Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Ήρθε η ωρα για κλιματιστικό και εχω εντωπισει αυτά τα δύο

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/154470-fujitsu-asyg09llcc?cmicc=skroutz

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_MITSUBISHI-MSZ-HJ25VA,99452,397574,1147247.html?langId=-18&et_lid=5&etcc_par=Price+Search+Engine&etcc_med=Price+Search+Engine&etcc_cmp=Productlisting&et_cid=3&etcc_ori=skroutz.gr

Τιμή ερχονται πάνω κατω το ίδιο καθως το fujitsu έχει δωρεάν εγκατάσταση.

Θα ήθελα λοιπόν (καταρχήν) γνώμες (και κατα δευτερον προτάσεις αν υπάρχουν)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Θέλω για ψύξη θέρμανση ένα κλιματιστικό σε χωρο 20τμ.Εχω ένα παλιό τώρα που με έχει ματώσει στο ρευμα, ειδικά τον χειμώνα.

Σκέφτομαι για toyotomi Hiro το 12 άρι και θα ήθελα τη γνώμη σας.To budget μου είναι περιορισμένο κοντά στα 550 ευρώ με την εγκατάσταση,γιαυτό και κοιτάζω για το Hiro.

Λόγω άσθματος υποθέτω ο ιονιστής είναι ένα καλό plus.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Εχεις κανεις αποψη για τα κλιματιστικα της AUX? Εχει στο e-shop ενα 12000 BTU Inverter σε πολυ καλη τιμη. 289 ευρω. Δεν με ενδιαφερει ο θορυβος γιατι θα μπει σε καταστημα που ηδη υπαρχει αρκετος θορυβος απο τα ψυγεια. Το ξερω πως δεν ειναι τοσο οικονομικο οσο τα πιο ακριβα μοντελα αλλα θελω να ξερω αν θα μου βγαλει εστω μια πενταετια χωρις προβληματα. Θα δουλευει κυριως καλοκαιρι και ελαχιστα το χειμωνα. Σε αυτη τη τιμη inverter 12αρι δεν υπαρχει. Θα υπαρχουν ανταλλακτικα αν παθει κατι? Σε καποιο καταστημα που ρωτησα, μου ειπαν ενταξει δεν ειναι Gree ή Daikin ή Fujitsu αλλα για τα λεφτα του ειναι αρκετα καλο και υπαρχει υποστηριξη. Γνωριζει καποιος κατι?
Link to comment
Share on other sites

κάνω παράθεση παλιότερο ποστ

έτσι για την ενημέρωση φίλος με AUX inverter από e-shop το δουλεύει από Μάιο στο μαγαζί του και δεν έχει κάνει κιχ. 12άρι με 290 το είχε πάρει

Φίλος που πήρε κι αυτός aux φέτος αλλά on\off για λίγες ώρες την ημέρα δουλεύει κομπλέ απλά νομίζω με λίγο παραπάνω θόρυβο στο low.Στις άλλες ταχύτητες απλά ακούς τον αέρα

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει λειτουργία απενεργοποίησης της οθόνης στο πάνελ του ; Μου κάνει εντύπωση .

 

Εμενα να δεις ποσο εντυπωση μου εκανε. Η inventor πρωτοτυπησε χωρις καν να λαβει υποψιν το παράγοντα πως το κλιματιστικο ως 9αρι θα προορίζεται για υπνοδωμάτιο.

Δεν θα αναφερθω επισης στο γεγονος πως το wifi module ειναι εξτρα και δεν συμπεριλαμβανεται. No go for me για inventor ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Εχεις κανεις αποψη για τα κλιματιστικα της AUX? Εχει στο e-shop ενα 12000 BTU Inverter σε πολυ καλη τιμη. 289 ευρω. Δεν με ενδιαφερει ο θορυβος γιατι θα μπει σε καταστημα που ηδη υπαρχει αρκετος θορυβος απο τα ψυγεια. Το ξερω πως δεν ειναι τοσο οικονομικο οσο τα πιο ακριβα μοντελα αλλα θελω να ξερω αν θα μου βγαλει εστω μια πενταετια χωρις προβληματα. Θα δουλευει κυριως καλοκαιρι και ελαχιστα το χειμωνα. Σε αυτη τη τιμη inverter 12αρι δεν υπαρχει. Θα υπαρχουν ανταλλακτικα αν παθει κατι? Σε καποιο καταστημα που ρωτησα, μου ειπαν ενταξει δεν ειναι Gree ή Daikin ή Fujitsu αλλα για τα λεφτα του ειναι αρκετα καλο και υπαρχει υποστηριξη. Γνωριζει καποιος κατι?

 

για καλοκαιρι ειναι οκ.

Για χειμωνα με λιγο χαμηλοτερες θερμοκρασίες δε το συνιστω.

το περασα τον οκτωβριο-νοεμβριο στο χωρο του εξεταστηρίου μου και δεν εμεινα ευχαριστημενη.

εδω τα τότε ποστ μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αγόρασα ενα aux 12ρι για ενα χωρο και για θέρμανση και για ψυξη.

Το εχω ρυθμισει στους 22 βαθμους.

Μετα απο 5-10 λεπτα λειτουργια περιπου σταματησε να βγαζει αερα.Πάτησα το κουμπακι ifeel που έχει και δειχνει την θερμοκρασια του χωρου, εδειξε 20.Ανεβασα την επιθυμητη θερμοκρασια στους 26, τίποτα.

Τωρα το εκλεισα εντελως για 5 λεπτα μηπως καπου εφαγε κανενα κολλημα.

Τι μπορει να φταιει?

Σε περιπτωση που σ λιγη ωρα δεν πάρει παλι μπρος, να καλεσω τον τεχνιτη που το εγκατεστησε ή το καταστημα που το αγορασα?

 

απντειτ: το ανοιξα, πηρε μπρος,αλλα μετα λιγη ωρα παλι σταματησε χωρις να εχει πιασει τη θερμοκρασια που ειχα επιλεξει, αλλα σταματησε οπως και πριν στους 20 βαθμους...

 

την περασμενη βδομαδα το εγκατεστησα. οση ωρα δουλευει βγαζει ζεστο αερα.απλα σε 5-10 λεπτα σταματαει..

πηρα τηλεφωνο την εταιρεια που μου το εγκατεστησε και μου ειπε τα εξης ο ενας μαστορας:

εγω το ειχα μεν στους 22 βαθμους, αλλα αυτο σταματουσε στους 20 γιατι λεει για να εχω μια θερμοκρασια τον χωρο 23 βαθμους περιπου, θα πρπει ν το βζω στο 26-27 τουλαχιστον.

πραγματι, το ρυθμισα στους 27 βαθμους και οταν παταω το ifeel μου βγαζει πως ο χωρος εχει 23 βαθμους...

 

επανέρχομαι για το ιδιο σχεδον προβλημα που ειχα προ διμηνου.

Το κλιματιστικο AUX το αγορασα τον νοεμβριο και εγκατασταθηκε τον ιδιο μηνα.

Απο την πρωτη στιγμη-οπως ειχα γραψει κι εδω- ενω το ρυθμιζα στους 24 βαθμους φερ ειπειν, αυτο με το που επιανε 19 σταματουσε.

Ειχα καλεσει τοτε την εταιρεια, και ο μαστορας μου ειπε πως ετσι ειναι σε ολα τα κλιματιστικα και πως ειναι θεμα αισθητητα.

Αν και δεν με επεισε, γιατι ακομα και σε κλιματιστικο καρφουρ που ειχα αγορασει, αν το εβαζα στους 22 θα σταματουσε στους 22.Αν το εβαζα στους 27 θα σταματουσε στου 27 κοκ.

Αυτες τις μερες το εχω ρυθμισμενο στο 27 για να σταματαει στους 19-20 βαθμους.Παρολα αυτα κανει κανα 10λεπτο καθε φορα να ξεκινησει..Και φυσικα σταματα στους 19 βαθμους.

Τι μπορει να φταιει?

επικοινωνησα και παλι με την εταιρεια που μου το εγκατεστησε και μου ειπαν κατι για παρεμβαλοντες τοιχους.Τους εξηγησα πως δεν υπαρχουν, πως ειναι το κλιματιστικο σε ενα δωματιο και δεν υπαρχει κανενας τοιχος μπροστα του για περιπου 6 μετρα.

Μου ειπαν να επικοινωνησω παλι μαζι τους αυριο για να ερθουν απο δευτερα.

Καμια ιδεα?

Επισης του ειπα πως μου το εχουν τοποθετησει ελαφρως στραβα και μου ειπαν πως δεν εχει σχεση αυτο...

 

 

:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα general electric 3-4 χρονια class A στο δωματιο μου,ειναι 9.000 btu και το δωματιο μολις 12τμ.

To εχω στους 27 βαθμους και το fan στην χαμηλοτερη ταχυτητα.

Κανω πολυ συνετη χρηση σε συνεργασια με εναν 40cm ανεμιστηρα :lol:

πχ πριν κοιμηθω βαζω το αιρκοντισιον με χρονοδιακοπτη 30 λεπτα,ενω ο ανεμιστηρα δουλευει μεχρι το πρωι στην χαμηλη σκαλα.

Μαξιμουμ να δουλευει 2 ωρες την ημερα.

Στον λογαριασμο δεν βλεπω καμμια διαφορα με τους χειμερινους μηνες που δουλευω ενα καλοριφερ λαδιου 800w.

Σημερα καθαρισα τα φιλτρα μετα απο 2 χρονια και ανεβαζω την φωτο......μποχααααααααα:lol:

http://i.imgur.com/yCXldXB.jpg

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήση και εγώ για όποιον γνωρίζει το αντικείμενο.:)

 

Μας πήρε δώρο ο πεθερός μου το εν λόγω inverter το οποίο αγνοούσα την ύπαρξη του.:p

 

http://www.skroutz.gr/s/7037004/Midea-RF-MS12FU-10HRDN1.html

 

Το θέλουμε για το υπνοδωμάτιο τώρα με τις ζέστες για το μωρό και ακόμα δεν έχουν έρθει να το τοποθετήσουν,τι πρέπει να γνωρίζω εγώ για την τοποθέτηση που θα μου κάνουν (κοτσόβολος γάρ) λέει ότι είναι δωρεάν κτλ αλλά για την καλύτερη λειτουργία του θα πρέπει να γνωρίζω κάτι στο θέμα πώς θα το δουλέψω τον πρώτο καιρό κτλ?

 

Ο καθαρισμός των φίλτρων θα πρέπει να γίνεται συχνότερα του ένα μήνα λόγω του μωρού?Επίσης διαβάζω ότι είναι αρκετά τα db αλλά εμείς έχουμε συνηθίσει με το πιστολάκι μαλλιών τόσο καιρό (όποιος έχει μωρό ξέρει :lol: ) το οποίο έχει καεί και αλλαχτεί 3 φορές από την χρήση....:X

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους.

Δυστυχώς αν και το τραβήξαμε οσο πήγαινε στο καινούριο διαμέρισμα χωρίς κλιματιστικό τελικά δεν παλεύεται...

Θέλω να αγοράσω ένα κλιματιστικό μόνο για ψύξη καθώς για θέρμανση υπάρχει αντλία θερμότητας. Το σκεπτικό ειναι να μπει για αρχή ένα μεγάλο ώστε να καλύπτει σαλόνι/κουζίνα/καθιςτικό που είναι ενιαία και το υπόλοιπο σπίτι αργότερα (το οποίο χωρίζει με πόρτα).

 

Ο χωρος εισοδου, σαλόνι καθιστικό είνα περίπου 65τμ και η κουζίνα άλλα 6τμ περίπου με 2.5μ ύψος. Ο προσανατολισμός είνα βοριοδυτικός, το κλιματιστικό θα μπεί στο δυτικό μέρος, ενώ το κτήριο είναι σχετικό καινούριο με καλή μόνωση και απο πάνω υπάρχει άλλο διαμέριςμα. Περιοχή βορειοανατολικά προάστια αττικής

 

Τι θα προτεινατε με budget μέχρι 1000€

Δεν με ενδιαφέρει η αφύγρανση και βασικό στοιχείο ειναι η αξιοπιστία και το aftermarket.

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by xaotikos
Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την υπηρεσία συντήρησης του Κωτσοβολου, που διαφημίζει με 19,90;

Αν ναι ποια ή άποψη σας για την ποιότητα της υπηρεσίας.

Κάνουν όσα λέει εδώ; http://www.support360.gr/maintenance_ac.htm

Edited by NaGR
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εδώ όλα και καποιο αστέρι θα ξέρει, ψάχνω για ενα Σπλιτ σύστημα 18+9+9. ~40χιλ btu, εκτός απο τις κορυφές του Ιδούς εταιρείες Mitsubishi, Daikin που ειμαι πανακριβες θέλω καποιο σοβαρό μηχάνημα αξιόπιστο και όσο το δυνατόν αθορυβο

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα από μένα. Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας. Πήρα 2 κλιματιστικά φέτος toyotomi izuru, ένα για το υπνοδωμάτιο 12000 btu και ένα για το σαλόνι - κουζίνα 24000 btu. Θα ήθελα να μου πείτε την άποψή σας, όποιος έχει τα συγκεκριμένα γιατί είναι φετινά μοντέλα, και γενικά τι εμπειρία είχατε με τη συγκεκριμένη μάρκα, καθώς επίσης και έναν προβληματισμο που έχω γιατί ήταν κατασκευασμενα στη Κίνα!

 

Παιδιά κάποιος τη γνώμη του;

Link to comment
Share on other sites

Για δωστε λιγο βοηθεια παιδια : Σε μαιζονετα 60 + 60 m2 θελω να χρησιμοποιησω για ψυξη στο πρωτο επιπεδο ( 60 τετραγωνικα) αυτο το μηχανημα http://corporate.climahellas.gr/el/products/1090

Θα με καλυψει ; Το σπιτι ειναι καινουργιο πολυ καλα μονωμενο και ο μονος ενδοιασμος που εχω ειναι η εσωτερικη σκαλα που οδηγει στο δευτερο επιπεδο . μη τυχον και εχω μεγαλες απωλειες απο εκει.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την υπηρεσία συντήρησης του Κωτσοβολου, που διαφημίζει με 19,90;

Αν ναι ποια ή άποψη σας για την ποιότητα της υπηρεσίας.

Κάνουν όσα λέει εδώ; http://www.support360.gr/maintenance_ac.htm

Απο οτι βλεπω καθαρισμο κανει και ελεγχο πιεσης με φρεον.Δεν την εχω χρησιμοποιησει αλλα αν κανει οτι λεει αξιζει.ΤΟ φρεον χρεωνεται εξτρα.

 

Να ρωτησω εδώ όλα και καποιο αστέρι θα ξέρει, ψάχνω για ενα Σπλιτ σύστημα 18+9+9. ~40χιλ btu, εκτός απο τις κορυφές του Ιδούς εταιρείες Mitsubishi, Daikin που ειμαι πανακριβες θέλω καποιο σοβαρό μηχάνημα αξιόπιστο και όσο το δυνατόν αθορυβο

 

Ευχαριστω

https://www.skroutz.gr/s/5081381/Inventor-U2MRSL-4-36.html

https://www.skroutz.gr/s/5081407/Inventor-Alfa-A2MVI-09.html

αυτη ειναι η εσωτερικη.

Ετσι απο περιεργεια γιατι θες split?

 

Παιδιά κάποιος τη γνώμη του;

 

Μπορει να μην εχει καποιος .Αν και τα πηρες τωρα κοιτα να τα χαρεις και μην φοβασαι κατι.

 

Για δωστε λιγο βοηθεια παιδια : Σε μαιζονετα 60 + 60 m2 θελω να χρησιμοποιησω για ψυξη στο πρωτο επιπεδο ( 60 τετραγωνικα) αυτο το μηχανημα http://corporate.climahellas.gr/el/products/1090

Θα με καλυψει ; Το σπιτι ειναι καινουργιο πολυ καλα μονωμενο και ο μονος ενδοιασμος που εχω ειναι η εσωτερικη σκαλα που οδηγει στο δευτερο επιπεδο . μη τυχον και εχω μεγαλες απωλειες απο εκει.

αφου εχεις καλη μονωση θα δουλεψει στην ψυξη,αν και οριακο σε btu.Στην ψυξη λογω του ο ψυχρος αερας παει κατω θα εχεις λιγες απωλειες προς το πανω σπιτι

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Απλά με ανησυχεί το γεγονός ότι πληρώνεις toyotomi που είναι κατασκευή Κίνας, και κατά πόσο θα μου βγουν αξιόπιστα σε βάθος χρόνου. Επίσης στο εγχειρίδιο δεν είναι διαθέσιμες πολλές λειτουργίες όπως, το quiet του ανεμιστήρα δεν υποστηριζεται, η ρύθμιση των οριζοντιων περσιδων είναι χειροκίνητη κτλ. Πράγματα τα οποία δεν είναι διαθέσιμα στη χώρα μας μάλλον γιατί υπάρχουν στο χειριστήριο αλλά στο εγχειρίδιο λέει ότι δεν είναι διαθέσιμα.
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/5081381/Inventor-U2MRSL-4-36.html

https://www.skroutz.gr/s/5081407/Inventor-Alfa-A2MVI-09.html

αυτη ειναι η εσωτερικη.

Ετσι απο περιεργεια γιατι θες split?

 

Τι να βαλω δηλαδη γύρω γύρω σε νεο σπιτι 3 μηχανακια και να τα εχω πανω απο το κεφαλι μου στα μπαλκόνια? εσωτερικα θελω δυο 9αρια και μια κασετα 18αρα οροφης

 

Αυτα τα Inventor δεν τα ειχα καθολου στο μυαλο μου τι λενε? αυτο που σκεφτόμουν ειναι τα green, Εχεις αποψη μεταξυ αυτων των δυο τι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος τη γνώμη του;

 

Μην σε προβληματίζει που είναι κατασκευασμένα στην Κινα σε καμία περίπτωση . Δεν κάνει αξιόπιστο το κλιματιστικό η χώρα προέλευσης .

Με αυτή την λογική τα Daikin είναι αναξιόπιστα πλέον καθώς και πολλές άλλες ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές . HP laptops sony laptops samsung laptops κινητα smartphones πολλών εταιριών apple i phone κτλ .

 

Τα toyotomi είναι μια χαρά κλιματιστικά .

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι να βαλω δηλαδη γύρω γύρω σε νεο σπιτι 3 μηχανακια και να τα εχω πανω απο το κεφαλι μου στα μπαλκόνια? εσωτερικα θελω δυο 9αρια και μια κασετα 18αρα οροφης

 

Αυτα τα Inventor δεν τα ειχα καθολου στο μυαλο μου τι λενε? αυτο που σκεφτόμουν ειναι τα green, Εχεις αποψη μεταξυ αυτων των δυο τι?

 

Η λύση των multi split είναι μπέρδεμα και θέλει πολύ ψάξιμο για το αν σε συμφέρει σε κατανάλωση ή όχι και πρέπει να ληφθεί υπόψιν το μέγστο μήκος σωληνώσεων . Εγώ δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία αυτή .

Αν δεν απατόμαι αν έχεις multi και δουλέυεις την μια εσωτερική μονάδα και όχι όλες μαζί μπορεί να καις περισσότερο απο όρι αν είχες ξεχωριστές εξωτερικές μονάδες . Σε αυτό δεν είμαι τόσο σίγουρος . Παντως όταν μιλάμε για multi επιβάλλεται να παρεις γνώμες απο σωστους επαγγελματίες γιατί δεν συμφέρει πάντα .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Οπως είχα γράψει και τότε όλα μια χαρά σε daikin multi....Οσο για την κατανάλωση του ενός είναι στα ίδια με το να έχεις ένα απλό...Το έιχα ψάξει...Ένα ακόμη θετικό είναι ότι βγάζει εαν ζητήσεις και λίγο παραπάνω ψύξη από 9.000 (λογικό γιατί η έξω μονάδα είναι 18.000 btu)

 

Ναι και στα 2. Παίρνεις και 2 τηλεκοντρόλ. Το μόνο που δεν γίνεται είναι να είναι το ένα στη ζέστη και το άλλο στο κρύο. Έχω Daikin multi εδώ και 4 Χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. ..

 

Η λύση των multi split είναι μπέρδεμα και θέλει πολύ ψάξιμο για το αν σε συμφέρει σε κατανάλωση ή όχι και πρέπει να ληφθεί υπόψιν το μέγστο μήκος σωληνώσεων . Εγώ δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία αυτή .

Αν δεν απατόμαι αν έχεις multi και δουλέυεις την μια εσωτερική μονάδα και όχι όλες μαζί μπορεί να καις περισσότερο απο όρι αν είχες ξεχωριστές εξωτερικές μονάδες . Σε αυτό δεν είμαι τόσο σίγουρος . Παντως όταν μιλάμε για multi επιβάλλεται να παρεις γνώμες απο σωστους επαγγελματίες γιατί δεν συμφέρει πάντα .

Edited by ioa_pap
Link to comment
Share on other sites

Τι να βαλω δηλαδη γύρω γύρω σε νεο σπιτι 3 μηχανακια και να τα εχω πανω απο το κεφαλι μου στα μπαλκόνια? εσωτερικα θελω δυο 9αρια και μια κασετα 18αρα οροφης

 

Αυτα τα Inventor δεν τα ειχα καθολου στο μυαλο μου τι λενε? αυτο που σκεφτόμουν ειναι τα green, Εχεις αποψη μεταξυ αυτων των δυο τι?

 

καλα ειναι και τα gree,ισως καλυτερα,Συγκρινε τιμες.Επισης δες ποσο χαμηλα πεφτει η εξωτερικη η μοναδα.θελω να πω δηλ το βραδυ θα μπορει να δουλεψει με μια εσωτερικη 9000? γιατι ορισμενες δεν πανε τοσο χαμηλα.

Πρεπει να γινουν σωστη εγκατασταση οπως αναφερει ρητα το manual και προσεκτικες εξαερωσεις κενα κλπ.

Οπως είχα γράψει και τότε όλα μια χαρά σε daikin multi....Οσο για την κατανάλωση του ενός είναι στα ίδια με το να έχεις ένα απλό...Το έιχα ψάξει...Ένα ακόμη θετικό είναι ότι βγάζει εαν ζητήσεις και λίγο παραπάνω ψύξη από 9.000 (λογικό γιατί η έξω μονάδα είναι 18.000 btu)

 

καταναλωση δεν εχω υποψη,ισως οταν δουλευουν ολες οι εδωτερικες να εχεις δικιο.Για αποδοση αν η εσωτερικη ειναι 9000 και 500000 να βαλεις εξω πανωα απο 9000 δεν μπορει να αποδωσει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

ψάχνω για ένα οικονομικό κλιματιστικό (μέχρι περίπου 500ε με εγκατάσταση) στα 12000 btu για χώρο σαλονιού στα 25-30μ2.

Έχω καταλήξει χωρίς να γνωρίζω πολλά στα:

 

https://www.skroutz.gr/s/6340869/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-12IV.html

 

και

 

https://www.skroutz.gr/s/6305385/Daikin-FTXB35C-RXB35C.html

 

Ποιο θεωρείτε καλύτερο μηχάνημα από αυτα τα 2? Επίσης σε αυτά τα χρήματα έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το ναικιν λόγω πολύ μικρότερου θορύβου εσωτερικής μονάδας 29>23db απλά το toyotomo είναι λίγο αποδοτικότερο και έχει ιονιστή. Ζυγίζεις και αποφασίζεις
Link to comment
Share on other sites

 

 

αφου εχεις καλη μονωση θα δουλεψει στην ψυξη,αν και οριακο σε btu.Στην ψυξη λογω του ο ψυχρος αερας παει κατω θα εχεις λιγες απωλειες προς το πανω σπιτι

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου , οντως αποκλειστικα σχεδον για ψυξη το χρειαζομαι...?..

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

ψάχνω για ένα οικονομικό κλιματιστικό (μέχρι περίπου 500ε με εγκατάσταση) στα 12000 btu για χώρο σαλονιού στα 25-30μ2.

Έχω καταλήξει χωρίς να γνωρίζω πολλά στα:

 

https://www.skroutz.gr/s/6340869/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-12IV.html

 

και

 

https://www.skroutz.gr/s/6305385/Daikin-FTXB35C-RXB35C.html

 

Ποιο θεωρείτε καλύτερο μηχάνημα από αυτα τα 2? Επίσης σε αυτά τα χρήματα έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Mε κλειστά μάτια αυτό : https://www.skroutz.gr/s/4582132/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-12.html

Ανώτερο απο τα άλλα δυο σε όλους τους τομείς σχεδόν .

 

Τα daikin δεν είναι τίποτα το σπουδαίο σε μικρά και μεσαία budgets .

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι να βαλω δηλαδη γύρω γύρω σε νεο σπιτι 3 μηχανακια και να τα εχω πανω απο το κεφαλι μου στα μπαλκόνια? εσωτερικα θελω δυο 9αρια και μια κασετα 18αρα οροφης

 

Αυτα τα Inventor δεν τα ειχα καθολου στο μυαλο μου τι λενε? αυτο που σκεφτόμουν ειναι τα green, Εχεις αποψη μεταξυ αυτων των δυο τι?

 

Gree= inventor !

H Gree κατασκευάζει τα μηχανήματα της inventor . Πολλά εσωτερικά μέρη τους (άν όχι όλα ) είναι κοινά .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...