Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει κανείς γνώμη για τα κλιματιστικά celcia που εισάγει η Leroy Merlin?

 

Διαθέτει inverter σε πολύ χαμηλές τιμές.

 

9000 btu στα 279 και

12000 btu στα 299

 

Αξίζουν τίποτα όμως; Ξέρει κανείς τί κατανάλωση έχουν για ψύξη;

 

γεια σου θα σου πω εγω ειμαι ειδικος σε αυτα το inverter να το επειλεξεις αν σε ενδιαφερη και για κυρια θερμανση τι ενοω ενα απλο κλιματιστικο αποδιδη στην θερμανση δηλαδη μπορει και δουλευει μεχρι 0 βαθμουσ κελσιου με το που παει -2 - 3 δεν κανει τιποτα αυτη ειναι η διαφορα με τα inverter τα inverter μπορουν και αποδιδουν μεχρι και -15 κελσιου... καταλαωες οποτε αν σε ενδιαφερει μονο η ψυξη μην παρεις inverter kai το πληροσεις τωρα ποσο

 

καταλανονουν αν επιλεξεις ενα κλιματιστικο ασ πουμε 9,000 βτυ το οποιο καλιπτη μεχρι 25 τετραγωνικα μετρα και ειναι κλαση ενεργειακη Α τοτε θα καταναλονη περιπου 680 wat διλαδι σαν να καινε στο σπιτι σου 9 λαμπες ειναι αρκετα οικονομικα... αλλα με τα inverter θα εχεις μια επιπλεον οικονομια περιπου 15%....

 

περισοτερα για το πως να επειλεξεις κλιματιστικω για το σπιτι διαωασε εδω..

***moderated***

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

arisgev καλώς ήλθες...:)

για τα ελληνικά νομίζω το κατάλαβες...απαγορεύονται τα greeklish, τα μηνύματα τύπου sms και τα κεφαλαία...γράφουμε απλά ορθογραφημένα ελληνικά..

επιπλέον αν θες να δώσεις κάποιο λινκ, μπορείς να το κάνεις στην ενότητα mylinks!

ευχαριστώ..:)

 

edit:...όχι δε μπορείς να αφήσεις το λινκ πάνω στον τίτλο του ποστ σου...γενικότερα η ελεύθερη διαφήμιση απαγορεύεται στο φόρουμ! την ενότητα mylinks θα την βρεις αν κάνεις κλικ πάνω στο mylinks που γράφω παραπάνω..

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα κλιματιστικο που θελω να παρω.

ειμαι αναμεσα σε:

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37580

http://www.net-electric.gr/catalog/lg-c12awr-12000btu-inverter-p-8487.html

http://www.e-lianos.gr/product-view.aspx?pid=38962

 

Το τελευταιο το φορητο το ανεφερα διοτι του χρονου το φλεβαρη πιθανοτερο ειναι αναγκαστω να μετακινηθώ.

εαν εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε(max 600 Ευρω) θα ειμαι σε διαθεση να σας προσεξω.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ακουγεται πολυ? οταν κοιμασαι?

 

ποσο το πληρωσες? Εμενα (σε νησι ειμαι) για 9-αρι μαζι με την τοποθετηση μου ειπαν 395Ε

 

300+80 η εγκατάσταση.

Δεν ακούγεται. Το βάζω στο αυτόματο στους 24 βαθμούς και είμαι jet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα κλιματιστικο που θελω να παρω.

ειμαι αναμεσα σε:

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37580

http://www.net-electric.gr/catalog/lg-c12awr-12000btu-inverter-p-8487.html

http://www.e-lianos.gr/product-view.aspx?pid=38962

 

Το τελευταιο το φορητο το ανεφερα διοτι του χρονου το φλεβαρη πιθανοτερο ειναι αναγκαστω να μετακινηθώ.

εαν εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε(max 600 Ευρω) θα ειμαι σε διαθεση να σας προσεξω. Ευχαριστω!

 

Με γνώμονα μόνο την τιμή ,δεν θα κάνεις σωστή επιλογή. Πρέπει να μας πείς τον χώρο σου,αν έχει απώλειες θερμοκρασίας κλπ.-Το φορητό είναι λύση ανάγκης και δεν συγκρινεται σε απόδοση με σταθερό (που και αυτό μετακινείται καθώς ξηλώνεται εύκολα αν γίνει με σωστό τρόπο η αρχική τοποθέτιση) -Από αυτά που ανέφερες το LG είναι καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

θα ηθελα την βοηθεια σας για ενα κλιματιστικο που θελω να παρω.

ειμαι αναμεσα σε:

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37580

http://www.net-electric.gr/catalog/lg-c12awr-12000btu-inverter-p-8487.html

http://www.e-lianos.gr/product-view.aspx?pid=38962

 

Το τελευταιο το φορητο το ανεφερα διοτι του χρονου το φλεβαρη πιθανοτερο ειναι αναγκαστω να μετακινηθώ.

εαν εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε(max 600 Ευρω) θα ειμαι σε διαθεση να σας προσεξω.

Ευχαριστω!

εγω θα σου ελεγα πρωτα να αποφασεις αν θες για ψυξη και απλα συμπλιροματικη θερμανση η ολικη θερμανση αν το θες μονο για ψυξη τοτε δεν υπαρχει λογοσ να παρεισ inverter και να δοσεις τοσα λεφτα παρε ενα απλου τυπου αρκει να ειναι κλαση ενεργειακη Α μετρα προτα ποσα τετραγονικα ειναι ο χοροσ σου και μετα επελεξε τα btu χρησιμοποιησε αυτον τον τυπο αν εχεις 20 τετραγονικα μετρα τοτε 20x350btu=7000btu οποτε χρειαζεσαι το λιγοτερο 7000 και παραπανο το μικροτερο στην αγορα ειναι 9000.. αν εχεις παραπανω τετραγονικα απλοσ ωαλε τα τετραγονικα που εχεισ και καν τα επι 350....αυτα.. γραφο σχετικα με αυτα και στο βλογερ μου αλλα δεν μπορς να στειλο λινκ απαγορεβετε αλλα το εχω καταχορισει στο mylinks

Link to comment
Share on other sites

Εκτίθεσαι....όταν σου λένε ότι έχει αναφερθεί δεν σου λένε ψέμματα....Ορίστε.
Ε ωραια, εγω δε θελω τετοιο ανεμιστηρα ομως. Δαπεδου θελω, τον κλασσικο.

 

Καμμια προταση;

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω έχει και δαπέδου ανεμιστήρα (νέας τεχνολογίας) που δεν πρόσεξες.....:) (αν θες των 30 ευρώ ανεμιστήρα,αξίζει να ζητάς γνώμη; ;).

 

 

 

Oσο αφορά Inverter σε σύγκριση με απλού τύπου σταθερών στροφών (αν η ψύξη είναι η κύρια χρήση),ισχύει το ίδιο όπως η θερμανση στα όρια λειτουργίας,αλλά αντιστροφα.Τα απλού τύπου δουλεύουν αποδοτικά μέχρι 36 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία ,ενώ τα Inverter μέχρι 45+ πλέον των καλύτερων προδιαγραφών σε ποιότητα αέρα και θόρυβο,απαιτήσεις σε ρεύμα εκκίνησης-τερματισμού που έχουν σαν πιο σύγχρονα.

 

Ιnverter μικρά σε <9000 ΒΤU σε ψύξη,υπάρχουν στην αγορά : http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&la=1&catid=368&itmid=21488 http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&la=1&catid=368&itmid=17831 αλλά δεν συμφέρουν πλέον συγκριτικά σε τιμή με τα αμέσως μεγαλύτερα (ψυξη 10000+ BTU). http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13767 .

 

Καλές όμως οι θεωρίες,αλλά η πράξη δείχνει ότι οι απώλειες μετράνε περισσότερο για τον υπολογισμό κλιματιστικού στην θέση που θα το βάλουμε,μαζί με την ποιότητα του μηχανήματος.Οι πίνακες υπολογισμού με βάση μόνο τα τετραγωνικά είναι απλά εμπορικά κόλπα για να πουλάνε κάποιοι μεγαλύτερα μηχανήματα κλπ ότι συνεπάγεται από συνολικό κόστος . (Υπάρχουν κλιματιστικά που αν και ονομαστικά 15-16αρια Ιnverter (max 17000BTU ψύξη) δροσίζουν και θερμαίνουν άνετα 80 τμ χώρο αν τοποθετηθούν σωστά μελετημενα...)

 

Σε κάθε περίπτωση αν έχουμε αμφιβολίες,θελει ψάξιμο σ'αρκετούς επαγγελματίες του κλαδου, να δούν τον χώρο μας και συγκρίνουμε τι μας προτείνουν .:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

arisgev καλώς ήλθες...:)

για τα ελληνικά νομίζω το κατάλαβες...απαγορεύονται τα greeklish, τα μηνύματα τύπου sms και τα κεφαλαία...γράφουμε απλά ορθογραφημένα ελληνικά..

επιπλέον αν θες να δώσεις κάποιο λινκ, μπορείς να το κάνεις στην ενότητα mylinks!

ευχαριστώ..:)

 

edit:...όχι δε μπορείς να αφήσεις το λινκ πάνω στον τίτλο του ποστ σου...γενικότερα η ελεύθερη διαφήμιση απαγορεύεται στο φόρουμ! την ενότητα mylinks θα την βρεις αν κάνεις κλικ πάνω στο mylinks που γράφω παραπάνω..[/

 

πες μου σε παρακαλω γιατη ολη βαζουνε λινκ και εγω δεν μπορω...?

Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

 

Σου γράφει γιατί : "η ελεύθερη διαφήμιση απαγορεύεται στο φόρουμ."

 

Οσες διευθύνσεις προιόντων μπαίνουν,είναι για οπτική αναφορά σε τι μιλάμε, όχι για διαφήμιση κάτι συγκεκριμένου,πάντα αναφέρονται παραπάνω απο μία διαφορετικές επιλογές, για να μπορεί καθένας να βγάλει συμπέρασμα ενδεικτικά.....Επίσης όλα είναι με απλή αναφορά,και χωρίς σαφή υποννοούμενα "είμαι ειδικός", "εγώ ξέρω καλύτερα" κλπ. Οσοι ενδιαφέρονται εξάλλου μπορούν να το ψάξουν παραπάνω ... (και εφόσον υπάρχει λόγος,υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα....κλικ στο όνομα καθενός αριστερά και "αποστολή προσωπικού μηνύματος")

 

Θα σε παρακαλουσα και γώ επίσης να γράφεις πιο απλά και πιο ορθογραφημένα Ελληνικά.....5 λεπτά παραπάνω δεν είναι σημαντικός χρόνος . Ευχαριστώ:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα!!!!

Είμαι ολοκαίνουργια στο φορουμ και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει!:O

Σκέφτομαι να αγοράσω το Kelvinator TAC-22CHSA/ZI 24.000btu (http://www.skroutz.gr/s/96055/Kelvinator-TAC-22CHSA-ZI.html)

Ξέρει κανείς να μου πεί αν είναι καλό και που κατασκευάζεται? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες.:)

 

Καταρχήν για τί χώρο θες τόσο μεγάλο μηχάνημα,και πως είναι αυτός ο χώρος...

Επίσης θα χρειαστείς 16+Α ασφαλεια στον πίνακα σου

 

Τα Κelvinator είναι συνήθως φασόν Κινεζικα ,είναι εταιρία που βγάζει γενικά ηλεκτρικές συσκευές και δεν ασχολείται ιδιαίτερα με τον κλάδο του κλιματισμού.Σερβις δεν ξέρω να σου πώ για τα κλιματιστικά της τι παίζει,σε άλλες συσκευες είναι φθηνό.Υπόψη όμως τα περισσότερα φασόν Κινέζικα μηχανήματα δεν κάνουν όσα διαφημίζουν σε επιδόσεις....

 

Αν είναι άλλης χώρας προέλευσης από Κίνα ,πιθανόν να είναι φασόν από τοπικά εργοστάσια.Παλαιότερα είχα δεί Kelvinator Ταιλανδης και ήταν οπτικά ίδια με Fujitsu.Oπτικά πάντως το συγκεκριμένο θυμίζει Τοyοτομι ,Morris Κίνας και δείχνει και παλαιότερο ή καταργημένο μοντέλο...

 

Αν μόνο τα χρήματα είναι παράγοντας αγοράς ,βάλε λίγα παραπάνω και κοίτα κάτι καλύτερο σε παρόμοια τιμή, όπου τα βρεις φθηνότερα τώρα με τις εκπτώσεις (και σε φυσικό κατάστημα,για να το δείς κιόλας.)

 

http://www.skroutz.gr/s/81968/Gree-GRS-241-HI-JT-N2.html?keyphrase=GREE+GRS+241+HI%2FJT+

 

http://www.skroutz.gr/s/267898/LG-CC18AWR.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ο χώρος μου είναι 50τμ αποτελείται απο ένα υπνοδωμάτιο 18τμ μπανιο 4τμ και ενιαιος 28τμ, θα το βάλω στον ενιαιο και ελπίζω να παγώνει και το υπνοδωματιο!

το σπίτι ειναι στον τελευταίο όροφο και λιάζεται όλη την ημέρα και γι αυτό ακριβώς το λόγο επέλεξα 24αρι :happy: !! Η τιμή του μου φένεται αρκετά καλή για αυτά "που λέει" οτι προσφέρει , και τουλάχιστον εμφανισιακά φένεται ομορφούλι :lol:! Απλά έμεινα λιγουλάκι άνεργη και όπως καταλαβένεται αγαπάω μέχρι και το τελευταίο μου ευρώ...... γι αυτό ρωτάω ,για να μην νιωθω τύψεις για την επιλογή μου!!!:lol::lol::lol:

 

και δείχνει και παλαιότερο ή καταργημένο μοντέλο...

 

αυτό απο που ακριβώς φένεται.......?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

ο χώρος μου είναι 50τμ αποτελείται απο ένα υπνοδωμάτιο 18τμ μπανιο 4τμ και ενιαιος 28τμ, θα το βάλω στον ενιαιο και ελπίζω να παγώνει και το υπνοδωματιο!

το σπίτι ειναι στον τελευταίο όροφο και λιάζεται όλη την ημέρα και γι αυτό ακριβώς το λόγο επέλεξα 24αρι :happy: !!

 

Δροσιά σίγουρα θα έρχεται αν το βάλεις σε σωστή θέση:) κάπου ενδιαμεσα κλπ

 

Η τιμή του μου φένεται αρκετά καλή για αυτά "που λέει" οτι προσφέρει , και τουλάχιστον εμφανισιακά φένεται ομορφούλι :lol:! Απλά έμεινα λιγουλάκι άνεργη και όπως καταλαβένεται αγαπάω μέχρι και το τελευταίο μου ευρώ...... γι αυτό ρωτάω ,για να μην νιωθω τύψεις για την επιλογή μου!!!:lol::

 

Πολλά πράγματα δεν είναι μόνο θέμα τιμής (αν και είναι βασικό σήμερα με τις δυσκολίες που έχει όλος ο κόσμος οικονομικά).Το θέμα όμως είναι να κάνεις την δουλεια σου πρωτα από όλα.Παρόμοια περίπτωση γνωρίζω σε άλλη (πιο γνωστή) μάρκα ίδια ΒΤU,κινέζικο μηχανημα πιό ακριβό, αλλά το αποτέλεσμα απογοητεύει.Το 24αρι στην πράξη είναι το πολύ 18αρι.Αν σου τύχει και σένα θα κλαις τα λεφτά σου .....Επίσης πάντα θα υπάρχει αμφιβολια για το θέμα της ποιοτητας κατασκευής για αντοχή στο χρόνο (σαν φασόν Κινεζικο) και αν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι αληθινα και όχι διαφημιστικά.

 

Αν ζορίζεσαι οικονομικά,μπορείς και να αναβαλεις την αγορά σου μέχρι να μαζέψεις χρήματα για κατι καλύτερο.Προσφορές πάντα θα υπάρχουν με την κρίση που υπάρχει.Αν δείς διαφημίσεις για -25% μιλάνε τώρα όλοι ,και πάμπολες δόσεις....

 

και δείχνει και παλαιότερο ή καταργημένο μοντέλο... αυτό απο που ακριβώς φένεται.......?

 

Εκανα απλά αναζητιση στο Ιντερνετ....μόνο στην Αυστραλία κυκλοφορεί, και εδώ που το βρήκες, λέει εκτός αποθεματος. Επίσης τα φασόν μοντέλα μοιάζουν μεταξύ τους.θυμίζει Τοyοτομι ,Morris Κίνας μοντέλα του 2008.

 

Κανε μια βόλτα σε καταστήματα να δεις από κοντά προτάσεις αγορών της εποχής,και εδώ ειμαστε να τα συζητήσουμε.:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ανεμιστηρες που κανουν 20 ευρω, υπαρχουν και αλλοι που κανουν 100+ ευρω. Για αυτο ζηταω τη γνωμη σας. Θελω ενα δυνατο ανεμιστηρα δαπεδου, να την βγαλω το καλοκαιρι.
Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλω γιατη ολη βαζουνε λινκ και εγω δεν μπορω...?

 

:offtopic:

 

Σου γράφει γιατί : "η ελεύθερη διαφήμιση απαγορεύεται στο φόρουμ."

 

Οσες διευθύνσεις προιόντων μπαίνουν,είναι για οπτική αναφορά σε τι μιλάμε, όχι για διαφήμιση κάτι συγκεκριμένου,πάντα αναφέρονται παραπάνω απο μία διαφορετικές επιλογές, για να μπορεί καθένας να βγάλει συμπέρασμα ενδεικτικά.....Επίσης όλα είναι με απλή αναφορά,και χωρίς σαφή υποννοούμενα "είμαι ειδικός", "εγώ ξέρω καλύτερα" κλπ. Οσοι ενδιαφέρονται εξάλλου μπορούν να το ψάξουν παραπάνω ... (και εφόσον υπάρχει λόγος,υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα....κλικ στο όνομα καθενός αριστερά και "αποστολή προσωπικού μηνύματος")

 

Θα σε παρακαλουσα και γώ επίσης να γράφεις πιο απλά και πιο ορθογραφημένα Ελληνικά.....5 λεπτά παραπάνω δεν είναι σημαντικός χρόνος . Ευχαριστώ:)

 

arisgev οι κανόνες του φόρουμ είναι για να τους ακολουθούμε και όχι να τους αμφισβητούμε, μιας και η είσοδος στον ιστότοπο αυτόν είναι προνόμιο και όχι δικαίωμα...με λίγα λόγια ισχύουν αυτά που έγραψε ο από πάνω συμφορουμίτης σου (κακώς βέβαια-γιαυτό υπάρχουν τα reports!):!:

συνεχίζουμε ontopic!

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της αναζήτησης μου που είχα πει ότι ψάχνω ένα καλό 9άρι inverter με καλό βαθμό απόδοσης, έχω να ρωτήσω αν ξέρετε κάτι αρνητικό ή θετικό για το Panasonic Deluxe e-ion Etherea XE9JKEW. To βρίσκω στα 750 ευρώ. XE9JKEW

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δεν την πάλευα κι εγω..... πήρα κλιματιστικό την Παρακσευή... σήεμρα θα έρθουν για εγκατατάσταση. Ένα fujitsu 9άρι.
Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω έχει και δαπέδου ανεμιστήρα (νέας τεχνολογίας) που δεν πρόσεξες.....:) (αν θες των 30 ευρώ ανεμιστήρα,αξίζει να ζητάς γνώμη; ;).

 

 

 

Oσο αφορά Inverter σε σύγκριση με απλού τύπου σταθερών στροφών (αν η ψύξη είναι η κύρια χρήση),ισχύει το ίδιο όπως η θερμανση στα όρια λειτουργίας,αλλά αντιστροφα.Τα απλού τύπου δουλεύουν αποδοτικά μέχρι 36 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία ,ενώ τα Inverter μέχρι 45+ πλέον των καλύτερων προδιαγραφών σε ποιότητα αέρα και θόρυβο,απαιτήσεις σε ρεύμα εκκίνησης-τερματισμού που έχουν σαν πιο σύγχρονα.

 

Ιnverter μικρά σε <9000 ΒΤU σε ψύξη,υπάρχουν στην αγορά : http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&la=1&catid=368&itmid=21488 http://www.kolomvounis.gr/default.asp?pid=19&la=1&catid=368&itmid=17831 αλλά δεν συμφέρουν πλέον συγκριτικά σε τιμή με τα αμέσως μεγαλύτερα (ψυξη 10000+ BTU). http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?13767 .

 

Καλές όμως οι θεωρίες,αλλά η πράξη δείχνει ότι οι απώλειες μετράνε περισσότερο για τον υπολογισμό κλιματιστικού στην θέση που θα το βάλουμε,μαζί με την ποιότητα του μηχανήματος.Οι πίνακες υπολογισμού με βάση μόνο τα τετραγωνικά είναι απλά εμπορικά κόλπα για να πουλάνε κάποιοι μεγαλύτερα μηχανήματα κλπ ότι συνεπάγεται από συνολικό κόστος . (Υπάρχουν κλιματιστικά που αν και ονομαστικά 15-16αρια Ιnverter (max 17000BTU ψύξη) δροσίζουν και θερμαίνουν άνετα 80 τμ χώρο αν τοποθετηθούν σωστά μελετημενα...)

 

Σε κάθε περίπτωση αν έχουμε αμφιβολίες,θελει ψάξιμο σ'αρκετούς επαγγελματίες του κλαδου, να δούν τον χώρο μας και συγκρίνουμε τι μας προτείνουν .:!:

 

θα ηθελα να σε ενημεροσω πως ειμαι εδω και 10 χρονια ψυκτικος και ο τροπος που εδωσα για να μπορεσει να υπολογηση τα τετραγωνικα μετρα ειναι σωστος ειναι τροπως υπολογισμου σε ενα κανονικο σπιτη ειμαι υπευθηνος του τεχνικου τμηματος της daikin. οσο αφορα για αυτο που ειπες για τα inverter θα σου πω πως δεν δουλεβει το inverter στην ψυξη σε ολες της μαρκες επισεις τα μηχανηματα που δεν ειναι inverter με R410 δουλεβουνε μεχρι και +41 βαθμους χωρις κανενα προβλημα και απωλειες... συγνομη για τα ορθογραφικα λαθη..

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σε ενημεροσω πως ειμαι εδω και 10 χρονια ψυκτικος και ο τροπος που εδωσα για να μπορεσει να υπολογηση τα τετραγωνικα μετρα ειναι σωστος ειναι τροπως υπολογισμου σε ενα κανονικο σπιτη ειμαι υπευθηνος του τεχνικου τμηματος της daikin. οσο αφορα για αυτο που ειπες για τα inverter θα σου πω πως δεν δουλεβει το inverter στην ψυξη σε ολες της μαρκες επισεις τα μηχανηματα που δεν ειναι inverter με R410 δουλεβουνε μεχρι και +41 βαθμους χωρις κανενα προβλημα και απωλειες... συγνομη για τα ορθογραφικα λαθη..

 

Ο τρόπος υπολογισμού δεν είναι τόσο απλός γιατί πρέπει να συνυπολογίζουμε και τις απώλειες, το σημείο εγκατάστασης κ.α....

 

Είναι δυνατόν να μην δουλεύει το inverter στη ψύξη σε inverter μηχάνημα??????

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...

 

εδω κ κατι μερες ψαχνω για κλιματιστικα κ εχω καταληξει να παω για μιτσουμπισι.βεβαια δε βρηκα επισημη αντιπροσωπεια αλλα μονο εισαγωγγεις-μαλλον λογω μεγεθους της ελληνικης αγορας-οποτε διαβαζοντας εδω κ ρωτωντας καποιους φιλους εχω καταληξει σε καποια μοντελα...(θελω ενα 9αρι κ ενα 12αρι για εμενα κ αλλα τοσα-ιδια για φιλο)

σιγουρα δεν ειναι τα πιο φτηνα αλλα προτιμω να αγορασω κατι καλο-αν το αντεξω συνολικα...:O

βεβαια δεν ειμαι υπερ της χρησης τους αλλα ειναι απαραιτητα πλεον οποτε παιρνω σειρα.εχω αρκετες αποριες οποτε οποιος εχει ορεξη κ ξερει απανταει...ευχαριστω

 

-κατ αρχην αξιζει να το παραγγειλεις μεσω ιντερνετ; το λεω για να μη χρεωθω χωρις να υπαρχουν πραγματικα-δε βγαινει καποιος στο τηλεφωνο μετα κλπ

-στα 9αρια λοιπον σκεφτομαι για το SRK-28HG-S.δεν ειναι ινβερτερ αλλα δεν σκοπευω να το χρησιμοποιω αρκετα οποτε δε με ενδιαφερει τοσο η καταναλωση

-στα 12αρια για το Mitsubishi SRK-35ZJP-S το οποιο ειναι ινβερτερ κ θα μπει στο σαλονι κ θα χρησιμοποιειται περισσοτερο

 

επομενες ερωτησεις:

-σε καποια καταστηματα κ στο ιντερνετ βρηκα κ μοντελα με κωδικο που αρχιζει με msz ή msh.ξερει καποιος σε τι διαφερουν διοτι καποια γενικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια(μηπως εχουν ιονιστη κλπ)

-σε θεμα εγκαταστασης αξιζει να ψαχθω ξεχωριστα ωστε να βρω καποιον 'καλο';ζηταω καποιο χαρτι για σωστη εγκατασταση;

-σε θεμα χρηματων υπαρχει καταστημα με δωρεαν τοποθετηση ή οπου μπορω να 'παζαρεψω' τιμες για μετρητοις-τοποθετηση κλπ;

-επειδη με ενδιαφερει η ψυξη να κοιταξω κυριως για το eer(Energy efficiency ratio);

 

ευχαριστω κ καλη δροσια να χουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και 'γω κάτι, μια και απ' ότι βλέπω στο thread αυτό δραστηριοποιούνται και σχετικά άτομα...

 

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το κλιματιστικό που έχω στον χώρο μου (περίπου 40m²) με ένα νέο, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα αλλάζω ΚΛΙΜΑτιστικό κ.λπ.. Έχω καταλήξει πως λόγω μη ηλιασμού, καλής σχετικά μόνωσης, αλλά κυρίως λόγω μη απαίτησης θέρμανσης από το μηχάνημα, στα 12000 BTU περίπου. Αυτό που έχω τώρα είναι ένα TRANE της δεκαετίας του '80, το οποίο φαίνεται βέβαια να λειτουργεί καλά, μάλλον 12άρι κι αυτό.

 

Ερευνώντας τον σχετικό πίνακα του υπουργείου, βλέπω στην πρώτη σελίδα μερικά μοντέλα της "Ariston Thermo" με EER = 4.2 και τιμή 635 μόνο! Είναι (από άποψης EER) στην 2η θέση, μετά το "TOSHIBA SUPER DAISEIKAI 5 RAS-13PAVP-E/RAS-13PKVP-E" με EER = 4.55 και τιμή 1400!

 

What's the catch; Υπάρχει κάποιος λάκκος στη φάβα;

 

Παρ ολ που ειμαι δεκα χρονια στη δουλεια πολη σπανια εχω βαλει αριστον και δεν εχω συναντιση ποτε μου αντιπροσοπια της αριστον θα σου προτεινα να αγορασεις toyotomi ειναι πολη καλο μηχανημα ειναι αντιγραφο της chofu ειναι ιαπωνεζικα και παρα πολη καλα,,,,, και το toshiba που αναφερεις ειναι καλο.... κυριος για μακροστενους χωρους εχει πολη δυνατο εληκα και στελνει τον αερα πολη μακρια.... τελος παντων ρωτα οτι θες για καποιε σιγκικριμενες μαρκες και θα χαρω να σε βοηθησω

 

καλησπερα σε ολους...

 

εδω κ κατι μερες ψαχνω για κλιματιστικα κ εχω καταληξει να παω για μιτσουμπισι.βεβαια δε βρηκα επισημη αντιπροσωπεια αλλα μονο εισαγωγγεις-μαλλον λογω μεγεθους της ελληνικης αγορας-οποτε διαβαζοντας εδω κ ρωτωντας καποιους φιλους εχω καταληξει σε καποια μοντελα...(θελω ενα 9αρι κ ενα 12αρι για εμενα κ αλλα τοσα-ιδια για φιλο)

σιγουρα δεν ειναι τα πιο φτηνα αλλα προτιμω να αγορασω κατι καλο-αν το αντεξω συνολικα...:O

βεβαια δεν ειμαι υπερ της χρησης τους αλλα ειναι απαραιτητα πλεον οποτε παιρνω σειρα.εχω αρκετες αποριες οποτε οποιος εχει ορεξη κ ξερει απανταει...ευχαριστω

 

-κατ αρχην αξιζει να το παραγγειλεις μεσω ιντερνετ; το λεω για να μη χρεωθω χωρις να υπαρχουν πραγματικα-δε βγαινει καποιος στο τηλεφωνο μετα κλπ

-στα 9αρια λοιπον σκεφτομαι για το SRK-28HG-S.δεν ειναι ινβερτερ αλλα δεν σκοπευω να το χρησιμοποιω αρκετα οποτε δε με ενδιαφερει τοσο η καταναλωση

-στα 12αρια για το Mitsubishi SRK-35ZJP-S το οποιο ειναι ινβερτερ κ θα μπει στο σαλονι κ θα χρησιμοποιειται περισσοτερο

 

επομενες ερωτησεις:

-σε καποια καταστηματα κ στο ιντερνετ βρηκα κ μοντελα με κωδικο που αρχιζει με msz ή msh.ξερει καποιος σε τι διαφερουν διοτι καποια γενικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια(μηπως εχουν ιονιστη κλπ)

-σε θεμα εγκαταστασης αξιζει να ψαχθω ξεχωριστα ωστε να βρω καποιον 'καλο';ζηταω καποιο χαρτι για σωστη εγκατασταση;

-σε θεμα χρηματων υπαρχει καταστημα με δωρεαν τοποθετηση ή οπου μπορω να 'παζαρεψω' τιμες για μετρητοις-τοποθετηση κλπ;

-επειδη με ενδιαφερει η ψυξη να κοιταξω κυριως για το eer(Energy efficiency ratio);

 

ευχαριστω κ καλη δροσια να χουμε ;)

δεν σου προτινω να παρεις mitsubishi ο λογος ειναι πως για να κανουν αυτο το μηχανημνα να γινει αθοριβω του εχουνε βαλει πολη αδυναμο εληκα με αποτελεσμα να μν στελνει μακρια τον αερα σου εχω αφιση προσςπικο μινιμα δαιβασε εκει σχετικα με αυτα

 

Ο τρόπος υπολογισμού δεν είναι τόσο απλός γιατί πρέπει να συνυπολογίζουμε και τις απώλειες, το σημείο εγκατάστασης κ.α....

 

Είναι δυνατόν να μην δουλεύει το inverter στη ψύξη σε inverter μηχάνημα??????

 

λοιπον εγω μα θελεις μπορω να σου υπολογισω της απολιες που εχει ακομα και μια τζαμαρια το θεμα ειναι οτι ειδικες μελετες κανουμε σε χωρους οπου υπαρχουνε πολοι ανθροποι οπως τα μπαρακαι και κτλ γυμναστιρια εκει υπολογισουμε και την θερμοκρασια του ανθροπου... ομως ο υπολογισμος για ενα σπιτι κανονικο χωρις μεγαλες τζαμαριες και τετοια πραγματα ειναι αυτος στην ψυξη 300btu ανα τετραγωνικο μετρο και 350btu ανα τετραγωνικο μετρο στην θερμανση μεσα σε αυτα υπολογισουμε και της φυσικες απολειες που εχει ενα σπιτη.... ναι ειναι δυνατον να μην δουλεβει το inverter στην ψυξη οταν ξεκινισε αυτη η τεχνολογια αρχικα δουλεβε μονο στην θερμανση ο λογος ηταν η καλυτερη αποδοση στην θερμανση μετα αργοτερα για λογους οικονομιας το κανανε και στην ψυξη πολλες εταιριες ομως ακομα δεν το εφαρμοζουνε στην ψυξη. και για να σε ενημεροσω παραπανω υπαρχουνε εταιριες οπως ασ πουμε ι daikin οπου η τεχνολογια inverter εχει προοριση ακομα και στους εληκες διλαδη οι εληκες αυξομιονουνε τη ταχητητα τους για καλητερη αποδοση και οικονομια αυτο ομως το εχει κανει μονο η daikin.. υπαρχει επησεις η εταιρια της chofu οπου τα κλιματιστικα τους δουλεβουνε μεχρι και - 40 βαθμους... καταλαβες μην γενικεβουμε τα θεματα καποιες εταιριες εχουνε πολη προχορημενη τχνολογια δεν συμενη πως της ακολουθουνε και οι αλλες....

 

Σε συνέχεια της αναζήτησης μου που είχα πει ότι ψάχνω ένα καλό 9άρι inverter με καλό βαθμό απόδοσης, έχω να ρωτήσω αν ξέρετε κάτι αρνητικό ή θετικό για το Panasonic Deluxe e-ion Etherea XE9JKEW. To βρίσκω στα 750 ευρώ. XE9JKEW

 

λοιπον πραγματικα δεν αξιζει να δοσεις τοσα λεφτα και να παρεις panasonic 1 ολες οι αντιπροσοπιες αχοθνε κλιση της πανασονικ και τα λεφτα που λες ειναι παρα πολλα με 650 ευρω μπορεις να παρεις ενα chofu sereno καταπλικτικο μηχανημα αποκλιστικα μονο ιαπονεζικο η μπορεις να παρεις ενα daikin πολη καλα μηχανηματα...

 

Kαλώς ήλθες.:)

 

Καταρχήν για τί χώρο θες τόσο μεγάλο μηχάνημα,και πως είναι αυτός ο χώρος...

Επίσης θα χρειαστείς 16+Α ασφαλεια στον πίνακα σου

 

Τα Κelvinator είναι συνήθως φασόν Κινεζικα ,είναι εταιρία που βγάζει γενικά ηλεκτρικές συσκευές και δεν ασχολείται ιδιαίτερα με τον κλάδο του κλιματισμού.Σερβις δεν ξέρω να σου πώ για τα κλιματιστικά της τι παίζει,σε άλλες συσκευες είναι φθηνό.Υπόψη όμως τα περισσότερα φασόν Κινέζικα μηχανήματα δεν κάνουν όσα διαφημίζουν σε επιδόσεις....

 

Αν είναι άλλης χώρας προέλευσης από Κίνα ,πιθανόν να είναι φασόν από τοπικά εργοστάσια.Παλαιότερα είχα δεί Kelvinator Ταιλανδης και ήταν οπτικά ίδια με Fujitsu.Oπτικά πάντως το συγκεκριμένο θυμίζει Τοyοτομι ,Morris Κίνας και δείχνει και παλαιότερο ή καταργημένο μοντέλο...

 

Αν μόνο τα χρήματα είναι παράγοντας αγοράς ,βάλε λίγα παραπάνω και κοίτα κάτι καλύτερο σε παρόμοια τιμή, όπου τα βρεις φθηνότερα τώρα με τις εκπτώσεις (και σε φυσικό κατάστημα,για να το δείς κιόλας.)

 

http://www.skroutz.gr/s/81968/Gree-GRS-241-HI-JT-N2.html?keyphrase=GREE+GRS+241+HI%2FJT+

 

http://www.skroutz.gr/s/267898/LG-CC18AWR.html

 

λοιπον μην δινεις πληροφοριες σε θεματα που δεν γνοριζεις........................................................................................................................................ τα kelvineitor ειναι μηχανηματα αμερικανικα οκκκκ και απλως κατασκεωαζονται στην κινα οπως ολες οι περισοτερες επονιμες μαρκες εχουνε μεγαλη ιστορια γενικος στα ψθγεια και στα κλιματιστικα... και ειναι αρκετα καλα για την τιμη που προσφεροναται...

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

arisgev μη κάνεις σε παρακαλώ συνεχόμενα ποστς...χρησιμοποίησε αντ'αυτού το κουμπάκι της πολλαπλής παράθεσης δίπλα από το quick reply! και σου ξαναθυμίζω ότι απαγορεύεται η άμεση διαφήμιση!
Link to comment
Share on other sites

Παρ ολ που ειμαι δεκα χρονια στη δουλεια πολη σπανια εχω βαλει αριστον και δεν εχω συναντιση ποτε μου αντιπροσοπια της αριστον θα σου προτεινα να αγορασεις toyotomi ειναι πολη καλο μηχανημα ειναι αντιγραφο της chofu ειναι ιαπωνεζικα και παρα πολη καλα,,,,, και το toshiba που αναφερεις ειναι καλο.... κυριος για μακροστενους χωρους εχει πολη δυνατο εληκα και στελνει τον αερα πολη μακρια.... τελος παντων ρωτα οτι θες για καποιε σιγκικριμενες μαρκες και θα χαρω να σε βοηθησω

 

Απαντάς στο μέλος Thanar σε περσινο πόστ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2844946#post2844946 ) ....:lol:

Κρίμα την διαφήμιση...:X (και θάβεις την Αριστον για δικούς σου λόγους ....) Μαθε λοιπόν :

 

Αριστον αντιπροσωπεία http://www.aristonheating.gr (δεν βγάζει πλεον κλιμαστικά) τηλ. 0801 11 690 690

Tα υπόλοιπα οικιακά από τη Ιndesit όπου ανήκει η φίρμα (μπορεί ξεκάρφωτα να βγάζει φασόν, απλά για να έχει στην γκάμα της)

Indesit Company Hellas Consumer service Tηλ. 801 11 141414 και 210.4838898

 

Αν τα Τοyotomi είναι αντίγραφα της chofu ,θα έπρεπε να έχουν παρόμοιες επιδόσεις,ποιότητα και service,αλλά δεν ισχύει αυτό ....

 

θα ηθελα να σε ενημεροσω πως ειμαι εδω και 10 χρονια ψυκτικος και ο τροπος που εδωσα για να μπορεσει να υπολογηση τα τετραγωνικα μετρα ειναι σωστος ειναι τροπως υπολογισμου σε ενα κανονικο σπιτη ειμαι υπευθηνος του τεχνικου τμηματος της daikin. οσο αφορα για αυτο που ειπες για τα inverter θα σου πω πως δεν δουλεβει το inverter στην ψυξη σε ολες της μαρκες επισεις τα μηχανηματα που δεν ειναι inverter με R410 δουλεβουνε μεχρι και +41 βαθμους χωρις κανενα προβλημα και απωλειες... συγνομη για τα ορθογραφικα λαθη..

 

Eνας λόγος παραπάνω λοιπόν ,να υποστηρίζεις πάλι αυτά που θέλουν οι εταιρίες ,να πουλάνε μηχανήματα ...όταν είναι γνωστό ότι όλα τα προιόντα στην γκάμα ενός κατασκευστή δεν είναι το ίδιο καλά τόσο σε επιδόσεις ,σε ποιότητα κλπ....ενώ κατά πόσο συνεργάζεσαι με την εταιρία που λές ,ενώ στη σελίδα σου διαφημίζεις άλλη....είναι ενα ερώτημα :cry:

 

και για να σε ενημεροσω παραπανω υπαρχουνε εταιριες οπως ασ πουμε ι daikin οπου η τεχνολογια inverter εχει προοριση ακομα και στους εληκες διλαδη οι εληκες αυξομιονουνε τη ταχητητα τους για καλητερη αποδοση και οικονομια αυτο ομως το εχει κανει μονο η daikin.. υπαρχει επησεις η εταιρια της chofu οπου τα κλιματιστικα τους δουλεβουνε μεχρι και - 40 βαθμους... καταλαβες μην γενικεβουμε τα θεματα καποιες εταιριες εχουνε πολη προχορημενη τχνολογια δεν συμενη πως της ακολουθουνε και οι αλλες....

 

Τα στοιχεία που δίνουν οι κατασκευαστές είναι με βάση τις μετρήσεις τους..

Οταν θέλουμε να δούμε τι ταιριαζει για τον χώρο μας,κάνουμε έρευνα αγοράς,διαβαζουμε στο Ιντερνετ και ρωτάμε και πολλούς "ειδικούς"..

Τα περι ελίκων του inverter της Daikin κλπ μάλλον δεν διαβαζεις καλά τα φυλλάδια των εταιριών.....όταν όλοι τα ίδια λένε,ετσι λειτουργούν τα Inverter σαν τεχνολογία.

 

....ναι ειναι δυνατον να μην δουλεβει το inverter στην ψυξη οταν ξεκινισε αυτη η τεχνολογια αρχικα δουλεβε μονο στην θερμανση ο λογος ηταν η καλυτερη αποδοση στην θερμανση μετα αργοτερα για λογους οικονομιας το κανανε και στην ψυξη πολλες εταιριες ομως ακομα δεν το εφαρμοζουνε στην ψυξη.

 

Εσύ εγραψες εξαρχής ότι τα Inverter λειτουργούν σε "ακραίες" θερμοκρασίες, (κάτι γνωστό και διαφημιζόμενο αρκετά),αλλά φυσικά όχι αντίστροφα μόνο όπως βολευει η κουβέντα.....Τώρα ποιες γνωστές εταιρίες εχουν Inverter μόνο στην θέρμανση και όχι στην ψύξη μάλλον είσαι μια δεκαετία πίσω ή αναφέρεσε σε μοντέλα για ειδικές αγορές χωρών ανά το κόσμο...

 

 

λοιπον μην δινεις πληροφοριες σε θεματα που δεν γνοριζεις........................................................................................................................................ τα kelvineitor ειναι μηχανηματα αμερικανικα οκκκκ και απλως κατασκεωαζονται στην κινα οπως ολες οι περισοτερες επονιμες μαρκες εχουνε μεγαλη ιστορια γενικος στα ψθγεια και στα κλιματιστικα... και ειναι αρκετα καλα για την τιμη που προσφεροναται...

 

Οπου βρείς κλιματιστικά Αμερικανικών συμφερόντων μας λές... :lol:

http://www.kelvinator.com/products.asp

http://en.wikipedia.org/wiki/Kelvinator

 

Οπως έγραψα κλιματιστικά Kelvinator κυκλοφορούν μέσω Αυστραλίας http://www.kelvinator.com.au/

Η εταιρία αυτή δεν είναι θυγατρική ,ανήκει στον Σουηδικό όμιλο Electrolux που βγάζει γενικά ηλεκτρικές συσκευές http://en.wikipedia.org/wiki/Electrolux

 

Οι επώνυμες φίρμες, τα φθηνιαρικά κλιματιστικά τους,τα βγάζουν στην Κίνα είτε για να πουλάνε πλέον φθηνότερα προιόντα που θεωρούν ξεπερασμένα τεχνολογικά,είτε απευθύνονται για αγορές τριτοκοσμικές κλπ (Αν την Ελλάδα κάποιοι επιτήδιοι την κατατάσουν εκεί, και εισάγουν από εκεί για να κερδίζουν κοστολογικές διαφορές....απλά δεν ψωνίζουμε να βάλουν μυαλό.:!: )

 

Yπάρχουν βεβαια και εταιρίες που τα περισσότερα προιόντα τους τα φτιάχνουν αποκλειστικά Κίνα (πχ η Ιαπωνική Sanyo και οι Gree,Midea,Ηaier που είναι αμιγώς Κινέζικες) αλλά αυτές είναι εξαίρεση, και πάντα υπάρχουν και καλά και άσχημα προιόντα στην γκάμα κάποιου κατασκευαστή.

 

Ευτυχώς όμως οι γνωστές φίρμες κλιματισμού στην Ελληνική αγορά, κρατάνε ακόμα τις προδιαγραφές εισαγωγών τους σχετικά καλα ,παρά την οικονομική κρίση.

 

Σε ολες τις υπόλοιπες εταιρίες που έχουν προιόντα κλιματισμού για να συμπληρώνουν την συνολική γκάμα των προιόντων τους ,είναι αυτονόητο οτι δεν πρέπει να έχουμε ιδιαίτερες απαιτήσεις, ειδικά όταν πουλούνται και αρκετά φθηνά για αυτό το λόγο.(Το ίδιο ισχύει εν μέρη και για τις δευτεροκλασάτες γνωστές φίρμες στον κλιματισμό,διεκδικούν μερίδιο και απευθύνονται σε ορισμένο καταναλωτικό κοινό )

 

 

ολες οι αντιπροσοπιες αχοθνε κλιση της πανασονικ... .

 

Μπορεί να σ'ενοχλεί η εμπορική πολιτική που ακολουθεί κάθε ανταγωνιστική εταιρία σε αυτά που εμπορεύεσαι,αλλά η αλήθεια είναι μια, όταν μιλάμε για έναν μεγάλο του χώρου ....

 

Μήπως λοιπόν θέλει να ξεκαθαρίσει την σκαρταδούρα από ψευτοτεχνικούς και να προσφέρει υψηλές υπηρεσίες (όπως έκανε και η Mitsubishi πριν 3 έτη) ώστε να μείνουν ορισμένοι και καλοί μόνο ; :p Περισσότερα : http://www.climasolutions.gr/220/2658.aspx

http://www.climasolutions.gr/220/2759.aspx

 

μπορεις να παρεις ενα chofu sereno καταπλικτικο μηχανημα αποκλιστικα μονο ιαπονεζικο η μπορεις να παρεις ενα daikin πολη καλα μηχανηματα... .

 

Μήπως επειδή τα Chofu είναι φασόν της Daikin στα περισσότερα κλιματιστικά της ; :lol:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...

 

εδω κ κατι μερες ψαχνω για κλιματιστικα κ εχω καταληξει να παω για μιτσουμπισι.βεβαια δε βρηκα επισημη αντιπροσωπεια αλλα μονο εισαγωγγεις-μαλλον λογω μεγεθους της ελληνικης αγορας-οποτε διαβαζοντας εδω κ ρωτωντας καποιους φιλους εχω καταληξει σε καποια μοντελα...(θελω ενα 9αρι κ ενα 12αρι για εμενα κ αλλα τοσα-ιδια για φιλο)

σιγουρα δεν ειναι τα πιο φτηνα αλλα προτιμω να αγορασω κατι καλο-αν το αντεξω συνολικα...:O

βεβαια δεν ειμαι υπερ της χρησης τους αλλα ειναι απαραιτητα πλεον οποτε παιρνω σειρα.εχω αρκετες αποριες οποτε οποιος εχει ορεξη κ ξερει απανταει...ευχαριστω

 

Ο όμιλος που εισάγει τα κλιματιστικά Mitsubishi είναι από τους παλαιότερους εισαγωγείς γενικά προιόντων Mitsubishi στην Ελλάδα,σχεδόν αποκλειστικά.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα υποστήριξης,ούτε μέσω του δικτυου της,αλλά όπως είπες κοστίζουν....(είναι η μοναδική εταιρία που παραπάνω από 10% δεν κάνει έκπτωση σε κανέναν...) Ομως έχει και κορυφαία μηχανήματα πάνω από τον μέσο όρο και σε κατάταξη,και είναι στην πρώτη 5αδα σταθερά διεθνώς σε πωλήσεις....και από αντοχή την παρομοιάζουν με Mercedes. Προυπόθεση να τηρείς τις οδηγίες χρήσης και service.

 

-κατ αρχην αξιζει να το παραγγειλεις μεσω ιντερνετ; το λεω για να μη χρεωθω χωρις να υπαρχουν πραγματικα-δε βγαινει καποιος στο τηλεφωνο μετα κλπ

-στα 9αρια λοιπον σκεφτομαι για το SRK-28HG-S.δεν ειναι ινβερτερ αλλα δεν σκοπευω να το χρησιμοποιω αρκετα οποτε δε με ενδιαφερει τοσο η καταναλωση

-στα 12αρια για το Mitsubishi SRK-35ZJP-S το οποιο ειναι ινβερτερ κ θα μπει στο σαλονι κ θα χρησιμοποιειται περισσοτερο

 

Το ιντερνετ το ξεχνάς για αγορές κλιματιστικού γιατί πρέπει να δείς τόσο το εσωτερικό κουτί,όσο και το εξωτερικο αν ταιραζουν και στον χώρο σου...

Το SRK-35ZJP-S είναι πολυ καινούριο μοντέλο:) (κοίταξε αν τα φίλτρα θελουν αντικατάσταση κάθε 2 έτη όπως άρχισε να εφαρμόζει η εταιρία τελευταία,γιατί κοστίζουν)

 

 

επομενες ερωτησεις:

1-σε καποια καταστηματα κ στο ιντερνετ βρηκα κ μοντελα με κωδικο που αρχιζει με msz ή msh.ξερει καποιος σε τι διαφερουν διοτι καποια γενικα χαρακτηριστικα ειναι ιδια(μηπως εχουν ιονιστη κλπ)

2-σε θεμα εγκαταστασης αξιζει να ψαχθω ξεχωριστα ωστε να βρω καποιον 'καλο';ζηταω καποιο χαρτι για σωστη εγκατασταση;

-σε θεμα χρηματων υπαρχει καταστημα με δωρεαν τοποθετηση ή οπου μπορω να 'παζαρεψω' τιμες για μετρητοις-τοποθετηση κλπ;

3-επειδη με ενδιαφερει η ψυξη να κοιταξω κυριως για το eer(Energy efficiency ratio);

 

ευχαριστω κ καλη δροσια να χουμε ;)

 

-Συνήθως είναι έκδοση Μιtsubishi electric όχι Heavy Ιndustries (τα οποία είναι λιγότερο κομψα,αλλα πιό αντοχής σε ζόρισμα και καλυτερη ποιοτητα και ροή αέρα)-Περισσότερα πρέπει να αναφέρεις συγκεκριμένα (γιατί μπορεί να είναι κάτι σε παλιό μοντέλο)

-Θα κοιτάξεις σε καταστήματα Μitsubishi κλιματισμός.Αυτα παρέχουν και γραπτη εγγύηση για όλα,και θα έχεις συνέχεια .....ενώ στα απλά καταστήματα η απλη απόδειξη είναι εγγύηση,και πάς μετα στο κεντρικό service.Δυστυχώς έτσι δουλεύουν μερικές εταιρίες.Τώρα αν βρείς κάποιον που δουλεύει σε Mitsubishi μόνο,και μπορεί να τοn έχεις διαθεσιμο όποτε χρειαστεί με καλύτερες χρεώσεις...κανε ερευνα αγορας

-Δεν χρειάζεται κατά την γνώμη μου ,γιατί καθε εταιρία έχει δικό της τρόπο μέτρισης (που συνηθως δεν αναφέρει) .Στις κορυφαίες εταιρίες κλιματισμού πάνω κάτω τα ίδια είναι σε πραγματικά στοιχεία λόγω ανταγωνισμού.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...