Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) https://www.skroutz.gr/s/5625379/Inventor-Passion-WiFi-P2MVI-09WFR-P2MVO-09.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/4582029/Inventor-Passion-P2MVI-P2MVO-09.html

 

3) https://www.skroutz.gr/s/6578552/Inventor-Passion-P4MVI-09WFR-P4MVO-09.html

 

1 και 2 είναι ίδια με μόνη διαφορά ότι το 1 έχει wifi

 

3 είναι το νεότερο passion μοντέλο . Έχει κάποια εξτρα φίλτρα και είναι λίγο πιο αθόρυβο και υποτίθεται ότι έχει καλύτερο ιονιστή

 

Και τα 3 έχουν ιονιστή και καλύπτονται απο 10 χρόνια εγγύηση στον συμπιεστή και 5 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη τους (φυσικά η εγγύηση ισχύει εαν γίνεται ετήσια συντήρηση )

 

Κρατώ μια επιφύλαξη μήπως χρειάζεσαι 12άρι για τον χώρο σου. Ενδεχομένως είναι οριακά το 9άρι για τον χώρο σου. Συμβουλέψου κάποιον μηχανολόγο ή ψυκτικό.

 

Θα σου πρότεινα και ένα fujitsu αλλά έχει ονομαστική 8500 btu και μιας και θεωρώ οριακό το 9άρι σου προτείνω μόνο αυτα τα 3 που βγάζουν ονομαστικά 9000 btu .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

παιδες τα aux απο e-shop τι λενε? αποκλειστικα για ψυξη σε διαμερισμα. το σαλονακι δεν το χτυπαει ηλιος ποτε. 22τμ ειναι κ απεναντι(αν φτανει ειναι ενα υπνοδωματιο)

κανα 2ωρο το μεσημερακι κ αντε καμια ωρα το βραδυ αν δουλευει. ως τωρα δεν χρειαστηκε απλα να υπαρχει γιατι ειναι αρκετα δροσερο.

αξιζει ινβερτερ με αυτη τη χρηση? γιατι βγαζει κατα καιρους με 220 πανω κατω 12αρια ονοφ

Link to comment
Share on other sites

παιδες τα aux απο e-shop τι λενε? αποκλειστικα για ψυξη σε διαμερισμα. το σαλονακι δεν το χτυπαει ηλιος ποτε. 22τμ ειναι κ απεναντι(αν φτανει ειναι ενα υπνοδωματιο)

κανα 2ωρο το μεσημερακι κ αντε καμια ωρα το βραδυ αν δουλευει. ως τωρα δεν χρειαστηκε απλα να υπαρχει γιατι ειναι αρκετα δροσερο.

αξιζει ινβερτερ με αυτη τη χρηση? γιατι βγαζει κατα καιρους με 220 πανω κατω 12αρια ονοφ

 

Θα σου πρότεινα να μείνεις μακριά απο AUX . Πρώτον γιατί δεν ακουω καλά λόγια δεύτερον γιατί ένας που είχε προβλημα περιμενε πολύ καιρό για ανταλλακτικό και τρίτον στα ίδια περίπου λεφτά παίρνεις επώνυμο . Δεν νομίζω να βρίσκεις προσφορά στα 200 inverter. Σταθερών στροφών ναι!

 

Πολλοί νομίζουν ότι ινβερτερ παίρνεις μόνο για λόγους οικονομίας ρεύματος. Δεν είναι μόνο αυτό. Τα ινβερτερ είναι πιο πολιτισμένα μηχανήματα. Λιγότερο θόρυβο και καλύτερη διατήρηση της θερμοκρασίας του χώρου .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήταν πρόβλημα εγκαταστάτη και όχι του μηχανήματος(σωλήνας κατάθλιψης φρέον).Το οποίο μπορεί να προκάλεσε και βλάβη στο μηχάνημα μετά

Η τιμή αν διαβάσεις λίγο καλύτερα γράφω πως είναι για ονοφ μηχάνημα

το αν κάνει θόρυβο δεν με πειράζει και τις 1-2 ώρες της ημέρες και ΑΝ δουλέψει

Το τι είναι το inverter και τα πλεονεκτήματα του τα ξέρω αλλά νομίζω πως για ελάχιστη χρήση δεν θα ωφεληθώ.Δεν θα χρησιμοποιηθεί συνεχώς σε καθημερινή φάση παρά μόνο το καλοκαίρι μερικά μεσημέρια όταν θα είμαι σπίτι και αποκλειστικά για ψύξη

Στα 225 δεν νομίζω πως παίρνω 12άρι επώνυμο

Υπόψιν πως το σπίτι το νοικιάζω και όταν την κάνω το κλιματιστικό θα μείνει στον επόμενο(εννοείται θα αφαιρεθεί από το ενοίκιο πριν φύγω)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήταν πρόβλημα εγκαταστάτη και όχι του μηχανήματος(σωλήνας κατάθλιψης φρέον).Το οποίο μπορεί να προκάλεσε και βλάβη στο μηχάνημα μετά

Η τιμή αν διαβάσεις λίγο καλύτερα γράφω πως είναι για ονοφ μηχάνημα

το αν κάνει θόρυβο δεν με πειράζει και τις 1-2 ώρες της ημέρες και ΑΝ δουλέψει

Το τι είναι το inverter και τα πλεονεκτήματα του τα ξέρω αλλά νομίζω πως για ελάχιστη χρήση δεν θα ωφεληθώ.Δεν θα χρησιμοποιηθεί συνεχώς σε καθημερινή φάση παρά μόνο το καλοκαίρι μερικά μεσημέρια όταν θα είμαι σπίτι και αποκλειστικά για ψύξη

Στα 225 δεν νομίζω πως παίρνω 12άρι επώνυμο

Υπόψιν πως το σπίτι το νοικιάζω και όταν την κάνω το κλιματιστικό θα μείνει στον επόμενο(εννοείται θα αφαιρεθεί από το ενοίκιο πριν φύγω)

 

To μόνο που με προβληματίζει είναι η αξιοπιστία του . Αν έχεις σκοπό να το καις 2-3 ώρες την ημέρα και για παράδειγμα έχεις σκοπό να φύγεις απο το σπιτι μετά απο 2 χρόνια είσαι οκ γιατί έχεις για 2 χρόνια εγγύηση για το μηχάνημα . Πολύ χοντρικά θα έχεις ένα κόστος στο ρεύμα 20 ευρώ + στον λογαριασμό το μήνα για 2-3 ώρες κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

μονο τοσο?? ειναι Αclass

κοινωνικο τιμολογιο στο ρευμα εχω. δηλαδη ποσες kw να "καψω" σε ενα 3μηνο χρησης με 2-3 ωρες πες στανταρ τη μερα κ οχι παραπανω κ μερικες μερες κ καθολου

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μετακόμισης είμαι και εγώ στην έρευνα αγοράς για δύο καλά κλιματιστικά, το ένα 9000 και το δεύτερο 12000 BTU. Θέλω οπωσδήποτε να είναι καλή ενεργειακή κλάση (Α+++) και θα τα έχω μόνο για ψύξη. Η θέρμανση δε με ενδιαφέρει καθόλου. Ανώτατο όριο χρημάτων και για τα δύο μαζί τα 2000 ευρώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να τα φτάσω. Θα ήταν βολικό να έχουν wifi ώστε να μπορώ να τα ανοίγω πριν γυρίσω στο σπίτι και να είναι δροσερό το σπίτι όταν θα φτάνω, αλλά αυτό είναι το τελευταίο χαρακτηριστικό που με νοιάζει.. Τι έχετε να προτείνετε? Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο με τα μοντέλα καθώς πήγα να ρωτήσω για κάποια σε καταστήματα και μου είπαν ότι τα μοντέλα που ρώτησα και που έχουν είναι περσινά και περιμένουν τα καινούργια στο τέλος του μήνα. Ισχύει αυτό? Και αν ναι υπάρχουν κάπου τα καινούργια μοντέλα των εταιριών να τα δω για να πάρω μια ιδέα έστω και χωρίς τιμές (καθώς από ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν ακόμα στο skroutz)?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω μετακόμισης είμαι και εγώ στην έρευνα αγοράς για δύο καλά κλιματιστικά, το ένα 9000 και το δεύτερο 12000 BTU. Θέλω οπωσδήποτε να είναι καλή ενεργειακή κλάση (Α+++) και θα τα έχω μόνο για ψύξη. Η θέρμανση δε με ενδιαφέρει καθόλου. Ανώτατο όριο χρημάτων και για τα δύο μαζί τα 2000 ευρώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να τα φτάσω. Θα ήταν βολικό να έχουν wifi ώστε να μπορώ να τα ανοίγω πριν γυρίσω στο σπίτι και να είναι δροσερό το σπίτι όταν θα φτάνω, αλλά αυτό είναι το τελευταίο χαρακτηριστικό που με νοιάζει.. Τι έχετε να προτείνετε? Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο με τα μοντέλα καθώς πήγα να ρωτήσω για κάποια σε καταστήματα και μου είπαν ότι τα μοντέλα που ρώτησα και που έχουν είναι περσινά και περιμένουν τα καινούργια στο τέλος του μήνα. Ισχύει αυτό? Και αν ναι υπάρχουν κάπου τα καινούργια μοντέλα των εταιριών να τα δω για να πάρω μια ιδέα έστω και χωρίς τιμές (καθώς από ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν ακόμα στο skroutz)?

Ευχαριστώ!

 

Δες εδω με μοντελα του 2015 και 9αρια και 12αρια εχει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μονο τοσο?? ειναι Αclass

κοινωνικο τιμολογιο στο ρευμα εχω. δηλαδη ποσες kw να "καψω" σε ενα 3μηνο χρησης με 2-3 ωρες πες στανταρ τη μερα κ οχι παραπανω κ μερικες μερες κ καθολου

 

Παράδειγμα: http://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12a4-ncr1-12000btu-klasi-a-a-p-HAP.000607

 

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό έχει 1100 watt input όταν δουλεύει ο συμπιεστής. Ας υποθέσουμε ότι σε μια ώρα δουλεύει για 40 λεπτά συνολικά ο συμπιεστής άρα η κατανάλωση του είναι είναι 0,73 kw και αυτό το σενάριο το θεωρώ ως ενθουσιαστικό .

Θεωρούμε ότι το καις 3 ώρες την ημέρα για 20 μέρες το μήνα . Αρα την ημέρα θα κάψεις 2.19 kwh . Τώρα πόσο κοστίζει η kwh για σένα δεν ξέρω.

Πάντως στο χειρότερο σενάριο που να δουλέυει όλη την ώρα ο συμπιεστής ασταμάτητα στις 3 ώρες λειτουργίας θα σου κάψει 3,3 kwh την ημέρα .

 

Όλα αυτά που σου παραθέτω είναι ΠΟΛΥ προσεγγιστικά . Για το μόνο που μπορείς να σαι σίγουρος είναι ότι για 3 ώρες λειτουργίας δεν θα κάψει πάνω απο 3.3 kwh την ημέρα.

 

Ναι είναι A κατηγορία αλλα η Α δεν είναι η οικονομική κατηγορία συγκεκριμένα με το τί κυκλοφορεί στο εμπόριο . Είναι κατηγορία πολύ μετριας προς υψηλής κατανάλωσης . Έχουμε και άλλες 3 Κατηγοριές πιο πάνω απο την Α . Βέβαια η κλάσεις είναι ενας πολυ γενικευμένος τρόπος για να δούμε σε ποια ενεργειακή αποδοτικότητα βρίσκεται η μονάδα . Ο σωστότερος τρόπος είναι οι συντελεστες απόδοσης COP EER . Ειδικά όταν συγκρίνουμε κλιματιστικά οι συντελεστές COP EER μας δείχνουν πιο ξεκάθαρα πράγματα συγκριτικά με τις ενεργειακές κλάσεις .

Στην τελική ομως η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καταναλωση μιας μονάδας μπορεί να απαντηθεί με έναν μετρητή κατανάλωσης ή γνωρίζοντας τις απώλειες ενώς χώρου και με βάση κάποιες κοινά αποδεχτές παραδοχές μπορούμε να έχουμε μια πιο λεπτομερής απάντηση για το τι θα καίει το κλιματιστικό για δεδομένες στιγμές (π.χ δεδομένη θερμοκρασία εξωτερικού χώρου και δεδομένη επιθυμητή θερμοκρασία εσωτερικού)

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λόγω μετακόμισης είμαι και εγώ στην έρευνα αγοράς για δύο καλά κλιματιστικά, το ένα 9000 και το δεύτερο 12000 BTU. Θέλω οπωσδήποτε να είναι καλή ενεργειακή κλάση (Α+++) και θα τα έχω μόνο για ψύξη. Η θέρμανση δε με ενδιαφέρει καθόλου. Ανώτατο όριο χρημάτων και για τα δύο μαζί τα 2000 ευρώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να τα φτάσω. Θα ήταν βολικό να έχουν wifi ώστε να μπορώ να τα ανοίγω πριν γυρίσω στο σπίτι και να είναι δροσερό το σπίτι όταν θα φτάνω, αλλά αυτό είναι το τελευταίο χαρακτηριστικό που με νοιάζει.. Τι έχετε να προτείνετε? Γενικά έχω μπερδευτεί λίγο με τα μοντέλα καθώς πήγα να ρωτήσω για κάποια σε καταστήματα και μου είπαν ότι τα μοντέλα που ρώτησα και που έχουν είναι περσινά και περιμένουν τα καινούργια στο τέλος του μήνα. Ισχύει αυτό? Και αν ναι υπάρχουν κάπου τα καινούργια μοντέλα των εταιριών να τα δω για να πάρω μια ιδέα έστω και χωρίς τιμές (καθώς από ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν ακόμα στο skroutz)?

Ευχαριστώ!

 

Καταρχάς ο μόνος λόγος να πάρεις Α+++ είναι αν έχεις σκοπό να καίνε 24 ώρες το 24ώρο ασταμάτητα . Ειδάλλως πάρε Α++ . Αν δεν ισχύει το σενάριο που σου λέω είναι σχεδόν βέβαιο ότι ποτέ δεν θα κάνεις απόσβεση τα παραπάνω χρήματα που θα δώσεις απο αυτά που θα έδινες για ενα A++.

 

Τα καταστήματα άστα να λένε ότι θέλουν . Εχω ακούσει βλακείς και βλακείες που με κάναν να γελάσω.

Το ότι ένα 2 5 10 καταστήματα δεν έχουν τα μοντέλα του 2015 δεν πάει να πει ότι δεν τα έχουν άλλα καταστήματα.

Επίσης αν θες Wi fi τότε θα κοιτάξεις σε inventor . Θα σου λεγα και Samsung αλλά δεν έχουν καλή φήμη απο άποψη αξιοπιστίας .

Επίσης σημασία έχει αν θες να είναι όσο πιο αθόρυβο γίνεται το 9άρι αν προορίζεται για υ/δ και γενικά είσαι ευαίσθητος με τον όποιο θόρυβο .

Κλιματιστικό 9άρι με ελάχιστο θόρυβο 22 db και κάτω δεν ακούγεται όσο παράξενος ή ευαίσθητος είναι ένας άνθρωπος στον θόρυβο

 

Για μένα κοίτα σε iventor passion για 12άρι (το μοντέλο του 2015 είναι το https://www.skroutz.gr/s/6578790/Inventor-Passion-P4MVI-12WFR-P4MVO-12.html )

 

και για υπνοδωμάτιο αν θές να είναι όσο αθόρυβο γίνεται κοίτα το : https://www.skroutz.gr/s/6514937/Inventor-Vision-V4MVI-09WFR-V4MVO-09.html

 

Και τα 2 είναι μοντέλα του 2015 και wifi .

 

Ότι σου πρότεινα είναι με βάση να έχουν wifi και ενεργειακή κλάση τουλάχιστον Α++ και να θεωρούνται αξιόπιστα. Δυστυχώς σε wifi και αξιοπιστία παίζει μπάλα η inventor οπότε Α+++ σε ψύξη δεν υπάρχει με αυτά τα κριτήρια.

Αν θες να θυσιασεις το wifi και πιστεύεις ότι αξίζει τα παραπάνω λεφτά για A+++ τότε θα σου προτείνω σε άλλες εταιρίες μοντέλα .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι σίγουρο αυτό που λες για την Α++ και την Α+++? Τα inventor δεν τα έχω ξανακούσει. Καλά είναι; Τα τελευταία 5 χρονια πάντως έχω ένα LG 18000 BTU και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση αλλά είναι λίγο θορυβώδες. ..

Πάντως το wifi όπως είπα είναι το τελευταίο που με νοιάζει. Καλύτερα να είναι πιο αθόρυβο και να μην έχει wifi για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι σίγουρο αυτό που λες για την Α++ και την Α+++? Τα inventor δεν τα έχω ξανακούσει. Καλά είναι; Τα τελευταία 5 χρονια πάντως έχω ένα LG 18000 BTU και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση αλλά είναι λίγο θορυβώδες. ..

Πάντως το wifi όπως είπα είναι το τελευταίο που με νοιάζει. Καλύτερα να είναι πιο αθόρυβο και να μην έχει wifi για παράδειγμα.

 

Τα 2 αυτά κλιματιστικά το 9άρι θα μπει υπνοδωματιο και το 12 άρι σαλόνι ;

 

Τα inventor είναι ελληνική στάμπα κατασκευής και τεχνογνωσίας Gree που είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής (σε πωλήσεις) κλιματιστικών split unit στον κόσμο . Είναι αξιόπιστα και το κορυφαίο vaue for money .

Το μεγάλο συν τους είναι η 10ετής εγγύηση στον συμπιεστή και η 5ετής στα υπόλοιπα μέρη τους (εφόσον γίνεται ετήσια συντήρηση)

 

Έκανα χοντρικά κάτι υπολογισμούς για να δω αν συμφέρει Α+++.

Έχουμε και λέμε: Θεωρώ ότι θα το καις 10 ώρες την ημέρα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ για 90 μέρες (καλοκαίρι)

Θεωρώ ότι η kwh έχει 0.20 cents.

Συγκριτικά με 9άρι a++ passion και το κορυφαίο Α+++ 9αρι lg prestige μου βγαίνει ότι .

Για να κάνεις απόσβεση τα διπλάσια λεφτα που θα δώσεις για το prestige θα σου πάρει τουλάχιστον 9.5 χρόνια . Μετά την 10 ετία ίσως χεις κέρδος δηλαδή .

 

Μιλάω για 9άρι που αν το βάλεις υπνοδωμάτιο έχεις σκοπό να το καις κάθε μερα 10 ώρες ?? Μηπως το καις το πολύ 8 ώρες που αυτό σημαίνει ξεπερνάμε την 10ετία για απόσβεση ; Μήπως δεν το καις 90 μέρες το χρόνο και το καις λιγότερο που αυξάνεται ακόμα περισσότερο η διαρκεια απόσβεσης;

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Λαβέ υπόψη και τις ανατιμήσεις του ρεύματος τα επομενα χρονιά που θα είναι μεγάλες.

 

Στην περίπτωση που αυξηθεί η τιμή της kwh τότε θα κάνει πιο γρήγορα αποσβεσή αλλά για να μειωθει αισθητά ο χρόνος απόσβεσης θα πρέπει να έχουμε μια τρελή ανατίμηση . Της τάξης 200 %. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας...

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Για το το κλιματιστικό το 12α ρι που βγήκε προσφορά απο τα καρφουρ τι λετε; λένε ότι είναι αρκετά αξιόπιστα. Λέω να χτυπήσω ένα στα 249 με άτοκες δόσεις
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν πάρω κάποιο με περισσότερα ΒΤU από όσα αντιστοιχούν στο χώρο που θα μπουν? Παλαιότερα (πριν τα inverter) τα κλιματιστικά εάν ήταν πολύ ισχυρά σταματούσαν συνέχεια δεν έκαναν σωστή αφύγρανση κτλ. αλλά τώρα λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Οπότε σκέφτομαι για μία διαφορά 50 ευρώ για παράδειγμα γιατί να μην πάω στα 12000 αντί για 9000?

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει σε σχέση με τη διαμόρφωση του σπιτιού. Το σπίτι αποτελείται από ένα ενιαίο σαλόνι και κουζίνα μεγέθους 41 τετραγωνικά όπου σκέφτομαι να βάλω το κλιματιστικό που ήδη έχω και είναι ένα LG 18000BTU. Ο πάνω όροφος είναι τύπου loft. Δηλαδή υπάρχει ένα κλειστό υπνοδωμάτιο 12 τετραγωνικά μέτρα, καθώς και ένα δεύτερο ανοιχτό δωμάτιο 14 τετραγωνικά μέτρα το οποίο είναι πάνω από το σαλόνι και δεν έχει τοίχο που να το κλείνει (σαν ένα πατάρι δηλαδή ή σαν ένα γυναικωνίτη εκκλησίας για να δώσω μία χονδρική εικόνα). Το μισό σαλόνι περίπου είναι ανοιχτό από πάνω, δηλαδή δεν έχει ως ταβάνι το πάτωμα του πρώτου ορόφου, αλλά το ταβάνι του δευτέρου. Δηλαδή σε ένα χώρο 15 τετραγωνικών περίπου το σαλόνι έχει ύψος 6 μέτρων και στο υπόλοιπο 3 μέτρα. Το θέμα είναι τι κλιματιστικό να βάλω στο πάνω ανοιχτό δωμάτιο/πατάρι που είναι 14τετραγωνικά μέτρα αλλά επικοινωνεί αφού δεν υπάρχει τοίχος με το σαλόνι/κουζίνα από κάτω που είναι 41 τετραγωνικά. Βάζοντας και εκεί ένα 12000 θα είμαι καλυμμένος πιστεύετε? Μήπως θα έπρεπε να έρθει κάποιος τεχνικός να κάνει μία πραγματογνωμοσύνη και να μου πει ποια είναι η καλύτερη λύση? Και αν ναι που τον βρίσκω?

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ.. επειδή μία εικόνα είναι 1000 λέξεις ο χώρος έχει χονδρικά μία τέτοια περίπου διαρρύθμιση http://www.design-district.gr/images/news/120123_Minimalist-2Leveled-Loft-1_1693875632.jpg

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

Σε σαλόνι/κουζίνα χώρο, περίπου 40 τ.μ., θέλω να αντικαταστήσω το Daikin 15ετίας που παρέδωσε πνεύμα. Ο χώρος έχει απώλειες και κακή μόνωση. Για αυτό κατέληξα σε 60άρι.

 

Το κλιματιστικό με ενδιαφέρει βασικά για ψύξη. Έχω καταλήξει στα παρακάτω δύο μοντέλα:

 

Mitsubishi MSZ/MUZ-GF60VE - 1.199 ευρώ

Daikin FTX60K - 1.350 ευρώ

 

1. Αναρωτιέμαι αν αξίζει το Daikin τα 150 ευρώ που ζητάει παραπάνω.

2. Υπάρχει κάτι σε Hitachi που να μπορεί να ανταγωνιστεί αυτές τις δύο προτάσεις;

3. Υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο μέχρι αυτά τα λεφτά που είναι καλύτερο;

4. Είδα και μου έκανε εντύπωση ότι το Mediamarkt δίνει εγκατάσταση του κλιματιστικού με 29 ευρώ!!! Είναι ποιοτικοί;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα εάν πάρω κάποιο με περισσότερα ΒΤU από όσα αντιστοιχούν στο χώρο που θα μπουν? Παλαιότερα (πριν τα inverter) τα κλιματιστικά εάν ήταν πολύ ισχυρά σταματούσαν συνέχεια δεν έκαναν σωστή αφύγρανση κτλ. αλλά τώρα λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα. Οπότε σκέφτομαι για μία διαφορά 50 ευρώ για παράδειγμα γιατί να μην πάω στα 12000 αντί για 9000?

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι που με προβληματίζει σε σχέση με τη διαμόρφωση του σπιτιού. Το σπίτι αποτελείται από ένα ενιαίο σαλόνι και κουζίνα μεγέθους 41 τετραγωνικά όπου σκέφτομαι να βάλω το κλιματιστικό που ήδη έχω και είναι ένα LG 18000BTU. Ο πάνω όροφος είναι τύπου loft. Δηλαδή υπάρχει ένα κλειστό υπνοδωμάτιο 12 τετραγωνικά μέτρα, καθώς και ένα δεύτερο ανοιχτό δωμάτιο 14 τετραγωνικά μέτρα το οποίο είναι πάνω από το σαλόνι και δεν έχει τοίχο που να το κλείνει (σαν ένα πατάρι δηλαδή ή σαν ένα γυναικωνίτη εκκλησίας για να δώσω μία χονδρική εικόνα). Το μισό σαλόνι περίπου είναι ανοιχτό από πάνω, δηλαδή δεν έχει ως ταβάνι το πάτωμα του πρώτου ορόφου, αλλά το ταβάνι του δευτέρου. Δηλαδή σε ένα χώρο 15 τετραγωνικών περίπου το σαλόνι έχει ύψος 6 μέτρων και στο υπόλοιπο 3 μέτρα. Το θέμα είναι τι κλιματιστικό να βάλω στο πάνω ανοιχτό δωμάτιο/πατάρι που είναι 14τετραγωνικά μέτρα αλλά επικοινωνεί αφού δεν υπάρχει τοίχος με το σαλόνι/κουζίνα από κάτω που είναι 41 τετραγωνικά. Βάζοντας και εκεί ένα 12000 θα είμαι καλυμμένος πιστεύετε? Μήπως θα έπρεπε να έρθει κάποιος τεχνικός να κάνει μία πραγματογνωμοσύνη και να μου πει ποια είναι η καλύτερη λύση? Και αν ναι που τον βρίσκω?

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ.. επειδή μία εικόνα είναι 1000 λέξεις ο χώρος έχει χονδρικά μία τέτοια περίπου διαρρύθμιση http://www.design-district.gr/images/news/120123_Minimalist-2Leveled-Loft-1_1693875632.jpg

 

Εγω πάντως έχω δει σε τέτοιου τύπου χώρου ένα κλιματιστικό (lg νομίζω) το οποίο ήταν τοποθετημένο στο σημείο όπου αρχιζε το πάνω πάτωμα. (Το loft που λες κι εσύ)

Περίπου στη μέση δηλαδή, και οι περσίδες του κλιματιστικού "χτυπούσαν" προς τα κάτω. Δεν ξέρω αν και στη δίκη σου περίπτωση πρέπει να εγκατασταθεί έτσι το κλιματιστικό σου. Όμως φαντάζομαι πως μια γνώμη ειδικού θα δει τον χώρο θα δώσει και μια καλύτερη και πιο αποδοτική άποψη ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αυξηθεί η τιμή της kwh τότε θα κάνει πιο γρήγορα αποσβεσή αλλά για να μειωθει αισθητά ο χρόνος απόσβεσης θα πρέπει να έχουμε μια τρελή ανατίμηση . Της τάξης 200 %. Σενάριο επιστημονικής φαντασίας...

Ειδη ξεκινάνε με την αύξηση ΦΠΑ...

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Για το το κλιματιστικό το 12α ρι που βγήκε προσφορά απο τα καρφουρ τι λετε; λένε ότι είναι αρκετά αξιόπιστα. Λέω να χτυπήσω ένα στα 249 με άτοκες δόσεις

 

το εχω βαλει σε ενα σπιτι που μενουν φοιτητες, δλδ δεν το προσεχουν και ιδιαιτερα.

Αποδειχτηκε σκυλι, με καλη αποδοση και κανενα προβλημα.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Για δωμάτιο 12τ.μ. ύψος 2.70, από προηγούμενα post έχω δει ότι προτείνονται τα Hitachi RAS/RAC-S10HB και Hitachi Perfomance RAK-25PPB/RAC-25WPB.

 

Για το 2ο διάβασα στο forum ότι δεν εισάγεται από την Toshiba/ABB και δεν υποστηρίζεται, αλλά μετά από επικοινωνία με ABB με ενημέρωσαν ότι δεν εισάγεται πλέον γιατί είναι παλαιότερο μοντέλο, αλλά υποστηρίζεται – υπάρχει εγγύηση.

 

Έχει αγοράσει κάποιος το συγκεκριμένο μοντέλο και ποιες οι εντυπώσεις του;

 

Για την εγκατάσταση, το επίσημο σέρβις της Hitachi χρεώνει €100 + ΦΠΑ, που μου φαίνονται πολλά.

Έχετε να προτείνετε κάποιον πιστοποιημένο εγκαταστάτη σε πιο λογική τιμή ;

Link to comment
Share on other sites

το εχω βαλει σε ενα σπιτι που μενουν φοιτητες, δλδ δεν το προσεχουν και ιδιαιτερα.

Αποδειχτηκε σκυλι, με καλη αποδοση και κανενα προβλημα.

Εμένα ενα παλιότερο μου έβγαλε πρόβλημα στο δέκτη(μάτι) για το τηλεκοντρόλ

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατα τη γνώμη σας τα έξτρα φίλτρα στα κλιματιστικα (εκτός απο το βασικό της σκόνης) αντιβακτηριδιακά κλπ κάνουν δουλειά ή απλά υπάρχουν για να κάνουν τα μοντέλα τους οι εταιρίες πιο ελκυστικά ;;
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δουλεύουν.

 

Διάβασε σχετικά εδώ.

 

Όλοι όσοι έχετε απορίες, μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τα posts από τον Ιούνιο του 2013 και μετά. Οι περισσότερες ερωτήσεις έχουν απαντηθεί ήδη αρκετές φορές.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές δουλεύουν.

 

Διάβασε σχετικά εδώ.

 

Όλοι όσοι έχετε απορίες, μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τα posts από τον Ιούνιο του 2013 και μετά. Οι περισσότερες ερωτήσεις έχουν απαντηθεί ήδη αρκετές φορές.

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...