Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H Gree (όπως και οι άλλες Κινέζικες φίρμες) δεν βάζουν σε όλα τα μοντέλα τους συγκεκριμένους συμπιεστές από άλλους,ούτε για όλες τις αγορές.

Εξαρτάται από τον εισαγωγέα τι φέρνει ,και εδώ η τιμή κάθε φορά στις όχι τόσο γνωστές φίρμες ,είναι ενδεικτική και τι μπορεί να είναι κάτι.:)

 

Η Gree δίνει μεν σημασία στους συμπιεστές της ,αλλά αρκετά μοντέλα της υστερoύν στο εσωτερικό μέρος.

Μέτρια εμφάνιση και αίσθηση ποιότητας,μέτρια ποσότητα αέρα από τον ανεμιστήρα,και λίγα έχουν αποτελεσματικό καθαρισμό από τα φίλτρα.

Συγκριτικά,τα παραπάνω ακριβότερα Κινέζικα Toyotomi και Midea που αναφέρθηκαν είναι καλύτερα (με το Midea στην πρώτη θέση λόγω και καλύτερου ανεμιστήρα).Θα πρέπει λοιπόν κανείς να τα δεί ,και ένα εξουσιοδοτημένο κατάστημα κλιματισμού Gree ,θα έχει σίγουρα να δείξει κάποια σε λειτουργία.

 

Το συγκεκριμένο πάντως που προτείνεις, από θέρμανση δείχνει ικανοποιητικό σε ισχύ για τον παραπάνω χώρο,γιατί και αν ακόμα δεν κάνει

όσα διαφημίζει ,απλά θα δουλεύει full περισσότερο λόγω της τεχνολογίας Ιnverter.

 

Το Gree επίσης έχει καλύτερη εγγύηση (με όρους) από τα υπόλοιπα,και αρκετά καλό δίκτυο και χρεώσεις ,λόγω της προώθησης που γίνεται

να γνωρίσει ο κόσμος την φίρμα.Γενικά οι ως τώρα αναφορές λένε ότι είναι αξιόπιστα για τα χρήματα τους, για τα χρειαστείς όλα άμεσα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φιλε μπορεις να παρεις ενα inventor οπου θα το βρεις σε καλη τιμη και μονο σε καταστηματα κλιματισμου τα οποια θα σου προτεινουν λυσεις και θα σου κανουν και σωστη τοποθετηση..παντως τα λεφτα για την τοποθετηση μην τα λυπηθεις αξιζει να τα δωσεις.....
Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτά Κινέζικα είναι, κυρίως Haier φασόν, αλλά πιο εμφανίσημα γενικά από τα Gree.

Ανάλογα το κατάστημα βέβαια μπορεί να είναι σημαντικά φθηνότερα από αντίστοιχα των 3 μεγάλων Κινέζων κατασκευαστών.

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτά Κινέζικα είναι, κυρίως Haier φασόν, αλλά πιο εμφανίσημα γενικά από τα Gree.

Ανάλογα το κατάστημα βέβαια μπορεί να είναι σημαντικά φθηνότερα από αντίστοιχα των 3 μεγάλων Κινέζων κατασκευαστών.

 

τα inventor ειναι gree 100 % απλα ο εισαγωγεας τα ονοματιζει inventor και παλαιοτερα intertherm καμμια σχεση με haier

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παλικάρια. Σκεφτομαι να παρω ενα κλιματιστικο 24000btu inverter για το σαλονι. Φυσικα θελω κατι φθηνο γιατι λεφτα δεν παιζουν πολλά αλλά να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο. Η εμπειρια μου με τα κλιματιστικα ειναι περιεργη μιας και ακουω τοσο καλα λογια για τα daikin. Εχουμε ενα 12αρι στην κουζινα και εκτος απο τη σχετικη δροσια στην κουζινα δε δροσιζει τα αλλα δωματια οσες ωρες και να το αφησουμε. (τεχνολογιας 1998 και πριν). Στο δωματιο μου πηρα ενα firstline 12000btu (carrefour μαρκα) και ειναι τελειο. Παγωνει το χωρο σε λιγοτερο απο 1 λεπτο. Και το ειχα παρει πανφθηνα 220 ευρώ με δωρεαν εγκατάσταση περίπου το 2006 ή το /05.

 

 

Στα νέα τωρα. Ποσο θα κοστισει μια εγκατάσταση εαν το αγοράσω μεσω ιντερνετ? (αν παρω μια εταιρια?) Επισης σκεφτομαι να βγαλω το daikin απο την κουζινα και να το βαλω στο 1 υπνοδωματιο. (ξανα εργατικα).

 

Βρήκα ένα coolstar στο μάκρο 740 ευρω με φπα και μου φενεται καλη η τιμη. Το μοντελο ηταν το msc- 24HRDN1. Το ξέρει κανείς? Οι αλλες μου λυσεις ειναι

http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=32335

http://www.euragora.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=3135&category_id=97&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1

 

Τι προτείνεται και γιατί. Ευχαριστώ.

 

ΥΓ υποπτευομαι οτι το μοντελο Coolstar είναι αυτό... http://e-xydas.gr/product.php?p=jdakSzJbUMMhaax

 

 

γεια χαρα, για 18αρι η εγκατασταση παει περιπου στα 100 ευρω και υπο συνθηκες στα 80

το βαλε βγαλε του υπαρχοντος κλιματιστικου στα 100 ευρω μαζι με το σερβις του (το κανουν πολλοι τωρα λογω μειωμενης ζητησης)

12αρι στην κουζινα και δεν δουλευει? κ ποσο μαλλον daikin? κατι θα φταιει

το gree που αναφερθηκε αποδιδει στην ψυξη max 20.780 btu/h και λιγο παραπανω στην θερμανση κατι που το κανει υπεραρκετο για τον χωρο σου ακομα και αν δεν εχεις διπλα κουφωματα. και πλεον εχει 10 χρονια εγγυηση!!!! σε ολα τα μερη

Link to comment
Share on other sites

προτεινω το Gree Change GRS 181 HI/JCD - N2 (740 ευρω) μα συμπιεστη daikin einai 18000 btu kalo giα ψυξη αλλα αν θες για θερμανση πρεπει να πας μαλλων σε μεγαλυτερο αναλογα με τον χωρο

 

Μονο για ψυξη το θελω. Για θερμανση δε θα το αναβω καθολου, Με λιγα λογια λετε μακρυα απο του Μακρο. Άρα πάω προς αυτό το midea. http://e-xydas.gr/product.php?p=jdakSzJbUMMhaax

 

(δε θελω να το ριψοκινδινευσω με 18αρι) Καλυτερα 24αρι και πιο μουφα παρα 18αρι και να μην ξερω αν θα δροσιζει αρκετα.

 

12αρι στην κουζινα και δεν δουλευει? κ ποσο μαλλον daikin? κατι θα φταιει

 

Oταν κανεμε με διαφορους σερβις σε αυτο και στο αλλο, τους ελεγε ριξτε μια ματια. Στην δουλεια εχουμε λεει daikin και γινεται ψυγειο, εδω γιατι δεν γινεται? Αυτοι βαζανε ενα θερμομετρο στην βαση και βλεπανε να λεει οτι η θερμοκρασια οπως την βγαζει λεει ειναι σωστη, και μαλλον καταληγουν οτι ο χωρος ειναι περιεργος. Τελος παντων, τωρα θα παει στο ενα δωματιο και θα ανοιγει μονο σε καποιους καυσωνες το βραδυ.

 

Την προσοχη δινω στο καινουριο.

Edited by Nikos_s3
http://img132.imageshack.us/img132/9962/781z.gif
Link to comment
Share on other sites

Μονο για ψυξη το θελω. Για θερμανση δε θα το αναβω καθολου, Με λιγα λογια λετε μακρυα απο του Μακρο. Άρα πάω προς αυτό το midea. http://e-xydas.gr/product.php?p=jdakSzJbUMMhaax

 

(δε θελω να το ριψοκινδινευσω με 18αρι) Καλυτερα 24αρι και πιο μουφα παρα 18αρι και να μην ξερω αν θα δροσιζει αρκετα.

 

Αμα είναι κάτι μούφα ,χειρότερα δεν είναι ; :cry:

 

Οπως είπαμε και για τους τεχνικούς ,καλύτερα να πας να ρωτήσεις σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα να σου δείξουν ότι μηχάνημα θες ή σε εγκατάσταση τους ,και να κρίνεις τις αμφιβολίες σου, σε όλα τα μηχανήματα που προτάθηκαν πρίν.:)

 

τα inventor ειναι gree 100 % απλα ο εισαγωγεας τα ονοματιζει inventor και παλαιοτερα intertherm καμμια σχεση με haier

 

Εγραψα ότι είναι Κινέζικα και κυρίως Haier ,όχι ότι όλα είναι.Τουλάχιστον αυτά που γνωρίζω εγώ είναι.Βέβαια κάθε παρτίδα μπορεί να είναι και διαφορετική.Ισως τα έχεις μπερδέψει επειδή α) ο εισαγωγέας φέρνει και τα Westinghouse που είναι μόνο Gree και δεν "μοιάζουν" με τα Inventor.

β) διαφημίζει ο εισαγωγέας παρεμφερή εγγύηση με την εγγύηση των μηχανημάτων της Gree.

 

12αρι στην κουζινα και δεν δουλευει? κ ποσο μαλλον daikin? κατι θα φταιει

 

Τι σημαίνει αν κάτι είναι Daikin......δεν χαλάει ; ;)

 

Ολα τα προιόντα σε μια φίρμα δεν είναι το ίδιο καλά.Εκτός της σωστής εγκατάστασης και περιοδικής συντήρισης,με τον καιρό όλα έχουν μείωση απόδοσης και κάποτε χρειάζονται αντικατάσταση.Επίσης η απόδοση είναι σχετική και του χώρου μας.

 

Οσο αφορά τα χαρακτηριστικά του Gree :

 

το gree που αναφερθηκε αποδιδει στην ψυξη max 20.780 btu/h και λιγο παραπανω στην θερμανση κατι που το κανει υπεραρκετο για τον χωρο σου ακομα και αν δεν εχεις διπλα κουφωματα. και πλεον εχει 10 χρονια εγγυηση!!!! σε ολα τα μερη

 

Το Gree διαφημίζεται στον νέο κατάλογο της αντιπροσωπείας με άλλες επιδόσεις.Αν έχει συμπιεστή Daikin ίσως βγάζει παραπάνω,αν όχι λιγότερο.Δεν ξέρουμε τι φέρνει κάθε φορά ο εισαγωγέας.Αυτά βεβαια μένουν απλές θεωρίες αν δεν έχει δυνατό ανεμιστήρα,καλές ρυθμίσεις κλπ

Τέλος η εγγύηση έχει κάποιους όρους που αναφέρονται στις οδηγίες,δεν είναι γενικά.

 

Oταν κανεμε με διαφορους σερβις σε αυτο και στο αλλο, τους ελεγε ριξτε μια ματια. Στην δουλεια εχουμε λεει daikin και γινεται ψυγειο, εδω γιατι δεν γινεται? Αυτοι βαζανε ενα θερμομετρο στην βαση και βλεπανε να λεει οτι η θερμοκρασια οπως την βγαζει λεει ειναι σωστη, και μαλλον καταληγουν οτι ο χωρος ειναι περιεργος. Τελος παντων, τωρα θα παει στο ενα δωματιο και θα ανοιγει μονο σε καποιους καυσωνες το βραδυ.

 

Κανένας από αυτούς ήταν εξουσιοδοτημένος ; -Δεν με εκπλήσει πάντως κάτι ακόμα με τα Daikin στην Ελλάδα .....::X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εγραψα ότι είναι Κινέζικα και κυρίως Haier ,όχι ότι όλα είναι.Τουλάχιστον αυτά που γνωρίζω εγώ είναι.Βέβαια κάθε παρτίδα μπορεί να είναι και διαφορετική.Ισως τα έχεις μπερδέψει επειδή α) ο εισαγωγέας φέρνει και τα Westinghouse που είναι μόνο Gree και δεν "μοιάζουν" με τα Inventor.

β) διαφημίζει ο εισαγωγέας παρεμφερή εγγύηση με την εγγύηση των μηχανημάτων της Gree.

 

 

 

μαλλον δεν τα γνωριζεις καθολου καλα.

τα inventor ειναι gree και οχι haier :D και ειναι ολα τα κομματια

τα westinghouse που φετος εφερε σε σχεδον ολοκληρωμενη γκαμα δεν εχω ψαχτει για να μαθω τι ειναι αλλα θα ρωτησω και θα σου πω να το μαθεις

δεν ειπε κανεις οτι αν ειναι daikin δεν χαλαει ,εσυ το λες και καθοθηγεις την συζητηση, αλλα τι περιμενω απο καποιον που ο φιλος λεει να βαλει 24αρι εστω κ μουφα σε ενα χωρο 35 τμ. και εσυ δεν τον αποτρεπεις αυτο κατι δειχνει:lol:

 

και αναιρω αυτο που ελεγα οτι δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν:mad:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν τα γνωριζεις καθολου καλα.τα inventor ειναι gree και οχι haier :D και ειναι ολα τα κομματια

τα westinghouse που φετος εφερε σε σχεδον ολοκληρωμενη γκαμα δεν εχω ψαχτει για να μαθω τι ειναι αλλα θα ρωτησω και θα σου πω να το μαθεις

 

Αφού δεν έχεις ψαχτεί ,γιατί επιμένεις σε κάτι χωρίς να ρωτήσεις πρίν ;-Αν ήσουν ενημερωμένος θα ήξερες και για τα westinghouse,

γιατι διακινούνται από πέρσι στο ίδιο δίκτυο με τα Iventor.Με τη ευκαιρία λοιπόν (και αν θέλουν να σου πούν τα εμπορικά τους) μάθε

και για τα Inventor 1-2 ετών τι μπορεί να ήταν τα περισσότερα ,ή αν τώρα όντως άλλαξαν κλπ οπότε έχεις δίκιο...

-Αν δεν σου πούν ,μπορείς σαν συνεργάτης τους να ζητήσεις κάποια service manual 1-2 ετών και να τσεκάρεις εσύ τις διαφορές κλπ

 

Επίσης ρώτα αν ισχύει αν άλλος φτιάχνει τα εσωτερικά μέρη,άλλος τα εξωτερικά μέρη,σε κάποια μεγαλύτερα μηχανήματα.... που είναι περίεργο

για τα μεγέθη πωλήσεων της εταιρίας στην αγορά,αλλά εχω δει τι έβαλαν κάπου σε αντικατάσταση μέρους,όχι πως δεν δούλεψε σωστά εννοείται.

 

δεν ειπε κανεις οτι αν ειναι daikin δεν χαλαει ,εσυ το λες και καθοθηγεις την συζητηση

 

Το τι έχεις γράψει και πως ,φαίνεται παραπάνω από το ύφος σου μόλις μιλάμε για Daikin:X

 

αλλα τι περιμενω απο καποιον που ο φιλος λεει να βαλει 24αρι εστω κ μουφα σε ενα χωρο 35 τμ. και εσυ δεν τον αποτρεπεις αυτο κατι δειχνει

 

Εγγυάσαι εσύ ότι το παραπάνω Gree θα είναι στην πράξη κάτι καλό ,όταν αναφέρονται διαφορετικά στα φυλλάδια της εταιρίας,άλλα σε κάποιες διαφημίσεις ,άλλα λες εσύ, και άλλα ξέρω εγώ έστω γενικά ;;

 

To ποιός αποτρέπει ή όχι, και ποιόν,μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις σε συνέχεια με ότι έχει αναφερθεί ...

 

Βρήκα ένα coolstar στο μάκρο 740 ευρω με φπα και μου φενεται καλη η τιμη. Το μοντελο ηταν το msc- 24HRDN1. Το ξέρει κανείς? Οι αλλες μου λυσεις ειναι

http://www.samarasae.gr/index.php?target=products&product_id=32335

http://www.euragora.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=3135&category_id=97&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1 ΥΓ υποπτευομαι οτι το μοντελο Coolstar είναι αυτό... http://e-xydas.gr/product.php?p=jdakSzJbUMMhaax

 

Oι άγνωστες φίρμες έχουν μηχανήματα φασόν από παντού,και με επίσης άγνωστη τεχνολογία και υποστήριξη.Kαλύτερο από ότι έχεις διαλέξει, είναι το Midea. Βέβαια σε παρόμοια χρήματα μπορείς να πάρεις αυτή την περίοδο,ποιοτικότερο μηχάνημα,όπως το http://www.skroutz.gr/s/79778/Panasonic-CS-CU-RE18JKE.html ,είναι μικρότερο σε ονομαστική ισχύ,έχει όμως καλύτερη απόδοση (αν και δεν γράφεις βέβαια και σχετικά με τον χώρο που θές να καλύψεις....)

 

.....καλύτερα να πας να ρωτήσεις σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα να σου δείξουν ότι μηχάνημα θες ή σε εγκατάσταση τους ,και να κρίνεις τις αμφιβολίες σου, σε όλα τα μηχανήματα που προτάθηκαν πρίν.:)

 

 

Δεν νομίζω σου απαγόρευσε κανείς να λες την γνώμη σου.....για να λες αυτά παρακάτω :

και αναιρω αυτο που ελεγα οτι δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν:mad:

 

Aν κάποιος έχει όφελος να γράφει κάτι,η έρευνα αγοράς δείχνει την πραγματικότητα:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις ψαχτεί ,γιατί επιμένεις σε κάτι χωρίς να ρωτήσεις πρίν ;-Αν ήσουν ενημερωμένος θα ήξερες και για τα westinghouse,γιατι διακινούνται από περσι στο ίδιο δίκτυο με τα Iventor.Με τη ευκαιρία λοιπόν (και αν θέλουν να σου πούν τα εμπορικά τους) μάθε και για τα Inventor 1-2 ετών, όπως

και την φήμη άλλος να φτιάχνει τα εσωτερικά,άλλος τα εξωτερικά μέρη,σε κάποια μάλλον (?) όχι οικιακά μηχανήματα....περίεργο.

 

Το τι έχεις γράψει και πως ,φαίνεται παραπάνω από το ύφος σου μόλις μιλάμε για Daikin:X

 

Εγγυάσαι εσύ ότι το παραπάνω Gree θα είναι στην πράξη κάτι καλό ,όταν αναφέρονται διαφορετικά στα φυλλάδια της εταιρίας,άλλα σε κάποιες διαφημίσεις ,άλλα λες εσύ, και άλλα ξέρω εγώ έστω γενικά ;;

 

To ποιός αποτρέπει ή όχι, και ποιόν,μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις σε συνέχεια με ότι έχει αναφερθεί ...

 

Δεν νομίζω σου απαγόρευσε κανείς να λες την γνώμη σου.....για να λες αυτά παρακάτω :

 

Aν κάποιος έχει όφελος να γράφει κάτι,η έρευνα αγοράς δείχνει την πραγματικότητα:!:

 

για τα westinghouse δεν υποστηριξα κατι γιατι δεν ξερω, για το inventor ξερω πολυ καλα. εχεις δικιο για τα επαγγελματικα(οχι ολα) αλλα εδω μιλαμε για τα οικιακα,σε αυτα αναφερθηκες εξαλλου εσυ.

οσο για τα 35τμ εγγυαμαι και για το χειροτερο 18αρι που υπαρχει στον κοσμο,λιγα στοιχειωδη να ξερεις(οχι θεωρια) εισαι σιγουρος

οσον αφορα τα daikin ναι τα υποστηριζω γιατι ειναι το κορυφαιο μηχανημα(δεν εχω πει οτι καποια αλλη μαρκα εχει ακριβα service και ανταλλακτικα-αν ειναι δυνατον να εχουν ιδια τιμη ενα ανταλλακτικο bmw και ενα yugo) και καμμια σχεση με τα panasonic που διαφημιζεις συνεχως και ακουσον ακουσον στα πρωτα σου μηνυματα τα παρουσιασες ως bmw η mercedes μονο γελια προκαλει αυτο:lol::p:D.βεβαιως ετσι υποστηριζω και την mitsubishi και ερχονται μετα fujitsu κλπ

 

αυταααα

 

ρε συ σταρενιε ολο κανεις προσθηκες στα γραπτα σου και δεν ξερω ποτε να σου απανταω,οποτε θα συμπληρωνεις μονος σου το παζλ. εχω ολα τα manual απο το 2000 οποτε κ ασχολουμαι με τον κλιματισμο,για τα κεντρικα που αναφερεσαι ειναι τα λεγομενα αμερικανικα,γιατι τα αλλα ειναι κινα κεντρο πεκινο!!!!!

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

για τα westinghouse δεν υποστηριξα κατι γιατι δεν ξερω, για το inventor ξερω πολυ καλα. εχεις δικιο για τα επαγγελματικα(οχι ολα) αλλα εδω μιλαμε για τα οικιακα,σε αυτα αναφερθηκες εξαλλου εσυ.

 

Μπορεί όμως να γίνεται όπως τα επαγγελματικά της,ν'αλλάζουν οι προμηθευτές ανάλογα την περίπτωση,και αυτό γίνεται συχνά στα φασόν ,ακόμα και οι μεγαλύτερες και διεθνής ετιαρίες το κάνουν στα δικά τους.

 

οσο για τα 35τμ εγγυαμαι και για το χειροτερο 18αρι που υπαρχει στον κοσμο,λιγα στοιχειωδη να ξερεις(οχι θεωρια) εισαι σιγουρος

 

Γενικά μίλησα και γώ ....

 

Για 35 τμ με τοποθέτιση σε χώρο με κανονικές εξωτερικές συνθήκες,ένα καλό 18αρι Inverter είναι υπεραρκετό ,και δεν παίζει ρόλο τόσο η ισχύς κλπ που διαφημίζει καθένα, αλλά πως αυτό,και αν την βγάζει στην πράξη, αλλά και με τι ποιότητα αέρα.:)

 

Eσύ επέμενες για Gree ,με διαφημιστικά στοιχεία:!:

 

το gree που αναφερθηκε αποδιδει στην ψυξη max 20.780 btu/h και λιγο παραπανω στην θερμανση κατι που το κανει υπεραρκετο για τον χωρο σου ακομα και αν δεν εχεις διπλα κουφωματα. και πλεον εχει 10 χρονια εγγυηση!!!! σε ολα τα μερη

 

οσον αφορα τα daikin ναι τα υποστηριζω γιατι ειναι το κορυφαιο μηχανημα(δεν εχω πει οτι καποια αλλη μαρκα εχει ακριβα service και ανταλλακτικα-αν ειναι δυνατον να εχουν ιδια τιμη ενα ανταλλακτικο bmw και ενα yugo)

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι καλά μηχανήματα....και ακριβό service έχουν και άλλες φίρμες.

Δεν είναι όμως μόνο το service, αλλά και η πολιτική του κάθε εισαγωγέα για τα προιόντα κλπ εμπλεκόμενοι.

 

και καμμια σχεση με τα panasonic που διαφημιζεις συνεχως και ακουσον ακουσον στα πρωτα σου μηνυματα τα παρουσιασες ως bmw η mercedes μονο γελια προκαλει αυτο:lol::p:D.βεβαιως ετσι υποστηριζω και την mitsubishi και ερχονται μετα fujitsu κλπ

 

Κάτι που είναι στην πρώτη 3 αδα συνεχώς διεθνώς,οδηγεί τις εξελίξεις, φυσικά θα είναι πρότυπο (όπως και τα αυτοκίνητα στον κλάδο τους).

Μιλάμε γενικά,τεχνολογικά,σαν "κοινό μυστικό" στην αγορά.Δεν ενδιαφέρει λοιπόν τόσο τι κάνει ο κάθε εισαγωγέας στην Ελλάδα για να βγάλει χρήματα,αλλά τις καταναλωτικές απόψεις που μένουν πριν και μετά την πώληση κλπ, και αυτές γίνονται προτάσεις ή σχόλια.

Τώρα αν τα fujitsu της μόνιμα 6-7ης θέσης είναι συγκρίσιμα με τα Mitsubishί .....ότι έχει και θέλει καθένας πουλά :lol:

 

Είναι γνωστό και έχουμε πει,όλα τα προιόντα σε όλες τις φίρμες δεν είναι το ίδιο καλά.Ετσι και για την Fujitsu στην Eλληνική αγορά έχω αναφέρει

σε προηγούμενα υπέρ και κατά (....αλλά σε αρκετές αγορές για να έχει επίσης καλά μερίδια,έχει σταθερά την δική της αξία και κοινό που απευθύνεται)

 

ρε συ σταρενιε ολο κανεις προσθηκες στα γραπτα σου και δεν ξερω ποτε να σου απανταω οποτε θα συμπληρωνεις μονος σου το παζλ

 

Γι'αυτό υπάρχει το quote :) (.... αν υπάρχει πρόβλημα όπως έχω με τα Ελληνικά πως φαίνονται και την απόκριση του server).

 

εχω ολα τα manual απο το 2000 οποτε κ ασχολουμαι με τον κλιματισμο,για τα κεντρικα που αναφερεσαι ειναι τα λεγομενα αμερικανικα,γιατι τα αλλα ειναι κινα κεντρο πεκινο!!!!!

 

Τα manual έχουν κάτω ένα copyright ,και με τις παραλλαγές τους αλλάζουν αν δεν ξέρεις ή αν θέλουν να στο πούν. Δεν ξέρω για πια κεντρικά αναφέρεσαι,αλλά λίγα ειναι τα Αμερικάνικα στην αγορά. Τώρα ποιος ασχολειται και πως ,στον ανταγωνισμό και τι γίνεται στην αγορά, να το πείς...:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να γίνεται όπως τα επαγγελματικά της,ν'αλλάζουν οι προμηθευτές ανάλογα την περίπτωση,και αυτό γίνεται συχνά στα φασόν ,ακόμα και οι μεγαλύτερες και διεθνής ετιαρίες το κάνουν στα δικά τους.

 

 

 

Γενικά μίλησα και γώ ....

 

 

 

Eσύ επέμενες για Gree ,με διαφημιστικά στοιχεία:!:

 

 

 

 

 

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι κοφυφαίο μηχανημα.....και ακριβό service έχουν και άλλες φίρμες.

Δεν είναι όμως μόνο το service αλλά και η πολιτική του εισαγωγέα για προιόντα κλπ που έχω αναφέρει.

 

 

 

Κάτι που είναι στην πρώτη 3 αδα συνεχώς διεθνώς,οδηγούν τις εξελίξεις, φυσικά θα είναι πρότυπο (όπως και τα αυτοκίνητα στον κλάδο τους).Τώρα αν τα fujitsu της μόνιμα 6-7ης θέσης είναι συγκρίσιμα με τα Mitsubishί .....ότι έχει και θέλει καθένας πουλά :lol:

 

μαλλον μονο εσυ καταλαβες οτι κατεταξα στην ιδια κατηγορια τα mitsubishi και τα fujitsu διαβαζε πιο προσεκτικα μην σε πιανει πανικος η αγχος διαλεξε τι απο τα 2... :D η panasonic ειναι μες στην τριαδα διεθνως? στην ελλαδα που ειναι?

παλιοτερα οταν εβγαζε τα national-panasonic μπορει γιατι οι dealer εκεινης της εποχης τα πουλαγαν σαν τρελλοι(πριν πουλαγαν airwell)και βεβαιως τοτε ηταν πολυ καλα μηχανηματα

 

για το gree ειπα τα στοιχεια που δινει η εταιρεια και που καποιο αλλο μελος απο εδω προτεινε στον αγοραστη ο οποιος του ειπε και την τιμη χωρις να ειναι κατι κακο(ουτε μηνυμα εστειλα να το παρει απο μενα ουτε τπτ. τα πουλαω ολα για να σου φυγει κ αυτη η απορια γιατι την εχεις , μην πεις οχι-εσυ αληθεια τι πουλας?)ειμαι 6 χρονια μελος και βρες μου εναν να του ειπα να ψωνισει απο μενα η να με φωναξει για συντηρηση βλαβη η μεταφορα, ο λογος που αρχισα να μιλαω ειναι γιατι εβλεπα κατι γραφωμενα και δικα σου τα οποια δεν ισχυαν,για το gree το 18αρι δεν μιλησα γενικα αλλα συγκεκριμενα,υπεραρκετο για τον χωρο το ξαναλεω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ψυχραιμια ...

 

Τελικα ειναι καλο το gree που πρωτεινα? (πηρα τηλεφωνο σε καποιον πωλητη και μου επιβεβαιωσε οτι εχει daikin συμπιεστη)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μονο εσυ καταλαβες οτι κατεταξα στην ιδια κατηγορια τα mitsubishi και τα fujitsu διαβαζε πιο προσεκτικα μην σε πιανει πανικος η αγχος διαλεξε τι απο τα 2...

 

Aλλος έγραψε τα παρακάτω ; όταν αναφερόμαστε για κλάσεις προιόντων ;

.βεβαιως ετσι υποστηριζω και την mitsubishi και ερχονται μετα fujitsu κλπ

 

*****************************************************************************************************

D η panasonic ειναι μες στην τριαδα διεθνως? στην ελλαδα που ειναι?

παλιοτερα οταν εβγαζε τα national-panasonic μπορει γιατι οι dealer εκεινης της εποχης τα πουλαγαν σαν τρελλοι(πριν πουλαγαν airwell)και βεβαιως τοτε ηταν πολυ καλα μηχανηματα

 

Για τα μερίδια αγοράς πολλά αναφέρονται και με αναζήτιση στο Internet ακόμα και για κάθε χώρα....

Για να είναι η Panasonic 30+ χρονια στον ίδιο εισαγωγέα ,και με το ίδιο σύστημα οργάνωσης ,προφανώς όλοι οι εμπλεκόμενοι είναι ευχαριστημένοι :)

 

H Mitsubishi ....έχει μια από τις παλαιότερες αντιπροσωπείες στον χώρο στην Ελλάδα μαζί με τις Panasonic (που έχει ελάχιστα ειδικά καταστήματα) και την Carrier (στα επαγγελματικά) από μέσα '70 ,απλά και μόνο να συντηρούν κάτι "ίδιο" στην αγορά τόσα χρόνια,λογικό είναι "κάτι" παραπάνω θάχουν.

*********************************************************************************************************

για το gree ειπα τα στοιχεια που δινει η εταιρεια και που καποιο αλλο μελος απο εδω προτεινε στον αγοραστη ο οποιος του ειπε και την τιμη χωρις να ειναι κατι κακο(ουτε μηνυμα εστειλα να το παρει απο μενα ουτε τπτ.

 

.............. αρχισα να μιλαω ειναι γιατι εβλεπα κατι γραφωμενα και δικα σου τα οποια δεν ισχυαν,για το gree το 18αρι δεν μιλησα γενικα αλλα συγκεκριμενα,υπεραρκετο για τον χωρο το ξαναλεω.

 

Από τον κατάλογο της Gree http://photoshosting.net/image-E24F_4DD886BC.jpg

Αυτά που αναφέρονται στο φυλλάδιο της εταιρίας είναι διαφορετικά σε κάποιες διαφημίσεις αν κάνεις αναζήτιση,άλλα επιμένεις εσύ,που υποτίθεται τα γνωρίζεις κλπ, και άλλα είναι αυτά που γνωρίζω εγώ (έστω γενικά) . Για ακόμα μια φορά ,δεν είπα ότι δεν κάνει για τον χώρο ,απλά ανέφερα πρίν αν "εγγυάσαι εσύ ότι το παραπάνω Gree θα είναι στην πράξη κάτι καλό" ; με τις παρακάτω αμφιβολίες :

 

Το Gree διαφημίζεται στον νέο κατάλογο της αντιπροσωπείας με άλλες επιδόσεις.Αν έχει συμπιεστή Daikin ίσως βγάζει παραπάνω,αν όχι λιγότερο.Δεν ξέρουμε τι φέρνει κάθε φορά ο εισαγωγέας.Αυτά βεβαια μένουν απλές θεωρίες αν δεν έχει δυνατό ανεμιστήρα,καλές ρυθμίσεις κλπ Τέλος η εγγύηση έχει κάποιους όρους που αναφέρονται στις οδηγίες,δεν είναι γενικά.

**********************************************************************************************************

τα πουλαω ολα για να σου φυγει κ αυτη η απορια γιατι την εχεις , μην πεις οχι-εσυ αληθεια τι πουλας?)ειμαι 6 χρονια μελος και βρες μου εναν να του ειπα να ψωνισει απο μενα η να με φωναξει για συντηρηση βλαβη η μεταφορα,

 

Εγω ασχολούμε με έρευνα αγοράς στον χώρο,και έχω πεί :

 

Να προτείνει κανείς κατάστημα δημόσια είναι διαφήμιση που απαγορεύεται από τους κανόνες του φορουμ αλλά και λόγω της οικον.κρίσης οι συνθήκες της αγοράς είναι πολύ ευμετάβλητες να πει κανείς "εκεί να πας, θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος".

 

Οι τιμές είναι σχετικές ,και το τι αξίζει κανείς να πάρει είναι καθαρά υποκειμενικό,αρκεί να λαμβάνει κανείς υπόψη τι γίνεται στην αγορά.:)

 

....καλύτερα να πας να ρωτήσεις σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα να σου δείξουν ότι μηχάνημα θες ή σε εγκατάσταση τους ,και να κρίνεις τις αμφιβολίες σου......:
Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Aλλος έγραψε τα παρακάτω ; όταν αναφερόμαστε για κλάσεις προιόντων ;

 

 

*****************************************************************************************************

 

 

Για τα μερίδια αγοράς πολλά αναφέρονται και με αναζήτιση στο Internet ακόμα και για κάθε χώρα....

Για να είναι η Panasonic 30+ χρονια στον ίδιο εισαγωγέα ,και με το ίδιο σύστημα οργάνωσης ,προφανώς όλοι οι εμπλεκόμενοι είναι ευχαριστημένοι :)

 

 

*********************************************************************************************************

 

 

Από τον κατάλογο της Gree http://photoshosting.net/image-E24F_4DD886BC.jpg

Διαβασε σε προηγούμενα τι έγραψες ,και τι έγραψα για τις αμφιβολίες μου για το μηχάνημα, αλλά και αν κάνει ή όχι για τον χώρο.

 

 

 

Εγω ασχολούμε με έρευνα αγοράς στον χώρο,και έχω πεί :

 

απο την στιγμη που ασχολεισαι μονο με την ερευνα ασε να εχουν γνωση καποιοι που εχουν πιασει ενα κλιματιστικο στα χερια τους και οχι μονο το χειριστηριο

 

τωρα για την mitsubishi και για την fujitsu που ειδες οτι τα εβαλα στην ιδια κατηγορια ειλικρινα θελω να μου πεις

 

στο χαρτι απο την gree γραφει οτι η daikin ειναι πρωτη στο κοσμο σε μοναδες inverter ,με τοσους δυσαρεστημενους πελατες που εσυ ξερεις επρεπε να ηταν τουλαχιστον τριτη:lol: μπορει να ειναι και τυπογραφικο λαθος :D

 

τωρα για αυτους που ξερουν πιστεψε με οτι το συμπιεστη φοραει το καθε μηχανημα δεν ειναι πρωτευον οσο ειναι τα ηλεκτρονικα του(πλακετες)και το inverter

παλιοτερα κατι kelvinator φοραγαν hitachi συμπιεστη επανω ,αυτο τα εκανε υπερμηχανηματα?

Edited by aris8
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει η αντιπροσωπεία,μόνο πατέντα από άλλο κλιματιστικό της εταιριας.

 

 

απο την στιγμη που ασχολεισαι μονο με την ερευνα ασε να εχουν γνωση καποιοι που εχουν πιασει ενα κλιματιστικο στα χερια τους και οχι μονο το χειριστηριο

 

Ερευνα δεν είναι μόνο οι θεωρίες ,αλλα και η πράξη :)

 

τωρα για την mitsubishi και για την fujitsu που ειδες οτι τα εβαλα στην ιδια κατηγορια ειλικρινα θελω να μου πεις

 

Αν δεν ξέρεις το διαχωρισμό τι συγκρίνεις με τι θεωρείς,εδώ είναι να καταλάβουν άλλοι...:)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3646311#post3646311

 

στο χαρτι απο την gree γραφει οτι η daikin ειναι πρωτη στο κοσμο σε μοναδες inverter ,με τοσους δυσαρεστημενους πελατες που εσυ ξερεις επρεπε να ηταν τουλαχιστον τριτη:lol: μπορει να ειναι και τυπογραφικο λαθος :D

 

Η Daikin διεθνώς είναι στις πρώτη 5αδα διεθνώς ,και από τις εταιρίες που οδηγούν τις εξελίξεις.Η ίδια η Daikin αναφέρει ότι συνεργάζεται με την Panasonic "σαν κορυφή" και αυτή αναφέρετε αν ψάξεις ότι είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής.Μην λέμε τα ίδια.:!: Τώρα για την Daikin στην Ελλάδα,τα έχουμε πει ... αν όλα ήταν ρόδινα δεν θα την προτιμούσαν μαζικά στην Ελλάδα ; -Ο ευχαριστημένος πελάτης δεν είναι η καλύτερη διαφήμιση ; :O Εδώ ούτε στην απόσυρση που υπήρχε και κίνητρο τιμής δεν πούλησαν ....

 

Αν αναφέρεσαι με υπονοούμενα για την Gree στην Ελλάδα,έχω αναφέρει σε προηγούμενα θετικά-αρνητικά αν ψάξεις,ανάλογα τι θέλει κάποιος

που ρωτά. Αν διαβάσεις επίσης , κατά επανάληψη έχω αναφέρει ότι δεν πιστεύω τις διαφημίσεις αλλά τι γίνεται.:) -Aπλά είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός (και φασόν) της Kίνας με εργοστάσια επίσης στη Bραζιλία ,Πακιστάν και Βιετναμ (κυκλοφορούν και εδώ μηχανήματα από εκεί με άγνωστες φίρμες) και προσπάθεια να κυριαρχήσει σε καταλωτικό κοινό χωρίς απαιτήσεις, σε αρκετές χώρες .

Στην προκειμένη περίπτωση η συνεργασία με την Daikin ήταν έξυπνη επιλογή σε πολλούς τομείς,για "κύρος' ,και να ανακάμψει η δεύτερη στον κλάδο των οικιακών που έχει πτώση τα τελευταία έτη με φθηνά προιόντα με την φίρμα της σε κάποιες αγορές.

 

τωρα για αυτους που ξερουν πιστεψε με οτι το συμπιεστη φοραει το καθε μηχανημα δεν ειναι πρωτευον οσο ειναι τα ηλεκτρονικα του(πλακετες)και το inverter παλιοτερα κατι kelvinator φοραγαν hitachi συμπιεστη επανω ,αυτο τα εκανε υπερμηχανηματα?

 

Ενας λόγος παραπάνω να ξέρει αυτός που ασχολείται,ότι συμπιεστής είναι η μηχανή του κλιματιστικού και παίζει ρόλο στην αντοχή του προιόντος.Γι΄αυτό οι εταιρίες επιμένουν να δίνουν μεγάλη εγγύηση εκεί και πλέον δεν υπάρχουν πολλοι κατασκευαστές συμπιεστών διεθνώς.

Τα ηλεκτρικά του συμπιεστή πάνε πακέτο με το μηχάνημα , αυτό αλλάζει συχνά με την τεχνολογία και υλικά κατασκευής ,είνα θέμα κόστους και τι ζητά καθένας που κατασκευάζει .

 

Τα υπόλοιπα είναι "αναλώσιμα" γιατί αφορούν τον τρόπο χρήσης που τους κάνουμε.Σε κάθε περίπτωση όμως γι'αυτό όλα τα προιόντα έχουν διαφορές στην ποιότητα ακόμα και μέσα στην κάθε εταιρία, και κάθε αγορά και τα δικά της προιόντα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

αφου λοιπον ασχολεισαι με την ερευνα πες μου ποια ειναι η πιο συχνη βλαβη? συμπιεστης η πλακετα?

πλεον οι συμπιεστες δεν χαλανε ευκολα γι αυτο δινουν κ την μεγαλυτερη εγγυηση :)

 

 

Αν δεν ξέρεις το διαχωρισμό τις συγκρίνεις με τι θεωρείς,εδώ είναι να καταλάβουν άλλοι...

http://www.myphone.gr/forum/showthre...11#post3646311 εδω δεν καταλαβα τι θελει να πει ο ποιητης μαλλον θα περιμενω καποια διορθωση σου :)

Link to comment
Share on other sites

αφου λοιπον ασχολεισαι με την ερευνα πες μου ποια ειναι η πιο συχνη βλαβη? συμπιεστης η πλακετα?

πλεον οι συμπιεστες δεν χαλανε ευκολα γι αυτο δινουν κ την μεγαλυτερη εγγυηση :) :)

 

Tα ηλεκτρικά του συμπιεστή πάνε πακέτο με το μηχάνημα ,γενικα και αόριστα σε κάθε μηχάνημα ,σε χιλιάδες παρτίδες μπορεί να βρούμε πολλές βλάβες.Τώρα αν εσύ έτσι δουλεύεις ή δεν γνωρίζεις γίνε εξουσιοδοτημένος σε μια εταιρία να σε εκπαιδεύσουν στα δικά τους.:)

 

Αν δεν ξέρεις το διαχωρισμό τις συγκρίνεις με τι θεωρείς,εδώ είναι να καταλάβουν άλλοι...

http://www.myphone.gr/forum/showthre...11#post3646311 εδω δεν καταλαβα τι θελει να πει ο ποιητης μαλλον θα περιμενω καποια διορθωση σου :)

 

Tι γράφει ; καθώς δεν ανοίγει το link ,δεν μπορείς να το γράψεις με quote ;

Tώρα αν θες να λέμε τα ίδια ,θα περιμένεις να τα βρω από προηγούμενα για δικό μου quote . :!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Tα ηλεκτρικά του συμπιεστή πάνε πακέτο με το μηχάνημα ,γενικα και αόριστα σε κάθε μηχάνημα ,σε χιλιάδες παρτίδες μπορεί να βρούμε πολλές βλάβες :)

 

 

 

Tι γράφει ; καθώς δεν ανοίγει το link ,δεν μπορείς να το γράψεις με quote ;

Tώρα αν θες να λέμε τα ίδια ,θα περιμένεις να τα βρω από προηγούμενα για δικό μου quote . :!:

 

 

δεν μου απαντησες ποιες ειναι οι συχνοτερες βλαβες και μην απαντησεις γενικα αλλα συγκεκριμενα , αν ξερεις βεβαια

 

τωρα για το link που δεν ανοιγει το εκανες παραθεση εσυ σε αυτα που λεω για mitsubishi-fujitsu που αν διαβασεις προσεκτικα τα χωριζω σε κατηγοριες

 

p.s πολυ γελαδερος εισαι :X

γελας συνεχεια εννοω

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντησες ποιες ειναι οι συχνοτερες βλαβες και μην απαντησεις γενικα αλλα συγκεκριμενα , αν ξερεις βεβαια

 

Aπάντησα :

Τα ηλεκτρικά του συμπιεστή πάνε πακέτο με το μηχάνημα , αυτό αλλάζει συχνά με την τεχνολογία και υλικά κατασκευής ,είνα θέμα κόστους και τι ζητά καθένας που κατασκευάζει .

 

Τα υπόλοιπα είναι "αναλώσιμα" γιατί αφορούν τον τρόπο χρήσης που τους κάνουμε.Σε κάθε περίπτωση όμως γι'αυτό όλα τα προιόντα έχουν διαφορές στην ποιότητα ακόμα και μέσα στην κάθε εταιρία, και κάθε αγορά και τα δικά της προιόντα.

 

 

Εσυ ξέρεις για αυτό http://www.skroutz.gr/s/265131/Hitachi-RAS-RAC-D10EX5.html τι βλάβες έχει και σε σχέση με τα ίδια Mαλαισίας και

Κίνας περιόδου 2009-11 σαν Ex3 και Εx4 αντίστοιχα :lol:

 

τωρα για το link που δεν ανοιγει το εκανες παραθεση εσυ σε αυτα που λεω για mitsubishi-fujitsu που αν διαβασεις προσεκτικα τα χωριζω σε κατηγοριες

 

Οτι ίδια αναφέρεται, προσπαθώ να κάνω quote,μη λέμε τα ίδια .Οποιος έχει απορίες εξάλλου ,το ξαναρωτά.:!:

 

p.s πολυ γελαδερος εισαι :X γελας συνεχεια εννοω

 

Τα εικονίδια είναι για όλους απλά για έμφαση ,αν θεωρεί αυτά που διαβάζει ότι τα αντιπροσωπεύουν .... με ότι γνωρίζει .

Αν το θέτεις σαν προσωπική αντιπαραθέση, δεν υπάρχει, και τυχόν υποννούμενα στους πελάτες σου,όχι σε μένα :!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει η αντιπροσωπεία,μόνο πατέντα από άλλο κλιματιστικό της εταιριας.

 

 

 

 

Ερευνα δεν είναι μόνο οι θεωρίες ,αλλα και η πράξη :)

 

 

 

Αν δεν ξέρεις το διαχωρισμό τι συγκρίνεις με τι θεωρείς,εδώ είναι να καταλάβουν άλλοι...:)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3646311#post3646311

 

 

 

Η Daikin διεθνώς είναι στις πρώτη 5αδα διεθνώς ,και από τις εταιρίες που οδηγούν τις εξελίξεις.Η ίδια η Daikin αναφέρει ότι συνεργάζεται με την Panasonic "σαν κορυφή" και αυτή αναφέρετε αν ψάξεις ότι είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής.Μην λέμε τα ίδια.:!: Τώρα για την Daikin στην Ελλάδα,τα έχουμε πει ... αν όλα ήταν ρόδινα δεν θα την προτιμούσαν μαζικά στην Ελλάδα ; -Ο ευχαριστημένος πελάτης δεν είναι η καλύτερη διαφήμιση ; :O Εδώ ούτε στην απόσυρση που υπήρχε και κίνητρο τιμής δεν πούλησαν ....

 

Αν αναφέρεσαι με υπονοούμενα για την Gree στην Ελλάδα,έχω αναφέρει σε προηγούμενα θετικά-αρνητικά αν ψάξεις,ανάλογα τι θέλει κάποιος

που ρωτά. Αν διαβάσεις επίσης , κατά επανάληψη έχω αναφέρει ότι δεν πιστεύω τις διαφημίσεις αλλά τι γίνεται.:) -Aπλά είναι ο μεγαλύτερος παραγωγός (και φασόν) της Kίνας με εργοστάσια επίσης στη Bραζιλία ,Πακιστάν και Βιετναμ (κυκλοφορούν και εδώ μηχανήματα από εκεί με άγνωστες φίρμες) και προσπάθεια να κυριαρχήσει σε καταλωτικό κοινό χωρίς απαιτήσεις, σε αρκετές χώρες .

Στην προκειμένη περίπτωση η συνεργασία με την Daikin ήταν έξυπνη επιλογή σε πολλούς τομείς,για "κύρος' ,και να ανακάμψει η δεύτερη στον κλάδο των οικιακών που έχει πτώση τα τελευταία έτη με φθηνά προιόντα με την φίρμα της σε κάποιες αγορές.

 

 

 

Ενας λόγος παραπάνω να ξέρει αυτός που ασχολείται,ότι ουμπιεστής είναι η μηχανή του κλιματιστικού και παίζει ρόλο στην αντοχή του προιόντος.Γι΄αυτό οι εταιρίες επιμένουν να δίνουν μεγάλη εγγύηση εκεί και πλέον δεν υπάρχουν πολλοι κατασκευαστές συμπιεστών διεθνώς.

Τα ηλεκτρικά του συμπιεστή πάνε πακέτο με το μηχάνημα , αυτό αλλάζει συχνά με την τεχνολογία και υλικά κατασκευής ,είνα θέμα κόστους και τι ζητά καθένας που κατασκευάζει .

 

Τα υπόλοιπα είναι "αναλώσιμα" γιατί αφορούν τον τρόπο χρήσης που τους κάνουμε.Σε κάθε περίπτωση όμως γι'αυτό όλα τα προιόντα έχουν διαφορές στην ποιότητα ακόμα και μέσα στην κάθε εταιρία, και κάθε αγορά και τα δικά της προιόντα.

 

Aπάντησα :

 

 

 

Εσυ ξέρεις για αυτό http://www.skroutz.gr/s/265131/Hitachi-RAS-RAC-D10EX5.html τι βλάβες έχει και σε σχέση με τα ίδια Mαλαισίας και

Κίνας περιόδου 2009-11 σαν Ex3 και Εx4 αντίστοιχα :lol:

 

 

 

Σε όλα ότι αναφέρεται προσπαθώ να κάνω quote,μη λέμε τα ίδια .

Οποιος έχει απορίες ,το ξαναρωτά.:!:

 

 

 

Τα εικονίδια είναι απλά για έμφαση ,γιατί τα θεωρώ αυτά που διαβάζω έτσι με ότι γνωρίζω .

Αν το θέτεις σαν προσωπική αντιπαραθέση, δεν υπάρχει και υποννούμενα στους πελάτες σου όχι σε μένα :!:

 

για τις αντιπαραθεσεις που λες

ουτε σε ξερω ουτε κ θελω να σε γνωρισω

δεν ειπα κατι να σε προσβαλλω ανοιξε και κανενα λεξικο

 

ειπες προηγουμενως οτι κανεις τροποποιησεις γιατι εχεις καποιο προβλημα

κοιταζοντας ομως τα διορθωμενα σου βλεπω οτι αφαιρεις και προσθετεις κειμενα τα οποια ισως καποιους τους καθοδηγουν η τους αποπροσανατολιζουν και αυτο με ενοχλει,αυτος αλλωστε ειναι ο λογος που ξεκινησα να γραφω

εχεις εμμονη με την daikin και δεν σε αδικω ολοι οι ελληνες ζηλευουν το καλυτερο αμαξι του γειτονα,αλλα ειναι γελοιο το να λες οτι με την αποσυρση δεν πουλησε,μαλλον τοσα ξερεις τοσα λες

 

που ειδες υπονοουμενα για την gree?

Link to comment
Share on other sites

για τις αντιπαραθεσεις που λες ουτε σε ξερω ουτε κ θελω να σε γνωρισω,δεν ειπα κατι να σε προσβαλλω ανοιξε και κανενα λεξικο ,ειπες προηγουμενως οτι κανεις τροποποιησεις γιατι εχεις καποιο προβλημα κοιταζοντας ομως τα διορθωμενα σου βλεπω οτι αφαιρεις και προσθετεις κειμενα ....

 

Εγώ δεν μπορώ να ξέρω τι καταλαβαίνει καθένας για να επανερχόμαστε στα ίδια κάθε φορά ,οπότε φυσικά θα κάνω διορθώσεις όπως θεωρώ γι΄αυτό ,χώρια τα τεχνικά μου προβλήματα, refresh,ορθογραφία κλπ . Το νόημα όμως δεν αλλάζει γιατί τα ίδια έχω αναφέρει και σε αρκετά προηγούμενα.....Αν νομίζεις δεν κουράζει όλους να λέμε τα ίδια σε δεκάδες ποστ:X Γι'αυτό επέμενα να κάνεις quote ,να ρωτήσεις αν δεν κατάλαβες συγκεκριμένα .Τώρα αν τα δικά σου Ελληνικά είναι καλύτερα και δεν θέλουν λεξικό με τι γράφεις και τι εννοείς,άσε να το κρίνουν άλλοι.

 

τα οποια ισως καποιους τους καθοδηγουν η τους αποπροσανατολιζουν και αυτο με ενοχλει,αυτος αλλωστε ειναι ο λογος που ξεκινησα να γραφω

 

Δεν καθοδηγώ ούτε αποπροσανατολίζω κανένα,γιατί κατά επανάληψη ενθαρρύνω σ'ότι λέμε ,να πάει κάποιος να το τσεκάρει αλλού,σε κατάστημα κλπ.

Ο λόγος που ξεκίνησες να γράφεις είναι συγκεκριμένος,για δικούς σου λόγους, και όχι για μια απλή ανταλλαγή απόψεων.Εχω προσπαθήσει

αρκετά στα προηγούμενα να ρίξω τους τόνους, σε ότι και όπως τα έχεις αναφέρει,γιατί δεν ενοχλείσαι μόνο εσύ,αλλά και όσοι διαβάζουν κάτι.

 

εχεις εμμονη με την daikin και δεν σε αδικω ολοι οι ελληνες ζηλευουν το καλυτερο αμαξι του γειτονα,αλλα ειναι γελοιο το να λες οτι με την αποσυρση δεν πουλησε,μαλλον τοσα ξερεις τοσα λες

 

 

Το καλύτερο αμάξι του γείτονα για να το ζηλεύουν,θα πρέπει αυτό να υπάρχει :lol: Η νοοτροπία όποιος θέλει να πάρει κάτι καλό,θα το πληρώσει,

έχει έννοια μόνο όταν δεν υπάρχουν προβλήματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Το ποιός έχει λοιπόν "εμμονή" φαίνεται, με ποιός άρχισε επιθετικά την κουβέντα περί Daikin http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3640775#post3640775 ειδικά όταν δεν υπάρχει απάντηση,γιατί δεν έχει τα συνήθη μερίδια αγοράς του εξωτερικού στα οικιακά, γιατί λέγονται διάφορα κλπ.Τα νούμερα δεν κάνουν λάθος για τις πωλήσεις των εταιριών,γιατί αυτά δημοσιεύονται. Αν είσαι στο κλάδο όπως λές, ένας λόγος παραπάνω να πρέπει

να προσπαθείς να μαθαίνεις για τους ανταγωνιστές σου ,εδώ τα ξέρουν μέχρι οι απλοί πωλητές στις ηλεκτραγορές.....

 

 

που ειδες υπονοουμενα για την gree?

 

Διευκρίνιση έκανα,γιατί επέμενες αρκετά για Gree και Daikin έτσι που νομίζει κανείς ότι τα κλιματιστικά με φίρμα Gree είναι ίδια κλάση με τα Daikin . :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

είθισται τόπικς , που καταντάνε προσωπική αντιπαράθεση και διαφήμιση προϊόντων να κλειδώνονται πάραυτα! Προτείνω, λοιπόν, να ρίξετε τους τόνους και τα ποστ-σεντόνια, ώστε να μείνει το τόπικ ως έχει..

thanks...

 

@aris8: Άρη καλημέρα...δε ζήτησα δικαιολογίες, ούτε απολογία...έκανα μια παρατήρηση και ο καθένας οφείλει να την σεβαστεί , μιας και ουσιαστικά αναφέρομαι στους ΟΠΧ του φόρουμ. Δέχομαι την άποψή σου και συμφωνώ στο να συνεχίσεις να προσφέρεις την βοήθειά σου. Δεν δέχομαι όμως ''ειρωνικά'' σχόλια/ ''μπηχτές'' και πλάγια υπονοούμενα/κατηγορίες, αφού γεμίζουν άσκοπα το τόπικ και κουράζουν τους άλλους χρήστες, που αποζητούν απλά την σωστή πληροφορία.

Συνεχίζουμε ontopic λοιπον, και μόνο.

Ευχαριστώ και καλημέρα σε όλους.:)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Πήγα σήμερα ένα γύρο σε 4 καταστήματα για κλιματιστικό. Έχοντας δει 4-5 διαφορετικές μάρκες ζήτησα προσφορές για 18άρια. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε με τα πιο κάτω γενικά στοιχεία:

- Midea - R Series MSR1-18HRDN1 inverter στα 835 Ευρώ

- Sharp - PlasmaCluster, δεν είναι Inverter στα 850 Ευρώ

- Samsung - AQV18FCN inverter στα 700 Ευρώ

- Fujico - (αυτό 24,000 btu) στα 650 Ευρω

Edited by spsafe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...