Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υστερα απο διακοπη της ΔΕΗ η εσωτερικη μοναδα ανοιγει αλλα θερμανση γιοκ!μηπως καποιος μπορει να με διαφωτισει για το τι μπορει να συμβαινει πριν πω στους 'επιστημονες των επισκευων' να ερθουν να το φτιαξουν και με γδαρουν αραδιαζοντας μου τα γνωστα τρελα π.χ ειναι μεγαλη ζημια αλλα θα προσπαθησω μονο που θα στοιχισει!!!!!εδω στην επαρχια εχουμε πολλους τετοιους ""επιστημονες""" Edited by mariel19
Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο διακοπη της ΔΕΗ η εσωτερικη μοναδα ανοιγει αλλα θερμανση γιοκ!μηπως καποιος μπορει να με διαφωτισει για το τι μπορει να συμβαινει πριν πω στους 'επιστημονες των επισκευων' να ερθουν να το φτιαξουν και με γδαρουν αραδιαζοντας μου τα γνωστα τρελα π.χ ειναι μεγαλη ζημια αλλα θα προσπαθησω μονο που θα στοιχισει!!!!!εδω στην επαρχια εχουμε πολλους τετοιους ""επιστημονες"""

 

θα πρέπει να μας πεις τι κλιματιστικό έχεις. Αρκετές μάρκες έχουν λειτουργία reset οπότε θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις. Δες στις οδηγίες του κλιματιστικού σου αν υπάρχει τέτοια λειτουργία.

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος CCD είναι που μέτρα σε ένα κλιματιστικό όσο αφορά την απόδοση , δηλαδή άμα ο λόγος ενός κλιματιστικού είναι 3,40 με σύγκριση με ένα με 4,00 αυτό σημάνει ότι για 1000 w/h κατανάλωσης το πρώτο αποδίδει 3400 w/h ενώ το δεύτερο 4000 w/h . o λόγος αυτό είναι που καθορίζει την ενεργειακή κλάση A-B-C-D-E ,άλλα αυτές οι κατηγορίες έχουν πρόβλημα γιατί στην εποχή μας μπορεί να είναι δυο κλιματιστικά στην Α κατηγορία άλλα το ένα να έχει CCD 3,80 ,όποτε απόδοση 3800 w/h με ένα άλλο με λόγο CCD 5,00 ,όποτε απόδοση 5000 w/h .Το πρόβλημα εντοπίζεται στην Α κατηγορία ,στην όποια κατηγορία είναι τα περισσότερα επώνυμα κλιματιστικά ,άλλα στην πραγματικότητα διαφέρουν μετάξι τους από πλευράς απόδοσης .

Άλλο ένα θέμα στην επιλογή ενός κλιματιστικού είναι η τεχνολογία inverter η το απλό μηχάνημα ,εκεί το θέμα είναι ποιο πολύπλοκο ,και εξαρτάται από την χρήση του κλιματιστικού . Τα πλεονεκτήματα της τεχνολογία inverter είναι άχρηστα άμα το κλιματιστικό δεν χρησιμοποιείται στην θερμαστή καθημερινά μιας που το βασικό του inverter είναι η καλή απόδοση σε ακραίες χειμερινές συνθήκες (ένα απλό μηχάνημα δεν αποδίδει περά από κάποιες εξαίρεσης ).άλλο ένα πλεονέκτημα του inverter είναι ότι λειτουργεί μεταξύ μια γκάμας απόδοσης ,δηλαδή σε ένα υπνοδωμάτιο είναι καλύτερα να έχεις inverter γιατί δεν θα σε ξεπαγιάσει το καλοκαίρι άμα κάθεσαι μπροστά του ούτε και θα σου ξεράνει το περιβάλλον το χειμώνα ,είναι ποιο οικεία η λειτουργία.

Με απλά λογία σε περιοχές με ακραίες συνθήκες από 10 έως -25 βαθμούς που το κλιματιστικό χρησιμοποιείται στην θέρμανση η μόνη επιλογή είναι inverter ,ενώ σε ένα νησί η σε περιοχές που η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 10 βαθμού μπορείς να χρησιμοποιήσεις και απλό μηχάνημα στην θέρμανση ,όλα τα παραπάνω είναι μετρήσεις για επώνυμα μηχανήματα ,γιατί στα ανώνυμα και στα φτηνά και inverter να αγοράσεις θα είναι πολλοί χειρότερο από ένα απλό επώνυμο (ότι πλήρωσης παίρνεις ,στην αγορά δεν υπάρχουν ευκαιρίες )

Στην επιλογή του απλού μηχανήματος , ο λόγος CCD στα απλά διαφέρει ακόμα περισσότερο ,ξεκίνα από 2,20 και πολλές φόρες ξεπερνά 4,00 ,η πρώτη διαφορά είναι τα στοιχειά που έχουν τα κλιματιστικά .Όσο μεγαλύτερα στοιχειά (εννοώ τα στοιχεία εναλλαγής θερμότητα του εσωτερικού και του εξωτερικού )έχει ένα κλιματιστικό τόσο μεγαλύτερο λόγο CCD έχει , γιατί δημιουργείτε καλύτερη πλήρωση των κυλίνδρων του συμπιεστή (μεγαλύτερη πίεση στην χαμηλή) .Αυτό βεβαία προϋποθέτει και καλή ποιότητα συμπιεστή. Με απλά λογία όσο ποιο μεγάλο μηχάνημα είναι το εσωτερικό και το εξωτερικό (λογικό είναι ότι έχουν μεγαλύτερα στοιχειά )είναι καλύτερο .Μακριά από λιλιπούτια μηχανήματα .Αυτό ισχύει και για τα inverter.

Άλλο ένα θέμα είναι η τεχνολογία των απλών μηχανημάτων ,υπάρχουν μηχανήματα με τριχοειδή η μηχανήματα με ηλεκτρονική ογκομετρική βαλβίδα .Ο τριχοειδής είναι τεχνολογικά απαρχαιωμένος γιατί δεν καταφέρνει να πλήρωση τους κυλίνδρους σωστά με αέριο ,όποτε έχει Μίκρο λόγο CCD ,τριχοειδής έχουν όλα τα φτηνά μηχανήματα και το 60% των επώνυμων απλών κλιματιστικών . Ενώ η ηλεκτρονική βαλβίδα καταφέρνει να πλήρωση απόλυτα τον συμπιεστή με αποτέλεσμα να έχει μεγάλο λόγο CCD .Δηλαδή ένα μηχάνημα με μεγάλα στοιχειά και ηλεκτρονική ογκομετρική βαλβίδα και καλής ποιότητας συμπιεστής είναι το απόλυτο στην εποχή μας (αυτά ισχύουν και για τα inverter ).Τέτοιου είδους απλά κλιματιστικά πολλές φόρες ξεπερνάμε σε απόδοση πολλά inverter κακής ποιότητας της αγοράς .

Στα απλά μηχανήματα που πληρούν αυτές της προϋπόθεσης η τιμή είναι μεγάλη και σε καμία περίπτωση δεν πέφτει κάτω από τα 500,00 ευρώ .Ένα παράδειγμα το απλό μηχάνημα της MITSUBISHI HEAVY 9000 BTU/h με εγκατάσταση στοιχίζει περί τα 550,00 ευρώ ,βεβαία το συγκεκριμένο μηχάνημα ενώ είναι απλό είναι συγκρίσιμο και ανώτερο από πολλά inverter της αγοράς .

Η μάρκες ,πρώτη είναι η 1) MITSUBISHI και μετά η 2) DAIΚIN

Μετά η 3)HITATSHI και έπειτα η 4)PANASONIC

Link to comment
Share on other sites

Υστερα απο διακοπη της ΔΕΗ η εσωτερικη μοναδα ανοιγει αλλα θερμανση γιοκ!μηπως καποιος μπορει να με διαφωτισει για το τι μπορει να συμβαινει πριν πω στους 'επιστημονες των επισκευων' να ερθουν να το φτιαξουν και με γδαρουν αραδιαζοντας μου τα γνωστα τρελα π.χ ειναι μεγαλη ζημια αλλα θα προσπαθησω μονο που θα στοιχισει!!!!!εδω στην επαρχια εχουμε πολλους τετοιους ""επιστημονες"""

 

Πές αν βγάζει κάποιον κωδικό, αν ανάβει κάποιο λαμπάκι και αν πάει να ξεκινήσει η εξωτερική μονάδα.

 

Γενικά για επισκευή κλιματιστικών και ιδιαίτερες λύσεις δείτε εδώ http://www.defrost.gr

Πολύς κόσμος πληρώνει ξανά την αξία του κλιματιστικού στα ανταλλακτικά ενώ η λύση είναι πολυυυυ πιο φτηνή! Και δεν φαντάζεστε πόσοι τεχνικοί και αντιπροσωπείες στέλνουν πλακέτες εκεί για επιδιόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να μας πεις τι κλιματιστικό έχεις. Αρκετές μάρκες έχουν λειτουργία reset οπότε θα πρέπει να τη χρησιμοποιήσεις. Δες στις οδηγίες του κλιματιστικού σου αν υπάρχει τέτοια λειτουργία.

κανονικα θα πρεπει να ξεκινησει το μηχανημα απο το κουμι εκκινησης που βρισκεται κατω απο το μπροστινο καπακι

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα SAMPO 18.000.Ξαφνικα επαψε να μου βγαζει ζεστο αερα.Ενω δουλευει κανονικα ο αερας που βγαζει εχει τη θερμοκρασια του περιβαλοντος.Ο τεχνικος το ηλεγξε και ειδε οτι το φρεον (R 407 C) ηταν στο 15.Του προσθεσε μεχρι το 60 και το εβαλε να δουλεψει.Ενω δουλεβε και εβγαζε πολυ καλη θερμανση μετα απο 5 λεπτα περιπου αρχισε να βγαζει ατμους μεσα απο το σωμα.Οτεχνικος ειπε στην αρχη οτι αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι το ειχαμε πριν στην ψυξη (για να βαλει το φρεον)με αποτελεσμα στην αποτομη θερμανση να υγροποιείται.Επειδη ομως ο ατμος και ο θορυβος (οπως κανει ενα λαστιχο οταν ξεφουσκωνει) δεν σταματουσε μου ειπε οτι αυτο δεν είναι φυσιολογικο και υπαρχει προβλημα στο κυκλωμα και αυτός ο ατμος ειναι φρεον.Αναγκαστηκα και εβγαλα το φρεον απο το εξωτερικο σωμα για να σταματησει η διαροη απο το εσωτερικο σωμα μεσα στο σπιτι μου.Τωρα δεν το λειτουργω και δεν ξερω αν ειναι επισκευασιμη η τυχον βλαβη.Το αγορασα πριν απο

4 χρονια και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.Μπορει καποιος να με βοηθησει

γιατι ο τεχνιτης μου ειπε οτι η εταιρεια εχει κλεισει.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι για να εχει 15 πιεσει παει να πει οτι ειχε χασει το φρεον του.αυτο που μου λεσ με τον ατμο το κανει οταν το βαζεις απο ψυξη στην θερμανση.μου φενεται λιγο παραλογο να χανει η εσωτερικη μοναδα.δν το εχω συναντιση ποτε.αλλα αμα εχει διαροη μεσα ειναι σχεδον ακατορθοτο να επισκευαστει
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα SAMPO 18.000.Ξαφνικα επαψε να μου βγαζει ζεστο αερα.Ενω δουλευει κανονικα ο αερας που βγαζει εχει τη θερμοκρασια του περιβαλοντος.Ο τεχνικος το ηλεγξε και ειδε οτι το φρεον (R 407 C) ηταν στο 15.Του προσθεσε μεχρι το 60 και το εβαλε να δουλεψει.Ενω δουλεβε και εβγαζε πολυ καλη θερμανση μετα απο 5 λεπτα περιπου αρχισε να βγαζει ατμους μεσα απο το σωμα.Οτεχνικος ειπε στην αρχη οτι αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι το ειχαμε πριν στην ψυξη (για να βαλει το φρεον)με αποτελεσμα στην αποτομη θερμανση να υγροποιείται.Επειδη ομως ο ατμος και ο θορυβος (οπως κανει ενα λαστιχο οταν ξεφουσκωνει) δεν σταματουσε μου ειπε οτι αυτο δεν είναι φυσιολογικο και υπαρχει προβλημα στο κυκλωμα και αυτός ο ατμος ειναι φρεον.Αναγκαστηκα και εβγαλα το φρεον απο το εξωτερικο σωμα για να σταματησει η διαροη απο το εσωτερικο σωμα μεσα στο σπιτι μου.Τωρα δεν το λειτουργω και δεν ξερω αν ειναι επισκευασιμη η τυχον βλαβη.Το αγορασα πριν απο

4 χρονια και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.Μπορει καποιος να με βοηθησει

γιατι ο τεχνιτης μου ειπε οτι η εταιρεια εχει κλεισει.

 

Με τις αλλαγές θερμοκρασίας τα ρακόρ στη σύνδεση του εσωτερικού λασκάρουν και είναι πολύ πιθανό να χάνει απο εκεί το φρεόν.

Ακόμα και απο εκεί να μην είναι η βλάβη επισκευάζεται το μηχάνημα ακόμα και ας έχει κλείσει η εταιρεία.

Πολύ πιθανόν ο τεχνικός να μην είχε ιδέα γιαυτό να στο είπε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι δν παιζει τα ρακορ να ξεσφιξαν απο αλλαγη θερμοκρασιας,ισως να μην εχει γινει σωστο σφιξιμο των ρακορ η να μην εχουν κανει καλες εκχειλωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν γίνει απο την αρχή σωστά τότε δεν θα ξεσφίξουν...αλλα ποιές οι πιθανότητες να έχει γίνει σωστα?

Τα περισσότερα προβλήματα των κλιματιστικών παρουσιάζονται λόγω κακής εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

οντως σχεδον παντα ετσι γινεται..χανει το φρεον απο τα ρακορ δεν λιπαινεται ο συμπιεστης και κολαει μετα....κλασσικη περιπτωση βλαβης!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει βάλει κανείς και αν αξίζει.

 

 

επίσης αν κάτι πάει στραβά στις σωληνώσεις ξυλώνεις τα πάντα...μιας και περνάς κάτω από πάτωμα τις σωληνώσεις!

 

 

αν γνωρίζει κάποιος ας πει...ευχαριστώ πολύ!

http://www.climacomfort.gr/product_info.php?products_id=260

Link to comment
Share on other sites

Και οι 4 εσωτερικές μονάδες λειτουργούν κατά σειρά και στις ίδιες ρυθμίσεις.

Για το ξήλωμα είναι ανάλογα τον χώρο.Μπορεί να είναι και εξωτερικές οι σωληνώσεις.Γενικα όσα περισσότερα σε ένα τόσο ευάλωτα σε βλάβες,εκτός αν ανεβεις κατηγορία και πας σε επαγγελματικό μηχανημα που λειτουργούν πιό ανεξαρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα multi συστήματα οι εσωτερικές λειτουργούν ανεξάρτητα και δεν είναι χαρακτηριστικό των ακριβών μηχανημάτων.

Όσον αφορά τις σωληνώσεις είναι το ίδιο με τα split μόνο που εδώ δεν πάνε σε ξεχωριστή εξωτερική μονάδα απλά συνδέονται όλα στην ίδια εξωτερική.

Link to comment
Share on other sites

μην το λες.συνηθως πιο οικονομικα ειναι να βαλεις ξεχωριστα μηχανηματα απο το να ειναι multi.δεν γεμιζεις ομως το σπιτι με εξωτερικες μοναδες.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω για την Carrier. Έχω βρει το Carrier Allegro 9000.

Προορίζεται για φοιτικό σπίτι (γκαρσονιέρα) και το χω βρεί σε μια τιμή των 190€.

Θα ήθελα την γνώμη σας.

Ευυχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω για την Carrier. Έχω βρει το Carrier Allegro 9000.

Προορίζεται για φοιτικό σπίτι (γκαρσονιέρα) και το χω βρεί σε μια τιμή των 190€.

Θα ήθελα την γνώμη σας.

Ευυχαριστώ.

 

Πολύ χαμηλή ενεργειακή κλάση για 9.000 © οπότε και μακριά.

Σε αυτά τα χρήματα υπάρχουν πολύ καλύτερα με πιο χαμηλή κατανάλωση;)

π.χ inventor,skytek,panasonic κ.α

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω για την Carrier. Έχω βρει το Carrier Allegro 9000.

Προορίζεται για φοιτικό σπίτι (γκαρσονιέρα) και το χω βρεί σε μια τιμή των 190€.

Θα ήθελα την γνώμη σας.

Ευυχαριστώ.

 

ΜΑΚΡΙΑ απο Carrier το είχε πάρει φίλος.....μετά τους 7 μίνες άρχισε τα προβλήματα

σταμάταγε ετσι ξαφνικά....πίρε τελ το service και εκαναν 1 μηνα να του το φτιάξουν!

 

ψαξε γενικα...υπαρχουν μηχανηματα και Α class με καμια 220 αρια ευρω.....οπου η διαφορα στην καταναλωση ειναι μεγαλη απο C class

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν με ενδιαφέρει η θέρμανση αλλά μόνο η ψύξη. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάτι σε καλή τιμή και όχι τόσο ενεργοβόρο.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε φίλε μου πως δεν σε απασχολεί η θέρμανση διότι αλλιώς θα πήγαινες σε λύση inverter.

Θα συμφωνήσω με τον Bassakos.

Link to comment
Share on other sites

Τα Carrier έχουν και καλά μηχανήματα αλλά στα πιο ακριβά...

Σ'αυτή τη κατηγορία καλύτερα να πας σε Skytec/Midea που είναι λίγο πιο ακριβά αλλά τουλάχιστον είναι Α ενεργειακής κλάσης.

Και πίστεψε με η διαφορά είναι μεγάλη και θα τα βγάλει τα λεφτά του σε μερικούς μήνες λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλητερα να κοιταξεις για midea,inclima η κατι home που φερνοθν τα καρφουρ..τα εχει παρει πολλης κοσμος και δν εχουν βγαλει προβληματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
βασικο κριτιριο στις επιλογες μας πρεπει να ειναι και η γεννια συμπιεστη δηδ να ειναι scroll η twin rotary και οχι παλιας γεννιας απλη rotary για να επιτυχουμε οικονομια και αποδοση!
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...