Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζω και γω πολλές εξαιρέσεις λόγω κρίσης, και πως ταλαιπωρείται ο καταναλωτής μετά την πώληση :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω και γω πολλές εξαιρέσεις λόγω κρίσης, και πως ταλαιπωρείται ο καταναλωτής μετά την πώληση :)

 

 

ξερεις πολυ συχνα παιζει ρολο και ο κυκλος των γνωριμιων που εχει ο καθενας και αυτος(ο κυκλος ) παιζει ρολο στις αποψεις που διαμορφωνει ο καθενας...:X

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος δεν λέει πολλά στο εμπόριο,είναι ευκαιριακός ,γιατί απλά αν δεν μείνει κάποιος ευχαριστημένος κάπου ή σε κάτι, δεν ξαναψωνίζει.:)

Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για εξελίξεις που τις ορίζουν αποκλειστικά οι εισαγωγείς και οι πολυεθνικές .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

"Επιπλέον διαφημίζει ότι φιλτράρει και τον εισερχόμενο αέρα,πράγμα που δεν κάνει το Daikin."

 

Λαθος γιατι το ururu sarara καθαρίζει τον εισερχόμενο εξωτερικό αέρα σε δύο στάδια εντός της εξωτερικής μονάδας και στη συνέχεια εντός της εσωτερικής μονάδας με τη χρήση της τεχνολογίας Flash Streamer

 

"με την Panasonic που είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός στον κόσμο."

και τι με αυτο,δεν μετραει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα,και η fiat παραγει πιο πολλα αμαξια απο την ferrari και εχει και πιο μεγαλο εργοστασιο,λες να εχει και μεγαλυτερη τεχνογνωσια?

 

"Επίσης με διαφορες θερμοκρασιας πανω απο 5-7 βαθμους σταματανε ολα για αποφυγη δημιουργιας υδρατμων και είναι σημαντικό μειονέκτημα τους."

 

ετσι νομιζεις?

 

"πχ να δει πόσα κλιματιστικά Daikin βλέπει στις πολυκατοικίες και απλά κτίρια, σε σχέση με άλλες φίρμες και να αναρωτηθεί γιατί"

 

οσες Porsche και ferrari βλεπεις στις πυλωτες αυτων των πολυκατοικιων,(μαλλον δεν ειναι καλα αμαξια γιατι δεν βλεπω να κυκλοφορουν πολλα-συμφωνα με την τετραγωνη λογικη σου-αφου δεν κυκλοφορει κατι ευρεως δεν ειναι καλο)

 

Γενικα τα daikin ειναι ακριβα μηχανηματα και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο,δεν ειναι ενα μηχανημα μαιμου που ο εισαγωγεας το φερνει φτηνα και το πουλαει ακριβα για να κανει την αρπαχτη,ειναι ενα ακριβο μηχανημα που πουλιεται ακομα πιο ακριβα στην Ελλαδα,αν μπορεις να το παρεις το παιρνεις αλλιως πας σε αλλα,πολυ απλα αυτος που θελει να παρει daikin το παιρνει ετσι κι αλλιως και δεχεται και τις οποιες ακριβες χρεωσεις αφου ξερει τι παιρνει απο την αρχη,πως ειναι δυνατον να παιρνω daikin και να περιμενω χρεωσεις τυπου no-name

Link to comment
Share on other sites

Κίνησα λοιπόν και πήγα σε αντιπροσωπεία Mitsubishi (έχω ένα παλιό Mitsubishi στο γραφείο και είμαι υπερ-ευχαριστημένος).

 

Το μόνο που με εμπόδιζε να πάρω την απόφαση, είναι ότι δεν είχα δει κάποιο κλιματιστικό της συγκεκριμένης φίρμας με κάποιο ιδιαίτερο design. Μέχρι που ο πωλητής στο κατάστημα μου έδειξε αυτό :

http://www.apothema.gr/mitsubishi_electric-kiri******-zen-mszmuz-ef-25ve-b-inverter-64154-p

Το οποίο τολμώ να πω ότι είναι κάπως εντυπωσιακό. Με χαμηλά επίπεδα θορύβου (μου φαίνεται 21dB... :confused:), με όλα τα μηχανικά εξαρτήματα Made in Japan (συναρμολόγηση πλαστικών στην Ταϊλάνδη), και την ποιότητα Mitsubishi Electric!!

 

Μου φαίνεται ότι θα καταλήξω εκεί!! (Εκτός αν κάποιος συν-φορουμίτης μου αιτιολογήσει γιατί να μην το πάρω!!)

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας!!

Link to comment
Share on other sites

Λαθος γιατι το ururu sarara καθαρίζει τον εισερχόμενο εξωτερικό αέρα σε δύο στάδια εντός της εξωτερικής μονάδας και στη συνέχεια εντός της εσωτερικής μονάδας με τη χρήση της τεχνολογίας Flash Streamer

 

Το εξωτερικό μηχάνημα δεν έχει φίλτρα,ξεγελά η ξεχωριστή εισαγωγή αέρα που είναι για είσοδο μεγαλύτερης ποσότητας αέρα (αλλά επειδή στην πράξη αργεί πολύ την πλήρη ανανέωση αέρα του εσωτερικού,μάλλον η ιδιομορφία αφορά μείωση κατανάλωσης) .Το Daikin κάνει απλή ανανέωση αέρα.

Το Ηitachi κάνει καθαρισμό εσωτερικά, γι'αυτό το διαφημίζει εξάλλου,είναι και πιο γρήγορο στην εισαγωγή αέρα,αλλά από θόρυβο.:X

 

Ο καθένας "βαφτίζει" όπως θέλει τις τεχνολογίες του,γιατί απλά δεν μπορεί να βάλει αυτές των άλλων καθώς είναι πατενταρισμένες πρώτα ή μετά κάποιον άλλον για διάφορα θέματα, και αρκετά αφορούν και marketing . Kαι η Panasonic είχε κάτι παρόμοιο το 2005 το έλεγε νομίζω oxygen air σύστημα που έφερνε αέρα απ'έξω,τον καθάριζε και τον πολλαπλασίαζε μέσω ειδικής μεμβράνης στο εσωτερικό,ανανεώνοντας "καλύτερα" τον αέρα του χώρου.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως μιλάμε για τεχνολογία εκείνης της εποχής, που δεν εξελίχθηκε για κάποιους λόγους ,αλλά και δεν έπιασε εμπορικά.

 

με την Panasonic που είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός στον κόσμο."

και τι με αυτο,δεν μετραει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα,και η fiat παραγει πιο πολλα αμαξια απο την ferrari και εχει και πιο μεγαλο εργοστασιο,λες να εχει και μεγαλυτερη τεχνογνωσια?

 

Η τεχνογνωσία φαίνεται με την εμπιστοσύνη που δείχνουν οι πελάτες,συνεργάτες κλπ στην παραγωγή. Αναφέρομαι ότι παράγει συμπιεστές (και φίλτρα) για σχεδόν όλες τις φίρμες της αγοράς ,όχι για δικά της (και όχι σε τομέα της όπως είναι η σχέση Fiat με Ferrari ).Στα κλιματιστικά με την φίρμα της,που λογικά βάζει ότι καλύτερο (ανάλογα και την αγορά βέβαια), μιλάνε τα μερίδια αγοράς που κατέχει ,που αν ψάξεις είναι 1-3 θέση στα οικιακά στις περισσότερες χώρες, εκτός Ελλάδος για λόγους που μόνο ο εισαγωγέας ξέρει...

 

Επίσης με διαφορες θερμοκρασιας πανω απο 5-7 βαθμους σταματανε ολα για αποφυγη δημιουργιας υδρατμων και είναι σημαντικό μειονέκτημα τους." ετσι νομιζεις?

 

Σταματάνε την λειτουργία όχι το μηχάνημα.Περισσότερα δες τις οδηγίες χρήσης τους ,και τις εξαιρέσεις που αναφέρονται :)

Σκοπός κάτι είναι να βολεύει την ευκολία μας ,και όχι κάποιος να προσέχει το "που και πότε" κάθε φορά.

 

πχ να δει πόσα κλιματιστικά Daikin βλέπει στις πολυκατοικίες και απλά κτίρια, σε σχέση με άλλες φίρμες και να αναρωτηθεί γιατί" οσες Porsche και ferrari βλεπεις στις πυλωτες αυτων των πολυκατοικιων,(μαλλον δεν ειναι καλα αμαξια γιατι δεν βλεπω να κυκλοφορουν πολλα-συμφωνα με την τετραγωνη λογικη σου-αφου δεν κυκλοφορει κατι ευρεως δεν ειναι καλο)

 

Αν δεν πρόσεξες ,ανέφερα ότι ισχύει "γι'αυτούς που δεν μπορούν να βρούν σχετικές πληροφορίες" ,οπότε δεν υπάρχει άλλη απλή μέθοδος,εκτός αν ξέρεις εσύ άλλη.:) Από πότε όμως τα κλιματιστικά είναι είδη πολυτελείας ;-Τι σύγκριση μπορεί να υπάρξει (και) μεταξύ διαφορετικών καταναλωτικών ειδών (και) με είδη πολυτελείας ; Τώρα αν κάποιοι θέλουν την Daikin είδος πολυτελείας ,από την μία θα πρέπει να θεωρήσουν ίδια και τους συνεργάτες τους που παράγουν γι'αυτούς όπως την Gree :lol: από την άλλη να κοιτάξουν γιατί δεν πουλάνε και γιατί,εκτός αν δεν τους νοιάζει,τους αρκεί η φίρμα .....

 

Γενικα τα daikin ειναι ακριβα μηχανηματα και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο,δεν ειναι ενα μηχανημα μαιμου που ο εισαγωγεας το φερνει φτηνα και το πουλαει ακριβα για να κανει την αρπαχτη,ειναι ενα ακριβο μηχανημα που πουλιεται ακομα πιο ακριβα στην Ελλαδα,αν μπορεις να το παρεις το παιρνεις αλλιως πας σε αλλα,πολυ απλα αυτος που θελει να παρει daikin το παιρνει ετσι κι αλλιως και δεχεται και τις οποιες ακριβες χρεωσεις αφου ξερει τι παιρνει απο την αρχη,πως ειναι δυνατον να παιρνω daikin και να περιμενω χρεωσεις τυπου no-name

 

Η εποχή όποιος θέλει να πάρει κάτι καλό,θα το πληρώσει,έχει έννοια μόνο όταν δεν υπάρχουν προβλήματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.:!:

 

Είναι πολύ εύκολο να βρείς ,στο εξωτερικό οι τιμές των Daikin είναι παρόμοιες με άλλα μηχανήματα ίδιας κατηγορίας του ανταγωνισμού,γι'αυτό

τα μερίδια αγοράς των 5 εταιριών που οδηγούν τον χώρο, είναι μοιρασμένα στα βασικά κλιματιστικά,και ανεβοκατεβαίνουν ανάλογα τα προιόντα .

 

Τώρα στην Ελλάδα πολλά γίνονται γενικά,αλλά και πολλοί δεν επιβιώνουν στον χρόνο και κλείνουν, είτε τους παίρνουν την όποια αντιπροσωπεία.

 

Δεν κατάλαβα τι εννοείς μηχάνημα μαιμού,αλλά μιλάμε για επώνυμα μηχανήματα,και όταν ίδιο μηχάνημα Daikin είναι Ταιλάνδης,Κίνας,Ιαπωνίας ή απλά ένα σκέτο made in Europe ,σαφώς έχει διαφορές γι'αυτό έρχεται έτσι ,αλλά και η τιμή πρέπει να είναι ανάλογη όπως κάνουν άλλες εταιρίες ,και όχι με βιτρίνα πάντα κάτι Iαπωνίας όπως γίνεται.Το ίδιο ισχύει και μετά την πώληση.Η τιμή όμως σε κάθε περίπτωση δεν αντιπροσωπεύει παράπονα κλπ που έχουν οι κάτοχοι Daikin στην Ελλάδα. Τώρα για όποιον θέλει να πιστεύει το marketing .... :X

 

Κίνησα λοιπόν και πήγα σε αντιπροσωπεία Mitsubishi (έχω ένα παλιό Mitsubishi στο γραφείο και είμαι υπερ-ευχαριστημένος).

 

Το μόνο που με εμπόδιζε να πάρω την απόφαση, είναι ότι δεν είχα δει κάποιο κλιματιστικό της συγκεκριμένης φίρμας με κάποιο ιδιαίτερο design. Μέχρι που ο πωλητής στο κατάστημα μου έδειξε αυτό :

http://www.apothema.gr/mitsubishi_electric-kiri******-zen-mszmuz-ef-25ve-b-inverter-64154-p

Το οποίο τολμώ να πω ότι είναι κάπως εντυπωσιακό. Με χαμηλά επίπεδα θορύβου (μου φαίνεται 21dB... :confused:), με όλα τα μηχανικά εξαρτήματα Made in Japan (συναρμολόγηση πλαστικών στην Ταϊλάνδη), και την ποιότητα Mitsubishi Electric!!

 

Μου φαίνεται ότι θα καταλήξω εκεί!! (Εκτός αν κάποιος συν-φορουμίτης μου αιτιολογήσει γιατί να μην το πάρω!!)

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας!!

 

Θα προτιμήσεις αντίστοιχο μηχάνημα της Μitsubishi Ηeavy Industries γιατί εκτός από καλύτερη ποιότητα πλαστικών, αέρα κλπ ,είναι και πιό αντοχής καθώς απευθύνονται για ημιεπαγγελματική χρήση. http://www.skroutz.gr/s/289677/Mitsubishi-SRK-25ZJX-S.html

Προυπόθεση βέβαια να σου αρέσει,γιατί είναι λίγο παχύ το εσωτερικό μηχάνημα .

 

Πολύ διαφήμιση πουλάνε κάποιοι για τα Mitsubishi.:lol: - H μητρική εταιρία είναι σοβαρή.Οταν λένε κάπου κατασκευάζονται,είναι εξ'ολοκλήρου (στην Ταϊλάνδη στην περιπτωσή σου.) Απλά οι προδιαγραφές τους είναι ακόμα υψηλές,γιατί αν θέλουν κάτι φθηνότερο,υπάρχουν φθηνότερες χώρες για να παίζουν με τα κοστολόγια,οι εταιρίες και οι εισαγωγείς.Πρόσφατα έχουν αναφερθεί και Mitsubishi Κινέζικα σε κάποιες αγορές.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικών ( 3 9αρια κλιματιστικά για 3 υπνοδωμάτια και 1 18αρι για το σαλονι) κατα προτιμηση Inverter. έχω στο εξοχικο 1

mitsubishi και 1 panasonic και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

 

θα ηθελα να μου προτεινετε μερικα καλα κλιματιστικα inverter (LG,mitsubishi, panasonic , fujitsu) . ειδικα για τα υπνοδωματια με ενδιαφερει να είμαι ικανοποιημένος και σε απόδοση και σε θόρυβο (τα θελω οσο πιο αθόρυβα)

για το σαλονι με ενδιαφερει κατι σαν αυτο αλλα δεχομαι και κατι καλυτερο

http://www.skroutz.gr/s/264527/LG-C18AWR.html

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτιση σε προηγούμενα ,έχουμε καλύψει εκτενώς πολλές περιπτώσεις και ότι απορίες έχεις....εδώ είμαστε:)
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙπον πιστευω οτι τα daikin ειναι πολυ υπερτιμημενα. Αντιθετα τα mitsubishi - Panasonic εχουν πιο ισοροπιμενες τιμεσ τωρα για τα TOSHIBA ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΑΚΡΙΒΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΑς

 

 

οσον αφορα το mitsubishi zen

To συξκεκριμενο ειναι πολυ υπερτιμιμενο (πληρωνεισ μουρι)

με τα ιδια χαρακτηριστικα πιο αθορυβο και φτηνο το mitsubishi ge 25 va (το πιο αθορυβο μηχανημα της αγορας αλλα δεν εχει πολυ δυνατο ανεμιστηρα)

αλιως mhi 25 zjx-s (το καλυτερο, παιζει και μια προσφορα τελαιυταιως)

 

 

τεΛΙΚΑ αναβαθμισα τα φιλτρα του Μιδεα msc - 18 hrdn1 kai πηρα αριστερα το φιλτρο απο daikin emura (αποσμιτικο και κανει και καποιο σχετικο καθαρισμο του αερα)και δεξια το αντιααλεργικο της panasonic (αυτο με τα 10 χρονια διαρκεια)

νομιζω ειμαι καλα τωρα...

Edited by ipon
Link to comment
Share on other sites

Τα Τoshiba τα Ιαπωνικά είναι ακριβά,λόγω γενικού κόστους,και ποιότητας.Τα Tαιλάνδης είναι σε καλές τιμές,αλλά έρχονται και συνδιασμοί από τον εισαγωγέα.Πιθανόν ο συμπιεστής να είναι και Ιαπωνίας και το εσωτερικό Ταιλάνδης.Το ίδιο κάνει και η Mitsubishi τελευταία σε κάποια μοντέλα,κυρίως κυκλοφορεί συνδιασμός Τσεχίας συμπιεστής,Ταιλανδη εσωτερικό ,καθώς σπάνια έρχεται πλέον κάτι από Iαπωνία στην Ελλάδα.

 

Οσο αφορά τα φίλτρα,αν κούμπωσαν σωστά στο κλιματιστικό σου,και δεν επηρεάζει τίποτε,είναι μια αναβάθμιση που συμφέρει,και πολλοί την έχουν κάνει.Βέβαια αν χρειαστείς εξουσιοδοτημένο service ,εννοείται ότι θα πρέπει να τα βγάλεις για να μην ισχυριστούν δήθεν αυτά φταίνε :lol:

 

Μπορείς να πείς πόσο τα πήρες και αν τα βρήκες σ'εξουσιοδοτημένο ή απλό κατάστημα ;

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδή βλέπω μια αντιπαλότητα σχετικά με daikin και toshiba (συστημα εξαερισμου) θα προσπαθησω να σας διαφωτισω.

Στο σπιτι μου εχω και toshiba air exchanger και ururu-sarara.Απλα ενημερώνω ότι τα 2 κλιματιστικά δεν έχουν σχεση μεταξυ τους.

Καλο το hitachi αλλα daikin δεν ειναι.Μερικές χτυπητές διαφορές:

Θορυβος-η εξωτερικη μοναδα του daikin απλα ΔΕΝ ακουγεται.Μονο ο αερας του ανεμιστηρα.Δεν εχω δει πιο αθορυβη εξωτερικη και συγκρινω και με mitsubishi MSZ-FA25-το μουρατο της πριν κανα 2 χρονια.Heavy industries δεν εχω ακουσει αλλα εχω δει toshiba-haier-panasonic inverter.Στο hitachi ακουγεται ενα μιιικρο σφυριγματακι.

Και μεσα ειναι πιο αθορυβο το daikin.

Πλαστικα περπου τα ιδια-επειδη τα χρησιμοποιω στο ζεστο αρκετες φορες τριζουν στην αρχη που τα ανοιγεις κανα 2 φορες.Μετα τιποτα.Ειχα παλια fujtsu asya09lc και διαστελλονταν ρυθμικα-οπως και τα νευρα μου.

Ζεστο αερα το daikin βγαζει σε μισο λεπτο-Δεν ξερω πως το κανει αλλα το κανει.Στα αλλα κλιματιστικα που εχω δει ολα χρειαζονται κανα 2λεπτο να τερματισει ο συμπιεστης τους και να απορροφησει θερμοτητα.

Καλυτερη αισθηση αερα-ατμοσφαιρας στο daikin.Στη ζεστη με την ρυθμιση υγρασιας ΧΑΩΤΙΚΗ διαφορα με οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει.Το hitachi απλα φερνει φερνει κρυο αερα (χειμωνα) και ζεστο το καλοκαιρι και η τουρμπινα του (εσωτερικη) κανει αρκετο θορυβο.Το daikin εχει το μοτερ στην εξωτερικη μοναδα.

Δεν θα μιλησω για φωτιζομενα τηλεχειριστηρια (lcd και κουμπια) καθως και εβδομαδιαιους timer που μονο σε daikin εχω δει-οικιακα παντα μηχανηματα.

 

Καταληγοντας πιστευω οτι μεχρι 1000 ευρω καλη επιλογη το hitachi και το mitsu αλλα εαν θελεις πραγματικα κορυφαιο μηχανημα η daikin ειναι μονοδρομος.Δεν υπερβαλλω τα εχω χρησιπληρωσει αλλα η αληθεια να λεγεται...

Η τιμη ειναι σχεδον διπλασια αλλα εδω πραγματικα ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις.

Οτι θελετε ρωτατε..

Edited by ioa_pap
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδή βλέπω μια αντιπαλότητα σχετικά με daikin και toshiba (συστημα εξαερισμου) θα προσπαθησω να σας διαφωτισω.Στο σπιτι μου εχω και toshiba air exchanger και ururu-sarara.Απλα ενημερώνω ότι τα 2 κλιματιστικά δεν έχουν σχεση μεταξυ τους.

 

Λάθος να θεωρείς αντιπαλότητα που καθένας αναφέρει ότι γνωρίζει..:)

Δεν υπάρχει αντίστοιχο μηχάνημα με "συστημα εξαερισμου" σε Toshiba ή άλλη φίρμα, αλλά μόνο το Hitachi air exchanger ...(το γιατί δες προηγούμενα)

 

Καλο το hitachi αλλα daikin δεν ειναι.Μερικές χτυπητές διαφορές:

Θορυβος-η εξωτερικη μοναδα του daikin απλα ΔΕΝ ακουγεται.Μονο ο αερας του ανεμιστηρα.Δεν εχω δει πιο αθορυβη εξωτερικη και συγκρινω και με mitsubishi MSZ-FA25-το μουρατο της πριν κανα 2 χρονια.Heavy industries δεν εχω ακουσει αλλα εχω δει toshiba-haier-panasonic inverter.Στο hitachi ακουγεται ενα μιιικρο σφυριγματακι. Και μεσα ειναι πιο αθορυβο το daikin.

 

Συγκρίνεις γενικά και αόριστα.Πάρα πολλά κλιματιστικά είναι πλέον αθόρυβα μέσα έξω,σε χαμηλή λειτουργία ,πολλά και με ειδικό κουμπί ησυχίας,

αλλά η σύγκριση πρέπει να γίνεται πάντα σε ίδιας κατηγορίας προιόντα.

 

Πλαστικα περπου τα ιδια-επειδη τα χρησιμοποιω στο ζεστο αρκετες φορες τριζουν στην αρχη που τα ανοιγεις κανα 2 φορες.Μετα τιποτα.Ειχα παλια fujtsu asya09lc και διαστελλονταν ρυθμικα-οπως και τα νευρα μου.

Ζεστο αερα το daikin βγαζει σε μισο λεπτο-Δεν ξερω πως το κανει αλλα το κανει.Στα αλλα κλιματιστικα που εχω δει ολα χρειαζονται κανα 2λεπτο να τερματισει ο συμπιεστης τους και να απορροφησει θερμοτητα.

Καλυτερη αισθηση αερα-ατμοσφαιρας στο daikin.Στη ζεστη με την ρυθμιση υγρασιας ΧΑΩΤΙΚΗ διαφορα με οτιδηποτε αλλο κυκλοφορει.

 

Κανένα κλιματιστικό της αγοράς δεν έχει ίδια πλαστικά,καθώς αφορούν την ποιότητα κατασκευής (ανά κατηγορία).

Ιδια πλαστικά έχουν μόνο οι εκδόσεις κλιματιστικών στην ίδια σειρά μοντέλων της γκάμας μια φίρμας.

 

Ολα τα Inverter κάνουν ένα ορισμένο χρόνο να αποδώσουν,αφορά αποκλειστικά το Inverter σαν γενική αρχή,και κανένα μοντέλο Daikin ή σ'αλλη φίρμα δεν αποτελεί εξαίρεση για πιο σύντομα.Το αν έχεις αίσθηση άμεση απόδοσης,αφορά τις εσωτερικές συνθηκες του χώρου σου.

Συνήθως η πλήρη κάλυψη του χώρου μας από επιθυμητή θερμοκρασία, με κατάλληλο για τον χώρο μας μηχάνημα και νορμάλ συνθήκες λειτουργίας (εσωτερικά-εξωτερικά) γίνεται σε 30' .Τα υπόλοιπα είναι διαφημίσεις κάποιων για να πουλάνε....

 

H αίσθηση καλής ατμόσφαιρας αφορά την ποιότητα των φίλτρων και την σωστή λειτουργία υφύγρανσης.

 

Το hitachi απλα φερνει φερνει κρυο αερα (χειμωνα) και ζεστο το καλοκαιρι και η τουρμπινα του (εσωτερικη) κανει αρκετο θορυβο.Το daikin εχει το μοτερ στην εξωτερικη μοναδα. Δεν θα μιλησω για φωτιζομενα τηλεχειριστηρια (lcd και κουμπια) καθως και εβδομαδιαιους timer που μονο σε daikin εχω δει-οικιακα παντα μηχανηματα..

 

Δεν μιλάμε για σύγκριση "ομορφιάς" κλπ, και δεν αναφερθήκαμε πιο έχει καλύτερη ποιότητα,απλά αν κάνει και πως ,ότι διαφημίζει :)

Εξάλλου το ένα είναι μόνο Iαπωνίας με περισσότερες λειτουργίες,επιδόσεις κλπ ,και το άλλο Mαλαισίας στη καλύτερη των περιπτώσεων, με λιγότερες.

 

Καταληγοντας πιστευω οτι μεχρι 1000 ευρω καλη επιλογη το hitachi και το mitsu αλλα εαν θελεις πραγματικα κορυφαιο μηχανημα η daikin ειναι μονοδρομος.Δεν υπερβαλλω τα εχω χρησιπληρωσει αλλα η αληθεια να λεγεται...Η τιμη ειναι σχεδον διπλασια αλλα εδω πραγματικα ισχυει οτι πληρωνεις παιρνεις..

 

Οι τιμές είναι σχετικές ,και το τι αξίζει κανείς να πάρει είναι καθαρά υποκειμενικό,αρκεί να λαμβάνει κανείς υπόψη τι γίνεται στην αγορά.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καταρχην το φιλτρο πανασονικ το αγορασα 25 ευρω και το δαικιν 15 και τα δυο απο την αντιπροσοποια τουσ

 

h hitachi ειναι επισης πολυ σοβαρη εταιρεια μαλιστα εχει βγαλει και το πιο ενεργιακα πιο αποδοτικο μηχανημα στον κοσμο την σειρα premium οπου εχει αποδοση cop 6.15 για το μεγεθος 2,0kw (το 9αρι πωλειται 1500 ευρω η καπου εκει :cry::cry:)

το μηχανημα αυτο δεν φερνει αερα φρεσκο (προφανως εγκαταλειφθηκε η τεχνολογια απο την hitachi αρα εδω εχει δικιο ο σταρενιος)

 

οσο αφορα το ururu ειναι πραγματι διαφορετικο το συστημα του αλλα αναρωτιεμαι οταν η θερμοκρασιακη διαφορα ειναι πανω απο 7 βαθμουσ σταματαει να φερνει φρεσκο αερα... οπως λεει ο σταρενιος η δεν εχει κανενα προβλημα ? μπορεις να μας πεις μιασ και εχεις..

 

η μεγαλη διαφορα του ururu σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι η εισαγωγη φρεσκου αερα και η εισοδο υγρασιας ειδικα τον χειμωνα οπου στην θερμανση σχεδον ολα τα συστηματα θερμανσης ξηραινουν την ατμοσφαιρα αλλα λιγοτερο και αλλα περισοτερο.

Αναρωτιεμαι λοιπον μιας και το εχεις αν εχεις κανει τιποτα μετρησεις υγρασιας το χειμωνα.

οσο αφορα το καλοκαιρι και την λειτουργια της αφυγρανσης ολα τα καλα κλιματιστικα κανουν καλη δουλεια μαλιστα ανοιγεισ και καθε τοσο και κανα παραθυρο και καθαρισες απο πλευρας ποιοτητας αερα δεν ειναι αναγκη να πληρωσεις τα διπλα λεφτα αφου στην ελλαδα εισαι και οχι στο κεντο της νεας υορκης.....

 

τωρα οσο αφορα για τα toshiba σιγουρα εγω τουλαχιστον τους εχω πολυ μεγαλη εκτιμηση ειδικα τα δαισεκαι αλλα τσιμπανε λιγο σε τιμεσ..

Link to comment
Share on other sites

daikin σημαινει τεχνολογια τεχνογνωσια.....απιστευτα μηχανηματα οικιακα και ακομα πιο απιστευτα επαγγελματικα...μιτσουμπισι..πολυ καλα μηχανηματα τεχνολογια αριστη στα ηλεκτρικα της πιο πολυ αλλα απο σερβις χαλια...ουτε ενα σεμιναριο....τιποτα.....μεχρι και εξουσιοδοτημενα καταστηματα δν εχουν γνωσεις πανω σε βλαβες....τι να πουμε για την daikin....σεμιναρια....αριστη ενημερωση....και μονο σε καταστηματα κλιματισμου.....τα μηχανηματα της μιτσουμπισι εχουν τρελες δυνατοτητες αλλα ειναι σε λαθος εισαγωγεα....εγω προτιμω daikin γιατι υπαρχει στιριξει απο τον εισαγωγεα και εχει ενα πλανο σαν εταιρεια........εχει απιστευτες επιλογες και daikin βαζουνε μονο οσοι τα γνωριζουν.......
Link to comment
Share on other sites

daikin σημαινει τεχνολογια τεχνογνωσια.....απιστευτα μηχανηματα οικιακα και ακομα πιο απιστευτα επαγγελματικα...μιτσουμπισι..πολυ καλα μηχανηματα τεχνολογια αριστη στα ηλεκτρικα της πιο πολυ αλλα απο σερβις χαλια...ουτε ενα σεμιναριο....τιποτα.....μεχρι και εξουσιοδοτημενα καταστηματα δν εχουν γνωσεις πανω σε βλαβες....τι να πουμε για την daikin....σεμιναρια....αριστη ενημερωση....και μονο σε καταστηματα κλιματισμου.....τα μηχανηματα της μιτσουμπισι εχουν τρελες δυνατοτητες αλλα ειναι σε λαθος εισαγωγεα....εγω προτιμω daikin γιατι υπαρχει στιριξει απο τον εισαγωγεα και εχει ενα πλανο σαν εταιρεια........εχει απιστευτες επιλογες και daikin βαζουνε μονο οσοι τα γνωριζουν.......

 

Αλλο τα επαγγελματικά Daikin ,άλλο τα οικιακά και μην αμφιβάλεις ότι την φίρμα δεν την ξέρουν όλοι,καθώς είναι στo Τop 5 διεθνώς στον χώρο.

Αν όλα ήταν έτσι όπως τα περιγράφεις,δεν θα την προτιμούσαν μαζικά στην Ελλάδα ;-Ο ευχαριστημένος πελάτης δεν είναι η καλύτερη διαφήμιση ; :)

 

Οσο αφορά την Mitsubishi για να είναι 30+ χρονια στον ίδιο εισαγωγέα ,και με το ίδιο σύστημα οργάνωσης ,προφανώς όλοι οι εμπλεκόμενοι είναι ευχαριστημένοι για να πουλά αρκετά ,όχι όμως πως δεν υπάρχουν προβλήματα (αρκετά έχουν αναφερθεί και εδώ μέσα) .:cry:

 

 

...η μεγαλη διαφορα του ururu σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι η εισαγωγη φρεσκου αερα και η εισοδο υγρασιας ειδικα τον χειμωνα οπου στην θερμανση σχεδον ολα τα συστηματα θερμανσης ξηραινουν την ατμοσφαιρα αλλα λιγοτερο και αλλα περισοτερο.......

 

.....οσο αφορα το καλοκαιρι και την λειτουργια της αφυγρανσης ολα τα καλα κλιματιστικα κανουν καλη δουλεια

 

 

Οποια κλιματιστικά ξεραίνουν την ατμόσφαιρα,είναι γιατί δεν έχουμε ρυθμίσει ή δεν λειτουργεί καλά η αφύγρανση. H αφύγρανση λειτουργεί καλύτερα

στην θέση Αuto, χειμώνα καλοκαίρι .Το ururu μόνο στην θέρμανση έχει δυνατότητα ύγρανσης,αλλά από αφύγρανση το καλοκαίρι είναι μέτριο.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη λες οτι ειναι προτιμοτερο να βαζω το κλιματιστικο το χειμωνα στην θεση auto παρα στην θεση heat?

ομως εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες μου βαζει κρυο η τελος παντων οχι ζεστο ενω οταν το βαζω στην θεση heat δεν εχω τετοιο προβλημα (αναφερωμαι κυριως στα μιδεα γιατι κατι mitsubisia που εχω στην αθηνα τα εχω στο auto.)

 

επισης να σε ρωτησω κατι για το μιτσθβισηι mhy 71 ze srk ειναι προτιμοτερο να το εχω στο auto η στο heat?

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το ururu ειναι πραγματι διαφορετικο το συστημα του αλλα αναρωτιεμαι οταν η θερμοκρασιακη διαφορα ειναι πανω απο 7 βαθμουσ σταματαει να φερνει φρεσκο αερα... οπως λεει ο σταρενιος η δεν εχει κανενα προβλημα ? μπορεις να μας πεις μιασ και εχεις..

Αναρωτιεμαι λοιπον μιας και το εχεις αν εχεις κανει τιποτα μετρησεις υγρασιας το χειμωνα.

-Τον περιορισμό αυτον τον εχει μόνο το hitachi που προφανως επειδη το μοτερ εισαγωγης αέρα το έχει στην εσωτερική μονάδα τυχόν υγροποίηση μπορεί να επιφέρει βλάβη.Οταν ανιχνεύσει τέτοια διαφορά αναβασβήνει ένα led και το σύστημα εισαγωγής αέρα δεν ενεργοποιείται.Το daikin δεν αναφέρει πουθενά τέτοιο περιορισμό.

-Η υγρασία παραμένει σταθερή-το σύστημα δουλεύει καλά.Έχω κάτι ηλεκτρονικά ρολόγια με υγρασία και αυτό μου δείχνουν.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη οταν εχει βορια που σημανει πολυ μεγαλη ξηροτητα αερα (35% σχετικη υγρασια και πιο κατω) μεσα ποσο εχει με θρμοκρασια γυρω στους 21?

και γενικα οταν εχεις 21 ποσο σου παει την υγρασια

Link to comment
Share on other sites

α. Συγκρίνεις γενικά και αόριστα.Πάρα πολλά κλιματιστικά είναι πλέον αθόρυβα μέσα έξω,σε χαμηλή λειτουργία ,πολλά και με ειδικό κουμπί ησυχίας,

αλλά η σύγκριση πρέπει να γίνεται πάντα σε ίδιας κατηγορίας προιόντα.

 

β. Ολα τα Inverter κάνουν ένα ορισμένο χρόνο να αποδώσουν,αφορά αποκλειστικά το Inverter σαν γενική αρχή,και κανένα μοντέλο Daikin ή σ'αλλη φίρμα δεν αποτελεί εξαίρεση για πιο σύντομα.Το αν έχεις αίσθηση άμεση απόδοσης,αφορά τις εσωτερικές συνθηκες του χώρου σου.

Συνήθως η πλήρη κάλυψη του χώρου μας από επιθυμητή θερμοκρασία, με κατάλληλο για τον χώρο μας μηχάνημα και νορμάλ συνθήκες λειτουργίας (εσωτερικά-εξωτερικά) γίνεται σε 30' .Τα υπόλοιπα είναι διαφημίσεις κάποιων για να πουλάνε....

 

γ. H αίσθηση καλής ατμόσφαιρας αφορά την ποιότητα των φίλτρων και την σωστή λειτουργία υφύγρανσης.

 

α. Το daikin είναι πιο αθόρυβο ακόμα και σε σύγκριση με οταν έχουν πέσει οι στροφές τoυ άλλου inverter που έχω.Είμαι πολύ περίεργος με το θόρυβο και το έχω εκτιμησει αφάνταστα.Και τα 2 μηχανήματα στον ίδιο κοινό τοίχο.

β. Επετρεψέ μου να γνωρίζω καλύτερα μιας και τα έχω και τα 2 σε 2 διπλανά υπνοδωμάτια που κοιτάνε βορρά.Δεν μιλάω σε πόση ωρα έχουν πιάσει θερμοκρασία τα δωμάτια αλλά πόσο ζεστος είναι ο αέρας στις περσίδες εξόδου.Ανέφερα πως και το mitsubishi αργεί-δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά ισχύει.

γ. Προφανώς έχει καλύτερα φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη λες οτι ειναι προτιμοτερο να βαζω το κλιματιστικο το χειμωνα στην θεση auto παρα στην θεση heat?

ομως εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες μου βαζει κρυο η τελος παντων οχι ζεστο ενω οταν το βαζω στην θεση heat δεν εχω τετοιο προβλημα (αναφερωμαι κυριως στα μιδεα γιατι κατι mitsubisia που εχω στην αθηνα τα εχω στο auto.)

επισης να σε ρωτησω κατι για το μιτσθβισηι mhy 71 ze srk ειναι προτιμοτερο να το εχω στο auto η στο heat?

 

Για τον κρύο αέρα δες εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3633181#post3633181

 

Για το 71 ΖΕ αν έχεις την έκδοση που μετρά και εξωτερική θερμοκρασία (έχει στο,πίσω μέρος του εξωτερικού κουτιού ή πλάγια ,ένα κουτάκι με τρύπες σαν σπιρτόκουτο,μικρό πακέτο τσιγάρα κλπ) που εξέχει ελαφρά......τότε το βάζεις στο Auto.

 

Αν έχεις το κλιματιστικό σε θέση που επηρεάζεται από εξωτερικές συνθήκες πχ βορινό προσανατολισμό,και δεν μετρά το κλιματιστικό την εξωτερική θερμοκρασία ,τότε Heat ,όχι Αuto. Συνήθως στις οδηγίες πρέπει ν'αναφέρονται όλα τα σχετικά περί ρυθμίσεων και τι μετρά το μηχάνημα.Επίσης κάποια μηχανήματα (ή εκδόσεις τους) δεν αφήνουν να ρυθμίσεις στην θέση Auto την θερμοκρασία κλπ μετέπειτα, πέρα της αρχικών όταν άνοιξες το κλιματιστικό.

 

-Τον περιορισμό αυτον τον εχει μόνο το hitachi που προφανως επειδη το μοτερ εισαγωγης αέρα το έχει στην εσωτερική μονάδα τυχόν υγροποίηση μπορεί να επιφέρει βλάβη.Οταν ανιχνεύσει τέτοια διαφορά αναβασβήνει ένα led και το σύστημα εισαγωγής αέρα δεν ενεργοποιείται.Το daikin δεν αναφέρει πουθενά τέτοιο περιορισμό.

 

Mήπως δεν έχεις προσέξει στο Daikin αν έχει άλλα όρια από το Hitachi, που δεν γράφουν για κάποιο λόγο οι οδηγίες ,απλά υποτίθεται το καταλαβαίνεις εσύ ότι δεν λειτουργεί. Σε εγκατάσταση 18αρι που γνωρίζω 3 ετίας ο περιορισμός ισχύει ,και σε μια έκθεση τον χειμώνα το ίδιο αναφερόταν σε διαφημιστικό φυλλάδιο .Πιθανόν βέβαια παρτίδα με παρτίδα ,τόσα χρόνια που κυκλοφορεί ,να υπάρχουν διαφορές και τα φυλλάδια να είναι αρχικά τυπωμένα ,αλλά και μπορεί ο περιορισμός να αφορά και την ισχύ του μηχανήματος.

 

α. Το daikin είναι πιο αθόρυβο ακόμα και σε σύγκριση με οταν έχουν πέσει οι στροφές τoυ άλλου inverter που έχω.Είμαι πολύ περίεργος με το θόρυβο και το έχω εκτιμησει αφάνταστα.Και τα 2 μηχανήματα στον ίδιο κοινό τοίχο.

β. Επετρεψέ μου να γνωρίζω καλύτερα μιας και τα έχω και τα 2 σε 2 διπλανά υπνοδωμάτια που κοιτάνε βορρά.Δεν μιλάω σε πόση ωρα έχουν πιάσει θερμοκρασία τα δωμάτια αλλά πόσο ζεστος είναι ο αέρας στις περσίδες εξόδου.Ανέφερα πως και το mitsubishi αργεί-δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλά ισχύει.

γ. Προφανώς έχει καλύτερα φίλτρα.

 

α+γ) Οπως ανέφερα πριν δεν μπορείς να κάνεις σύγκριση όταν το ένα είναι μόνο Iαπωνίας με περισσότερες λειτουργίες,επιδόσεις κλπ ,και το άλλο Mαλαισίας στη καλύτερη των περιπτώσεων, με λιγότερες.

 

β)Δεν είπα ότι δεν πιστεύω τι λες,απλά θεωρώ ότι η αίσθηση σου άμεσης απόδοσης,αφορά τις εσωτερικές συνθήκες του χώρου σου δηλ. πώς τις καταλαβαίνει το μηχάνημα ή και πώς λειτουργεί και ο ανεμιστήρας ,και όχι πως πράγματι αποδίδει και ζεσταίνει άμεσα που εξαρτάται από το Inverter κλπ .

Σαφώς βέβαια και το Inverter του Daikin θα είναι καλύτερο αφού συνολικά το μηχάνημα είναι ανώτερο από το Hitachi (Με το Mitsubishi που έχεις δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ,γιατί είναι μέτριο μηχάνημα.) .Επίσης ρόλο παίζει και η σωστή τοποθέτιση,αν το μηχάνημα μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία,και τι ρυθμίσεις έχουμε (και που καθένα αποδίδει καλύτερα με αυτές).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παλικάρια. Σκεφτομαι να παρω ενα κλιματιστικο 24000btu inverter για το σαλονι. Φυσικα θελω κατι φθηνο γιατι λεφτα δεν παιζουν πολλά αλλά να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο. Η εμπειρια μου με τα κλιματιστικα ειναι περιεργη μιας και ακουω τοσο καλα λογια για τα daikin. Εχουμε ενα 12αρι στην κουζινα και εκτος απο τη σχετικη δροσια στην κουζινα δε δροσιζει τα αλλα δωματια οσες ωρες και να το αφησουμε. (τεχνολογιας 1998 και πριν). Στο δωματιο μου πηρα ενα firstline 12000btu (carrefour μαρκα) και ειναι τελειο. Παγωνει το χωρο σε λιγοτερο απο 1 λεπτο. Και το ειχα παρει πανφθηνα 220 ευρώ με δωρεαν εγκατάσταση περίπου το 2006 ή το /05.

 

 

Στα νέα τωρα. Ποσο θα κοστισει μια εγκατάσταση εαν το αγοράσω μεσω ιντερνετ? (αν παρω μια εταιρια?) Επισης σκεφτομαι να βγαλω το daikin απο την κουζινα και να το βαλω στο 1 υπνοδωματιο. (ξανα εργατικα).

 

Βρήκα ένα coolstar στο μάκρο 740 ευρω με φπα και μου φενεται καλη η τιμη. Το μοντελο ηταν το msc- 24HRDN1. Το ξέρει κανείς? Οι αλλες μου λυσεις ειναι

http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=32335

http://www.euragora.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=3135&category_id=97&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1

 

Τι προτείνεται και γιατί. Ευχαριστώ.

 

ΥΓ υποπτευομαι οτι το μοντελο Coolstar είναι αυτό... http://e-xydas.gr/product.php?p=jdakSzJbUMMhaax

Edited by valdazzar
http://img132.imageshack.us/img132/9962/781z.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παλικάρια. Σκεφτομαι να παρω ενα κλιματιστικο 24000btu inverter για το σαλονι. Φυσικα θελω κατι φθηνο γιατι λεφτα δεν παιζουν πολλά αλλά να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο. Η εμπειρια μου με τα κλιματιστικα ειναι περιεργη μιας και ακουω τοσο καλα λογια για τα daikin. Εχουμε ενα 12αρι στην κουζινα και εκτος απο τη σχετικη δροσια στην κουζινα δε δροσιζει τα αλλα δωματια οσες ωρες και να το αφησουμε. (τεχνολογιας 1998 και πριν). Στο δωματιο μου πηρα ενα firstline 12000btu (carrefour μαρκα) και ειναι τελειο. Παγωνει το χωρο σε λιγοτερο απο 1 λεπτο. Και το ειχα παρει πανφθηνα 220 ευρώ με δωρεαν εγκατάσταση περίπου το 2006 ή το /05.

 

Ολα τα προιόντα σε μια φίρμα δεν είναι το ίδιο καλά.Εκτός της σωστής εγκατάστασης και περιοδικής συντήρισης,με τον καιρό όλα έχουν μείωση απόδοσης και κάποτε χρειάζονται αντικατάσταση.Επίσης η απόδοση είναι σχετική και του χώρου μας.

 

Στα νέα τωρα. Ποσο θα κοστισει μια εγκατάσταση εαν το αγοράσω μεσω ιντερνετ? (αν παρω μια εταιρια?) Επισης σκεφτομαι να βγαλω το daikin απο την κουζινα και να το βαλω στο 1 υπνοδωματιο. (ξανα εργατικα).

 

Περιμένεις να σου απαντήσουμε εμείς, σε κάτι που αφορά προσφορά και υπηρεσίες τρίτων ; :)

Εχουμε πεί κατά επανάληψη ότι όλα θέλουν έρευνα αγοράς ,γιατί δεν υπάρχει πλέον κάτι σταθερό λόγω της οικονομικής κρίσης .

 

Βρήκα ένα coolstar στο μάκρο 740 ευρω με φπα και μου φενεται καλη η τιμη. Το μοντελο ηταν το msc- 24HRDN1. Το ξέρει κανείς? Οι αλλες μου λυσεις ειναι

http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=32335

http://www.euragora.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=3135&category_id=97&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1

 

Τι προτείνεται και γιατί. Ευχαριστώ.

ΥΓ υποπτευομαι οτι το μοντελο Coolstar είναι αυτό... http://e-xydas.gr/product.php?p=jdakSzJbUMMhaax

 

Oι άγνωστες φίρμες έχουν μηχανήματα φασόν από παντού,και με επίσης άγνωστη τεχνολογία και υποστήριξη.Γι'αυτό προτιμάμε επώνυμα :)

Kαλύτερο από ότι έχεις διαλέξει, είναι το Midea. Βέβαια σε παρόμοια χρήματα μπορείς να πάρεις αυτή την περίοδο,ποιοτικότερο μηχάνημα,όπως το http://www.skroutz.gr/s/79778/Panasonic-CS-CU-RE18JKE.html ,είναι μικρότερο σε ονομαστική ισχύ,έχει όμως καλύτερη απόδοση

(αν και δεν γράφεις βέβαια και σχετικά με τον χώρο που θές να καλύψεις....)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Απο τα 740 στα 940 ειναι μεγαλη διαφορα αν σκεφτουμε κιολας οτι το 20000 ειναι πιο κοντα στο 18αρι παρα στο 24αρι. Χοντρικα ο χωρος που το χρειαζομαι πρεπει να ειναι γυρω στα 35τ.μ

 

Ρωταω για εγκατασταση γιατι δεν ξερω καθολου τιμες. Ενα καρτελακι στο καρφουρ για να ερθουν να στο περασουν ειχα δει 75 νομιζω περσι. Μια μεση τιμη θα ηθελα να ξερω αν γινεται.:confused:

http://img132.imageshack.us/img132/9962/781z.gif
Link to comment
Share on other sites

Η Coolstar φίρμα του Makro είναι εταιρίας Ινδίας (αν δεν κάνω λάθος) , και δεν έχει σχέση με ένα μοντέλο της Midea που το λέει coolstar και αυτό είναι διαφορετικό μοντέλο με το επίσης Midea msc- 24HRDN1 που αναφέρεις.:!:

 

Αν είσαι λοιπόν προδιαθετημένος να πάρεις κάτι άγνωστο, τότε γιατί προτείνεις και άλλα πιο επώνυμα κλιματιστικά παραπάνω σαν επιλογές

που είναι σε τιμή 900+ ευρώ , και όχι 740 ευρω ; :cool:

 

Για 35 τμ με τοποθέτιση σε χώρο με κανονικές εξωτερικές συνθήκες,ένα καλό 18αρι Inverter είναι υπεραρκετό ,και δεν παίζει ρόλο τόσο η ισχύς κλπ

που διαφημίζει καθένα, αλλά πως αυτό,και αν την βγάζει στην πράξη, αλλά και με τι ποιότητα αέρα.:)

 

Το Panasonic το ανέφερα, γιατί το βλέπω "προσφορά" στα χρήματα των επιλογών σου ,καθώς έχει βγεί πρόσφατα σαν "νέο" μοντέλο μια χειρότερη παραλλαγή του (JKE-1) . Ολη όμως η σειρά,έχει σαφώς δυνατότερο ανεμιστήρα,πανίσχυρο φίλτρο,ποιότητα κλπ από τα παραπάνω.

 

Για οποιαδήποτε τιμή τοποθέτισης, θα πρέπει εσύ να ρωτήσεις σε διάφορους τεχνικούς, να τσεκάρεις τι προσφέρει καθένας,αφού δείξεις τον χώρο σου

και τι ακριβώς θες να κάνεις.Πρέπει όμως πρώτα να καταλήξεις τι θα πάρεις,γιατί το καλύτερο είναι να βρείς κάποιον να ξέρει την φίρμα

του κλιματιστικού σου. Αν υπάρχει πρόβλημα ,μπορείς επίσης να τηλ. στην κάθε αντιπροσωπεία να σου πουν κοντινότερο συνεργάτη τους.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

προτεινω το Gree Change GRS 181 HI/JCD - N2 (740 ευρω) μα συμπιεστη daikin einai 18000 btu kalo giα ψυξη αλλα αν θες για θερμανση πρεπει να πας μαλλων σε μεγαλυτερο αναλογα με τον χωρο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...