Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!! Πριν απο μερικες εβδομαδες αγορασα ενα κλιματιστικο Fujitsu και ενω ολα πηγαιναν ρολοι ξαφνικα σημερα παρατηρησα οτι δεν βγαζει νερο το κλιματιστικο απο το σωληνακι. Τις προηγουμενες μερες εβγαζε κανονικα. Τι στο καλο συνεβη;

Μήπως απλά ή υγρασία είναι πολύ χαμηλή? Σήμερα εδώ Πάτρα που φημιζόμαστε για την αυξημένη υγρασία έχει πέσει σε πολύ χαμηλές τιμές .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!! Πριν απο μερικες εβδομαδες αγορασα ενα κλιματιστικο Fujitsu και ενω ολα πηγαιναν ρολοι ξαφνικα σημερα παρατηρησα οτι δεν βγαζει νερο το κλιματιστικο απο το σωληνακι. Τις προηγουμενες μερες εβγαζε κανονικα. Τι στο καλο συνεβη;

Δεν έχει πρόβλημα,κάποια στιγμη θα βγάλει,Έχει να κανει και με τα ποσοστά υγρασίας του δωματίου.

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!! Πριν απο μερικες εβδομαδες αγορασα ενα κλιματιστικο Fujitsu και ενω ολα πηγαιναν ρολοι ξαφνικα σημερα παρατηρησα οτι δεν βγαζει νερο το κλιματιστικο απο το σωληνακι. Τις προηγουμενες μερες εβγαζε κανονικα. Τι στο καλο συνεβη;

 

Δεν βγάζει πάντα νερό και το αν βγάζει ή όχι δεν αποδεικνύει καμία δυσλειτουργία .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μετρησω τον παγωμενο αερα που βγάζει το αιρ κοντισιον 18000 btu σε τι θερμοκρασία πρεπει να ειναι;

Νομίζω 3-6 βαθμούς!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. :) Ποια η γνώμη σας για τα κλιματιστικά PITSOS?

 

Δεν έχω αποψη ούτε κα΄που έχω διαβάσει κάτι αρνητικό η θετικό . Εγώ απλά θα σε ρωτήσω το εξής . Ποιος ο λόγος να πάρεις πιτσος όταν στα ίδια λεφτά βρίσκεις δοκιμασμένες λύσεις με καλύτερα χαρακτηριστικα και αποδόσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αποψη ούτε κα΄που έχω διαβάσει κάτι αρνητικό η θετικό . Εγώ απλά θα σε ρωτήσω το εξής . Ποιος ο λόγος να πάρεις πιτσος όταν στα ίδια λεφτά βρίσκεις δοκιμασμένες λύσεις με καλύτερα χαρακτηριστικα και αποδόσεις ;

 

Ναι, σωστά! Δεν σκεφτόμουν να το αγοράσω απλα το είδα σε ενα κατάλογο και ήθελα να δω γνώμες ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδες για πειτε μου ενα λογο να προτιμησω το Hitachi RAS/RAC-S10HB εναντι του Hitachi RAK-25PPB/RAC-25WPB για χρηση αποκλειστικα σε ψυξη?

Το 25PPB εχει SEER (εποχιακή απόδοση ψύξης): 7.60 ενω το S10HB ειναι στο 5.8

Τεινω προς το 25PPB αλλα με φοβιζε οτι το εμπορευονται λιγα καταστηματα (μολις 4 στο σκρουτζ).

 

Και για να κανω πιο δυσκολο το ερωτημα μου. Ποια η διαφορα του PPB με το RAK 25RPB / RAC 25WPB?

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

παιδες για πειτε μου ενα λογο να προτιμησω το Hitachi RAS/RAC-S10HB εναντι του Hitachi RAK-25PPB/RAC-25WPB για χρηση αποκλειστικα σε ψυξη?

Το 25PPB εχει SEER (εποχιακή απόδοση ψύξης): 7.60 ενω το S10HB ειναι στο 5.8

Τεινω προς το 25PPB αλλα με φοβιζε οτι το εμπορευονται λιγα καταστηματα (μολις 4 στο σκρουτζ).

 

Και για να κανω πιο δυσκολο το ερωτημα μου. Ποια η διαφορα του PPB με το RAK 25RPB / RAC 25WPB?

 

Μαντεύω ότι είναι για δωμάτιο οπότε σε νοιάζει η ποιότητα του αέρα.

Το S10HB έχει ανοξείδωτο αγωγό αέρα και ανοξείδωτη εσωτερική πλευρά περσίδας.Ακόμη έχει ανοξείδωτη επίστρωση προ-φίλτρου.

Αυτό σημαίνει ότι είναι πιο δύσκολο να πιάσει μούχλα και έτσι έχεις καθαρότερο αέρα.

Το 25ppb μάλλον είναι παραεισαγωγή για να το έχουν λίγοι και αυτό σημαίνει ότι δεν σε καλύπτει το επίσημο σέρβις της hitachi,ρώτησέ το αυτό αν καταλήξεις σε αυτό.Τ rpb από ότι διάβασα είναι ίδιο με το ppb.Και τα δύο πάντως είναι πολύ πιο οικονομικά στη χρήση από το πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν επικοινωνιας με τη hitachi, μου εξηγησαν πως τo συγκεκριμενο μοντελο το εμπορευεται η ΑΒΒ hitachi hellas.

Επειτα επικοινωνησα μαζι με ΑΒΒ οπου μου εξηγησαν το διαχωρισμο καποιο λιγων εξειδικευμενων μοντελων που τα φερνει μονο η ΑΒΒ.

Το 25PPB αλλα και το 25RPB υποστηριζονται 100% και δεν ειναι παραεισαγωγες.

Link to comment
Share on other sites

έτσι για την ενημέρωση φίλος με AUX inverter από e-shop το δουλεύει από Μάιο στο μαγαζί του και δεν έχει κάνει κιχ. 12άρι με 290 το είχε πάρει

Φίλος που πήρε κι αυτός aux φέτος αλλά on\off για λίγες ώρες την ημέρα δουλεύει κομπλέ απλά νομίζω με λίγο παραπάνω θόρυβο στο low.Στις άλλες ταχύτητες απλά ακούς τον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινε καποιο inverter κλιματιστικο 18000btu μεχρι 700-850 ευρω ?

Με ενδιαφερει παρα πολυ ο παραγοντας Θερμανση / καταναλωση και τελος η ησυχια αν ειναι εφικτο σε αυτο το ευρος τιμων.

σκεφτομουν ή καποιο Inventor Life/ Passion ή το Carrier iplus

https://www.skroutz.gr/s/7210941/Carrier-iPlus-42RET018DSA-38RET018DSA.html

https://www.skroutz.gr/s/6578927/Inventor-Passion-P4MVI-18WFR-P4MVO-18.html

Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικα της Samsung τι λενε; Λεω να παρω ενα με HD Filter κτλ κτλ... σαν μαρκα ειναι καλη;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σ αυτά τα τρία

1) INVENTOR Life L2VI-09 450 μαζι με την εγκατάσταση.

2)Midea MS12FU-10HRDN1-QRD 400 μαζί με εγκατάσταση.

3)FUJITSU ASYG 09LLCB 450 μαζί με εγκατάσταση.

Τι προτείνετε; Έχει κανείς ιδέα για την Midea αν είναι καλή και αν αξίζει ;

Edited by Dimval
One+One
Link to comment
Share on other sites

Τα κλιματιστικα της Samsung τι λενε; Λεω να παρω ενα με HD Filter κτλ κτλ... σαν μαρκα ειναι καλη;

Δεν θα την προτιμούσα γιατί τουλάχιστον στο κοντινό παρελθόν διαβαζα για πολλές βλάβες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είμαι ανάμεσα σ αυτά τα τρία

1) INVENTOR Life L2VI-09 450 μαζι με την εγκατάσταση.

2)Midea MS12FU-10HRDN1-QRD 400 μαζί με εγκατάσταση.

3)FUJITSU ASYG 09LLCB 450 μαζί με εγκατάσταση.

Τι προτείνετε; Έχει κανείς ιδέα για την Midea αν είναι καλή και αν αξίζει ;

 

Από τα 3 το life το θεωρώ πιο οικονομικό σε κατανάλωση και εναλλακτικά το fujitsu όπου μεταξύ τους έχουν μικρές διαφορές .

Απο άποψη αξιοπιστίας και οι 3 μάρκες είναι αξιόπιστες .

 

Αφού θα δώσεις πυο θα δώσεις 400 ευρώ γιατί δεν δίνει 25 ευρώ παραπάνω να πάρεις αυτό που απλά δεν συγκρίνεται με κανένα απο τα 3 ;

https://www.skroutz.gr/s/5625379/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-09WFR-P2MVO-09.html

Είναι μακραν καλύτερο σε όλους τους τομείς απο αυτά τα 3

Link to comment
Share on other sites

Το φρεον σε ενα κλιματιστικο που βρισκεται οταν δεν λειτουργει; Στην εξωτερικη μοναδα; Υπαρχειθ τροπος να βρει ο μαστορας απο που χανει φρεον ενα κλιματισιτκο;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το φρεον σε ενα κλιματιστικο που βρισκεται οταν δεν λειτουργει; Στην εξωτερικη μοναδα; Υπαρχειθ τροπος να βρει ο μαστορας απο που χανει φρεον ενα κλιματισιτκο;

 

Το φρέον είτε λειτουργεί είτε δεν ελιτουργεί η μονάδα βρίσκεται μέσα στο κλειστό κύκλωμα . Δηλαδή και στην εσωτερικη και στην εξωτερική μονάδα. Ναι υπάρχει τρόπος να βρει την διαρροή

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, ποιό θεωρήτε καλύτερο ?

 

Hitachi RAS/RAC-S10HB

 

Passion P2MVI-09WFR/P2MVO-09 WiFi

 

Ευχαριστώ

 

Σε λειτουργίες το Passion

 

Σε κατανάλωση είναι τα ίδια (μικρές ασήμαντες διαφορές)

Σε θόρυβο το Hitatchi είναι με διαφορά πιο αθόρυβο . Αν είναι για κρεβατοκάμαρα θα προτιμούσα το hitatchi όσον αφορά το θόρυβο.

Αν δεν απατώμαι το hitatchi δεν έχει ιονιστή .

Απο την άλλη το hitatchi έχει ανοξείδωτο εσωτερικό που βοηθάει στο να μην αναπτύσονται βακτήρίδια

Και τα 2 είναι εξίσου καλά . Απλά εγώ θα κόλλαγα στην έλειψη ιονιστή (αν όντως δεν έχει το hitatchi)

 

Αν προορίζεται για υπνοδωμάτιο προτείνω να κοιτάξεις και το vision της inventor.

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu ASYG25LLCR γι αυτό γνωρίζει κανείς κάτι; Αξίζει τα 400 Ευρώ ή όχι;

 

Για τα λεφτά του ΑΝ εχει ιονιστή είναι καλό όσον αφορά την ψύξη (κατανάλωση) και είναι και αθόρυβο . Στην θέρμανση είναι μέτριο

 

Αν δεν έχει ιονιστή και σε ενδιαφέρει ο ιονιστής καθώς και να έχει πολλά φίλτρα και να είναι καλό και στην κατανάλωση στην θέρμανση αλλά εξίσου αθόρυβο κοιτάς το vision της inventor αν μιλάμε για υπνοδωμάτιο αν όχι για υπνοδωμάτιο κοίτα στα ίδια λεφτά με το fujitsu το passion που σε όλα είναι καλύτερο και υστερεί μόνο στο ότι κάνει περισσότερο θόρυβο .

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά του ΑΝ εχει ιονιστή είναι καλό όσον αφορά την ψύξη (κατανάλωση) και είναι και αθόρυβο . Στην θέρμανση είναι μέτριο

 

Αν δεν έχει ιονιστή και σε ενδιαφέρει ο ιονιστής καθώς και να έχει πολλά φίλτρα και να είναι καλό και στην κατανάλωση στην θέρμανση αλλά εξίσου αθόρυβο κοιτάς το vision της inventor αν μιλάμε για υπνοδωμάτιο αν όχι για υπνοδωμάτιο κοίτα στα ίδια λεφτά με το fujitsu το passion που σε όλα είναι καλύτερο και υστερεί μόνο στο ότι κάνει περισσότερο θόρυβο .

 

Για δωμάτιο το θέλω, μικρο σε τ.μ. , σ ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου!

One+One
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα από μένα. Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας. Πήρα 2 κλιματιστικά φέτος toyotomi izuru, ένα για το υπνοδωμάτιο 12000 btu και ένα για το σαλόνι - κουζίνα 24000 btu. Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας, όποιος έχει τα συγκεκριμένα γιατί είναι φετινά μοντέλα, και γενικά τι εμπειρία είχατε με τη συγκεκριμένη μάρκα, καθώς επίσης και έναν προβληματισμο που έχω γιατί ήταν κατασκευασμενα στη Κίνα! Edited by Otinanai2015
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποιό θεωρήτε καλύτερο ?

 

Hitachi RAS/RAC-S10HB

 

Passion P2MVI-09WFR/P2MVO-09 WiFi

 

Ευχαριστώ

 

Στην ιδια τιμη μπορεις να επιλεξεις και το Hitachi Performance RAK-25RPB / RAC-25WPB με καλυτερο συντελεστη ψυξης.

 

Ειχα προσφατη εμπειρια με inventor passion. Ναι ειναι πολυ τιμιο για τη τιμη του αλλα τα 25db ελαχιστης σταθμης ΔΕΝ ειναι ιδανικα για κρεβατοκαμαρα εαν εισαι ψειρας και θες απολυτη ηρεμια.

 

Επισης εφοσον μιλαμε παλι για εγκατασταση σε κρεβατοκαμαρα, η φωτεινη ενδειξη θερμοκρασιας πανω στο σωμα του κλιματιστικου ειναι τρελο fail αφου καταφερνει να φωτιζει ενα σκοτεινο δωματιο. Η inventor ειχε την εντυπωση πως ανακαλυψε το τροχο οταν εβαλε τα τεραστια digits πανω στο σωμα του κλιματιστικου. Το αποτελεσμα ειναι καθαρα αποτρεπτικο.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδια τιμη μπορεις να επιλεξεις και το Hitachi Performance RAK-25RPB / RAC-25WPB με καλυτερο συντελεστη ψυξης.

 

Ειχα προσφατη εμπειρια με inventor passion. Ναι ειναι πολυ τιμιο για τη τιμη του αλλα τα 25db ελαχιστης σταθμης ΔΕΝ ειναι ιδανικα για κρεβατοκαμαρα εαν εισαι ψειρας και θες απολυτη ηρεμια.

 

Επισης εφοσον μιλαμε παλι για εγκατασταση σε κρεβατοκαμαρα, η φωτεινη ενδειξη θερμοκρασιας πανω στο σωμα του κλιματιστικου ειναι τρελο fail αφου καταφερνει να φωτιζει ενα σκοτεινο δωματιο. Η inventor ειχε την εντυπωση πως ανακαλυψε το τροχο οταν εβαλε τα τεραστια digits πανω στο σωμα του κλιματιστικου. Το αποτελεσμα ειναι καθαρα αποτρεπτικο.

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει λειτουργία απενεργοποίησης της οθόνης στο πάνελ του ; Μου κάνει εντύπωση .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...