Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Δίνεις λίγα παραπάνω και πέρνεις μηχανημα με καλύτερη ποιοτητα αερα.

Αν ψαξεις θα τα βρείς φθηνότερα από παρακάτω,λόγω εκπτώσεων των ηλεκτραγορών

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16533

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13735

 

Φιλε μιας και με πηρες σε τετοια τιμη τι λες για αυτο που ειναι και inverter?

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?34433

Κανεις καμια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, πηρα 1 κλιματιστικο LG , σημερα το εβαλα να δουλεψει και μετα απο 10-15 λεπτα βγαζει νερο η εσωτερικη μοναδα...Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει??
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, πηρα 1 κλιματιστικο LG , σημερα το εβαλα να δουλεψει και μετα απο 10-15 λεπτα βγαζει νερο η εσωτερικη μοναδα...Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει??

H σωληνα της αποχετευσης να μην εχει κατηφορικη κλιση προς εξω απο το σπιτι και να γυριζουν τα νερα στο εσωτερικο μηχανημα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Kακή εγκατάσταση που μπορεί να έχει επιπτώσεις στην εγγύηση του μηχανήματος.

 

 

Από ότι είδα η daikin σε επιδόσεις πλησιάζει τα mitsubishi, αλλά δε βλέπω γιατί να την προτιμήσω (δέχομαι αντιρρήσεις) και η panasonic είχα την αίσθηση ότι είχε κάνει μια κοιλιά στην ποιότητα της. Πάντως βλέπω τα μηχανήματα της σε επιδόσεις να είναι κατώτερα των mitsubishi και daikin.

 

Δεν ξέρω τι μοντέλα κοιτάς,τι value for money ψάχνεις.Panasonic δεν έρχονται τελευταία πολλά μοντέλα,και όπως ανέφερα οι επιδόσεις είναι κάτι σχετικό στα φυλλάδια.Ψαξε να βρεις Panasonic Μαλαισίας ή Ιαπωνίας .Τα panasonic inverter είναι από τα λίγα ακόμα κλιματιστικά που έχουν αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας για την ρύθμιση της εσωτερικής (για καλύτερη ποιότητα αέρα).Επίσης τα φίλτρα κρατάνε 10 έτη και είναι γενικά αντοχής αν τα προσέχεις με βαση τις οδηγίες....

Daikin Βελγίου και Ιαπωνίας έχουν ποιοτικές διαφορές με αυτά άλλων χωρών,όμως πλέον μερικά δεν έχουν καλά φίλτρα...(ριξιμο ποιοτητας)

Τα Mitsubishi αν βρεις Εlectric Japan σε μικρά μηχανήματα, και Heavy Ιndustries Ταυλάνδης.Τσεχίας από 17οοο ΒΤU και πάνω....

 

 

ότι τροφοδοτούνται είναι σίγουρο, γιατί είναι ALL DC Inverter που σημαίνει ότι η εσωτερική μονάδα παίρνει DC ρεύμα από την έξω και η εσωτεική καταλήγει να έχει ρεύμα! Επιπλέον θεωρώ δύσκολο να έχουν και τα 8 πρόβλημα στην καλωδίωση όταν ανήκουν σε 2 διαφορετικά σπίτια/ηλεκτρολογικούς πίνακες. Για αυτό η σκέψη μου έπεφτε στη ΔΕΗ. (Δέχομαι και εδώ αντιρρήσεις γιατί προσπαθώ να βγάλω άκρη)

 

Νομιζα ότι ήταν σε σειρά όλα μαζι στον ίδιο χώρο....

Μήπως το μοντέλο έχει προβλημα.Αν ήταν πρόβλημα της ΔΕΗ κάποιο δεν θα ξεκινούσε καθόλου κάποια στιγμή καθόλου,θα καιγόταν πλακέτα του Inverter καθώς είναι ευαίσθητα στις συστηματικές διακοπές ή αυξομειώσεις ρεύματος.

 

Τα pansonic είναι τελευταία στην κατηγορία των split..Αξιόλογες εταιρείες στον χώρο είναι η daikin-toshiba-lg-hitachi και τα mitsubishi τα heavy και οχι τα electric.

Όποιος ψάχνει και το after sales service εκει τα πράγματα είναι τα εξής:

1)LG

2)daikin

3)toshiba

4)mitsubishi

και πάει λέγοντας....

 

'Οποιος θελήσει παραπάνω ενημέρωση-πληροφορίες σχετικά με την επιλογή του ας μου στείλει pm.

 

Με μια αναζητίση στο Ιnternet κοιτάς τις πωλήσεις διεθνώς....

Στην αγορά λένε τα Mitsubishi Ηeavy Ιndustries ειναι η Μercedes του κλιματισμου,και η Panasonic η ΒΜW ...

 

-Mitsusbishi electric : έχουν τον ιδιο αντιπροσωπο στην Ελλάδα με τα heavy πολλά έτη ,αλλα είναι σχεδόν το ίδιο ακριβά παρότι δεν αξίζουν συγκριτικά.Ακριβό,καλό service + κόστος αλλαγής φίλτρων σε αρκετά μοντέλα πλέον σε 2+ έτη

-Panasonic :η αντιπροσωπεία είναι ίσως η παλαιότερη στον χώρο του οικιακού κλιματισμού.Ακριβή στα καλά μοντέλα της.Ελάχιστα προβλήματα αν κάνεις τα service που γράφουν οι οδηγίες.Στα επαγγελματικά μηχανήματα μέτρια για τον ανταγωνισμό (σε ότι έρχεται στην Ελλάδα)

-Daikin : ακριβό service ,προβλήματα οργανωσης της αντιπροσωπείας,μέτρια ποιοτητα και μερικές αδικαιολογητες βλάβες σε μοντέλα που έρχονται Ελλαδα,υψηλές χρεώσεις. Η εταιρία φαίνεται δίνει σημασία στα επαγγελματικά (κυρίως Japan)....

-LG : πολύ καλο service,φθηνό (εκτός αναλώσιμων σε μερικά μετά 2+ έτη), αλλά και πολύ συχνές βλάβες σε κάποια μοντέλα (και μεσα στην εγγυηση)

-Samsung :...πάμε παρακάτω ..(ελπίζουμε σε μεγάλες ποιοτικές αλλαγές καθώς σύντομα αλλάζει ο αντιπρόσωπος )

-Τoshiba/carrier :...στα οικιακα αναφέρονται συχνές βλάβες μετά το 2008 στους συμπιεστές και πλακέτες αν ζορίσεις το μηχανημα.Επίσης η αντιπροσωπεια φαίνεται έχει προβλήματα οργάνωσης,έχει αλλαξει τα τελευταία χρόνια αρκετούς διανομείς (και ο μεγαλύτερος πρόσφατος προωθεί και δική του μάρκα) .....και άντε να βγάλεις άκρη. Επίσης πολύ ακριβές χρεώσεις στα πολύ καλά Ιαπωνίας μηχανήματα της,αλλά και πολλες παραεισαγωγές...

Εχει διαχωρίσει τους τομείς.Οικιακά σαν Τοshiba,επαγγελματικά σαν Carrier (αν και έχει και μερικά φθηνιαρικά οικιακά σαν Carrier κυρίως φασόν)

-Ηitachi : αναλογα που θα πέσεις...(2 διανομείς ,μετριο δίκτυο)

-Fujitsu/General/Fuji electric/Gree : αν και δευτεροκλασατα μηχανήματα,πολύ καλό και φθηνό service,λίγες βλάβες (εκτός των Κινέζικων Fujitsu)

-Toyotomi : φθηνό αλλά μέτριο service (αντίστοιχο των πραγματικών επιδόσεων).

-Sharp :πολυ καλή ποιότητα αέρα,μέτριος συμπιεστής (panasonic μιας γενιάς πίσω),ακριβή αντιπροσωπεία,δείχνουν φθηνιαρικα ενώ δεν είναι...

-Sanyo :γερά Κινεζικα μηχανήματα,καλές επιδόσεις (με φασόν συμπιεστές) ,αλλά όταν φαίνεται δεν ασχολείται η αντιπροσωπεία για προωθησή τους .....

-Midea/Ηaier : μέτρια πράγματα γενικά ,φθηνό service

 

ΕDIT : Προσθήκες Μidea/Haier

 

Φίλοι συμφορουμίτες χαιρετώ την παρέα, ανήκω και εγώ σε αυτούς που τους έπιασε η πολλή ζέστη!!

Έχω προβληματιστεί με την επιλογή κλιματιστικού στα 9000 Btu.

πιθανό να καταλήξω στο:

 

http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html?keyphrase=Panasonic+re9jke

 

Έχει κανείς γνώμη για το συγκεκριμένο;

 

Άλλες σκέψεις είναι

http://www.skroutz.gr/s/6126/Hitachi-RAS-RAC-E10H2.html?keyphrase=10H2

και

http://www.skroutz.gr/s/96493/Fujitsu-General-ASYA09LG.html?keyphrase=ASYA+09LG

 

που όμως είναι λίγο ακριβότερα από το αρχικό.

 

Τι προτείνετε ως πιο αξιόπιστο;

 

Aπ'όλα αυτά το Hitachi.

Tα υπόλοιπα είναι Κινεζάκια τίποτε ιδιαίτερο:)

 

 

Φιλε μιας και με πηρες σε τετοια τιμη τι λες για αυτο που ειναι και inverter?

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?34433 Κανεις καμια αποψη?

 

Απλά καλό είναι, αλλά όχι σαν τα προηγούμενα που ειναι πιό επώνυμα και το βασικό με καλύτερη ποιοτητα αερα

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα!!!!!!!! :mad::mad::mad: Πριν από 2 χρόνια ακριβώς αγόρασα από electroworld ένα κλιματιστικό Samsung S-inverter 24.000 btu, αυτό με τον καθρέπτη (μοντέλο δεν θυμάμαι ακριβώς). Επειδή δεν είχα ρεύμα κοντά στο κλιματιστικό έπρεπε να φέρω γραμμή από τον πίνακα που ήταν στην άλλη πλευρά του σπιτιού...Αυτό έγινε 8-10 μήνες αργότερα όπου τότε ανακαλύπτουμε ότι το κλιματιστικό ήταν άδειο από ψυκτικό υγρό. Κανένα πρόβλημα το γεμίζει το service και σε ένα μήνα τα ίδια πάλι... Να μην τα πολυλογώ ήρθαν 6-7 φορές με το ίδιο σύμπτωμα. Έκοψαν τις δύο μονάδες (εσωτ. - εξωτ.) τις σφράγισαν υπό πίεση και είδαν ότι χάνει το μέσα. Αντικαθιστούν μόνο το μεγάλο μεταλλικό τμήμα με τις γρίλιες (ουσιαστικά την καρδιά της εσωτερικής μονάδας - δεν ξέρω πως λέγεται) και κρατάνε τα υπόλοιπα, ενω έγινε εκ νέου εγκατάσταση με νέα υλικά (σε έλεγχο τότε έβγαζε 6,9 βαθμούς).

Χθές και ενώ το κλιματιστικό ξεκίνησε να δουλεύει στις 6 η ώρα μέχρι τις 10 η θερμοκρασία του δωματίου ήταν 29 βαθμούς και η έξοδος κρύου αέρα δεν έπεσε κάτω από 13,5....(ιδανικές συνθήκες). Η εξωτερική μονάδα δείχνει να κάνει θόρυβο περισσότερο από το κανονικό και βλέπω τις ενώσεις να έχουν ίχνη λαδιου (είναι ένδειξη διαρροής)??? Τι να κάνω το κλιματιστικό δεν δούλεψε ποτέ... Θεωρώ ότι πρέπει να ΄γίνει αντικατάσταση πράγμα που δεν δεχονται από ότι φαίνεται ακι επιθυμούν να το ξαναεπισκευάσουν... Τι να κάνω... Λήγει η εγγύησε σε μερικές μέρες...

 

Συγχωρεστε το μακρυσκελές αλλά είμαι σε απόγνωση:X:X

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

1) Χτες εψαξα για κλιματιστικο και πηρα την εξης προσφορα (σε νησι) μαζι με την τοποθετηση:

 

mitsubishi msc/mvh-GA 25vB 550E

mitsubishi msc/mvh-GA 35vB 650E

mitsubishi msc/mvh-GA 60vB 1000E

 

Μου φαινεται οτι τα λεφτα ειναι παρα πολλα. Ποσο στοιχιζει συνηθως η τοποθετηση? Το λεω αυτο γιατι βρισκω αυτα τα μοντελα σε μεταπωλητες σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.

 

2) Εχει κανεις gree? Ειναι καλα, αξιοπιστα ή βγαζουν βλαβες?

Εγω θελω μονο για ψυξη τις μερες του καυσωνα, να μου κατεβασει 2-3 βαθμους και να ειναι στους 27.

Τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα φώτα σας!

είμαι προς αναζήτηση κλιματιστικού που θέλω για ενιαίο χώρο περίπου 50τμ(σαλονι κουζινα τραπεζαρία) θέλω σε inverter δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω 18άρι ή 24άρι. κοίταξα κάποια που είναι για τα οικονομικά μου και θέλω γνώμες!

HITACHI RAS-S24H2 ή 18H2

KELVINATORTAC-22 CHSA/21

SAMSUNG AQV24UGAN MAX

FUJITSU ASYA 24 CCC

 

Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο γύρω στα 1000€ ευχαρίστως!

Link to comment
Share on other sites

 

2) Εχει κανεις gree? Ειναι καλα, αξιοπιστα ή βγαζουν βλαβες?

Εγω θελω μονο για ψυξη τις μερες του καυσωνα, να μου κατεβασει 2-3 βαθμους και να ειναι στους 27.

Τι προτεινετε?

Εγώ έβαλα gree μόλις χθες!Μια χαρά φαίνεται να κάνει δουλειά!Είναι 12άρι και μου βγήκε 340 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα gree μόλις χθες!Μια χαρά φαίνεται να κάνει δουλειά!Είναι 12άρι και μου βγήκε 340 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση.

 

Φιλε ποιο μοντελο Gree εβαλες? Και σχετικα με τα GREE ξερουμε αν υπαρχει αντιπροσωπεια στην οποια θα αποταθουμε για επισκευη οταν θα παρουσιασει καποια βλαβη ( και να αναγνωριζει την εγγυηση...)?

Edited by cygamer
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

1) Χτες εψαξα για κλιματιστικο και πηρα την εξης προσφορα (σε νησι) μαζι με την τοποθετηση:

 

mitsubishi msc/mvh-GA 25vB 550E

mitsubishi msc/mvh-GA 35vB 650E

mitsubishi msc/mvh-GA 60vB 1000E

 

Μου φαινεται οτι τα λεφτα ειναι παρα πολλα. Ποσο στοιχιζει συνηθως η τοποθετηση? Το λεω αυτο γιατι βρισκω αυτα τα μοντελα σε μεταπωλητες σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.

 

2) Εχει κανεις gree? Ειναι καλα, αξιοπιστα ή βγαζουν βλαβες?

Εγω θελω μονο για ψυξη τις μερες του καυσωνα, να μου κατεβασει 2-3 βαθμους και να ειναι στους 27.

Τι προτεινετε?

 

 

Συνήθως η τιμή της πιο απλής εγκατάστασης απο ένα καλό συνεργείο ξεκινάει απο τα 80ε και ανεβαίνει ανάλογα το μηχάνημα και τα μέτρα των σωληνώσεων που θα χρειαστούν...

Link to comment
Share on other sites

παιδια κοιτουσα σημερα κλιματιστικα και το μονο που βρηκα ιαπωνιας σε παλεψιμη τιμη ειναι αυτο το toyotomi.

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10858

τι πιστευετε καλο θα ειναι? αξιζει τα λεφτα του? η τσαμπα 600ευρω

Link to comment
Share on other sites

@rebel2000... Φίλε μου επειδή βλέπω είσαι του κλάδου ρίξε μια ματιά αν θέλεις στο πρόβλημα που αναφέρω στην αμέσως προηγούμενη σελίδα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα!!!!!!!! :mad::mad::mad: Πριν από 2 χρόνια ακριβώς αγόρασα από electroworld ένα κλιματιστικό Samsung S-inverter 24.000 btu, αυτό με τον καθρέπτη (μοντέλο δεν θυμάμαι ακριβώς). Επειδή δεν είχα ρεύμα κοντά στο κλιματιστικό έπρεπε να φέρω γραμμή από τον πίνακα που ήταν στην άλλη πλευρά του σπιτιού...Αυτό έγινε 8-10 μήνες αργότερα όπου τότε ανακαλύπτουμε ότι το κλιματιστικό ήταν άδειο από ψυκτικό υγρό. Κανένα πρόβλημα το γεμίζει το service και σε ένα μήνα τα ίδια πάλι... Να μην τα πολυλογώ ήρθαν 6-7 φορές με το ίδιο σύμπτωμα. Έκοψαν τις δύο μονάδες (εσωτ. - εξωτ.) τις σφράγισαν υπό πίεση και είδαν ότι χάνει το μέσα. Αντικαθιστούν μόνο το μεγάλο μεταλλικό τμήμα με τις γρίλιες (ουσιαστικά την καρδιά της εσωτερικής μονάδας - δεν ξέρω πως λέγεται) και κρατάνε τα υπόλοιπα, ενω έγινε εκ νέου εγκατάσταση με νέα υλικά (σε έλεγχο τότε έβγαζε 6,9 βαθμούς).

Χθές και ενώ το κλιματιστικό ξεκίνησε να δουλεύει στις 6 η ώρα μέχρι τις 10 η θερμοκρασία του δωματίου ήταν 29 βαθμούς και η έξοδος κρύου αέρα δεν έπεσε κάτω από 13,5....(ιδανικές συνθήκες). Η εξωτερική μονάδα δείχνει να κάνει θόρυβο περισσότερο από το κανονικό και βλέπω τις ενώσεις να έχουν ίχνη λαδιου (είναι ένδειξη διαρροής)??? Τι να κάνω το κλιματιστικό δεν δούλεψε ποτέ... Θεωρώ ότι πρέπει να ΄γίνει αντικατάσταση πράγμα που δεν δεχονται από ότι φαίνεται ακι επιθυμούν να το ξαναεπισκευάσουν... Τι να κάνω... Λήγει η εγγύησε σε μερικές μέρες...

 

Συγχωρεστε το μακρυσκελές αλλά είμαι σε απόγνωση:X:X

 

 

Το πιο πιθανό είναι οι εκτονώσεις να μην έγιναν σωστά και κατα συνέπεια οι συνδέσεις, εφόσον όπως λες έγινε αντικατάσταση του εσωτερικού στοιχείου.

Πρέπει να γίνει απο την αρχή καλή εγκατάσταση και το φρεον να μετρηθεί με ζυγαριά και όχι με μανόμετρα.

Βέβαια μετά απο τόση ταλαιπωρία θα έλεγα να διεκδικήσεις αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

.... σχετικα με τα GREE ξερουμε αν υπαρχει αντιπροσωπεια στην οποια θα αποταθουμε για επισκευη οταν θα παρουσιασει καποια βλαβη ( και να αναγνωριζει την εγγυηση...)?

 

http://www.nipponsa.gr/manufacturer.aspx?langid=1

 

 

Γειά σας,

είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα φώτα σας!

είμαι προς αναζήτηση κλιματιστικού που θέλω για ενιαίο χώρο περίπου 50τμ(σαλονι κουζινα τραπεζαρία) θέλω σε inverter δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω 18άρι ή 24άρι. κοίταξα κάποια που είναι για τα οικονομικά μου και θέλω γνώμες!

HITACHI RAS-S24H2 ή 18H2

KELVINATORTAC-22 CHSA/21

SAMSUNG AQV24UGAN MAX

FUJITSU ASYA 24 CCC

 

Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποιο άλλο γύρω στα 1000€ ευχαρίστως!

 

Αν ο χώρος σου έχει απώλειες από παράθυρα κλπ ,από αυτά το Hitachi αλλά επειδή είναι 24αρι θα πρέπει να έχεις πάνω από 16Α ασφαλεια στο ηλεκτρικό πίνακα σου.

Αν θες κάτι καλύτερο θα πρέπει να δώσεις παραπάνω από 1000 ευρώ.

 

Καλό σε ροή αέρα, αλλα μικρότερο σε ισχύ είναι και το παρακάτω

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37996

 

Μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο ανεμιστηρα;

 

παιδια κοιτουσα σημερα κλιματιστικα και το μονο που βρηκα ιαπωνιας σε παλεψιμη τιμη ειναι αυτο το toyotomi.

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?10858

τι πιστευετε καλο θα ειναι? αξιζει τα λεφτα του? η τσαμπα 600ευρω

 

Μερικές σελίδες πίσω έχουν αναφερθεί γνώμες....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

 

 

Aπ'όλα αυτά το Hitachi.

Tα υπόλοιπα είναι Κινεζάκια τίποτε ιδιαίτερο:)

 

 

 

 

Φίλε Starenios μου είπαν ότι και τα τρία είναι κινεζάκια!!!

 

 

 

Και ένα νεότερο, κάποιος σήμερα μου μίλησε όχι για το fujitsu Asya 09LG αλλά για το Asha 09LC το οποίο στο site fujitsu δεν αναφέρεται.Να υποθέσω λόγω παλαιότητας;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες! Εχω ενα δωματιο <15 τετραγωνικά.. Αυτη τη στιγμη η θερμοκρασια ειναι 33 βαθμούς και δε πεφτει (το πολυ 1 βαθμο) ακομα και αν ανοιξω το παράθυρο.Γενικα κυμαινοταν αυτες τις μερες απο 33-36 βαθμους η θερμοκρασια στο δωματιο μου..Επειδη ειναι κουραστικο ,υπάρχει καποια πρόταση καλή εως το πολυ 500-600 ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες! Εχω ενα δωματιο <15 τετραγωνικά.. Αυτη τη στιγμη η θερμοκρασια ειναι 33 βαθμούς και δε πεφτει (το πολυ 1 βαθμο) ακομα και αν ανοιξω το παράθυρο.Γενικα κυμαινοταν αυτες τις μερες απο 33-36 βαθμους η θερμοκρασια στο δωματιο μου..Επειδη ειναι κουραστικο ,υπάρχει καποια πρόταση καλή εως το πολυ 500-600 ευρώ;

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13396

 

 

 

Φίλε Starenios μου είπαν ότι και τα τρία είναι κινεζάκια!!!

 

Και ένα νεότερο, κάποιος σήμερα μου μίλησε όχι για το fujitsu Asya 09LG αλλά για το Asha 09LC το οποίο στο site fujitsu δεν αναφέρεται.Να υποθέσω λόγω παλαιότητας;

 

Το fujitsu κοίτα μήπως είναι σε εκδοση General με αυτό το κωδικο

 

Πάντως επειδή είμαι γενικά κατά των Κινέζικων κλιματιστικών λόγω ότι χαλάνε εύκολα κλπ ποιοτικά κριτήρια κοίτα τα παρακάτω με λίγα παραπάνω χρήματα

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16539

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37914

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?19928

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα gree μόλις χθες!Μια χαρά φαίνεται να κάνει δουλειά!Είναι 12άρι και μου βγήκε 340 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση.

 

 

Τι ωραια!!! Εμενα για gree 12-αρι (GRS-123H) μου ειπαν 445Ε μαζι με την τοποθετηση.

Ειμαι σε νησι, εδω ειναι ολα ακριβοτερα. Μονο οι μισθοι πεφτουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα gree μόλις χθες!Μια χαρά φαίνεται να κάνει δουλειά!Είναι 12άρι και μου βγήκε 340 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση.

 

Και εγώ gree έβαλα (9άρι μιας και το δωμάτιο δεν είναι ούτε 10m²).

Πετάει. Έχει και trendy οθονίτσα.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρα ζηταω, οχι κλιματιστικο.

 

Και επισης ποσο δαπανηρο ειναι, αν το εχω ανοικτο σχεδον ολη την ημερα. Τωρα αυτον που εχω δε το κλεινω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρα ζηταω, οχι κλιματιστικο.

 

Και επισης ποσο δαπανηρο ειναι, αν το εχω ανοικτο σχεδον ολη την ημερα. Τωρα αυτον που εχω δε το κλεινω ποτε.

Εκτίθεσαι....όταν σου λένε ότι έχει αναφερθεί δεν σου λένε ψέμματα....Ορίστε.

Ακολουθώντας τη συμβουλή του "αδερφού" Stareniou και μετά από τη σχετική μίνι-έρευνα, απλά κατέληξα ότι για το εξοχικό δεν χρειάζομαι A/C. Ένας ανεμιστήρας αρκεί, αλλά καθώς δεν υπάρχει πουθενά σχετική αξιολόγηση,

μήπως κάποιος έχει να προτείνει 1 "καλό", το λιγότερο δυνατό θορυβώδη ανεμιστήρα (σε άξονα όχι επτραπέζιο)?

 

και τί κατανάλωση ρεύματος έχουν αυτοί?

 

επιπλέον, ποιος ο ενδεδειγμένος τρόπος χρήσης?

Oπου τα βρείς φθηνότερα ...

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?32613

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?28827

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?34440

 

Για τρόπο χρήσης ζήτα καλυτερα να διαβασεις τις οδηγίες από τα δείγματα των καταστημάτων.Κατανάλωση όσο μια μεγάλη λάμπα έχουν συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ gree έβαλα (9άρι μιας και το δωμάτιο δεν είναι ούτε 10m²).

Πετάει. Έχει και trendy οθονίτσα.:lol:

 

ακουγεται πολυ? οταν κοιμασαι?

 

ποσο το πληρωσες? Εμενα (σε νησι ειμαι) για 9-αρι μαζι με την τοποθετηση μου ειπαν 395Ε

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς γνώμη για τα κλιματιστικά celcia που εισάγει η Leroy Merlin?

 

Διαθέτει inverter σε πολύ χαμηλές τιμές.

 

9000 btu στα 279 και

12000 btu στα 299

 

Αξίζουν τίποτα όμως; Ξέρει κανείς τί κατανάλωση έχουν για ψύξη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ακουγεται πολυ? οταν κοιμασαι?

 

ποσο το πληρωσες? Εμενα (σε νησι ειμαι) για 9-αρι μαζι με την τοποθετηση μου ειπαν 395Ε

 

πολλα σου ειπανε για 9 αρι ειναι inverter? περειπου ιπολογισε 250 ευρω αμα το θες μονο για καλοκαιρι... γραφω διαφορα για τα κλιματιστικα μπεσ εδω και διαβασε πριν επειλεξεις***moderated***

Edited by rigasnic
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...