Jump to content

Samsung Galaxy S10 (SM-G973F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μη κάνεις τίποτε. Το ότι θερμαίνεται η συσκευή είναι γνωστό, ειδικά για καλοκαίρι για για τους τουμπανιασμένους GPU και CPU που έχει το κινητό είναι λογικό.

Αν μιλήσω για ναυαρχίδες του ανταγωνισμού μπορώ να σου πω πως άνετα τηγανίζεις μια μερίδα αυγά μάτια στην πλάτη του κινητού έπειτα από 15 λεπτά χρήσης.

Αν τώρα, βλέπεις πως έχει υψηλές θερμοκρασίες με ανοιχτά WiFi (ΧΩΡΙΣ να κάνεις χρήση στο κινητό) τότε μιλάμε για κάποιο θεματάκι που πρέπει να λυθεί.

Εγκατέστησε το CPU Spy να δούμε αν το κινητό πέφτει σε αδράνεια ή όχι.

 

Καλησπερα συγνωμη που αργησα να σου απαντησω ποιο απ τα δυο ειναι αυτο εδω: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vibhinna.cpuspyfree&hl=el

ή αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy&hl=el

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά καλησπέρα προσπαθώ να κάνω άνοιγμα σε προβολή διαχωρισμενης οθονης την κάμερα και το spotify και δεν παίζουν και τα δύο μαζί ταυτόχρονα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Από σήμερα είμαι κάτοχος S10. To S7 edge που είχα έπεσε έσπασε μια ακρούλα της οθόνης και τα υπόλοιπα άπλα ιστορία. Ρωτάω λοιπόν: Εγώ μέσω Google περνάω κανονικά όλα όσα είχα στο τηλέφωνο και όλα οκ. Σωστά???? Το σπασμένο το έδωσα σε ένα φίλο να βάλει τζαμάκι από όπου θέλει (μούφα, κινεζιά) ποσώς με ενδιαφέρει. Και φτάνουμε στο δια ταύτα. Όταν κάνει hard reset αν το φτιάξει επηρεάζεται και το δικό μου τηλέφωνο ή όχι. Και αν ναι τι πρέπει να κάνω? Thanks εκ των προτέρων.
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

... Και φτάνουμε στο δια ταύτα. Όταν κάνει hard reset αν το φτιάξει επηρεάζεται και το δικό μου τηλέφωνο ή όχι. Και αν ναι τι πρέπει να κάνω? Thanks εκ των προτέρων.

 

ΟΧΙ, εχει να κανει μονο το Gmail σου και οχι με τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση γιατί έχω ήδη σκάσει: Που πάω για να ταξινομήσω τις επαφές μου όπως θέλω ( επωνυμο, ονομα/ ονομα επωνυμο ). Δεν το βρίσκω πουθενά?
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Πριν κανένα μήνα έκανα τη μετάβαση στη συσκευή και πραγματικά δε θα μπορούσα να ζητήσω τίποτα περισσότερο από το κινητό. Αψογο σε ολα...Εκτός της μπαταρίας, οπου και Νομίζω πως εχω μεγάλο θέμα. Μια μέση ημέρα ,χωρίς πολλά πολλά ,βγάζει με το ζόρι 3.5 ώρες με πεσμένη σε FHD οθόνη. Προερχόμενος από redmi note 5 που η μέση μερα ήταν 5-6 ώρες είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Το κινητό είναι αναβαθμισμένο με το τελευταίο update.

Είναι φυσιολογικό για το κινητό ή υπάρχει θέμα;

 

https://i.imgur.com/nbI8hG8_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Πριν κανένα μήνα έκανα τη μετάβαση στη συσκευή και πραγματικά δε θα μπορούσα να ζητήσω τίποτα περισσότερο από το κινητό. Αψογο σε ολα...Εκτός της μπαταρίας, οπου και Νομίζω πως εχω μεγάλο θέμα. Μια μέση ημέρα ,χωρίς πολλά πολλά ,βγάζει με το ζόρι 3.5 ώρες με πεσμένη σε FHD οθόνη. Προερχόμενος από redmi note 5 που η μέση μερα ήταν 5-6 ώρες είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Το κινητό είναι αναβαθμισμένο με το τελευταίο update.

Είναι φυσιολογικό για το κινητό ή υπάρχει θέμα;

 

https://i.imgur.com/nbI8hG8_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium

 

Kαι εγώ σε FHD έχω την ανάλυση της οθόνης, εκτός από όταν είναι να παίξω κανένα παιχνίδι και μου καβαλάει τις 5 ώρες sot. Μου φαίνονται λίγες οι 3,5 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Πριν κανένα μήνα έκανα τη μετάβαση στη συσκευή και πραγματικά δε θα μπορούσα να ζητήσω τίποτα περισσότερο από το κινητό. Αψογο σε ολα...Εκτός της μπαταρίας, οπου και Νομίζω πως εχω μεγάλο θέμα. Μια μέση ημέρα ,χωρίς πολλά πολλά ,βγάζει με το ζόρι 3.5 ώρες με πεσμένη σε FHD οθόνη. Προερχόμενος από redmi note 5 που η μέση μερα ήταν 5-6 ώρες είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Το κινητό είναι αναβαθμισμένο με το τελευταίο update.

Είναι φυσιολογικό για το κινητό ή υπάρχει θέμα;

 

Η διαφορά στην μπαταρία μεταξύ FHD+ και QHD+ είναι κάτω από 5%. Το έχω ελέγξει προσωπικά.

Πιο μεγάλη βελτίωση θα δεις αν κλείσεις το AOD παρά αν το γυρίσεις σε FHD+ από QHD+.

Από τα στατιστικά της μπαταρίας που έστειλες, η οθόνη σου έφαγε το 27% με 3h 40min sot. Αυτό σημαίνει ότι δούλευε με υψηλή φωτεινότητα αυτές τις ώρες. Αν όντως έτσι έγινε, είναι απολύτως φυσιολογικό το sot που πήρες.

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην μπαταρία μεταξύ FHD+ και QHD+ είναι κάτω από 5%. Το έχω ελέγξει προσωπικά.

Πιο μεγάλη βελτίωση θα δεις αν κλείσεις το AOD παρά αν το γυρίσεις σε FHD+ από QHD+.

Από τα στατιστικά της μπαταρίας που έστειλες, η οθόνη σου έφαγε το 27% με 3h 40min sot. Αυτό σημαίνει ότι δούλευε με υψηλή φωτεινότητα αυτές τις ώρες. Αν όντως έτσι έγινε, είναι απολύτως φυσιολογικό το sot που πήρες.

Καλημέρα, ψάχνοντας το μόλις τώρα νομίζω ότι δεν ειναι ακριβώς ετσι. Ναι μεν η διαφορά ειναι γύρω στο 3% αλλά αυτό ειναι ανα ωρα λειτουργίας της οθόνης, δηλαδή στις 2 ώρες λειτουργίας της οθόνης η διαφορά ανεβαίνει στο 6% συνολικής μπαταρίας και παει λέγοντας. Αυτός οι μετρήσεις με προβολή βίντεο.

Το ψάχνω ακόμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση γιατί έχω ήδη σκάσει: Που πάω για να ταξινομήσω τις επαφές μου όπως θέλω ( επωνυμο, ονομα/ ονομα επωνυμο ). Δεν το βρίσκω πουθενά?
Στην εφαρμογή επαφές > γραμμουλες πάνω αριστερά > στο μενού που βγάζει το γρανάζι πανω πάνω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ψάχνοντας το μόλις τώρα νομίζω ότι δεν ειναι ακριβώς ετσι. Ναι μεν η διαφορά ειναι γύρω στο 3% αλλά αυτό ειναι ανα ωρα λειτουργίας της οθόνης, δηλαδή στις 2 ώρες λειτουργίας της οθόνης η διαφορά ανεβαίνει στο 6% συνολικής μπαταρίας και παει λέγοντας. Αυτός οι μετρήσεις με προβολή βίντεο.

Το ψάχνω ακόμα.

 

Δεν συγκρίνω κατανάλωση ενέργειας μεταξύ προβολής 1080p video και 1440p video. Σε αυτή την περίπτωση το 1440p video καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.

 

Εγώ λέω άλλο. Στην οθόνη του S10 που έχει ανάλυση QHD+ (1440x3040 φυσικά pixels, ή αλλιώς hardware οθόνης) αν επιλέξεις FHD+ στην software ρύθμιση, δεν θα δεις πάνω από 5% βελτίωση ανά πλήρη κύκλο αποφόρτισης. Και όχι ανά ώρα!

 

Το έχω ελέγξει με δική μου χρήση και το επιβεβαιώνει και το gsmarena στα reviews των S8+ και Note8.

 

All of the posted results were achieved through testing at the phone’s native QHD+ resolution. Battery percentage data was recorded programmatically straight from the handset, to ensure the highest possible level of precision.

For the sake of thoroughness, we ran the tests in 2220 x 1080 pixels and 1480 x 720 pixels modes as well. The minor differences we recorded were in the minutes, and are well within the margin of error of the tests. Perhaps an alternative usage pattern might lead to some meaningful advantages of going low-res, but our experience doesn't point in that direction.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνω κατανάλωση ενέργειας μεταξύ προβολής 1080p video και 1440p video. Σε αυτή την περίπτωση το 1440p video καταναλώνει περισσότερη ενέργεια.

 

 

 

Εγώ λέω άλλο. Στην οθόνη του S10 που έχει ανάλυση QHD+ (1440x3040 φυσικά pixels, ή αλλιώς hardware οθόνης) αν επιλέξεις FHD+ στην software ρύθμιση, δεν θα δεις πάνω από 5% βελτίωση ανά πλήρη κύκλο αποφόρτισης. Και όχι ανά ώρα!

 

 

 

Το έχω ελέγξει με δική μου χρήση και το επιβεβαιώνει και το gsmarena στα reviews των S8+ και Note8.

 

 

 

All of the posted results were achieved through testing at the phone’s native QHD+ resolution. Battery percentage data was recorded programmatically straight from the handset, to ensure the highest possible level of precision.

 

For the sake of thoroughness, we ran the tests in 2220 x 1080 pixels and 1480 x 720 pixels modes as well. The minor differences we recorded were in the minutes, and are well within the margin of error of the tests. Perhaps an alternative usage pattern might lead to some meaningful advantages of going low-res, but our experience doesn't point in that direction.

Καλημέρα. Ναι και εγώ για ανάλυση οθόνης μιλάω, η ανάλυση βίντεο αρχείων ή straming παραμένει ιδια , όμως όπως είπα το ψάχνω ακόμα. Αυτα τα endurance tests δεν νομίζω ότι ειναι οτι καλύτερο για να δούμε την διαφορά κατανάλωσης μονο λόγω της ανάλυσης οθόνης. Π.χ. συνήθως περιλαμβάνουν εγγραφή βιντεο. Η διαφορά στην κατανάλωση λόγω ανάλυσης νομίζω ότι φαίνεται καλύτερα σε κατανάλωση περιεχομένου, όπως παρακολούθηση βίντεο, web browsing. Δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά ακόμα καλα νομίζω κατι τέτοιο ισχύει.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ναι και εγώ για ανάλυση οθόνης μιλάω, η ανάλυση βίντεο ιδέα, όμως όπως είπα το ψάχνω ακόμα. Αυτα τα endurance tests δεν νομίζω ότι ειναι οτι καλύτερο για να δούμε την διαφορά κατανάλωσης μονο λόγω της ανάλυσης οθόνης. Π.χ. συνήθως περιλαμβάνουν εγγραφή βιντεο. Η διαφορά στην κατανάλωση λόγω ανάλυσης νομίζω ότι φαίνεται καλύτερα σε κατανάλωση περιεχομένου, όπως παρακολούθηση βίντεο, web browsing. Δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά ακόμα καλα νομίζω κατι τέτοιο ισχύει.

 

Το battery test του gsmarena δεν περιέχει καμία εγγραφή video ούτε τώρα, ούτε και ποτέ.

Κλήσεις κάνει με την οθόνη κλειστή, web browsing με φωτεινότητα ρυθμισμένη στα 200nits και προβολή του ίδιου video σε όλα τα κινητά, πάλι με 200nits στην οθόνη.

 

Όταν προβάλεις το ίδιο video με 1)QHD+ ρύθμιση και μετά 2)σε FHD+ ρύθμιση, η κατανάλωση θα είναι η ίδια.

Με το ίδιο video (720p για παράδειγμα) και διαφορετική ρύθμιση στο UI, θα πάρεις την ίδια αυτονομία περίπου.

Δοκιμασμένο και στο δικό μου κινητό. Το λέω με απόλυτη σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Το battery test του gsmarena δεν περιέχει καμία εγγραφή video ούτε τώρα, ούτε και ποτέ.

 

Κλήσεις κάνει με την οθόνη κλειστή, web browsing με φωτεινότητα ρυθμισμένη στα 200nits και προβολή του ίδιου video σε όλα τα κινητά, πάλι με 200nits στην οθόνη.

 

 

 

Όταν προβάλεις το ίδιο video με 1)QHD+ ρύθμιση και μετά 2)σε FHD+ ρύθμιση, η κατανάλωση θα είναι η ίδια.

 

Με το ίδιο video (720p για παράδειγμα) και διαφορετική ρύθμιση στο UI, θα πάρεις την ίδια αυτονομία περίπου.

 

Δοκιμασμένο και στο δικό μου κινητό. Το λέω με απόλυτη σιγουριά.

Πάντως και προηγούμενος που είδα ενα συγκριτικό FHD+ vs HD+ σε παιχνίδι, στα 15 λεπτά υπήρχε 1% διαφορά. Θα το ψάξω περαιτέρω.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην μπαταρία μεταξύ FHD+ και QHD+ είναι κάτω από 5%. Το έχω ελέγξει προσωπικά.

Πιο μεγάλη βελτίωση θα δεις αν κλείσεις το AOD παρά αν το γυρίσεις σε FHD+ από QHD+.

Από τα στατιστικά της μπαταρίας που έστειλες, η οθόνη σου έφαγε το 27% με 3h 40min sot. Αυτό σημαίνει ότι δούλευε με υψηλή φωτεινότητα αυτές τις ώρες. Αν όντως έτσι έγινε, είναι απολύτως φυσιολογικό το sot που πήρες.

 

Έχουν περάσει μέρες που η φωτεινότητα είναι σχεδόν στο μισό όλη μέρα και το αποτέλεσμα ήταν παρόμοιο. Κάτι άλλο.. το άφησα στο 9% πριν κοιμηθώ με όλα κλειστά (και aod) και ξύπνησα να το βρω κλειστό. μηπως να κάνω καμιά επαναφορά;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και προηγούμενος που είδα ενα συγκριτικό FHD+ vs HD+ σε παιχνίδι, στα 15 λεπτά υπήρχε 1% διαφορά. Θα το ψάξω περαιτέρω.

 

Αναμενόμενο. Το ένα παίζει το παιχνίδι σε 1080p και το άλλο σε 720p. Η GPU θα σου φάει παραπάνω ενέργεια στο 1080p. Είναι σαν το video που λέγαμε πριν.

 

Αν μέσω του game launcher βάλεις το παιχνίδι να παίζει υποχρεωτικά σε 720p, μετά είτε σε HD+, είτε σε FHD+, είτε σε QHD+ να βάλεις τη ρύθμιση στα settings της οθόνης, την ίδια αυτονομία θα έχεις πάνω κάτω.

 

Έχουν περάσει μέρες που η φωτεινότητα είναι σχεδόν στο μισό όλη μέρα και το αποτέλεσμα ήταν παρόμοιο. Κάτι άλλο.. το άφησα στο 9% πριν κοιμηθώ με όλα κλειστά (και aod) και ξύπνησα να το βρω κλειστό. μηπως να κάνω καμιά επαναφορά;

 

Ή έχεις κάκιστο σήμα κινητής, ή κάποιο app σου τρώει μπαταρία.

Αν δεν βρεις κάποιο app που να σου τρώει μπαταρία και το σήμα σου είναι καλό, κάνε επαναφορά.

Αν το σήμα είναι κακό, το πρόβλημα θα συνεχιστεί και μετά την επαναφορά.

Edited by Prime
Link to comment
Share on other sites

Ή έχεις κάκιστο σήμα κινητής, ή κάποιο app σου τρώει μπαταρία.

Αν δεν βρεις κάποιο app που να σου τρώει μπαταρία και το σήμα σου είναι καλό, κάνε επαναφορά.

Αν το σήμα είναι κακό, το πρόβλημα θα συνεχιστεί και μετά την επαναφορά.

 

Η αλήθεια είναι δεν έχω καλό σήμα εδώ που είμαι τώρα.θα το ελέγξω ξανά σε πιο φυσιολογικές συνθήκες. Διαβασα ότι και το 4g στον exynos καταναλώνει υπερβολικά.. το έχω ανοιχτό αρκετές ώρες συνήθως. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι δεν έχω καλό σήμα εδώ που είμαι τώρα.θα το ελέγξω ξανά σε πιο φυσιολογικές συνθήκες. Διαβασα ότι και το 4g στον exynos καταναλώνει υπερβολικά.. το έχω ανοιχτό αρκετές ώρες συνήθως. Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Μάλλον αυτό είναι τότε. Έχω δει τεράστια διαφορά στην μπαταρία στο standby, μετάξύ άριστου και κακού σήματος κινητής.

Για να μην κάνεις άσκοπα επαναφορά, δοκίμασε όταν κοιμάσαι να το βάλεις σε 3G ή 2G. Αν δεις τεράστια βελτίωση, έχεις βρει την αιτία του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι δεν έχω καλό σήμα εδώ που είμαι τώρα.θα το ελέγξω ξανά σε πιο φυσιολογικές συνθήκες. Διαβασα ότι και το 4g στον exynos καταναλώνει υπερβολικά.. το έχω ανοιχτό αρκετές ώρες συνήθως. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Σε πια εταιρία κινητής εισαι; Υποστηρίζει wifi calling;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε πια εταιρία κινητής εισαι; Υποστηρίζει wifi calling;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vodafone, δε γνωρίζω η αλήθεια ειναι

Link to comment
Share on other sites

Για ψαξτο, θα σε βοηθήσει πολύ εαν υποστηρίζει.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ψαξτο, θα σε βοηθήσει πολύ εαν υποστηρίζει.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ενεργοποίησα πως καταλαβαίνω ότι λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Πριν κανένα μήνα έκανα τη μετάβαση στη συσκευή και πραγματικά δε θα μπορούσα να ζητήσω τίποτα περισσότερο από το κινητό. Αψογο σε ολα...Εκτός της μπαταρίας, οπου και Νομίζω πως εχω μεγάλο θέμα. Μια μέση ημέρα ,χωρίς πολλά πολλά ,βγάζει με το ζόρι 3.5 ώρες με πεσμένη σε FHD οθόνη. Προερχόμενος από redmi note 5 που η μέση μερα ήταν 5-6 ώρες είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό. Το κινητό είναι αναβαθμισμένο με το τελευταίο update.

 

Είναι φυσιολογικό για το κινητό ή υπάρχει θέμα;

 

 

 

https://i.imgur.com/nbI8hG8_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium

Δεν βλέπω κάτι περίεργο. Πες μου λίγο τι χρήση κάνεις; ανοιχτά τα πάντα; ρολόι συνδεδεμένο; αυτοκίνητο; bt; 4g; από σήμα πως πας; GPS; επίσης καμία σοβαρή διαφορά fhd με 2k.

Σε μια καθημερινή μέρα εγώ δε βλέπω ούτε 3.5 ώρες οθόνη αλλά το κινητό έχει τα πάντα ανοιχτά και τρέχουν τα πάντα χωρίς κανένα περιορισμό.

Στο σπίτι με WiFi και όλα κλειστά έχω δει και 7 ώρες αλλά είναι τελείως πλασματικό.

Επισης μη μπαίνεις σε διαδικασία σύγκρισης συσκευών που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Είναι σαν να συγκρίνεις πορτοκάλια με καρπούζια, και τα 2 φρούτα είναι αλλά δεν έχουν καμία σχέση.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποίησα πως καταλαβαίνω ότι λειτουργεί;
Εμφανίζεται το εικονίδιο ένα τηλέφωνο με το σήμα του wi-fi στο έχω κυκλώσει στην εικόνα5cb8326bc16682e17e11026dc962d787.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, απ ότι κατάλαβα δεν υποστηρίζεται ακόμη με Vodafone.

 

Κάτι άλλο, η gcam τελικά λειτουργεί κανονικά στον exynos; αν ναι αξίζει να τη κατεβάσω; ποια έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10 (SM-G973F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...