Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα αξιόπιστο 12αρι γύρω στα 700ευρώ; Πρόκεται για μαγαζί 25τμ με παλιά κουφώματα.

 

Όλα τα επώνυμα αξιόπιστα είναι...απλώς ψάξε να βρείς την καλύτερη προσφορά και όχι μόνο στα ηλεκτρομάγαζα;)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα αξιόπιστο 12αρι γύρω στα 700ευρώ; Πρόκεται για μαγαζί 25τμ με παλιά κουφώματα.

 

Λόγω των παλιών κουφωμάτων ,αν (λογικά) το βλέπει και ο ήλιος το καλοκαίρι και υποθέτω ότι θα έχεις τζαμαρία και πολλά "ανοιγε κλείσε" της πόρτας από κόσμο δηλ. απώλειες,καλύτερα (ή με λίγα παραπάνω χρήματα), σε οικονομικό μεγαλύτερο σε ψύξη, και το ρυθμίζεις λιγότερο σε ισχύ αν ενοχλεί

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?35259

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37855

 

Aν κρίνεις ότι 12αρι σε καλύπτει σε ψύξη, τα παρακάτω έχουν καλύτερες επιδόσεις σε θέρμανση από άλλα, στα χρήματα που διαθέτεις ή κάτι ενδιαμεσο:

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38423

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?35258

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38215

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37767

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?37854

 

ΕDIT : Τα παραπάνω εννοείται θα ψάξεις για την καλύτερη τιμή, και όπου βρείς να εγγυούνται την σωστή εγκατάσταση (και μελλοντική συντήριση)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ουασιαστικά είναι γραφείο οπότε ελάχιστες φορές θα ανοιγοκλείνει η πόρτα μέσα στη μέρα. Μου κάνει εντύπωση πόσο χαμηλή τιμή έχουν τα haier, είναι εξίσου αξιόλογα με τα υπόλοιπα που προτείνεις;
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι κάτι σχετικό,είναι τι μπορεί και τι θέλει να πετύχει ο εισαγωγέας στην αγορά, και πόσο θέλουν να πουλάνε τα καταστήματα για δικούς τους λόγους.

 

H Haier είναι ενας από τους 3 μεγαλύτερους κατασκευαστές της Κίνας (και φασόν εξαγωγέας).Στα κλιματιστικά συνεργάζεται κυρίως με Panasonic (λογικά με βελτίωση παλαιότερης τεχνολογίας της που αγοράζει).

 

Θεωρείται η ποιοτικότερη (στην Κίνα) καθώς είναι ο μεγαλύτερος κατασκευστής γενικά ηλεκτρικών οικιακών συσκευών στην χώρα ,και έχει μεγάλη γκάμα προιόντων.(από τηλεοράσεις μέχρι σκούπες).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι προσφορές πλέον είναι σταθερά -20% από τις τιμές του καλοκαιριού, σε πολλές φίρμες και τρέχοντα μοντέλα καταλόγου, λόγω οικονομικής κρίσης.

 

Θα είχε ενδιαφέρον μια αναφορά σε προσφορές αξιόλογων κλιματιστικών κατά κατηγορία BTU, μιας και γνωρίζεις τις διακυμάνσεις τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να ξέρω κάθε κατάστημα τι και πόσο θέλει να πουλήσει κάθε φορά ,αφού συνεχώς όλα αλλάζουν ,αλλά και τι συμφωνίες έχουν γίνει ή γίνονται με με τους εισαγωγείς ;:cry:

 

Από την άλλη προτάσεις σε προσφορές και καταστήματα, είναι διαφήμιση και απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής του forum.:X

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά τα παραπάνω ,θα κρίνεις αν συμφέρει ή όχι η διαφορά τιμής. Από εκεί και πέρα περί οικονομικών και γούστου καθενός.....:)

 

Πάντως οι προσφορές πλέον είναι σταθερά -20% από τις τιμές του καλοκαιριού, σε πολλές φίρμες και τρέχοντα μοντέλα καταλόγου, λόγω οικονομικής κρίσης.

Τελικα θα παραγγειλω το hkew στα 880 αντι το jkew στα 1080.

Παντως σε μια συζητηση που ειχα με ανθρωπο σχετικο,μου ειπε πως ειναι τα ιδια μοντελα με τη διαφορα οτι στο jkew η εσωτερικη μοναδα ειναι πιο στρογγυλεμενη και ειναι γκρι και ειναι Α/Α ενεργειακη κλαση,ενω απο την αλλη το HKEW ειναι λευκο και ειναι Α/Β ενεργειακη κλαση

Link to comment
Share on other sites

Ηδη δεν εχω αναφέρει σε προηγούμενα, ότι το HKEW "έχει ελαφρά κατώτερες επιδόσεις" και άλλο σχεδιασμό ; :cry: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους αν και παλιό μέλος γράφω πρώτη φορά και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γιατί έχω μάθει πολλά μέσα από εδώ.

Έχω ένα εξοχικό έξω από την Αθήνα όπου πηγαίνω τα σαββατοκύριακα και τώρα το χειμώνα έχει πολύ κρύο λόγο υψόμετρου 450μ, θέλω να ζεσταίνω καλά ένα υπνοδωμάτιο 12 τμ. ένα χολ και ένα μπάνιο άλλα 7 τμ.

Το κλιματιστικό θα το βάλω απέναντι από την πόρτα του υπνοδωματίου.

Δεν έχει μόνωση και η μπαλκονόπορτα είναι ξύλινη. Τι μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους αν και παλιό μέλος γράφω πρώτη φορά και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γιατί έχω μάθει πολλά μέσα από εδώ.

Έχω ένα εξοχικό έξω από την Αθήνα όπου πηγαίνω τα σαββατοκύριακα και τώρα το χειμώνα έχει πολύ κρύο λόγο υψόμετρου 450μ, θέλω να ζεσταίνω καλά ένα υπνοδωμάτιο 12 τμ. ένα χολ και ένα μπάνιο άλλα 7 τμ.

Το κλιματιστικό θα το βάλω απέναντι από την πόρτα του υπνοδωματίου.

Δεν έχει μόνωση και η μπαλκονόπορτα είναι ξύλινη. Τι μου προτείνεται?

 

Αφού αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η θέρμανση και σε εκείνο το μέρος όπως λες θα πέφτει η θερμοκρασία προτείνω Daikin 12αρι γιατί βγάζει αρκετά btu στη θέρμανση και αποδίδει αρκετά καλά ακόμα και αν οι βαθμοί πέσουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι και το mitsu αλλα αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω θα σου πρότεινα αυτό http://www.skroutz.gr/s/79776/Daikin-FTXS42G-RXS42G.html
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους αν και παλιό μέλος γράφω πρώτη φορά και θα ήθελα να σας ευχαριστήσω γιατί έχω μάθει πολλά μέσα από εδώ.

Έχω ένα εξοχικό έξω από την Αθήνα όπου πηγαίνω τα σαββατοκύριακα και τώρα το χειμώνα έχει πολύ κρύο λόγο υψόμετρου 450μ, θέλω να ζεσταίνω καλά ένα υπνοδωμάτιο 12 τμ. ένα χολ και ένα μπάνιο άλλα 7 τμ.

Το κλιματιστικό θα το βάλω απέναντι από την πόρτα του υπνοδωματίου.

Δεν έχει μόνωση και η μπαλκονόπορτα είναι ξύλινη. Τι μου προτείνεται?

 

Οι συνθήκες που περιγράφεις είναι "ακραίες" για απλή οικιακή χρήση,οπότε πρέπει ν'αανέβεις αναγκαστικά κατηγορία ποιοτητας/τιμής

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?38076

 

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?36466

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω την γνώμη σας για ένα κλιματιστικό που θα τοποθετηθεί στην κουζίνα-καθιστικό (περίπου 17τμ) των γονιών μου. Είναι μεγάλοι άνθρωποι και σε αυτό τον χώρο περνούν το μεγαλύτερο μέρος της μέρας. Έχουν αγοράσει 2 φορές στο παρελθόν Panasonic και έμειναν ευχαριστημένοι συνεπώς θα κινηθούμε σε μοντέλο αυτής της εταιρείας.

 

Τι λέτε για τα παρακάτω;

Panasonic CS/CU-PW9GKE

Panasonic CS/CU-UE9JKE

Panasonic CS/CU-RE9JKE

Panasonic CS/CU-TE9HKE

 

Πέραν της εξοικονόμησης ενέργειας αξίζουν τα inverter τα παραπάνω λεφτά ως μηχανήματα; Δεν μας ενδιαφέρει το design, ιονιστές κλπ απλά ένα καλό αξιόπιστο μηχάνημα.

 

Επίσης επειδή κάθε φορά που αγοράζουμε φίλτρα για τα παλιά μηχανήματα από εξουσιοδοτημένο κατάστημα έχω την αίσθηση ότι τα πληρώνουμε ακριβά μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιο ελληνικό/ξένο e-shop να τα αγοράζω από εκεί;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή κάθε φορά που αγοράζουμε φίλτρα για τα παλιά μηχανήματα από εξουσιοδοτημένο κατάστημα έχω την αίσθηση ότι τα πληρώνουμε ακριβά μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιο ελληνικό/ξένο e-shop να τα αγοράζω από εκεί;

Ευχαριστώ πολύ

 

Γιατί αγοράζεις φίλτρα αφου δεν σε ενδιαφέρει ο ιονιστής??

Μόνο αυτά θέλουν αλλαγή. Όταν χαλάσουν απλά δεν τα βάζεις. Τα κανονικά φίλτρα του μηχανήματος απλά να πλένεις και τα ξαναβάζεις όσες φορές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αγοράζεις φίλτρα αφου δεν σε ενδιαφέρει ο ιονιστής??

Μόνο αυτά θέλουν αλλαγή. Όταν χαλάσουν απλά δεν τα βάζεις. Τα κανονικά φίλτρα του μηχανήματος απλά να πλένεις και τα ξαναβάζεις όσες φορές θέλεις.

Η εσωτερική μονάδα έχει μία πλαστική σίτα η οποία βγαίνει και πλένεται και ένα φίλτρο μόνο στην είσοδο του αέρα το οποίο με τον καιρό μαυρίζει και το manual

συνιστά αλλαγή. Το μόνο σχετικό που βρήκα στο internet είναι αυτό εδώ το οποίο μοιάζει εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω αν είναι μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί σε κάθε μηχάνημα οι διαστάσεις των φίλτρων είναι διαφορετικές.

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μονάδα έχει μία πλαστική σίτα η οποία βγαίνει και πλένεται και ένα φίλτρο μόνο στην είσοδο του αέρα το οποίο με τον καιρό μαυρίζει και το manual

συνιστά αλλαγή. Το μόνο σχετικό που βρήκα στο internet είναι αυτό εδώ το οποίο μοιάζει εμφανισιακά αλλά δεν ξέρω αν είναι μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί σε κάθε μηχάνημα οι διαστάσεις των φίλτρων είναι διαφορετικές.

Το μηχάνημα δουλεύει και χωρίς αυτό το φίλτρο που αναφέρεις, αν δεν καπνίζεις στον χώρο και τον διατηρείς καθαρό μπορείς να μην το βάλεις και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα δουλεύει και χωρίς αυτό το φίλτρο που αναφέρεις, αν δεν καπνίζεις στον χώρο και τον διατηρείς καθαρό μπορείς να μην το βάλεις και καθόλου.

 

Είμαι σε διασταύρωση οπότε "καπνίζω" παθητικά. Εφόσον μαυρίζει κάτι κατακρατεί από τα σωματίδια που κυκλοφορούν στον αέρα. Οπότε αν κανείς ξέρει κάποιο καλό μαγαζί για φίλτρα ας πει. Μου κάνει εντύπωση πως ενώ στο internet βρίσκεις σχεδόν τα πάντα τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά δεν τα βρίσκω. Ίσως ψάχνω με λάθος τρόπο ή είναι πολιτική των εταιρειών να τα διανέμουν μόνο στους αποκλειστικούς συνεργάτες τους.

Περιμένω και γνώμες για το νέο μηχάνημα που ζήτησα παραπάνω

 

Edited by alpha34
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θέλω την γνώμη σας για ένα κλιματιστικό που θα τοποθετηθεί στην κουζίνα-καθιστικό (περίπου 17τμ) των γονιών μου. Είναι μεγάλοι άνθρωποι και σε αυτό τον χώρο περνούν το μεγαλύτερο μέρος της μέρας. Έχουν αγοράσει 2 φορές στο παρελθόν Panasonic και έμειναν ευχαριστημένοι συνεπώς θα κινηθούμε σε μοντέλο αυτής της εταιρείας.

 

Τι λέτε για τα παρακάτω;

Panasonic CS/CU-PW9GKE

Panasonic CS/CU-UE9JKE

Panasonic CS/CU-RE9JKE

Panasonic CS/CU-TE9HKE

 

To CS-CU-TE9HKE είναι από τα καλύτερα κλματιστικά της αγοράς και με ότι αναφέρεις σαν επιλογή δεν γίνεται σύγκριση:)

 

 

Πέραν της εξοικονόμησης ενέργειας αξίζουν τα inverter τα παραπάνω λεφτά ως μηχανήματα; Δεν μας ενδιαφέρει το design, ιονιστές κλπ απλά ένα καλό αξιόπιστο μηχάνημα.

 

Εχει αναφερθεί εκτενώς σε προηγούμενα γιατί τα ιnverter είναι μονόδρομος πλέον:)

 

 

Επίσης επειδή κάθε φορά που αγοράζουμε φίλτρα για τα παλιά μηχανήματα από εξουσιοδοτημένο κατάστημα έχω την αίσθηση ότι τα πληρώνουμε ακριβά μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποιο ελληνικό/ξένο e-shop να τα αγοράζω από εκεί; Ευχαριστώ πολύ

 

Μπορεις να κοιτάξεις σε άλλα εξουσιοδοτημένα ή να κοιτάξεις σε συμβατές επιλογές σε καταστήματα που πουλάνε γενικά ανταλακτικά ηλεκτρικών συσκευών.

 

Δεν καταλαβαινω όμως γιατί θεωρείς ότι χρειάζονται αλλαγή συχνά,καθώς για τα παλαιότερα Panasonic αυτό που δίνει ο κατασκευαστής είναι 3 έτη,ενώ σε νεώτερα 10 έτη.:cry: Μήπως θέλουν καθάρισμα ή συντήριση τα μηχανήματα σου (ή αν γίνεται κάτι δεν σου κάνουν σωστά ;)

 

 

Γιατί αγοράζεις φίλτρα αφου δεν σε ενδιαφέρει ο ιονιστής??

Μόνο αυτά θέλουν αλλαγή. Όταν χαλάσουν απλά δεν τα βάζεις. Τα κανονικά φίλτρα του μηχανήματος απλά να πλένεις και τα ξαναβάζεις όσες φορές θέλεις.

 

Μόνο τα ειδικά φίλτρα είναι για τον ιονιστή ,αλλά αυτό είναι σχετικό καθώς δεν έχουν ίδιο καθαρισμό αέρα όλα τα κλιματιστικά ,όποτε τότε η αποτελεσματικότητα τους είναι σχετική .

 

Τα απλά φίλτρα είναι μόνο για το καθαρισμό αέρα γενικά και την προφύλαξη το εσωτερικού του μηχανήματος από μικρόβια , κυρίως από την μούχλα .Αν δεν το τηρείς αυτό,σύντομα (και αναλογα την ποιότητα του ) το μηχάνημα θα πάρει και θα βγάζει μυρωδιές και θα θέλει επαγγελματικό καθαρισμό με λύσιμο του μηχανήματος και με σημαντικό κόστος.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

@Starenios

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση.

 

To CS-CU-TE9HKE είναι από τα καλύτερα κλματιστικά της αγοράς και με ότι αναφέρεις σαν επιλογή δεν γίνεται σύγκριση:)

 

Βλέπω από την σελίδα του κατασκευαστή ότι το Panasonic CS/CU-TE9HKE είναι μια κατηγορία επάνω. Αναρωτιέμαι όμως επειδή διαβάζω για slim design και αντιαλλεργικά φίλτρα μήπως τελικά πληρώνω αυτά και όχι καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Η διαφορά με το Panasonic CS/CU-UE9JKE που είναι και αυτό inverter είναι στα περισσότερα καταστήματα γύρω στο +50%. Αν μου λέτε ότι είναι και πιο καλό σαν ποιότητα κατασκευής να δώσω τα παραπάνω χρήματα.

 

Δεν καταλαβαινω όμως γιατί θεωρείς ότι χρειάζονται αλλαγή συχνά,καθώς για τα παλαιότερα Panasonic αυτό που δίνει ο κατασκευαστής είναι 3 έτη,ενώ σε νεώτερα 10 έτη.:cry: Μήπως θέλουν καθάρισμα ή συντήριση τα μηχανήματα σου (ή αν γίνεται κάτι δεν σου κάνουν σωστά ;)

 

Στα παλιά μου μηχανήματα υπάρχουν κάποια φίλτρα σαν αυτό εδώ:

http://www.eaparts.gr/images/temp/01.70.10.05a.jpg

Αν θυμάμαι καλά στο manual (γιατί δεν το βρίσκω) έλεγε για αλλαγή κάθε 6 μήνες. Στην πράξη και καθώς δεν καπνίζουμε τα αλλάζαμε κάθε 1-2 χρόνια όταν άλλαζε και το χρώμα τους από λευκό σε σκούρο γκρι (είχε στο πλαίσιο και ένα χρωματικό κώδικα που δήλωνε αλλαγή). Στο internet όπως προείπα το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αυτό εδώ που δεν ταιριάζει στις διαστάσεις όλων των μηχανημάτων μου. Ψάχνω να βρω κάτι τέτοιο έστω από το εξωτερικό σε καλή τιμή ώστε να το αλλάζω τακτικά. Επίσης να κάποιος ξέρει τι υλικό είναι αυτό μήπως θα μπορούσα να το αγοράσω με το μέτρο και να κόβω και να βάζω στο κάθε μηχάνημα;

 

Τα απλά φίλτρα είναι μόνο για το καθαρισμό αέρα γενικά και την προφύλαξη το εσωτερικού του μηχανήματος από μικρόβια , κυρίως από την μούχλα .Αν δεν το τηρείς αυτό,σύντομα (και αναλογα την ποιότητα του ) το μηχάνημα θα πάρει και θα βγάζει μυρωδιές και θα θέλει επαγγελματικό καθαρισμό με λύσιμο του μηχανήματος και με σημαντικό κόστος.

Έχεις δίκιο. Τελευταία τα παραμελήσαμε λιγάκι κι άρχισαν οι μυρωδιές και όντως θα χρειαστούν το λουσιματάκι τους. Θα ζητήσω να μου το κάνουν με την εγκατάσταση του νέου μηχανήματος σε όλα αλλά φοβάμαι ότι θα πληρώσω ένα βδομαδιάτικο για λίγες ώρες δουλειάς και τελικά δεν θα καθαρίσουν σχολαστικά όπως πρέπει. Αξίζει να το κάνει κανείς μόνος του όπως δείχνει εδώ; Κάποιο καλό χημικό;

Edited by alpha34
Link to comment
Share on other sites

 

Βλέπω από την σελίδα του κατασκευαστή ότι το Panasonic CS/CU-TE9HKE είναι μια κατηγορία επάνω. Αναρωτιέμαι όμως επειδή διαβάζω για slim design και αντιαλλεργικά φίλτρα μήπως τελικά πληρώνω αυτά και όχι μια καλύτερη ποιότητα κατασκευής. Η διαφορά με το Panasonic CS/CU-UE9JKE που είναι και αυτό inverter είναι στα περισσότερα καταστήματα γύρω στο +50%. Αν μου λέτε ότι είναι και πιο καλό σαν ποιότητα κατασκευής να δώσω τα παραπάνω χρήματα.

 

Μπορείς να πας σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα να τα δεις από κοντά αν έχεις αμφιβολίες.Η διαφορά τιμής είναι συνάρτιση πολλών παραγόντων.Από τα εσωτερικά μέρη και επιδόσεις (που όμως δύσκολα μπορεί κάποιος μη σχετικός να κρίνει),τον σχεδιασμό,την εμφάνιση σαν αίσθηση που δίνει, και την χώρα προέλευσης.

 

Το TE9HKE είναι Μαλαισίας,με απλό φίλτρο και άλλο για τον ιονιστή και με 10ετή ισχύ , ενώ τα υπόλοιπα Κινέζικα με απλό φίτρο (το RE δίνει 10 ετή εγγύηση στο απλο φίλτρο του).Απο εκεί και πέρα η κρίση είναι ατομική και παιζουν ρόλο και επιμέρους κριτήρια πχ αν ταιρίαζουν στον χώρο μας .

Το TE9HKE υπάρχει και σαν TE9DKE και είναι Ιαπωνίας ακριβότερο.....

 

 

Στα παλιά μου μηχανήματα υπάρχουν κάποια φίλτρα σαν αυτό εδώ:http://www.eaparts.gr/images/temp/01.70.10.05a.jpg

...Ψάχνω αν μπορώ να βρω κάτι τέτοιο έστω και από το εξωτερικό σε καλή τιμή ώστε να το αλλάζω τακτικά.

 

Συνήθες απλό φίλτρο μηχανημάτων 10+ετίας.Υπάρχουν πολλά συμβατά και φθηνά στις αλυσίδες ηλεκτρικών ή ανταλλακτικών κόστος ~10 ευρώ.Αν δεν ταιριαζουν το κόβεις ελαφρά.Προυπόθεση να μην έχουν χημικά εμποτισμένα και να έχουν ισχύ για 1-3 έτη.

 

Έχεις δίκιο. Τελευταία τα παραμελήσαμε λιγάκι κι άρχισαν οι μυρωδιές και όντως θα χρειαστούν το λουσιματάκι τους. Θα ζητήσω να μου το κάνουν με την εγκατάσταση του νέου μηχανήματος σε όλα αλλά φοβάμαι ότι θα πληρώσω ένα βδομαδιάτικο για λίγες ώρες δουλειάς και τελικά δεν θα καθαρίσουν σχολαστικά όπως πρέπει. Αξίζει να το κάνει κανείς μόνος του όπως δείχνει εδώ; Κάποιο καλό χημικό;

 

Η συντήριση ενός κλιματιστικού πρέπει να γίνεται κάθε 2 έτη ή ότι αναφέρεται στις οδηγίες όπως κάθε μηχάνημα,μόνο που αυτό αφορά και την υγεία μας

 

Η συντήριση όπως καταλαβαίνεις πρέπει να γίνεται από τεχνικό που είναι εξιδικευμένος στην φίρμα των κλιματιστικών που έχουμε.Στό όποιο κόστος υπάρχει και η εγγύηση. Από εκεί και πέρα αν θέλουμε να κάνουμε κάτι μόνοι μας ,το παραπάνω άρθρο είναι κατατοπιστικό και που θα βρούμε τι χρειαζόμαστε,αλλά υπάρχει το ρίσκο να κάνουμε κάτι που δεν πρέπει, καθώς κάθε συσκευή έχει και ιδιαιτερότητες στην κατασκευή,οπότε τυχόν ζημιά θα μας κοστίσει παραπάνω συνολικά.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα ειδικά φίλτρα είναι για τον ιονιστή ,αλλά αυτό είναι σχετικό καθώς δεν έχουν ίδιο καθαρισμό αέρα όλα τα κλιματιστικά ,όποτε τότε η αποτελεσματικότητα τους είναι σχετική .

 

Τα απλά φίλτρα είναι μόνο για το καθαρισμό αέρα γενικά και την προφύλαξη το εσωτερικού του μηχανήματος από μικρόβια , κυρίως από την μούχλα .Αν δεν το τηρείς αυτό,σύντομα (και αναλογα την ποιότητα του ) το μηχάνημα θα πάρει και θα βγάζει μυρωδιές και θα θέλει επαγγελματικό καθαρισμό με λύσιμο του μηχανήματος και με σημαντικό κόστος.

 

Η αποτελεσματικότητα κάθε μηχανήματος στην ποιότητα του αέρα είναι σχετική. Γεγονός είναι ότι αν δεν βάλουμε τα εξτρα φίλτρα το μηχάνημα δεν πρόκειται να πάθει απολύτως ΤΠΤ!

Το μόνο που χρειάζεται είναι συστηματικό καθάρισμα στα απλά φίλτρα και 1 φορά το χρόνο συντήρηση απο κάποιον που ξέρει και δεν πρόκειται να μυρίσει ΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...