Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε παω για κατι οικονομικο γιατι εχουν μαζευτει πολλες φαπες τελευταια .Σε ευχαριστώ λεω να παω για fujitsu 12ari http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10898 κινεζικα ειναι??
Link to comment
Share on other sites

Το γράφει,Κινέζικο είναι...... εξάλλου

 

Στα κλιματιστικά των 400 ευρώ σταθερών στροφών, μην περιμένεις κάτι ιδιαίτερο, καθώς όλα παρόμοια είναι, τα περισσότερα φασόν ή με φασόν εσωτερικά, και ούτε συζήτιση για διάρκεια αντοχής ή αν αξίζει επισκευή......απλά τα πετάς.:)

 

Σε παρόμοια χρήματα του Fujitsu είναι καλύτερα αυτά (σου τα πρότεινα ήδη πριν)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37853

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?34434

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το νου σας στα λαμογια.Τελικα το mitsubishi heavy inverter δεν ειχε απολυτως τιποτα και τωρα δουλευει στο full:).Μαλλον απο το χειρηστηριο και απο το economy προγραμμα ειχε μπλοκαρει.Εφερα ενα φιλο ο οποιος γνωριζει απο air condition -κυκλωματα εχει μαγαζι με επισκευες περιελιξεων κ.τ.λ.Οι τεχνικοι μου ειχανε αφησει την μαμισια πλακετα χωρις να την κουμπωσουνε(αφου θεωρησανε οτι ειναι χαλασμενη μαζι με τον κομπρεσορα)και δεν υπηρχε λογος.Τελικα την κουμπωσε την πλακετα σε χρονο dt .Mου λεει οτι πηγανε να στην φερουνε ή ηταν τοσο πολυ ασχετοι(και της αντιπροσωεπειας και του καταστηματος απο οπου το πηρα οι τεχνικοι).O κομπρεσορας λειτουργουσε κανονικα και η πλακετα μου ειπε ηταν μια χαρα.Ας ειναι καλα το φιλαρακι που με γλυτωσε απο περιτα εξοδα.Οσο για αυτους :X θα τα πουμε οταν γυρισω απο διακοπες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

σε προηγουμενες απαντησεις διαβασα οτι το χειμωνα το air condition ξηραινει την ατμοσφαιρα του δωματιου. Το καλοκαιρι κανει το ιδιο; Ετυχε να ειμαι στην πατρα που εχει υγρασια και σε εναν εσωτερικο χωρο το περιβαλλον ηταν διαφορετικο.

SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από τον βασικό αερισμό του χώρου.... και την ποιότητα του κλιματιστικού και πως αυτό υπολογίζει και λειτουργεί στην θέση Αuto,όπου αφύγρανση γίνεται μόνο όταν χρειάζεται.:)

 

Σε ρύθμιση μόνο λειτουργία ψύξης,θέρμανσης, αφύγραση δεν γίνεται ....και στην λειτουργία μόνο Dry η αφύγρανση γίνεται συνεχώς....οπότε μπορεί να παρουσιαστεί το πρόβλημα που αναφέρεις.

 

Στα σύνχρονα πάντως κλιματιστικά τύπου Ιnverter όπου λειτουργούν στην πράξη όσο χρειάζεται ,το φαινόμενο είναι αρκετά περιορισμένο,και χωρίς να έχουν καλή λειτουργία Αuto...

 

 

Το νου σας στα λαμογια.Τελικα το mitsubishi heavy inverter δεν ειχε απολυτως τιποτα και τωρα δουλευει στο full:).Μαλλον απο το χειρηστηριο και απο το economy προγραμμα ειχε μπλοκαρει.Εφερα ενα φιλο ο οποιος γνωριζει απο air condition -κυκλωματα εχει μαγαζι με επισκευες περιελιξεων κ.τ.λ.Οι τεχνικοι μου ειχανε αφησει την μαμισια πλακετα χωρις να την κουμπωσουνε(αφου θεωρησανε οτι ειναι χαλασμενη μαζι με τον κομπρεσορα)και δεν υπηρχε λογος.Τελικα την κουμπωσε την πλακετα σε χρονο dt .Mου λεει οτι πηγανε να στην φερουνε ή ηταν τοσο πολυ ασχετοι(και της αντιπροσωεπειας και του καταστηματος απο οπου το πηρα οι τεχνικοι).O κομπρεσορας λειτουργουσε κανονικα και η πλακετα μου ειπε ηταν μια χαρα.Ας ειναι καλα το φιλαρακι που με γλυτωσε απο περιτα εξοδα.Οσο για αυτους :X θα τα πουμε οταν γυρισω απο διακοπες.

 

Eγραψες αρχικά για service της αντιπροσωπείας και βάλατε νέα πλακέτα .Χωρίς να στην κουμπώσουν πως ήξεραν αν δεν δουλεύει και κατέληξαν φταίει o κομπρεσορας ;-Τώρα αναφέρεις και για συνεργείο και του καταστήματος....Δεν μπορεί και τα δύο συνεργεία αν δεν είχαν σχέση μεταξύ τους ,να έκαναν λάθος.......σίγουρα ήταν κάποιοι της αντιπροσωπείας ή συνεργαζόμενοι που ασχολούνται με όλα τα κλιματιστικά ή υπήρξε και συννενόηση μεταξύ τους ;

 

ΕDIT : Μήπως σου πρότειναν και προσφορά για νέο κλιματιστικό ; :lol: ....Ξέρεις υπάρχει μεγάλη πτώση πωλήσεων και στοκ λόγω κρίσης...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ένα κλιματιστικό που έχω ξαφνικά σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα. Ανοίγει, δουλεύει αλλά βγάζει μόνο αέρα, σαν να ανακυκλώνει του δωματίου, το παράξενο είναι ότι μόλις 10 δευτερόλεπτα αφού εκκινεί, σταματάει να δουλευέι η μονάδα έξω, δηλαδή βλέπω τον ανεμιστήρα να σταματάει και ο ήχος που κάνει δεν ακούγεται. Με κλείσιμο και άνοιγμα, ξανά το ίδιο, για 10 δευτερόλεπτα προσπαθεί, αλλά ποτέ δε βγαίνει ο αέρας κρύος και η μονάδα η έξω σταματά να δουλεύει. Ποια είναι τα πιθανά σενάρια? μήπως γίνεται δηλαδή να κάνω κάτι μόνος γιατί τώρα 15υγουστο να φέρεις τεχνικό είναι λίγο δύσκολο στην επαρχία....

 

και κάτι άλλο, σε άλλο χώρο έχω ένα 9000, το δουλεύω στο low στους 28 βαθμούς, δεν είναι inverter, και είναι κινέζικο, έτσι έχω μείνει ικανοποιημένος από απόδοση, θέλω όμως να μου πείτε κατά προσέγγιση έναν τρόπο να υπολογίζω πόσο καίει όταν το έχω 6 ώρες τη μέρα ανοιχτό. Και επίσης τι διαφορά θα έχω (αν έχω) στην κατανάλωση από το low στο high. Επίσης τι διαφορά έχει το fan από το cool πάλι σε κατανάλωση. Χοντρικά όλα αυτά, όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου πει...θενκς....

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από τον βασικό αερισμό του χώρου.... και την ποιότητα του κλιματιστικού και πως αυτό υπολογίζει και λειτουργεί στην θέση Αuto,όπου αφύγρανση γίνεται μόνο όταν χρειάζεται.:)

 

Σε ρύθμιση μόνο λειτουργία ψύξης,θέρμανσης, αφύγραση δεν γίνεται ....και στην λειτουργία μόνο Dry η αφύγρανση γίνεται συνεχώς....οπότε μπορεί να παρουσιαστεί το πρόβλημα που αναφέρεις.

 

Στα σύνχρονα πάντως κλιματιστικά τύπου Ιnverter όπου λειτουργούν στην πράξη όσο χρειάζεται ,το φαινόμενο είναι αρκετά περιορισμένο,και χωρίς να έχουν καλή λειτουργία Αuto...

 

 

 

 

Eγραψες αρχικά για service της αντιπροσωπείας και βάλατε νέα πλακέτα .Χωρίς να στην κουμπώσουν πως ήξεραν αν δεν δουλεύει και κατέληξαν φταίει o κομπρεσορας ;-Τώρα αναφέρεις και για συνεργείο και του καταστήματος....Δεν μπορεί και τα δύο συνεργεία αν δεν είχαν σχέση μεταξύ τους ,να έκαναν λάθος.......σίγουρα ήταν κάποιοι της αντιπροσωπείας ή συνεργαζόμενοι που ασχολούνται με όλα τα κλιματιστικά ή υπήρξε και συννενόηση μεταξύ τους ;

 

ΕDIT : Μήπως σου πρότειναν και προσφορά για νέο κλιματιστικό ; :lol: ....Ξέρεις υπάρχει μεγάλη πτώση πωλήσεων και στοκ λόγω κρίσης...

Λοιπον 4 επισκεψεις 5 τεχνικοι αποτελεσμα μηδεν!

Την πρωτη φορα ηρθαν 2 αστροπελεκια απο το καστημα που το ειχα αγορασει πριν 6 χρονια ψυκτικοι της συμφορας.Μου λενε δεν μπορουμε να το φτιαξουμε κατσε να ερθει ο αρχιμαστορας-ψυκτικος:lol:.Ηρθε και αυτος την επομενη εγω ελειπα λογο δουλειας.Ουτε αυτοι τιποτα αν κ κανανε κατι με πλακετα απο οτι μου ειπε η μανα μου.Θα σου φωναξουμε το σερβις της αντιπροσωπειας .Ερχεται το σερβις διαγνωση η πλακετα ή κατι σαν βαλβιδα αν καταλαβα(κανανε τεστ και στην ζεστη ξεγελοντας με ενα κρυο ποτηρι νεροτον σενσορα.Εκει δουλευε κανονικα αλλα στο κρυο οχι.Αυτο εβαλε σε προβληματισμο το φιλαρακι οταν του ειπα και για τον κομπρεσορα οτι ηταν χαλασμενος). Μου ειπανε κοστος 250 με εργασια.Την επομενη ερχονται για τοποθετηση.Βαζουνε την νεα πλακετα παλι τα ιδια ααα μου λενε ειναι και ο κομπρεσορας 241 +φπα.Αστο του λεω δεν συμφερει και πληρωσα επισκεψη 50αρα.Και ηρθε το φιλαρακι αστερι πανω σε αυτα εδω εφτιαξε μηχανημα της hitachi που ειχαν σηκωσει ψηλα τα χερια οι τεχνικοι και δεν ειναι η κανονικη του δουλεια αυτη.Απλως εκτος απο γνωσεις ψυκτικου εχει γνωσεις κ στα ηλεκτρικα-κυκωματα-μηχανολογικα.Ηρθε κ εβαλε την μαμισια πλακετα αφου την ειχανε παρατησει χωρις να την συνδεσουνε Καμια 10-12αρια καλωδια κ ευτυχως που βρηκα κ το ηλεκτονικο σχεδιο της πλακετας το νετ γιατι ειχε κανα 2 - δυσκολα καλωδια και ολα καλα..Αρε μαστορατζες....αα οσο για την αντιπροσωπεια θα τα πω ενα χερακι μαζι τους την αλλη εβδομαδα ..ασχετοι :mad:

ααα ναι μου προτεινανε και μηχανημα της εταιρειας φυσικα βρε ουστ .θα ξαναπαρς γιατι ειμαι ευχαριστημενος αλλα για σερβις θα φωναζω το φιλρακι κ ας μην ειναι η δουλεια του!

Edited by qash75
Link to comment
Share on other sites

ΕDIT : Το κατάστημα ήταν από τα εξουσιοδοτημένα "Μitsubishi κλιματισμός" ή πoύλαγε από όλα ;

Eνημέρωσέ μας τι θα σου πούν από την αντιπροσωπία.Ηταν δικοί τους τεχνικοί ή συνεργαζόμενοι ; :cry:

 

 

καλημέρα, ένα κλιματιστικό που έχω ξαφνικά σταμάτησε να βγάζει κρύο αέρα. Ανοίγει, δουλεύει αλλά βγάζει μόνο αέρα, σαν να ανακυκλώνει του δωματίου, το παράξενο είναι ότι μόλις 10 δευτερόλεπτα αφού εκκινεί, σταματάει να δουλευέι η μονάδα έξω, δηλαδή βλέπω τον ανεμιστήρα να σταματάει και ο ήχος που κάνει δεν ακούγεται. Με κλείσιμο και άνοιγμα, ξανά το ίδιο, για 10 δευτερόλεπτα προσπαθεί, αλλά ποτέ δε βγαίνει ο αέρας κρύος και η μονάδα η έξω σταματά να δουλεύει. Ποια είναι τα πιθανά σενάρια? μήπως γίνεται δηλαδή να κάνω κάτι μόνος γιατί τώρα 15υγουστο να φέρεις τεχνικό είναι λίγο δύσκολο στην επαρχία....

 

Διάγνωση απο το Internet φυσικά δεν γίνεται :)

Πιθανές βλάβες αν δουλεύει το εξωτερικό μηχάνημα, ηλεκτρολογικό θέμα ή να χαλασε ο ανεμιστήρας....Αν βλέπεις υπολειτουργεί το εξωτερικό μηχάνημα,έλλειψη φρεον.

 

και κάτι άλλο, σε άλλο χώρο έχω ένα 9000, το δουλεύω στο low στους 28 βαθμούς, δεν είναι inverter, και είναι κινέζικο, έτσι έχω μείνει ικανοποιημένος από απόδοση, θέλω όμως να μου πείτε κατά προσέγγιση έναν τρόπο να υπολογίζω πόσο καίει όταν το έχω 6 ώρες τη μέρα ανοιχτό. Και επίσης τι διαφορά θα έχω (αν έχω) στην κατανάλωση από το low στο high. Επίσης τι διαφορά έχει το fan από το cool πάλι σε κατανάλωση. Χοντρικά όλα αυτά, όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου πει...θενκς....

 

Στο ταπελάκι που έχει στο εσωτερικό και εξωτερικό μηχάνημα,λογικά θα λέει κατανάλωση max.Οπότε υπολογίζεις ανάλογα.

 

Το fan είναι η ρύθμιση ανεμιστήρα,το cool είναι η ψύξη.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

 

Στο ταπελάκι που έχει στο εσωτερικό και εξωτερικό μηχάνημα,λογικά θα λέει κατανάλωση max.Οπότε υπολογίζεις ανάλογα.

 

Το fan είναι η ρύθμιση ανεμιστήρα,το cool είναι η ψύξη.

 

1196 w γράφει, πώς θα το υπολογίσω χοντρικά ανά ώρα?

σόρυ ήθελα να γράψω feel και όχι fan...

cypherth
Link to comment
Share on other sites

x 6 ώρες που το λειτουργείς:)

Το κλιματιστικό σου δεν είναι Inverter για να έχει κλιμακωτή κατανάλωση low-high. Οπότε ότι ρύθμιση και να του βάλεις,οι διαφορές θα είναι το πολύ 5-10% στις ρυθμίσεις οικονομίας που λένε οι οδηγίες του μηχανήματος σου,αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται και από τις συνθήκες του εσωτερικού χώρου

 

Στις οδηγίες θα γράφει τι είναι και η ρυθμιση feel .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Λεπον εχουμε μια ιδιαιτερη περιπτωση.Ζω σε ενα ρετιρε το οποιο ειναι και γεματο τζαμαριες γυρω γυρω,οποτε καταλαβαινετε ε?........ΦΟΥΡΝΟΣΣΣΣΣ

Στο υπνοδωματιο εχω ενα 12αρι απο το οποιο ειμαι ευχαριστημενος

Στο σαλονι τωρα το οποιο ειναι 30 τετραγωνικα χρειαζομαι ενα καλο μηχανημα

Να πω επισης οτι το χειμωνα το θελω και για θερμανση,διοτι δεν υπαρχει αλλη πηγη θερμανσης

Για να καταλαβετε τι εννοω,τις τελευταιες μερες εχει εξω 38-40 βαθμους και οταν επιστρεφω απο τη δουλεια το μεσημερι,μεσα μου δειχνει 39 βαθμους:X

 

α)Panasonic CS/CU-XE15LKEW

β) Panasonic CS/CU-E15HKEW

γ) PANASONIC CS/CU-XE15JKEW

 

δ)Fujitsu General ASYA18LC

Edited by bujinkan
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που επέλεξες :

 

Το CU-XE15LKEW είναι από τις νέες σειρές προιόντων 6/2010 http://www.convienesempre.it/images/immagini_varie/etherea%20silver.jpg

Δυστυχώς όπως φαίνεται,στα νέα μοντέλα που παρουσίασε η Panasonic,βασικός λόγος ήταν η μείωση του κόστους.....:X

Ετσι είναι εμφανές το ρίξιμο ποιότητας (σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα που αναφέρεις ).....αλλά και στις πραγματικές επιδόσεις ( πχ το eco αισθητήρα κλπ που διαφημίζει στο συγκεκριμένο), σε σχέση με το μηχανήμα που (θεωρητικά) αντικαθιστά το CU-XE15JKEW και που αυτό προτείνω από τα παραπάνω :) http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38302

 

Η δεύτερη επιλογή σου, το Panasonic CU-E15HKEW http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?17263 είναι "παλαιότερο" μοντέλο,(κυκλοφορεί πλέον παραλλαγή του σ'άλλες αγορές) ,έχει ελαφρά κατώτερες επιδόσεις,αλλά όμως έχει κάνει και μεγάλη διεθνή εμπορική επιτυχία ο σχεδιασμός του,γι'αυτό ίσως και κυκλοφορεί ακόμα επίσημα στην Ελλάδα. (.....και επειδή βλέπω ότι διαφημίζεται αρκετά σε φυλλάδια ,μάλλον προορίζεται για διάθεση μέσω ηλεκτραγορών για χαμηλότερη τιμή....οπότε είναι κίνητρο επιλογής.:)

 

Παρόμοια μηχανήματα σε τιμή/τεχνολογία/ποιότητα/επιδόσεις που πρέπει να κοιτάξεις επίσης :

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38421

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18432

 

To fujitsu που αναφέρεις http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10907 το ξεχνάς, γιατί ποιοτικά είναι σε δεύτερη κλάση από τα παραπάνω μηχανήματα.

Οι επιδόσεις του είναι λιγότερες στη πράξη από ότι διαφημίζει,χώρια ότι τελευταία έρχονται για κάποιους λόγους Κινέζικα μηχανήματα στην αγορά,οπότε μόνο

η καλή υποστήριξη τους είναι κίνητρο αγοράς τους. Σε λιγότερα χρήματα το http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?35259 είναι καλύτερο από το Fujitsu και με παρόμοια υποστήριξη.

 

ΕDIT : Aν με το 12αρι κλιματιστικό που έχεις με ανοικτή την εσωτερική πόρτα δωματίου, δεν πάει σχετική δροσιά και σε γειτονικούς χώρους,τότε έχεις πολλές απώλειες σε σχέση με ότι περιγράφεις .Παίζει ρόλο και η διαμόρφωση του χώρου μας για την εσωτερική θερμοκρασία,και που θα βάλουμε και το εξωτερικό και το εσωτερικό μηχάνημα του κλιματιστικού.

 

Ετσι αν έχεις αμφιβολίες, είναι καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα (που θα'δινες για Panasonic), και να βάλεις ένα πολύ καλό ημιεπαγγελματικό μηχάνημα τοποθετημένο για το σαλόνι κάπου ενδιάμεσα (πχ κοντά σε διάδρομο), να καλύπτεις με την ισχυρή ροή αέρα σχεδόν όλους τους χώρους ,και το ρυθμίζεις όσο χρειάζεσαι ανά περίπτωση . http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38084

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

@ starenios:

απο αυτα που προτεινες μου κεντρισε το ενδιαφερον το sharp

Το προτεινεις ανεπιφυλακτα σε σχεση με το panasonic?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο Sharp είναι λίγο ισχυρότερο μηχάνημα,ίδια οικονομικό σε ρεύμα με τo Panasonic CU-XE15JKEW ,είναι μοντέλο 2010 ,αλλά στην πράξη είναι αναβάθμιση του μοντέλου 2008 με κατάληξη GR που εδειχνε λίγο ψεύτικο μέσα έξω δηλ. τίθεται θέμα σύγκρισης εμφάνισης με Panasonic....

 

Συγκριτικά :

1) μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία/υγρασία όπως τα 2 Panasonic που πρότεινα, για την ρύθμιση της εσωτερικής,κάτι που είναι προς κατάργιση από τις εταιρίες που το εφαρμόζουν ακόμα, λόγω κόστους....(αλλά είναι χρήσιμο μην είναι αισθητή η διαφορά θερμοκρασίας όταν βγούμε σε εξωτερικό χώρο και κρυώσουμε,εκτός αν δεν μας πειράζει να ρυθμίζουμε συνεχώς το κλιματιστικό ...)

2) έχει ελαφρά καλύτερη κατανάλωση από πρίν,καλύτερη αίσθηση λειτουργίας και οικονομία σε σχέση με το Panasonic CU-E15HKEW, έχει διαφορετικό σχεδιασμό στο εσωτερικό του μέσα (από το μοντέλο GR),και επίσης τώρα η αλλαγή του ενός φίλτρου του ιονιστή θέλει στα 2 έτη από 6μηνο που είχε πρίν (ρώτα κόστος κλπ), ενώ στα Panasonic θέλουν φυσιολογικά κάθε 10 έτη.

 

H Sharp αγοράζει από Panasonic/Daikin συμπιεστές,εξελίσει το εσωτερικό μέρος, (το σύστημα plasmacluster είναι από τα καλύτερα στο είδος...παρόμοιο με το σύστημα απορύπανσης της Panasonic (που λειτουργεί όμως και αυτόματα).

H Sharp φτιάχνει τα κλιματιστικά της σε δικά της εργοστάσια,όχι σε τρίτους κλπ. με σταθερή ποιότητα,αλλά τα τελευταία χρόνια, είναι δεύτερης κλάσης εταιρία (σε σχέση με την 5αδα που οδηγούν τις εξελίξεις στον χώρο όπου ανήκει η Panasonic) καθώς η εταιρία φαίνεται δίνει βάση σε άλλους τομείς.

 

Τα τελευταία έτη η παρουσία της στην Ελλάδα στο κλιματισμό, ήταν περιορισμένη.Υπήρχαν φήμες ότι ήθελε την αντιπροσωπεία της η γνωστή εταιρία που φέρνει και τα υπόλοιπα Sharp στην Ελλάδα κλπ εμπορικά θέματα....το σίγουρο όμως ήταν ότι η υπάρχουσα εισαγωγική ήταν σχετικά ακριβή (δίκτυο,service κλπ) και αρκετά μηχανήματα που έφερνε, έδειχναν φθηνιάρικα,ενώ δεν ήταν,μάλλον με όλα αυτά έχασε το μερίδιο αγοράς της.....

 

Φαίνεται όμως από πέρσι με την απόσυρση κλιματιστικών που κινήθηκε η αγορά,κάτι άλλαξε σαν εμπορική πολιτική (και λόγω φυσικά και της οικονομικής κρίσης),άρχισε να φέρνει "καλά" μοντέλα, έχει ρίξει τις τιμές,και τα βρίσκει κανείς λίγο πιο εύκολα,διαφημίζονται κλπ ....

Πάντως από αξιοπιστία που είναι το ζητούμενο,σε περιπτώσεις που γνωρίζω εδώ και χρόνια...(και όσα πουλήθηκαν πέρσι μαζικά με την απόσυρση)....είναι ευχαριστημένοι,και έτσι είναι κίνητρο να τα προτείνει κανείς........και η επιλογή δική σας (συγκριτικά πάντα) :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο Sharp είναι λίγο ισχυρότερο μηχάνημα,ίδια οικονομικό σε ρεύμα με τo Panasonic CU-XE15JKEW ,είναι μοντέλο 2010 ,αλλά στην πράξη είναι αναβάθμιση του μοντέλου 2008 με κατάληξη GR που εδειχνε λίγο ψεύτικο μέσα έξω δηλ. τίθεται θέμα σύγκρισης εμφάνισης με Panasonic....

 

Συγκριτικά :

1) μετρά και την εξωτερική θερμοκρασία/υγρασία όπως τα 2 Panasonic που πρότεινα, για την ρύθμιση της εσωτερικής,κάτι που είναι προς κατάργιση από τις εταιρίες που το εφαρμόζουν ακόμα, λόγω κόστους....(αλλά είναι χρήσιμο μην είναι αισθητή η διαφορά θερμοκρασίας όταν βγούμε σε εξωτερικό χώρο και κρυώσουμε,εκτός αν δεν μας πειράζει να ρυθμίζουμε συνεχώς το κλιματιστικό ...)

2) έχει ελαφρά καλύτερη κατανάλωση από πρίν,καλύτερη αίσθηση λειτουργίας και οικονομία σε σχέση με το Panasonic CU-E15HKEW, έχει διαφορετικό σχεδιασμό στο εσωτερικό του μέσα (από το μοντέλο GR),και επίσης τώρα η αλλαγή του ενός φίλτρου του ιονιστή θέλει στα 2 έτη από 6μηνο που είχε πρίν (ρώτα κόστος κλπ), ενώ στα Panasonic θέλουν φυσιολογικά κάθε 10 έτη.

 

H Sharp αγοράζει από Panasonic/Daikin συμπιεστές,εξελίσει το εσωτερικό μέρος, (το σύστημα plasmacluster είναι από τα καλύτερα στο είδος...παρόμοιο με το σύστημα απορύπανσης της Panasonic (που λειτουργεί όμως και αυτόματα).

H Sharp φτιάχνει τα κλιματιστικά της σε δικά της εργοστάσια,όχι σε τρίτους κλπ. με σταθερή ποιότητα,αλλά τα τελευταία χρόνια, είναι δεύτερης κλάσης εταιρία (σε σχέση με την 5αδα που οδηγούν τις εξελίξεις στον χώρο όπου ανήκει η Panasonic) καθώς η εταιρία φαίνεται δίνει βάση σε άλλους τομείς.

 

Τα τελευταία έτη η παρουσία της στην Ελλάδα στο κλιματισμό, ήταν περιορισμένη.Υπήρχαν φήμες ότι ήθελε την αντιπροσωπεία της η γνωστή εταιρία που φέρνει και τα υπόλοιπα Sharp στην Ελλάδα κλπ εμπορικά θέματα....το σίγουρο όμως ήταν ότι η υπάρχουσα εισαγωγική ήταν σχετικά ακριβή (δίκτυο,service κλπ) και αρκετά μηχανήματα που έφερνε, έδειχναν φθηνιάρικα,ενώ δεν ήταν,μάλλον με όλα αυτά έχασε το μερίδιο αγοράς της.....

 

Φαίνεται όμως από πέρσι με την απόσυρση κλιματιστικών που κινήθηκε η αγορά,κάτι άλλαξε σαν εμπορική πολιτική (και λόγω φυσικά και της οικονομικής κρίσης),άρχισε να φέρνει "καλά" μοντέλα, έχει ρίξει τις τιμές,και τα βρίσκει κανείς λίγο πιο εύκολα,διαφημίζονται κλπ ....

Πάντως από αξιοπιστία που είναι το ζητούμενο,σε περιπτώσεις που γνωρίζω εδώ και χρόνια...(και όσα πουλήθηκαν πέρσι μαζικά με την απόσυρση)....είναι ευχαριστημένοι,και έτσι είναι κίνητρο να τα προτείνει κανείς........και η επιλογή δική σας (συγκριτικά πάντα) :)

Σε ευχαριστω παρα πολυ,εμαθα καποια πραγματα και μενει η τελικη επιλογη...

Νασαι καλα φιλε!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να συμπληρώσω στην σύγκριση.....αν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ποιότητα αέρα....

 

Στο Sharp

 

(το σύστημα plasmacluster είναι από τα καλύτερα στο είδος...παρόμοιο με το σύστημα απορύπανσης της Panasonic (που λειτουργεί όμως και αυτόματα).

 

αλλά της Panasonic είναι αισθητά ισχυρότερο.:)

 

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ,εμαθα καποια πραγματα και μενει η τελικη επιλογη...

Νασαι καλα φιλε!!

 

Θα πρότεινα αν δεν έχεις βρεί καμιά προσφορά με τις εκπτώσεις ..... καλύτερα περίμενε για την αγορά σου από τον άλλο μήνα (ελπίζω να μην κάνει πάλι καύσωνα ενδιάμεσα. :p ) ...εξάλλου τόσο καιρό περίμενες,λίγο παραπάνω ίσως αξίζει....

 

Ο λόγος είναι επειδή πέρασε το βιαστικό της εποχής του καλοκαιριού , το φθινόπωρο εμπορικά είναι ενδιάμεση περίοδος (εκτός εποχής για κρύο ή ζέστη) και "παίζουν" από τις εισαγωγικές,ηλεκτραγορές κλπ, παραδοσιακά τα τελευταία έτη, καλές ή και καλύτερες τιμές για κλιματιστικά (θα διαβάσεις και θα ακούσεις σχετικές διαφημίσεις....) . Σίγουρα τα περισσότερα μοντέλα θα υπάρχουν ακόμα σε στοκ με την οικονομική κρίση που υπάρχει :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω συχνά για την μέτρηση της εξωτερικής θερμοκρασίας και ρύθμιση της εσωτερικής σε σχέση με αυτή. Για να καταλάβω, ποιό είναι το επιτρεπτό εύρος αυτής της διαφοράς και μπορεί να απενεργοποιηθεί αυτή η λειτουργία; Γιατί όταν π.χ. η θερμοκρασία έξω βαράει 40άρια και το κλιματιστικό «κλειδώνει» την μέσα σε, επίσης π.χ., 10 βαθμούς διαφορά (δηλ. 30) μου είναι άχρηστο όταν δεν θέλω να βγω έξω (π.χ. να κοιμηθώ σαν άνθρωπος, κάτι που δεν γίνεται σε εσωτερική θερμοκρασία 30).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ένα είδος λειτουργίας ήπιας ψύξης-θερμανσης ,την οποία πλέον έχουν μόνο τα καλά κλιματιστικά στην γκάμα κάθε κατασκευαστή (σ'όσες εταιρίες διατηρούν ακόμα το σύστημα,γιατί κοστίζει....), εφαρμόζεται συνήθως μόνο μαζί με τεχνολογία Ιnverter......και δεν μετράνε μόνο την εξωτερική θερμοκρασία αλλά και την εξωτερική υγρασία (αυτή είναι που δημιουργεί το αίσθημα κρύου ή δυσφορίας) .... συγκριτικά με τ'αντίστοιχα που συμβαίνουν στον εσωτερικό χώρο, και την ρύθμιση θερμοκρασίας που βάζουμε εμείς.

 

Ολα ρυθμίζονται με υπολογιστή ,λειτουργεί μόνο στην θέση Αuto ,και κανονίζει ψύξη,θέρμανση ,μόνο ανεμιστήρας,αφύγρανση...ακόμα και σταμάτημα του εσωτερικού του κλιματιστικού..... χειμώνα-καλοκαίρι ίδια.....όπως κρίνει ο υπολογιστής (δηλ. εμείς μόνο την θερμοκρασία ρυθμίζουμε...)

 

Αυτή όμως αφορά κάποιες τιμές σε εύρος που δίνει ο κατασκευαστής στις οδηγίες ,για να λειτουργεί αποτελεσματικά.Αν δεν εξυπηρετεί από αίσθηση,προτείνεται η ρύθμιση μόνο ψύξη ,μόνο θέρμανση και αντίστοιχα ξεχωριστά αφύγρανση (και αντίστοιχες τιμές που αναφέρονται).Αυτό το εύρος τιμών υπάρχει,προφανώς γιατί είναι συνάρτιση και με την ρύθμιση του συμπιεστή κάθε μοντέλου..(και είναι και θέμα κατανάλωσης ρεύματος σε συνδιασμό...καθώς όσα μοντέλα έχουν αυτόν τον αισθητήρα,έχουν απειροελάχιστη μεν, αλλά αύξηση κατανάλωσης σε σχέση με μοντέλα που δεν τον έχουν)

 

Επίσης εξαρτάται και από την θέση που έχουμε βάλει το εξωτερικό κουτί.

Αν το βλέπει ο ήλιος ή βροχή, φυσικά ο αισθητήρας που συνήθως βρίσκεται στην πλάτη ή πλάγια του συμπιεστή του κλιματιστικού ,θα λαμβάνει πλασματικές ενδείξεις και θα μεταφέρει στον υπολογιστή στο εσωτερικό λάθος εντολές.....

 

EDIT : Στο παράδειγμα σου, το κλιματιστικό φτάνει και στα όρια του από θέμα γενικής λειτουργίας καθώς μέχρι 45ο C υπο σκιά, λειτουργεί ο συμπιεστής στα καλύτερα οικιακά κλιματιστικά (στα μοντέλα που συνήθως έρχονται στην Ελλάδα) ,και μέχρι 35ο C το εσωτερικό μέρος .

Στα φθηνότερα κλιματιστικά οι τιμές είναι μικρότερες στην πράξη από ότι λένε .Μετά τις τιμές αυτές, όλα μέσα-εξω,υπολειτουργούν,οπότε δεν έχει νόημα καμία τέτοια ευκολία που συζητάμε. Πόσο μάλλον αν κάτι βλέπει και ο ήλιος ...:cry:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα αθόρυβο κλιματιστικό γιατί θα χρησιμοποιείται και το βράδυ.

Ο χώρος είναι 3οροφη μεζονέτα στην οποία υπάρχει δυνατότητα να τοποθετηθεί το κλιματιστικό στη σκάλα 1ος-2ος περίπου απέναντι από τις 2 κρεβατοκάμαρες, όπου υπάρχει το πρόβλημα με τη ζέστη. Η θέση τοποθέτησης βρίσκεται σε απόσταση περίπου 2-3μ αλλά θα βρίσκεται ψηλότερα. Τα τμ των 2 δωματίων είναι περίπου 12+10.

Η σκάλα επίσης συνεχίζει προς τα κάτω.

Τι θα λέγατε για τα παρακάτω μοντέλα;

 

http://www.euragora.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=886&vmcchk=1&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

http://twiinshop.gr/index.php?target=products&product_id=31490

 

Ευχαριστώ

Edited by apokakia
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας πείς και πόσα χρήματα διαθέτεις,και αν έχεις άλλες απώλειες εκτός της σκάλας πχ παράθυρα ή βλέπει το χώρο ήλιος ή εκεί που θα βάλεις το εξωτερικό μηχάνημα ;

 

Επειδή θέλεις μηχάνημα που να έχει ρύθμιση ροής αέρα πρός τα πάνω ή ακριβώς παράλληλα με το εσωτερικό, για να μη φεύγει η ψύξη από την σκάλα,πρέπει να το κάνει αυτό και με ρύθμιση από το τηλεχειριστήριο για να βολεύει εκει που θα το βάλεις .....πράγμα που λίγα το κάνουν και συνήθως είναι μεγαλύτερα σε ισχύ ή ακριβότερα.

 

Επίσης το αθόρυβο είναι κάτι σχετικό,γιατί όταν ο αισθητήρας του εσωτερικού του κλιματιστικού κρίνει ότι η ροή του αέρα δεν επαρκεί για να καλύψει από θερμοκρασία μια απόσταση όπως η δική σου ,θα γκαζώσει το εσωτερικό μηχάνημα για περισσότερη ροή του αέρα.

 

Ενδεικτικά τα μηχανήματα που ήδη αναφέραμε παραπάνω σε καλύπτουν και ίσως είναι τα μόνα σχετικά προσιτά για ότι θες :

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/cat...ail.aspx?18432

http://www.perfectshop.gr/pub/el/cat...ail.aspx?38421

 

 

To CS-RE12HKE είναι καλύτερο,το άλλο είναι νεώτερο μοντέλο μεν,αλλά από τις νέες σειρές που δεν έχουν συνολικά καλή ποιότητα για να μειώσουν το κόστος. :X

 

Ομως και τα δύο έχουν περισσότερο χειροκίνητες ρυθμίσεις των πρεσίδων,κλασική κατεύθυνση αέρα, και θα έχεις πρόβλημα εκεί που θα το βάλεις.

Επίσης η ισχύς τους φτάνει μόνο για δωμάτια απέναντι απέναντι (το βάζεις στο ένα δωμάτιο και ευθεία να βλέπει το άλλο).Εσυ ανέφερες σκάλα ,και απόσταση....οπότε πάμε αναγκαστικά στα προηγούμενα που σου ανέφερα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μας πείς και πόσα χρήματα διαθέτεις,και αν έχεις άλλες απώλειες εκτός της σκάλας πχ παράθυρα ή βλέπει το χώρο ήλιος ή εκεί που θα βάλεις το εξωτερικό μηχάνημα ;

 

Επειδή θέλεις μηχάνημα που να έχει ρύθμιση ροής αέρα πρός τα πάνω ή ακριβώς παράλληλα με το εσωτερικό, για να μη φεύγει η ψύξη από την σκάλα,πρέπει να το κάνει αυτό και με ρύθμιση από το τηλεχειριστήριο για να βολεύει εκει που θα το βάλεις .....πράγμα που λίγα το κάνουν και συνήθως είναι μεγαλύτερα σε ισχύ ή ακριβότερα.

 

Επίσης το αθόρυβο είναι κάτι σχετικό,γιατί όταν ο αισθητήρας του εσωτερικού του κλιματιστικού κρίνει ότι η ροή του αέρα δεν επαρκεί για να καλύψει από θερμοκρασία μια απόσταση όπως η δική σου ,θα γκαζώσει το εσωτερικό μηχάνημα για περισσότερη ροή του αέρα.

 

Ενδεικτικά τα μηχανήματα που ήδη αναφέραμε παραπάνω σε καλύπτουν και ίσως είναι τα μόνα σχετικά προσιτά για ότι θες :

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18432

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38421

 

Να πω ότι δεν θέλω ο χώρος στα 2 δωμάτια να γίνεται πολύ "κρύος" αλλά να είναι άνετος για βραδινό ύπνο. Απώλειες δεν υπάρχουν πολλές, ήλιος βλέπει το 1 δωμάτιο και την εξωτερική μονάδα θα την βλέπει μετά τις 5 το απόγευμα. Να διευκρινίσω ότι η μεζονέτα αποτελείται από Ισόγειο (σχετικά δροσερό) 1ο και 2ο όροφο. Τα δωμάτια βρίσκονται στον 1ο όροφο, οπότε το κλιματιστικό θα βρίσκεται ψηλότερα και θα "φυσάει" προς τα κάτω. Όσο για το ποσό δε θέλω να είναι πολύ υψηλό γιατί το σπίτι είναι θερινή κατοικία.

 

To CS-RE12HKE είναι καλύτερο,το άλλο είναι νεώτερο μοντέλο μεν,αλλά από τις νέες σειρές που δεν έχουν συνολικά καλή ποιότητα για να μειώσουν το κόστος. :X

 

Ομως και τα δύο έχουν περισσότερο χειροκίνητες ρυθμίσεις των πρεσίδων,κλασική κατεύθυνση αέρα, και θα έχεις πρόβλημα εκεί που θα το βάλεις.

Επίσης η ισχύς τους φτάνει μόνο για δωμάτια απέναντι απέναντι (το βάζεις στο ένα δωμάτιο και ευθεία να βλέπει το άλλο).Εσυ ανέφερες σκάλα ,και απόσταση....οπότε πάμε αναγκαστικά στα προηγούμενα που σου ανέφερα.

 

Η χειροκίνητη ρύθμιση δεν θα είναι δύσκολη γιατί λόγω της σκάλας θα υπάρχει άνετη πρόσβαση στο κλιματιστικό

Το ότι το RE12JKE-1 έχει μεγαλύτερη παροχή αέρα δεν είναι καλύτερο; Επίσης στο http://www.climasolutions.gr/220/article_670.aspx αναφέρει ότι έχει και φίλτρο για 10 χρόνια. Το RE12HKE δεν ξέρω

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

 

Να πω ότι δεν θέλω ο χώρος στα 2 δωμάτια να γίνεται πολύ "κρύος" αλλά να είναι άνετος για βραδινό ύπνο. Απώλειες δεν υπάρχουν πολλές, ήλιος βλέπει το 1 δωμάτιο και την εξωτερική μονάδα θα την βλέπει μετά τις 5 το απόγευμα. Να διευκρινίσω ότι η μεζονέτα αποτελείται από Ισόγειο (σχετικά δροσερό) 1ο και 2ο όροφο. Τα δωμάτια βρίσκονται στον 1ο όροφο, οπότε το κλιματιστικό θα βρίσκεται ψηλότερα και θα "φυσάει" προς τα κάτω. Όσο για το ποσό δε θέλω να είναι πολύ υψηλό γιατί το σπίτι είναι θερινή κατοικία.

 

Αφού όπως έγραψες θα το βάλεις σε σημείο να φυσά προς τα κάτω,δεν υπάρχει πρόβλημα:)σε καλύπτουν τα παραπάνω Panasonic....αλλά μόνο αν τα δωμάτια είναι απέναντι από το εσωτερικό μηχάνημα (ή βαλεις το εσωτερικό μηχάνημα στο ένα δωμάτιο με ανοικτή πόρτα και απέναντι να είναι το άλλο δωμάτιο).

 

Αν είναι πλάγια τα δωμάτια ή απλά κοντά με το εσωτερικό μηχάνημα,όταν θα κάνει αρκετή ζέστη/κρύο θα έχεις οριακά αποτελέσματα γιατί ήδη γράφεις για απώλειες από την σκάλα και το δωμάτιο που βλέπει ο ήλιος.Τότε θες μεγαλύτερη ισχύ ,και πάμε στις ακριβότερες λύσεις..... ή κοντά στα χρήματα που διαθέτεις κάτι ενδιάμεσο ποιότητας/τιμής/επιδόσεων http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37854 (....καθώς κλιματιστικό δεν αγοράζουμε μόνο για ορισμένες ώρες ή εποχές ...)

 

 

Η χειροκίνητη ρύθμιση δεν θα είναι δύσκολη γιατί λόγω της σκάλας θα υπάρχει άνετη πρόσβαση στο κλιματιστικό

Το ότι το RE12JKE-1 έχει μεγαλύτερη παροχή αέρα δεν είναι καλύτερο; Επίσης στο http://www.climasolutions.gr/220/article_670.aspx αναφέρει ότι έχει και φίλτρο για 10 χρόνια. Το RE12HKE δεν ξέρω

 

Στο παραπάνω Sharp που πρότεινα πρίν ,η μικρότερή του έκδοση http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16540 είναι στα χρήματα που διαθέτεις, έχει πλέον ενισχυμένο ιονιστή, και δυνατότητα να βγάζει τον αέρα πρός το ταβάνι, με ρύθμιση τηλεχειριστηριου, για πιό ήπια ψύξη .

 

Αλλο όμως η ροή αέρα (τρόπος),άλλο η παροχή αέρα (ισχύς) .Η παροχή είναι ίδια σε όλα τα Panasonic που συζητάμε:)

Απλά αυτό που έρχεται πλέον με κατάληξη JKE-1 είναι η φθηνή παραλλαγή του http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38215 το οποίο έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής στο εσωτερικό και εξωτερικό του, και επιπλέον ρύθμιση και της εσωτερικής θερμοκρασίας με βάση και την εξωτερική (δες παραπάνω πόστ πως λειτουργεί ,και το ίδιο κάνει και το Sharp).

 

Το CS-RE12HKE που ανέφερες πρίν,είναι ίδιο με το παραπάνω CS-RE12JKE και απλά έχει άλλο σχέδιο....Επίσης να τονίσω ότι όλα τα Panasonic που συζητάμε,είναι πλέον Κινέζικης κατασκευής (όχι όμως φασόν)..... και είναι για μένα μειονέκτημα επιλογής όπως ξέρω λειτουργούν οι πολυεθνικές και οι εισαγωγείς :cry:

 

Τελος η αντοχή των φίλτρων σε όλα σχεδόν τα μοντέλα της Panasonic τα τελευταία έτη, είναι για 10 έτη ...(ΕDIT : αν τηρούνται οι οδηγίες χρήσης):!: .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Starenios για τις διευκρινήσεις.

 

Όσον αφορά την παροχή στα PANASONIC το συμπέρασμα το έβγαλα από τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται στις διευθύνσεις που αναφέρονται παραπάνω.

 

RE12JKE-1 : Παροχή Αέρα (m3/min) : 12,6 / 13,3

RE12HKE : Παροχή Αέρα (m3/min) : 9,9 / 10,4

RE12JKE : Παροχή Αέρα (m3/min) : 12,6 / 13,3

 

δεν είναι σωστές λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές στην ποιότητα είναι που μετράνε και όχι οι μικροδιαφορές παρτίδα με παρτίδα.:!:

 

Σε νοιάζει η σωστή επιλογή κλιματιστικού ή αν κάποια εταιρία αναφέρει κάτι σωστά ή λάθος ; (που δεν εξαρτάται από μένα...)

 

Oπως σου έγραψα και τα 3 ίδια είναι ,και είναι ότι αναφέρεται στα επίσημα φυλλάδια .:). Τι να το κάνεις όμως αν είσαι οριακά ;

 

Στις σελίδες των eshop που αναφέρθηκαν,γράφονται τα προιόντα που υπάρχουν εκεί. Οι πληροφορίες αυτές είναι απλά ενδεικτικές, μπορεί να είναι κάποιες παρτίδες για διάφορες χώρες , που πάντα υπάρχουν μικροδιαφορές ,είτε έχουν κάνει απλά λάθος ,όπως πχ εδώ http://cleverstore.gr/index.php?target=products&product_id=31373 Παροχή Αέρα (m3/min) : 11,7 / 12,4.... και φαίνεται έχουν μεταφέρει πληροφορίες από φυλλάδια Ανατ.Ευρώπης που έχουν κάνει αλλιώς την μέτριση.

 

Περισσότερα μπορείς να ρωτήσεις σε κατάστημα κλιματιστικών της Panasonic για μελέτη του χώρου σου κλπ πληροφορίες.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...