Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω για ενα οικονομικό 12αρι inverter κλιματιστικο μέχρι 550 ευρώ max για 20τμ. χώρο.

 

Κοιτάζοντας το skroutz έχω μπερδευτεί ανάμεσα σε LG SAMSUNG και ΤΟΥΟΤΟΜΙ και κλπ

 

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε σε ποιο να καταλήξω; ( έχω διαβάσει προηγούμενα πόστς και βλέπω ότι προτείνετε το sharp αλλα δεν μπορω να το αγοράσω απο τα συγκεκριμένα μαγαζιά)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα..

 

Ειμαι κατοχος ενος Toyotomi GAN GAG A240GVR.

Η ερωτηση μου ειναι αν γνωριζει καποιος που πρεπει να κυμαινεται η θερμοκρασια στην εξοδο στις περσιδες..

Υπαρχει καποια κλιμακα? Ρωταω γιατι βαζοντας το χερι μπροστα δε με πολυ ικανοποιει αυτο που "βγαζει" και δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου ή οντως κατι δε παει καλα..

 

Προκαταβολικα ζηταω συγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει το ερωτημα, αλλα μου ειναι δυσκολο να διαβασω τοσες σελιδες...

 

Σε μετρησεις που εκανα σε διαφορετικα κιλματιστικα επωνυμα

Μιτσουμπισι και Χιτατσι ολα ινβερτερ με επαγγελματικο λειζερ θερμομετρο μου δωσανε στην εξοδο του αερα στις περσιδες απο 14 βαθμους σε χαμηλη λειτουργεια εως 8 βαθμους κελσιου σε μεγιστη λειτουργεια

για να κατεβει κατω απο τους 8 βαθμους ενα κλιματιστικο το θεωρο απιθανο

ενω εαν δειχνει πανω απο 14 βαθμους λογικα εχει προβλημα το μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

exw ena klimatistiko Fujitsu ASYG24LF to opoio den vgazei nera apo thn apoxeteush alla oute stazei apo thn eswterikh monada...to leitourgw mia peripou evdomada...mporei kapoios na m pei pou mporei na phgainoun ta nera???
Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :)

Οπως έχουμε πει κατά επανάληψη για να βγάζει νερα από την αποχέτευση πρέπει να υπάρχει υγρασία στον χώρο σου και να γίνεται αφύγρανση.Αν είχε γίνει κάτι λάθος στην τοποθέτιση θα είχες ενδειξη υγρασίας ,μυρωδιάς ή διαρροή στο εσωτερικό μηχάνημα,πράγμα που όπως ανέφερες δεν γίνεται.

 

Σε μετρησεις που εκανα σε διαφορετικα κιλματιστικα επωνυμα

Μιτσουμπισι και Χιτατσι ολα ινβερτερ με επαγγελματικο λειζερ θερμομετρο μου δωσανε στην εξοδο του αερα στις περσιδες απο 14 βαθμους σε χαμηλη λειτουργεια εως 8 βαθμους κελσιου σε μεγιστη λειτουργεια

για να κατεβει κατω απο τους 8 βαθμους ενα κλιματιστικο το θεωρο απιθανο

ενω εαν δειχνει πανω απο 14 βαθμους λογικα εχει προβλημα το μηχανημα

 

Αναφέρεσαι σε κατώτερη ρύθμιση λειτουργίας σε κάποια μηχανήματα ,αλλά δεν γράφεις τα μοντέλα ,αλλά και ποιο κλιματιστικό έχει κοντα πανω-κάτω στους 8 βαθμούς αυτή την ρύθμιση, για να δώσει τέτοια τιμή,γιατι δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο .:confused: .Eξάλλου όπως είπαμε δεν μετρά τι βγάζουν οι περσίδες κάποια στιγμή, αλλά τι γίνεται στον χώρο αν πετυχαίνεται η επιθυμητη θερμοκρασία.

 

Ψάχνω για ενα οικονομικό 12αρι inverter κλιματιστικο μέχρι 550 ευρώ max για 20τμ. χώρο.

Κοιτάζοντας το skroutz έχω μπερδευτεί ανάμεσα σε LG SAMSUNG και ΤΟΥΟΤΟΜΙ και κλπ Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε σε ποιο να καταλήξω; ( έχω διαβάσει προηγούμενα πόστς και βλέπω ότι προτείνετε το sharp αλλα δεν μπορω να το αγοράσω απο τα συγκεκριμένα μαγαζιά)

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Καταρχήν δεν αναφέρεις μοντέλα ,αλλά αφού γράφεις έχεις διαβασει προηγούμενα ,θα έχεις δει αναφορές μας και για επιλογές στα χρήματα που διαθέτεις, και ότι πολλά καταστήματα στο Skroutz έχουν και φυσική παρουσία.Επίσης έχουμε αναφέρει αν έχεις αμφιβολίες θα πρέπει να ρωτήσεις σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις..

 

Σημερα πρωτη μερα που το δοκιμασα στα "ζορια" μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος απο την αποδοση (σχετικα παντα με τα τ.μ και την ιδιομορφια του χωρου)....

Link to comment
Share on other sites

Σταρενιε

Οι μετρησεις γινανε σε 6 διαφορετικα κλιματιστικα ολα επωνυμα ινβερτερ

εαν θελεις αγορασε και εσυ ενα επαγγελματικο λειζερ θερμομετρο για να τσεκαρεις τα δικα σου :happy:

Μπερδευεσαι αλλο πραγμα η επιθυμητη θερμοκρασια και αλλο πραγμα η θερμοκρασια εξοδου αερα των μηχανηματων ;)

εξαλλου εγω εγραψα για τις θερμοκρασιες που μετρησε το οργανο

Edited by PetroSalonika
Link to comment
Share on other sites

Εϊδα πριν λίγες μέρες μια σιδερένια κατασκευή που προστάτευε εξωτερική μονάδα κλιματιστικού (μάλλον φύλλο λαμαρίνας) που βρίσκονταν σε ταράτσα πολυκατοικίας... Κάλυπτε όλη τη μονάδα αφήνοντας στο πάνω τμήμα ένα κενό 7εκ (ανάμεσα στη μονάδα και την κατασκευή) και περιμετρικά εξείχε πάνω από 15εκ σε κάθε πλευρά.

Ρώτησα ένα τεχνικό και μου είπε ότι είναι περιττό αφού οι εξωτερικές μονάδες είναι φτιαγμένες για να λειτουργούν σε αντίξοες συνθήκες.

Τι λέτε?

Edited by tdm
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση..

Εχω βαλει θερμομετρο και με εξωτερικη θερμοκρασια τωρα στους 26C εξω και το κλιματιστικο στους 16C και full τον ανεμιστηρα , η θερμοκρασια στις περσιδες ειναι 12C..

 

Οσον αφορα τον χωρο ειναι περιεργη κατασταση.. παραδοσιακο στυλ το σπιτι.. Ψυλοταβανη σαλοκουζινα (5μ) και εσωτερικη σκαλα για τα πανω δωματια.. συνολο περιπου 70-80 τμ ενιαιος χωρος.. Ξερω οτι δε με καλυπτει αυτο το κλιματιστικο και δε περιμενω θαυματα.. (εχε χαρη η κριση :P).

 

Γι αυτο και ανεφερα τη θερμοκρασια στην εξοδο στις περσιδες και οχι την αισθηση που λαμβανω οταν καθομαι στον χωρο..

 

Στο δικο μου hitachi η θερμοκρασια εξοδου αερα κυμαινεται απο 9,5 - 13 εχοντας επιλεξει τη χαμηλοτερη δυνατη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Σταρενιε Οι μετρησεις γινανε σε 6 διαφορετικα κλιματιστικα ολα επωνυμα ινβερτερ,εαν θελεις αγορασε και εσυ ενα επαγγελματικο λειζερ θερμομετρο για να τσεκαρεις τα δικα σου :happy: Μπερδευεσαι αλλο πραγμα η επιθυμητη θερμοκρασια και αλλο πραγμα η θερμοκρασια εξοδου αερα των μηχανηματων ;) εξαλλου εγω εγραψα για τις θερμοκρασιες που μετρησε το οργανο

 

Eγω όμως δεν αναφέρθηκα γενικά και αόριστα ,αλλά σε ποιά μηχανήματα αναφέρεσαι και αυτό που έβγαλε 8 βαθμούς τι όρια είχε.Δεν μπερδεύομαι σε τι είναι το ζητούμενο, γιατί εσύ απάντησες σε συνέχεια τι αναφέρθηκε αρχικά :) Και αυτό γιατί επίσης έγραφες και για κατανάλωση σε προηγούμενα σε κάτι που δεν συνίσταται ,και έβλεπες διαφορές ,είναι το ίδιο εύκολο και δώ αν το σκεφτείς για τις αποκλίσεις ,με το αποτέλεσμα τι θέλουμε στην πράξη :D

 

Εϊδα πριν λίγες μέρες μια σιδερένια κατασκευή που προστάτευε εξωτερική μονάδα κλιματιστικού (μάλλον φύλλο λαμαρίνας) που βρίσκονταν σε ταράτσα πολυκατοικίας... Κάλυπτε όλη τη μονάδα αφήνοντας στο πάνω τμήμα ένα κενό 7εκ (ανάμεσα στη μονάδα και την κατασκευή) και περιμετρικά εξείχε πάνω από 15εκ σε κάθε πλευρά.Ρώτησα ένα τεχνικό και μου είπε ότι είναι περιττό αφού οι εξωτερικές μονάδες είναι φτιαγμένες για να λειτουργούν σε αντίξοες συνθήκες.Τι λέτε?

 

Σωστα σου είπε ο τεχνικός ,και μια επιπλέον προστασία δεν βλάπτει ,δεδομένου ότι τα εξωτερικά κουτιά όσο πάνε όλο και σκαρτεύουν ,πολλά είναι και πλαστικά στο περισσότερο μέρος ,και υπάρχουν παραδεγματα ότι πολλά έχουν χαλάσει με χαλάζι που τα τελευταία έτη είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο .Επίσης αν υπάρχει και εξωτερικός αισθητήρας για την επίτευξη των εσωτερικών συνθηκών ένας λόγος παραπάνω να μην καταλαβαίνει αυτός λάθος αν τον βλέπει έντονα ήλιος,βροχή κλπ .Βεβαια σε τέτοιες πατέντες πρέπει να συμβουλευόμαστε και τις οδηγίες εγκατάστασης του κλιματιστικού.:)

 

thanks starenios apla exw anhsuxies gt genika sthn perioxh m uparxei ugrasia tou diplanou m apo nero vgazei na potiseis kai ta louloudia pou leei o logos...!!!

 

Στου γείτονα απλά ο χώρος έχει υγρασία περισσότερο ,αυτό ξέρεις δεν είναι καλό από μόνο του :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σταρενιε

Δεν εχω ουτε διαθεση ουτε η ηλικια μου το επιτρεπει να εχω αντιπαραθεσεις με συνφορουμιτες

Σε προηγουμενο ποστ μου ανεφερα οτι οι μετρησεις με το λειζερ εγιναν σε 6 διαφορετικα μηχανηματα Μιτσουμπισι και Χιτατσι ινβερτερ ολα

Οσο για τις καταναλωσεις στην αναμονη εχω κανει σε ολα τα μηχανηματα μου μετρησεις και γνωριζεις πολυ καλα οτι ολα τα μηχανηματα εχουν θεμα στο σταντ μπαι τραβανε αρκετο ρευμα και σωστο ειναι να τοποθετει ο τεχνικος επιπλεον ασφαλεια στον πινακα αποκλειστικα για το μηχανημα 16-20Α αναλογα μηχανηματος και να κατεβαζουμε την ασφαλεια απο τον πινακα μετα το κλέισιμο απο το τηλεχειρηστηριο

Οποτε ειναι ο δρομος σου Θεσσαλονικη στειλε μου ΠΜ για να δεις τα μηχανηματα απο κοντα να δες και τα οργανα που μετραω και να πιουμε και μια μπυριτσα παρεουλα :D

 

Φιλικα Πετρος Κ.

Edited by PetroSalonika
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πουθενά ότι δεν έκανες δοκιμές ,και γνωρίζεις από ότι γράφω, ότι είμαι και κατά των καυγάδων και ότι μ'αρέσει να κοιτώ το αποτέλεσμα στην ουσία και όχι αποτέλεσμα σε ενδείξεις άνευ ουσίας :) Αν υπήρξε παρανόηση ισως φταίει φταίει η ζέστη των ημερών :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σωστα σου είπε ο τεχνικός ,και μια επιπλέον προστασία δεν βλάπτει ,δεδομένου ότι τα εξωτερικά κουτιά όσο πάνε όλο και σκαρτεύουν ,πολλά είναι και πλαστικά στο περισσότερο μέρος ,και υπάρχουν παραδεγματα ότι πολλά έχουν χαλάσει με χαλάζι που τα τελευταία έτη είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο .Επίσης αν υπάρχει και εξωτερικός αισθητήρας για την επίτευξη των εσωτερικών συνθηκών ένας λόγος παραπάνω να μην καταλαβαίνει αυτός λάθος αν τον βλέπει έντονα ήλιος,βροχή κλπ .Βεβαια σε τέτοιες πατέντες πρέπει να συμβουλευόμαστε και τις οδηγίες εγκατάστασης του κλιματιστικού.:)

 

 

Για Mitsubishi SRK-71ZK λες να φτιάξω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Για Mitsubishi SRK-71ZK λες να φτιάξω κάτι?

 

Aνάλογα που το έχεις και πως ταλαιπωρείται από τις συνθήκες .Μιας και στο συγκεκριμένο έχουν μειώσει το εξωτερικό κουτί μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα σε ακραία φαινόμενα.Δεν γνωρίζω ακόμα καμιά αναφορά γιατί είναι σχετικά νέο σαν μηχάνημα στην αγορά :confused: Το προηγουμενο του σαν ΖE πάντως και μετά από χαλάζι δούλευε σκυλι σε κάποιες περιπτώσεις ,και άσκοπα χρεώθηκαν οι κάτοχοι τον έλεγχο:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Καταρχήν δεν αναφέρεις μοντέλα ,αλλά αφού γράφεις έχεις διαβασει προηγούμενα ,θα έχεις δει αναφορές μας και για επιλογές στα χρήματα που διαθέτεις, και ότι πολλά καταστήματα στο Skroutz έχουν και φυσική παρουσία.Επίσης έχουμε αναφέρει αν έχεις αμφιβολίες θα πρέπει να ρωτήσεις σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. :)

 

Toyotomi Akira GAN/GAG A135GVR

http://www.skroutz.gr/s/268901/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A135GVR.html

 

LG Libero E E12SQ

http://www.skroutz.gr/s/328483/LG-Libero-E-E12SQ.html

 

Toyotomi Kuro MTN/MTG-A435DV

http://www.skroutz.gr/s/1655488/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A435DV.html

 

Τι πιστεύεις για αυτά; Έχεις να προτείνεις κάποια αλλα; Κυρίως μεταξύ των πρώτον δυο είμαι Libero και gan gag :)

Ευχαριστώ :happy:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολυ ψαξιμο, κατεληξα στα εξης:

 

DAIKIN FTXS35J

FUJITSU ASYG-12LT

Mitsubishi MSZ-FD35VA

Toyotomi Takara TAN/TAG-A13HDI

Toshiba Daiseikai Super 5 RAS-13PKVP-E

panasonic etherea KIT-E12-JKE

 

αποσο καταλαβαινω ως ποιοτητα κατασκευης/υλικων, τα toyotomi ισως υστερουν λιγο, τα αλλα ειναι στην ιδια κατηγορια και μαλλον τα daikin, ως εταιρεια παραγωγης μονο κλιματισμου ειναι η κορυφη.

 

ως αποδοση (COP, EER) το toyotomi και toshiba υπερτερουν ως ονομαστικη τιμη.

 

απο εκει και περα για φιλτρα ξερω οτι το panasonic ειναι το καλυτερο.

 

οι τιμες κτησης ειναι περιπου ιδιες, εκτος απο το fujitsu που ξεφευγει κανα 200αρι.

 

ακουω γνωμες, διοτι το ποσο ειναι μεγαλο...θα μπουν 3ή4 μοναδες οποτε θελω ενα οικονομικο (λειτουργικα) και ποιοτικο μηχανημα!

 

χρηση για χωρο 20-30 τ.μ, για θερμανση και ψυξη (αποκλειστικο μεσο, καταργουνται τα καλοριφερ)

 

ευχαριστω :)

 

υγ. εμενα απο αυτα που διαβασα και στο επισημο site της καθε εταιρειας, το toshiba μου γυαλισε πιο πολυ - το panasonic μου φανηκε ομως ο,τι πιο συγχρονο)

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Για απόδοση σε θέρμανση στον χώρο σου κοιτάς τα Toshiba Daiseikai Super 5 RAS-13PKVP-E

και Mitsubishi MSZ-FD35VA που έχουν πιό δυνατό ανεμιστήρα και συνδιαζουν και καλό καθαρισμό αέρα :)

 

Toyotomi Akira GAN/GAG A135GVR http://www.skroutz.gr/s/268901/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A135GVR.html LG Libero E E12SQ http://www.skroutz.gr/s/328483/LG-Libero-E-E12SQ.html Toyotomi Kuro MTN/MTG-A435DV http://www.skroutz.gr/s/1655488/Toyotomi-Kuro-MTN-MTG-A435DV.html Τι πιστεύεις για αυτά; Έχεις να προτείνεις κάποια αλλα; Κυρίως μεταξύ των πρώτον δυο είμαι Libero και gan gag :) Ευχαριστώ :happy:

 

Eχεις αναφέρει ότι έχεις διαβασει προηγουμενα,πως δεν είδες τα συγκεκριμένα ; :wacko: Τα Τoyotomi ειναι φασόν έχουν καλύτερα φίλτρα και ευκολίες στις λειτουργίες ,με το Kuro καλύτερο σε επιδοσεις ,το LG είναι πιο φίρμα και το συγκεκριμένο είναι πιό καλής ποιοτητας αν το βρεις Κορέας αλλα είναι απλό μοντέλο. Πιο επώνυμο με καλύτερο φίλτρο και ανεμιστήρα κοιτάς στα χρήματα αυτά http://www.skroutz.gr/s/2164916/Panasonic-CS-CU-RE12JKE-1.html και το Sharp που έψαχνες ειναι ακόμα καλύτερο στην διανομή και στον καθαρισμό αερα. :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πιο επώνυμο με καλύτερο φίλτρο και ανεμιστήρα κοιτάς στα χρήματα αυτά http://www.skroutz.gr/s/2164916/Panasonic-CS-CU-RE12JKE-1.html και το Sharp που έψαχνες ειναι ακόμα καλύτερο στην διανομή και στον καθαρισμό αερα. :)

 

Επειδή και εγώ σκέφτομαι για το Panasonic, με μια ματιά που έριξα στο manual είδα ότι δεν δουλεύει στη θέρμανση με εξωτερική θεμμοκρασία κάτω από -5C. Είχα την εντύπωση ότι τα inverter έχουν όριο τους -15C...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να λέμε τα ίδια κάθε τόσο ; :D http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4227391#post4227391 Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Έχω απασχολήσει το Starenio και στο παρελθόν αλλά θα ήθελα τη σύγκριση κάποιων μοντέλων για σαλόνι κουζίνα 38τμ.

Δεν με ενδιαφέρουν διπλανοί χώροι γιατί στα δωμάτια έχω κλιματιστικά που θεωρητικά θα μπορούσαν να βοηθήσουν και στο σαλόνι.

Είμαι ευχαριστημένος με τα mitsubishi αλλά οπτικά δεν είναι όμορφα.

Με ενδιαφέρει περισσότερο η θέρμανση και οπότε θα θα ήθελα καλύτερο COP, κάτι που δεν μπορώ να βρώ στα SPECS της Toshiba.

Επίσης με ενδιαφέρει ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας γιατί την εξωτερική θα ήθελα εάν δεν υπάρχει πρόβλημα να την ανεβάσω στην ταράτσα.Το σπίτι είναι διόροφο και το σαλόνι στο ισόγειο.

Επίσης δεν μπορώ να βρω κάποιον εξουσιοδοτημένο τεχνικό της Toshiba (Νότια προάστια Αθήνας) για να δει το χώρο μου.

Mitsubishi SRK-50ZJ-S 18000

Mitsubishi SRK-50ZJX-S 18000

TOSHIBA RAS-16PAVP-E / RAS-16PKVP-E Super Daiseikai 5 Inverter (16000 BTU)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να λέμε τα ίδια κάθε τόσο ; :D http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4227391#post4227391

 

Με την επανάληψη τα μαθαίνουμε καλύτερα... :D

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι το ΖΚ αυτό πλέον βγαίνει και θα έρχεται στην αγορά,το ΖE ότι υπάρχει ή έρχεται είναι από στοκ .Στο ΖΚ έχουμε μια ελαφρα μείωση ποιότητας σε σχεση με το ΖΕ και δεν ισχύουν οι διαφορές 63 με 71 που τότε ήταν μάλλον για εμπορικούς λόγους προωθησης αυτής της σειράς κλιματιστικών σαν οικιακα από ημιεπαγγελματικά .

 

Φιλε starenios, το οτι δεν ισχύουν οι διαφορές προκύπτει από κάπου ή το λές απο προσωπική εμπειρία?

Είμαι σε φάση αγοράς για ένα από αυτά τα μηχανήματα και αμφιταλαντεύομαι.

Ο τεχνικός που ήρθε να δεί το χώρο (47τ.μ. σαλόνι, μονωμένη ταράτσα, αλουμινένια κουφώματα) είπε οτι το 63ΖΚ με καλύπτει αλλά το 71ΖΚ θα έχει καλύτερη απόδοση στη θέρμανση του χώρου και θα πιάνει και την κουζίνα και διάδρομο που είναι αμέσως μετά το σαλόνι.

Αν το 63 είναι πολύ κοντά στο 71 στην απόδοση νομίζω οτι είναι καλύτερη επιλογή και για λόγους κόστους-κατανάλωσης, εσύ τι θα πρότεινες?

Επίσης σε άλλο post λές ότι το 63 και το 71 είναι ενοχλητικά αν κάθεσαι κοντά τους. Εννοείς ακόμα και στο ultra-low του ανεμιστήρα? Δυστυχώς δεν έχω επιλογή ώς προς τη θέση τοποθέτησης, που θα είναι δίπλα ή πάνω από το χώρο που θα καθόμαστε. Θα πρότεινες κάτι άλλο σε τέτοια περίπτωση?

 

ευχαριστώ και μπράβο σέ όλους εδώ μέσα για την πολύ χρήσιμη συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομη:

 

στη λειτουργια θερμανσης η σχετικη υγρασια του χωρου μειωνεται, γινεται δηλαδη ο αερας πιο ξηρος.

 

τα κλιματιστικα που αναφερα πιο πανω, εχουν και λειτουργια υγρανσης εκτος απο αφυγρανσης?

 

αν οχι, δεν ειναι δυσκολη/μη ανεκτη η ατμοσφαιρα που δημιουργειται απο την θερμανση?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε starenios, το οτι δεν ισχύουν οι διαφορές προκύπτει από κάπου ή το λές απο προσωπική εμπειρία?

Είμαι σε φάση αγοράς για ένα από αυτά τα μηχανήματα και αμφιταλαντεύομαι.

Ο τεχνικός που ήρθε να δεί το χώρο (47τ.μ. σαλόνι, μονωμένη ταράτσα, αλουμινένια κουφώματα) είπε οτι το 63ΖΚ με καλύπτει αλλά το 71ΖΚ θα έχει καλύτερη απόδοση στη θέρμανση του χώρου και θα πιάνει και την κουζίνα και διάδρομο που είναι αμέσως μετά το σαλόνι.

Αν το 63 είναι πολύ κοντά στο 71 στην απόδοση νομίζω οτι είναι καλύτερη επιλογή και για λόγους κόστους-κατανάλωσης, εσύ τι θα πρότεινες?

Επίσης σε άλλο post λές ότι το 63 και το 71 είναι ενοχλητικά αν κάθεσαι κοντά τους. Εννοείς ακόμα και στο ultra-low του ανεμιστήρα? Δυστυχώς δεν έχω επιλογή ώς προς τη θέση τοποθέτησης, που θα είναι δίπλα ή πάνω από το χώρο που θα καθόμαστε. Θα πρότεινες κάτι άλλο σε τέτοια περίπτωση?

 

ευχαριστώ και μπράβο σέ όλους εδώ μέσα για την πολύ χρήσιμη συζήτηση!

 

φιλε birbilis εγω εχω το 71zk και απο αποσταση περιπου 3 μετρων δεν ακουω τπτ κατω απο low & ultra low.βεβαια αν παιζει η τηλεοραση στο παααρα πολυ χαλαρο..ειναι κατι σαν αερακι.αν επικρατει ησυχια στο ultra low ισα που ακουγεται και αυτο αν το βαλεις στο μυαλο σου και θελεις να το ακουσεις.!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

ορμα για το 63αρι...ειμαι σιγουρος οτι τα 47 θα στα εχει για πλακα..!!!!!!!!!!:cool::cool: οτι θες μου στελνεις και σε διαφωτιζω..!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μέτριση γίνεται μόνο στην θέση Αuto.Aν χρησιμοποιεις τις αλλες ρυθμίσεις μετρά μόνο του χώρου μαζί με ότι έχεις βάλει εσυ στο κοντρολ.

Αν όντως βρείς το CU-RE18JKE γράψε σχετικά ,γιατί όπως είπαμε τελευταία έρχεται αυτό με κατάληξη JKE-1 :)

 

Tελικα σημερα παραγγειλα το Panasonic CU-RE18JKE-1 οπως και το αντιστοιχο 9αρι για την αδερφη μου 950 και 470 ευρω αντιστοιχα και σε 15 ατοκες δοσεις. Το CU-RE18JKE δεν το βρηκα σε οποιον τηλεφωνησα εγω. Την Τριτη θα τα τοποθετησω και θα τα ξαναπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...