Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κοιταξτε να δειτε παιδια το midea msc 09 hrdn1 και το 12 σιγουρα εχει toshiba συμπιεστη (εχω κατεβασει το τεχνικο ενχειριδιο ) εν αντιθεση με το 18αρι που εχει σανυο

το συγκεκριμενο μηχανημα το εχω ακουσει και ειναι μια χαρα

τωρα βεβαια και το haier που σου πρωτειναν παραπανω μου φαινεται πολυ καλο επισης.

 

η μιδεα εχει πια μονιμη συνεργασια με την toshiba-career (αγοραζει τεχνολογια)

η midea ο μεγαλυτερος φασον κινεζος κατασκευαστης

Edited by ipon
Link to comment
Share on other sites

H Midea δεν είναι ο μεγαλύτερος Κινέζος κατασκευστής ,εδώ στην Ελλάδα διαφημίζεται έτσι. :)

 

 

Μαλλον λάθος στοιχεία έχεις βρεί . Από φυλλάδιο που έχω για το Midea ,οι τιμές αν είναι αληθινές είναι σε κανονικά επίπεδα.

Στάθμη θορύβου (Hi/Medium/Low): Εσωτερική db: 37/34/31 - Εξωτερική db: 50

 

Βεβαια σαν μηχάνημα είναι φθηνότερο αυτή την περίοδο από το Haier,οπότε λίγο χλωμό να έχει Toshiba συμπιεστή:wacko:

 

Λοιπον απο τα 9 πρωτα καταστήματα του σκρουτζ τα 7 εχουν 41/38/35 και τα 2 εχουν 37/34/31! μυλος...:wacko:

 

επιπλέον κατεβασα και το service manual που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω και οντως λέει για toshiba συμπιεστή αλλά αναφέρει στάθμη θορύβου 39/33/28!!! (που είναι κοντα στο HAIER).

το service manual το βρηκα εδω(είναι του 2007, δε βρηκα πιο νεο):http://www.climacon.be/download.php?d=_files%2FSER_MSC(H)-09(12)HRDN1-QC2(A)_(281).pdf

 

παντως αν οντως εχει toshiba συμπιεστη, σε αυτα τα λεφτα το θεωρώ πολυ καλη ευκαιρια.σωστα??

 

 

Μήπως είναι καλύτερο αν πάρεις ένα μεγαλύτερο μηχάνημα,καλύτερο, με δυνατό ανεμιστήρα να το βάλεις στο σαλόνι και να καλύπτεις 30+9 τμ ;

Μπορεί να σου έρθει πιό οικονομικά σε σύνολο κόστους και χρήσης ,ανάλογα και πόσο θα το δουλεύεις ......

 

το σκεφτηκα, αλλα επειδή στο σαλόνι το κλιματιστικο θα είναι φατσα καρτα στην εισοδο θα πρεπει να μπει καποιο που να περάσει και απο εγκριση της γυναίκας κτλ κτλ και γενικά κανα 1200αρι με βλεπω να δίνουμε, οπότε επειδή τώρα αυτά τα λεφτά δεν υπάρχουν ας παρω εγω ενα για την κρεβατοκάμαρα για το καλοκαίρι οποτε πιάνει ζέστη και αν βγούν καλες και αυτές οι μαρκες τότε βλέπουμε για το σαλόνι.. :D

παντως γενικά είμαι υπερ των 2 μηχανημάτων και μικρότερων παρα 1 και μεγαλύτερο.. γιατι αν χαλάσει μένεις τελείως ξεκρέμαστος..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να δειτε παιδια το midea msc 09 hrdn1 και το 12 σιγουρα εχει toshiba συμπιεστη (εχω κατεβασει το τεχνικο ενχειριδιο ) εν αντιθεση με το 18αρι που εχει σανυο

το συγκεκριμενο μηχανημα το εχω ακουσει και ειναι μια χαρα

τωρα βεβαια και το haier που σου πρωτειναν παραπανω μου φαινεται πολυ καλο επισης.

 

η μιδεα εχει πια μονιμη συνεργασια με την toshiba-career (αγοραζει τεχνολογια)

η midea ο μεγαλυτερος φασον κινεζος κατασκευαστης

 

 

φίλε μου είδα σε προηγουμενο ποστ οτι εχεις βάλει το 9αρι και το 18αρι το midea... το 9αρι είναι το msc 09 hrdn1?

εχεις κανα πρόβλημα με το θόρυβο εσωτερικά ή εξωτερικά? στον υπνο πχ..

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το δυο μηχανηματα (δεδομενο παντα της τιμης)

το συγκεκριμενο ειναι οντος το hrdn1 09 και το εχω στο δωματιο του μωρου

εχε υποψη σου οτι μιλαμε για ινωερτερ μηχανημα που σημαινει οτι μετα απο 5 λεπτα πεφτουν οι στροφες και τοτε ειναι αρκετα αθορυβο.(βεβαια μην περιμενεις και τιποτα)αλλα δεν ειναι ενοχλητικο καθολου.

 

οσον αφορα για τον συμπιεστη τοσιβα ειναι γεγονος οτι δεν μπορεισ να βρεις αλλο τεχνικο ενχειριδιο που να εχει το συγκεκριμενο μηχανημα με αλλο συμπιεστη αρα για δια τις ατοπου απαγωγης καταληγω στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει αλλος τυπος .(κατι θα βρισκαμε σε ολο το ιντερνετ)

 

επισης και απο πλευρας καταναλωσης ειναι πολυ καλα τα πραγματα (το υπολογιζω γυρω στα 300 βατ ) οταν πεφτουν οι στροφες του ινωερτερ.

 

αν κανεις υπομονη θα το βρεις τζαμπα στις εκπτωσεις στο πρακτικερ (αυγουστο)

τουλαχιστον περισι υπηρχε.

 

ομως να βρεις καποιον καλο ψυκτικο να στο τοποθετησει

παιζει πολυ μεγαλο ρολο και αξιζει να του δωσεις και κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

εν αντιθεση με το 18αρι που εχει σανυο

 

Μάλλον είναι αρκετά παλιό.Η Sanyo κατασκευάζει τα τελευταία έτη αμιγώς στην Κίνα σε δικό της εργοστάσιο,δεν παράγει φασόν για άλλους (όσο ξέρω ),και έχει Panasonic συμπιεστές.Τώρα να βάζει την φίρμα της και να πουλά συμπιεστές στη Μidea όταν μπορεί η Midea να πάρει απευθείας από την Panasonic (που πουλά παντού)...είναι λίγο τραβηγμένο. (Επιπλέον πολύ πρόσφατα η Sanyo εξαγοράστηκε γενικά σαν εταιρία από την Panasonic.)

 

η μιδεα εχει πια μονιμη συνεργασια με την toshiba-career (αγοραζει τεχνολογια)

 

Κατασκευάζει κάποια βασικά μοντέλα της γκάμας της Carrier .Για τα δικά της συνεργάζεται με όλες τις εταιρίες,έχω υπόψη και με Fujitsu.

Λογικά θα κατασκευάζει φασόν ανάλογα την περιόδο και τις συμφωνίες που κάνει με διάφορους.Ολες οι μικρότερες εταιρίες έτσι δουλεύουν (εδώ σε λίγο θα δουλεύουν έτσι και οι μεγαλύτερες λόγω κρίσης):lol:

 

η midea ο μεγαλυτερος φασον κινεζος κατασκευαστης

 

Aπό που προκύπτει αυτό ,έχεις καμιά νεώτερη πληροφορία ;

 

οσον αφορα για τον συμπιεστη τοσιβα ειναι γεγονος οτι δεν μπορεισ να βρεις αλλο τεχνικο ενχειριδιο που να εχει το συγκεκριμενο μηχανημα με αλλο συμπιεστη αρα για δια τις ατοπου απαγωγης καταληγω στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει αλλος τυπος .(κατι θα βρισκαμε σε ολο το ιντερνετ)

 

Δεν αμφιβάλω ότι το δικό σου μηχάνημα μπορεί να έχει Toshiba συμπιεστή,αλλά αν δεν στο έχει πεί τεχνικός που τον είδε,δεν πρέπει νάσαι σίγουρος.

 

Οι πληροφορίες του manual είναι του 2007 και έχουμε 2011. Δεν υπάρχουν τα πάντα στο Ιnternet για όλα τα προιόντα καθώς υπάρχουν πολλές ιδιαιτερότητες σε κάθε παραγωγή. Η εμπορική πρακτική λέει ότι τα εργοστάσια που αγοράζουν τεχνολογία για χιλιάδες προιόντα τους κάθε έτος, δεν ψωνίζουν από τον ίδιο προμηθευτή πάντα (ασυνέπεια διάθεσης,κατάργηση εξαρτημάτων ) ,ειδικά όταν πλέον κύριος λόγος σήμερα είναι η μείωση του κόστους :cry:

 

Από την άλλη όταν βλέπει κανείς και από την μεγάλη απόκλιση τιμής πώλησης σε ίδιο ή παρόμοιο προιόν κάθε τόσο ,είναι ενδεικτικό ότι "κάτι συμβαίνει" (και δεν αιχροκερδούν όλοι οι έμποροι εννοείται....)

 

αν κανεις υπομονη θα το βρεις τζαμπα στις εκπτωσεις στο πρακτικερ (αυγουστο) .Τουλαχιστον περισι υπηρχε.

 

Μιλάμε για προιόντα αντιπροσωπείας,όχι ανεξάρτητων εισαγωγών όπως κάνει το Praktiker και διάφοροι άλλοι, όπου και ότι βρούν φθηνότερα .

Ο λόγος είναι η σωστή τήρηση της εγγύησης,να έχεις συνέχεια για service κλπ. Αν ο κύριος λόγος είναι μόνο η τιμή το ρίσκο είναι ανάλογο.

 

ομως να βρεις καποιον καλο ψυκτικο να στο τοποθετησει

παιζει πολυ μεγαλο ρολο και αξιζει να του δωσεις και κατι παραπανω

 

Εχουμε πεί κατά επανάληψη ,ότι χρειάζεται ψυκτικός-εγκαταστάτης που να ξέρει την μάρκα κλιματιστικού που βάζουμε και τις ιδιοτροπίες του.

Αν θέλουμε και κάποιον να μπορεί να δεί και τις ανάγκες μας και να προτείνει λύση ,αυτό μόνο σωστοί επαγγελματίες από καταστήματα κλιματισμού το μπορούν,και αν έχουμε αμφιβολίες πρώτα ρωτάμε σε διάφορους τι "παίζει" και τι μας ταιριάζει, και μετά αγοράζουμε κλιματιστικό.

 

Λοιπον απο τα 9 πρωτα καταστήματα του σκρουτζ τα 7 εχουν 41/38/35 και τα 2 εχουν 37/34/31! μυλος...:wacko:

 

επιπλέον κατεβασα και το service manual που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω και οντως λέει για toshiba συμπιεστή αλλά αναφέρει στάθμη θορύβου 39/33/28!!! (που είναι κοντα στο HAIER).

 

Λογικό είναι, αν είναι άλλη παρτίδα, πιθανόν εχει άλλα εσωτερικά,γι'αυτό αλλάζουν τα χαρακτηριστικά ενώ το σχέδιο βασικά παραμένει το ίδιο:)

 

Οι εταιρίες αυτές "αγοράζουν" ότι τους συμφέρει κάθε φορά ή φτιάχνουν ανάλογα την αγορά που απευθύνονται.Το ίδιο κάνει και ο αντιπρόσωπος

φέρνει ότι παρτίδα θέλει από το εργοστάσιο σε προιόντα, ανάλογα τι τον συμφέρει από κόστος .Αυτός ξέρει αλλά υποτίθεται εγγυάται γραπτά για αυτό.

 

το σκεφτηκα, αλλα επειδή στο σαλόνι το κλιματιστικο θα είναι φατσα καρτα στην εισοδο θα πρεπει να μπει καποιο που να περάσει και απο εγκριση της γυναίκας κτλ κτλ και γενικά κανα 1200αρι με βλεπω να δίνουμε, οπότε επειδή τώρα αυτά τα λεφτά δεν υπάρχουν ας παρω εγω ενα για την κρεβατοκάμαρα για το καλοκαίρι οποτε πιάνει ζέστη και αν βγούν καλες και αυτές οι μαρκες τότε βλέπουμε για το σαλόνι.. :D

 

Γιατί το μικρό κλιματιστικό δεν θα περάσει από την έγκριση της γυναίκας ; :lol:

Ισα ισα για λόγους οικονομίας (κόστους απόκτησης-εγκατάστασης) πρότεινα ένα κλιματιστικό για όλους τους χώρους.

 

Με βάση το κόστος απόκτησης ,είχα προτείνει πριν το παρακάτω ,είναι σε κοντινή τιμή ,μπορείς να το βάλεις αντίστροφα στο σαλόνι (είναι καλαίσθητο) κοντά στο διάδρομο να φτάνει και δροσιά και στο 9 τμ δωμάτιο, καθώς είναι σχετικά ισχυρό (εκτός αν το 9τμ δωμάτιο έχει δυτικό προσανατολισμό για ψύξη,και βορινό το σαλόνι για θέρμανση οπότε άκυρο δεν θαχεις απόδοση ).Εχει καλύτερα φίλτρα και είναι από τα κορυφαία μοντέλα στην γκάμα της εταιρίας.

 

To παρακάτω είναι ισχυρότερο και είναι το original αντίστοιχου μοντέλου της Toyotomi κλπ

 

http://www.skroutz.gr/s/268242/Haier-HSM-12HEA03-R2-DB.html ....

 

Στο παρακάτω που λές :

 

παντως γενικά είμαι υπερ των 2 μηχανημάτων και μικρότερων παρα 1 και μεγαλύτερο.. γιατι αν χαλάσει μένεις τελείως ξεκρέμαστος..

 

Έίναι λάθος προσέγγιση,η εμπορική λογική των καταστημάτων για να πουλάνε μηχανήματα.Πέρα από το οικονομικό ,εξαρτάται και από τον χώρο σου.

Είναι πως θαχεις καλύτερη απόδοση,οικονομία,"τι σηκώνει" η εγκατάσταση του σπιτιού σου (πχ σηκώνει ο ηλεκτρικός πίνακας 2 κλιματιστικά από καλώδια-ασφάλειες ή ταυτόχρονα αναμένα ;) αλλά και οπτικά (αν γεμίσεις κουτιά, δεν θαχεις μπαλκόνι, αν δεν έχεις μεγάλο) .

 

Οσο αφορά αν χαλάσει κάτι,αυτό εξαρτάται από την ποιότητα του μηχανήματος (γι'αυτό υπάρχουν και ακριβότερα μοντέλα) και την σωστή εγκατάσταση και συντήριση. Τώρα αν είσαι άτυχος ή δεν τηρείς τις οδηγίες ,μπορεί να χαλάσει και το καλύτερο μηχάνημα ακόμα και στην εγγύηση.Στατιστικά πάντως σε διάφορες φίρμες και κλιματιστικά όλων των τύπων, με λογική χρήση,συντήριση κάθε 2 έτη δεν έχουν κανένα πρόβλημα για 10 έτη. (βέβαια υπόψη αυτό αρχίζει τα τελευταία χρόνια να φθίνει,"κάθε πέρσι και καλύτερα" λόγω μείωσης κόστους και κρίσης,οι εταιρίες έχουν αρχίσει να θεωρούν και τα κλιματιστικά πιο αναλώσιμα...)

 

Xρόνια Πολλά σε όλους :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι αρκετά παλιό.Η Sanyo κατασκευάζει τα τελευταία έτη αμιγώς στην Κίνα σε δικό της εργοστάσιο,δεν παράγει φασόν για άλλους (όσο ξέρω ),και έχει Panasonic συμπιεστές.Τώρα να βάζει την φίρμα της και να πουλά συμπιεστές στη Μidea όταν μπορεί η Midea να πάρει απευθείας από την Panasonic (που πουλά παντού)...είναι λίγο τραβηγμένο. (Επιπλέον πολύ πρόσφατα η Sanyo εξαγοράστηκε γενικά σαν εταιρία από την Panasonic.

 

ναι μαλλον ειναι παλιοτερο μοντελο εχει αρκετες διαφορες απο το 9αρι και 12αρι και αλλο τεχνικο ενχειριδιο . εχει σανυο σιγουρα

 

 

καλο αρνι.

Edited by ipon
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το μικρό κλιματιστικό δεν θα περάσει από την έγκριση της γυναίκας ; :lol:

Ισα ισα για λόγους οικονομίας (κόστους απόκτησης-εγκατάστασης) πρότεινα ένα κλιματιστικό για όλους τους χώρους.

 

Με βάση το κόστος απόκτησης ,είχα προτείνει πριν το παρακάτω ,είναι σε κοντινή τιμή ,μπορείς να το βάλεις αντίστροφα στο σαλόνι (είναι καλαίσθητο) κοντά στο διάδρομο να φτάνει και δροσιά και στο 9 τμ δωμάτιο, καθώς είναι σχετικά ισχυρό (εκτός αν το 9τμ δωμάτιο έχει δυτικό προσανατολισμό για ψύξη,και βορινό το σαλόνι για θέρμανση οπότε άκυρο δεν θαχεις απόδοση ).Εχει καλύτερα φίλτρα και είναι από τα κορυφαία μοντέλα στην γκάμα της εταιρίας.

 

καλημερα, καλο πασχα σε ολους :)

 

 

και τα 2 δωμάτια είναι ανατολικά... απλα αυτο του σαλονιου θα κοιτάει αντίθετα απο την κρεβατοκάμαρα...

 

στο σαλόνι βασικά παίζει να μπει καμια χαζομάρα τύπου lg art cool(οχι το τετράγωνο, ξερω πως είναι μάπα, μιλάω για το 18αρι) ή Samsung AQV12KBAN (το έχει κανεις αυτο??? )http://www.skroutz.gr/s/322709/Samsung-AQV12KBAN.html

http://assets5.skroutz.gr/sku_pictures/0076/5517/sku_picture_239b3e_medium.jpg

 

καθως με το που μπαίνεις στο σπίτι το κλιματιστικο είναι φάτσα κάρτα.. θα δούμε..ολα με την ώρα τους και τα λεφτά μας φυσικά. αν στριμωχτούμε οικονομικά και αυτό το haier που προτείνεις καλό φαίνεται..

 

τελικά για το μικρό μάλλον το haier σαν υποτίθεται πιο αθόρυβο.. να δούμε και τι λέει και αυτό..

 

σεβαστή η αποψή σου για ενα μεγάλο κλιματιστικο για να καλύψει το χώρο αλλα τα 2 μικρότερα εχουν πολλα πλεονεκτηματα.. (και το οικονομικό το μεγάλο μειονέκτημα)

πχ χειμώνας, κρυο, ερχεσαι σπίτι αργά και θες να ξαπλώσεις.. σε 5 λεπτά το μικρό δωμάτιο είναι φούρνος με το κλιματιστικό του με ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας..

επίσης καλοκαίρι μεσημεράκι, αφόρητη ζέστη, θες να ξαπλώσεις και στο σαλόνι να δουν τηλεόραση.. κλείνεις την πορτα βάζεις το κλιματιστικο και είσαι άρχοντας.. :)

 

θα αρχίσω τις ερωτήσεις εδω στους γείτονες και μόλις βρω καλο τεχνίτη βουρ στην παραγγελία!

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

και τα 2 δωμάτια είναι ανατολικά... απλα αυτο του σαλονιου θα κοιτάει αντίθετα απο την κρεβατοκάμαρα...

 

στο σαλόνι βασικά παίζει να μπει καμια χαζομάρα τύπου lg art cool(οχι το τετράγωνο, ξερω πως είναι μάπα, μιλάω για το 18αρι) ή Samsung AQV12KBAN (το έχει κανεις αυτο??? )http://www.skroutz.gr/s/322709/Samsung-AQV12KBAN.html

http://assets5.skroutz.gr/sku_pictures/0076/5517/sku_picture_239b3e_medium.jpg

 

 

Ξεχνάς τα LG Αrtcool και όλα τα Samsung:!: (τόσο από θέμα ποιότητας όσο και τιμής) .Σε παρόμοια χρήματα υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα και εξίσου αρκετά εμφανίσημα :

 

http://www.skroutz.gr/s/44480/Panasonic-CS-CU-TE12HKE.html?keyphrase=TE12HKE

 

http://www.skroutz.gr/s/80295/Panasonic-CS-CU-XE12JKEW.html

 

http://www.skroutz.gr/s/51564/Hitachi-RAS-RAC-D14EX3.html

 

http://www.skroutz.gr/s/48798/Toshiba-RAS-B13SKVP-E-RAS-13SAVP-E.html

 

 

Σε πιο δευτεροκλασάτη φίρμα

 

http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/264528/LG-C12AWR.html

 

Eχουμε αναφερθεί για όλα σε προηγούμενα...:)

 

καθως με το που μπαίνεις στο σπίτι το κλιματιστικο είναι φάτσα κάρτα.. θα δούμε..ολα με την ώρα τους και τα λεφτά μας φυσικά. αν στριμωχτούμε οικονομικά και αυτό το haier που προτείνεις καλό φαίνεται..

τελικά για το μικρό μάλλον το haier σαν υποτίθεται πιο αθόρυβο.. να δούμε και τι λέει και αυτό..

 

Κλιματιστικά δεν αλλάζει κανείς εύκολα,οπότε προτού κάνεις κάποια κίνηση ,σκέψου το ,ζήτα μελέτη κλπ γνώμες,δες και από κοντά και μετά αποφασίζεις:)

 

σεβαστή η αποψή σου για ενα μεγάλο κλιματιστικο για να καλύψει το χώρο αλλα τα 2 μικρότερα εχουν πολλα πλεονεκτηματα.. (και το οικονομικό το μεγάλο μειονέκτημα)

πχ χειμώνας, κρυο, ερχεσαι σπίτι αργά και θες να ξαπλώσεις.. σε 5 λεπτά το μικρό δωμάτιο είναι φούρνος με το κλιματιστικό του με ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας..

επίσης καλοκαίρι μεσημεράκι, αφόρητη ζέστη, θες να ξαπλώσεις και στο σαλόνι να δουν τηλεόραση.. κλείνεις την πορτα βάζεις το κλιματιστικο και είσαι άρχοντας.. :)

 

Υπόψη ότι κανένα κλιματιστικό δεν αποδίδει τόσο άμεσα,ακόμα και να το βάλεις στην μεγαλύτερη κλίμακα. (άσχετα τι λένε τα διαφημιστικά φυλλάδια) .Σε ζεστή ή κρύα μέρα θέλει τουλάχιστον 30' και εξαρτάται και πως κρίνει και ο υπολογιστής του κλιματιστικού διάφορες παραμέτρους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς τα LG Αrtcool και όλα τα Samsung:!: (τόσο από θέμα ποιότητας όσο και τιμής) .Σε παρόμοια χρήματα υπάρχουν καλύτερα μηχανήματα και εξίσου αρκετά εμφανίσημα :

................

 

ευχαριστώ για τις προτάσεις σου και το χρόνο σου starenios.. θα τα μελετήσω ανάλογα. :)

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία διαφημίζει την σειρά MB για καλύτερη όχι την Vivace και είναι αρκετά φθηνά για τον ανταγωνισμό .

 

Οπως όμως θα διαβάσεις σε προηγούμενα ,αρκετοί δεν συμπαθούν τα κλιματιστικά Samsung της Ελληνικής αγοράς .:cry:

Τα τελευταία έτη έρχονται όλα Κινέζικα μηχανήματα και παρτίδες με όλο προβλήματα μετά την 2ετία (ακόμα και μέσα στην εγγύηση αρκετές φορές) .

Γενικά σαν μηχανήματα και από τότε που έρχονταν από Κορέα,δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, η εταιρία φαίνεται είναι στον χώρο του κλιματισμού απλά

για να συμπληρώνει την γκάμα της σε σύνολο προιόντων. (Υπόψη ότι περί Samsung "παίζουν" στην αγορά ,ανέξαρτητες εισαγωγές,παραλλαγές σε ίδια μοντέλα,αμφίβολοι συνεργάτες....γενικά λίγο μπάχαλο.)

 

Ελπίζουμε με την νέα αντιπροσωπεία να αλλάξουν τα πράγματα :)

 

 

Starenios ευχαριστώ πολύ! Θα τα τσεκάρω τα MB. Για τα LG ποια η άποψή σου? Βγάζει και αυτή ένα μοντέλο με μάυρη πρόσοψη θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά mirror της LG ,είναι Κορέας ειναι τα καλύτερα της εταιρίας (ως τωρα) -Eχει και μικρά και μεγάλα μοντέλα σε ισχυ,πιο πετυχημενο είναι το 18αρι γιατι επαιζαν μέχρι προσφατα μεγάλες εκπτώσεις:)

 

http://www.skroutz.gr/s/264527/LG-C18AWR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/264530/LG-C09AWR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/264528/LG-C12AWR.html

 

Τα ίδια με κωδικό CC ειναι νεώτερα μοντέλα,δεν είναι όλα Κορέας (αλλά και Τουρκίας,Κίνας) ,αλλά διαφημίζουν οτι έχουν βελτιώσεις σε κάποια σημεία .Εγω τα θεωρώ απλό facelift και μαρκετινκ όπως συνηθίζεται :cry:

 

http://www.skroutz.gr/s/267899/LG-CC12AWR.html

 

http://www.skroutz.gr/s/267898/LG-CC18AWR.html?keyphrase=LG+CC18AWR

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kάνε μια έρευνα αγοράς πρώτα,μήπως με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις καλύτερο μηχάνημα σε άλλη φίρμα (έγραψα σχετικά στο μέλος stred παραπάνω).Λόγω της οικονομικής κρίσης γίνονται αρκετές προσφορές, και οι τιμές που βλέπω παραπάνω για LG μάλλον είναι λίγο τσιμπημένες :X Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω 2 9αρια κλιματιστικά για 2 υπνοδωμάτια.

Έχω ήδη 3 mitsubishi (2 9αρια και 1 18αρι) συμβατικά κλιματιστικά σπίτι και είμαι ικανοποιημένος και σε απόδοση και σε θόρυβο(αν και τα ήθελα πιο αθόρυβα ακόμη) και αρχικά έλεγα να πάω σε mitsubishi πάλι όμως ένας γνωστός μου είπε ότι δε βγάζει πια συμβατικά αλλά μόνο inverter τα οποία δε θέλω για Τήνο λόγω αστάθειας στο δίκτυο της ΔΕΗ.

Μου πρότεινε να πάρω panasonic που μου είπε ότι είναι εξίσου καλά!

Τι λέτε? και τα fujitsu καλά δείχνουν.

Φτηνά τύπου midea , gree κτλ τα αποκλείω κατευθείαν.

Και τα 2 υπνοδωμάτια είναι για παιδιά 2-3 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω 2 9αρια κλιματιστικά για 2 υπνοδωμάτια.

Έχω ήδη 3 mitsubishi (2 9αρια και 1 18αρι) συμβατικά κλιματιστικά σπίτι και είμαι ικανοποιημένος και σε απόδοση και σε θόρυβο(αν και τα ήθελα πιο αθόρυβα ακόμη) και αρχικά έλεγα να πάω σε mitsubishi πάλι όμως ένας γνωστός μου είπε ότι δε βγάζει πια συμβατικά αλλά μόνο inverter τα οποία δε θέλω για Τήνο λόγω αστάθειας στο δίκτυο της ΔΕΗ.

Μου πρότεινε να πάρω panasonic που μου είπε ότι είναι εξίσου καλά!

Τι λέτε? και τα fujitsu καλά δείχνουν.

Φτηνά τύπου midea , gree κτλ τα αποκλείω κατευθείαν.

Και τα 2 υπνοδωμάτια είναι για παιδιά 2-3 χρονών.

 

Συμβατικά κλιματιστικά όλες οι εταιρίες βγάζουν ακόμα,αλλά κυρίως για φθηνές αγορές .Γενικά λόγω επικράτισης των Inverter από απόδοση-οικονομία,τα συμβατικά έχουν σταματήσει να εξελίσονται σε πολλά και κυρίως την ποιότητα αέρα.Επειδή είναι υπό κατάργιση στην Ελληνική αγορά μπορεί να τα βρείς είτε σε τιμή ξεπουλήματος, είτε να'ναι ακριβά χωρίς να το αξίζουν.

 

Οσο αφορά τα Inverter αν χαλάνε ή όχι από την αστάθεια ρεύματος,είναι σχετικό.Aρκετά έχουν κύκλωμα που κλείνει το μηχάνημα τελείως και πρέπει να το ξανανοίξεις,και σε άλλα επανέρχεται όπως το είχες σε λειτουργία.Το έχουν δηλ. προβλέψει οι κατασκευαστές.Αν κάποιος έχει στον πίνακα ηλεκτρικού φραγή από την υπέρταση,τότε είναι και 100% καλυμένος,και μετά είναι θέμα ποιότητας του μηχανήματος.

 

Εγω θα πρότεινα Inverter,αλλά αν επιμένεις ,καλύτερα πάρε Mitsubishi συμβατικά,υπάρχουν ακόμα αν ψάξεις, καθώς είναι ίσως τα μοναδικά στην κατηγορία που δεν είναι ακόμα Κινέζικα.

 

http://www.skroutz.gr/s/82456/Mitsubishi-SRK-28HG-S.html

 

Το αντίστοιχο panasonic

 

http://www.skroutz.gr/s/6062/Panasonic-CS-CU-PW9GKE.html

 

Γενικά επειδή τα συμβατικά δεν αποδίδουν σταθερά όσο τα Ιnverter θα πρότεινα να κοιτάξεις τα ίδια σε 12αρια. (και λόγω καλύτερης τιμής)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το αν αξίζουν γενικά τα Panasonic κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενα ποστ.:)

Το συγκεκριμένο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, είναι Κινέζικο (αλλά όχι φασόν) ,περιλαμβάνει φίλτρο σκόνης,αλλά πλέον όχι αντιαλλεργικό φίλτρο που πρέπει να το αγοράσεις extra (μείωση του κόστους ).Μπορεί όμως να βρείς πακέτο να περιλαμβάνεται,έχω δει προσφορές σε κατάστηματα κλιματισμού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2

http://www.skroutz.gr/s/79788/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128TR.html

http://www.skroutz.gr/s/6069/Fujitsu-General-ASY9UB.html

και κλείνω προς το toyotomi γιατί παίρνει έξτρα φίλτρο ALLER SWEEP για αλλεργείες, ιούς κτλ αν και δεν ξέρω το κόστος του!

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία αυτή δεν υπάρχει τίποτε ιδιαίτερο,εκτός από το παραπάνω Mitsubishi λόγω καλύτερης ποιότητας κατασκευής και ροής αέρα.Τα υπόλοιπα είναι όλα Κινεζάκια,παρόμοια, και συνήθως φασόν (ειδικά το toyotomi σίγουρα).

 

Οσο αφορά το φίλτρο της toyotomi,κοστίζει 25-40 ευρώ ανάλογα που το πάρεις,και κάνει για όλα τα μοντέλα της (και με πατέντα και για άλλες μάρκες κλιματιστικά).Δεν είναι κάτι αξιόλογο σε σχέση με τον ανταγωνισμό, απλά ενα επώνυμο φίλτρο (φασόν αλλά ακόμα Ιαπωνίας) που πωλείται φθηνά για μετέπειτα χρήση,κρατά 1-2 έτη ανάλογα το μηχάνημα (γράφει σχετικά),και μπαίνει πίσω από το φίλτρο σκόνης.Εμπορικό θέμα προκειμένου να μην πάρεις κάτι συμβατό κλπ άγνωστα της αγοράς:) .

 

Το αντίστοιχο φίλτρο της Panasonic για το μηχάνημα της που αναφερθήκαμε,κάνει τα ίδια χρήματα,αλλά διαρκεί 3 έτη (ενώ στα Inverter παρόμοιο κρατά 3-10 έτη).Το Mitsubishi έχει συνδιασμό 2 ειδικών φίλτρων που το ένα θέλει αλλαγή κάθε 2 έτη (ή όταν αλλάξει χρώμα) αλλά κοστίζει λίγο ακριβότερα.

(Τα φίλτρα αυτών των εταιριών δεν μπαίνουν με πατέντα σε άλλες φίρμες ή άλλα κλιματιστικά των ίδιων εταιριών.)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν πάρω mitsubishi όλα τα άλλα ίδια χάλια έχουν.

Είτε λέγονται fujitsu,panasonic, toyotomi κτλ.

Ευχαριστώ.Μάλλον το Fujitsu θα πάρω λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Mε το Fujitsu απλά θα έχεις φθηνότερο service (και παντού στην Ελλάδα):)

Αν σε ενδιαφέρει όμως και το οπτικό μέρος των συσκευών για το χώρο σου ,το panasonic και το Toyotomi είναι σε εμφάνιση καλύτερα.

 

Επειδή και οι τιμές είναι πολύ ευμετάβλητες πλεον λόγω της οικονομικής κρίσης,κάνε καλύτερα μια δική σου έρευνα αγοράς,να τα δείς και απο κοντά κάπου, προτού αποφασίσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

σταρενιο να σε ρωτησω το μιδεα 18 hrdn1 εχει ενα φιλτρο ανθρακα μπορω να παρω καπιο αλλο απο αλλη εταιρια και να το αντικαταστησω?

(με καποια πατεντα?) και αν ναι τι μου πρωτεινεισ?

επισης θα με ενδιεφεραι και κανενα υποαλεργικο αν εχεισ κατι υποψη σου:)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι χρήση το θες και για τι χώρο το θες :)

Τα κλιματιστικά δαπέδου και οροφής (αυτό φαίνεται συνδιαζει και τα δύο για τοποθέτιση) είναι ειδικού τύπου μηχανήματα,έχουν ορισμένη ροή αέρα και συνήθως δεν περιλαμβάνουν τόσο καλό καθαρισμό αέρα από ότι ένα παρόμοιο τοίχου.Επίσης δεσμεύουν χώρο στο δάπεδο είτε στην οροφή (εδώ δεν πρέπει ναναι κοντά σε φωτιστικό,αλλά και να υπάρχει κοντά και μπρίζα) και γενικά είναι πιο ιδιότροπα στην τοποθέτιση που χρεώνεται ανάλογα.

Για την Haier σαν φίρμα τα έχουμε πεί σε προηγούμενα,το συγκεκριμένο δεν το ξέρω,αλλά και δεν φαίνεται από την περιγραφή κάτι ιδιαίτερο.

 

 

σταρενιο να σε ρωτησω το μιδεα 18 hrdn1 εχει ενα φιλτρο ανθρακα μπορω να παρω καπιο αλλο απο αλλη εταιρια και να το αντικαταστησω?

(με καποια πατεντα?) και αν ναι τι μου πρωτεινεισ?

επισης θα με ενδιεφεραι και κανενα υποαλεργικο αν εχεισ κατι υποψη σου:)

 

Θα βγάλεις το δικό σου και θα ρωτήσεις για συμβατό σε εταιρία που πουλά γενικά ανταλλακτικά ηλεκτρικών συσκευών.Προυπόθεση να συμφέρει η τιμή γιατί η Midea έχει φθηνά ανταλλακτικά για γνήσιο σε καινούριο.

 

Μπορείς να κοιτάξεις και το αντιαλλεργικό της Toyotomi ,κρατά 2 έτη ,όπου πιθανόν να το κόψεις και θα προσαρμόσεις πίσω από το φίλτρο σκόνης του κλιματιστικού. http://fe-mail.gr/pages/posts/market/market5325.php θα το βρεις σε όλες τις ηλεκτραγορές.

 

Παρόμοιο ,πολύ καλύτερο, λίγο ακριβότερο είναι της Panasonic το CZ-SA16P που κρατά 10 έτη,αλλά πρέπει να το προμηθευτεί κανείς από εξουσιοδοτημένο κατάστημα.

 

Κατεβάστε το παρακάτω pdf ,έχει τα φίλτρα της Panαsonic να πάρετε μια ιδέα πως είναι και αυτό της Toyotomi http://www.zshare.net/download/896447784f8289bf/

 

Εννοείται επειδή αφορά πατέντα,θα πρέπει να ψαξετε λίγο το κλιματιστικό σας αν μπορείτε να τα στερεώσετε χωρίς να επηρεάζει τον ανεμιστήρα ,μην μπλοκάρει κάτι και κάνει θόρυβο κλπ-Ξέρω πάντως αρκετούς που έχουν πετύχει "αναβάθμιση" του κλιματιστικού τους με τα παραπάνω φίλτρα καθώς είναι αρκετά λεπτά σε πάχος :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω .

να σε ρωτησω και κατι αλλο .το παραπανω κλιματιστικο εχει μονο ενα φιλτρο αλλα παιρνει δυο

και αναρωτιεμαι αν παρω ενα φιλτρο σαν το παραπανω πανασονικ να το βαλω εχτρα η να αντικαταστισω το φιλτρο ενεργου ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...