Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν πάρω κάποιο με περισσότερα ΒΤU από όσα αντιστοιχούν στο χώρο που θα μπουν? Παλαιότερα (πριν τα inverter) τα κλιματιστικά εάν ήταν πολύ ισχυρά σταματούσαν συνέχεια δεν έκαναν σωστή αφύγρανση κτλ. αλλά τώρα λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Οπότε σκέφτομαι για μία διαφορά 50 ευρώ για παράδειγμα γιατί να μην πάω στα 12000 αντί για 9000?

 

Κανείς; (10 χαρακτήρες)

Link to comment
Share on other sites

Η διαστασιολόγηση των συστημάτων γίνεται βάσει συγκεκριμένων παραμέτρων. Το ποιες είναι αυτές έχει αναλυθεί σε παλαιότερα posts.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει ποια είναι η σωστή απόδοση για συγκεκριμένα τετραγωνικά αλλά εάν είναι λάθος να αγοραστεί κλιματιστικό μεγαλύτερο από αυτό που επαρκεί για το χώρο. Το θέμα είναι πολύ μεγάλο και αν και έψαξα δεν βρήκα κάτι. Εφόσον είναι όμως κόπος η επανάληψη της απάντησης από κάποιον που γνωρίζει θα ξανακοιταξω και θα ψάξω να βρω που έχει ξανά αναφερθεί. Ευχαριστώ πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει ποια είναι η σωστή απόδοση για συγκεκριμένα τετραγωνικά αλλά εάν είναι λάθος να αγοραστεί κλιματιστικό μεγαλύτερο από αυτό που επαρκεί για το χώρο. Το θέμα είναι πολύ μεγάλο και αν και έψαξα δεν βρήκα κάτι. Εφόσον είναι όμως κόπος η επανάληψη της απάντησης από κάποιον που γνωρίζει θα ξανακοιταξω και θα ψάξω να βρω που έχει ξανά αναφερθεί. Ευχαριστώ πάντως.

 

Οτιδήποτε καίει περισσότερο απο όσο χρειάζεσαι για να πετύχεις τον σκοπό σου είναι λάθος. Οπότε αν ο χώρος σου καλύπτεται απο 9αρι θα βάλεις 9άρι . Τίποτα λιγότερο απο όσο χρειάζεσαι τιποτα περισσότερο επίσης .

Γιατί να βάλεις μεγαλύτερο κλιματιστικό και να καις παραπάνω χωρίς λόγο ; Επίσης αν είναι μεγάλο για τον χώρο σου ένα ινβέρτερ μπορεί να συμπεριφέρεται σαν on off κλιματιστικό .

ΌΧΙ στις υπερδιαστασιολογήσεις . Καμία ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δε μιλάω για κάποια τεράστια υπερβολή. Απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής κοιτάζοντας δύο μοντέλα το ένα 9000 και το άλλο 12000 ΒΤU. Και τα δύο έχουν ελάχιστη ισχύ 1024BTU οπότε όταν θα σβήνει το ένα θα σβήνει και το άλλο και δε θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια. Το πλεονέκτημα με των 12000 είναι ότι θα μπορεί να ψύχει τον χώρο γρηγορότερα και επίσης σε περίπτωση καύσωνα πχ θα δυσκολεύεται λιγότερο από αυτό των 9000. Δε γνωρίζω εάν έχω δίκιο ή όχι.

Άσχετο: ένα κατάστημα http://www.01aeraaa.gr είναι αξιόπιστο? (αναφέρομαι και από τη μεριά της αγοράς, αλλά και από το εάν έχει καλούς τεχνικούς κτλ..

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δε μιλάω για κάποια τεράστια υπερβολή. Απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής κοιτάζοντας δύο μοντέλα το ένα 9000 και το άλλο 12000 ΒΤU. Και τα δύο έχουν ελάχιστη ισχύ 1024BTU οπότε όταν θα σβήνει το ένα θα σβήνει και το άλλο και δε θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια. Το πλεονέκτημα με των 12000 είναι ότι θα μπορεί να ψύχει τον χώρο γρηγορότερα και επίσης σε περίπτωση καύσωνα πχ θα δυσκολεύεται λιγότερο από αυτό των 9000. Δε γνωρίζω εάν έχω δίκιο ή όχι.

Άσχετο: ένα κατάστημα http://www.01aeraaa.gr είναι αξιόπιστο? (αναφέρομαι και από τη μεριά της αγοράς, αλλά και από το εάν έχει καλούς τεχνικούς κτλ..

 

Εδώ το 9άρι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μεγάλο για ένα υπνοδωμάτιο μέχρι 15 τ.μ φαντάσου τι υπερδιαστασιολόγηση θα κάνεις αν βάλεις 12άρι . Όχι φίλε δεν στέκει για μένα αυτο που λες . 9άρι έχω σε δωμάτιο 14 τ.μ (που κανονικά θα πρεπε να βάλω 7άρι) με αμονωτους τοίχους και απλα αλουμινια με διπλα τζάμια και μου πιάνει την όποια επιθυμητή θερμοκρασία για πλάκα . Έξω να χει 3 βαθμούς μέσα να χει 15 και να θέλει 4 λεπτά να μου πιάσει 19-20 βαθμούς .

 

Ποιό κατάστημα δεν είναι αξιόπιστο απο μεριά αγοράς ;Αν δεν τους εμπιστεύεσαι κάνε την αγορά με αντικαταβολή. Τεχνικό δεν σε νοιάζει να έχει το κατάστημα. Βρίσκεις .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ενδιαφερομαι για 18αρι, κυριως για ψυξη. Μεταξυ των παρακατω ποιο προτεινετε;

 

1)http://www.skroutz.gr/s/6520590/Inventor-Vision-V4MVI-18WFR-V4MVO-18.html

2)http://www.skroutz.gr/s/4664005/LG-Artcool-Mirror-A18RL.html

3)http://www.skroutz.gr/s/6336586/Toyotomi-Izuru-Eco-TRN-TRG-556ZR.html

4)http://www.skroutz.gr/s/4861805/Hitachi-Perfomance-RAK-50PPB-RAC-50WPB.html

 

ευχαριστω πολυ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Τι γνωμη εχετε για αυτο?

Το χρειαζομαι για ψυξη θερμασνη σε εναν χωρο ενιαίο σαλονι κουζινα 30τ.μ.

Ειναι θορυβώδες και αν με καλυπτει για μετέπειτα σε εναν χωρο 40τ.μ?

Το θέμα δεν είναι να κρατας καλά χαρτιά αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Για δωμάτιο 12τ.μ. ύψος 2.70, από προηγούμενα post έχω δει ότι προτείνονται τα Hitachi RAS/RAC-S10HB και Hitachi Perfomance RAK-25PPB/RAC-25WPB.

 

Για το 2ο διάβασα στο forum ότι δεν εισάγεται από την Toshiba/ABB και δεν υποστηρίζεται, αλλά μετά από επικοινωνία με ABB με ενημέρωσαν ότι δεν εισάγεται πλέον γιατί είναι παλαιότερο μοντέλο, αλλά υποστηρίζεται – υπάρχει εγγύηση.

 

Έχει αγοράσει κάποιος το συγκεκριμένο μοντέλο και ποιες οι εντυπώσεις του;

 

Για την εγκατάσταση, το επίσημο σέρβις της Hitachi χρεώνει €100 + ΦΠΑ, που μου φαίνονται πολλά.

Έχετε να προτείνετε κάποιον πιστοποιημένο εγκαταστάτη σε πιο λογική τιμή ;

 

Όποιος έχει να μου προτείνει εγκαταστάτη για Hitachi που έμεινε ευχαριστημένος, θα μπορούσε να μου στείλει p.m.?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει να μου προτείνει εγκαταστάτη για Hitachi που έμεινε ευχαριστημένος, θα μπορούσε να μου στείλει p.m.?

Ευχαριστώ πολύ!

ειχα παραθεσει μερικες σελιδες ποιο πισω σχετικα.Αλλα τα 100€ μην τα βλεπεις πολλα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δε μιλάω για κάποια τεράστια υπερβολή. Απλά το σκεπτικό μου είναι το εξής κοιτάζοντας δύο μοντέλα το ένα 9000 και το άλλο 12000 ΒΤU. Και τα δύο έχουν ελάχιστη ισχύ 1024BTU οπότε όταν θα σβήνει το ένα θα σβήνει και το άλλο και δε θα καταναλώνει περισσότερη ενέργεια. Το πλεονέκτημα με των 12000 είναι ότι θα μπορεί να ψύχει τον χώρο γρηγορότερα και επίσης σε περίπτωση καύσωνα πχ θα δυσκολεύεται λιγότερο από αυτό των 9000. Δε γνωρίζω εάν έχω δίκιο ή όχι.

Άσχετο: ένα κατάστημα http://www.01aeraaa.gr είναι αξιόπιστο? (αναφέρομαι και από τη μεριά της αγοράς, αλλά και από το εάν έχει καλούς τεχνικούς κτλ..

Το σκεπτικό σου είναι μια χαρά.. Εφόσον έχουν ίδιο ελάχιστο επένδυσε στο 12..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Τι γνωμη εχετε για αυτο?

Το χρειαζομαι για ψυξη θερμασνη σε εναν χωρο ενιαίο σαλονι κουζινα 30τ.μ.

Ειναι θορυβώδες και αν με καλυπτει για μετέπειτα σε εναν χωρο 40τ.μ?

 

Καλησπερα. Όχι δεν είναι θορυβώδης είναι πάρα πολύ αθόρυβο για την κατηγορία του. Πολύ καλες καταναλώσεις και δεν του λύπει τίποτα απο λειτουργίες και φίλτρα. Τώρα δεν γνωρίζω αν θα σε καλύψει αργότερα για 40 τ.μ

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό σου είναι μια χαρά.. Εφόσον έχουν ίδιο ελάχιστο επένδυσε στο 12..

δεν ειναι ακριβως ετσι.Η οικονομια που κανει καθε κλιματιστικο και η ενεργειακη αποδοση που εχει βασιζεται σε φυσιολογικη λειτουργια.Επειδη κατεβαζει τοσο χαμηλα την ισχυ του δεν παει να πει οτι ειναι το ιδιο οικονομικο με το 9ρι.

Αυτο βεβαια ισχυει και στην αντιθετη περιπτωση..Σε γενικες γραμμες καλο ειναι το κλιματιστικο να ειναι συμφωνω με τις απαιτησεις του χωρου.Μην ξεχναμε οτι στα ορια θα δουλευει σε ακραιες συνθηκες θερμοκρασιας και μονο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν γνωρίζει κάποιος φίλος να μου προτείνει αξιόπιστο τεχνικό για κλιματιστικό Mitsubushi ας μου στείλει π.μ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια φίλη μου έκανε συντήρηση στο κλιματιστικό της σήμερα και μου είπε πως ο τεχνικός το μόνο που έκανε ειναι να ψεκάσει στο μεταλικό στοιχείο έναν αφρό και μετά το ξέπλυνε με νερό με πίεση. Αυτή ειναι η διαδικασία συντήρησης;; Εγω σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ πρέπει να κάνει και άλλα πράγματα ... Όπως να το "λύσει" και να ξεπλύνει τη φτερωτή στο μπαλκόνι κλπ.

Ποια θεωρείται σωστή συντήρηση;

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια φίλη μου έκανε συντήρηση στο κλιματιστικό της σήμερα και μου είπε πως ο τεχνικός το μόνο που έκανε ειναι να ψεκάσει στο μεταλικό στοιχείο έναν αφρό και μετά το ξέπλυνε με νερό με πίεση. Αυτή ειναι η διαδικασία συντήρησης;; Εγω σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ πρέπει να κάνει και άλλα πράγματα ... Όπως να το "λύσει" και να ξεπλύνει τη φτερωτή στο μπαλκόνι κλπ.

Ποια θεωρείται σωστή συντήρηση;

Ευχαριστώ :)

 

Απλα δεν έκανε συντήρηση ο τύπος παρα μόνο απολύμανε τον εναλλάκτη .

Βέβαια να ξέρεις για αυτό κατά κανόνα βλέπεις συντηρήσεις που κάνουν 20 ευρώ και συντηρήσεις που ζητάνε 50 ευρώ. Θέλω να πω όταν βλέπεις μικρή τιμή μην περιμένεις πληρης σωστή συντήρηση . Μυρίζει απο μακριά το θέμα συνήθως . Όχι ότι όσοι χρεώνουν 50άρια σίγουρα θα σου κανουν πλήρης συντηρηση .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ... Ευχαριστώ πολύ. Απ´οτι κατάλαβα δύσκολα θα βρεις κάποιον να κανεί σωστή συντήρηση αλλά και εγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ... Ευχαριστώ πολύ. Απ´οτι κατάλαβα δύσκολα θα βρεις κάποιον να κανεί σωστή συντήρηση αλλά και εγκατάσταση.

 

Γενικά είναι δύσκολο στα τεχνικά επαγγέλματα να βρεις κάποιον που θα τα κάνει όλα τυπικά και by the book . Αυτή είναι η υποκειμενική μου άποψη και επειδή είμαι μέσα στον κλάδο των τεχνικών επαγγελμάτων κατά καιρούς ακούω διάφορα που με κάνουν να τραβάω τα μαλλιά μου.

Βέβαια κάποιοι θέλουν να τα κάνουν καλά αλλά όταν ο πελάτης ακούει π.χ 100 ευρώ και κάποιοι άλλοι θέλουν 50 ο πελάτης που δικαιολογημένα έχει άγνοια θα προτιμήσει αυτόν με το 50άρι οπότε ο ελεύθερος επαγγελματίας χάνει τον πελάτη επειδή υπάρχει κάποιος ελεύθερος "επαγγελματίας" που προτιμάει να κάνει τσαπατσοδουλειά για να βγάλει λεφτά και λόγο της τσαπατσοδουλειάς μπορεί να ρίξει την τιμή πολύ χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι δύσκολο στα τεχνικά επαγγέλματα να βρεις κάποιον που θα τα κάνει όλα τυπικά και by the book . Αυτή είναι η υποκειμενική μου άποψη και επειδή είμαι μέσα στον κλάδο των τεχνικών επαγγελμάτων κατά καιρούς ακούω διάφορα που με κάνουν να τραβάω τα μαλλιά μου.

Βέβαια κάποιοι θέλουν να τα κάνουν καλά αλλά όταν ο πελάτης ακούει π.χ 100 ευρώ και κάποιοι άλλοι θέλουν 50 ο πελάτης που δικαιολογημένα έχει άγνοια θα προτιμήσει αυτόν με το 50άρι οπότε ο ελεύθερος επαγγελματίας χάνει τον πελάτη επειδή υπάρχει κάποιος ελεύθερος "επαγγελματίας" που προτιμάει να κάνει τσαπατσοδουλειά για να βγάλει λεφτά και λόγο της τσαπατσοδουλειάς μπορεί να ρίξει την τιμή πολύ χαμηλά.

 

Συμφωνώ. Εδώ που τα λέμε βέβαια 100€ δεν ειναι και λίγα . Πόσο μάλλον αν δεν γνωρίζει ο πελάτης "τι παίζει". Τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία όμως φαντάζομαι πως δεν μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν. Έτσι δεν ειναι ;;

Όπως πχ. για τα κλιματιστικά inventor θέλουν συντήρηση κάθε χρόνο απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο απο την αντίστοιχη εταιρία ...

Edited by Nick_97
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για εγκατάσταση Mitsubishi. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον σωστό τεχνικό που να εξυπηρετεί την περιοχή Αμαρουσίου, ας στείλει pm παρακαλώ. Έχω ήδη αρχίσει να τηλεφωνω στους τεχνικούς του σωματείου αλλά δεν έχω πέσει στον κατάλληλο ακόμη :). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια φίλη μου έκανε συντήρηση στο κλιματιστικό της σήμερα και μου είπε πως ο τεχνικός το μόνο που έκανε ειναι να ψεκάσει στο μεταλικό στοιχείο έναν αφρό και μετά το ξέπλυνε με νερό με πίεση. Αυτή ειναι η διαδικασία συντήρησης;; Εγω σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει στο φόρουμ πρέπει να κάνει και άλλα πράγματα ... Όπως να το "λύσει" και να ξεπλύνει τη φτερωτή στο μπαλκόνι κλπ.

Ποια θεωρείται σωστή συντήρηση;

Ευχαριστώ :)

 

Απλα δεν έκανε συντήρηση ο τύπος παρα μόνο απολύμανε τον εναλλάκτη .

Βέβαια να ξέρεις για αυτό κατά κανόνα βλέπεις συντηρήσεις που κάνουν 20 ευρώ και συντηρήσεις που ζητάνε 50 ευρώ. Θέλω να πω όταν βλέπεις μικρή τιμή μην περιμένεις πληρης σωστή συντήρηση . Μυρίζει απο μακριά το θέμα συνήθως . Όχι ότι όσοι χρεώνουν 50άρια σίγουρα θα σου κανουν πλήρης συντηρηση .

 

Γιατι δεν εκανε σωστη συντηρηση?πως το πετατε ετσι βεβιασμενα το συμπερασμα?Μπορει να εβαλε και ρολογια να μετρησεις πιεσεις.

Τον ανεμιστηρα που λεει οτι τον βγαζεις?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι και καλο καλοκαιρι,

 

Ενδιαφερομαι κυριως για θερμανση. Σε δωματιο που χρειαζετε 18000btu , σκεφτομαι να βαλω 2x9000btu για:

- Καλυτερη κατανομη θερμοτητας

- Χαμηλοτερο επιπεδο θορυβου

μιας και :

- οι καταναλωσεις 2 αντι για 1 ειναι σχεδον οι ιδιες

- το κοστος ειναι το ιδιο

 

Τι λετε ? Υπαρχει καποιος λογος που δεν θα επρεπε να το κανω ? Efficiency σε χαμηλες θερμοκρασιες ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εκανε σωστη συντηρηση?πως το πετατε ετσι βεβιασμενα το συμπερασμα?Μπορει να εβαλε και ρολογια να μετρησεις πιεσεις.

Τον ανεμιστηρα που λεει οτι τον βγαζεις?

 

Θεωρώ δεδομένο ότι έκανε μόνο αυτά που μου περιέγραψε ο φίλος. Αν έκανε ΜΟΝΟ αυτά τότε δεν έκανε σωστή τυπική συντήρηση . Δεν πετάω κανένα βεβιασμένο συμπέρασμα. Απλά κρίνω με βάση τα λεγόμενα και αν ισχύουν όπως τα λέει τότε δεν έκανε συντήρηση . Μπροστά δεν ήμουν . Απλά κρίνω αυτα μου έγγραψε εδώ .

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εκανε σωστη συντηρηση?πως το πετατε ετσι βεβιασμενα το συμπερασμα?Μπορει να εβαλε και ρολογια να μετρησεις πιεσεις.

Τον ανεμιστηρα που λεει οτι τον βγαζεις?

 

Τίποτα δεν έκανε. Ούτε πιέσεις είδε ούτε τίποτα. Απλά καθάρισε το στοιχείο. Και όσον αφορά τον ανεμιστήρα, έχω διαβάσει ότι για να θεωρείται ολοκληρωμένη μια συντήρηση πρέπει να βγει ο ανεμιστήρας και να πλυθεί

Αφού δει και τις πιέσεις κτλ

Edited by Nick_97
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για εγκατάσταση Mitsubishi. Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον σωστό τεχνικό που να εξυπηρετεί την περιοχή Αμαρουσίου, ας στείλει pm παρακαλώ. Έχω ήδη αρχίσει να τηλεφωνω στους τεχνικούς του σωματείου αλλά δεν έχω πέσει στον κατάλληλο ακόμη :). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Αν βρεις κάποιον στείλε μου μήνυμα. Ενδιαφέρομαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...