Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λένε πως οι ανεμιστήρες που βάζουν στο ταβάνι δημιουργούν ικανοποιητικότατη δροσιά και καίνε ελάχιστα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ΤΟΥΟΤΟΜΙ το πήρα 530....οπότε κάτι θα λέει μάλον και αυτό,κίτα την κατανάλωση όμως...πρωτα

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην τους ακους, απλά βαριούντε να κανουν την δουλειά και θέλουν να το βάλουν ώπου τύχει για να τελειώνουν. οι σωλήνες δεν είναι σημαντικό στη δομή του κτιρίου (κολόνα - δοκάρι) και θές να το βάλεις εκεί για τους δικούς σου λόγους τότε να επιμήνεις.

 

Μην το λες αυτο φιλε μου γιατι οντως ο πετρινος τοιχος δεν τρυπιεται...και οποιος πει το αντιθετο ασ ερθει να τρυπησει αυτος πετρινο τοιχο....ΓΚΡΕΜΙΖΕΤΑΙ ναι αλλα δεν τρυπιεται...Τελευταια φορα που ανοιξα τρυπα σε πετρινο τοιχο, τον γρεμισα στην κυριολεξια και αυτο γιατι ηταν σε συγγενη μου ειδαλως θα το ειχα ξεκαθαρησει απο την αρχη....

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για 9000 εγώ το πήρα 430....μην ακούς κάτι 250αρια και κάτι τέτοια.Καίνε πάραααα πολύυυυυ....

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για 9000 εγώ το πήρα 430....μην ακούς κάτι 250αρια και κάτι τέτοια.Καίνε πάραααα πολύυυυυ....

 

Αναλογως τη χρηση. Πηρα προσφατα την προσφορα του καρφουρ (12Κ με 188Ε) και ειναι μια χαρα για τον χωρο που το θελω. Τα 300Ε (και βαλε) που γλιτωσα 8α τα δωσω στη ΔΕΗ σε 15 χρονια ετσι που το δουλευω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν θέλω κλιματιστικό για πολύ χρήση, το θέλω μόνο για ένα δωμάτιο που από πάνω του έχει μόνο το μπαλκόνι του πάνω ορόφου και τραβάει όλη τη ζέστη. Να το ανοίγω λίγο να δροσίζεται ο χώρος και να μπορούμε να κοιμηθούμε.

Γι' αυτό και δεν θέλω να πληρώσω και πάρα πολλά... Δηλαδή εκεί γύρω στο 250αρι να υπολογίζω? Μαζί με τοποθέτηση - ή πάει κανα 100αρι πιο πάνω?

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Η τοποθέτηση είναι κάπου 60 ευρό....αν δεν το θες για δυνατή χρήση μάλον θα συμφέρει...αλλά αυτά τα ...ψιλομάπα τα φοβάμαι...πολύ..θέλουνε προσοχή στην χρήση γιατι μπορεί να σου έρθει κανένα εξοφρενικο όπως σε ενα γνωστό μου...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω shαrp παντως,εγκυηση
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και μια φορά το χρόνο γενική συντήρηση(καθαρισμός εσωτερικής-εξωτερικής μονάδας) και συμπλήρωμα φρέον αν χρειάζεται.Κόστος σε γνωστό που είχα ρωτήσει 50€(...)

 

Επίσης μου είχαν πει για το a/c του αυτοκινήτου,ότι πρέπει όλο το χρόνο να δουλεύει έστω μια φορά το μήνα για λίγα λεπτά για να κυκλοφορεί το φρέον.Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι λογικά θα πρέπει να γίνεται και στα κλιματιστικά που έχουμε στα σπίτι ε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα κατι παραπανω για κλαση καταναλωσης...

 

Εχουν και τα κλιματιστικα ενεργειακο? Το αναφερουν ολα? Υπαρχει πραγματικα διαφορα στις καταναλωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Fisika kai exoun ta klimatistia energeiako....kai exei diafores apo ac se ac

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λένε πως ένα μέσο κλιματιστικό καταναλώνει 1Kw/hour , δηλαδή?

 

δηλαδη σε 1 ωρα πλήρους λειτουργίας "καίει" απο 0,06987 €/kWh εως 0,11651 €/kWh ανάλογα την συνολική κατανάλωση του σπιτιού σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδή ασχολούμε με τη συντήρηση ac, πολύ προσοχή...

να κάνετε γενικό σερβις τουλάχιστον μια φορά τα 2 χρονια σε νορμάλ εως καθόλου χρηση...ή σε περιπτωση πολυ συχνης χρησης μια φορα το χρονο...

δε μπορειτε να φανταστειτε τι εισπνεουμε απο σκονη κτλ...

 

Και επειδη ειδα καπου για 50ευρό...ειναι υπερβολικά πολλά, προσεχτε μη σας κλεψουν, οι τιμες παιζουν απο 25-35...

 

Τελος, αν ενδιαφερεται καποιος για ac που θα το κρατησει μια ζωη...

mitsubishi ή daikin...

 

Αυτα απο εμένα...καλο καλοκαίρι σε ολους...

Link to comment
Share on other sites

Fisika kai exoun ta klimatistia energeiako....kai exei diafores apo ac se ac

 

ειναι τα γνωτα A B C D....? Ξερει καποιος απο μαρκες συγκεκριμενα ενεργειακα να αναφερει?

 

Λένε πως ένα μέσο κλιματιστικό καταναλώνει 1Kw/hour , δηλαδή?

 

το KWH ειναι η μοναδα μετρησης στο λογαριασμο της ΔΕΗ. Το KWA σημαινει καταναλωση 1 KW (1000w) για μια ωρα. Αρα το κλιματιστικο επειδη εχει ισχυ καταναλωσης περιπου 1000w καταναλωνει ανα ωρα περιπου ειναι KWH

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν τα κλιματιστικά inverter από τα υπόλοιπα;

 

Τα κλιματιστικα inverter ιονιζουν(καθαριζουν) την ατμοσφαιρα στον χωρο που δουλευουν ενω τα αλλα απλα την ψυχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικα inverter ιονιζουν(καθαριζουν) την ατμοσφαιρα στον χωρο που δουλευουν ενω τα αλλα απλα την ψυχουν.

 

Eμένα ο ηλεκτρολόγος μου μου είπε πως έχουν διαφορά και στη κατανάλωση. Τα απλά με το γνωστό σύστημα του θερμοστάτη αναβοσβήνου αλλά όταν ανάβουν καίνε πολύ ρεύμα για να αποκατασταθεί η θερμοκρασία ενώ τα inverter λειτουργούν σταθερά... Για αυτό και μου πρότεινε inverter, επειδή θέλω σε δύο δωμάτια του σπιτιού να βάλω αλλά επειδή το σπίτι είναι παλιό και αναγκαστικά και τις δύο νέες πρίζες θα τις βάλει στην ίδια γραμμή/ασφάλεια υπάρχει περίπτωση όταν θα λειτουργούν και τα δύο μαζί να πέφτει η ασφάλεια αν δεν είναι inverter.. . Μπορεί βέβαια να μου έλεγε και μ...κίες.:O

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις

Θέλω να βάλω κλιματιστικά σε μερικά δωμάτια.

1. Αρχικά πρέπει να βρω τα τετραγωνικά τους και αυτό αρκεί για να μου προτείνει κάποιο κατάστημα τι να βάλω ή πρέπει να έρθουν να δουν κάτι άλλο?

2. 3 εξωτερικές μονάδες θα βγουν κανονικά στο ίδιο μπαλκόνι... Σκέφτηκα για να μη γεμίσουμε με αυτές αν γίνεται, να βγει 1 πχ και να συνδεθούν και τα 3 εσωτερικά πάνω σε αυτή.. Γίνεται? Και αν ναι είναι καλύτερο από το να βγουν 3 (ή θα χαλάσει η εξωτερική μονάδα και θα βγουν 3 κλιματιστικά off?)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

ΥΓ κάτι τελευταίο. Για 4 δωμάτια 10 τετραγωνικών και ένα σαλόνι 25 τετραγωνικών, τι μονάδες χρειάζομαι και πόσο περίπου θα πάει?

 

Edit (τελευταίο :p λόγω μηνύματος που είδα): Θα τα σηκώνει το σπίτι σε παράλληλη λειτουργία όλα? Είναι καινούριο. Πώς μπορώ να το ξέρω αυτό :confused: ? Να βάλω inverter και θα είμαι σίγουρος?

Ευχαριστώ.

 

Eμένα ο ηλεκτρολόγος μου μου είπε πως έχουν διαφορά και στη κατανάλωση. Τα απλά με το γνωστό σύστημα του θερμοστάτη αναβοσβήνου αλλά όταν ανάβουν καίνε πολύ ρεύμα για να αποκατασταθεί η θερμοκρασία ενώ τα inverter λειτουργούν σταθερά... Για αυτό και μου πρότεινε inverter, επειδή θέλω σε δύο δωμάτια του σπιτιού να βάλω αλλά επειδή το σπίτι είναι παλιό και αναγκαστικά και τις δύο νέες πρίζες θα τις βάλει στην ίδια γραμμή/ασφάλεια υπάρχει περίπτωση όταν θα λειτουργούν και τα δύο μαζί να πέφτει η ασφάλεια αν δεν είναι inverter.. . Μπορεί βέβαια να μου έλεγε και μ...κίες.:O

 

εμένα με 1 κλιματιστικό και τον υπολογιστή στην Αθήνα, σε παλιό σπίτι, πέφτει η ασφάλεια.. οπότε μάλλον έχει δίκιο :)

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο ηλεκτρολόγος μου μου είπε πως έχουν διαφορά και στη κατανάλωση. Τα απλά με το γνωστό σύστημα του θερμοστάτη αναβοσβήνου αλλά όταν ανάβουν καίνε πολύ ρεύμα για να αποκατασταθεί η θερμοκρασία ενώ τα inverter λειτουργούν σταθερά... Για αυτό και μου πρότεινε inverter, επειδή θέλω σε δύο δωμάτια του σπιτιού να βάλω αλλά επειδή το σπίτι είναι παλιό και αναγκαστικά και τις δύο νέες πρίζες θα τις βάλει στην ίδια γραμμή/ασφάλεια υπάρχει περίπτωση όταν θα λειτουργούν και τα δύο μαζί να πέφτει η ασφάλεια αν δεν είναι inverter.. . Μπορεί βέβαια να μου έλεγε και μ...κίες.:O

 

κι εμενα τα ιδια μου ειπαν πριν το παρω κι οντως στεκει αυτο φιλε μου αν κι εμενα στην αρχη νομιζα οτι μου ελεγε βλακειες.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στην αγορά μηχανήματα με 1 εξωτερική μονάδα και 3 εσωτερικές,οπότε greek_aeras για κάτι τέτοιο θα πρέπει να ψάξεις μόνο που η τιμή ξεφεύγει κατά πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...