Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο σωστός ο τεχνικός θα πρέπει να μαζέψει τα σκουπίδια που έκανε κατά τη διάρκεια της τοποθέτησης! & να κλείσει σωστά τις τρύπες στον τοίχο.

Δημιουργεί καλύτερη εικόνα στον πελάτη του.

Σε μένα έτσι έκανε ο τεχνικός που μου έβαλε δύο κλιματιστικα & τον εκτίμησα πάρα πολύ γι΄ αυτήν την πράξη του & έχω να το λέω! 60,00 Ε/τεμάχιο χωρίς απόδειξη.

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός ο τεχνικός θα πρέπει να μαζέψει τα σκουπίδια που έκανε κατά τη διάρκεια της τοποθέτησης! & να κλείσει σωστά τις τρύπες στον τοίχο.

Δημιουργεί καλύτερη εικόνα στον πελάτη του.

Σε μένα έτσι έκανε ο τεχνικός που μου έβαλε δύο κλιματιστικα & τον εκτίμησα πάρα πολύ γι΄ αυτήν την πράξη του & έχω να το λέω! 60,00 Ε/τεμάχιο χωρίς απόδειξη.

 

τιμολογιο στο ονομα του ειχε να κοψει?

Link to comment
Share on other sites

Παίζουν οι τιμές αρκετά. Σίγουρα ένας επαγγελματίας με μαγαζί, εφορία κλπ θα πάρει περισσότερα για να καλύψει τα λειτουργικά έξοδα.
Link to comment
Share on other sites

 

θα σας δωσω ενα προβληματισμο.

ποιο ειναι το καλυτερο συνεργειο:

αυτο που ειναι με τις σκουπες και τα φαρασια αλλα το κλιματιστικο ολο προβληματα? ή ενα συνεργειο που κανει σωστη εγκατασταση αλλα λερωνει?

 

Δεν θέλω ένα συνεργείο να μου σκουπίσει κιόλας μετά ούτε να βάλει σφουγγαρίστρα απλώς θέλω να κλείσει σωστά όλες τις τρύπες να μην φαίνονται σημάδια στους τοίχους...

 

Ίσως θα έπρεπε και εσύ να αλλάξεις λίγο τις απόψεις σου! Αν θεωρείς τον εαυτό σου καλό μάστορα αν καθαριζες κιόλας θα σε εκτιμούσαν σίγουρα πολύ παραπάνω...

 

Δεν μπορώ εγώ να σε καλέσω στο κατάστημά μου να έχω κόσμο εκείνη τη στιγμη να τελειώσεις εσύ και να έχεις αφήσει πίσω σου συντρίμια...

 

Άλλωστε το δύσκολα είναι να έχεις το μεράκι και τίς γνώσεις (που φαίνεται εσύ τις έχεις) το σκούπισμα είναι το λιγότερο!

Σίγουρα όταν έμαθες τη δουλειά δεν έμαθες και το σκούπισμα αλλά καλό είναι να προσθέτουμε και εμείς πράγματα με την πάροδο του χρόνου στην εργασία μας...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο σωστος τεχνικος πρεπει και να κανει σωστη δουλεια και ναα κλεινει τις τρυπες και να μην λερωνει τους τοιχους αλλα και στο τελος της εγκαταστασεις να μαζευει τα πολλα μπαζα....δν ειπαμε να βαλει και σκπουπα αλλα ουτε και να σφουγγαρισει...οσο να ναι ετσει ανεβαινεις στα ματια του πελατη
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας εαν υπαρχει φρεον 22 στο εμποριο ακομα??ειχα παρει 3 μπουκαλες αλλα εσπασε ενας ψυκτης που δουλευε με 22 και παπαλα........εχω μεινει με μια μπουκαλα....α!και αν ξερετε κανα μαγαζι που να εχει φθηνο φρεον γιατι οι τιμες εχουν παει στο θεο
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω ένα συνεργείο να μου σκουπίσει κιόλας μετά ούτε να βάλει σφουγγαρίστρα απλώς θέλω να κλείσει σωστά όλες τις τρύπες να μην φαίνονται σημάδια στους τοίχους...

 

Ίσως θα έπρεπε και εσύ να αλλάξεις λίγο τις απόψεις σου! Αν θεωρείς τον εαυτό σου καλό μάστορα αν καθαριζες κιόλας θα σε εκτιμούσαν σίγουρα πολύ παραπάνω...

 

Δεν μπορώ εγώ να σε καλέσω στο κατάστημά μου να έχω κόσμο εκείνη τη στιγμη να τελειώσεις εσύ και να έχεις αφήσει πίσω σου συντρίμια...

 

Άλλωστε το δύσκολα είναι να έχεις το μεράκι και τίς γνώσεις (που φαίνεται εσύ τις έχεις) το σκούπισμα είναι το λιγότερο!

Σίγουρα όταν έμαθες τη δουλειά δεν έμαθες και το σκούπισμα αλλά καλό είναι να προσθέτουμε και εμείς πράγματα με την πάροδο του χρόνου στην εργασία μας...

 

δεν ειπα αν σκουπιζω ή οχι!!!

εγω προσωπικα και την τρυπα κλεινω και σκουπιζω τα πολλα.το κυριοτερο για μενα ειναι (οσο γινεται βεβαια) οταν φευγω απο ενα σπιτι να ειναι σαν μην περασε κανενας.εννοητε οτι ολο και κατι θα λερωθει.

απλα το ερωτημα το εθεσα σαν επιλογες.αν δηλαδη ειχες αναγκαστηκα να διαλεξεις αναμεσα στα δυο.γιατι στην πραγματικοτητα κλιματιστικο ηρθα να σου περασω και μετα ολα τα αλλα.

 

ξερει κανενας εαν υπαρχει φρεον 22 στο εμποριο ακομα??ειχα παρει 3 μπουκαλες αλλα εσπασε ενας ψυκτης που δουλευε με 22 και παπαλα........εχω μεινει με μια μπουκαλα....α!και αν ξερετε κανα μαγαζι που να εχει φθηνο φρεον γιατι οι τιμες εχουν παει στο θεο

 

η αληθεια ειναι οτι ναι εχουν παει στο θεο οι τιμες.

R22 δεν θα βρεις αλλα υπαρχει αντικατασταση με R422.

βεβαια καποιοι βαζουν R407c !!!!

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

δεν ειπα αν σκουπιζω ή οχι!!!

εγω προσωπικα και την τρυπα κλεινω και σκουπιζω τα πολλα.το κυριοτερο για μενα ειναι (οσο γινεται βεβαια) οταν φευγω απο ενα σπιτι να ειναι σαν μην περασε κανενας.εννοητε οτι ολο και κατι θα λερωθει.

απλα το ερωτημα το εθεσα σαν επιλογες.αν δηλαδη ειχες αναγκαστηκα να διαλεξεις αναμεσα στα δυο.γιατι στην πραγματικοτητα κλιματιστικο ηρθα να σου περασω και μετα ολα τα αλλα.

 

Μην το λαμβάνεις προσωπικά...

Σίγουρα ο καθένας μας θέλει τον καλό τον μάστορα, που θα κάνει καλή δουλειά (πραγματική δουλειά στο μηχάνημα αλλά και δεν θα αφήσει συντρίμια πίσω του)

 

Βλέπεις τα πράγματα στους τεχνίτες έχουν δυσκολέψει οπότε κάνει συμβιβασμούς και ο ένας και ο άλλος!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ψαχνω αλλα τιποτα...εδω στην αθηνα εχουν μερικοι αυτο το ανακυκλομενο που λενε αλλα και αυτο πανακριβο ειναι
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη συμβουλή Starenios.... Το γνώριζα αυτό για τη μικρή διαφορά μεταξύ 9 και 12k BTU αλλά εκμεταλεύτηκα την προσφορά που είχε γνωστή ηλεκτρονική αλυσίδα την περασμένη εβδομάδα και πήρα 2 panasonic CS/CU-TE9HKE. Ελπίζω να μην το μετανιώσω και να πέσω σε κακή παρτίδα.... .

 

Δεν μπορώ να ξέρω αν θα πέσεις σε κακή παρτίδα ή όχι.....αν έχει όμως γραπτή εγγύηση αντιπροσωπείας,δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Επίσης από ότι ξέρω τα συγκεκριμένα είναι όλα Μαλαισίας απο ίδια γραμμή παραγωγής με τα μεγάλα κλιματιστικά της σειράς καθώς δεν παράγονται αλλού,οπότε ο κίνδυνος να πάρεις κάτι πιό "δεύτερο" σε ποιότητα μειώνεται.

 

 

καλησπερα σε ολους τους φιλους του site.

ειμαι τεχνικος απο Θεσσαλονικη.δουλευω μονος μου και απο προσωπικη εμπειρια θελω να πω κατι το οποιο ειναι παρα πολυ σοβαρο και το εχω δει και με τα ματια μου. οι μεγαλες εταιριες εχουν πολλα συνεργεια,στα οποια συνεργεια υπαρχουν ανθρωποι που βλεπουν κλιματιστικο για πρωτη φορα το καλοκαιρι που ερχονται να σας τοποθετησουν το κλιματιστικο σας και φυσικα το παιζουν και μαμω τα μαστορια!!! αυτο συμβαινει γιατι ολοι πεφτουν την τελευταια στιγμη να αγορασουν κλιματιστικο και φυσικα αυτο ειναι τροφη για ΛΑΜΟΓΙΑ.γνωριζω εταιριες (ηλεκτρομαγαζα) τα οποια στο βωμο του χρηματος συνεργαζονται την τελευταια στιγμη με ανθρωπους που δεν εχουν την δυνατοτητα ουτε τιμολογιο να κοψουν. τωρα θα μου πειτε τι σχεσει εχει αυτο?εχει και μεγαλη.αρα λοιπον ΟΛΑ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ,οχι τα κινεζικα, ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας αρα ολη τη ζημια την κανουν τα συνεργεια που κανουν την τοποθετηση.

διαρροες freon-διαρροες συμπυκνωματων-στραβα εσωτερικα-στραβα εξωτερικα- λαθος σωληνωσεις-λαθος μονωσεις-λαθος καλωδια...........................

και κατι ακομα.....μην πιστευετε οτι σας πει ο πωλητης για την αμοιβη του συνεργειου. οι μεγαλες εταιριες για ενα 12αρι δινουν το πολυ απο 50-55€ εως

60-65€ +το φ.π.α.

 

θα σας δωσω ενα προβληματισμο.

ποιο ειναι το καλυτερο συνεργειο:

αυτο που ειναι με τις σκουπες και τα φαρασια αλλα το κλιματιστικο ολο προβληματα? ή ενα συνεργειο που κανει σωστη εγκατασταση αλλα λερωνει?

 

Μια παροιμία λέει "τα ράσα δεν κάνουν τον παπά". :)

 

Υποθέτω για δικούς σου λόγους αναφέρεις ότι όλα τα προιόντα κλιματισμού είναι καλής ποιότητας και εξαιρείς ότι και αρκετά "γνήσια" κινέζικα κλιματιστικά είναι πολύ καλά επίσης,αντί ν΄αναφέρεις αυτό που όλοι ξέρουν ότι όλα τα προίοντα δεν είναι ίδια,υπάρχει ανταγωνισμός, και όλα εξαρτάται από τον κατασκευαστή κλπ εμπορικά θέματα ....

 

Στο ίδιο σκεπτικό και στον τομέα εγκατάστασης-υποστήριξης τα πάντα είναι σχετικά και εξαρτώνται και από άλλους παράγοντες. (πχ αξιοπιστία προιόντος,οδηγίες ,παρτίδα,εισαγωγέα κλπ)

 

Δεν χρειάζεται βέβαια ιδιαίτερες γνώσεις να καταλάβει κάποιος που έχει αγοράσει ένα προιόν τεχνολογίας στην ζωή του ή έστω διαβάζει forum τεχνολογίας ότι κάτι προβληματικό φαίνεται συνήθως αργότερα, και όχι όταν μπαίνει σε λειτουργία για πρώτη φορά.:)

 

Τα υπόλοιπα έχουν αναφερθεί με άλλα λόγια σε προηγούμενα κατά καιρούς αν διαβάσεις,και είναι απλά είτε θέμα ευγένειας-συνέπειας πρός τον πελάτη,είτε θέμα να ξεχωρίζουν "κάποιοι" από τον ανταγωνισμό ,είτε απλά θέμα παραπλάνησης τύπου "φούμαρα και μεταξωτές κορδελες" για λόγους μάρκετινκ για ορισμένο εμπορικό σκοπό.

 

Τώρα τι προτιμά καθένας περισσότερο είναι άλλη ιστορία και δεκτή η γνώμη σου ....:)

 

αν θες δωσε μου 2 μερες να το κοιταξω εδω Θεσσαλονικη και στειλε μου μηνυμα στο http://clima.art.officelive.com/contactus.aspx για να εχω το mail σου και να σου πω αν βρηκα και ποσο;);)

 

θα σου προτεινα να δεις και εδω

http://clima.art.officelive.com/79INV.aspx

 

Αν θες να διαφημιστείς μπορείς να το κάνεις μόνο με PM.

H έμμεση διαφήμιση απαγορεύεται στο forum από τους όρους συμμετοχής.:!:

Aναφορά σε link γίνεται μόνο για οπτική αντίληψη για τι μιλάμε και όχι για εμπορικό σκοπό.

 

r22 θα βρεις μονο,αν βρεις, παρανομα.

 

Οταν κόβονται νόμιμες αποδείξεις κλπ ,δεν υπάρχει τίποτε παράνομο στις γνωστές εταιρίες που εμπορεύονται είδη ή παρελκόμενα κλιματισμού.

Αυτό είναι άσχετο με το αν κάτι είναι ακριβό ή δεν υπάρχει ευραία διαθέσιμο λόγω παλαιότητας. (πληροφοριακά βρίσκεις ακόμα R22 ανακυκλωμένο)

 

 

ξερει κανενας εαν υπαρχει φρεον 22 στο εμποριο ακομα??ειχα παρει 3 μπουκαλες αλλα εσπασε ενας ψυκτης που δουλευε με 22 και παπαλα........εχω μεινει με μια μπουκαλα....α!και αν ξερετε κανα μαγαζι που να εχει φθηνο φρεον γιατι οι τιμες εχουν παει στο θεο

 

η αληθεια ειναι οτι ναι εχουν παει στο θεο οι τιμες.

R22 δεν θα βρεις αλλα υπαρχει αντικατασταση με R422.

βεβαια καποιοι βαζουν R407c !!!!

 

..το r407 συνεργαζεται με τα λαδια του 22?

 

 

Ο αντικαταστάτης του R22 είναι και τα R-404A, R-407C ανάλογα το μηχάνημα.

Αυτά βεβαια μόνο αν συμφέρει από κόστος (στα μηχανήματα κλιματισμού) καθώς το κάθε μηχάνημα πρέπει ν'αντέxει στην αλλαγή, αλλά και στην πράξη δεν κερδίζεις τίποτε ουσιαστικά ,μάλλον μειωμένη απόδοση έχεις και απλά θεωρητικά δεν μολύνεις το περιβάλλον ( και αν ήταν μόνο αυτό σήμερα....).

 

Η διαδικασία είναι πολύπλοκη,θα πρέπει να γίνει καθαρισμός του κυκλώματος από το παλιό ψυκτικό υγρό (R-22), αλλαγή λαδιών της εγκατάστασης με νέα λάδια,αλλαγή βαλβίδων κλπ ουσιαστικά κάνεις αναπαλαίωση στο μηχάνημα και πάντα υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει ο συμπιεστής πολύ σύντομα, αν δεν γίνει "η τέλεια" δουλειά ή υπάρχουν άλλες αστοχίες υλικών να έχεις ξαφνικές χειρότερες συνέπειες.

 

Είναι όμως ο κανόνας ,όταν ένα προιόν παλιώνει το κόστος κάνει ασύμφορη την χρήση σε σχέση με τις επιδόσεις ,οπότε αυτό χρειάζεται αντικατάσταση.

 

Παίζουν οι τιμές αρκετά. Σίγουρα ένας επαγγελματίας με μαγαζί, εφορία κλπ θα πάρει περισσότερα για να καλύψει τα λειτουργικά έξοδα.

 

Τα πάντα πλέον στην αγορά είναι διαπραγματεύσιμα.Αν δεν μας κάνει κάτι κοιτάμε αλλού,και λόγω ανταγωνισμού και κρίσης, σίγουρα θα βρούμε κάπου κάτι που να μας εξυπηρετεί.

 

μηπως γνωριζει καποιος που πουλανε αυτα τα αναβατορια για τα κλιματιστικα και σε τι τιμες παιζουν?

 

Κοιτάς για "Ανυψωτικά κλιματιστικών" σε εμπόρους παρελκομένων ψύξης και κλιματισμού:)

 

Παρακαλώ για απορίες μέσω PM μην λέμε πάλι ότι έχει ήδη αναφερθεί ήδη σε προηγούμενα,καθώς όπως έχω αναφέρει δεν μπορώ να μπαίνω συχνά αυτήν την περίοδο να απαντώ .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ok μαλλον παραφερθηκα σε σχεσει με την διαφημηση.:X

τωρα για το R22. απαγορευεται ακομα και η πωληση του. (νομιμα δηλαδη);)

www.tepse.gr/dat/0B47867C/file.pdf δεν κανω διαφημηση :D:D:D:D:D

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

 

αυτο ψαχνω αλλα τιποτα...εδω στην αθηνα εχουν μερικοι αυτο το ανακυκλομενο που λενε αλλα και αυτο πανακριβο ειναι

 

δεν μπορεσα να βρω r22.και να σου πω την αλληθεια......με τιποτα δεν θα βρεις.

τωρα αν καποιος φιλος ειναι σιγουρος οτι μπορει να βρει ας βοηθησει.

σε ευχαριστω και συγνωμη αν σε κατευθυνα διαφημιστικα. απλα να βοηθησω ηθελα.

 

Οταν κόβονται νόμιμες αποδείξεις κλπ ,δεν υπάρχει τίποτε παράνομο στις γνωστές εταιρίες που εμπορεύονται είδη ή παρελκόμενα κλιματισμού.

Αυτό είναι άσχετο με το αν κάτι είναι ακριβό ή δεν υπάρχει ευραία διαθέσιμο λόγω παλαιότητας. (πληροφοριακά βρίσκεις ακόμα R22 ανακυκλωμένο)

[/b]

 

πληροφοριακα κανεις δεν μιλησε για ανακυκλωμενο αλλα μονο για R22.

τα υπολοιπα ανακυκλωμενα δεν ονομαζονται R22.

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος. Θέλω να δω πάνω-κάτω πόσο καταναλώνει το κλιματιστικό μου. Λέει λοιπόν στο manual "Απόδοση: 5,8 kW" και "ισχύς εισόδου: 1,57kW".

 

Ποια η διαφορά και ποια η κατανάλωση τελικά? Ευχαριστώ

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το 1,57kw ειναι η καταναλωση σου,στα πινακακια η στα manual συνηθως γραφει τοσο για την αποδοση οσο και για την ισχυ εισοδου 3 τιμες,min-ονομαστικη-max.

Το 1,57 λοιπον ειναι η ισχυς εισοδου,δηλαδη το κλιματιστικο σου μεσα σε μια ωρα θα καταναλωσει 1,57kw οποτε και θα εχεις γραψει μια kwh.

Aν το δουλεψεις πχ 500 ωρες το χρονο θα εχεις καταναλωση 1,57Kw*500h=785kwh οποτε αν πολλαπλασιασεις αυτο το νουμερο με την τρεχουσα τιμη της κιλοβατωρας θα βγαλεις το τελικο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χαιρετε.θα ηθελα καποιον που γνωριζει να με διαφωτισει ως προς την καταλληλη επιλογη.Θελω να βαλω κλιματιστικο σε μονοκατοικια σε νησι .το θεμα μου ειναι οτι το σπιτι ειναι αρκετα ψηλοταβανο(μεσο ορο γυρω στα 4.5 μετρα)και εμβαδον γυρω στα 50τ.μ..

Φυσικα μιλαμε για ΑΑ εν.κλαση εφοσον μιλαμε για μακροχρονια καταναλωση ρευματος.Θα επρεπε να κοιταξω συγκεκριμενες μαρκες?ποσο μεγαλο να ειναι ?ενα μεγαλο ή δυο μικρα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

φιλε κανονικα για τα ψιλοταβανα κανουν τα κλιματιστικα τυπου ντουλαπας αλλα στην περιπτωση σου που ειναι σπιτι δν θα το προτινα.εγω θα προτινα ενα κλιματιστικο τοιχου γυρω στα 30000btu/h..κοιταξε για fujitsu daikin mitsubishi..εγω για οικονομικο θα προτεινα τα inventor.ασ ακουσουμε ομως και αλλη γνωμη...
Link to comment
Share on other sites

για το R22. απαγορευεται ακομα και η πωληση του. (νομιμα δηλαδη);)

www.tepse.gr/dat/0B47867C/file.pdf

 

Eίπε κανείς ότι δεν απαγορεύεται ;:)

Το τι γίνεται όμως στην αγορά στην πράξη ,δεν ενδιαφέρει τον πελάτη ,αν κόβονται νόμιμες αποδείξεις.

Τώρα αν κάποιοι πουλάνε κάτι άλλο αντί άλλων,σίγουρα κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού.Αν όμως κάνεις την δουλειά σου,απλά δεν ασχολήσε με τις εμπορικές δρατηριότητες των άλλων..

 

 

πληροφοριακα κανεις δεν μιλησε για ανακυκλωμενο αλλα μονο για R22.

τα υπολοιπα ανακυκλωμενα δεν ονομαζονται R22.

 

Στο αρχείο που έδωσες παραπάνω δεν αναφέρεται ότι τα ανακυκλωμένα R22 λέγονται αλλιώς.:)

Παραπάνω απλά ανέφερα ότι ανακυκλωμένο R22 βρίσκεις ακόμα ,αν δεν θες να βάλεις υποκατάστατό του.

 

 

starenios εχεις υποψη σου καποιο καταστημα για 22?

 

Kάνεις αναζήτιση στο Internet και ρωτάς ένα ένα τις επιχειρήσεις κλιματισμού για ανακυκλωμένο.Συνήθως πολλοί βρίσκουν τράμπα από άλλους:)

 

 

Να κάνω μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος. Θέλω να δω πάνω-κάτω πόσο καταναλώνει το κλιματιστικό μου. Λέει λοιπόν στο manual "Απόδοση: 5,8 kW" και "ισχύς εισόδου: 1,57kW".

 

Ποια η διαφορά και ποια η κατανάλωση τελικά? Ευχαριστώ

 

Το 1,57kw ειναι η καταναλωση σου,στα πινακακια η στα manual συνηθως γραφει τοσο για την αποδοση οσο και για την ισχυ εισοδου 3 τιμες,min-ονομαστικη-max.

Το 1,57 λοιπον ειναι η ισχυς εισοδου,δηλαδη το κλιματιστικο σου μεσα σε μια ωρα θα καταναλωσει 1,57kw οποτε και θα εχεις γραψει μια kwh.

Aν το δουλεψεις πχ 500 ωρες το χρονο θα εχεις καταναλωση 1,57Kw*500h=785kwh οποτε αν πολλαπλασιασεις αυτο το νουμερο με την τρεχουσα τιμη της κιλοβατωρας θα βγαλεις το τελικο κοστος.

 

Να προσθεσω ότι η ισχύς εισόδου είναι το μινιμουμ και αντιστοιχεί σε ~6000 ΒΤU.

Oσο "γκαζώνει" χονδρικά το μηχάνημα να πιασει την επιθυμητή θερμοκρασία, τόσο μεγαλώνει η κατανάλωση με max την τιμή της απόδοσης.Οπότε το κόστος χρήσης είναι κάτι σχετικό.

 

χαιρετε.θα ηθελα καποιον που γνωριζει να με διαφωτισει ως προς την καταλληλη επιλογη.Θελω να βαλω κλιματιστικο σε μονοκατοικια σε νησι .το θεμα μου ειναι οτι το σπιτι ειναι αρκετα ψηλοταβανο(μεσο ορο γυρω στα 4.5 μετρα)και εμβαδον γυρω στα 50τ.μ..

Φυσικα μιλαμε για ΑΑ εν.κλαση εφοσον μιλαμε για μακροχρονια καταναλωση ρευματος.Θα επρεπε να κοιταξω συγκεκριμενες μαρκες?ποσο μεγαλο να ειναι ?ενα μεγαλο ή δυο μικρα?ευχαριστω

 

Κοιτάς για κλιματιστικό πάνω από 22000 ΒΤU τύπου οροφής, ή τοίχου με δυνατότητα εξαγωγής του αέρα από τον ανεμιστήρα και πρός τα πάνω (γιατί πρέπει ναχεις το εσωτερικό σε λογικό ύψος πρόσβασης για τον πιό συχνό καθαρισμό που απαιτείται σε σχέση με τα οροφής, αλλά στα απλά μηχανήματα έτσι δεν θα φτάνει ο αέρας παντού.)

 

Υπόψη σε οροφής κλιματιστικά και γενικά σε πάνω από 22000 ΒΤU κλιματιστικά δύσκολα θα βρείς Α ενεργειακής κλάσης

 

Για φίρμες και μοντέλα ανάλογα τα οικονομικά σου.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους στο forum.

Χαίρομαι που βρήκα αυτή την εξειδικευμένη παρέα και εξηγώ τον λόγο:

 

Με ενδιαφέρει η άμεση αγορά των δύο παρακάτω μηχανημάτων που βλέπω σε καλή προσφορά στον kotso. Εχει κανείς άποψη (είτε θεωρητική είτε από προσωπική εμπειρία χρήσης) για αυτά ή/και για την TOSHIBA γενικότερα στον χώρο των κλιματιστικών??

Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει θα με εξυπηρετούσε αφάνταστα.

Σας ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων.

 

Toshiba RASB16SKVPE --- Toshiba RAS16SAV2SKV2-E

Σημ: 16άρια και τα δύο. Το πρώτο μ΄ενδιαφέρει κυρίως για θέρμανση.

Edited by chrisevi
Link to comment
Share on other sites

Kαλως ήλθες στην παρέα μας :)

 

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενα ποστ , και αν έχεις απορίες και σχετικά με τον χώρο σου ή κάτι που δεν έχει αναφερθεί εδω είμαστε :)

 

Παρακαλώ για απορίες μέσω PM μην λέμε πάλι ότι έχει ήδη αναφερθεί ήδη σε προηγούμενα,καθώς όπως έχω αναφέρει δεν μπορώ να μπαίνω συχνά αυτήν την περίοδο να απαντώ .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ξεφυλλίζοντας τις 6-7 τελευταίες σελίδες, είδα κάτι μόνο για ένα 13άρι TOSHIBA DAISEKAI. Τα συγκεκριμένα δεν ξέρω καν αν είναι DAISEKAI (ούτε και ξέρω βέβαια αν ο συγκεκριμένος τύπος έχει κάποια ιδιαιτερα καλά χαρακτηριστικά). Εν πάσει περιπτώσει φίλε starenios, εξακολουθώ να χρειάζομαι κάποιες απόψεις - αν υπάρχουν.

Σε ότι αφορά τον χώρο, δεν ρωτάω κάτι γιατί ήδη επισκέφθηκαν τους χώρους μου δύο τεχνικοί και τα εν λόγω μηχανήματα, αν τηρούν τις προβαλλόμενες προδιαγραφές τους και αν είναι ποιοτικά - αυτό ρωτάω, μου κάνουν.

 

Ευχαριστώ και πάλι για την όποια βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση σου αρχικά όπως την διατύπωσες, αναφερόταν περισότερο γενικά στην φίρμα Toshiba και λιγότερο σε ορισμένα κλιματιστικά .Η Toshiba είναι από τις εταιρίες που οδηγούν τον κλάδο διεθνώς όπως θα διαβασες ήδη σε προηγούμενα....

 

Με αναζήτιση μπορείς να δείς επίσης ότι τo 13αρι κλιματιστικό που διαβασες, είναι το μικρότερο αδελφακι του RASB16SKVP, είναι Super Dasekai (διαφημιστική προβολή της εταιρίας) γιατί είναι συνήθως Ιαπωνικής κατασκευής μεσα έξω και στοχεύει στην ανώτερη κατηγορία κλιματιστικών της αγοράς τόσο σε κατασκευή και ευκολίες κλπ που έχουμε ήδη αναφέρει.

 

Το RAS16SAV2SKV2-E είναι ένα απλό κλιματιστικό ,τίποτε ιδιαιτερο, Ταιλάνδης και στα χρήματα του υπάρχουν επιλογές και από άλλες φίρμες.

Link to comment
Share on other sites

Starenios ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και οφείλω να σε συγχαρώ για την συμβολή σου σε αυτή την συζήτηση, που απ΄ότι βλέπω είναι καθοριστική.

Συγχαίρω επίσης και τα άλλα μέλη που βοηθούν με την άποψή τους, όσους έχουμε απορίες. Ακόμη και οι κάποιες ....αντιδικίες που είδα ότι υπήρξαν, μη σας σταματάνε από την συμμετοχή σας εδώ.

Το daisekai θα το χτυπήσω για τον ένα χώρο - με την τρέχουσα προσφορά του kotso βγαίνει στα 1.185 ευρώ. Για το άλλο, με τιμή προσφοράς στα 910 ευρώ (θέλω κάτι οικονομικότερο για το δεύτερο) έχεις κάποιες αντιπροτάσεις σε παρόμοια τιμή, για να με ...προβληματίσεις?

Μου άρεσε βάσει των χαρακτηριστικών του, το fujitsu ASYA 14, με τιμή στα 850 ευρώ (προσφορά και πάλι), αλλά η ...απέχθειά σου για τα εν λόγω ...κινεζάκια όπως τα λες, με σταματά.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...