Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τις πληροφορίες που θα σου δώσει τεχνικός που γνωρίζει το μηχανημα σε κατάστημα κλιματισμού που σε προτρεψαμε τόσες φορές να κάνεις :)

 

 

 

Το Fujitsu είναι σχετικά νέο μοντέλο στην αγορά,αδοκίμαστο,είναι επισης Κινεζικο ,όχι όμως φασόν σαν τα Toyotomi και δεν έχει ευκολίες και τον καθαρισμό αέρα των,αλλα έχει πιό δυνατό ανεμιστήρα,είναι φίρμα με μεγάλο δίκτυο υποστήριξης στην αγορά.

 

 

 

Περιθώρια σε τιμές υπαρχουν αν ο συγκεκριμένος πουλά αρκετά προιόντα της φίρμας σαν συνεργάτης της.Ομως η πρακτική έχει δείξει από την κρίση και με την πτώση πωλήσεων στην αγορα ,μπορεί να αφορά και ευκαιριακή εισαγωγή με ειδική εγγύηση .Εδώ πρέπει να το διευκρινήσεις τι ισχύει:)

 

εννοείς παρεισαγωγή που δεν θα έχει εισαχθεί από τον αντιπρόσωπο ?

Link to comment
Share on other sites

Και παραεισαγωγή και οτιδήποτε πάει το μυαλό σου σαν υπόθεση να έχει συμφωνηθει μεταξύ ενός εμπόρου και ενός εισαγωγέα:confused:
Link to comment
Share on other sites

Και παραεισαγωγή και οτιδήποτε πάει το μυαλό σου σαν υπόθεση να έχει συμφωνηθει μεταξύ ενός εμπόρου και ενός εισαγωγέα:confused:

 

δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο από παρεισαγωγή που αν είναι έτσι δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς να φανταστείς πχ να είναι από παρτίδα με κάποια ελαττώματα που τα "σπρωχνουν" να ξεσαβουρώσουν και να βγάζει προβλήματα,

να στο φτιάχνουν και συνέχεια μέσα στην όποια εγγύηση ,σε δουλεια να βρίσκεσαι ,και να μην ευχαριστηθείς την αγορά σου :D

Oπως λέμε πάντα ρωτάμε και αλλού και συνέχεια το ψάχνουμε αν έχουμε αμφιβολίες . :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορείς να φανταστείς πχ να είναι από παρτίδα με κάποια ελαττώματα που τα "σπρωχνουν" να ξεσαβουρώσουν και να βγάζει προβλήματα,

να στο φτιάχνουν και συνέχεια μέσα στην όποια εγγύηση ,σε δουλεια να βρίσκεσαι ,και να μην ευχαριστηθείς την αγορά σου :D

Oπως λέμε πάντα ρωτάμε και αλλού και συνέχεια το ψάχνουμε αν έχουμε αμφιβολίες . :)

 

δηλαδή επειδή το βρηκα φθηνότερα μου προτείνεις να μην το πάρω ?

Link to comment
Share on other sites

Από τις πληροφορίες που θα σου δώσει τεχνικός που γνωρίζει το μηχανημα σε κατάστημα κλιματισμού που σε προτρεψαμε τόσες φορές να κάνεις :)

 

Θές να πείς οτι αυτά που γράφουν οι εταιρείες στα επίσημα φυλλάδια του προιόντος είναι αναληθή ή στηρίζονται σε ιδανικές συνθήκες πέρα από κάθε πραγματικότητα. Το GE δηλαδή ενώ η mιtsubishi electric το πλασάρει με ελάχιστο θόρυβο 29db οι τεχνικοί το μετράνε στα 17db...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζεις ελλειπή φυλλάδια ή λάθος σου έχουν πει κάποιοι για να πουλήσουν,δεν θα λέμε τα ίδια συνέχεια με άλλα λόγια. :wacko:Προτείναμε τι πρέπει να κάνεις αν έχεις αμφιβολίες για τον χώρο σου ,και αναφέραμε τι ισχύει.Οποιον δεν βολεύει κάτι ,κοιτά απλά άλλο μηχάνημα,δεν συζητά άσκοπα το γιατί.:p Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Οι στάθμες θορύβου που παράθεσα είναι απο τα επίσημα τελευταία φυλλαδια και τα διασταύρωσα με τουλάχιστον 10 site ελληνικά και ξένα. Κανείς δεν προσπάθησε να μου πουλήσει κάτι εγώ ρώτησα στην τοπική αντιπροσωπεία (που έχει και τα 2 μοντέλα ετοιμοπαράδοτα) αποκλειστικά για το mhi srk στηριζόμενος στα λεγόμενα σου σε παλιότερα post.

Sorry αν κουράζω αλλα είναι σαν να συμβουλέυεις να μην κοιτάμε τα επίσημα φυλλάδια αλλα να ακούμε τι λένε οι τεχνικοί...

Link to comment
Share on other sites

Οι στάθμες θορύβου που παράθεσα είναι απο τα επίσημα τελευταία φυλλαδια και τα διασταύρωσα με τουλάχιστον 10 site ελληνικά και ξένα. Κανείς δεν προσπάθησε να μου πουλήσει κάτι εγώ ρώτησα στην τοπική αντιπροσωπεία (που έχει και τα 2 μοντέλα ετοιμοπαράδοτα) αποκλειστικά για το mhi srk στηριζόμενος στα λεγόμενα σου σε παλιότερα post.

Sorry αν κουράζω αλλα είναι σαν να συμβουλέυεις να μην κοιτάμε τα επίσημα φυλλάδια αλλα να ακούμε τι λένε οι τεχνικοί...

 

Φίλε επειδή βλέπω ότι είσαι από το Ηράκλειο, καλά κάνεις και σκέφτεσαι για Mitsu διότι αν και έχω πρόβλημα με τον υπεύθυνο της εταιρίας, οφείλω να αναγνωρίσω ότι τουλάχιστον είναι εκεί πολλά χρόνια και δουλεύουν κανονικά και μπορείς να τους βρεις όταν θέλεις και σίγουρα αύριο μεθαύριο όταν θα χρειάζεσαι κάτι μάλλον θα είναι εκεί. Ψάχνω τώρα για άλλο ένα κλιματιστικό, και πήγα στην Panasonic πολλές φορές και δεν τους έχω πετύχει ανοικτούς ούτε 1 απόγευμα τους τελευταίους 3 μήνες. Όταν τους ρώτησα για αυτό, κάνανε τους κινέζους και μου έλεγαν ότι λάθος κάνετε και εμείς είμαστε εδώ συνέχεια κτλ. Από τότε που μου το είπαν πέρασα άλλα 3 απογεύματα και ήταν κλειστά. Από αυτούς λοιπόν δεν πρόκειται να πάρω τίποτα διότι είναι αφερέγγυοι.

Στο θέμα σου τώρα, εγώ έχω το srk71ZE και ο πατέρας μου από κάτω το ge71VA (του πατέρα μου είναι σχετικά παλιό). Δεν ξέρω να σου πω ποιο είναι καλύτερο. Είναι και τα δύο κορυφαία. Έχω την αντύπωση ότι το δικό μου (srk) φτιάχνει καλύτερη ατμόσφαιρα και πιο "φρέσκια" (δεν ξέρω γιατί αυτό, μάλλον λόγω του αποσμητικού φίλτρου?) αλλά όπως σου ξαναείπα για να μην αδικήσω το GE είναι πιο παλιό και δεν ξέρω και τι συντήρηση του κάνει ο γέρος.

Μην κολλάς με τα db. Είναι λεπτομέρειες οι διαφορές αυτές και σίγουρα σε τέτοιου επιπέδου μηχανήματα είναι όλα μελετημένα. Μη φοβάσαι ότι θα πάρεις τέτοιο κλιματιστικό και θα ακούγεται σαν τρακτερ. Ναι, να εμπιστεύεσαι προφανώς περισσότερο τα φυλλάδια που δεσμεύονται από το νόμο εαν αναφέρουν ψευδείς πληροφορίες αλλά αυτό που σου λέει ο Σταρένιος είναι ότι καλύτερα να ακούς και κάποιον που τα έχει δει σε λειτουργία και τα δύο γιατί εσένα σε ενδιαφέρει τι συμβαίνει στην πράξη και όχι στις αποστειρωμένες ιδιαίτερες συνθήκες που κάνει τις μετρήσεις της η κάθε εταιρία (αν και νομίζω ότι οι κραταιές εταιρίες του χώρου δεν προσπαθούν να παραπλανήσουν τον κόσμο). Ο τεχνικός της Mitsu είναι καλό παιδί και επειδή εμπορεύονται και τα δύο μηχανήματα νομίζω ότι η άποψή του είναι εμπιστεύσιμη. Πάντως εγώ σου λέω ότι και τα δύο στο Ulo απλά δεν ακούγονται ακόμα και να κάτσεις με το αυτί σου στις περσίδες (υπερβάλλω λίγο). Σε κανονική λειτουργία ακούγονται παραπάνω από ένα 9άρι κλιματιστικό σύγχρονο αλλά όχι παραπάνω από το 9 Mitsu inverter 15ετίας περίπου που έχω στο παιδικό δωμάτιο που μεγάλωσα. Στα λέω αυτά για να έχεις μια αίσθηση του πράγματος γιατί και εγώ θα ήθελα να μου τα πει κάποιος όταν έψαχνα (δίνω σημασία στις λεπτομέρειες που άλλοι θεωρούν σπαστικές). Επίσης, θα μπορούσαμε να κανονίσουμε να έρθεις από το σπίτι μου να το δεις στην πράξη εαν θέλεις.

Τέλος, εαν σου είπε ο τεχνικός ότι το 63 είναι επαρκές, εγώ θα έπαιρνα το 71. Καλύτερα να δίνεις 2-5 ευρώ παραπάνω στο λογαριασμό του ρεύματος αλλά να έχεις τη δύναμη να κάθεται (και ας μην τη χρειαστείς ποτέ) παρά να τη χρειαστείς και να μην την έχεις. Καμιά φορά που θα έχεις πολύ κόσμο, ή θα κάνει πολύ κρύο (κυρίως εκεί είναι τα ζόρια πάντα, στη θέρμανση) ή θα ανοίγει η πόρτα συχνά ή θα είναι ανοιχτή για κάποιους λόγους, καλό είναι να έχει το κλιματιστικό τη δύναμη να ανταπεξέλθει. Επίσης, επειδή μεγάλωσα μέσα στα κλιματιστικά ξέρω ότι είναι σπαστικό να έχεις συνέχεια το νου σου να κλείνεις τις διάφορες πόρτες (π.χ. διαδρόμου κτλ.) για να μην κρυώνει ο χώρος. Στο δικό μου σπίτι τώρα δεν έχω τέτοια θέματα μιας και έχω τις ενδιάμεσες πόρτες μου ανοικτές, κινούμαι στους χώρους που θέλω και το κτήνος είναι απλά εκεί και κάνει τη δουλειά του.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτήσεις για το Mitsubishi msz fd25va. Το σκέφτομαι για κρεβατοκάμαρα 12 περίπου τ.μ.

-υπάρχει έστω και μία περίπτωση να μη με καλύπτει και να χρειάζομαι το 35? (τελευταίος όροφος χωρίς μόνωση, σύγχρονα κουφώματα και τοίχοι)

-Αυτό δεν έχει ιονιστή και άλλα φιλτράκια αρωματικά κτλ. σωστά? Φτιάχνει παρόλα αυτά ωραίες συνθήκες με το plasma ή αυτό είναι απλά για φιλτράρισμα της σκόνης?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι στάθμες θορύβου που παράθεσα είναι απο τα επίσημα τελευταία φυλλαδια και τα διασταύρωσα με τουλάχιστον 10 site ελληνικά και ξένα. Κανείς δεν προσπάθησε να μου πουλήσει κάτι εγώ ρώτησα στην τοπική αντιπροσωπεία (που έχει και τα 2 μοντέλα ετοιμοπαράδοτα) αποκλειστικά για το mhi srk στηριζόμενος στα λεγόμενα σου σε παλιότερα post.

Sorry αν κουράζω αλλα είναι σαν να συμβουλέυεις να μην κοιτάμε τα επίσημα φυλλάδια αλλα να ακούμε τι λένε οι τεχνικοί...

 

Μπορείς να πιστεύεις λοιπόν τα φυλλάδια,εμπόρους κλπ και αφού έψαξες και δεν υπάρχουν άλλες πληροφορίες ή φυλλάδια μπορείς να λύσεις

έτσι τελικά το θέμα ότι "δεν έχω επιλογή ώς προς τη θέση τοποθέτησης" και να βάλεις οπωσδήποτε το συγκεκριμένο μηχάνημα που σου πρότειναν :lol:

 

Στο θέμα σου τώρα, εγώ έχω το srk71ZE και ο πατέρας μου από κάτω το ge71VA (του πατέρα μου είναι σχετικά παλιό). Δεν ξέρω να σου πω ποιο είναι καλύτερο. Είναι και τα δύο κορυφαία.

 

Και τα δύο είναι ίδιας εποχής ,αλλα άλλης χρήσης όπως στα εχουμε εξηγήσει επίσης συγκριτικά την εποχή που ενδιαφερόσουν.:D

 

Μην κολλάς με τα db. Είναι λεπτομέρειες οι διαφορές αυτές και σίγουρα σε τέτοιου επιπέδου μηχανήματα είναι όλα μελετημένα

 

Τα DB δεν έχουν σχέση με τον ανεμιστήρα αν ενοχλεί να κάθεσαι κοντά του.Είναι ανάλογα το μοντέλο, την θέση στον χώρο κλπ που κρίνει τεχνικός.

 

Τέλος, εαν σου είπε ο τεχνικός ότι το 63 είναι επαρκές, εγώ θα έπαιρνα το 71.

 

Αν είναι να προτείνει τεχνικός ένα μηχάνημα και να παιρνει κανείς μεγαλύτερο για να είναι μέσα ,δεν έχει νόημα να ζηταμε ειδική γνωμη ,και το έχουμε εξηγήσει σε προηγούμενα :cry: Γι'αυτό προτρέπουμε να ρωτάμε και άλλους τεχνικούς μέχρι να κρίνουμε σχετικά τι ταιριάζει στον χώρο μας.

 

Καλύτερα να δίνεις 2-5 ευρώ παραπάνω στο λογαριασμό του ρεύματος αλλά να έχεις τη δύναμη να κάθεται (και ας μην τη χρειαστείς ποτέ) παρά να τη χρειαστείς και να μην την έχεις.

 

Η κατανάλωση δεν είναι σταθερή για να υπολογίζει κανείς σε αυτό .Εχει και άλλες απαιτήσεις κάθε εγκατάσταση.Το 71 θέλει 24Α ασφάλεια το 63 μια 16Α αλλά η απόδοση του 63ΖΕ είναι καλύτερη από του 71ΖΕ όπως έχουμε αναφερθεί .Στο νέο μοντέλο facelift ΖΚ αντίθετα είναι ίδια με τις ως τώρα αναφορές.

 

Παιδιά 2 ερωτήσεις για το Mitsubishi msz fd25va. Το σκέφτομαι για κρεβατοκάμαρα 12 περίπου τ.μ.-υπάρχει έστω και μία περίπτωση να μη με καλύπτει και να χρειάζομαι το 35? (τελευταίος όροφος χωρίς μόνωση, σύγχρονα κουφώματα και τοίχοι)-Αυτό δεν έχει ιονιστή και άλλα φιλτράκια αρωματικά κτλ. σωστά? Φτιάχνει παρόλα αυτά ωραίες συνθήκες με το plasma ή αυτό είναι απλά για φιλτράρισμα της σκόνης? Ευχαριστώ.

 

Θεωρητικά σε καλύπτει το fd25va γιατί εχει δυνατό ανεμιστήρα.Τι απωλειες θα πρέπει να τις κρινει τεχνικος .:)

Τα φίλτρα του κάνουν 2πλό κανονικο καθαρισμό,επιπλέον του φίλτρου σκόνης.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτήσεις για το Mitsubishi msz fd25va. Το σκέφτομαι για κρεβατοκάμαρα 12 περίπου τ.μ.

-υπάρχει έστω και μία περίπτωση να μη με καλύπτει και να χρειάζομαι το 35? (τελευταίος όροφος χωρίς μόνωση, σύγχρονα κουφώματα και τοίχοι)

-Αυτό δεν έχει ιονιστή και άλλα φιλτράκια αρωματικά κτλ. σωστά? Φτιάχνει παρόλα αυτά ωραίες συνθήκες με το plasma ή αυτό είναι απλά για φιλτράρισμα της σκόνης?Ευχαριστώ.

Εφόσον γίνει σωστή τοποθέτηση και δεν έχει θερμικές απώλειες τεράστιες σε καλύπτει με το παραπάνω. Έχει 3 φίλτρα, ένα για σκόνη (το κλασσικό) ένα αποσμητικό και ένα που καθαρίζει παθογόνους μικροοργανισμούς, μούχλα, γύρη κλπ κλπ.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Εκτός του φίλτρου σκόνης ,τα υπόλοιπα δύο είναι πλάσματος και κάνουν την ιδια δουλειά .
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γίνει σωστή τοποθέτηση και δεν έχει θερμικές απώλειες τεράστιες σε καλύπτει με το παραπάνω. Έχει 3 φίλτρα, ένα για σκόνη (το κλασσικό) ένα αποσμητικό και ένα που καθαρίζει παθογόνους μικροοργανισμούς, μούχλα, γύρη κλπ κλπ.

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Από ότι καταλαβαίνω δεν έχει κάποια έλλειψη δηλαδή.

 

 

Εκτός του φίλτρου σκόνης ,τα υπόλοιπα δύο είναι πλάσματος και κάνουν την ιδια δουλειά .

 

Ευχαριστώ. Ποια ίδια δουλειά εννοείς; είναι και αυτά φίλτρα σκόνης;

Link to comment
Share on other sites

Ιδια δουλεια με αυτα που αναφέρθηκαν παραπάνω σαν αποσμητικό φίλτρο, ενώ δεν είναι .Είναι το ειδικό του φίλτρο,όχι της σκόνης ,που αυτό το μηχανημα έχει δύο (τύπου πλάσμα) και η λειτουργία καθαρισμού γίνεται με ενεργοποίηση με κουμπί όπως και στα MHI ZE/ZK.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα

ηθελα να κανω μια ερωτηση, το ταβανι ειναι στο 2,70

αν τοποθετηθει η εσωτερικη μοναδα στο 1,90 υπαρχει προβλημα που θα ειναι χαμηλα?

ο λογος ειναι οτι εχει καλυτερη οπτικη επαφη προς τα δωματια

μιλαω για το Mitsubishi SRK-71

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα

ηθελα να κανω μια ερωτηση, το ταβανι ειναι στο 2,70

αν τοποθετηθει η εσωτερικη μοναδα στο 1,90 υπαρχει προβλημα που θα ειναι χαμηλα?

ο λογος ειναι οτι εχει καλυτερη οπτικη επαφη προς τα δωματια

μιλαω για το Mitsubishi SRK-71

Πρόβλημα απο τεχνικής φύσεως δεν υπάρχει, αλλά να λάβεις υπόψη ότι πιθανότατα θα είναι ενοχλητικός ο αέρας στα πρώτα μέτρα μιας και έχει και δυνατό ανεμιστήρα. Προσωπικά δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

.Το 71 θέλει 24Α ασφάλεια το 63 μια 16Α αλλά η απόδοση του 63ΖΕ είναι καλύτερη από του 71ΖΕ όπως έχουμε αναφερθεί .Στο νέο μοντέλο facelift ΖΚ αντίθετα είναι ίδια με τις ως τώρα αναφορές.

 

Οταν λές καλύτερη απόδοση αναφέρεσε στην κατανάλωση ή στην απόδοση του μηχανήματος γενικά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα τελικά παράγγειλα αυτό http://www.skroutz.gr/s/434996/Fujitsu-ASYG24LF.html

 

τη γνώμη έχετε έκανα καλά ? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αφου έκρινες σχετικά, και σου αρέσει τι να πούμε εμείς :) Είναι όμως πολύ νέο μηχάνημα,παραλλαγή περσινου που κυκλοφόρησε λίγο για εντυπώσεις ,

επίσης και αυτό Kινέζικο κλπ επιφυλάξεις που έχουμε αναφέρει .Το μόνο σίγουρο το καλό δίκτυο υπόστηριξης για επιλογές :)

 

καλημερα και καλο μηνα.ηθελα να κανω μια ερωτηση, το ταβανι ειναι στο 2,70

αν τοποθετηθει η εσωτερικη μοναδα στο 1,90 υπαρχει προβλημα που θα ειναι χαμηλα? ο λογος ειναι οτι εχει καλυτερη οπτικη επαφη προς τα δωματια μιλαω για το Mitsubishi SRK-71

 

Πρόβλημα απο τεχνικής φύσεως δεν υπάρχει, αλλά να λάβεις υπόψη ότι πιθανότατα θα είναι ενοχλητικός ο αέρας στα πρώτα μέτρα μιας και έχει και δυνατό ανεμιστήρα. Προσωπικά δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο.

 

To μηχάνημα έχουμε πει ειναι ημιεπαγγελματικό που το πλασάρουν τα τελευταία έτη για οικιακό.Ολα αυτά ενδεικνύονται πάντα για ψηλά λόγω εντασης ,αποφεύγεις να έρχεσαι και φάτσα με τον ανεμιστήρα του ,αλλά και επειδή υπάρχει δυνατότητα να το ρυθμίσεις να βγάζει τον αέρα προς ψηλά ,οπότε η παροχή σε ψηλοτάβανους χώρους κατανέμεται καλύτερα και έχεις καλύτερη αίσθηση.Αυτη η δυνατότητα για ν'αποδίδει αφορά την θεση που θα μπεί το μηχάνημα,με καλύτερα να βλέπει στο κέντρο ενός χώρου:) .Αν δεν βολεύει πάς σε άλλο μηχανημα με πιό ήπια συμπεριφορά.

Για ακόμα μια φορά, είναι μεν κορυφαίο μηχάνημα,αλλά δεν κάνει για παντού,θέλει προσοχή. :cool:

 

Οταν λές καλύτερη απόδοση αναφέρεσε στην κατανάλωση ή στην απόδοση του μηχανήματος γενικά?

 

Παραπάνω η απαντηση μου αφορούσε δύο σκέλη,άλλο το ένα άλλο το άλλο,αλλά αν μπορεί να υπάρχει συνδιασμός ,αυτό είναι το ζητούμενο.

Τα έχουμε συζητήσει κατά επαναληψη ,όπως και ότι θέλει μελέτη επιτόπου από τεχνικό που ξέρει το μηχανημα αν ταιριάζει κλπ στον χώρο σου.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Συνεχίζοντας την αναζήτηση του κατάλληλου κλιματιστικού για το χώρο μου και αφού απέρριψα το Panasonic Etherea CS/CU-XE18NKEW,βρέθηκα ανάμεσα στα Panasonic CS/CU-RE18JKE-1 και Hitachi RAS/RAC-60YH7,τα οποία ο φίλος starenios θεωρεί πολύ καλά μηχανήματα και για τα οποία έχουν γίνει ήδη αναφορές στο φόρουμ.

Και ενώ θεωρούσα ότι και τα δύο είναι 18άρια,συγκρίνοντάς τα,κατάλαβα ότι ενώ το πρώτο είναι 18άρι ( ψύξη:3070-17100-20500,θέρμανση:3070-19800-27300),το δεύτερο στα καταστήματα κλιματισμού πουλιόταν ως 24άρι (ψύξη:3070-20490-22190,θέρμανση:3070-23210-29000).

Όσον αφορά τη ροή αέρα,το Panasonic είναι ελαφρά δυνατότερο από το Hitachi,ενώ στα φίλτρα το πρώτο υπερτερεί με το super alleru buster 10ετούς χρήσης,ενώ το Hitachi πέρα από τα κλασικά φίλτρα σκόνης έχει και δύο ηλεκτροστατικά αντιβακτηριδιακά,τα οποία πλένονται και επαναχρησιμοποιούνται άλλες 20 φορές.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τον starenios αν γνωρίζει,κατά πόσο υπερτερεί ένας διπλός περιστροφικός συμπιεστής( dc-2 cylinder rotary ) όπως του συγκεκριμένου Hitachi,έναντι ενός απλού περιστροφικού ( rotary ) όπως του Panasonic,όσον αφορά τον κραδασμό,την απόδοση,το χρόνο ζωής και το θόρυβο.

Επίσης σε σχέση με το συγκεκριμένο εξωτερικό μηχάνημα,η Hitachi διαφημίζει ότι ο εναλλάκτης θερμότητας διαθέτει πρόσθετη ειδική προστατευτική επίστρωση από τη διάβρωση,που προσφέρει τριπλάσια αντοχή στο χρόνο.Μήπως γνωρίζεις αν η Panasonic προσφέρει κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ.

Edited by becoolaristos
Link to comment
Share on other sites

Ο συμπιεστής του Hitachi είναι θεωρητικά νεώτερος σχεδιαστικά ,αλλά η πράξη έχει δείξει ότι όσο πιό κλιμακωτα μπορεί να δουλεύει ενα μηχανημα τόσο πιό αντοχή έχει, και λιγότερο θόρυβο.Αυτό ειναι σχετικό με την χρήση που κάνει κάποιος,τον χώρο,την τοποθέτιση (και για τον κραδασμό) ,εξαρτάται και από την παρτίδα,το όγκο του συμπιεστή προς ισχυ, και όλα τα δείχνει και ο χρόνος,παρά τι διαφημίζει κάθε εταιρία για να πουλήσει τα προιόντα της :D

 

Η Panasonic αντίθετα αναφέρει στον συμπιεστή της ότι έχει είδος ελατήριο που δουλευει κλιμακωτά και μειώνει θόρυβο κλπ που αναφέρει και το Hitachi αλλά με άλλη περιγραφή .Συγκριτικά βεβαια στην πράξη το συγκεκριμένο Panasonic δείχνει ότι κάνει λιγότερο θόρυβο ,αλλά δεν είναι απόλυτο όπως είπαμε. Αν προσέξεις επίσης ,πολλά άλλα κλιματιστικά στο θέμα του συμπιεστή αναφέρουν ότι τον έχουν και αυτά προσεγμένο και ενισχυμένο, και γι'αυτό υποτίθεται τον καλύπτουν με μεγάλη εγγύηση:) -Τελος το συγκεκριμένο Hitachi είναι ελαφρά μεγαλύτερο μηχανημα ,γιατί υπάρχει και αμεσως μικρότερο στην γκάμα της εταιρίας (και σε όγκο) αλλά και αμέσως μεγαλύτερο .Τώρα πως και τι πουλά καθένας αλλά και τι αρέσει σε κάποιον :X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

παντως καλο ειναι εκτος παο το μηχανημα να κοιταμε το after sales το service με λιγα λογια και το λεω απο προσπικη εμπειρια γιατι προτιμησα ενα μηχανημα panasonic που μου προτειναν εδω και οταν το βαλαμε ηταν χαλασμενο και ηθελε ενα ανταλλακτικο, το σερβις της εταιρειας αυτης μπορω να πω οτι ειναι απο τα χειροτερα γιατι επρεπε να περνω τηλ καθε μερα για να δω ποτε θα με βαλουν στο προγραμμα και οταν διαπιστωθηκε η βλαβη μου ειπαν οτι το ανταλλακτικο θα κανει 30-60 μερες για να ερθει οποτε φανταστειτε τι γινεται, ενω αντιθετα η lg που πολυ την κατηγορουν για τα κλιματιστικα της το σερβις της ειναι απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο γιατι και μονο που αναφερεις το προβλημα η τον κωδικο που σου βγαζει σστο μηχανημα ερχονται αμεσα μαζι με το ανταλλακτικο οποτε ολα μετρανε.
Link to comment
Share on other sites

Το να πάρει κάποιος μια συσκευή και να χαλάσει στην εγγύηση ,αλλά και να μην υπάρχουν διαθεσιμα κάποια ανταλλακτικά μια χρονική στιγμή,σε όλες τις εταιρίες συμβαίνουν.:) Σε προηγούμενα έχουν αναφερθεί παραπονα για LG και αντίστροφα για Panasonic.Eίναι συνδιασμός πολλών θεμάτων όταν αφορά καποιο πρόβλημα,αλλά αφορά και το μηχάνημα .Βασικά ή φθηνά μοντέλα στην γκάμα μιας εταιρίας ,Κινέζικα κλπ έχουν μεγαλύτερο ρίσκο σε πολλά :cry: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...