq3w9tDiUYl7GNj5odose17wFUoXNgxsA0tPjo9iD74yHLeUCpriZzkJZE1_u_3Q6NUsrWLX7mQJ8W-CeKT_16rvUJnTRBFClMN1G0f78ULQbpNhVrwMEMDFdHhSB2cJMLvUVND9DJdlLq2MJPTaVjeCiGMmIpCZ-fxNHBFO9L5fDInSktTxy0RJXfNiKq9QKcD1X2PZAf_HmZ1sZr5PRsqSsgibfwLSVrodFiGmjsYyMUoOcLA4cAPjOwBHfQM5gvVmKlY-gWVByXaX7sQf3hhmSlEDG2OQqj6YJ4fcND0qLHPZtUZfQaeXtPDbzb0HuEblAn_pgc4nCp-Fq8hlK4LGL5eQxdL_PjEdCB3pbuf8Vr1sJwLezqBiSM-89MH0K53uDs7F8zCSHQ9DudNFaiXac3myodff_cRKKBrX-ZZ-g=w1367-h1025-no

3SJ8shEnRATRhxi4Tt3ji6sShuoxUZtELJ7KOjyEm-9lvTx-sKe6L1pN7IUuAsIfeGmsJ8WKff_Ou1Q92nvq-bnTx2yU0jNNEBG5DAwWuA_YEDMMibNQqZ1Ep4uoAlyidVyPzb6aZCfOh5nUkYIYhTxuOd6gLqERrU59FphIE3PUgM_AjZSItLnP2KqiMGzR4CuyAI73K8WGS9hQ5sauh854SjhJSRpP2_SVHgucFRa1Pn099dehKg5tEacz7uyEDUg0UGd5vVVhtfstYkFNO0jlP7eheBFPeJVrLLui2nCnnwoQ2GeEjwA3uNUK8AL7I1Q3tRdHdS0G2imQXu1kY5Hop3W6JPpu1MkIDoYnIMseiYLoVMjsHmbObH9pa9Orh9gIyfm1LWrd0QrRbnwbeAG4t00MNGcBzFWbOA-nUdVOQ9xqv5B_wfHlBxdCNYQMGI0JKCxq1tAY1SedKuIy7H5_lq0gBROp2j7ya95pPaB38UxV2YZlZqjwz_e6mfyUgkHKiJIBNNygITXKA4H5bvK4B80UinNJhJWfUBm-Ocu5w4fuy281_qSSZJDxn2FRTxO-s-nuz5D1F2nT9praHMKqCme176mtHBEW-9H1C1Gj9pvy4Na-BKniRkcjlSGbjp0OV9wG0z3Ryv7s13fXWSNPc38hvoNel5xtPs5pbjaBcIHiuxFERmA=w1367-h1025-no

η πρώτη iphone 11 η δεύτερη xperia1 super wide

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο 2e0d1f4f65240d59ed206aa956c038a4.jpgba04c2c865706248eed7ae3fe1aeced8.jpg

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

το ημερισιο απο τον φιλο μας.

δεν υπηρχε ανταγωνισμος εδω.

βιντεο και ανθρωποι απλα καλως τα παιδια καλως τα 3-0 !

ακομα και σε γενικα καδρα η οξυτητα της sony εβγαζε ματι διπλα στην ιδια λεπτομερεια αλλα διχως της οξυτητα του iphone.

μονο η ultra wide εσωσε την παρτιδα.

κατι σαν την τοτεναμ,εβαλε 2 αλλα εφαγε 7 .

Link to comment
Share on other sites

αντε και να μπορουσα να καταπιω το 21/9(που δεν καταπινεται η αναλογια τηλεκοντρολ)

μολις ειδα και το τραγελαφικο stabilization στα βιντεο εφαγε υπερακυρο η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Το έπαιρνα χθες ας όψεται το 5G

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διάρκεια μπαταρίας για το xperia 5 από phone arena, από τις ελάχιστες φορές που τα αποτελέσματα είναι ίδια με το gsm arena

Αυτά και περί μπαταρίας για τους ειδήμονες d5626742a2f2faed260fb20c66be8a2f.jpg

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Το έπαιρνα χθες ας όψεται το 5G

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διάρκεια μπαταρίας για το xperia 5 από phone arena, από τις ελάχιστες φορές που τα αποτελέσματα είναι ίδια με το gsm arena

Αυτά και περί μπαταρίας για τους ειδήμονες d5626742a2f2faed260fb20c66be8a2f.jpg

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μία χαρά, λογικό νούμερο με οθόνη που έχει.. Πάντως το zenfone 6 λέγανε ότι έχει μέτρια αυτονομία για τα mah του.. Οπότε μήπως είναι λίγο αναξιόπιστα τα site? Απλά ρωτάω

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτό είναι το ζουμί,να παίρνουμε αυτό που μας κάνει κέφι αυτό που μας τραβάει.

Άσχετα με αυτά που λέμε ζουμαροντας στον Θεό και ψάχνοντας τις διαφορές οσαν άρρωστοι γιατί έτσι μας έχουν βάλει να κάνουμε.

Και να ασχολουμεθα ΜΟΝΟ με τα της κάμερας.

Το ότι είναι 21/9 εμένα μου αρέσει.εξασφαλιζει ένα λεπτό κινητό για χρήση στην παλάμη πιο εύκολη ενώ έχει ουσία το multitasking για εάν και όταν χρειασθεί.

Είναι μια premium συσκευή με οθόνη κορυφαία με καλό ήχο και ταχύτητα απόκριση μέγιστη.

Τώρα για το 5g δε ξέρω εάν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει και τόσο.

Ειδικά στην χαβούζα του καρτέλ.

Όπου όχι το 4g είναι απλά της πλάκας αλλά σε κλέβει κιόλας με τα 5ψηφια τους εκτός από τιμές στο θεό, και στο σταθερό αυτό το μέχρι 24 να είναι η ντροπή της Ευρώπης.

Μακάρι να επιχειρούσε κάποιος εναλλακτικός πάροχος με οπτική ίνα στην περιοχή μου να τους εκλανα πλήρως του λοποδητες.

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά, λογικό νούμερο με οθόνη που έχει.. Πάντως το zenfone 6 λέγανε ότι έχει μέτρια αυτονομία για τα mah του.. Οπότε μήπως είναι λίγο αναξιόπιστα τα site? Απλά ρωτάω
Αν είναι αναξιόπιστα τα phone arena & gsm arena δεν ξέρω αλλά αν είναι τότε είναι αναξιόπιστα για τα πάντα

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αναξιόπιστα τα phone arena & gsm arena δεν ξέρω αλλά αν είναι τότε είναι αναξιόπιστα για τα πάντα

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα προφανώς θα είναι για τα πάντα.. Παλιότερα θυμάμαι κάποια Sony τα έδειχνε με μάπα αυτονομία ενώ ήταν πολύ δυνατά, ειδικά σε σχέση με άλλα τότε. Γενικά δεν ξέρω τι παίζει αλλά πολλές φορές λένε μπούρδες, οχι πάντα, τουλάχιστον σε συσκευές που είχα και έχω άποψη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το gsmarena βγαζει αρκετα πιο πανω το Note10+ απο το Xperia 5.

Πιο συγκεκριμενα για το Note10+ βγαζει 107ωρες

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note10_plus-review-1972p3.php

και για το Xperia 5 96ωρες

https://www.gsmarena.com/sony_xperia_5-review-1987p3.php

 

Κατα τα αλλα ειναι λογικα τα νουμερα του Xperia 5 για κινητο που και 1080p οθονη εχει αλλα και μικροτερη κιολας,μολις 6.1 ιντσων.

 

Παντως δεν την καταλαβαινω την Sony.

 

Εβγαλε το Sony Xperia 1 στα 1000ευρω με δωρο τα γνωστα ακουστικα μολις πριν λιγο καιρο(2μηνες περιπου τωρα το καλοκαιρι).

Τωρα βγαζει το Xperia 5 στα 800ευρω παλι με δωρο τα ακουστικα.

Δηλαδη μεσαιο δακτυλο για οσους αγορασαν το Xperia 1 πριν λιγο καιρο. Ουτε η Oneplus δεν απαξιωνει ετσι τις συσκευες της....

 

Τελος το Xperia 5 σε αντιθεση με το XZ3 περυσι, δεν βγαινει με την τελευταια εκδοση του Android 10,αλλα με Android 9 παρολο που θα κυκλοφορησει τον Οκτωβριο.

Δευτερη κωλοτουμπα απο την Sony μετα την απουσια της ασυρματης φορτισης.

 

Κριμα πραγματικα καλες συσκευες να τις χαντακωνει ετσι η εταιρεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μα προφανώς θα είναι για τα πάντα.. Παλιότερα θυμάμαι κάποια Sony τα έδειχνε με μάπα αυτονομία ενώ ήταν πολύ δυνατά, ειδικά σε σχέση με άλλα τότε. Γενικά δεν ξέρω τι παίζει αλλά πολλές φορές λένε μπούρδες, οχι πάντα, τουλάχιστον σε συσκευές που είχα και έχω άποψη

 

Δεν λενε μπουρδες Νικο,οι μετρησεις τους ειναι σωστες απλα οι συνθηκες/δοκιμες ολων αυτων των site ειναι μη ρεαλιστικες,γιαυτο και εχουν αποκλιση απο την πραγματικοτητα.

 

Επισης μην ξεχνας οτι οι δοκιμες τους συνηθως αφορουν την κυκλοφορια των κινητων day one,δεν καθονται πχ να μετρησουν τα κινητα μετα απο 1 ή 2χρονια με τα updates που εχουν παρει πως τα πανε.

 

Το οτι η Sony κανει καλη διαχειριση στις μπαταριες της ειναι λιγο πολυ γνωστο,ουτως ή αλλως το skin της ειναι ελαφρυ και δεν εχει πολυ bloatware οπως σε αλλες εταιρειες. ΤΟ προβλημα της Sony ειναι οτι θυμιζει την παλια πλεον Apple με μπαταριες με το σταγονομετρο,και δεν καταφερνει να ξεχωρισει και σε καποιο αλλο τομεα ενω βαραει τις τιμες στα υψη. Γιαυτο και οι περισσοτεροι που θελουν stock android εχουν μεταφερθει προς Oneplus κυριως μερια(και λιγοι αλλοι προς pixel).

 

Δηλαδη απορω πραγματικα πως μια εταιρεια με το ονομα της Sony δεν προσεφερε νωριτερα πχ 90+hz οθονες(που μεχρι και η Google θα δωσει σε λιγο καιρο) που να τις προωθουσε περισσοτερο στα παιχνιδια(αλα playstation)και φυσικα που στο κομματι των καμερων ή ακομα και του ηχου δεν ειναι 1 σκαλι πανω απο τους αλλους.

Ακομα και για Oled panel αργησε παρα πολυ να βαλει στα κινητα της,απο τους τελευταιους της αγορας μαζι με LG και HTC,παρολο που στις τηλεορασεις εχει επισης δυνατο ονομα.

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για Ιαπωνία νομιζω το βγαλανε

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα αυτό που γράφεις

Την καλήμερα μου

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλη μέρα,για το βίντεο γράφω.

Οτι το Xperia 1 έχει σίγουρα το καλύτερο πανελ εκεί έξω.

το πιστεύω και εγώ αυτό!όχι μόνο σαν οθόνη αλλά και σαν καλιμπράρισμα οθόνης.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλη μέρα,για το βίντεο γράφω.

Οτι το Xperia 1 έχει σίγουρα το καλύτερο πανελ εκεί έξω.

 

https://www.anandtech.com/show/14648/the-sony-xperia-1-review-a-219-take-of-the-world/4

 

Overall, it’s still a good display, but given the Xperia 1’s price point and targeted audience, I expected a lot more on the software side of things as the calibration just seems amateurish.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...