Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aντικατάσταση δυστυχώς δεν γίνεται πλέον εύκολα στα κλιματιστικά ,γράφει σχετικά αν δεν κάνω λάθος γι'αυτό, και η εγγύηση της Μitsubishi στη συσκευασία (και άλλων εταιριών).

 

Το πρόβλημα που αναφέρεις μάλλον είναι θέμα κακής τοποθέτισης ,είναι εξαιρετικά σπάνιο ,δύο συσκευές ή μέσα και η έξω να έχουν παρόμοιο πρόβλημα ....θορύβου:X -Επίσης το εσωτερικό μηχάνημα μπορεί για λόγους διαφοράς θερμοκρασίας του χώρου με την ρύθμιση που έχεις βάλει, να συστέλεται να διαστελεται,εναι φυσιολογικό κατά διαστήματα μικροί θόρυβοι από τα πλαστικά μέρη σε πολλά κλιματιστικά ανάλογα την ποιότητα τους.

 

Για τα λαστιχάκια κλπ πατέντες, αν δεν λένε κάτι οι οδηγίες ή δεν υπάρχει κάτι στην συσκευασία προαιρετικά, πρέπει ν'αποφεύγονται ,μπορεί να βγάλει από περισσότερο θόρυβο μέχρι αλλαγή κλίσης και να τρέχουν υγρά απο τον εσωτερικό ακόμα και να πάρει και φωτιά το μηχάνημα ανάλογα τα ηλεκτρικά του και τι αγωγό σαν σώμα κάνει:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν γινεται αντικατασταση, δηλ στην καλυτερη των περιπτωσεων θα εχω ενα επιδιορθωμενο κλιματιστικο....; Στην αρχη ειπε και αυτος κατι για συστολη-διαστολη αλλα ο ηχος που κανει μοιαζει με χτυπους ρολογιου, και το κανει συνεχεια, σε οτι θερμοκρασια κι αν το βαλω. Εχω το ιδιο μηχανημα σε 12αρι, ουδεποτε μου το κανε. Λαστιχακια εννοω στην εξωτερικη μοναδα, στις 4 βιδες που παταει....
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά θα στο φτιάξουν,γι'αυτό υπάρχει η εγγύηση:)

Αν είναι όμως θέμα κακής τοποθέτισης ,πιθανόν να σε χρεώσουν νέα τοποθέτιση,δεν δουλεύει κανείς τσάμπα για λάθη άλλων.

 

Η συστολή-διαστολή προκύπτει και από λόγους διαφοράς θερμοκρασίας του χώρου με το εσωτερικό του μηχανήματος, όχι μόνο των ρυθμίσεων.Οι ρυθμίσεις δεν λειτουργούν πάντα ,μόνο όταν χρειάζεται.

 

Τα λαστιχάκια σην βαση του εξωτερικού μηχανήματος, αν δεν προβλέπονται ,είναι πατέντα και πάλι δεν αποκλείει το θέμα συντονισμού με αντικείμενα του χώρου για θόρυβο.Πιθανόν να μην έβαλαν γενικά την σωστή βάση που προβλέπεται (που την βάζουν εγκαταστάτες,δεν παρέχεται από την συσκευασία του μηχανήματος) .

 

Οσο αφορά το ίδιο μηχάνημα που έχεις σε 12αρι ,άλλη παρτίδα,άλλο μηχάνημα πιθανόν και όχι από ίδιο εργοστάσιο,αλλά πολλά είναι και θέμα απλής ατυχίας.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Eχει λογικη να πληρωσω ξανα λανθασμενη τοποθετηση...; Τεσπα θα δειξει να και οποτε ερθουν απο την μαμα εταιρεια, γιατι αν και με διαβεβαιωσαν οτι θα ερθει τεχνικος την παρασκευη, οσο τον ειδες εσυ, αλλο τοσο τον ειδα κι εγω. Για συστολη-διαστολη δεν το συζηταω καν, τον θορυβο τον κανει σε οτι θερμοκρασια κι αν το βαλεις, ειτε ψυξη ειτε θερμανση, και μοιαζει σαν να εχεις εναν ανεμιστηρα και να του βαζεις ενα χαρτι στην ακρη και να το χτυπαει. Οσο πιο γρηγορα γυριζει ο ανεμιστηρας, τοσο πιο γρηγορα ακουγεται ο θορυβος. Στην υψηλη ταχυτητα ή εξαλλειφεται ή απλα δεν ακουγεται λογω θορυβου πλεον του ανεμιστηρα. Στην silent ομως, ακουγεται και ειναι ενοχλητικο. Τα λαστιχακια σκεφτομαι να τα δοκιμασω, δεν χανω και τπτ στη τελικη. Οσο για την σωστη βαση, οπου κι αν εχει τυχει να δω, παντα τις ιδιες βασεις βαζουν.

Μιλαμε παντως για ενετελως απαραδεκτη εταιρεια και ειναι υποτιθεται και αντιπροσωπος. Αυτος δεν που μου εβαλε το κλιματιστικο, μου εκανε και....συντηρηση σε 2 αλλα μηχανηματα. Πηρε ενα υγρο, ψεκασε λιγ το εξωτερικο μηχανημα, και λιγο το εσωτερικο, πηρε και λιγο χαρτι κουζινας και το σκουπισε κι αυτο ηταν ολο. Ντροπη τους... Προπερσυ με την αποσυρση, ειχα ξαναπαρει απο αυτους, εκαναν ακριβως 1 ωρα για απεγκατασταση και τοποθετηση κλιματιστικου...

Link to comment
Share on other sites

Eχει λογικη να πληρωσω ξανα λανθασμενη τοποθετηση...; Τεσπα θα δειξει να και οποτε ερθουν απο την μαμα εταιρεια, γιατι αν και με διαβεβαιωσαν οτι θα ερθει τεχνικος την παρασκευη, οσο τον ειδες εσυ, αλλο τοσο τον ειδα κι εγω

 

Δεν μπορώ να ξέρω τι συνενοήθηκατε αλλά και τι εμπορική σχέση έχει ο εισαγωγέας με το μαγαζί για να έρθουν σύντομα κλπ.

 

Για συστολη-διαστολη δεν το συζηταω καν, τον θορυβο τον κανει σε οτι θερμοκρασια κι αν το βαλεις, ειτε ψυξη ειτε θερμανση, και μοιαζει σαν να εχεις εναν ανεμιστηρα και να του βαζεις ενα χαρτι στην ακρη και να το χτυπαει. Οσο πιο γρηγορα γυριζει ο ανεμιστηρας, τοσο πιο γρηγορα ακουγεται ο θορυβος. Στην υψηλη ταχυτητα ή εξαλλειφεται ή απλα δεν ακουγεται λογω θορυβου πλεον του ανεμιστηρα. Στην silent ομως, ακουγεται και ειναι ενοχλητικο

 

Ετσι όπως τα περιγράφεις τώρα, ακούγεται σαν κάτι να μην έχει κουμπώσει καλά στο εσωτερικό του μηχανήματος .Κοίταξες αν τα φίλτρα ,τυχόν καπάκια ,βίδες κλπ με ελαφρό άνοιγμα του καπακιού,βρίσκουν κάπου και με την ροή του αέρα γίνεται αυτό.:cry:

 

Τα λαστιχακια σκεφτομαι να τα δοκιμασω, δεν χανω και τπτ στη τελικη. Οσο για την σωστη βαση, οπου κι αν εχει τυχει να δω, παντα τις ιδιες βασεις βαζουν.

 

Οι ανάλογες βασεις πάνε με το βάρος του μηχανήματος ,όχι ότι ναναι παρόμοιο

 

Μιλαμε παντως για ενετελως απαραδεκτη εταιρεια και ειναι υποτιθεται και αντιπροσωπος. Αυτος δεν που μου εβαλε το κλιματιστικο, μου εκανε και....συντηρηση σε 2 αλλα μηχανηματα. Πηρε ενα υγρο, ψεκασε λιγ το εξωτερικο μηχανημα, και λιγο το εσωτερικο, πηρε και λιγο χαρτι κουζινας και το σκουπισε κι αυτο ηταν ολο. Ντροπη τους... Προπερσυ με την αποσυρση, ειχα ξαναπαρει απο αυτους, εκαναν ακριβως 1 ωρα για απεγκατασταση και τοποθετηση κλιματιστικου...

 

Μιλάς για εξουσιοδοτημένο κατάστημα "Μitsubishi κλιματισμός" ή απλό κατάστημα στην περιοχή σου ;

Επίσης αν σου είχε κάνει εντύπωση ο τρόπος εργασίας τους αρνητικά,γιατί προτίμησες πάλι το ίδιο κατάστημα για νέο μηχάνημα ;

Δεν πρέπει οι κακοί επαγγελματίες να τιμωρούνται για την συμπεριφορά τους με το να τους αποφεύγουμε ; :!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω τι συνενοήθηκατε αλλά και τι εμπορική σχέση έχει ο εισαγωγέας με το μαγαζί για να έρθουν σύντομα κλπ.

Ετσι όπως τα περιγράφεις τώρα, ακούγεται σαν κάτι να μην έχει κουμπώσει καλά στο εσωτερικό του μηχανήματος .Κοίταξες αν τα φίλτρα ,τυχόν καπάκια ,βίδες κλπ με ελαφρό άνοιγμα του καπακιού,βρίσκουν κάπου και με την ροή του αέρα γίνεται αυτό.:cry:

Οι ανάλογες βασεις πάνε με το βάρος του μηχανήματος ,όχι ότι ναναι παρόμοιο

Μιλάς για εξουσιοδοτημένο κατάστημα "Μitsubishi κλιματισμός" ή απλό κατάστημα στην περιοχή σου ;

Επίσης αν σου είχε κάνει εντύπωση ο τρόπος εργασίας τους αρνητικά,γιατί προτίμησες πάλι το ίδιο κατάστημα για νέο μηχάνημα ;

Δεν πρέπει οι κακοί επαγγελματίες να τιμωρούνται για την συμπεριφορά τους με το να τους αποφεύγουμε ; :!:

 

Ουτε κι εγω ξερω τι 'σχεση' εχουν, αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι μου πανε την παρασκευη που μας περασε, οτι θα ρθει τεχνικος απο την μαμα εταιρια, αλλα κανεις δεν ηρθε. Τι να κοιταξω εγω ο αδαης, οταν προσπαθησε ο ιδιος που το τοποθετησε και δεν καταφερε τπτ; Οι βασεις ναι πανε αναλογα με το βαρος του μηχανηματος, αυτο εχει τις ιδιες βασεις με το δικο μου, οποτε... Να πω την αληθεια δεν ξερω αν ειναι εξουσιοδοτημενο, αλλα στο σαιτ του, αναφερει οτι αντιπροσωπευει την Mitsubishi. Tοτε που μου το χανε βαλει, ηταν με την αποσυρση, και ξερεις οτι ολοι ετρεχαν σαν παλαβοι. Αοο την αλλη δεν διαπιστωσα καποιο λαθος στην λειτουργια του για αυτο και ξαναπηγα εκει. Την πατησα ομως τωρα... Τεσπα, σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου, θα δουμε τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την καλύτερη αγορά σε 1200 btu συμβατικού μέχρι περίπου 400€. Από έρευνα αγορά που έκανα κατέληξα σε 3 μοντέλα το AUX SW-H12A4/QA , με μικρές διαστάσεις, ωραία εμφάνιση (Mirror) και ικανοποιητικές επιδόσεις, στο Fujitsu-General ASH 12 USB το οποίο είναι πιο “επώνυμο” και στο inventor (τιμή χονδρικής σε αυτά τα χρήματα χωρίς φπα) με 7 έτη εγγύηση. Σε αυτά τα χρήματα ποιο θα είναι καλύτερο να προτιμήσω? Σαν εταιρεία ποια θεωρείτε καλύτερη?
Link to comment
Share on other sites

Επειδή στα χρήματα αυτά τα περισσότερα είναι Κινέζικα μηχανήματα και αυτά που αναφέρεις είναι συνήθως φασόν από άλλους,στα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις κλιματιστικό Inverter από Κινεζική φίρμα όπως Haier,Midea και Gree (που μπορεί να κατασκευάζουν και για τους παραπάνω που ανέφερες,αλλά σίγουρα για άλλους γνωστούς), αλλά αυτά με την δική τους φίρμα έχουν συνήθως καλυτερες επιδόσεις από τα φασόν τους,και εξίσου καλή κατασκευή καθώς συνεργαζονται με τους μεγάλους του χώρου και χρησιμοποιούν νεώτερη τεχνολογία (κυρίως 1-2 ετών παλαιότερη.)

 

Για περισσότερα κάνε ενα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες ,κάνε την αναζήτιση σου και το συζητάμε και πάλι :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λετε πιο ειναι το καλυτερο

 

Hitachi RAS/RAC-25SX8 cop 5.47 1382e

Daikin Ururu Sarara FTXR28E / RXR28E cop 5.14 1248e

Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP-E/RAS-10PKVP-E cop 5.36 949e

Mitsubishi SRK-25ZJX-S cop 5.26 755e

Toshiba RAS-B10SKVP-E/RAS-10SAVP-E cop 5.1 786e

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες στην παρέα μας. :)

 

Στα κλιματιστικά πέρα από τα χαρακτηριστικά τα όποια κάθε κατασκευαστής διαφημίζει τα δικά του σαν καλύτερα ,τιμές που όσο θέλει πουλά καθένας ,είναι και αναλογα τι χρήση το θες περισσότερο, που θες να το βαλεις και τι θες να καλύψεις :)

Καποια είναι πιο ογκώδες ,αλλα καλύτερης ποιοτητας,άλλα έχουν φθηνότερη συντήριση,άλλα είναι καλύτερα σε ορισμένες συνθήκες κλπ

 

Κάνε ενα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες ,και συζητάμε πάλι τυχόν απορίες σου :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο μηχάνημα (και προιόν) γενικά δεν υπάρχει γιατί ενα υπερ στο ένα είναι κατά στο άλλο, που κάνει κάτι άλλο καλύτερα και ανάλογα τι εμείς θέλουμε.

 

Κατηγορία προιόντων υπάρχει και τα περισσότερα από όσα έχεις αναφέρει είναι στην ανώτερη κατηγορία της αγοράς.

 

Η τιμή είναι σχετική,ανάλογα τον έμπορο,την διαθεσιμότητα,την εποχή και την παρτίδα αλλά τιμή είναι και το κόστος χρήσης (αντικατάσταση φίλτρων και service).

Link to comment
Share on other sites

νομιζω hitachi ειναι το καλυτερο αλλα πολυ ακριβο (μιλαμε για τρελο μηχανημα)

εγω προσανατολιζομαι να παρω δυο mitsu zjx-s τα οποια τα εχω βρει 730 το ενα

 

φιλε σταρενιο προσεξα οτι το προπροιγουμενο μοντελο του mitsu zjx-s το inverter κατεβαινε στα 100 w (min katanalosi)

ενω το τελευταιο κατεβαινει στα 200

τελικα ποσο νοημα εχει να καταιβαινουν τοσο χαμηλα π.χ οπως (superdaisekai,hitachi sta 70 w)

και αν τελικα εχει γιατι η mitsubishi to ανεβασε?

Edited by ipon
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο εβδομαδα θα περάσω το κλιματιστικό θα στείλουν απο εκει που το αγορασα πρέπει να προσέξω κατι σημαντικο στην εγκατάσταση που θα κανουν για να γινει σωστα και να μην ψάχνομαι μετα?:!:
Link to comment
Share on other sites

Γραφουν οι οδηγίες χρήσης σχετικά....

 

Ανάλογα τον χώρο σου

 

-κοιτάς τα λιγότερα μερεμέτια

-"ν'αναπνεύει" το μεσα και έξω μηχανημα εκεί που θα το βάλεις για τυχόν προβλήματα λειτουργιας και για μελλοντική ευκολη συντήριση

-κοιτάς να είναι ίσιο το εσωτερικό μηχανημα και να επικοινωνούν τα υγρά με το μεσα και εξω μηχανημα ,για να μην έχεις καμια διαρροή (Αυτό θα το δεις στις δοκιμές,να ζορίσεις το μηχανημα παρουσία του τεχνικού καμια ώρα τι θα βγάλει ή όχι στην αποχετευση.)

-σωληνώσεις καλής ποιότητας να μην τσακίζουν ,βίδωμα καλό σε όλα τα σημεία,μόνωση των εσωτερικών ηλεκτρικών συνδέσεων με μονωτική

-Να προσέξεις εκει που θα το βαλεις να μην έχεις συντονισμό με άλλα υλικά γιατί θα έχεις θόρυβο.

 

Τα υπόλοιπα αφορούν τον εγκαταστάτη και ότι προκύψει επιτόπου....

 

φιλε σταρενιο προσεξα οτι το προπροιγουμενο μοντελο του mitsu zjx-s το inverter κατεβαινε στα 100 w (min katanalosi)

ενω το τελευταιο κατεβαινει στα 200

τελικα ποσο νοημα εχει να καταιβαινουν τοσο χαμηλα π.χ οπως (superdaisekai,hitachi sta 70 w)

και αν τελικα εχει γιατι η mitsubishi to ανεβασε?

 

Το προ-προηγούμενο μοντέλο έχει διαφορετικό σχεδιασμό και το τελευταίο μοντέλο έχει και αισθητήρα εξωτ. θερμοκρασίας.

 

Οι τιμές που αναφέρεις είναι εναρξης του μηχανήματος ,δεν σημαίνει ότι στο ρελαντί τους θα κατεβαίνουν τόσο και θα καίνε το ίδιο,εξαρτάται από πολλούς παραγοντες και πολλά "χαρακτηριστικά" είναι και διαφημιστικά μετρημένα σε ορισμένες συνθήκες.

 

Τώρα γιατί φτιάχνει η κάθε εταιρία έτσι τα προιόντα της ,περιμένεις εγώ να σου απαντήσω ; :p

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

http://img839.imageshack.us/img839/3066/86804824.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Τα Α και Β ειναι τα σημεία που εχω χωρο για να μπει το κλιματιστικό. Αν το βαλω στο σημειο B θα ειναι χειρότερα σε σχεσει με το σημειο Α που ειναι πιο κοντα στο κεντρο του σπιτιού?

Edited by LeGendGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα στο πεί εγκαταστάτης.Συνήθως αν έχουμε αμφιβολίες ζητάμε μια μελέτη του χώρου μας από κάποιο κατάστημα κλιματισμού ,και μετά κοιτάμε για το κατάλληλο μηχάνημα:cry:

 

Το μηχάνημα πρέπει κατα κύριο λόγο "ν'επικοινωνει" σωστά με το εξωτερικό μέρος, και δεν ξέρεις από τις θέσεις που προτείνεις "τι παίζει" .Μπορεί να χρειαστείς παραπάνω σωληνώσεις κλπ υλικά που κοστίζουν,και θέλουν πιό προσοχή στην τοποθέτιση για να μπούν σωστά για την απόδοση που προτείνει ο κατασκευαστής .Μπορεί όμως να είναι απλά μια άλλη θεση ,αλλά εσύ δεν μπορείς να σκεφτείς "τεχνικά".

 

Στην περίπτωση που μπορείς να βάλεις το μηχάνημα και στις 2 θέσεις που θες,στην θέση Β ανάλογα τι ρυθμίσεις και δυνατότητες έχει το μηχάνημα σου ως προς την ροή αέρα, πιθανόν ο αέρας να μην φτάνει επαρκώς διαγώνια στην άλλη πλευρά του χώρου του κλιματιστικού.Στην θέση Α λογικά θα καλύπτει το χώρο,αρκετά και το διαδρομο, και λίγο θα μπαίνει και στο άλλο δωμάτιο σε max ρυθμίσεις .

 

Από την άλλη υπάρχει μια είσοδος δίπλα στην θέση Α.

Πιθανόν να υπάρχουν μεγάλες απώλειες άνοιγε-κλείσε την πόρτα (και πιο ειδικά αν είναι είσοδος πρός Βορρά προσανατολισμό, θα έχεις προβλημα το χειμώνα με την θερμανση ή αν είναι δυτικό,το καλοκαίρι με την ψύξη).Η είσοδος μπορεί ν'επηρεάζει ανάλογα την φορά της πόρτας και την θέση Β' σ'απόδοση

 

Περισσότερα θα σου πεί αυτός που θα στο βάλει, γιατί θα δεί λεπτομέρειες του χώρου (πχ αν έχεις και άλλες απώλειες όπως παράθυρα ,κάπου βλέπει ο ήλιος) και σε σχέση με τις ιδιαιτερότητες του κλιματιστικού από τις οδηγίες.Λογικά αν είναι σωστός επαγγελματίας και δεν κοιτάξει να στο βάλει απλά να ξεμπερδεύει,θα σου προτείνει ανάλογα.....συζητείστε το μην κάνετε κάτι βιαστικό και έχετε προβλήματα:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα στο πεί εγκαταστάτης.Συνήθως αν έχουμε αμφιβολίες ζητάμε μια μελέτη του χώρου μας από κάποιο κατάστημα κλιματισμού ,και μετά κοιτάμε για το κατάλληλο μηχάνημα:cry:

 

Το μηχάνημα πρέπει κατα κύριο λόγο "ν'επικοινωνει" σωστά με το εξωτερικό μέρος, και δεν ξέρεις από τις θέσεις που προτείνεις "τι παίζει" .Μπορεί να χρειαστείς παραπάνω σωληνώσεις κλπ υλικά που κοστίζουν,και θέλουν πιό προσοχή στην τοποθέτιση για να μπούν σωστά για την απόδοση που προτείνει ο κατασκευαστής .Μπορεί όμως να είναι απλά μια άλλη θεση ,αλλά εσύ δεν μπορείς να σκεφτείς "τεχνικά".

 

Στην περίπτωση που μπορείς να βάλεις το μηχάνημα και στις 2 θέσεις που θες,στην θέση Β ανάλογα τι ρυθμίσεις και δυνατότητες έχει το μηχάνημα σου ως προς την ροή αέρα, πιθανόν ο αέρας να μην φτάνει επαρκώς διαγώνια στην άλλη πλευρά του χώρου του κλιματιστικού.Στην θέση Α λογικά θα καλύπτει το χώρο,αρκετά και το διαδρομο, και λίγο θα μπαίνει και στο άλλο δωμάτιο σε max ρυθμίσεις .

 

Από την άλλη υπάρχει μια είσοδος δίπλα στην θέση Α.

Πιθανόν να υπάρχουν μεγάλες απώλειες άνοιγε-κλείσε την πόρτα (και πιο ειδικά αν είναι είσοδος πρός Βορρά προσανατολισμό, θα έχεις προβλημα το χειμώνα με την θερμανση ή αν είναι δυτικό,το καλοκαίρι με την ψύξη).Η είσοδος μπορεί ν'επηρεάζει ανάλογα την φορά της πόρτας και την θέση Β' σ'απόδοση

 

Περισσότερα θα σου πεί αυτός που θα στο βάλει, γιατί θα δεί λεπτομέρειες του χώρου (πχ αν έχεις και άλλες απώλειες όπως παράθυρα ,κάπου βλέπει ο ήλιος) και σε σχέση με τις ιδιαιτερότητες του κλιματιστικού από τις οδηγίες.Λογικά αν είναι σωστός επαγγελματίας και δεν κοιτάξει να στο βάλει απλά να ξεμπερδεύει,θα σου προτείνει ανάλογα.....συζητείστε το μην κάνετε κάτι βιαστικό και έχετε προβλήματα:)

 

-Πείρα το Hitachi Ras-50FH7 λεει Max ροη αερα 12.5m^3/min ειναι καλο?

-Το σπιτι γενικα και εισοδος ειναι Νοτια.Στο Α και στο Β σημειο η εξωτερικη μοναδα θα μπει απο εξω 1 μετρο πιο ψηλά απο την εσωτερικά αλλα ακριβώς απο εξω.

-Αν βαλω τον σωλήνα της αποχέτευσης το κλιματιστικού να τρέχει στο μαρμαρο απο εξω πειράζει?

-Ναι αυτο ειναι που λες(αν είναι σωστός επαγγελματίας) στην θεση Β εχει και καλώδιο απο τον πινάκα έτοιμο και σωλήνα αποχέτευσης έτοιμο για την αποχέτευση. Ενω στην θεση Α που φαίνεται να ειναι καλύτερα να μπει το κλιματιστικό γιατι ειναι πιο κοντα στο κεντρο του σπιτιου θα πρέπει να τραβήξει προέκταση 1,5 για ρεύμα και θα πρεπει να κατεβασει και την αποχετευση που θα τρέχει κατω στο μάρμαρο . Αρα φοβάμαι αν θέλει να ξεμπερδέψει γρήγορα θα μου πει στο σημειο Β γιατι εκει ειναι ολα έτοιμα.

Edited by LeGendGR
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά χαμηλή ροή αέρα έχει με βάση τα χαρακτηριστικά.Επρεπε να είναι κοντά στα 17m3/min για τέτοιο χώρο "55 τετραγωνικά χαμηλοτάβανο 2.5 μετρά και ενιαίος" που έχεις αναφέρει,για να είναι αποδοτικό.

 

Βέβαια αυτό θα το δεις και στην πράξη σαν απόδοση,γιατί καθένας κατασκευαστής λέει τα δικά του με βαση τις μετρήσεις του,και σένα μπορεί να σου αρέσει έτσι...

 

Για το σωλήνα της αποχέτευσης ,καλύτερα να μην τρέχει χύμα,αλλά σε κανονική αποχετευση.Αυτό γιατί το νερό που βγάζει είναι χημικής επεξεργασίας ,βρώμικο από το εσωτερικό μέρος και θα έχεις μαυρίλες στο δάπεδο ,αν δεν κινδυνεύει να γλιστρισει και κανείς ...

 

Τα υπόλοιπα θα στα πεί ο εγκαταστάτης γιατί είναι πολλές μικρές+μεγάλες λεπτομέρεις σε συνδιασμό μαζί με το θέμα τυχόν θορυβου κλπ που έχω αναφέρει παραπάνω.

 

Από μια περιγραφή δεν μπορει κανείς να κρίνει τι θα δεί ενας τεχνικός από την εμπειρία του στον χώρο σου.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

τελικα ποιο μηχανιμα απο τα 9 αρια ειναι πιο οικονομικο σε καταναλωση ρευματος τοσο σε θερμανση οσο και ψυξη?

υπαρχει καμια πραγματικη μετρηση?

 

στο σπιτι μου στην πατρα 3αρι 85 τμ εχω βαλει δυο midea inverter ενα 18αρι και ενα 9αρι

ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα (τα χρησιμοποιουσα αποκλιστικα για θεμανση και ψυξη δεδομενου οτι στην πολυκατοικια δεν λειτουργουσαν την θερμανση) .

βεβαια δεν καλυπτα το ενα υπνοδοματιο που σκεδον παντα το ειχα κλειστο

ολο το αλλο σπιτι το θερμαινα με τα δυο αυτα κλιματιστικα

λοιπον οταν τα αναβα μεσα σε 5 λεπτα το πολυ ακομα και στα πιο μεγαλα κρυα αυτα ριχναν τισ στροφες τουσ στο μινιμουμ και ετσι τα ειχα 6-7 ωρες την ημερα κατα μεσο ορο στους 21,5 περιπου βαθμουσ

τα μετρησα τα μηχανηματα και κεγανε μαζι 1000 βατ την ωρα

υπολογιζω οτι τους 4 χειμερινουσ μηνες εκαψα καπου 800-900 κβατορες δηλαδη καπου 100 ευρω (25 ευρω το μηνα) νομιζω καθολου ασχημα σε σχεση με το πετραιλαιο και με το γεγονος οτι το σπιτι ηταν πραγματικα φουρνος ολη την ημερα δεδομενου οτι εχω μικρο μωρο στο σπιτι

 

Ολα τα παραπανω επιβαιωθηκανε και με τους λογαριαζμουσ της δεη

 

αναρωτιεμαι λοιπον ποσο χαμηλοτερα θα μου κοστιζε η θερμανση αν εβαζα πιο αποδοτικα - οικονομικα μηχανηματα

αυτα που εχω ειναι a class στην θερμανση

 

βασικα τα δυο mitsubishi σκεφτομαι να τα βαλω στα 2 υπνοδοματια (να βγαλω δηλαδη το 1 midea και να το δοσω στην πεθερουλα μου)

και ισως καποια στιγμη να αντικαταστισω και το 18 με καποιο καλυτερο (θα το δωσω και αθτο στην πεθερουλα μου χεχεχεχε..)

 

σκεφτομουν να το αντικαταστισω με το ururu sarara λογο οτι ειναι το μονο που κανει υγρανση (απαραιτητο πιστευω το χειμωνα) αλλα ειναι πολυ ακριβο και αναρωτιεμαι αν αξιζει τα χρηματα του η να προτιμισω το mitsubishi zjx-s 50 το οποιο ειναι κορυφαιο απο πλευρας καταναλωσης (συμφωνα παντα με το cop 4.5 peripoy)

δεκτες οποιες προτασεις και παρατηρησεις

Edited by ipon
Link to comment
Share on other sites

"Ομαδα που κερδίζει δεν αλλάζει"....

Aν έχεις μείνει ευχαριστημένος δεν χρειάζονται αλλαγή τα κλιματιστικά καθώς είναι νέας τεχνολογίας. Μετά από 5ετία και ανάλογα διάφορα θέματα...

Με την λογική σου καθε τόσο που θα βγαίνει κάτι (θεωρητικά ή μή) πιό οικονομικό μοντέλο ,θα πρέπει να αλλάζουμε κλιματιστικό αλλά ξεχνάς το νέο κόστος που πρέπει να κάνεις απόσβεση ,συντήριση κλπ όλα από την αρχή .

 

Αν το πρόβλημα σου ήταν άλλο όπως θέματα ποιότητας ή κάποιων λειτουργιών, σαφώς κάτι νεώτερο,καλύτερη μάρκα και μοντέλο θα έχει κάτι παραπάνω να τα προτιμήσεις,αλλά ήδη έχεις αναφέρει σε προηγούμενα .....

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3588501#post3588501

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο παιδια μιας και ειπε ο ipon για κιλοβατώρες ξερουμε ποσο ειναι σημερα η τιμη της κιλοβατωρας με η χωρίς Φ.Π.Α?
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αναφερει σε προηγουμενα post για κπαοια προβλημα που αντιμετωπισα με ενα καινουργιο 9αρι mitsubishi. Τελικα ηρθε τεχνικος απο την μαμα εταιρια, και μονο που δεν εβαλε τα γελια με τον τροπο εγκαταστασης. Με το που πατησε το on, μου λεει κανει φοβερη αντηχηση η εξωτερικη μοναδα. Ε λογικο ειναι εκει που την εβαλαν! Μου συστησε να βαλω αυτα τα ειδικα αντικραδασμικα (ψαχνω να τα βρω...) Για το...τικ-τακ που ακουγοταν απο την εσωτερικη μοναδα, παιδευτηκε αρκετη ωρα, μεχρι να καταλαβει οτι οφειλοταν σε κακη τοποθετηση. Τελικα εβαλε λιγο χαρτι απο πισω και τωρα δεν το κανει, αλλα δεν ξερω σε βαθος χρονου αν ειναι λυση αυτο. Γι αυτο παιδια μεγαλη προσοχη για το ποιος θα σας βαλει το κλιματιστικο!

Τωρα ειμαι σε διλλημα μεταξυ αυτων των 2:http://www.skroutz.gr/s/271120/Mitsubishi-MSZ-GE60VA.html?keyphrase=MSZ%2FMUZ-GE60VA+

http://www.skroutz.gr/s/82445/Mitsubishi-SRK-63ZE-S.html?keyphrase=SRK%2FSRC-63ZE-S1+Ειναι για εναν θειο μου, για χωρο περιπου 38τ.μ., θελει λεει να πιανει και τα δωματια, του εξηγησα ομως οτι ειναι λανθασμενη η σκεψη αυτη (δηλ. παιρνουμε ενα κλιματιστικο για ολο το σπιτι)

Ποιο θεωρειτε οτι ειναι καλυτερο απο τα 2 και αν γινεται για ποιο λογο :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον χώρο και πως επικοινωνεί με τα άλλα δωμάτια ,ένα ισχυρό κλιματιστικό όπως το Mitsubishi SRK-63ZE-S (δες σε προηγούμενα το έχουμε αναφέρει αρκετές φορές για διάφορες χρήσεις) με μεγάλη ροή αέρα ίσως είναι αρκετό,πάντως για 38 τμ είναι υπεραρκετό :)

 

Ασχετο παιδια μιας και ειπε ο ipon για κιλοβατώρες ξερουμε ποσο ειναι σημερα η τιμη της κιλοβατωρας με η χωρίς Φ.Π.Α?

 

Αυτονόητο δεν είναι να κοιτάξεις το λογ/μό της ΔΕΗ σου πόσο σου χρεώνεται ?:cry:

ανάλογα τι πρόγραμμα ή συμφωνία έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...