Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

LG KLEBIO S12 AA

 

 

 

Tίποτε ιδιαίτερο,είναι LG φασόν κατασκευής από την ΒΕΚΟ Τουρκίας......στα χρήματα του υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Πιθανόν το ίδιο να υπάρχει και Κινέζικο καθώς πλασάρεται σαν "φθηνό" από την εταιρία (που έχει καλή υποστήριξη στην Ελλάδα)

 

Σέυχαριστω για την άμεση απαντηση σου!!

Χρόνια Πολλα κ καλή χρονιά!!!

Εσυ τι προτείνεις ως ποιοτικο κ αθόρυβο ??

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία αυτή είναι πολύ δημοφιλής και έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα σχεδόν όλα τα μοντέλα σε συνδιασμό για όλους τους χώρους και κόστος.

Να μην ξαναλέμε τα ίδια κάνε μια αναζήτιση,και αν έχεις απορίες εδώ είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία αυτή είναι πολύ δημοφιλής και έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα σχεδόν όλα τα μοντέλα σε συνδιασμό για όλους τους χώρους και κόστος.

Να μην ξαναλέμε τα ίδια κάνε μια αναζήτιση,και αν έχεις απορίες εδώ είμαστε :)

 

Οκ. Θα το ψαξω αναλυτικά κ τα λ΄με!!

Ευχαριστώ κ πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ηθελα να βαλω ενα 9αρι μηχανημα στην κρεβατοκαμαρα 15τ.μ., σχετικα καλης ποιοτητας.

Προοριζεται εξισου για ψηξη και θερμανση. Απο αυτα που εχω διαβασει εδω εχω καταληξει σε αυτα τα δυο:

http://www.skroutz.gr/s/44482/Panasonic-CS-CU-TE9HKE.html

http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html?keyphrase=SHARP+AY-XP9LSR

 

Εστω υποψιν:

α) οτι αργοτερα θα τοποθετηθει στο σαλονι ενα αντιστοιχο μηχανημα 12αρι με συνδιασμο των δυο για ψηξη ολου του σπιτιου 60τ.μ.

β) το διαμερισμα ειναι καινουριο ιδιοκτητο γι' αυτο δεν θελω να τσιγκουνευτω τα χρηματα

γ) το οτι δεν θελω να τσιγκουνευτω τα χρηματα, δεν σημαινει οτι αν βρω αντιστοιχο μηχανημα διαφορετικης εταιριας θα παρω το ακριβοτερο.

 

Μεταξυ των δυο που αναφερω ποιο θα προτινατε?

Αν εχετε κατι αλλο στο νου σας ευχαριστως να μου το πειτε.

Link to comment
Share on other sites

To Panasonic είναι λεπτό σαν μηχάνημα μέσα-έξω ,πολύ εμφανίσημο (σε ασημί χρώμα το εσωτερικό),και καλύτερης ποιότητας σε κατασκευή από το συγκεκριμένο (λευκό γυαλιστερό) Sharp, καθώς είναι από τα κορυφαία στην γκάμα της εταιρίας.Ομως είναι και σημαντικά ακριβότερο καθώς αποδίδει καλύτερα στην θέρμανση και τα φίλτρα του κρατάνε 10ετία (αντί 2 ετών του Sharp).

 

Eπειδή θες να βάλεις και μελλοντικά ένα 12αρι στο σαλόνι, δεν σημαίνει ότι και αυτό πρέπει να είναι στην ίδια φίρμα,αν και με τις μικρές διαφορές τιμών ένα 12αρι ίσως να ήταν καλύτερα και στην κρεβατοκάμαρα και το ρυθμίζεις ανάλογα μην ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το Toyotomi Kuro MTN/MTG A228DV για την κρεβατοκαμαρα

και το Panasonic CS/CU-TE12HKE για το σαλονι.

Εντυπωσεις απο βδομαδα που παραλαμβανω...

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για το παραπάνω κλιματιστικό?

Ειναι αξιόπιστο??

 

LG το αγόρασα πριν 3,5 χρόνια τώρα η εξωτερική μονάδα έχει υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη όπως μου είπαν διάφοροι τεχνικοί που έφερα. Αυτόνομη εξωτερική μονάδα δεν βρίσκεις να αγοράσεις και αν βρεις είναι πανάκριβη! . Δηλαδή φίλε μου απλά πέταξα τα λεφτά μου!!

Link to comment
Share on other sites

καμια γνωμη για το LG S09AF Hero.

ειναι τα LG αξιοπιστα σαν κλιματιστικα

Πήρα LG inverter ( κατασκευή Τουρκία ) πριν 3,5 χρόνια η εσωτερική μονάδα στον ενα χρόνο επάνω άρχισε να χάσκει από πάνω και να μην κλείνει αντικατέστησα το σχετικό μοτεράκι και μετά από μερικές μέρες πάλι τα ίδια, μετά έπιασε μούχλα μέσα και μύριζε , τώρα η εξωτερική μονάδα έχει υποστεί ανεπανόρθωτη βλάβη δηλαδή μάπα το καρπούζι !! και εγώ που άκουσα τον ψυκτικό μου απλά πέταξα τα λεφτά μου και δεν προλαβαίνω να πληρώνω τζερεμέδες .

Δεν πάει άλλο θα το πετάξω το θέμα βέβαια είναι τι να εμπιστευθώ και τι να πάρω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Το ποια είναι αξιόπιστα φαίνεται και απο την τιμή τους... (Daikin,Panasonic,Mitsubishi) και κάποια απο τα πιο φτηνά ανάλογα με την σειρά που αλλάζουν με τον καιρό...
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα ΤΟYOTOMI ειναι και αυτα εμεις εχουμε 2 και πανε χωρις προβλημα 5 χρονια τωρα

 

βασικα με ενδιαφερει να ειναι τελειως αθορυβα κ φυσικα με καλες αποδοσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Το αθόρυβο είναι κάτι σχετικό γιατί μιλάμε για μηχανήματα με ρυθμίσεις.

 

Οσο αφορα τα LG μόνο τα Κορεατικα (όσο ακόμα υπάρχουν) αξίζουν συγκριτικά με άλλα μοντέλα σε δευτεροκλασάτες φίρμες .Συνήθως είναι στο μοντέλο Mirror και ειδικά το 18αρι έχει βγεί πολύ καλό και έχει επιτυχία στην αγορά όπως έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενα .

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ερωτησούλες:

 

Σκέφτομαι να βάλω κλιματιστικό για ψύξη και θέρμανση στο σαλόνι του σπιτιού μου το οποίο είναι δυτικά προάστια. Το διαμέρισμα είναι 3ος όροφος με άλλους 2 από επάνω. Έχει διπλά τζάμια και γενικά πιστεύω καλή μόνωση. Το θέμα μου είναι ότι το σαλόνι, αν και ξεχωριστό από την κουζίνα, δεν έχει πόρτα που να κλείνει. Ο χώρος όλος λογικά είναι γύρω 50 τμ. Το σαλόνι σίγουρα λιγότερο. Σκέφτομαι για 18άρη το LG CC18AWR Artcool mirror.

Να μου πείτε λοιπόν αν γνωρίζετε, αν 18άρη με καλύπτει και αν είναι καλό το μοντέλο αυτό.

 

Τη γνώμη σας για τα κλιματιστικά Haier (τα πρότειναν στους γονείς μου για το δικό τους σπίτι, εγώ δεν τα ξέρω καθόλου!)

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Aν δε σου κάνει κόπο διαβασε τις προηγούμενες σελίδες.:)

Εχουν αναφερθεί παρόμοιες περιπτώσεις καλυψεων και προτάσεις για τον χώρο σου,καθώς και για την φίρμα Haier.

Σαφώς λαμβάνεις υπόψη τι χρήματα θές να δώσεις .....και δω είμαστε για περισσότερες πληροφορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά που ξοδεύουν τον προσωπικό τους χρόνο για να ενημερώνουν σε ένα θέμα που είναι δύσκολο να βρεις πληροφορίες.

 

Θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για ένα γραφείο όπου το κύριο δωμάτιο είναι 15 τ.μ με διπλά τζάμια και επικοινωνεί με χωλ κουζίνα 5 τ.μ που έχει παράθυρο σε φωταγωγό.

 

Το πρόβλημα είναι ότι λόγω προσανατολισμού το καλοκαίρι από τις 14:00 και μετά η ήλιος χτυπά το δωμάτιο συνεχώς ( η πολυκατοικία είναι τελείως ελεύθερη από μπροστά) και το χειμώνα δεν μπαίνει καθόλου ήλιος στο δωμάτιο.

 

Υποθέτω ότι 12000 btu πρέπει να φτάνουν για το κύριο δωμάτιο . Με ενδιαφέρει θέρμανση και ψύξη . Αν είναι δυνατόν να είναι σχετικά ήσυχο εν ώρα λειτουργίας (μιας και είναι γραφείο). Επειδή κάθομαι περίπου 10 ώρες δεν ξέρω αν και ο ιονιστής είναι χρήσιμος...

 

Με μια πρώτη ματιά στο forum κοιτάω το Panasonic CS TE12HKE. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση

 

Απλά μερικές απορίες. Υπάρχει πρόβλημα που ο ήλιος θα χτυπάει την εξωτερική μονάδα όλη την ημέρα ; Υπάρχει τέντα μπροστά αλλά το δωμάτιο ειδικά το καλοκαίρι καίγεται. Ο Κωτσόβολος σαν εξυπηρέτηση και εγκατάσταση τι λέει;

 

Δυστυχώς μένω Πάτρα και οι επιλογές είναι λίγες από μαγαζιά

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα διαβασες ήδη ,το κλιματιστικό αυτό είναι από τα καλύτερα της αγοράς:)

 

Φτανει από ισχυ για τον χώρο σου,αλλά θα πρέπει να το ρυθμίζεις χειροκίνητα γιατί στην λειτουργία auto θα παίρνει εντολές και από το εξωτερικό κουτι που έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας, και επειδή αυτο θα το βλέπει ή όχι ο ήλιος από τη θέση που θες να το βάλεις, θα έχεις πλασματική επίτευξη θερμοκρασίας εσωτερικού κάποιες φορές.Το ιονιστή αν θες τον ενεργοποιείς ,αλλά χρειάζεται αν ο αέρας είναι βρώμικος και δεν μπορείς να ανοίξεις παράθυρο.

 

Οσο αφορά τον Κωτσόβολο η εξυπηρέτιση κλπ είναι κάτι σχετικό στις ηλεκτραγορές,αλλα για τοποθέτιση καλύτερα να στο βάλει ψυκτικός που ξέρει την φίρμα αυτή,για να έχεις συνέχεια για σερβις.Ετσι και αλλιώς και ο Κωτσόβολος χρεώνει την τοποθέτιση.

 

Μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία με ποιόν συνεργάζεται στην περιοχή σου

http://www.climasolutions.gr/220/2763.aspx

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για ενα καλό δωδεκάρι inverter ψύξη θέρμανση
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Θα ήθελα πρόταση & γω για 9αρι κλιματιστικό κλάσης Α για ψύξη & θέρμανση. Ευχαριστώ πολύ!
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Οπως θα διαβασες ήδη ,το κλιματιστικό αυτό είναι από τα καλύτερα της αγοράς:)

 

Φτανει από ισχυ για τον χώρο σου,αλλά θα πρέπει να το ρυθμίζεις χειροκίνητα γιατί στην λειτουργία auto θα παίρνει εντολές και από το εξωτερικό κουτι που έχει αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας, και επειδή αυτο θα το βλέπει ή όχι ο ήλιος από τη θέση που θες να το βάλεις, θα έχεις πλασματική επίτευξη θερμοκρασίας εσωτερικού κάποιες φορές.Το ιονιστή αν θες τον ενεργοποιείς ,αλλά χρειάζεται αν ο αέρας είναι βρώμικος και δεν μπορείς να ανοίξεις παράθυρο.

 

Οσο αφορά τον Κωτσόβολο η εξυπηρέτιση κλπ είναι κάτι σχετικό στις ηλεκτραγορές,αλλα για τοποθέτιση καλύτερα να στο βάλει ψυκτικός που ξέρει την φίρμα αυτή,για να έχεις συνέχεια για σερβις.Ετσι και αλλιώς και ο Κωτσόβολος χρεώνει την τοποθέτιση.

 

Μπορείς να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία με ποιόν συνεργάζεται στην περιοχή σου

http://www.climasolutions.gr/220/2763.aspx

 

Για την τιμή που το προσφέρει ο Κωτσόβολος θεωρείς ότι είναι καλή αγορά ή υπάρχουν και άλλες προτάσεις εξίσου αξιόλογες;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

toshiba κορυφαιο μαζι με mitsubishi!

 

Σε ποια μοντέλα αναφέρεσαι; και σε τι τιμές;

Edited by apokakia
Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε για τα κλιματιστικά Inventor;

Σε ενημερωτικό τους φυλάδιο αναφέρουν εγγύηση 7 ετών!

 

http://www.atsidas.gr/Product.aspx?ID=6616&MenuID=96

Link to comment
Share on other sites

έκλεισε το perfectshop τις σελίδες του και δεν μπορούμε να δούμε τις προτάσεις που έγιναν κυρίως από τον starenios. :(:cry: Edited by apokakia
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το panasonic XE15JKEW για το σαλόνι-καθηστικό 950 γιουρόπουλα και το panasonic TE12HKE για την κουζίνα 560 γιουρόπουλα. Μου τα πρότεινε

ένας γνωστός μου που είναι ψυκτικόσ και θα τα περάσει βέβαια. Όταν τα δοκιμάσω θα πώ εντυπώσεις. Ξέρει κανένας τί πέζει με το fujitsu asya 18le; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια μοντέλα αναφέρεσαι; και σε τι τιμές;

http://www.skroutz.gr/s/268925/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-13PAVP-E-RAS-13PKVP-E.html

για μενα κορυφαιο!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...