Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από καλύτερη σκέψη αλλά και σε όσα διάβασα εδώ αποφάσισα να κάνω την υπέρβαση και έχω βρει δυο μοντέλα και χρειάζομαι την βοήθεια σας για την επιλογή

 

panaysonic 12.000btu λογικά japan

http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&itmId=13429&catId=222&la=1

 

toyotomi 14.000btu αλλά china

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17446

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα και ρώτησα και τα έμαθα αναλυτικότερα..

Απο τη Δευτέρα 8 Ιουνίου οσοι αγοράζουν κλιματιστικό νέας τεχνολογίας αντικαθιστώντας το παλαιό τους, ( θα έχουν επιδότηση 35%) σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοίνωσε χθες το υπουργείο Ανάπτυξης.

Το πρόγραμμα θα έχει διάρκεια 6 μηνών και θα επιδοτεί με ποσό που θα φτάνει μέχρι τα 500 ευρώ την αγορά ενός καινούργιου κλιματιστικού .

 

Επιδοτούνται συγκεκριμένα όλα τα κλιματιστικά τοίχου, δαπέδου και οροφής, ανεξαρτήτως ηλικίας και μεγέθους (από 9.000 μέχρι και 24.000 ΒΤU), ενώ κάθε καταναλωτής θα μπορεί να αποσύρει το πολύ μέχρι 2 συσκευές. Βασική προϋπόθεση για να πάρει κανείς την επιδότηση είναι η απόκτηση κλιματιστικού υψηλής ενεργειακής κλάσης (inverter Α ή Β στις μεγάλες συσκευές), ενώ δεν επιδοτούνται συσκευές για επαγγελματικούς χώρους.

 

Δεδομένου ότι το μέσο κλιματιστικό inverter που αγοράζεται σήμερα είναι η κατηγορία των 12.000 ΒΤU και κοστίζει 800 ευρώ, ο μέσος όρος της επιδότησης θα κυμανθεί στα 280 ευρώ ανά συσκευή, και επομένως ο καταναλωτής θα πληρώσει από την τσέπη του τα 520 ευρώ της διαφοράς. Ένα αντίστοιχης απόδοσης συμβατικό κλιματιστικό, κοστίζει σήμερα μεταξύ 400-500 ευρώ. Άρα με την επιδότηση ο καταναλωτής αγοράζει στην ουσία ένα inverter στην τιμή ενός συμβατικού.

 

Για να κατανοήσει τώρα κανείς τι εξοικονόμηση θα επιτύχει, ο λογαριασμός στη ΔΕΗ που αντιστοιχεί σε ένα συμβατικό κλιματιστικό 12.000 ΒΤU που δουλεύει 8 ώρες την ημέρα τους τρεις καλοκαιρινούς μήνες (για 100 ημέρες τον χρόνο), υπολογίζεται σε περίπου 155 ευρώ. Για ένα αντίστοιχο inverter ο λογαριασμός είναι στα 129 ευρώ (20% χαμηλότερα).

 

Αν όντως κερδίζεις μόνο ένα 20% στην κατανάλωση, απλά δεν αξίζει!

Ρώτησα σε ένα κατάστημα και μου είπαν πως το πιο ενεργειακά αποδοτικό μοντέλο θα καίει 30% λιγότερο από το 10ετίας κλιματιστικό μου.

Εγώ νόμιζα πως θα έκαιγε 3 φορές λιγότερο...

 

Τελικά τί ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ALIEN_3_ τα panasonic είναι κορυφή και συνήθως είναι made in japan οχι china.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προς τα εκεί κλείνω, το τουοτομι ειναι βέβαια 14αρι αλλά china και με χαλάει κάπως ,επίσεις έχει και περισσότερα db θορύβου
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό σε ένα σπίτι είναι οτι ο αναπνευστήρας σε έναν άρρωστο άνθρωπο.

Με λίγα λόγια λόγο κακής σχεδίασης των σπιτιών και γενικότερα των πόλεων έχουμε το συγγκεκριμένο θέμα. Θεωρώ το μέτρο της επιδότησης απαράδεκτο για την οικονομία γιατί όπως και με την μείωση των τελών ταξινόμησης των αυτοκινήτων, και τώρα πάλι διώχνουμε τα χρήματα μας στο εξωτερικό στον κάθε Κινέζο και Κορεάτη.

Η μείωση της κατανάλωσης στην ενέργεια της τάξης του 20% εξαναμίζεται πολάκης μπροστά στην ενέργεια παραγωγής, συσκευασίας, αποστολής και τοποθέτησης των καινούργιων κλιματιστικών.

Αντί να κοιτάξουμε το πρόβλημα στην ουσία, πετάμε λεφτά σε τρίχες.

Θα μπορούσαν τα λεφτά της επιδότησης, να τα έδειναν για να μπει εξωτερική θερμομώνοση στα κτίρια, αλλαγή κουφωμάτων, τοποθέτηση ταρατσόκηπου και σκιάστρων και γενικότερα να φυτέψουν όλη την Αθήνα η οποία είναι πλήρος τσιμεντοποιημένη η οποία δεν έχει ούτε σκίαση από δέντρα αλλά και απορροφά όλη την θερμότητα σαν σφουγγάρι. Και επίσης θα κινούσαμε και την εσωτερική οικονομία μας και όχι να διώχνουμε συνάλλαγμα.

Και όλα αυτά για κινήσουμε ένα μικρό λόμπι της κοινωνίας όπως τους μεγαλοκαταστηματάρχες των ηλεκτρονικών. Αντί να εστιάσουν στο πραγματικό ενεργιακό πρόβλημα της πόλης, ασχολούντε με το τελευταίο παρακλάδι. Αντί να κάνουν τον ασθενή καλά, του βάζουν καλύτερο αναπνευστήρα και τον διατηρούν άρρωστο.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

dimitriossara έχει αρκετά Panasonic που είναι Made in japan,οπως π.χ

Panasonic Inverter e-ion CS/CU E9HKE W

Panasonic CS/CU TE9DKE

 

Περισσότερα εδώ http://www.climasolutions.gr/220/2602.aspx

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κοιτάξουμε το πρόβλημα στην ουσία, πετάμε λεφτά σε τρίχες.

Θα μπορούσαν τα λεφτά της επιδότησης, να τα έδειναν για να μπει εξωτερική θερμομώνοση στα κτίρια, αλλαγή κουφωμάτων, τοποθέτηση ταρατσόκηπου και .

υπηρχε επιδοτηση για ταρατσες...

για τις υπολοιπες λενε μεσα στις επομενες βδομαδες http://www.energia.gr/article.asp?art_id=25162

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω ένα παράξενο πρόβλημα.

Έχω ένα panasonic 9 inverter το οποίο στάζει η εσωτερική μονάδα! και το παράξενο είναι πως έβαλα σήμερα ένα samsung inverter 24 το οποίο πάλι στάζει η εσωτερική μονάδα!!! Μάλιστα, το έβαλα σε αφύγρανση και άρχισε να βρέχει!

Το σπίτι έχει προεγκατάσταση .

Πήγα στο panasonic και έριξα μία κανάτα νερό στο ψυγείο της εσωτερικής μονάδας και το νερό βγήκε από τον σωλήνα του νερού τρέχοντας, δηλαδή δεν πρέπει να είναι βουλωμένο.

Και έχω τρελλλλλλαθεί !

Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

όταν αντιμετώπισα το ίδιο, είχε διπλώσει ο σωλήνας της εξόδου του νερού...τώρα αν το τσέκαρες και είσαι σίγουρος ότι δεν έχει βουλώσει, είναι ώρα να καλέσεις ψυκτικό...:worry:
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό σε ένα σπίτι είναι οτι ο αναπνευστήρας σε έναν άρρωστο άνθρωπο.

Με λίγα λόγια λόγο κακής σχεδίασης των σπιτιών και γενικότερα των πόλεων έχουμε το συγγκεκριμένο θέμα. Θεωρώ το μέτρο της επιδότησης απαράδεκτο για την οικονομία γιατί όπως και με την μείωση των τελών ταξινόμησης των αυτοκινήτων, και τώρα πάλι διώχνουμε τα χρήματα μας στο εξωτερικό στον κάθε Κινέζο και Κορεάτη.

Η μείωση της κατανάλωσης στην ενέργεια της τάξης του 20% εξαναμίζεται πολάκης μπροστά στην ενέργεια παραγωγής, συσκευασίας, αποστολής και τοποθέτησης των καινούργιων κλιματιστικών.

Αντί να κοιτάξουμε το πρόβλημα στην ουσία, πετάμε λεφτά σε τρίχες.

Θα μπορούσαν τα λεφτά της επιδότησης, να τα έδειναν για να μπει εξωτερική θερμομώνοση στα κτίρια, αλλαγή κουφωμάτων, τοποθέτηση ταρατσόκηπου και σκιάστρων και γενικότερα να φυτέψουν όλη την Αθήνα η οποία είναι πλήρος τσιμεντοποιημένη η οποία δεν έχει ούτε σκίαση από δέντρα αλλά και απορροφά όλη την θερμότητα σαν σφουγγάρι. Και επίσης θα κινούσαμε και την εσωτερική οικονομία μας και όχι να διώχνουμε συνάλλαγμα.

Και όλα αυτά για κινήσουμε ένα μικρό λόμπι της κοινωνίας όπως τους μεγαλοκαταστηματάρχες των ηλεκτρονικών. Αντί να εστιάσουν στο πραγματικό ενεργιακό πρόβλημα της πόλης, ασχολούντε με το τελευταίο παρακλάδι. Αντί να κάνουν τον ασθενή καλά, του βάζουν καλύτερο αναπνευστήρα και τον διατηρούν άρρωστο.

Και οσο περισσοτερα αρκουδισια μπαινουν,τοσο η κατασταση γινεται χειροτερη,γιατι ολη η ζεστη που βγαινει απο μεσα παει εξω και ανεβαζει τη θερμοκρασια του αερα.

Και κατι,που δεν ειδα να το λεει κανεις,και δεν ξερω γιατι.

Αμα δουλευει αρκουδισιο,ΔΕΝ πρεπει να υπαρχει τεντα στο χωρο που ειναι η εξωτερικη μοναδα,γιατι φυλακιζει η τεντα το ζεστο αερα,και ετσι η μοναδα,βλεπει 45 βαθμους,αντι για 37,πχ., που υπαρχουν,και ετσι δεν μπορει να δουλεψει σωστα.

Εκανα πειραμα με θερμομετρο,και βρηκα 7 βαθμους διαφορα,με την τεντα κατω ,και ανεβασμενη.

Ξερετε τι ειναι 7 βαθμοι;

ΥΓ.Αμα υπαρχει πολυς ηλιος καποιες ωρες,σηκωστε την τεντα οσο μπορειτε τοτε,και μετα ολη πανω.

 

Τελικα,να παρω Τοσιμπα , Mitsu.., ή Daikin ururu;

Εχω ενα χωρο,καμια 45 τετραγωνικα ενιαιο σαλονι-κουζινα,και εχω ενα General Fujitsu 18.000 μοναδες, καμια 15ρια χρονων,και δεν ειμαι ευχαριστημενος,χωρια οτι μυριζει κουζινιλα.

Γι αυτο,λογω της αποσυρσης,λεω να χτυπησω ενα πολυ καλο,να τελειωνει η ιστορια,γιατι εχω και τη μανα μου,που ειναι πολυ μεγαλη στην ηλικια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μηπως ξερει κανεις για τα AUX?Εχω ακουσει καλα λογια ,μηπως εχει κανεις προσωπικη εμπειρια?

Ευχαριστω.

Δεν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει?

Μην πάρουμε γουρούνι στο σακί....:D

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σπίτι μου κλιματιστικό. Το δοκίμασα χτες, που είχε ζέστη. Δεν έβγαζε ψύξη, παρά μόνο αέρα όπως και ο ανεμιστήρας.

Μιας και είναι Κυριακή και δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνω κάτι με τεχνικό, έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

 

Μπορεί να είναι κάτι λάθος στην εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Νικήτας

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σπίτι μου κλιματιστικό. Το δοκίμασα χτες, που είχε ζέστη. Δεν έβγαζε ψύξη, παρά μόνο αέρα όπως και ο ανεμιστήρας.

Μιας και είναι Κυριακή και δεν υπάρχει δυνατότητα να κάνω κάτι με τεχνικό, έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

 

Μπορεί να είναι κάτι λάθος στην εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Νικήτας

 

είχα πάθει ακριβώς το ίδιο μετά την εγκατάσταση...προφανώς όταν έκοβαν τις σωληνώσεις για την τοποθέτηση χάθηκε όλο το φρέον...που σημαίνει φωνάζεις από βδομάδα τον τεχνικό, τσεκάρει πρώτα να δει αν έχει διαρροή,έπειτα στο γεμίζει φρέον και όλα καλά..:)

Link to comment
Share on other sites

πιαδια επειδη βλεπω οτι ακομα δεν εχουν βγει προσφορες για δωρεαν εγκατασταση, πειτε μου λιγο τι τιμες παιζουν. βλεπω κωτσοβολος για απλη εγκατασταση 80 €. πολλα ειναι ή λιγα?
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστικό σε ένα σπίτι είναι οτι ο αναπνευστήρας σε έναν άρρωστο άνθρωπο.

Με λίγα λόγια λόγο κακής σχεδίασης των σπιτιών και γενικότερα των πόλεων έχουμε το συγγκεκριμένο θέμα. Θεωρώ το μέτρο της επιδότησης απαράδεκτο για την οικονομία γιατί όπως και με την μείωση των τελών ταξινόμησης των αυτοκινήτων, και τώρα πάλι διώχνουμε τα χρήματα μας στο εξωτερικό στον κάθε Κινέζο και Κορεάτη.

Η μείωση της κατανάλωσης στην ενέργεια της τάξης του 20% εξαναμίζεται πολάκης μπροστά στην ενέργεια παραγωγής, συσκευασίας, αποστολής και τοποθέτησης των καινούργιων κλιματιστικών.

Αντί να κοιτάξουμε το πρόβλημα στην ουσία, πετάμε λεφτά σε τρίχες.

Θα μπορούσαν τα λεφτά της επιδότησης, να τα έδειναν για να μπει εξωτερική θερμομώνοση στα κτίρια, αλλαγή κουφωμάτων, τοποθέτηση ταρατσόκηπου και σκιάστρων και γενικότερα να φυτέψουν όλη την Αθήνα η οποία είναι πλήρος τσιμεντοποιημένη η οποία δεν έχει ούτε σκίαση από δέντρα αλλά και απορροφά όλη την θερμότητα σαν σφουγγάρι. Και επίσης θα κινούσαμε και την εσωτερική οικονομία μας και όχι να διώχνουμε συνάλλαγμα.

Και όλα αυτά για κινήσουμε ένα μικρό λόμπι της κοινωνίας όπως τους μεγαλοκαταστηματάρχες των ηλεκτρονικών. Αντί να εστιάσουν στο πραγματικό ενεργιακό πρόβλημα της πόλης, ασχολούντε με το τελευταίο παρακλάδι. Αντί να κάνουν τον ασθενή καλά, του βάζουν καλύτερο αναπνευστήρα και τον διατηρούν άρρωστο.

 

Εγραψες παλληκαρι μου.

Δηλαδη για να γλυτωσω 30-40-50 ευρω την σαιζον,να δωσω 300-400-500?

Οχι βεβαια,θα κρατησω το sharp μου του 92 made in japan που δουλευει αψογα το καημενο.Και δεν αδιαφορω για την φυση,αδιαφορω για τις τσεπες των καταστηματων.Τωρα που γραφω εχω το sharp fan speed low,θερμοκρασια 24 βαθμους,και timer για 3 ωρες και παγωωωωνωωωωωωω

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να το αλλαξω το καυμενο το fUJITSU του 85 ,γιατι μυριζει κουζινιλα,μιας και ειναι σε ενιαιο δωματιο κουζινα- σαλονι,και να παρω ενα DAIKIN ururu,που κανει διαφορα.

Ειναι πανακριβο,αλλα δεν τη μπορω τη μυρωδια.

Και παρ ολο που η επιφανεια του χωρου,ειναι καμια 45 μετρα,δεν το βλεπω να τα καταφερνει με τις 18.000 btu που εχει,μιας και εχει στο ταβανι, το ρετιρε του απο πανω και ζεσταινεται.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

είχα πάθει ακριβώς το ίδιο μετά την εγκατάσταση...προφανώς όταν έκοβαν τις σωληνώσεις για την τοποθέτηση χάθηκε όλο το φρέον...που σημαίνει φωνάζεις από βδομάδα τον τεχνικό, τσεκάρει πρώτα να δει αν έχει διαρροή,έπειτα στο γεμίζει φρέον και όλα καλά..:)

το ιδιο ειχε παθει και ο πατερας μου. και του ελεγε ο τεχνικος ο πρωτος που ηρθε να το δει οτι ετσι δουλευει.

ανεβαινω πανω, το βλεπω οτι φερνει αερα απο εξω, ακουει κατι καντηλια ο τυπος και μετα βρηκε οτι ειχε τσακισει ενας σωληνας και ειχε φυγει το φρεον.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι κατά πόσο μπορεί κάποιος με ασφάλεια να καθαρίσει από μόνος του το/τα φίλτρα του κλιματιστικού του;

 

Επίσης γνωρίζει κανείς σχετικά με τη νόσο των λεγεωνάριων; Τί ακριβώς είναι και που αναφέρεται;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι κατά πόσο μπορεί κάποιος με ασφάλεια να καθαρίσει από μόνος του το/τα φίλτρα του κλιματιστικού του;

 

Επίσης γνωρίζει κανείς σχετικά με τη νόσο των λεγεωνάριων; Τί ακριβώς είναι και που αναφέρεται;

ειναι ευκολο να βγαλεις τα φιλτρα, και τα καθαριζεις με απορυπαντικο.

καλο ειναι μια φορα το χρονο να ερθει ο μαστορας να σου ριξει και το ειδικο σπρευ που εχουν για τους μυκητες.

Link to comment
Share on other sites

είχα πάθει ακριβώς το ίδιο μετά την εγκατάσταση...προφανώς όταν έκοβαν τις σωληνώσεις για την τοποθέτηση χάθηκε όλο το φρέον...που σημαίνει φωνάζεις από βδομάδα τον τεχνικό, τσεκάρει πρώτα να δει αν έχει διαρροή,έπειτα στο γεμίζει φρέον και όλα καλά..:)

 

 

Σήμερα πάντως ήρθε ο τεχνικός που μου το εγκατέστησε και μου είπε ότι είναι προβληματικό το μηχάνημα (ΤΟΥΤΟΜΙ GAN Α135Ι), μάλλον έχει διαρροή!!!!....

 

Και φυσικά τώρα, πρέπει να το δει η αντιπροσωπιεία κλπ κλπ, και να βρει μέρα που να μπορώ και γω... η πλάκα είναι ότι έχω πληρώσει και 200 ευρώ για 5ετή εγγύηση, και το μηχάνημα είναι προβληματικό.

 

Μα καλά, δεν θα πρεπε να υπάρχει άμεση εξυπηρέτηση όταν ένα μηχάνημα είναι καινούργιο και έχει πρόβλημα; Πόσες φορές πρέπει να λείχω από την δουλειά μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πάντως ήρθε ο τεχνικός που μου το εγκατέστησε και μου είπε ότι είναι προβληματικό το μηχάνημα (ΤΟΥΤΟΜΙ GAN Α135Ι), μάλλον έχει διαρροή!!!!....

 

Και φυσικά τώρα, πρέπει να το δει η αντιπροσωπιεία κλπ κλπ, και να βρει μέρα που να μπορώ και γω... η πλάκα είναι ότι έχω πληρώσει και 200 ευρώ για 5ετή εγγύηση, και το μηχάνημα είναι προβληματικό.

 

Μα καλά, δεν θα πρεπε να υπάρχει άμεση εξυπηρέτηση όταν ένα μηχάνημα είναι καινούργιο και έχει πρόβλημα; Πόσες φορές πρέπει να λείχω από την δουλειά μου;;;

 

Δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα. Δε μου έχει τύχει ποτέ να γίνει άμεση αντικατάσταση.

Θα έπρεπε όμως το κατάστημα που σου το πούλησε να να αντικαταστήσει άμεσα με καινούριο. Έτσι γίνεται στον προηγμένο τμήμα του πλανήτη...

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για τα φορητα κλιματιστικα κανουν δουλεια εχουν καλη αποδοση οπως ενα εγκατεστημενο; εχουν καποιο συγκεκριμενο μειονεκτημα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι σε διλλημα. Νοικιαζω και ειπα να βαλω σπιτι ενα κλιματιστικο. Το θεμα ειναι τι με συμφερει να κανω: Να παρω ενα φτηνο και μετα να το αφησω σπιτι οταν ξενοικιασω ή να παρω κατι καλό και μετα να το παρω μαζι μου παρα τα εξοδα απεγκαταστασης. Το θεμα ειναι οτι αν το βγαλω μετα θα κλεινω και τρυπες. Το δεδομενο ειναι οτι σε συζητηση με τον ιδιοκτητη αν ειναι να φυγω αυτος μου δινει τα μισα λεφτα και το κλιματιστικο μενει στο σπιτι.απο αυτη την αποψη δε συμφερει να παρω ακριβο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...