Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

<<ερωτηση....εχω ενα sumsung 9000 btu με ενεργειακή κλάση Α.......

ποση κατανάλωση έχει αυτο ξέρουμε? το κλιματιστικό αγοράστηκε περσι...

στο προσπέκτους δεν μπορω να βρω που το γράφει.....ρωτάω γιατι το έχουμε

στο δωμάτιο της γιαγιάς ...και λόγο οτι είναι μεγάλη σε ηλικία....λέμε να αγοράσουμε

μια μικρή γεννήτρια να μπει στο μπαλκόνι........ώστε με τα 40αρια άμα κάνει καμιά διακοπή ρεύματος καταμεσήμερο μην μας "σκάσει" η γιαγια.....>>

 

 

Αφου το κλιματιστικο σου ειναι κλασης Α τοτε ο συντελεστης ΕΕR θα ειναι πανω απο 3,21 και εστω οτι ειναι 3,22(δηλαδη το χειροτερο για την κλαση Α)

Τα 9000 BTU ειναι 9000/3412=2,637 δηλαδη 2,64kw

αρα για να παρουμε τον συντελεστη 3,22 θα εχουμε 3,22=2,64/X οπου Χ η εισερχομενη ισχυς στο μηχανημα μας,οποτε Χ=2,64/3,22=0,819=0,820kw

αυτη θα ειναι η εισερχομενη ισχυς στην χειροτερη περιπτωση,οποτε αν το λειτουργεις για 400 ωρες το κλιματιστικο η ετησια σου καταναλωση θα ειναι 400*0,82=328kwh.

Tωρα αν το μηχανημα σου εχει EER ας πουμε 4(ειναι πιο ευκολο τα μικρα μηχανηματα να εχουν πιο μεγαλους συντελεστες EER απο τα μεγαλυτερα),τοτε θα εχουμε 4,00=2,63/Χ οποτε Χ=2,63/4=0,657=0,68KW και η ετησια καταναλωση σου παλι για 400 ωρες λειτουργιας θα ειναι 0,68*400=272kwh

Βλεπουμε δηλαδη οτι οσο ανεβαινει το ΕΕR τοσο πεφτει η καταναλωση μας και αρα τοσο μικροτερη γεννητρια χρειαζομαστε,η δικη σου χειροτερη περιπτωση αν δεν βρεις τα νουμερα που εινα πανω στα πινακακια θα ειναι αυτη με το EER 3.22 δηλαδη στην χειροτερη περιπτωση πρεπει η γεννητρια σου να δινει 0,82kw αλλα επειδη παντα αφηνουμε και ενα περιθωριο ασφαλειας και δεν φερνουμε τα μηχανηματα τσιμα-τσιμα καλο ειναι η γεννητρια να μπορει να αποδιδει παντα παραπανω απο αυτο που ζηταμε και ετσι με εναν συντελεστη ασφαλειας X1,5 θα εχουμε μια γεννητρια 0,82*1,5=1,23kw,ουσιαστικα με μια γεννητρια με αποδοση πανω απο 1ΚW θα εισαι καλυμενος.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι τόσο το κλιματιστικό όσο και η γεννήτρια να έχουν πραγματικά στοιχεία και όχι σύμφωνα με μετρήσεις της κάθε εταιρίας ,και μην ξεχνάμε ότι ανάλογα την ποιότητα κατασκευής μιας συσκευής η απόδοση,η αντοχή και οι ονομαστικές τιμές χειροτερεύουν με την χρήση .

 

Επίσης μειονέκτημα των γεννητριών είναι όταν τελειώνει η παροχή (πχ πετρέλαιο) πέφτει κατακόρυφα η απόδοση των και είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσει πρόβλημα στο κλιματιστικό. ( παρόμοια με τις διακυμάνσεις του ρεύματος που χαλάνε τις οικιακές συσκευές και δεν αναγνωρίζει η ΔΕΗ....) .Βέβαια σε ακριβές υλοποιήσεις υπάρχουν κυκλώματα προειδοποίησης,αλλα μην κοστίζει και η γεννήτρια παραπάνω από το κλιματιστικό...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ανοιξες μεγαλο θεμα με το κατα ποσο ισχυουν τα στοιχεια που αναγραφουν οι κατασκευαστες επανω στα μηχανηματα τους.Συνηθως οι σοβαροι(τωρα ποιοι ειναι αυτοι?) εχουν σωστα στοιχεια καθως υπαρχουν και οι νορμες για το τι πρεπει να αναγραφεται επανω στα μηχανηματα (πχ δεν μπορει να αναφερει ρευμα 10Α ενω στην πραγματικοτητα ειναι 15Α),για τους αλλους δεν λενε ψεματα αλλα κατα την γνωμη μου δεν λενε και ολη την αληθεια η μαλλον η αληθεια εχει πολλες οψεις και παρουσιαζουν αυτην που τους συμφερει πιο πολυ.Πχ στο παραδειγμα μας εχουμε αποδοση 9000ΒTU,αυτο ομως δεν ειναι standard αν δουμε το προσπεκτους ενος κλιματιστικου αυτο γραφει min,normal και high,και οταν αναφερεται μια τιμη αυτη συνηθως ειναι η normal η τιμη δηλαδη στην οποια το κλιματιστικο λειτουργει τον πιο πολυ χρονο αυτο ομως σημαινει οτι για καποιο χρονικο διαστημα το κλιματιστικο μπορει να λειτουργει και στην πιο υψηλη τιμη και να τραβαει με την σειρα του πιο πολυ ρευμα οποτε αν υπολογισουμε την γεννητρια με την νορμαλ τιμη τοτε δεν θα ειμαστε ενταξει(εξ ου και ο λογος ασφαλειας Χ1,5).

Για μενα το μεγαλυτερο προβλημα με την γεννητρια θα ειναι ο θορυβος ,αν ειναι εξοχικο το σπιτι κατι γινεται ενω αν ειναι διαμερισμα το μπαλκονι ειναι μονοδρομος,φανταζεσαι να κοπει το ρευμα το μεσημερι που ειναι ωρα κοινης ησυχιας και να πρεπει να βαλεις μπροστα την γεννητρια,βεβαια υπαρχουν και οι γεννητριες μειωμενου θορυβου αλλα αν ειναι να πληρωσουμε 2-3 φορες παραπανω την γεννητρια απο την αξια του κλιματιστικου δεν κανουμε τιποτα.

Ενας αλλος τροπος υπολογισμου με απολυτη ακριβεια της καταναλωσης θα ερθει απο το φθινοπωρο οπου θα αρχισουν να τοποθετουνται οι πρωτοι ψηφιακοι μετρητες της ΔΕΗ για οικιακη χρηση και απο οτι ελεγε το αρθρο ο καθενας θα μπορει με ενα κοστος γυρω στα 100 ευρω και μια αιτηση να αντικαθιστα τον παλιο μετρητη που εχει με ψηφιακο,το πλεονεκτημα αυτης της λυσης ειναι οτι ανοιγοντας μια προς μια ολες τις συσκευες που εχουμε στο σπιτι θα βλεπουμε στην οθονη του μετρητη κατα ποσο αυξανει η καταναλωση μας για καθε μια απο αυτες και τοτε θα μπορουμε να κανουμε συγκρισεις με το τι ισχυριζεται ο καθε κατασκευαστης και το τι ισχυει στην πραγματικοτητα.(βεβαια υπαρχουν και στο εμποριο καποιες συσκευες που συνδεονται απευθειας στην πριζα με την οποια ειναι συνδεδεμενη η καθε συσκευη και μας δειχνει την καταναλωση της αλλα ο νεος μετρητης της ΔΕΗ θα ειναι για ολο το σπιτι και υποχρεωτικος για οσα σπιτια θα αρχιζουν να χτιζονται μετα την ψηφηση του αντιστοιχου νομου).

Οπως ειπες η ποιοτητα μιας συσκευης παιζει τον πιο ψηλο ρολο για την αποδοση-αντοχη κλπ,το κακο με την ποιοτητα ειναι το κοστος το οποιο ειναι μεν αρχικα αυξημενο αλλα σε βαθος χρονου θα σε αποζημιωσει και προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι κανενας που επενδυσε σε ποιοτητα δεν εχασε σε γενικες γραμμες(η εξαιρεση παντα υπαρχει) αλλα πολλες φορες αν οχι ολες, ολοι μας θελουμε να παρουμε κατι ποιοτηκο αλλα απλα δεν μπορουμε να το πληρωσουμε και εκει αρχιζουν οι συμβιβασμοι.

(sorry για την μακρυγορια και για το αν βγηκα εκτος θεματος)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει αγοράσει κάποιος αυτό?

 

MITSUBISHI MSZ-FD35VA INVERTER

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18125

 

Ενδιαφέρομαι κυρίως για ψύξη σε έναν μονοκόμματο χώρο 32 μ.

Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38076

 

Kαλύτερη ποιότητα κατασκευής,καλύτερη ποιότητα αέρα,μεγαλύτερη ροή αέρα (και για τον χώρο που θες)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, ξέχασα να σημειώσω ότι πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το αθόρυβον του μηχανήματος καθώς θα τοποθετηθεί πάνω από τη θέση εργασίας μου...

 

Επίσης σε σύγκριση με αυτό http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?19869 ποιο υπερτερεί?

Edited by wilmott
Βασίλης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

<<ερωτηση....εχω ενα sumsung 9000 btu με ενεργειακή κλάση Α.......

ποση κατανάλωση έχει αυτο ξέρουμε? το κλιματιστικό αγοράστηκε περσι...

στο προσπέκτους δεν μπορω να βρω που το γράφει.....ρωτάω γιατι το έχουμε

στο δωμάτιο της γιαγιάς ...και λόγο οτι είναι μεγάλη σε ηλικία....λέμε να αγοράσουμε

μια μικρή γεννήτρια να μπει στο μπαλκόνι........ώστε με τα 40αρια άμα κάνει καμιά διακοπή ρεύματος καταμεσήμερο μην μας "σκάσει" η γιαγια.....>>

 

 

Αφου το κλιματιστικο σου ειναι κλασης Α τοτε ο συντελεστης ΕΕR θα ειναι πανω απο 3,21 και εστω οτι ειναι 3,22(δηλαδη το χειροτερο για την κλαση Α)

Τα 9000 BTU ειναι 9000/3412=2,637 δηλαδη 2,64kw

αρα για να παρουμε τον συντελεστη 3,22 θα εχουμε 3,22=2,64/X οπου Χ η εισερχομενη ισχυς στο μηχανημα μας,οποτε Χ=2,64/3,22=0,819=0,820kw

αυτη θα ειναι η εισερχομενη ισχυς στην χειροτερη περιπτωση,οποτε αν το λειτουργεις για 400 ωρες το κλιματιστικο η ετησια σου καταναλωση θα ειναι 400*0,82=328kwh.

Tωρα αν το μηχανημα σου εχει EER ας πουμε 4(ειναι πιο ευκολο τα μικρα μηχανηματα να εχουν πιο μεγαλους συντελεστες EER απο τα μεγαλυτερα),τοτε θα εχουμε 4,00=2,63/Χ οποτε Χ=2,63/4=0,657=0,68KW και η ετησια καταναλωση σου παλι για 400 ωρες λειτουργιας θα ειναι 0,68*400=272kwh

Βλεπουμε δηλαδη οτι οσο ανεβαινει το ΕΕR τοσο πεφτει η καταναλωση μας και αρα τοσο μικροτερη γεννητρια χρειαζομαστε,η δικη σου χειροτερη περιπτωση αν δεν βρεις τα νουμερα που εινα πανω στα πινακακια θα ειναι αυτη με το EER 3.22 δηλαδη στην χειροτερη περιπτωση πρεπει η γεννητρια σου να δινει 0,82kw αλλα επειδη παντα αφηνουμε και ενα περιθωριο ασφαλειας και δεν φερνουμε τα μηχανηματα τσιμα-τσιμα καλο ειναι η γεννητρια να μπορει να αποδιδει παντα παραπανω απο αυτο που ζηταμε και ετσι με εναν συντελεστη ασφαλειας X1,5 θα εχουμε μια γεννητρια 0,82*1,5=1,23kw,ουσιαστικα με μια γεννητρια με αποδοση πανω απο 1ΚW θα εισαι καλυμενος.

 

 

σ'ευχαριστω πολυ για την πληρη απαντηση σου!:up:

οποτε παω για κατι πανω απο 1kw ..ετσι ωστε να ειμαι καλυμενος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, ξέχασα να σημειώσω ότι πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το αθόρυβον του μηχανήματος καθώς θα τοποθετηθεί πάνω από τη θέση εργασίας μου...

 

Επίσης σε σύγκριση με αυτό http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?19869 ποιο υπερτερεί?

 

Πιο αθόρυβο είναι το Daikin γιατί έχει αισθητήρα στο εξωτερικό κουτί, να λαμβάνει υπόψη και την εξωτερική θερμοκρασία στην επίτευξη της εσωτερικής.Ετσι ρυθμίζει αυτόματα τον ανεμιστήρα (δηλ. μην είναι αισθητή η διαφορά θερμοκρασίας όταν βγούμε σε εξωτερικό χώρο και κρυώσουμε ).Εξαίρεση αποτελεί η λειτουργία του αισθητήρα κίνησης ,γιατί ενεργοποιεί την ταχύτητα ανεμιστήρα σε μεγαλύτερη κλίμακα αν μπούν άλλοι στο χώρο,όποτε θα ακούς θόρυβο,και απλά δεν το ενεργοποιείς αν θες ησυχία:) (....βέβαια η αποτελεσματικότητα της λειτουργίας αυτής είναι αμφίβολη,μάλλον μαρκετινκ ,καθώς σε άλλες εταιρίες είτε λειτουργεί αλλιώς,είτε περιλαμβάνεται στην standard λειτουργία Inverter χωρίς κουμπί ενεργοποίησης).

 

Το παραπάνω Mitsubishi που σου ανέφερα ,είναι λίγο καλύτερης ποιότητας κατασκευής γιατί απευθύνεται για ημιεπαγγελματικές καταστάσεις,είναι πιο αποτελεσματικό σε ροή αέρα με ρυθμίσεις (γιατι έγραψες για χώρο 30+τμ) έχει βεβαια κουμπί ησυχίας κλπ,αλλά έχει και λειτουργίες όπως ενεργού καθαρισμού αέρα ,και καθαρισμού της συσκευής που κάνουν λίγο θόρυβο,ενώ το Daikin όχι (δηλ. μένει μόνο μ'ότι πιάσουν τα φίλτρα κάποια στιγμή). Το Mitsubishi επίσης (μάλλον για λόγους κόστους) δεν μετρά την εξωτερική θερμοκρασία για την επίτευξη της εσωτερικής.Ετσι αν σκοπεύεις να το βάλεις σε χώρο που τον βλέπει πολύ ο ήλιος, θα πρέπει να "παίζεις" είτε με την ένταση της ροής αέρα του ανεμιστήρα,είτε της θερμοκρασίας.

 

ΕDIT :Και στα δύο μηχανήματα κάποια φίλτρα θέλουν αλλαγή κάθε 2 έτη,όποτε ρώτα και σύγκρινε σχετικά αντίστοιχα τι σε συμφέρει συνολικά από κόστος.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Eγραψες ότι "πρέπει να είναι ίδια από μέσα" ,αλλά .....με τις υπάρχουσες πληροφορίες, η LG στα μηχανήματα που έρχονται Ευρώπη είναι είτε από Κορέα και Ινδονησία από δικά της εργοστάσια ,είτε από την BEKO στην Τουρκία για φασόν.Ενα μοντέλο φθηνό μόνο LG υπάρχει από Κίνα,ενώ η Τοyotomi παράγει μαζικά στην Κίνα κλιματιστικά, και λίγα στην Ιαπωνία.Τώρα αν έχουν κοινά εξαρτήματα κλπ που δεν ξέρουμε ,σίγουρα θα υπήρχαν και οπτικές ομοιότητες για σύγκριση ....Τα παρόμοια χαρακτηριστικά είναι απλά μαρκετινκ.

 

Παρανόηση. Δεν είπα ότι τα LG και τα toyotomi είναι παρόμοια. Είπα ότι 2 μοντέλα LG που ανέφερε είναι παρόμοια!! Έχουν άλλο desin μόνο!

<<ερωτηση....εχω ενα sumsung 9000 btu με ενεργειακή κλάση Α.......

ποση κατανάλωση έχει αυτο ξέρουμε? το κλιματιστικό αγοράστηκε περσι...

στο προσπέκτους δεν μπορω να βρω που το γράφει.....ρωτάω γιατι το έχουμε

στο δωμάτιο της γιαγιάς ...και λόγο οτι είναι μεγάλη σε ηλικία....λέμε να αγοράσουμε

μια μικρή γεννήτρια να μπει στο μπαλκόνι........ώστε με τα 40αρια άμα κάνει καμιά διακοπή ρεύματος καταμεσήμερο μην μας "σκάσει" η γιαγια.....>>

 

 

Αφου το κλιματιστικο σου ειναι κλασης Α τοτε ο συντελεστης ΕΕR θα ειναι πανω απο 3,21 και εστω οτι ειναι 3,22(δηλαδη το χειροτερο για την κλαση Α)

Τα 9000 BTU ειναι 9000/3412=2,637 δηλαδη 2,64kw

αρα για να παρουμε τον συντελεστη 3,22 θα εχουμε 3,22=2,64/X οπου Χ η εισερχομενη ισχυς στο μηχανημα μας,οποτε Χ=2,64/3,22=0,819=0,820kw

αυτη θα ειναι η εισερχομενη ισχυς στην χειροτερη περιπτωση,οποτε αν το λειτουργεις για 400 ωρες το κλιματιστικο η ετησια σου καταναλωση θα ειναι 400*0,82=328kwh.

Tωρα αν το μηχανημα σου εχει EER ας πουμε 4(ειναι πιο ευκολο τα μικρα μηχανηματα να εχουν πιο μεγαλους συντελεστες EER απο τα μεγαλυτερα),τοτε θα εχουμε 4,00=2,63/Χ οποτε Χ=2,63/4=0,657=0,68KW και η ετησια καταναλωση σου παλι για 400 ωρες λειτουργιας θα ειναι 0,68*400=272kwh

Βλεπουμε δηλαδη οτι οσο ανεβαινει το ΕΕR τοσο πεφτει η καταναλωση μας και αρα τοσο μικροτερη γεννητρια χρειαζομαστε,η δικη σου χειροτερη περιπτωση αν δεν βρεις τα νουμερα που εινα πανω στα πινακακια θα ειναι αυτη με το EER 3.22 δηλαδη στην χειροτερη περιπτωση πρεπει η γεννητρια σου να δινει 0,82kw αλλα επειδη παντα αφηνουμε και ενα περιθωριο ασφαλειας και δεν φερνουμε τα μηχανηματα τσιμα-τσιμα καλο ειναι η γεννητρια να μπορει να αποδιδει παντα παραπανω απο αυτο που ζηταμε και ετσι με εναν συντελεστη ασφαλειας X1,5 θα εχουμε μια γεννητρια 0,82*1,5=1,23kw,ουσιαστικα με μια γεννητρια με αποδοση πανω απο 1ΚW θα εισαι καλυμενος.

υποψιάζομαι ότι υπάρχει ένα λάθος εδώ. Όλα αυτά ισχύουν αν το κλιματιστικό είναι καλό inverter που σημαίνει συντελεστή ισχύος 1.

Αν όμως είναι μη inverter υπάρχει περίπτωση ο συντελεστής να είναι αρκετά πιο κάτω. Έτσι μπορεί τα KW του να είναι 0.8 αλλά τα VA αρκετά πιο πολύ από 1000 και μπορεί να κρεμάσει μια 1ΚVA γεννήτρια. Θες παραπάνω, και αν ζεις και σε πυκνοκατοικημένη περιοχή, θες τετράχρονη για να είναι ήσυχη.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο εχεις δικιο,αν το μηχανημα δεν ειναι inverter θα εχουμε συχνες επανεκκινησεις με ρευμα εκκινησης πολλαπλασιο του ρευματος λειτουργιας και εκει η γεννητρια δεν θα ειναι αρκετη,πιθανον να μην μπορει να κανει καν εκκινηση του κλιματιστικου.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι κλιματιστικό για υπνοδωμάτιο (20τμ).

Θα χρησημοποιήται μόνο για ψύξη για το καλοκαίρι, χειμώνα υπάρχει κεντρική θέρμανση.

Budget εως 400 χωρίς εγκατάσταση.

Κάποιες προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά τα χρήματα και για τον χώρο που θές, όλα ίδια είναι σε ποιότητα :

 

http://www.skroutz.gr/s/35426/Midea-MSC-12HRN1.html

 

http://www.skroutz.gr/s/269265/Fujitsu-General-ASH12USB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/257862/Gree-GRS-121-HI-JATB-N2.html

 

 

Σε αυτο εχεις δικιο,αν το μηχανημα δεν ειναι inverter θα εχουμε συχνες επανεκκινησεις με ρευμα εκκινησης πολλαπλασιο του ρευματος λειτουργιας και εκει η γεννητρια δεν θα ειναι αρκετη,πιθανον να μην μπορει να κανει καν εκκινηση του κλιματιστικου.

 

 

Αν ισχύουν όσα λέει ο κατασκευστής στο καρτελάκι χαρακτηριστικών ,και μη inverter να είναι ένα κλιματιστικό,υπολογίζεις σχετικα με τον τύπο που έδωσες.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Αν και έχω στο μυαλό μου 9άκι.

 

Τα μοντέλα που πρότεινες παραπάνω, σε 9,000btu πιστεύεις πως θα είναι εξίσου καλά;

Δηλαδή:

http://www.skroutz.gr/s/77529/Fujitsu-General-ASH9USB.html

 

http://www.skroutz.gr/s/30893/Midea-MSC-09HRN1.html?from=suggest&keyphrase=Midea+MSC-09HRN1

 

και δεν ξέρω αν αξίζει και αυτό http://www.skroutz.gr/s/6062/Panasonic-CS-CU-PW9GKE.html?keyphrase=PANASONIC+CS+PW9GKE

Link to comment
Share on other sites

Δν αξίζει να πάρεις μικρότερης ισχύος,γιατί τα μηχανήματα αυτά είναι σταθερών στροφών ,οπότε όταν θα χρειάζονται να ρίξουν την θερμοκρασία στο δωμάτιο,δεν θα αποδίδουν γρήγορα αν δεν έχουν λίγο μεγαλύτερη ισχύ.Επίσης και η διαφορά τιμής είναι μικρή.

 

Το panasonic και αυτό Κινεζικο είναι ,τίποτε διαφορετικό ποιοτικά σε σχέση με τα υπόλοιπα ( απλά διαφημίζει φίλτρο που θέλει αλλαγή κάθε 10 έτη.....αν αντέξει βεβαια τόσο το μηχάνημα γενικά :))

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.

Στο δικό μου υπνοδωμάτιο που είναι στα ίδια τετραγωνικά έχω εδώ και 3 χρόνια ένα Carrier Allegro 9.000 btu. Από απόδοση π.χ. πόσο γρήγορα δροσίζει το δωμάτιο είμαι ευχαριστημένος...

αλλά από θέμα ποιότητας κτλ. μάπα...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα κλιματιστικο Mitsubishi inverter και κατα την εγκατάσταση ο τεχνικός διαπίστωσε οτι δεν εχει φρεον. Μου είπε οτι οτι πρώτη φορά του τύχαινε το συγκεκριμένο γεγονός. Να διευκρινίσω οτι το air condition ειναι ολοκαινουργιο.

Μηπως ξερεις κανενας που μπορεί να οφείλετε αυτό? Το μυαλό μου πάει μηπως ειναι επισκευασμένο ή ελαττωματικό...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι

 

κατα την ερευνα αγοράς που κάνω αυτές τις μέρες, πήρα προσφορά και απο την Daikin. Σαν οικονομική λύση, μου πρότειναν μοντέλα απο την καινούργια συνεργασία τους (εξαγορά) την Mcquay.

 

Έχετε άποψη? είναι όντως ίδια με τα Daikin? (έτσι μου είπε...).

 

παντως εμένα με έβαλε σε σκέψεις....

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια η daikin μην ανησυχείς....

Απλώς η mcquay είναι μια από τις κορυφαίες μαζί με την carrier & άλλες δύο εταιρίες στην ψύξη νερού και η οποία εξαγοράστηκε από την daikin.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι

 

κατα την ερευνα αγοράς που κάνω αυτές τις μέρες, πήρα προσφορά και απο την Daikin. Σαν οικονομική λύση, μου πρότειναν μοντέλα απο την καινούργια συνεργασία τους (εξαγορά) την Mcquay.

 

Έχετε άποψη? είναι όντως ίδια με τα Daikin? (έτσι μου είπε...).

 

παντως εμένα με έβαλε σε σκέψεις....

 

Καμία σχέση με ποιότητα Daikin κλπ . Η εξαγορά της αποσκοπεί να κάνει η Daikin δικό της καθετο κλάδο στα επαγγελματικά σταματώντας να παίρνει τεχνολογία από την Trane.Aλλά συτό έχει μέλλον ακόμα....

 

Απλά λόγω κρίσης επειδή τα Daikin έχουν ακριβά ,δεν αποδίδουν και οι διαφημίσεις στο ράδιο, μάλλον προωθούν τα Mcquay για να πουλήσουν:)

(όμως τα ίδια έκανε με άλλες φίρμες συνεργασίας και η παλαιότερη αντιπροσωπεία και στο τέλος όλα :X )

 

Πρόσφατα αγόρασα κλιματιστικο Mitsubishi inverter και κατα την εγκατάσταση ο τεχνικός διαπίστωσε οτι δεν εχει φρεον. Μου είπε οτι οτι πρώτη φορά του τύχαινε το συγκεκριμένο γεγονός. Να διευκρινίσω οτι το air condition ειναι ολοκαινουργιο.

Μηπως ξερεις κανενας που μπορεί να οφείλετε αυτό? Το μυαλό μου πάει μηπως ειναι επισκευασμένο ή ελαττωματικό...

 

Γίνεται αρκετές φορές ,ο τεχνικός δεν είχε πείρα.Οι συσκευές δεν βγαίνουν 100% από μηχανήματα ούτε από μια γραμμη παραγωγής, μεσολαβεί και ανθρώπινος παράγοντας.Δικαιολογημένα ανησυχείς,αλλά και γι'αυτό υπάρχει και η εγγύηση:)

 

 

Ευχαριστώ φίλε.

Στο δικό μου υπνοδωμάτιο που είναι στα ίδια τετραγωνικά έχω εδώ και 3 χρόνια ένα Carrier Allegro 9.000 btu. Από απόδοση π.χ. πόσο γρήγορα δροσίζει το δωμάτιο είμαι ευχαριστημένος... αλλά από θέμα ποιότητας κτλ. μάπα...

 

H Carrier μετά την συνεργασία της με την Toshiba,προωθεί σαν όμιλος σαν οικιακά κλιματιστικά πρώτης τεχνολογίας αυτά με την φίρμα Toshiba (και επαγγελματικά αυτά με την φίρμα Carrier.) -Ολα τα υπόλοιπα είναι προιόντα β'κλασης να καλύπτουν εμπορικά κενά σε διαφορες αγορές κλπ

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.

Στο δικό μου υπνοδωμάτιο που είναι στα ίδια τετραγωνικά έχω εδώ και 3 χρόνια ένα Carrier Allegro 9.000 btu. Από απόδοση π.χ. πόσο γρήγορα δροσίζει το δωμάτιο είμαι ευχαριστημένος...

αλλά από θέμα ποιότητας κτλ. μάπα...

 

Την midea κατα 40% την έχει εξαγοράσει η carrier και γι'αυτό τον λόγο το allegro που έχεις ειναι 100% midea(made in china) αλλά με την φίρμα της carrier.

Πάντως σαν απόδοση είναι εξαιρετικά καλό για τα λεφτά του...

Link to comment
Share on other sites

Η Carier δεν έχει αγοράσει ποσοστό της Midea,απλή συνεργασία (joint venture) κάνουν αυτή την περίοδο, όπως κάνει η Midea και με άλλες εταιρίες κατά καιρούς αφού κυρίως κατασκευάζει φασόν κλιματιστικά .H Carrier φτιάχνει κυρίως στην Tαυλάνδη και όχι στην Κίνα όπως η Midea (που με την δική της φίρμα έχει λίγο καλύτερα προιόντα από τα φασόν)

 

ΕDIT : Kαι περι κινέζικων κλιματιστικών ....:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Είναι η ίδια η daikin μην ανησυχείς....

Απλώς η mcquay είναι μια από τις κορυφαίες μαζί με την carrier & άλλες δύο εταιρίες στην ψύξη νερού και η οποία εξαγοράστηκε από την daikin.

 

 

 

Καμία σχέση με ποιότητα Daikin κλπ . Η εξαγορά της αποσκοπεί να κάνει η Daikin δικό της καθετο κλάδο στα επαγγελματικά σταματώντας να παίρνει τεχνολογία από την Trane.Aλλά συτό έχει μέλλον ακόμα....

 

Απλά λόγω κρίσης επειδή τα Daikin έχουν ακριβά ,δεν αποδίδουν και οι διαφημίσεις στο ράδιο, μάλλον προωθούν τα Mcquay για να πουλήσουν:)

(όμως τα ίδια έκανε με άλλες φίρμες συνεργασίας και η παλαιότερη αντιπροσωπεία και στο τέλος όλα :X )

 

με μπερδεψατε :):)

 

Τελικά θεωρούνται καλή αγορά? ειναι αξιόποιστα? θα τα προτείνατε αντί για Fujitsu, Toyotomi, LG, Samsung?

 

ευχαριστώ για την υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι σου πρότειναν και τι ενδιαφέρεσαι εσύ (ισχύς σε σχέση με το χώρο σου,χρήματα που θες να δώσεις κλπ)

 

Θεωρητικά δεν γίνεται σύγκριση μιας πρωτοκλασάτης φίρμας στον χώρο του κλιματισμού (σε όλα) όπως είναι η Daikin (που λές κοίταξες), με τις υπόλοιπες εταιρίες που αναφέρεις (που σίγουρα κάποια μοντέλα τους είναι καλά), έχουν κλιματιστικά μηχανήματα είτε να συμπληρώνουν την γκάμα τους,είτε συνεργάζονται με άλλους για κάποιους λόγους κλπ.... αλλά γενικά δεν πρωταγωνιστούν στον χώρο από έρευνα,τεχνολογία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Κοιτάζω κι εγώ κλιματιστικό, διάβασα τα παραπάνω posts και ενώ προσανατολιζόμουν σε μια λύση samsung, μάλλον θα το αποφύγω.

Κοιτάζω καταρχάς για 9000 btu inverter, και ψάχνομαι κοντά στα 400 ευρώ, για να μου βγει κανένα 500ρι μαζί με την εγκατάσταση.

Ήθελα να ρωτήσω γνώμες για τα MORRIS, συγκεκριμένα αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=49181 είναι εξοπλισμένο και με ιονιστή. Αυτό το φίλτρο blue nano photocatalyst δεν ξέρω τί είναι, τα περισσότερα ξέρω ότι έχουν φίλτρο με plasma, ή με άνθρακα.

 

Επόμενη επιλογή, που είδα να προτείνει κάποιος φίλος παραπάνω και την εξετάζω, είναι και αυτό http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4588, το οποίο βέβαια δεν έχει ιονιστή.

 

Ποιο από τα 2 αξίζει περισσότερο;

 

Δεν νομίζω βέβαια και ο ιονιστής να είναι απαραίτητος, σημασία έχει γενικότερα η απόδοση και η ποιότητα του παρεχόμενου αέρα.

 

Κάποια άλλη πρόταση, σε αυτά τα λεφτά (ή και οικονομικότερα);

 

Επίσης, μια άλλη επισήμανση: στο internet, βρίσκεις τα προϊόντα 150-200 ευρώ φθηνότερα, από ό,τι στα καταστήματα...οπότε η επιλογή μου φαίνεται μονόδρομος.

τώρα, από υποστήριξη, τί παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που κοίταξες το LG είναι καλύτερο καθώς πιο επώνυμο και έχει καλύτερο service .Τα Morris είναι φασόν φίρμα με ελαφρά παλαιότερη τεχνολογία Samsung (Κίνας) ή LG (Κορέας) ανάλογα που είναι κατασκευή.

 

Για παρόμοιες επιδόσεις σε καλύτερη κατασκευή (σε ότι κοίταξες)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13767

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18159

 

Τα φίλτρα σε ότι διαφημίζει καθένας είναι σχετικά ,όπως και ο καθαρισμός αέρα και ο ιονιστής πως δουλεύουν σε κάθε μηχάνημα. (Αρκετά πίσω έχουν αναφερθεί για άλλα μηχανήματα τι έχουν και πως λειτουργούν, να πάρεις μια ιδέα...)

 

Για καλύτερη ποιότητα αέρα κοιτάς :

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38422

 

Φυσικά εννοείται αγοράζεις όπου βρείς κάτι φθηνότερο (πάντα αντιπροσωπείας) και δεν είναι απαραίτητο μέσω Internet.Οι τιμές πλέον είναι ενδεικτικές, καθώς λόγω κρίσης, πολλά φυσικά καταστήματα έχουν ρίξει στην πράξη σημαντικά τις τιμές ,είναι σημαντικό να μπορείς να τα δείς και από κοντά αν ταιριάζουν στο χώρο σου, και γενικά έχεις και πιό άμεση επαφή για την συνέχεια (service κλπ)

 

ΕDIT :Στην επιλογή κλιματιστικού όπως έχουμε ξαναπεί σε προηγούμενα,παίζει ρόλο και το κόστος χρήσης (όπως το service, η αντικατάσταση των φίλτρων),η εγγύηση τι και πως καλύπτει κλπ, και η προέλευση του προιόντος (ίδιο μηχάνημα μπορεί να έρχεται από διάφορες χώρες λόγω κόστους κλπ των εισαγωγέων, που έχει επιπτώσεις στην ποιότητα αρκετές φορές).-Οπότε θέλει χρόνο για έρευνα αγοράς...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...