Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα κ πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Bananas ομολογώ οτι δεν ήξερα την μάρκα πριν διαβάσω αυτό το topic. Είναι αξιόπιστα μηχανήματα τα inventor?

Επίσης κοίταξα το μοντέλο που λες και βρίσκω δύο παραπλήσια:

 

https://www.skroutz.gr/s/5625377/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-12WFR-P2MVO-12.html

https://www.skroutz.gr/s/6578790/Inventor-Passion-P4MVI-12WFR-P4MVO-12.html

 

Αυτό που προτείνεις υπερτερεί σε κάτι σε σχέση με αυτά?

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Bananas ομολογώ οτι δεν ήξερα την μάρκα πριν διαβάσω αυτό το topic. Είναι αξιόπιστα μηχανήματα τα inventor?

Επίσης κοίταξα το μοντέλο που λες και βρίσκω δύο παραπλήσια:

 

https://www.skroutz.gr/s/5625377/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-12WFR-P2MVO-12.html

https://www.skroutz.gr/s/6578790/Inventor-Passion-P4MVI-12WFR-P4MVO-12.html

 

Αυτό που προτείνεις υπερτερεί σε κάτι σε σχέση με αυτά?

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Το P2 είναι προς κατάργηση μοντέλο του 2014

Το P4 είναι του 2015 ανανεωμένο αλλα όχι με σοβαρές διαφορές αλλα για την διαφορά τιμής των 20-30 ευρώ θα τα έδινα να πάρω το καινούριο γιατί:

Είναι λίγο πιο αθόρυβο.

Εχει παραπάνω φίλτρα.

Πρέπει να έχει αναβαθμισμένο ιονιστή.

 

Αυτά αλλάζουν μόνο . Καταναλώσεις αποδόσεις όλα ίδια .

 

Τα inventor όπως είπα τα κατασκευάζει η Gree η οποία είναι γνωστή για την αξιοπιστία της καθώς και για το ότι είναι το μεγαλύτερο εργοστάσιο παραγωγής κλιματιστικών με το μεγαλύτερο όγκο πωλήσεων παγκοσμίως .

 

Προσωπική μου άποψη είναι αξιόπιστα και ο ορισμός του value for money .

Έχουν βάλει φίλοι μου . Κανένας δεν έχει πρόβλημα και όλοι ευχαριστημένοι . Σε φόρουμς διαβάζω καλά λόγια

Προσωπικά έχω της Gree μηχάνημα . Απόλυτα ευχαριστημένος .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Θα ήθελα να ενημέρωσω τα μέλη για μετρήσεις που έκανα με την εγκατάσταση ενός 11000 btu toyotomi hiro για την κάλυψη υπνοδωματιου 25 τμ 2ος όροφος Αθήνα την προηγούμενη βδομάδα μέσα στον καύσωνα. Max 1200w Min : 130w!!!!! 12 ωρη κατανάλωση την πρώτη μέρα 2.4 kwh και 2.9 kwh την δεύτερη. Ώρες μέτρησης 19:30 - 7:30. Το συγκεκριμένο μπήκε στην θέση ενός συμβατικού midea 9000 btu class D τελείως ανεπαρκούς για τον χώρο. Τώρα στο πατρικό μου για τα ίδια τετραγωνικά υπνοδωμάτιο με κουζίνα έχω παραγγείλει ένα mitsubishi MSZ FH35VE. Τι θα πρέπει να προσεξω κατά την εγκατάσταση? Να επιμεινω για αντλία κεννου? Ακόμα και στα φυλλάδια των εταιριών αναφέρουν την τεχνική της απλής σάρωσης.

Πρόσθετω ότι οι προηγούμενες μετρήσεις κατανάλωσης έγιναν στους 28C ρύθμιση εσωτερικής θερμοκρασίας και ότι το ταβάνι και των δύο οικιών είναι κοντά στα 3 μέτρα. Το σπίτι που θα μπει το mitsubishi είναι περιοχή Κορινθου και στο υπνοδωμάτιο υπάρχει και ανεμιστήρας οροφής μάλιστα διπλής κατεύθυνσης για χρήση και τον χειμώνα

Τα φώτα σας...... Ευχαριστω

Edited by Lofarek
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Θα ήθελα να ενημέρωσω τα μέλη για μετρήσεις που έκανα με την εγκατάσταση ενός 11000 btu toyotomi hiro για την κάλυψη υπνοδωματιου 25 τμ 2ος όροφος Αθήνα την προηγούμενη βδομάδα μέσα στον καύσωνα. Max 1200w Min : 130w!!!!! 12 ωρη κατανάλωση την πρώτη μέρα 2.4 kwh και 2.9 kwh την δεύτερη. Ώρες μέτρησης 19:30 - 7:30. Το συγκεκριμένο μπήκε στην θέση ενός συμβατικού midea 9000 btu class D τελείως ανεπαρκούς για τον χώρο. Τώρα στο πατρικό μου για τα ίδια τετραγωνικά υπνοδωμάτιο με κουζίνα έχω παραγγείλει ένα mitsubishi MSZ FH35VE. Τι θα πρέπει να προσεξω κατά την εγκατάσταση? Να επιμεινω για αντλία κεννου? Ακόμα και στα φυλλάδια των εταιριών αναφέρουν την τεχνική της απλής σάρωσης.

Πρόσθετω ότι οι προηγούμενες μετρήσεις κατανάλωσης έγιναν στους 28C ρύθμιση εσωτερικής θερμοκρασίας και ότι το ταβάνι και των δύο οικιών είναι κοντά στα 3 μέτρα. Το σπίτι που θα μπει το mitsubishi είναι περιοχή Κορινθου και στο υπνοδωμάτιο υπάρχει και ανεμιστήρας οροφής μάλιστα διπλής κατεύθυνσης για χρήση και τον χειμώνα

Τα φώτα σας...... Ευχαριστω

Αντλία κενού οπωσδήποτε και να επιμείνεις αν σου λένε οτι δεν είναι απαραίτητο και καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Θα ήθελα επίσης να ρωτησω τι εμπειρίες ή κριτικές έχετε ακούσει για αυτό το μοντέλο mitsubishi και κατά πόσο % πιο οικονομικό μπορεί να ειναι σε κατανάλωση με τις ιδιες ρυθμισεις - συνθήκες λειτουργίας από το toyotomi hiro. Συγνώμη αν σας κουρασα....
Link to comment
Share on other sites

Το Mitsubishi είναι κορυφή αλλά αν δεν κάνω λάθος το Hiro έχει ελάχιστη κατανάλωση BTU 1500 που παίζει για μένα πολύ σημαντικό ρόλο.

 

Ένα Panasonic etherea που το χρυσό πλήρωσα σε ένα μικρό δωμάτιο ουσιαστικά λειτουργεί σαν κλασσικό on off..

 

Βλέπεις έχει ελάχιστο 2700 όταν ένα Toshiba daisekai μόλις 1024btu...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήση και εγώ για όποιον γνωρίζει το αντικείμενο.:)

 

Μας πήρε δώρο ο πεθερός μου το εν λόγω inverter το οποίο αγνοούσα την ύπαρξη του.:p

 

http://www.skroutz.gr/s/7037004/Midea-RF-MS12FU-10HRDN1.html

 

Το θέλουμε για το υπνοδωμάτιο τώρα με τις ζέστες για το μωρό και ακόμα δεν έχουν έρθει να το τοποθετήσουν,τι πρέπει να γνωρίζω εγώ για την τοποθέτηση που θα μου κάνουν (κοτσόβολος γάρ) λέει ότι είναι δωρεάν κτλ αλλά για την καλύτερη λειτουργία του θα πρέπει να γνωρίζω κάτι στο θέμα πώς θα το δουλέψω τον πρώτο καιρό κτλ?

 

Ο καθαρισμός των φίλτρων θα πρέπει να γίνεται συχνότερα του ένα μήνα λόγω του μωρού?Επίσης διαβάζω ότι είναι αρκετά τα db αλλά εμείς έχουμε συνηθίσει με το πιστολάκι μαλλιών τόσο καιρό (όποιος έχει μωρό ξέρει :lol: ) το οποίο έχει καεί και αλλαχτεί 3 φορές από την χρήση....:X

 

Kανείς για το εν λόγω μοντέλο?Αντλία κενού που διαβάζω να επιμείνω και εγώ?

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Όπως οι πλείστοι εκ των προλαλησάντων, έτσι και εγώ είμαι ανάμεσα σε 2 μοντέλα... συγκεκριμένα:

Toyotomi Izuru Eco

Inventor Passion

 

Τι λέτε? Έχουμε ξεκάθαρο νικητή ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα κλιματιστικο firstline 12αρι φθινιαρικο βεβαια αλλα μεχρι τωρα την δουλεια του την εκανε,φετος ομως με το που πηγα να το βαλω για πρωτη φορα σε λειτουργια μου βγαζει σφαλα f6 και δεν παιρνει μπροστα τι μπορει να φταιει μηπως γνωριζετε; συμφαιρει να το φτιαξω; ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι στην αναζήτηση για υπνοδωμάτιο 12τμ τι προτείνετε. Είδα το Mitsubishi MSZ SF25VA, Toshiba RAS107SAV/SKV-E6 και Panasonic UE12RKE. Είδη υπάρχει το Mitsubishi MSZ HC25VA το οποίο είμαστε ευχαριστημένοι. Ξέρει κανείς τι διαφορές έχουνε; Edited by macom162
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα κλιματιστικο firstline 12αρι φθινιαρικο βεβαια αλλα μεχρι τωρα την δουλεια του την εκανε,φετος ομως με το που πηγα να το βαλω για πρωτη φορα σε λειτουργια μου βγαζει σφαλα f6 και δεν παιρνει μπροστα τι μπορει να φταιει μηπως γνωριζετε; συμφαιρει να το φτιαξω; ευχαριστω!

 

Θα ηθελα να προσθεσω οτι προσεξα οτι ξεκιναει να δουλευει ο κομπρεσορας και ο ανεμιστηρας και μετα απο λιγο μου βγαζει το σφαλμα f6 και κοβει και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ηρθε η ώρα για αλλαγή κλιματιστικού, μιας και το παλιό χάλασε μετά απο 18 χρονια που το είχα, ήταν ένα corona ιαπωνικό μιλάμε για σκυλί μαύρο, εάν δεν είχε κλείσει η εταιρία θα έπαιρνα δυο ίδια και σήμερα.

Τέλος πάντων μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα σε αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/115907-fujitsu-asyg24lfcc

σαλόνι, κουζίνα, καθιστικό είναι 70τμ αλλα ανοίγοντας τα υπνοδωμάτια πάμε στα 100+

και επειδή το σπίτι είναι λίγο παλιό έτσι πως είναι η διάταξη στο σημείο που θα το βάλω το πιάνει όλο, γιαυτο θέλω να πάρω 24αρι.

Το ερώτημα είναι, αξίζει τα χρήματα το συγκεκριμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα σήμερα και άρχισα τις μετρήσεις. Μια μικρή διόρθωση στο μοντέλο . Πρόκειται τελικά για το MSZ EF 35 γιατί το HF δεν ήταν ετοιμοπαραδοτο Πολύ μικρές διάφορες στα SCOP & SEER.Πρώτες καταναλώσεις: 1370 w max και 193 w min με χρήση συμπιεστή πάντα. Εκεί όμως που είναι respect είναι στον θόρυβο μέσα και έξω. Ακόμα και στο max ή εξωτερική μονάδα είναι πολύ ήσυχη . Στα 700 w πχ δεν ακούγεται σχεδόν τιποτε. Για μέσα έχει 5 ταχύτητες οι δύο πρώτες ούτε καν γίνονται αντιληπτές....... Ή εγκατάσταση έγινε με την χρήση αντλίας κενού

Ευχαριστώ

Edited by Lofarek
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ηρθε η ώρα για αλλαγή κλιματιστικού, μιας και το παλιό χάλασε μετά απο 18 χρονια που το είχα, ήταν ένα corona ιαπωνικό μιλάμε για σκυλί μαύρο, εάν δεν είχε κλείσει η εταιρία θα έπαιρνα δυο ίδια και σήμερα.

Τέλος πάντων μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα σε αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/115907-fujitsu-asyg24lfcc

σαλόνι, κουζίνα, καθιστικό είναι 70τμ αλλα ανοίγοντας τα υπνοδωμάτια πάμε στα 100+

και επειδή το σπίτι είναι λίγο παλιό έτσι πως είναι η διάταξη στο σημείο που θα το βάλω το πιάνει όλο, γιαυτο θέλω να πάρω 24αρι.

Το ερώτημα είναι, αξίζει τα χρήματα το συγκεκριμένο ?

 

Corona? Τι ειπες τωρα? 23 χρονια το εχω και παρακαλαω να μην παθει κατι.....

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Ηρθε η ώρα για αλλαγή κλιματιστικού, μιας και το παλιό χάλασε μετά απο 18 χρονια που το είχα, ήταν ένα corona ιαπωνικό μιλάμε για σκυλί μαύρο, εάν δεν είχε κλείσει η εταιρία θα έπαιρνα δυο ίδια και σήμερα.

Τέλος πάντων μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα σε αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/115907-fujitsu-asyg24lfcc

σαλόνι, κουζίνα, καθιστικό είναι 70τμ αλλα ανοίγοντας τα υπνοδωμάτια πάμε στα 100+

και επειδή το σπίτι είναι λίγο παλιό έτσι πως είναι η διάταξη στο σημείο που θα το βάλω το πιάνει όλο, γιαυτο θέλω να πάρω 24αρι.

Το ερώτημα είναι, αξίζει τα χρήματα το συγκεκριμένο ?

 

χωρις να είμαι ειδικος, αλλά εδώ

http://www.climahellas.gr/shop/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=35

σου βγάζει για μονό τζάμι 50000btu και όχι 24άρι. μάλλον χρειάζεσαι περισσότερα του ενός μηχανηματα. Καλύτερα να ρωτήσεις ένα μηχανικό

Link to comment
Share on other sites

Σε κλιματιστικο καινουργιο 24 fugitsu , ο μάστορας αν και κατα τα αλλα προσεκτικος δεν χρησιμοποίησε αντλία. Το κλιματιστικο δουλευει πολυ καλα και ψυχει τον χώρο των 50τμ μια χαρά.

Η μη χρηση αντλίας κενου δημιουργει πρόβλημα μη αναστρέψιμο?

Μπορώ τωρα να ζητησω την χρηση της αφαιροντας τυχων αέρα?

Το κλιματιστικο δεν εχει δουλέψει σε θερμανση ακόμα και το μονο που εχω παρατηρησει ειναι που και που ελαφρος ο ηχος των υγρων κατα την λειτουργια του.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε κλιματιστικο καινουργιο 24 fugitsu , ο μάστορας αν και κατα τα αλλα προσεκτικος δεν χρησιμοποίησε αντλία. Το κλιματιστικο δουλευει πολυ καλα και ψυχει τον χώρο των 50τμ μια χαρά.

Η μη χρηση αντλίας κενου δημιουργει πρόβλημα μη αναστρέψιμο?

Μπορώ τωρα να ζητησω την χρηση της αφαιροντας τυχων αέρα?

Το κλιματιστικο δεν εχει δουλέψει σε θερμανση ακόμα και το μονο που εχω παρατηρησει ειναι που και που ελαφρος ο ηχος των υγρων κατα την λειτουργια του.

 

Ευχαριστώ

 

Δεν μπορεις να κάνεις κάτι η όποια ζημιά έγινε έγινε. Κάνε το κόπο και διάβασε το θέμα τουλάχιστον μερικες σελίδε πίσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Προσπαθώ να βρω όρους εγγύησης για κλιματιστικό της LG σειράς ArtCool 9kBtu (2013).

 

Πρόκειται για συσκευή που παρέχεται σε σπίτι που ενοικιάζει γνωστός μου και αφορά εγκατάσταση με 6-7 μέτρα σωληνώσεων εντός τοίχου γυψοσανίδας.

 

Θα ήθελα να εξακριβώσω τί προβλέπεται από την εγγύηση και τι περιγράφεται λεπτομερώς σε αυτήν σχετικά με τη διαστασιολόγηση μήκους/πάχους των σωληνώσεων.

 

Στο site της LG αναφέρονται μόνο τα βασικά της εγγύησης και υπάρχει σημείωση ότι οι λεπτομερείς όροι αναγράφονται στο manual της συσκευής, αλλά δεν υπάρχει κάτι εκεί.

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Προσπαθώ να βρω όρους εγγύησης για κλιματιστικό της LG σειράς ArtCool 9kBtu (2013).

 

Πρόκειται για συσκευή που παρέχεται σε σπίτι που ενοικιάζει γνωστός μου και αφορά εγκατάσταση με 6-7 μέτρα σωληνώσεων εντός τοίχου γυψοσανίδας.

 

Θα ήθελα να εξακριβώσω τί προβλέπεται από την εγγύηση και τι περιγράφεται λεπτομερώς σε αυτήν σχετικά με τη διαστασιολόγηση μήκους/πάχους των σωληνώσεων.

 

Στο site της LG αναφέρονται μόνο τα βασικά της εγγύησης και υπάρχει σημείωση ότι οι λεπτομερείς όροι αναγράφονται στο manual της συσκευής, αλλά δεν υπάρχει κάτι εκεί.

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Αν μας πεις πιο artcool είναι τότε κάτι μπορούμε να κάνουμε:

 

https://www.skroutz.gr/c/407/Oikiaka_klimatistika.html?keyphrase=lg+art+cool+9

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, πρόκειται για το A09RK

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, πρόκειται για το A09RK

 

Aπό το site της LG

Σωληνώσεις Υγρό mm(inch) 6,35 / (1/4)

Σωληνώσεις Αέριο mm(inch) 9,52 / (3/8)

 

Απο Site πώλησης : http://www.cooltechairconditioning.com/lg-a09rk-nsb-s09ak-ul2-artcool-mirror-2-5kw-9-000btu-full-system

 

http://www.emundia.com/air-conditioner-lg-artcool-mirror-a09rk-a09rknsb-s09akul2

 

Piping Length (Min/Max) (m) 02 / 20

Max. Elevation Difference (m) 10

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου.

 

Αυτό το έχω δεί και αφορά τα επίσημα εργοστασιακά χαρακτηριστικά του μηχανήματος, τις διαστάσεις δηλαδή του τμήματος των σωληνώσεων που ενσωματώνεται ήδη στη μονάδα.

Επίσης το κιτ σωληνώσεων που υπάρχει στη λίστα των σχετικών με το μηχάνημα παρελκόμενων είναι της ίδιας διάστασης, αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό.

 

Ενδιαφέρομαι να μάθω για τις διαστάσεις σε σχέση με την εγγύηση και για να γίνω πιο σαφής και συγκεκριμένος, εάν στην εγγύηση αναγράφεται ρητά η χρήση της συγκεκριμένης διάστασης ,ώς προϋπόθεση για την ισχύ της.

 

Ίσως αυτό που ψάχνω να είναι συνδυασμός Εγχειρίδιου εγκατάστασης μηχανήματος ( που να περιγράφει τέτοια προδιαγραφή ) και όρου της εγγύησης που να αναφέρεται σε αποκλειστική χρήση των περιγραφόμενων στο εγχειρίδιο εγκατάστασης παρελκόμενων, γιαυτό ζήτησα αυτά τα έγγραφα.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να αγοράσω ένα Inventor vision για υπνοδωμάτιο περιπου 15 m2.

Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο ή κάποια αντιπρόταση ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...