Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, εγώ έχω το κλιματιστικό μου από την Τρίτη. Όλες αυτές τις μέρες είχα παρατηρήσει ότι το εξωτερικό σώμα δεν έβγαζε καθόλου νερό (από το σωληνάκι δλδ).

Σήμερα ξαφνικά, ενώ λειτουργούσε το κλιματιστικό, απο το εσωτερικό σώμα άρχισε να σταζει νερό. Επειδή δεν το είχα παρατηρήσει από την αρχή, είχε στάξει αρκετό νερό, πράγμα που μου έκανε εντύπωση.

 

Το νερό έσταζε από το κάτω μέρος τους σώματος, σε ένα σημείο όπου φαίνεται να έχει ένα μικρό πορτάκι (ίσως μπαίνει κάποιο καλώδιο ή κάποιο σωληνάκι από το εξωτερικό σώμα εκεί, δεν γνωρίζω).

 

Σκοπεύεω να καλέσω αύριο της εταιρία που μου έκανε την εγκατάσταση, απλώς δεν είμαι σίγουρος αν πρόκειται για κακή εγκατάσταση ή για προβληματικό κλιματιστικό...

 

Οι γνώστες του αντικειμένου τι λέτε?

To καλοκαιρι η υγρασια που υπαρχει στον αερα υγροποιειται στη εσωτερικη μοναδα.Η αποστραγγγιση της εξωτερικης ειναι για το χειμωνα.

 

Απο οτι φαινεται δεν εχει γινει σωστη εγκατασταση της υδροροης στην εσωτερικη μοναδα.Μπορει να μην το εχουν οριζοντιώσει σωστα μπορει να ειναι τρυπια η σωληνα αποστραγγισης.

Επειγοντως καλεσε αυτον που το εγκατεστησε.Προσεχε μην παει νερο στην τροφοδοσια του κλιματιστικου που συνηθως συνδεεται σε καποιο κουτι του τειχου.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατά την εγκατάσταση μου μυρίζει κ είμαι 99% σίγουρος. Εμένα τουλάχιστον τα κλιματιστικά μου στο σπίτι δεν βγάζουν νερό από μέσα :p
Link to comment
Share on other sites

To καλοκαιρι η υγρασια που υπαρχει στον αερα υγροποιειται στη εσωτερικη μοναδα.Η αποστραγγγιση της εξωτερικης ειναι για το χειμωνα.

 

Απο οτι φαινεται δεν εχει γινει σωστη εγκατασταση της υδροροης στην εσωτερικη μοναδα.Μπορει να μην το εχουν οριζοντιώσει σωστα μπορει να ειναι τρυπια η σωληνα αποστραγγισης.

Επειγοντως καλεσε αυτον που το εγκατεστησε.Προσεχε μην παει νερο στην τροφοδοσια του κλιματιστικου που συνηθως συνδεεται σε καποιο κουτι του τειχου.

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Από την πρώτη στιγμή που το αντιλήφθηκα φυσικά έκλεισα το κλιματιστικό για να μην έχουμε τπτ βραχυκυκλώματα με καλώδια ρεύματος. Και εννοείται πως θα καλέσω την εταιρία που μου έκανε την εγκατάσταση... :mad:

 

Απλώς αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι το γεγονός ότι από την Τρίτη που το έχω το μηχάνημα δεν έχει στάξει ούτε σταγόνα, ενώ σήμερα ξαφνικά έσταξε αρκετό νερό μαζεμένο... :confused:

Λάθος κατά την εγκατάσταση μου μυρίζει κ είμαι 99% σίγουρος. Εμένα τουλάχιστον τα κλιματιστικά μου στο σπίτι δεν βγάζουν νερό από μέσα :p

Ναι, το είχα καταλάβει ότι δεν είναι 100% φυσιολογικό να βγάζει νερό από μέσα. :p

Link to comment
Share on other sites

To καλοκαιρι η υγρασια που υπαρχει στον αερα υγροποιειται στη εσωτερικη μοναδα.Η αποστραγγγιση της εξωτερικης ειναι για το χειμωνα.

 

Απο οτι φαινεται δεν εχει γινει σωστη εγκατασταση της υδροροης στην εσωτερικη μοναδα.Μπορει να μην το εχουν οριζοντιώσει σωστα μπορει να ειναι τρυπια η σωληνα αποστραγγισης.

Επειγοντως καλεσε αυτον που το εγκατεστησε.Προσεχε μην παει νερο στην τροφοδοσια του κλιματιστικου που συνηθως συνδεεται σε καποιο κουτι του τειχου.

 

Το πιο πιθανο ειναι να φταιει η εγκατσταση..δηλαδη να μην εχει αρκετη κλιση και να γυρνουν τα νερα πισω στο εσωτερικο μηχανημα..

Αλλη πιθανοτητα ειναι να εχει προβλημα το μηχανημα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να φταιει η εγκατσταση..δηλαδη να μην εχει αρκετη κλιση και να γυρνουν τα νερα πισω στο εσωτερικο μηχανημα..

Αλλη πιθανοτητα ειναι να εχει προβλημα το μηχανημα

Δεν είμαι σίγουρος τί ακριβώς εννοείς με τον όρο "κλίση", αλλά οπτικά το μηχάνημα φαίνεται απόλυτα στοιχισμένο και κάθετο με τον τοίχο. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος τί ακριβώς εννοείς με τον όρο "κλίση", αλλά οπτικά το μηχάνημα φαίνεται απόλυτα στοιχισμένο και κάθετο με τον τοίχο. :worry:

 

Το μηχανημα εχει κατι σωληνες που οδηγουν στο εξωτερικο μηχανημα..μια απο αυτες ειναι η αποχετευση που λεμε. Αυτη βγαζει το νερο εξω και μερικες φορες στην εγκατασταση εχει κλιση ανηφορικη προς τα εξω με αποτελεσμα να μαζευεται το νερο στο εσωτερικο μηχανημα και να σταζει..

 

Αυτο το εχω ακουσει απο τον αδερφο μου που ειναι ψυκτικος και ειναι το πιο συχνο σε τετοια προβληματα

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Και σωστή εγκατάσταση να έχει γίνει μπορεί να προκύψει από αλλού η ζημιά.Μου έχει τύχει εμένα παλιά,είχα βάλει στο μπαλκόνι ένα μπουκάλι 1.5lt και το στόμιο της υδροροής το είχα μέσα στο μπουκάλι για να μην το πάρει ο αέρας..μια μέρα ξέχασα να το αδειάσω με αποτέλεσμα να "φράξει" και το νερό που ήταν να βγαίνει έξω γύρισε πίσω στην εσωτερική μονάδα και φυσικά ξεχείλισε..πολύμπριζα κάτω από το aircondition,τηλεοράσεις στερεοφωνικά,ένας χαμός.Ευτυχώς δεν είχαμε απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει αυτο;;;:worry:

 

 

Τα πέτρινα σπίτια δεν αντέχουν το βάρος και για αυτό το λόγο τα βάζουν κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Και σωστή εγκατάσταση να έχει γίνει μπορεί να προκύψει από αλλού η ζημιά.Μου έχει τύχει εμένα παλιά,είχα βάλει στο μπαλκόνι ένα μπουκάλι 1.5lt και το στόμιο της υδροροής το είχα μέσα στο μπουκάλι για να μην το πάρει ο αέρας..μια μέρα ξέχασα να το αδειάσω με αποτέλεσμα να "φράξει" και το νερό που ήταν να βγαίνει έξω γύρισε πίσω στην εσωτερική μονάδα και φυσικά ξεχείλισε..πολύμπριζα κάτω από το aircondition,τηλεοράσεις στερεοφωνικά,ένας χαμός.Ευτυχώς δεν είχαμε απώλειες.

+1

Όταν κάτι φράξει το σωληνάκι που βγάζει έξω την υγρασία, η υγρασία γυρνάει μέσα κ βγαίνει από την εσωτερική μονάδα. Μου χει τύχει κ μένα!

Πολύ πιθανή εξήγηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα πέτρινα σπίτια δεν αντέχουν το βάρος και για αυτό το λόγο τα βάζουν κάτω.

 

Ναι,αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα.. αν δεν το προσεξες το εξωτερικο μηχανημα το εχει βαλει αναποδα.(χαχα)ο ανεμιστηρας δηλαδη να ειναι στραμμενος προς τον τοιχο.

Γι αυτο ειπα οτι ειναι πολυ κουμπουρας ο τεχνικος..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα.. αν δεν το προσεξες το εξωτερικο μηχανημα το εχει βαλει αναποδα.(χαχα)ο ανεμιστηρας δηλαδη να ειναι στραμμενος προς τον τοιχο.

Γι αυτο ειπα οτι ειναι πολυ κουμπουρας ο τεχνικος..

 

 

:lol: Δεν το είχα προσέξει, με ποια λογική το έβαλε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

:lol: Δεν το είχα προσέξει, με ποια λογική το έβαλε έτσι!

 

Μακαρι να ξερα...

Εθνικο Μετσοβιο Πανεπιστουμπιο πρεπει να εχει τελειωσει ο συγκεκριμενος τεχνικος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου προβλήματος που είχα (έσταζε νερό από το εσωτερικό σώμα), ήρθε σήμερα ένας τεχνικός και υποτίθεται ότι κοίταξε το πρόβλημα (δεν ξέρω λεπτομέριες γιατί ήμουν στο γραφείο την ώρα που ήρθε). Απ' ότι μου είπε ο πατέρας μου, υποτίθεται ότι είχε κουνηθεί ένας σωλήνας στο πίσω μέρος του σώματος, με αποτέλεσμα να μην στέλνει το νερό έξω.

 

Ο τεχνικός λέει το έφτιαξε, και είπε στον πατέρα μου ότι σε κανα μισάωρο θα άρχιζε να βγάζει νερό απο το εξωτερικό σώμα (και φυσικά έφυγε μετά από αυτό).

 

Το θέμα είναι ότι έχουν περάσει 4-5 ώρες από τότε και νερό από το εξωτερικό σώμα δεν έχει βγάλει ούτε σταλιά... Πολύ φοβάμαι ότι ο "τεχνικός" δεν έκανε τπτ. :mad:

 

Όντως το air condition πρέπει να βγάζει νερό (από τον εξωτερικό σωλήνα) σχεδόν αμέσως ή έλεγε μαμακίες ο "τεχνικός"?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Άλλη θερμοκρασία "δίνω" στο κλιματιστικό μέσω του τηλεκοντρόλ, και άλλη θερμοκρασία έχει το δωμάτιο (σύμφωνα με την μέτρηση του ίδιου του air condition). Βέβαια οι δύο θερκοκρασίες είναι κοντινές, αλλά όχι ίδιες.

 

Τι παιζει? Μάλλον δεν έχω καταλάβει καλά κάτι...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

H θερμοκρασία που έχει το δωμάτιο είναι βέβαια η πραγματική θερμοκρασία του δωματίου σου βρε ενώ η θερμοκρασία που δίνεις εσύ είναι η επιθυμητή θερμοκρασία, εκεί που θες να φτάσει η θερμοκρασία δωματίου δηλαδή.

Όταν οι δύο θερμοκρασίες εξομοιωθούν τότε το κλιματιστικό πρέπει να σταματήσει να δουλεύει γιατί δε θες να κρυώσει κι άλλο προφανώς. Αυτό είναι κ το πρόβλημα της κοπελιάς πιο πάνω, ότι δε σταματάει ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη ερώτηση.

 

Είναι φυσιολογικό να στάζουν νερό οι χάλκινοι σωλήνες στο εξωτερικό σώμα?

Είναι κάποια υγροποποιηση υδρατμών ή παίζει καμιά διαρροή???

 

http://www.imageshack.gr/files/5pts6mjb4t85txa0zs35_thumb.jpg

 

Αν είναι φυσιολογικό, ενδέχεται να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στο μέλλον έτσι όπως είναι (καθώς στάζει βρέχει στην άκρη και το ίδιο το εξωτερικό σώμα...)??

Link to comment
Share on other sites

Εχω το παραπάνω κλιματιστικό(Hitachi air exchanger inverter) και αρχισε να ανάβει ενα πρασινο λαμπακι τερμα αριστερά.

Τι σημαίνει αυτό?σημερα άναψε μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το παραπάνω κλιματιστικό(Hitachi air exchanger inverter) και αρχισε να ανάβει ενα πρασινο λαμπακι τερμα αριστερά.

Τι σημαίνει αυτό?σημερα άναψε μόνο του.

Καθαρισμος φιλτρων...

Συμπληρωσαν 200 ωρες..

Το γραφει και το manual...:O:rolleyes:

 

Να κανω και μια γενικη ερωτηση για τα inverter.

Οταν βαζουμε οποιοδηποτε κλιματιστικο να πιασει θερμοκρασια

π.χ 26 βαθμους και τον ανεμιστηρα στο αυτοματο θα δουλεψει στην αρχη στη μεγιστη ταχυτητα και μετα θα ελλατωσει.

 

Εαν εγω το βαλω στους 26 σε χαμηλη ταχυτητα εξ αρχης θα ειναι σιγουρα πιο δυσκολο να τους πιασει αλλα εαν και οταν τους πιασει θα σταματησει;Αφου αν σταματησει θα ειναι πολυ δυσκολο να διατηρησει τη θερμοκρασια λογω μικρης ταχυτητας-ροης αερα.

 

Ή απλα θα βγαζει 26 βαθμους θερμοκρασια εξερχομενου αερα;

 

Και μηπως στη πρωτη περιπτωση το κλιματιστικο καταναλωνει πιο πολυ ρευμα;Δηλαδη πρεπει να δουλευει ο συμπιεστης συνεχεια ετσι ωστε με λιγο αερα τα στοιχεια να ειναι οσο πιο κρυα γινεται για να ψυχει πιο πολυ το χωρο;

Εννοω οτι το να δουλευει max και μετα ρελαντι μηπως ειναι πιο οικονομικο;

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη ερώτηση.

 

Είναι φυσιολογικό να στάζουν νερό οι χάλκινοι σωλήνες στο εξωτερικό σώμα?

Είναι κάποια υγροποποιηση υδρατμών ή παίζει καμιά διαρροή???

 

http://www.imageshack.gr/files/5pts6mjb4t85txa0zs35_thumb.jpg

 

Αν είναι φυσιολογικό, ενδέχεται να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα στο μέλλον έτσι όπως είναι (καθώς στάζει βρέχει στην άκρη και το ίδιο το εξωτερικό σώμα...)??

Αν κρινω απο τη φωτο επειδη δεν εχει αρμαφλεξ (αυτο το μονωτικο)σε

εκεινο το σημειο ειναι λογικο να σταζει,,,υγροποιηση ειναι μην ανησυχεις:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

ο Αισθητήρας παρόλο αυτά πρέπει να είναι μια χαρά γιατι μόλις έβρεξε και δρόσισε λειτουργεί και στο ΖΕΣΤΟ πλέον.

 

AnnaMichalaki τα λες λίγο μπερδεμένα...

Εννοείς ότι έβγαλε ζεστό από μόνο του μόλις έπεσε η θερμοκρασία?

Μήπως το έχεις στην αυτόματη λειτουργία (το σηματάκι με το τετράγωνο) και όχι στη ψύξη (το αμέσως επόμενο function)?

 

Τώρα απο κει και πέρα αν και το κλιματιστικό βγάζει κρύο το θερμόμετρο δωματίου είναι στο 29 με 30 παντα....

 

Αυτό που λες δε παίζει. Είσαι σίγουρη ότι βγάζει συνέχεια κρυο αέρα (14-15 C κοντα στις περσίδες) και παρόλα αυτά δε κρυώνει 20 ΤΜ? Βεβαιώσου ότι είναι στη λειτουργία ψύξης και βάλε μια θερμοκρασία 26-27.

Σορυ αν είναι χαζό και basic το σχόλιο που θα κάνω αλλά σου υπενθυμίζω ότι άλλο η εσωτερική μονάδα, και άλλο η εξωτερική. Όταν λειτουργεί η εξωτερική, τοτε σίγουρα θα λειτουργεί και η εσωτερική. Το αντίστροφο όμως δεν ισχύει. Στη ψύξη το firstline , η εσωτερική μονάδα λειτουργεί πάντα, απλώς μόλις πιάσει την επιλεγμένη θερμοκρασία, σταματάει η εξωτερική (συμπιεστής) και η εσωτερική γυρνάει σε ανεμιστήρα μόνο.

 

Δοκίμασε σε αφυγρανση(μόνο) να μας πεις τι κάνει. Θα πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα (5-10 λεπτά) να σταματάνε ΚΑΙ οι 2 μονάδες.

Αν δε σταματάνε τότε δε φταίει ο αισθητήρας...

 

Επίσης πως στο καλό πλήρωσες τεχνικό, αφού έχει εγγύηση????

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

η εγγυηση καλυπτει μονο τα ανταλλακτικα και οχι την εργασια

επισης για να ισχυει η εγγυηση πρεπει να γινεται καθε χρονο το προβλεπομενο service

Link to comment
Share on other sites

Σκέπτομαι για φορητό κλιματιστικό τύπου: http://www.megamarket.gr/olimpiasplendidissimo11he-p-59556.html έχει κανένας καμία γνώμη;;;

 

καλησπερα , αν δεν σου χρειαζεται η ''φορητοτητα'' καλα ειναι να παρεις κανονικο γιατι με τα ιδια λευτα θα παρεις inverter !

Link to comment
Share on other sites

Δεν με προβληματίζει η κατανάλωση όσο ο θόρυβος και η μάρκα.

Olimpia Splendid Issimo πρώτη φορά την ακούω.

Με τα νερά τι παίζει στα φορητά;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...