Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως η εξω μοναδα βαραει καλα...

Kανει θορυβο;

Θεωρουνται αρκετα αθορυβα τα toshiba.Καλα σιγουρα θα ακουγεται κατι αλλα το θεμα ειναι ποσο ενοχλητικο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Με ανοικτο παραθυρο στο 1 μετρο παραλληλα ακουγεται. Βεβαια ακουγεται σε πολυ ανεκτα επιπεδα, αλλα ακουγεται. Η εσωτερικη δεν ενοχλει καθολου ομως :)
Link to comment
Share on other sites

Τα 24αρια inverter ειναι αρκετα ακριβα(1400 ευρω και πανω) αλλα προσφερουν χαμηλοτερη καταναλωση.Σε πολλες περιπτωσεις ειναι καλυτερα να βαλεις 2 12αρια που θα καλυψουν το χορο ποιο ομοιομορφα.

Απο υγιεινο θα προτεινα το hitachi air exchanger(που δυστυχως δεν πρεπει να βγαινει πανω απο 12αρι)το οποιο και εχω.Επειδη αναφερθηκε και πιο πανω να εξηγησω πως το συγκεκριμενο κλιματιστικο εχει αισθητηρα ''βρωμιας''(σκονης-CO2) και οταν ξεπερασει το οριο ευαισθησιας που του εχεις βαλει ενεργοποιει την εξατμιση οπως την περιγραφει το manual και μετα την εισαγωγη αερα.Επισης εχει ιονιστη(παραγει αρνητικα ιοντα στον αερα) και αντιβακτιριακα φιλτρα.

Ειναι αθορυβο ειδικα σε σχεση με το fujitsu inverter που ειχα πριν.

 

Βεβαια παρομοιο σε προδιαγραφες μηχανημα βγαζει και η daikin μονο που ειναι νομιζω αρκετα πιο ακριβο.

 

 

Παντως παιδια προσφατα με ενα συναδελφο υπολογισα τη διαφορα καταναλωσης μεταξυ inverter και on-off κλιματιστικων και ειδα οτι αποσβεση της διαφορας της τιμης γινεται σε τουλαχιστον 25 χρονια...

Δεν με ενδιαφερει η τιμη, για τον ιονιστη (παραγει αρνητικα ιοντα στον αερα) τι εννοεις? Δεν θελω να βαλω 2 για να μην εχει αμεση επαφη η μικρη με το κλαματιστικο, καλυτερα ενα 24αρη στον διαδρομο, με τις ποιο πανω προδιαγραφες δεν υπαρχει κατι σε 24?

 

Λεω για αυτο http://www.skroutz.gr/s/6274/Hitachi-RAS-S28H2.html?keyphrase=RAS-S28H2

υπαρχει καμια καλυτερη ιδεα?

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφερει η τιμη, για τον ιονιστη (παραγει αρνητικα ιοντα στον αερα) τι εννοεις? Δεν θελω να βαλω 2 για να μην εχει αμεση επαφη η μικρη με το κλαματιστικο, καλυτερα ενα 24αρη στον διαδρομο, με τις ποιο πανω προδιαγραφες δεν υπαρχει κατι σε 24?

 

Λεω για αυτο http://www.skroutz.gr/s/6274/Hitachi-RAS-S28H2.html?keyphrase=RAS-S28H2

υπαρχει καμια καλυτερη ιδεα?

Οχι!24αρι exchanger δεν βγαινει.

Φυσικα δεν μπορω να σου πω τι κλιματιστικο να παρεις.Προτεινω mitsubishi ή daikin γιατι απο μια γρηγορη ματια στα 24αρια(7kw) εχουν λιγο καλυτερες προδιαγραφες απο τα hitachi.Καλα νουμερα εχουν και τα panasonic.Για τους ιονιστες νομιζω οτι εχουν ολα τα καλα μοντελα.

Διαβασε και εδω που αναφερει για φιλτρα:

http://www.hitachiaircon.com/files/attachments/11597_Hitachi_RAC_Broc.pdf

 

http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/571645/index.html#anker_571645

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξέρει κανεις πια κλιματιστικά ειναι αποκλειστικά Made In Japan ???

 

Αποκλειστικα δε γνωριζω ποια ειναι παντως σε καταστηματα θα σου πουν οτι υπαρχει το ιδιο μοντελο σε made in japan και china πχ.

 

Το καθαρα ιαπωνικο ειναι παντα πολυ ακριβοτερο απο το αντιστοιχο που φτιαχνεται σε αλλη χωρα...

 

Προτεινω toyotomi!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξέρει κανεις πια κλιματιστικά ειναι αποκλειστικά Made In Japan ???

Fujitsu-General

 

 

Hitachi

 

TOYOTOMI

 

νομιζω και τα Sharp

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Fujitsu-General

 

 

Hitachi

 

TOYOTOMI

 

νομιζω και τα Sharp

 

Xμ, τα Mitsubishi δεν είναι??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

To MediaMarkt έχει ως προσφορά την εγκατάσταση κλιματιστικών με 9 ευρώ, για κάθε κλιματιστικό που αγοράζεις (νομίζω για 250 ευρώ και πάνω). Επειδή σκεφτόμουν να αγοράσω ένα κλιματιστικό, και μιας και μου φαίνεται ως ελκυστική προσφορά η σχεδόν δωρεάν εγκατάσταση, θα ήθελα τη γνώμη σας για το LG K09 AH - 9000 BTU που το πουλάει στα 399 ευρώ (κυρίως για τα τεχνικά χαρακτηριστικά και αν - όποιος γνωρίζει - θεωρείται "καλό" για τα λεφτά του).

 

Επίσης, επειδή ο Κοτσόβολος έχει ένα General Electric ενεργειακής κλάσης Α, με καμιά 30-αρια ευρώ λιγότερα, γνωρίζετε αν και ο Κοτσόβολος (ή γενικά κάποιο άλλο κατάστημα στην Αθήνα) έχει δωρεάν/φθηνή εγκατάσταση?

 

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

To MediaMarkt έχει ως προσφορά την εγκατάσταση κλιματιστικών με 9 ευρώ, για κάθε κλιματιστικό που αγοράζεις (νομίζω για 250 ευρώ και πάνω). Επειδή σκεφτόμουν να αγοράσω ένα κλιματιστικό, και μιας και μου φαίνεται ως ελκυστική προσφορά η σχεδόν δωρεάν εγκατάσταση, θα ήθελα τη γνώμη σας για το LG K09 AH - 9000 BTU που το πουλάει στα 399 ευρώ (κυρίως για τα τεχνικά χαρακτηριστικά και αν - όποιος γνωρίζει - θεωρείται "καλό" για τα λεφτά του).

 

Επίσης, επειδή ο Κοτσόβολος έχει ένα General Electric ενεργειακής κλάσης Α, με καμιά 30-αρια ευρώ λιγότερα, γνωρίζετε αν και ο Κοτσόβολος (ή γενικά κάποιο άλλο κατάστημα στην Αθήνα) έχει δωρεάν/φθηνή εγκατάσταση?

 

Ευχαριστώ. :)

 

Η εγκατάσταση στον Κοτσόβολο και σε αυτά τα μαγαζία είναι 60€ τουλάχιστον.

Στα General Electric αν δεν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος της εξωτερικής μόναδας και η ποιότητα του τηλεχειριστηρίου είναι μια χαρά μηχανήματα.

Πολύ καλή και σοβαρή εγκατάσταση κάνει η Mitsubishi ανεξάρτητα αν το κλιματιστικό το έχεις πάρει απο αυτούς ή ειναι Mitsubishi ή κάποια άλλη μάρκα και το κόστος είναι 80€.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκατάσταση στον Κοτσόβολο και σε αυτά τα μαγαζία είναι 60? τουλάχιστον.

Στα General Electric αν δεν σε ενδιαφέρει ο θόρυβος της εξωτερικής μόναδας και η ποιότητα του τηλεχειριστηρίου είναι μια χαρά μηχανήματα.

Πολύ καλή και σοβαρή εγκατάσταση κάνει η Mitsubishi ανεξάρτητα αν το κλιματιστικό το έχεις πάρει απο αυτούς ή ειναι Mitsubishi ή κάποια άλλη μάρκα και το κόστος είναι 80?.

Einai, omws, basiki proypothesi gia mena i (sxedon) dwrean egkatastasi...

Anyway, epeidi exw kataliksei sto parapanw LG klimatistiko pou anaferw, tha to ektimousa estw kai teleutaia stigmi (mias kai skopeuw na paw simera to apogeuma na to agorasw) kapoios pou gnwrizei na mou pei an to klimatistiko einai toso aksiologo oso fantazei logo markas kai xaraktiristikwn... :)

 

p.s.: sorry gia ta greeklish, alla o ypologistis einai palios kai den exei ellinika.

Link to comment
Share on other sites

Όχι.......

Xwris na thelw na ginw enoxlitikos, mporeis na mou peis ti meionektima exei kai den thewreitai aksiologo?

Einai energeiakis klasis A (toulaxiston stin psyksi pou me endiaferei perissotero), ta btu tou me kalyptoun apolyta, i katanalwsi tou einai katw apo ta 1000W (sygkekrimena einai kapou 800-850W), o thorybos pou kanei i eswteriki monada einai 36db se high load, kai epipleon exei (ap'oti leei) kai kapoies leitoyrgies "ygeiinis" (antibaktiridiaka filtra, afygransi klp.).

An gnwrizeis kati parapanw pragmatika tha ithela ti gnwmi sou. :)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο να ρωτήσω 2-3 καταστήματα της Mitsubishi ή έχουν όλα τις ίδιες τιμές;

 

Επίσης, σε έναν χώρο 38 τετραγωνικά, δυτικού προσανατολισμού, με ταράτσα από πάνω [μονωμένη] να πάρω 18άρι ή 24άρι;

Link to comment
Share on other sites

Xwris na thelw na ginw enoxlitikos, mporeis na mou peis ti meionektima exei kai den thewreitai aksiologo?

Einai energeiakis klasis A (toulaxiston stin psyksi pou me endiaferei perissotero), ta btu tou me kalyptoun apolyta, i katanalwsi tou einai katw apo ta 1000W (sygkekrimena einai kapou 800-850W), o thorybos pou kanei i eswteriki monada einai 36db se high load, kai epipleon exei (ap'oti leei) kai kapoies leitoyrgies "ygeiinis" (antibaktiridiaka filtra, afygransi klp.).

An gnwrizeis kati parapanw pragmatika tha ithela ti gnwmi sou. :)

Ναι, βιαζόμουν sorry...

 

Έχω το art cool, είναι στα ίδια χαρακτηριστικά περίπου.

 

Κατανάλωση δεν ξέρω τι γράφουν τα χαρτιά αλλά εμένα ρουφάει τ' άντερα του.

 

Ο θόρυβος που κάνει η εξωτερική μονάδα, είναι liar jet έτοιμο προς απογείωση :p

 

Αφύγρανση δεν χρησιμοποιώ ποτέ, καθότι έχω στο δωμάτιο περίπου 30% υγρασία (50 το φυσιολογικό).

 

Tο φίλτρο neon plasma δεν τραβάει ούτε καπνό και όποτε το βάζω δεν βλέπω καμία ορατή διαφορά.

...
Link to comment
Share on other sites

Λάθος υπολογισμούς έκανες, τα inverter είναι 40% πιο οικονομικά, αν υποθέσουμε ότι από τα 200 ευρώ που δίνουμε κάθε καλοκαίρι επιπλέον για κλιματισμό, τα 80 τα εξοικονομούμε από το inverter, τότε μια διαφορά των 300 ευρώ(που κοστίζουν ακριβότερα τα inverter) σε 4 καλοκαιράκια έχει εξαφανιστεί. Απλή λογική σκέψη η δική μου, εσύ πως έβγαλες 25 χρόνια δεν ξέρω :worry:

 

δεν ξερω αν ειναι 40% πιο οικονομικα που δεν το πιστευω,αλλα πιο οικονομικα ειναι σιγουρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή οικονομική πρόταση είναι και τα inventor. Αμερικάνικα, αξιόπιστα. Έχουν και μοντέλα inverter σε καλές τιμές. Δεν ξέρω όμως που μπορείτε να τα βρείτε λιανική.

Τα inverter είναι πιο οικονομικά, το πόσο δεν ξέρω αλλά είναι. Επίσης είναι πολύ πιο αθόρυβα επειδή δεν σταματάνε-ξεκινάνε αλλά συντηρούν την επιθυμητή θερμοκρασία, δουλεύοντας συνέχεια με πολύ χαμηλές ταχύτητες.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

paidia exw na pw k egw kati!spiti m exoume ena mitsubishi 17 xronia sto saloni 10.00 BTU gia 40tm(sto palio mas spiti to saloni htan aketa mikro k to 10ri to kalipre plhrws) k exei leitourghsei anilews xeimwna kalokairi alla eidika to kalokairi uparxoun fores p exei leitourghsei 4 meres non stop!sunthrhsh ta teleutaia xronia den tou ginete k polu kalh afou na fantasteite otan hr8e o ψuktikos eipe pws den eixe mia stala freon mesa k leitourgouse sa skuli!apo murwdia den to zuzhtaw ixnos murwdias oxi asteia IXNOS!apo 8orubo eimai arketa ikanopoihmenos an k auta einai arketa ipokumenika stoixeia!Epishs exoume 2 toshiba 25xronia+++ fantasteite poses ma poses ateleiwtes wres exoun doulephei?bebaia tosa xronia twra exei pesei i apodosh t alla otan tou kanoume service (arketa spania ta teleutaia xronia) stous 18 ba8mous to bradu den tin paleueis xwris sentoni! :P vevaia fetos leme na ta alla3oume gt oso na nai einai kourasmena mhxanhmata! k skeftomai na parw ena mitsubishi 24ari inventer gia olo to spiti!k ena mikro firstline mono k mono gia na ftiaxnei 8ermokrasia k meta 8a to kleinw gia na sunthrh to allo tin 8erm. auta aaa k 8elw na apanthsw se kapoious pws akoma k mitsunishi k DAIKIN exoun bgei elatwmatika !den uparxei marka p na einai teleiws ma teleiws teleia vevaia oti plhrwseis perneis an 8es kati kalo p na sou krathsei pare kati akribo gia na teleiwneis
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάτι σε 9000 Btu και μέχρι 500 ευρώ. Υπάρχει κανένα κατάστημα που περιλαμβάνει στην τιμή και την εγκατάσταση?

 

Τι λέτε για αυτο:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9920

 

Και αυτή Κατανάλωση Ενέργειας σε Κw (Ψύξη/Θέρμανση): 3,36 / 3,61 είναι όντως η κατανάλωσή του: Υπερβολική δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάτι σε 9000 Btu και μέχρι 500 ευρώ. Υπάρχει κανένα κατάστημα που περιλαμβάνει στην τιμή και την εγκατάσταση?

 

Τι λέτε για αυτο:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9920

 

Και αυτή Κατανάλωση Ενέργειας σε Κw (Ψύξη/Θέρμανση): 3,36 / 3,61 είναι όντως η κατανάλωσή του: Υπερβολική δεν είναι;

 

Νομιζω πως αυτη ειναι η ψυξη του (9000 btu) ''μεταφρασμενη'' σε kw.ΔΕΝ ειναι η καταναλωση του.Κοιτα το site της εταιριας.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάτι σε 9000 Btu και μέχρι 500 ευρώ. Υπάρχει κανένα κατάστημα που περιλαμβάνει στην τιμή και την εγκατάσταση?

 

Τι λέτε για αυτο:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=9920

 

Και αυτή Κατανάλωση Ενέργειας σε Κw (Ψύξη/Θέρμανση): 3,36 / 3,61 είναι όντως η κατανάλωσή του: Υπερβολική δεν είναι;

Φίλε μου, ήμουν στην ίδια θέση με σένα πριν μια εβδομάδα. Τελικά κατέληξα στo LG K09AH στα 400 ευρώ από Media Markt, το οποίο είχε σε προσφορά εγκατάσταση με 9 ευρώ. Απ' ότι ξέρω η προσφορά ίσχυε μέχρι το Σάββατι 24/5, οπότε δεν ξέρω αν την έχουν ακόμη (αμφιβάλλω πάντως).

 

Πάντως, ανεξάρτητα με την εγκατάσταση, το συγκεκριμένο κλιματιστικό φαίνεται ως μια καλή επιλογή, καθώς είναι ενεργειακής κατηγορίας Α/Β (ψύξη/θέρμανση) και η ισχύς του (στην τροφοδοσία, όχι στην απόδοση) είναι γύρω στα 800-850W.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...