Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ήθελα και εγώ αντίστοιχο PM. Εφόσον υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι στην περιοχή :)

 

Για τις δωρεάν εγκαταστάσεις που κάνουν δώρο αυτή την περίοδο οι "μεγάλες" αλυσίδες, ποια η γνώμη σας;

 

Ανάμεσα σε

 

12000 BTU

https://www.skroutz.gr/s/3291189/Fujitsu-ASYG12LMC.html

https://www.skroutz.gr/s/6514254/Inventor-Vision-V4MVI-12WFR-V4MVO-12.html

 

24000 BTU

https://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LFC.html

https://www.skroutz.gr/s/6518816/Inventor-Vision-V4MVI-24WFR-V4MVO-24.html

 

τι προτείνεται;;;

 

Στην πρώτη περίπτωση : Απο άποψη οικονομίας στην ψύξη είναι οκ και τα 2 . Καμία ουσιαστική διαφορά . Σε κατανάλωση όμως στην θέρμανση το vision υπερτερεί . Το vision είναι λίγο πιο αθόρυβο απο το fujitsu στην εσωτερική μονάδα αλλά έχει ελάχιστα πιο θορυβώδη εξωτερική (Αλλα δεν θα με απασχολούσε η εξωτερική στο vision ) . Επίσης το vision έχει πολλές περισσότερες λειτουργίες απο το fujitsu.Επίσης το vision έχει πιο αδύναμο ανεμιστήρα.

 

Στην δεύτερη περίπτωση ισχύουν τα ίδια ΑΛΛΑ το vision έχει πολύ πιο αθόρυβη εξωτερική μονάδα και ο ανεμιστήρας του δεν υστερεί σε σχέση με το fujitsu .

 

 

Για μένα Vision και στις 2 περιπτώσεις . Ίσως να σκεφτόμουν για fujitsu στην πρώτη περίπτωση μονο αν δεν με ενδιέφερε η θέρμανση και δεν με ενδιέφεραν οι extra λειτουργίες του vision και αυτό γιατί έχει πολύ καλύτερο σε παροχή ανεμιστήρα.

 

Ουσιαστικά με δυνατότερο ανεμιστήρα πετυχαίνεις πιο γρήγορα την θερμοκρασία που έχεις ορίσει στο χειριστήριο (Αυτό συμβαίνει όταν λείπεις απο το σπίτι και γυρίζεις σε αυτό και το βρίσκεις ζεστό και ανάβεις το κλιματιστικό ) . Απο κει και πέρα με το που πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία τότε δεν εχει καμια ουσιαστική διαφορά .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Για υπνοδωμάτιο για 9άρι ποιο προτείνετε παιδιά?? Inventor Passion, Fujitsu Ecolandia ή έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε??
Link to comment
Share on other sites

Για υπνοδωμάτιο για 9άρι ποιο προτείνετε παιδιά?? Inventor Passion, Fujitsu Ecolandia ή έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε??

 

Εξαρτάται πόσα λεφτά διαθέτεις και για τί χρήση το θες. Ψυξη θερμανση ή και τα 2 ? Και πόσες ώρες την ημέρα και πόσες μέρες υπολογίζεις ότι θα το χρησιμοποιείς (στην ψύξη και στην θέρμανση )

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πόσα λεφτά διαθέτεις και για τί χρήση το θες. Ψυξη θερμανση ή και τα 2 ? Και πόσες ώρες την ημέρα και πόσες μέρες υπολογίζεις ότι θα το χρησιμοποιείς (στην ψύξη και στην θέρμανση )

 

Θέλω 2 μηχανήματα το 1 θα μπει σε υπνοδωμάτιο για ψύξη κατά την διάρκεια του ύπνου, ίσως να το χρησιμοποιήσω και τον χειμώνα για θέρμανση. Το άλλο θα μπει στο γραφείο μου για ψύξη και θέρμανση. Το budget είναι εκεί γύρω στα 400 για το κάθε μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω 2 μηχανήματα το 1 θα μπει σε υπνοδωμάτιο για ψύξη κατά την διάρκεια του ύπνου, ίσως να το χρησιμοποιήσω και τον χειμώνα για θέρμανση. Το άλλο θα μπει στο γραφείο μου για ψύξη και θέρμανση. Το budget είναι εκεί γύρω στα 400 για το κάθε μηχάνημα.

 

Inventor Vision για υπνοδωμάτιο και inventor Passion για γραφείο .

 

Σου προτείνω το Vision και ας είναι πιο ακριβό γιατί θες να κοιμάσαι με ανοιχτό κλιματιστικό και το vision είναι πολύ καλό απο άποψη θορύβου για να έχεις ήσυχο ύπνο . Το passion είναι αρκετά πιο θορυβώδης συγκριτικά και για χώρο γραφείου ή τελοςπάντων για χώρο πλυν υπνοδωματίου είναι μια χαρά αθόρυβο .

Και τα 2 έχουν άριστα φίλτρα καθώς και ιονιστή ειδικά αν είσαι καπνιστής στο γραφείο ο ιονιστής και γενικά μηχάνημα ολοκληρωμένο απο φίλτρα επιβάλλεται για μένα

Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σασ για αυτο παιδια?

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/152808-toyotomi-tdn-tdg-a28vr5

 

θα χρησημοποιηθει για ψυξη και θερμανση (νοτια ελλαδα) σε χωρο που χρησημοποιειται για γραφειο γυρω στα 15 τμ

καλυτερο απο inventor passion που προτεινεις παραπανω?

Edited by apatieleos
Link to comment
Share on other sites

ποια η γνωμη σασ για αυτο παιδια?

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/152808-toyotomi-tdn-tdg-a28vr5

 

θα χρησημοποιηθει για ψυξη και θερμανση (νοτια ελλαδα) σε χωρο που χρησημοποιειται για γραφειο γυρω στα 15 τμ

καλυτερο απο inventor passion που προτεινεις παραπανω?

 

Απο τεχνικά χαρακτηριστικά δηλαδή στάθμη θορύβου εσωτερικής εξωτερικής μονάδας και κατανάλωση είναι τα ίδια .

Και τα 2 έχουν ιονιστή και απο τι βλέπω τα ίδια φίλτρα .

Οι μόνες διαφορές που έχει το passion είναι ο δεύτερος αισθητήρας θερμότητας πάνω στο χειριστήριο .

 

Απο κει και πέρα αυτό που σε ενδιαφέρει μιας και δεν έχουν σημαντικές διαφορές αυτά τα 2 μηχανήματα είναι η αξιοπιστία .

Η toyotomi είναι γνωστό όνομα στην Ελλάδα . Κάποιοι μιλάνε για προβλήματα κάποιοι άλλοι είναι ευχαριστημένοι . Αλλοι λένε ότι δεν έχει και το καλύτερο support η εταιρία .

Η inventor με τα όσα έχω ακούσει έχει παρα πολύ καλό after sales support . Επίσης αν το κλιαμτιστικό έχεις σκοπό να το κάνεις Service κάθε χρόνο τότε σε συμφέρει να πάρεις inventor γιατι έτσι ισχύει η 10ετής εγγύηση στον συμπιεστή και η 5ετής στα υπόλοιπα μέρη του κλιματιστικού (καμια άλλη εταιρία δεν δίνει τέτοια εγγύηση εκτός απο την Gree)

 

Συνοψίζοντας απο χαρακτηριστικά είναι και τα 2 στα ίδια επίπεδα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο ac http://www.skroutz.gr/s/1759810/Toyotomi-Takara-TAN-TAG-A13HDI.html

http://www.skroutz.gr/s/6339405/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-535ZR.html ποιο απ τα δύο ειναι καλύτερο

Το πρώτο λόγω κατανάλωσης!Πολύ πιο οικονομικό!

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!

 

Βλέπω ότι σε αρκετά μοντέλα αναφέρεται:

Ονομαστική απόδοση: 24.000 btu

Απόδοση ψύξης: 22.450 btu ή 6.900-27.900 btu (ενδεικτικά)

 

Όταν λέμε 24άρι αναφερόμαστε στην ονομαστική απόδοση ή στην πραγματική;

Ονομαστική!Η πραγματική φαίνεται στην ανάλυση.....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο λόγω κατανάλωσης!Πολύ πιο οικονομικό!

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ονομαστική!Η πραγματική φαίνεται στην ανάλυση.....

 

Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι το πρώτο είναι πιο οικονομικό απο το δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε inventor vision 'η inventor passion για 18αρι.Ο χωρος ειναι 35τμ σαλονι-κουζινα με διπλα τζαμια, κουφωματα αλουμινιου, σε μια πολυκατοικία 6οροφη του 2005,στον 3ο οροφο βρισκεται το διαμέρισμα.

Τι μου προτείνετε?Η διαφορρα τους στην τιμη ειναι ενα 100αρικο οποτε δεν με απασχολει το οικονομικο.

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας για την επιλογή κλιματιστικού.

Ο χώρος είναι 35m2 3ος όροφος ρετιρέ με πολύ καλή μόνωση.

έχω καταλήξει ότι το κλιματιστικό θα είναι 18αρι.

Το budget είναι 1.000 Ε.

Πήγα σε 3-4 καταστήματα και έχω καταλήξει σε ένα short list.

Fujitsu ASYG18LFC

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-556ZR

Daikin FTX50K (ξεφεύγει από τα 1.000Ε, αλλά δεν το αποκλείω)

 

Αν έχετε κάποια επιπλέον καλή πρόταση σε αυτά τα χρήματα, ακούω τις προτάσεις.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας για την επιλογή κλιματιστικού.

Ο χώρος είναι 35m2 3ος όροφος ρετιρέ με πολύ καλή μόνωση.

έχω καταλήξει ότι το κλιματιστικό θα είναι 18αρι.

Το budget είναι 1.000 Ε.

Πήγα σε 3-4 καταστήματα και έχω καταλήξει σε ένα short list.

Fujitsu ASYG18LFC

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-556ZR

Daikin FTX50K (ξεφεύγει από τα 1.000Ε, αλλά δεν το αποκλείω)

 

Αν έχετε κάποια επιπλέον καλή πρόταση σε αυτά τα χρήματα, ακούω τις προτάσεις.

 

Ευχαριστώ!

 

Aπό άποψη κατανάλωσης fujitsu και Daikin

Από άποψη λειτουργιών toyotomi . Αλλά είναι αρκετά θορυβώδες μηχάνημα .

Το Daikin απο την άλλη έχει απλά τα βασικά.

 

Για μένα η καλύτερη πρόταση και θα γλιτώσεις και λεφτά είναι το inventor passion που είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση και απο τα 3 και δεν του λείπει τίποτα απο λειτουργίες . Είναι εν απλήρες μηχάνημα . Όχι σαν το "γυμνό" Daikin

 

https://www.skroutz.gr/s/6578927/Inventor-Passion-P4MVI-18WFR-P4MVO-18.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα..

Παιδιά ισχύει ότι είναι καλύτερο να δουλεύει το κλιματιστικό σταθερά σε μια θερμοκρασία (σαν το πετρέλαιο) από θεμα οικονομίας από το να το κλείνεις και να το ανοίγεις συνεχώς? Έχω toyotomi gan gag a70 24αρι.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Aπό άποψη κατανάλωσης fujitsu και Daikin

Από άποψη λειτουργιών toyotomi . Αλλά είναι αρκετά θορυβώδες μηχάνημα .

Το Daikin απο την άλλη έχει απλά τα βασικά.

 

Για μένα η καλύτερη πρόταση και θα γλιτώσεις και λεφτά είναι το inventor passion που είναι πιο οικονομικό σε κατανάλωση και απο τα 3 και δεν του λείπει τίποτα απο λειτουργίες . Είναι εν απλήρες μηχάνημα . Όχι σαν το "γυμνό" Daikin

 

https://www.skroutz.gr/s/6578927/Inventor-Passion-P4MVI-18WFR-P4MVO-18.html

 

αν θες λειτουργειες μπορεις να πας και σε ururu sarara..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

αν θες λειτουργειες μπορεις να πας και σε ururu sarara..

 

Γνωρίζεις ποσα λεφτά κάνει το ururu ε; Ειδικά 18άρι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας για την επιλογή κλιματιστικού.

Ο χώρος είναι 35m2 3ος όροφος ρετιρέ με πολύ καλή μόνωση.

έχω καταλήξει ότι το κλιματιστικό θα είναι 18αρι.

Το budget είναι 1.000 Ε.

Πήγα σε 3-4 καταστήματα και έχω καταλήξει σε ένα short list.

Fujitsu ASYG18LFC

Toyotomi Izuru Eco TRN/TRG-556ZR

Daikin FTX50K (ξεφεύγει από τα 1.000Ε, αλλά δεν το αποκλείω)

 

Αν έχετε κάποια επιπλέον καλή πρόταση σε αυτά τα χρήματα, ακούω τις προτάσεις.

 

Ευχαριστώ!

 

Δες και τα 50ppa http://www.skroutz.gr/s/2833450/Hitachi-RAK-50PPA-RAC-50WPA.html και 50ppb http://www.skroutz.gr/s/4861805/Hitachi-Perfomance-RAK-50PPB-RAC-50WPB.html της Hitachi. Και τα δύο κάτω από χιλιάρικο.

 

Έχω το 50 ppa σε ενιαίο χώρο 55 τμ. και με εξωτερική πάνω από το 0 το ρυθμίζω στο 21 και έχω πραγματική 20 με κατανάλωση 0.5 kw/h εκτός από την πρώτη ώρα που καταναλώνει 1 ή και λίγο παραπάνω kw/h. Το 50 ppa είναι μοντέλο του 2013 και το 50 ppb είναι η εξέλιξή του του 2014 με ακόμα καλύτερη κατανάλωση.

 

Αθόρυβο το δουλεύω στη 2η σκάλα πάνω από 10 ώρες την ημέρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από κατανάλωση και επίδοση.

 

Οι μονώσεις βέβαια του σπιτιού είναι καλές αλλά βρίσκομαι στη βόρεια Ελλάδα σε περιοχή που το μείον είναι σχεδόν καθημερινό το βράδυ για τους 3 χειμερινούς μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι το πρώτο είναι πιο οικονομικό απο το δεύτερο;

Διότι το ένα είναι κλάση Α ενώ το άλλο Α+++!Μεγάλη διαφορά!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Μόλις αποφασίσω και πάρω το μηχάνημα που θα επιλέξω θα σας γράψω τις πρώτες εντυπώσεις.

Ξέχασα να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει η θέρμανση προς το παρόν γιατί δεν έχουμε θέμα με το πετρέλαιο στην πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Διότι το ένα είναι κλάση Α ενώ το άλλο Α+++!Μεγάλη διαφορά!

 

Απλά δεν παρατήρησες κάτι. Σύγκρινες 2 μηχανήματα που το ένα έχει μετρηθεί με το παλιό σύστημα κλάσεων (μεγιστη κλάση Α) και το άλλο με το νεότερο σύστημα κλάσεων (μέγιστη κλάση Α+++) και με τα cop eer να πηγαινες να τα συγκρίνεις πάλι δεν γίνεται . Το ένα αναγράφει συντελεστές cop eer και το αλλο εποχικούς (seer scop).Η κατηγορια του μηχανήματος (σε ποια κλάση βρίσκεται) καθορίζεται απο τους συντελεστές cop eer στο παλιό σύστημα κλάσεων και απο τους συντελεστες scop seer στο νέο σύστημα κλάσεων . Πολλές φορές επίσης τυχαίνει ένα μοντέλο να ναι Α++ και ένα άλλο Α+++ . Πολύ νομίζουν ότι υπάρχει σημαντική διαφορά λόγο αλλαγής κλάσης αλλα δεν είναι ετσι πάντα γιατί οριακά για απειροεάχιστη διαφορά στην κατανάλωση το ένα μηχάνημα δεν κατάφερε να πάρει Α+++ και πήρε Α++ . Το καλύτερο μέτρο σύγκρισης είναι οι συντελεστές απόδοσης και όχι οι κλάσεις. Οι κλάσεις είναι ενα απλό κατανοητό αλλα με πολύ μικρότερη ακρίβεια σύστημα σύγκρισης για τον απλό καταναλωτή.

και με τα cop eer να πηγαινες να τα συγκρίνεις πάλι δεν γίνεται . Το ένα αναγράφει συντελεστές cop eer και το αλλο εποχικούς (seer scop)

 

Εν ολίγης αυτό που γράφει Α κλάση είναι μετρημένο με το παλιό σύστημα που αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν πληρεί τις προδιαγραφές για να ενταχθεί ακόμα και στην Α+++ κλάση (Στο νεότερο σύστημα) . Δεν εντάχθηκε γιατί όταν ήταν να βγει στο εμπόριο υπήρχε το παλιό σύστημα κλάσεων και πηρε την ενεργειακή του έγκριση Α όπου είναι η μέγιστη του παλιού συστήματος .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα..

Παιδιά ισχύει ότι είναι καλύτερο να δουλεύει το κλιματιστικό σταθερά σε μια θερμοκρασία (σαν το πετρέλαιο) από θεμα οικονομίας από το να το κλείνεις και να το ανοίγεις συνεχώς? Έχω toyotomi gan gag a70 24αρι.

Ευχαριστω

Γνωρίζει κάποιος???

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος???

 

Τα inverter κλιματιστικά μετά από την πρώτη ώρα που τραβάνε περισσότερο ρεύμα για να μπορέσουν να φτάσουν τη θερμοκρασία στόχο συνήθως ρίχνουν στροφές και κατανάλωση οπότε γίνονται πιο οικονομικά στις υπόλοιπες ώρες λειτουργίας.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι φεύγοντας για τη δουλειά είναι πιο οικονομικό να το αφήσεις να λειτουργεί.

 

Αν όμως λείψεις για 1-2 ώρες, τότε ναι, συμφέρει να το αφήσεις ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

Τα inverter κλιματιστικά μετά από την πρώτη ώρα που τραβάνε περισσότερο ρεύμα για να μπορέσουν να φτάσουν τη θερμοκρασία στόχο συνήθως ρίχνουν στροφές και κατανάλωση οπότε γίνονται πιο οικονομικά στις υπόλοιπες ώρες λειτουργίας.

 

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι φεύγοντας για τη δουλειά είναι πιο οικονομικό να το αφήσεις να λειτουργεί.

 

Αν όμως λείψεις για 1-2 ώρες, τότε ναι, συμφέρει να το αφήσεις ανοιχτό.

Ευχαριστώ φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω ενα york 9000btu (10ετιας) το οποιο κλεινει μονο του μετα απο 1-1μιση ωρα. το πιο πιθανο ειναι να χρειαζεται αντικατασταση πλακετας, κατι που απο οσο εχω δει δεν ειναι και πολυ ευκολο (να βρεθει πλακετα απο τη york).

Aξιζει να κοιταξω για τυχον επισκευη της πλακετας ή αντικατασταση της με καποια OEM? Ή να αγορασω καινουργια μοναδα?

Ο χωρος που καλυπτεται ειναι υπνοδωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω ενα york 9000btu (10ετιας) το οποιο κλεινει μονο του μετα απο 1-1μιση ωρα. το πιο πιθανο ειναι να χρειαζεται αντικατασταση πλακετας, κατι που απο οσο εχω δει δεν ειναι και πολυ ευκολο (να βρεθει πλακετα απο τη york).

Aξιζει να κοιταξω για τυχον επισκευη της πλακετας ή αντικατασταση της με καποια OEM? Ή να αγορασω καινουργια μοναδα?

Ο χωρος που καλυπτεται ειναι υπνοδωματιο.

 

Κατά την δικιά μου άποψη αν το αντεχα οκονομικά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να επισκευάσω ενα παλιό 10ετίας κλιματιστικό.

Ίσως να τ οσκεφτόμουν αν ήμουν σφιγμένος οικονομικά να το φτιάξω αν ήταν ζημιά των 50 ευρώ .

Απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής. Είναι παλιό κλιματιστικό απαρχαιομένο τεχολογικά που σίγουρα καίει αρκετά περισσότερο απο ένα απλό σύγχρονο . Είναι και σε υπνοδωμάτιο και αν το χρησιμοποιείς στον ύπνο σου τότε αξίζει να πας σε ένα νεότερο απο άποψη κατανάλωσης . Επίσης ευκαιρία είναι να πάρεις ένα καινούριο με ιονιστή και με πολλά φίλτρα .

Με ένα 400 άρι παίρνεις μηχάνημα κορυφαίο που είναι η μέρα με την νύχτα σε σύγκριση με μηχάνημα 10ετίας (σε όλους τους τομείς) .

 

Φυσικά αν δεν είσαι για τέτοια έξοδα οικονομικά τότε αν είναι καμιά ζημιά κάτω των 100 ευρώ φτιάξτο αλλά εγώ θα το εβλεπα σαν ευκαιρία να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την δικιά μου άποψη αν το αντεχα οκονομικά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία να επισκευάσω ενα παλιό 10ετίας κλιματιστικό.

Ίσως να τ οσκεφτόμουν αν ήμουν σφιγμένος οικονομικά να το φτιάξω αν ήταν ζημιά των 50 ευρώ .

Απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής. Είναι παλιό κλιματιστικό απαρχαιομένο τεχολογικά που σίγουρα καίει αρκετά περισσότερο απο ένα απλό σύγχρονο . Είναι και σε υπνοδωμάτιο και αν το χρησιμοποιείς στον ύπνο σου τότε αξίζει να πας σε ένα νεότερο απο άποψη κατανάλωσης . Επίσης ευκαιρία είναι να πάρεις ένα καινούριο με ιονιστή και με πολλά φίλτρα .

Με ένα 400 άρι παίρνεις μηχάνημα κορυφαίο που είναι η μέρα με την νύχτα σε σύγκριση με μηχάνημα 10ετίας (σε όλους τους τομείς) .

 

Φυσικά αν δεν είσαι για τέτοια έξοδα οικονομικά τότε αν είναι καμιά ζημιά κάτω των 100 ευρώ φτιάξτο αλλά εγώ θα το εβλεπα σαν ευκαιρία να το αλλάξω.

thanks.

κι εγω για αλλαγη προσανατολιζομαι, στα 400 κοιταω για το INVENTOR Life L2VI-09 ή κατι αλλο?

κυριως για ψυξη θα χρησιμοποιηθει (οχι οτι εχω προβλημα στα ιδια λεφτα να προσφερει και καλη αποδοση θερμανσης).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...