Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά για τα Carrier γνωρίζει κάποιος?Έχει βάλει κανένας?Θέλουμε να βάλουμε στο σπίτι 2 κλιματιστικά και εκτός φυσικά απο Mitsu μας πρότειναν και τα Carrier σαν πιο οικονομική λύση.
Link to comment
Share on other sites

Πάνω που ήθελα να ανοίξω θέμα. Στην Αθήνα που μένω μόνιμα στα δωμάτια έχουμε Fujitsu 9000 BTU από το 1999 ή το 2000. Στο δωμάτιο των γονιών μου και του αδερφού μου είναι παράδεισος. Από αυτό που είναι στο δωμάτιό μου δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος. Τα πρώτα 1-2 χρόνια το άνοιγα στους 23-24 βαθμούς και πάγωνα. Τώρα το βάζω στους 18 και νιώθω σαν να μην κάνει τίποτα. Κάθε 2 εβδομάδες καθαρίζω τα φίλτρα του μηχανήματος στο δωμάτιο και κάθε χρόνο έρχεται τεχνικός για συντήρηση σε εσωτερική και εξωτερική μονάδα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει αλλά πραγματικά μου έρχεται να το πετάξω. Είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο με τον γονιών μου και του αδερφού μου. Για το Mitsubishi στο σαλόνι τι να πω... 24000 BTU και αν κάνεις το λάθος να το βάλεις στην χαμηλότερη θερμοκρασία (16 βαθμοί νομίζω) δεν μπορείς να σταθείς, παγώνεις. Αν μείνει ανοιχτή η πόρτα του σαλονιού (και φυσικά των χώρων που λέω παρακάτω) πιάνει: κουζίνα, τουαλέτα, διάδρομο!!! Επίσης όταν ξεκινάει να δουλεύει η εξωτερική μονάδα χαμηλώνουν για 1 δευτερόλεπτο όλα τα φώτα του σπιτιού. Άριστα λοιπόν για το Mitsubishi του σαλονιού, 2 για το δικό μου Fujitsu...

Τώρα για την Ηγουμενίτσα που σπουδάζω: air condition δεν έχω εκεί. Μέχρι το πρωί (τώρα είμαι Αθήνα) μέσα στο σπίτι είχε 35-36 βαθμούς... Σε 1-2 εβδομάδες θα μπουν και εκεί 2 κλιματιστικά: 1 στο σαλόνι-κουζίνα (είναι ενιαίος χώρος) και 1 στο δωμάτιό μου. Είμαστε ακόμα στο ψάξιμο για το τι μάρκα να βάλω. Καταρχήν και τα 2 θα είναι 9000 BTU γιατί πολύ απλά αυτοί οι χώροι δεν χρειάζονται παραπάνω. Σε διαφημιστικό της Electronet που άφησαν στην είσοδο της πολυκατοικίας είδα της York με 269 ευρώ (9000 BTU) . Ποια είναι η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα; Στο ΤΕΙ σε κάποιον χώρο έχουν York (πρέπει να είναι το πολύ 10000 BTU αν κρίνω από την εξωτερική μονάδα) αλλά δεν έχω πετύχει κάποιον από τον συγκεκριμένο χώρο για να τον ρωτήσω. Αν όχι York τι άλλο μπορώ να βάλω χωρίς να κοστίσει μια περιουσία; Το καλοκαίρι θα μένει ανοιχτό τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα τις καθημερινές (όσο δηλαδή θα είμαι στο σπίτι) και το λιγότερο 12 ώρες Σαββατοκύριακα. Τον χειμώνα δεν θα μου χρειαστεί για ζέστη γιατί ανάβω την κεντρική θέρμανση (έχω αυτόνομη και ευτυχώς δεν γίνονται πο..τιές με το πετρέλαιο, όπως π.χ. να μου πουν ότι έχω κάψει παραπάνω από το πραγματικό) .

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τα Inverter ειναι καλυτερα αλλα και ακριβοτερα! ειναι εντοιχιζομενα!

Ειναι πολυ καλα σε αποδοση και οικονομια στο ρευμα γιατι οταν πιασουν την θερμοκρασια που βαλαμε συνεχιζουν να δουλευουν στην συντηρηση!

Δεν κλεινουν δηλαδη οπως τα συμβατικα κλιμαστικα που οταν πιασουν τη θερμοκρασια κλεινουν και ανοιγουν σε μεγιστη ενταση οταν αλλαξει η θερμοκρασια στο χωρο!

 

Τα "φορητα" κλιματιστικα δεν ειναι τα καλυτερα λογο του οτι καταναλωνουν αρκετο ρευμα αλλα και επειδη εχουν το σωληνα εξοδου που πρεπει να το εχουμε εξω απο το χωρο ..αρα.. ανοιχτο παραθυρο, εχουμε απωλεια θερμοκρασιας!

Ειναι επισης πανακριβα σε σχεση τιμης αποδοσης, σκεφτητε οτι το φθηνοτερο (μαρκας) βγαινει περιπου (αν θυμαμαι καλα) στα 400 ευρω

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως υποφερω στο μαγαζι....

δεν ξερω ποσα btu ειναι....αλλα τι καθαρισμο κανουμε τι το ενα τι το αλλο...δεν βγαζει τιποτα!

τα αλλα μαγαζια εχουν παγωνια μεσα...κι εμεις πιο πολυ ζεστενομαστε! :(

ευτυχως στο σπιτακι μου εχω καλο κλιματισμο και δεν υπαρχει προβλημα.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Mc Quay και ξερό ψωμί.. Πρόκειται για την αμερικανική απάντηση στους Ιαπωνέζους.

 

Μιλάμε για πολύ μεγάλη αξιοπιστία και απόδοση...

Πάντως είναι η μοναδική προτίμηση σε νοσοκομεία και άλλες εγκαταστάσεις λόγω της αξιοπιστίας..

δείτε και εδώ http://www.mcquayeurope.com/english/prodDet1.php?idCat=14&MCat=2

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως υποφερω στο μαγαζι....

δεν ξερω ποσα btu ειναι....αλλα τι καθαρισμο κανουμε τι το ενα τι το αλλο...δεν βγαζει τιποτα!

τα αλλα μαγαζια εχουν παγωνια μεσα...κι εμεις πιο πολυ ζεστενομαστε! :(

ευτυχως στο σπιτακι μου εχω καλο κλιματισμο και δεν υπαρχει προβλημα.

Το προβλημα σας ειναι το υγρο(αεριο) που εχουν τα κλιματιστικα. απο καπου το χανει. Πες στον τεχνικο να στο γεμισει ξανα και να βρει απο που χανει.

Θα λυθει πιστευω το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σας ειναι το υγρο(αεριο) που εχουν τα κλιματιστικα. απο καπου το χανει. Πες στον τεχνικο να στο γεμισει ξανα και να βρει απο που χανει.

Θα λυθει πιστευω το προβλημα.

λες ε?

θα κανω μια κληση να μαθω τι παιζει...

αλλα απο που να χανει?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

λες ε?

θα κανω μια κληση να μαθω τι παιζει...

αλλα απο που να χανει?

Υπαρχουν δυο τροποι να το διαπιστωσεις. Ο ενας ειναι να ψαξεις με το χερι ολες τις εξωτερικες σωληνωσεις. Βεβαια επειδη τωρα φανταζομαι οτι θα ειναι αδειο πολυ δυσκολα θα το βρεις. Και ο δευτεροσ με σαπουναδα σε σφουγγαρι περνας σωληνωσεις και συνδεσεις αν δεις καπου να κανει φυσαλιδες συμαινει οτι χανει. αλλα και παλι επειδη ειναι αδειο δυσκολα θα το καταλαβεις. γι αυτο καλυτερα φωναξε κανα μαστορα.;)

Link to comment
Share on other sites

paidia ego epidi to kalokairi persi douleva me ena texniko klimatistikon mporo na sas po 1 pragma.....

 

Oso kali kai na einai mia marka panta kapote xalaei.....kai ama xalasei ksexase to na ftiaksis klimatistiko.....kostizei polla kai den aksizei!

ara simvouli pros olous tous mellontikous agorastes:

Agoraste klimatistiko me kalo value-for-money kai ta alla ine leptomeries....

to leo afto giati se periptosi pou sas xalasi to petete kai pernete neo!

 

prosopiki mou apopsi ta pio pano....afou meta apo 3 mines doulia(kalokairini) idan polla ta matia mou(kati Daikin kai Mitsubishi na min doulevoun kai oi idioktites na travane ta malia tous epidi ta agorasan prin 3 xronia 800 lires kiprou kai tora gia na ftiaxtoun xreiazontai 300 lires-poso me to opio ama prosthesis 150 lires agorazis kainoungio!-ase pou an sou to "ftiaksoun" den kseris sigoura an tha ine apotelesmatiko!.

 

afta apo mena

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψηφίζω LG!

Τα νέα, τα Art Cool, που είναι επίπεδα και μπορείς να βάλεις μέχρι και πίνακα ή κάποια φωτογραφία :happy:

Link to comment
Share on other sites

εμεις 4-5 χρονια εχουμε το DAIKIN δεν εχουμε κανενα παραπονο .

 

δεν το πολυχρησιμοποιουμε το καλοκαιρι μονο και αυτο οχι υπερβολες .

 

δεν εχουμε κανενα μα κανενα παραπονο .

 

 

η εξωτερικη μοναδα ειναι ΑΘΟΡΥΒΗ .

 

μια φορα τον χρονο καθαρίζουμε τα φιλτρα .

 

πολυ καλο .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε πόσο περίπου πάει η μετεγκατάσταση ενος a/c απο ενα σπίτι σε άλλο;

Ρώτησα εναν τύπο και μου είπε 130€ αλλά μου φαίνεται οτι μου πιάνει το κώλ.. με τόσα που ζητάει:blink:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε πόσο περίπου πάει η μετεγκατάσταση ενος a/c απο ενα σπίτι σε άλλο;

Ρώτησα εναν τύπο και μου είπε 130€ αλλά μου φαίνεται οτι μου πιάνει το κώλ.. με τόσα που ζητάει:blink:

 

Αν έχεις ένα τρυπάνι μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H timi pou sou edose de mou akougetai kai poly kaki.

Eksartatai panta apo ta BTUs toy mixanimatos. Pantos egw pira ena LG C12AWR inverter apo to http://www.apothema.gr se apisteyti timi. To eixe provoli €768.98 kai mou to edwse 745!!

Mazi me ayto zitisa kai egkatastasi kai mou eipan apo 9000 mexri 14000BTU 65 eyropaioys kai apo 15000 mexri 24000BTU 80. Genka pistevo oti einai antagonistiki timi. Gia apoksilosi zitane 30 euro kai i epanatopothetisi apo +35 ews 55-eksartatai apo thn katastasi toy mixanimatos kai ton solinon.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ένα τρυπάνι μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.;)

Mακάρι να ήταν τόσο απλό αλλά δεν είναι.:confused:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα Art Cool βγαίνουν σε διάφορα BTU;

Για το δωμάτιο μου που είναι 16τ.μ. πόσα BTU χρειάζοντε;

Απο κατανάλωση ρεύματος και τιμές, που κυμαίνοντε περίπου;

Μου άρεσε πολύ το Mirror!

...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα..

Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό με τα εξής χαρακτηριστικά..:

1. 24.000 ΒΤU (ψύξη - θέρμανση)

2. Inverter

3. Ενεργειακή κλάση Α

4. Αθόρυβο

Φυσικά ενδιαφέρει και η αξιοπιστία του.. μη το ξαναπληρώσω στα σερβις;:cry:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...