Jump to content

Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα το ότι βγήκε στη Γερμανία δε σημαίνει ότι μέσα στην επόμενη βδομάδα θα την πάρουμε και εδώ. Μπορεί να τραβήξει και μέχρι τα Χριστούγεννα η φάση. Μπορεί και με τη νέα χρονιά. Αν δεν επείγεσαι καθόλου περίμενε και βλέποντας και κάνοντας...

 

Ούτε μέσω odin δε θα μπορέσουμε να την περάσουμε χειροκίνητα άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Το good lock είναι διαθέσιμο για τις συσκευές μας;

 

Επίσημα όχι. Δε εμφανίζεται δηλαδή στο Galaxy Store. Ανεπίσημα ναι. Είτε μπορείς συνδεθείς σε ένα VPN και να πάρεις IP Αμερικής και να το κατεβάσεις από το Galaxy Store (μανούρα κατά την άποψή μου), είτε μπορείς να κατεβάσεις από το Play Store το Nice Lock που λειτουργεί ως "μεσάζοντας" με τα επιμέρους apps του Good Lock της Samsung. Εγώ αυτό έκανα και όλα δουλεύουν ρολόι!

 

Ούτε μέσω odin δε θα μπορέσουμε να την περάσουμε χειροκίνητα άμεσα;

 

Μέσω Odin την περνάς ότι ώρα θέλεις. Αν θες να περιμένεις το συγκεκριμένο CSC της χώρας σου εννοούσα ότι μπορεί να τραβήξει...

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα όχι. Δε εμφανίζεται δηλαδή στο Galaxy Store. Ανεπίσημα ναι. Είτε μπορείς συνδεθείς σε ένα VPN και να πάρεις IP Αμερικής και να το κατεβάσεις από το Galaxy Store (μανούρα κατά την άποψή μου), είτε μπορείς να κατεβάσεις από το Play Store το Nice Lock που λειτουργεί ως "μεσάζοντας" με τα επιμέρους apps του Good Lock της Samsung. Εγώ αυτό έκανα και όλα δουλεύουν ρολόι!

 

Ή κατεβαζεις απο xda το Nice Lock,και μετα προσθετεις οποιο extension θελεις

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-9/themes/nicelock-module-download-links-module-t3923844/

Εις άνθρωπος,ζήλω θείω πεπυρωμένος,ολόκληρον διορθώσασθαι δύναται χώραν.
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει από odin με μια σχετικά εύκολη διαδικασία.

Θέλει σίγουρα reset μετά γιατί εμένα μου μπέρδεψε ρυθμίσεις και μου εμφάνισε κάποιες από την pie.

Δεν έχω προλάβει να το δουλεψω αλλά για αρχή δεν μου φαίνεται τόσο smooth όσο η pie.

Ίσως στρώσει στη πορεία ή θα χρειαστεί μια δύο αναβαθμίσεις ακόμη

 

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από όσα update έχει πάρει η κινητάρα μας πέρα απτις προσθήκες που είχε στις κάμερες.. βλέπω επιτέλους μεγάλη βελτίωση στο WiFi πριν έμπαινα σπίτι κ αν δεν ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με το WiFi που μεταδίδει το σήμα.. Δεν έμπαινε ενώ τώρα μαοινει από παντού στο σπίτι κ βλέπω ότι πιάνω σε μεριες που πριν δεν υπήρχε περίπτωση να έχω WiFi. Καλώς να ορίσει κ το νέο update Android

 

 

Σκέφτεστε για αλλαγή συσκευής κ αν ναι σε ποια κ γιατί; εγω όχι ακόμα προς το παρόν

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Ή κατεβαζεις απο xda το Nice Lock,και μετα προσθετεις οποιο extension θελεις

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-note-9/themes/nicelock-module-download-links-module-t3923844/

 

Ή λέμε το ίδιο πράγμα...

 

Μετά από όσα update έχει πάρει η κινητάρα μας πέρα απτις προσθήκες που είχε στις κάμερες.. βλέπω επιτέλους μεγάλη βελτίωση στο WiFi πριν έμπαινα σπίτι κ αν δεν ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με το WiFi που μεταδίδει το σήμα.. Δεν έμπαινε ενώ τώρα μαοινει από παντού στο σπίτι κ βλέπω ότι πιάνω σε μεριες που πριν δεν υπήρχε περίπτωση να έχω WiFi. Καλώς να ορίσει κ το νέο update Android

 

 

Σκέφτεστε για αλλαγή συσκευής κ αν ναι σε ποια κ γιατί; εγω όχι ακόμα προς το παρόν

 

Η μόνη αναβάθμιση που θα αξίζει θα είναι το S11 μόνο αν η κάμερα αποδειχθεί όντως πολύ καλύτερη. Κατά τ' άλλα και γω με τα υπάρχοντα δεδομένα μια διετία θα την κάτσω σίγουρα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, μηπως γνωριζει καποιος πως διαγραφουμε ενα θεμα που εχουμε κατεβασει για πρωτη φορα, και αν επανερχετε το κινητο στην προηγουμενη κατασταση που ηταν χωρις το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας, μηπως γνωριζει καποιος πως διαγραφουμε ενα θεμα που εχουμε κατεβασει για πρωτη φορα, και αν επανερχετε το κινητο στην προηγουμενη κατασταση που ηταν χωρις το θεμα?

Εκει που πηγες να κατεβασεις το θεμα πηγαινε ξανα παλι εκει κοιτα επανω ειναι το μαμα-θεμα και αυτο που κατεβασες.Εαν τυχον δεν φαινεται συρε με το δαχτυλο προς τα κατω να τα δεις.Πατα επανω στο μαμα-θεμα κανε εφαρμογη και θα επανελθει στο κανονικο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα ερώτηση παιδιά. Αξίζει η μετάβαση από p30 Pro στο s10 plus?

Πριν είχα το s9 plus. Τη μπαταρία του p30 Pro δεν την έφτανε ούτε στο ημιση.

Με το p30 Pro έχω shot 8 ώρες τη μέρα. Θα πέσω πολύ σε μπαταρία με το s10 plus?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω μια απορία/προβληματισμό με την συσκευή μου. Είναι μόλις 2 ημερών στα χέρια μου ,εννοείτε καινούργια. Την πρώτη μέρα και αφού είχα τελειώσει το στήσιμο και ξεκίνησα την καθημερινή λειτουργία του...ξαφνικά δεν δούλευε καμία εφαρμογή της Google (chrome...play store...maps...photo..κ.τ.λ) Επανήρθε με επανεκκίνηση...Σήμερα πάλι ενώ ήμουν στο Chrome ξαφνικά βρέθηκε εκτός σύνδεσης και με δεδομένα δεν λειτουργούσε τίποτα. Πάλι με επανεκκίνηση της συσκευής συνέχισε κανονικά μετά...Εννοείτε ότι και στις δύο περιπτώσεις ήμουν εντός δυκτιου και με την ένδειξη 4G+ σε λειτουργία . Επίσης το restart των δεδομένων (ή του wifi στην πρώτη περίπτωση) δεν διόρθωσαν κάτι ...καθώς και η λειτουργία πτήσης. Μόνο η επανεκκίνηση της συσκευής.

Μπορεί να έχω πειράξει ή να μην έχω πειράξει κάποια ρύθμιση κατά το στήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα ερώτηση παιδιά. Αξίζει η μετάβαση από p30 Pro στο s10 plus?

Πριν είχα το s9 plus. Τη μπαταρία του p30 Pro δεν την έφτανε ούτε στο ημιση.

Με το p30 Pro έχω shot 8 ώρες τη μέρα. Θα πέσω πολύ σε μπαταρία με το s10 plus?

 

Εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει.

 

Οι μπαταρίες είναι πάνω κάτω οι ίδιες.

 

Οι οθόνες έχουν διαφορά υπέρ του S10 χωρίς αμφιβολία. Μεγαλύτερη ανάλυση, μεγαλύτερο ppi και περισσότερη φωτεινότητα.

 

Ο ήχος είναι επίσης καλύτερος στο S10 με stereo ηχεία και Dolby Atmos.

 

Η κάμερα υπερέχει στο P30. Περισσότερο και καλύτερο zoom και night mode που δεν έχει πιάσει κανείς μέχρι στιγμής (ίσως να πλησίασε το iPhone 11).

 

Άρα εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει και τι όχι. Αν είσαι τύπος των φωτογραφιών και την αξιοποιείς τότε αξίζει να πας σε P30. Αν όμως κάνεις τυπική χρήση της κάμερας τότε αυτή του S10 σε υπερκαλύπτει και έχεις και όλα τα υπόλοιπα που σου ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της συσκευής από σήμερα και εγώ. Μου προτείνανε απο τι κατάστημα πλήρη αποφόρτιση και μετά φόρτιση για ένα οχτάωρο. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος πρωτης φόρτισης αλλά και γενικά ποια η σωστή φόρτιση;
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της συσκευής από σήμερα και εγώ. Μου προτείνανε απο τι κατάστημα πλήρη αποφόρτιση και μετά φόρτιση για ένα οχτάωρο. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος πρωτης φόρτισης αλλά και γενικά ποια η σωστή φόρτιση;

 

Κανε το αρχικο σεταρισμα και κανε διαφορα μεχρι το 20% και μετα καντου μια απλη φορτιση μεχρι το 100%(συνιστω απενεργοποιηση ταχειας φορτισης απο τις ρυθμισεις μπαταριας)

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα. Τι ασχετοι δουλευουν στα μαγαζια.... Τιποτα. Φορτιζεις οπως θελεις...

 

https://techblog.gr/mobile/4-myths-about-batteries-425222/

 

Το αρθρο παραπανω ειναι του 2012...

 

Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης βέβαια συνεπάγεται και μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας

 

Όχι απαραίτητα. Αυτό που καταναλώνει περισσότερη μπαταρία στην μεγαλύτερη ανάλυση δεν είναι η οθόνη. Τα pixel που είναι φωτεινά και καταναλώνουν θα είναι φωτεινά είτε σε 1080 είτε σε 2Κ. Αυτό που καταναλώνει περισσότερη μπαταρία είναι ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών για να αποδώσει αυτήν την ανάλυση. Και αυτό όχι πάντα, περισσότερο σε απαιτητικά παιχνίδια και βίντεο. Σίγουρα υπάρχει διαφορά αλλά δε νομίζω ότι είναι άξια προσοχής.

 

Κάτοχος της συσκευής από σήμερα και εγώ. Μου προτείνανε απο τι κατάστημα πλήρη αποφόρτιση και μετά φόρτιση για ένα οχτάωρο. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος πρωτης φόρτισης αλλά και γενικά ποια η σωστή φόρτιση;

 

Αφού δε σου είπαν να το ξεματιάσεις κιόλας πάλι καλά. Καμία σχέση αυτό που σου είπαν με τις μπαταρίες λιθίου που χρησιμοποιούμε χρόνια τώρα. Στις μπαταρίες λιθίου ίσα ίσα που αυτό τις αποδυναμώνει κιόλας. Όσο πιο πολλές μικρές φορτίσεις κάνεις τόσο το καλύτερο. Σύμφωνα με την θεωρία, για να μείνει η υγεία της μπαταρίας στο 100% περισσότερο χρόνο θα πρέπει να τη φορτίζεις από το 50% στο 60%! Αυτό βέβαια δεν είναι εφικτό στην πραγματική ζωή, οπότε καλό είναι τουλάχιστον να μην το αφήνεις να πέφτει κάτω από 20%, ειδικά αν σε ενδιαφέρει να κρατήσεις τη συσκευή για 3+ χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι απαραίτητα. Αυτό που καταναλώνει περισσότερη μπαταρία στην μεγαλύτερη ανάλυση δεν είναι η οθόνη. Τα pixel που είναι φωτεινά και καταναλώνουν θα είναι φωτεινά είτε σε 1080 είτε σε 2Κ. Αυτό που καταναλώνει περισσότερη μπαταρία είναι ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών για να αποδώσει αυτήν την ανάλυση. Και αυτό όχι πάντα, περισσότερο σε απαιτητικά παιχνίδια και βίντεο. Σίγουρα υπάρχει διαφορά αλλά δε νομίζω ότι είναι άξια προσοχής.

 

 

 

Αφού δε σου είπαν να το ξεματιάσεις κιόλας πάλι καλά. Καμία σχέση αυτό που σου είπαν με τις μπαταρίες λιθίου που χρησιμοποιούμε χρόνια τώρα. Στις μπαταρίες λιθίου ίσα ίσα που αυτό τις αποδυναμώνει κιόλας. Όσο πιο πολλές μικρές φορτίσεις κάνεις τόσο το καλύτερο. Σύμφωνα με την θεωρία, για να μείνει η υγεία της μπαταρίας στο 100% περισσότερο χρόνο θα πρέπει να τη φορτίζεις από το 50% στο 60%! Αυτό βέβαια δεν είναι εφικτό στην πραγματική ζωή, οπότε καλό είναι τουλάχιστον να μην το αφήνεις να πέφτει κάτω από 20%, ειδικά αν σε ενδιαφέρει να κρατήσεις τη συσκευή για 3+ χρόνια.

 

Και εμένα μου φάνηκε παράξενο όταν μου το είπε για αυτό είπα να ρωτήσω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις το πήρα και βαριέμαι να το στηνω και σε ένα μήνα να θέλει clean install η 10, αν περάσω την γερμανική με odin, πειράζει να μείνω για πάντα dbt? Χάνω κάτι; ΟΤΑ δε θα παίρνω κανονικά;
Link to comment
Share on other sites

Ή λέμε το ίδιο πράγμα...

 

 

 

Η μόνη αναβάθμιση που θα αξίζει θα είναι το S11 μόνο αν η κάμερα αποδειχθεί όντως πολύ καλύτερη. Κατά τ' άλλα και γω με τα υπάρχοντα δεδομένα μια διετία θα την κάτσω σίγουρα εδώ.

 

 

Επειδή ήμουν σε s7 edge s8 plus 9plus κ τώρα 10 plus ειδικά λόγω της κάμερας όπως κ σε πολλά note. Έριξα το ενδιαφέρον μου σε dslr αλλά κ τον οβολό μου... Κ είμαι καλυμμένος πέρα για πέρα με το s10 plus από λες τις απόψεις. Βέβαια είμαι επιρρεπής στις αγορές αλλά μέχρι στιγμής λέω θα μείνω με το. Δεκάρι για 2 με 3 χρόνια. Αν κ μ. Λείπει λίγο το note επειδή επξεργαζομαι τα πάντα στο κινητό οπότε βλέπουμε για note 11 η 12 αααααν αντέξω χα.

Πάντως λένε για s11 θα είναι πολύ δυνατό θα δείξει... Περιμένω βέβαια να πάνε καλά κ τα αναδιπλωμενα έιχα αδυναμία στα κινητά όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα..

Με τη νέα αναβάθμιση θα φέρουν νέα πράγματα στο pro mode που έπρεπε να υπήρχαν αλλά τεσπα..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις το πήρα και βαριέμαι να το στηνω και σε ένα μήνα να θέλει clean install η 10, αν περάσω την γερμανική με odin, πειράζει να μείνω για πάντα dbt? Χάνω κάτι; ΟΤΑ δε θα παίρνω κανονικά;
Θα παίρνεις ΟΤΑαν η έκδοση αυτή βγει και σε ελληνική. Αν η ελληνική πηδήξει μια έκδοση (το πιο λογικό μέχρι να έρθει Ελλαδα) όχι.
Έχει βάλει κανείς γνήσια ζελατίνα της Samsung; Εφαρμόζει όπως ήταν αυτή που είχε από την μάνα του ή κάνω όνειρα;
Έχω βάλει εγώ. Πολύ καλή για ζελατίνα, σχεδόν ίδια με την εργοστασιακή. Η μόνη διαφορά είναι στο κόψιμο των καμερών.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανείς γνήσια ζελατίνα της Samsung; Εφαρμόζει όπως ήταν αυτή που είχε από την μάνα του ή κάνω όνειρα;
Μου πέρασαν κι εμένα τη ζελατίνα της Samsung στη Smartec, 1 κομμάτι για 9,90€.

Αν και την κόλλησαν σωστά, επειδή έβαλα κατευθείαν θήκη πέταξε στα άκρα και τελικά την έβγαλα.

 

Αγόρασα εκ νέου την ίδια από ηλεκτρονικό κατάστημα (x2 στη συσκευασία στην ίδια τιμή), πέρασα την πρώτη, πίεσα αρκετές φορές στις άκρες και μετά από μία ημέρα πέρασα θήκη χωρίς πρόβλημα. Δύο διαφορές βλέπω, στην εγκοπή της κάμερας και απειροελάχιστα στο πάχος σε σχέση με την εργοστασιακή. Η εργοστασιακή πάντως σίγουρα δεν είναι.

 

Sent from my Galaxy S10

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο, οπότε δεν είναι ίδια με την εργοστασιακή, τζαμακι δεν δουλεύει το αποτύπωμα από ότι λένε άρα πάμε σε ημίμετρα πάλι όπως το s7 edge.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...