Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το να πάρει κάποιος μια συσκευή και να χαλάσει στην εγγύηση ,αλλά και να μην υπάρχουν διαθεσιμα κάποια ανταλλακτικά μια χρονική στιγμή,σε όλες τις εταιρίες συμβαίνουν.:) Σε προηγούμενα έχουν αναφερθεί παραπονα για LG και αντίστροφα για Panasonic.Eίναι συνδιασμός πολλών θεμάτων όταν αφορά καποιο πρόβλημα,αλλά αφορά και το μηχάνημα .Βασικά ή φθηνά μοντέλα στην γκάμα μιας εταιρίας ,Κινέζικα κλπ έχουν μεγαλύτερο ρίσκο σε πολλά :cry:

 

δεν ειναι οτι δεν υπαρχει το συγκεκριμενο ανταλλακτικο διαθεσιμο αλλα γενικα η panasonic δεν εχει ανταλλακτικα διαθεσιμα καθε φορα που θα προκυπτει κατι θα το φερνουν απο το εξωτερικο και αυτο ειναι απαντηση επισημα απο την εταιρεια οπου για εμενα ειναι απαραδεκτο.

 

επισης συγνωμη αλλα στην σημερινη εποχη μοντελο των 600-700 ευρω δεν θεωρειται φθηνο μοντελο και αυτο που εχω εγω παρει δεν ειναι ουτε στα φθηνα ουτε στα βασικα.

Link to comment
Share on other sites

Φθηνό μοντέλο για να αξίζει η υποστήριξη του περισσότερο ή λιγότερο,αφορά αυτό που θεωρεί κάθε εταιρία στο σύνολο των προιόντων της ή σε μια αγορά , όχι πόσο το πλήρωσε κάποιος κάπου ,και αυτό γίνεται σε όλες τις φίρμες σε όλα τα προιόντα.:) Γενικεύεις κάτι με βαση την περίπτωση σου ,όταν δεν ξέρεις πως λειτουργεί η κάθε εταιρία σε κάθε βλάβη, σε κάθε μηχάνημα ,όταν ήδη έχει αναφερθεί και το αντίθετο σε εξυπηρέτιση,και όταν επίσης και κανείς δεν γνωρίζει και τι είδους βλάβη έχει το μηχάνημα σου.;) Αυτό, γιατί ειναι γνωστό ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία ή εισαγωγέας σήμερα, σε οποιοδήποτε προιον που να κρατά στοκ όλα τα ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστεί κάποτε κάθε μηχάνημα,ειδικά τώρα με την κρίση .Τ'ανταλλακτικά επίσης δεν ερχονται όλα από καπου κοντά πχ Ευρώπη ,αλλά και από μακριά όπως Ασία ,και όχι μεμονωμένα ή μόνο για Ελλαδα, για ναρθουν πιο γρήγορα. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους ! Καλος σας βρηκα ! Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την επιλογη καποιον μοντελων a/c που εχω βρει στο skroutz. Ενδιαφερομαι για 9' inverter μοντελο για χρηση αποκλειστικα για θερμανση (ειμαι στην βορεια Ελλαδα) με υψιλο συντελαστη C.o.p. και χαμιλη καταναλωση και τιμη (400-450 ευρω). Εχω ηδη ενα Lg 12 aq r inverter, που το εχω στο σαλονι και ειναι πολυ καλο το χειμονα. Για το δοματιο εχω βρει τα παρακατω μοντελα : Fujitsu asya 09lks, - asyg 09llc, - asyg 09 le. Hitachi ras/rac e-1043, Panasonic cs/cu-ue9jke, και Lg hero cs 09af. Βεβαια υπαρχει το Lg 09 aq και το Lg H09mw που θα ηθελα, αλλα ξεφευγουν στην τιμη. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα παραπανω...:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!

Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας προκειμένου να προχωρήσω σε αγορά air condιtion

Ενδιαφέρομαι για 18άρι το οποίο θα καλύπτει το χώρο για ψύξη/θέρμανση

Ψάχνοντας έχω χαθεί ανάμεσα στις μάρκες και τεχνολογίες που για εμένα είναι άγνωστες.

τί θα μου προτείνατε για αξιόπιστη, οικονομική και αθόρυβη λειτουργία για αρκετές ώρες τη μέρα???

Το daikin ururu sarara είναι καλή κίνηση ή να προχωρήσω σε κάτι άλλο μιας και από ότι διάβασα δεν υπάρχει καλή εξυπηρέτηση και το μοντέλο είναι σχετικά παλιό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!

Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας προκειμένου να προχωρήσω σε αγορά air condιtion

Ενδιαφέρομαι για 18άρι το οποίο θα καλύπτει το χώρο για ψύξη/θέρμανση

Ψάχνοντας έχω χαθεί ανάμεσα στις μάρκες και τεχνολογίες που για εμένα είναι άγνωστες.

τί θα μου προτείνατε για αξιόπιστη, οικονομική και αθόρυβη λειτουργία για αρκετές ώρες τη μέρα???

Το daikin ururu sarara είναι καλή κίνηση ή να προχωρήσω σε κάτι άλλο μιας και από ότι διάβασα δεν υπάρχει καλή εξυπηρέτηση και το μοντέλο είναι σχετικά παλιό?

Εγω εχω δυο, εδω και τρια χρονια,απο την εποχη της αποσυρσης του Σουφλια.Ειναι αψογα και εντελως αθορυβα αμα τα βαλεις στο breeze.Αμα τα βαλεις να ρουφανε αερα απ'εξω,τοτε κανουν καποιο θορυβο,ειδικα στη 2η σκαλα.Απο αξιοπιστια,δεν εχουν παθει τιποτα στα τρια αυτα χρονια,ειδικα της μανας μου,που δουλευει πολυ περισσοτερο.

Οσον αφορα στο σερβις,δυο φορες που τους ειπα κατι,και που ηταν για το αλλο Daikin που εχω στο σαλονι,ηλθαν ειδαν και απηλθαν,γιατι δεν ειχε τιποτα τελικα.

Βεβαια τα Sarara,ειναι πολυ ακριβα,αλλα λογω αποσυρσης,τα χτυπησα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε αναφέρει κατά επανάληψη ότι το συνήθες είναι γιατί δεν γίνεται αφύγρανση ,λόγω δεν υπάρχει υγρασία στον χώρο. :)

 

Καλησπερα σε ολους ! Καλος σας βρηκα ! Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την επιλογη καποιον μοντελων a/c που εχω βρει στο skroutz. Ενδιαφερομαι για 9' inverter μοντελο για χρηση αποκλειστικα για θερμανση (ειμαι στην βορεια Ελλαδα) με υψιλο συντελαστη C.o.p. και χαμιλη καταναλωση και τιμη (400-450 ευρω). Εχω ηδη ενα Lg 12 aq r inverter, που το εχω στο σαλονι και ειναι πολυ καλο το χειμονα. Για το δοματιο εχω βρει τα παρακατω μοντελα : Fujitsu asya 09lks, - asyg 09llc, - asyg 09 le. Hitachi ras/rac e-1043, Panasonic cs/cu-ue9jke, και Lg hero cs 09af. Βεβαια υπαρχει το Lg 09 aq και το Lg H09mw που θα ηθελα, αλλα ξεφευγουν στην τιμη. Ποια ειναι η γνωμη σας για τα παραπανω...:wacko:

 

Καλησπέρα!!!!!

Είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας προκειμένου να προχωρήσω σε αγορά air condιtionΕνδιαφέρομαι για 18άρι το οποίο θα καλύπτει το χώρο για ψύξη/θέρμανση Ψάχνοντας έχω χαθεί ανάμεσα στις μάρκες και τεχνολογίες που για εμένα είναι άγνωστες.

τί θα μου προτείνατε για αξιόπιστη, οικονομική και αθόρυβη λειτουργία για αρκετές ώρες τη μέρα???Το daikin ururu sarara είναι καλή κίνηση ή να προχωρήσω σε κάτι άλλο μιας και από ότι διάβασα δεν υπάρχει καλή εξυπηρέτηση και το μοντέλο είναι σχετικά παλιό?

 

 

Καλώς ήλθατε στην παρέα μας :) Oπως έχουμε πει κατα επανάληψη,το τι χρειάζεται για εναν χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου ,και αν έχουμε αμφιβολιες ρωτάμε και άλλον . Κάνετε ένα κόπο να διαβάσετε προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείτε σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξετε κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με υπέρ και κατά τους ,τι μπορεί να ταιριάζει καλύτερα σε κάποιον.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχετε απορίες,μαζί με ότι πουν για τον χώρο σας ,εδώ είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εχω καταληξει στο συγκεκριμενο http://www.skroutz.gr/s/1970579/Daikin-FTXN35L-RXN35L.html και ειμαι ενα βημα πριν την αγορα του.

Αξιζει σαν μηχανημα ή θα μπορουσα να βρω κατι καλυτερο στα συγκεκριμενα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταληξει στο συγκεκριμενο http://www.skroutz.gr/s/1970579/Daikin-FTXN35L-RXN35L.html και ειμαι ενα βημα πριν την αγορα του.

Αξιζει σαν μηχανημα ή θα μπορουσα να βρω κατι καλυτερο στα συγκεκριμενα χρηματα?

 

 

 

Δεν ξερω ? Αλλα νομιζω πος με Ε.Ε.R. στα 3,22 και C.O.P. στα 3,62 ειναι καπος ''μετριο'', δες και το LG - H12MW,ή το- H09MW.

Link to comment
Share on other sites

Συγκριση LG με Daikin σαν φίρμα είναι άστοχη ,ειδικά και όταν τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πολύ σχετικά :) Το συγκεκριμένο Daikin είναι βεβαια ενα απλό κλιματιστικό, βασικό στην γκάμα της εταιρίας ,νέο μοντέλο οπότε και αδοκίμαστο, και πιθανόν Κινέζικο καθώς μερικά βασικά Daikin τελευταία δεν γράφουν made in.Καλύτερες επιλογές στα χρήματα αυτά υπάρχουν με βαση τι θέλει κανείς περισσότερο ή λιγότερο, και έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετα απο λειτουργίας 14 χρονια κλιματιστικου General Electric παρεδωσε πνευμα πριν λιγο καιρο αφου βγάζει μονο αερα,ουτε κρυο ουτε ζεστο,και απο οτι μου ειπε ο τεχνικος φταιει η πλακετα και δεν αξιζει να αγοράσεις αλλη.

Προσανατολίζομαι σε ενα 9αρι καθως το δωματιο ειναι περιπου 9 τετραγωνικα,και εψαξα παρα πολυ στα μοντελα που υπαρχουν διαθεσιμα και ειμαι αναμεσα σε τρια.

1) http://www.skroutz.gr/s/1965098/Daikin-FTXN25L-RXN25L.html

2) http://www.skroutz.gr/s/272088/Mitsubishi-MSZ-CHC25VA.html?keyphrase=Mitsubishi+MSZ-CHC25VA

3) http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html

Θέλω την συμβουλή σας ρε παιδιά, starenie αν εχεις ελεύθερο χρόνο και απο σένα την συμβουλή σου καθώς είδα οτι έχεις πλατιές γνωσεις πάνω στο θέμα και ειμαι τρομερά πελαγωμένος.

Αυτό με το made in πως θα το δω στο μαγαζι που θα παω? μπορω να το ρωτήσω?

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος που πρόκειται να καλύψω μέχρι τώρα ζεσταινόταν με καλοριφέρ αλλά λόγω προβλημάτων του παλιού καυστήρα και της τιμής πετρελαίου αποφάσισα να το γυρίσω σε κλιματισμό. Είναι ενιαίος και με μετατροπή των θερμίδων κατέληξα ότι ένα 18άρι με καλύπτει απόλυτα. Μετά από ψάξιμο σκέφτομαι να μην πάω σε daikin αλλά σε mitsubishi. Βέβαια έχω ακόμη χρόνο για την τελική μου απόφαση. Προς το παρόν σκέφτομαι για το Mitsubishi / SRK-50ZJX-S αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη σας
Link to comment
Share on other sites

Συγκριση LG με Daikin σαν φίρμα είναι άστοχη ,ειδικά και όταν τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πολύ σχετικά :) Το συγκεκριμένο Daikin είναι βεβαια ενα απλό κλιματιστικό, βασικό στην γκάμα της εταιρίας ,νέο μοντέλο οπότε και αδοκίμαστο, και πιθανόν Κινέζικο καθώς μερικά βασικά Daikin τελευταία δεν γράφουν made in.Καλύτερες επιλογές στα χρήματα αυτά υπάρχουν με βαση τι θέλει κανείς περισσότερο ή λιγότερο, και έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα.

 

Φιλε, εγω δινω βαση στην θερμανση (C.O.P.) για δωματιο 14τ.μ. και με καλη μονωση και οτι περισευει ας παει και στο διαδρομο. Το 12' (LG Aq R-inverter korea)που εχω βγηκε πολυ καλο και οικονομικο ακομη στους -6, -7 θαθμους. Και τωρα λεω για 9' στο δωματιο, για αυτο θελω την γνωμη σου για κατι καλο και οικονομικο (ξερω αυτα δεν γινονται:D). Επεισης, και κατι ακομη : κατα την εγκατασταση το ελαχιστο μηκος σολινοσεων ποσω πρεπει να ειναι ? η π.χ. οτι λεει και αν λεει ο κατασκευαστης ? και με ξεχωριστη μονοση ? Ευχαριστω....:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα , διαβάζοντας τους γνώστες του αντικειμένου κατέληξα σε κλιματιστικό 9άρι για το δωμάτιο και είναι από πλευράς απόδοσης οκ, τώρα όμως στο σαλόνι-τραπεζαρία -κουζίνα (40 τμ) που ήρθε και το είδε τεχνικός είπε ότι με ένα 18άρι θα είμαι καλυμμένος , όμως τα οικονομικά είναι δύσκολα αυτούς του μήνες και η επιλογή ενός καλού inverter μακρινό όνειρο , αυτά που μπορώ να διαθέσω είναι 550-650 € , το διαμέρισμα είναι ρετιρέ με διπλά τζάμια αλλά μόνωση όχι καλή . Μπορείτε να προτείνετε κάτι που πιθανών να καλύψει τις ανάγκες ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανενας τη διαφορα που εχουν αυτα τα δυο Fujitsu ASYG24LF Fujitsu ASYG24LFCA

 

κανείς βρε παιδιά :(

Link to comment
Share on other sites

Ως συμπλήρωση στο ποστ που έκανα το πρωί...

Μετά από σχετική έρευνα είμαι ανάμεσα στα εξής μηχανάκια

 

1. Toshiba Super Daiseikai RAS-16PAVP-E/RAS-16PKVP-E

2. Toyotomi Takara TAN/TAG A16HDI

3. Toshiba Super Daiseikai RAS-18PAVP-E/RAS-18PKVP-E

4. Mitsubishi SRK-50ZJX-S

5. Mitsubishi SRK-50ZJP-S

6. Mitsubishi Kiri****** Zen MSZ/MUZ-EF50VE

7. Hitachi RAS/RAC-D18EX3

Τα οποία νομίζω με καλύπτουν για το χώρο μου αλλά είναι και ιδιαίτερα ποιοτικά σε κατασκευή και αέρα

Αν υπάρχουν διαφωνίες, επισημάνσεις ή συμπληρώσεις για τη λίστα αυτή, θα χαρώ να τις ακούσω

 

Τείνω να επιλέξω το Mitsubishi SRK-50ZJX-S λόγω ισχύος, οικονομίας και θορύβου αλλά θέλω τη γνώμη σας αφού μέχρι προχθές δεν είχα ιδέα από κλιματισμό και ενδέχεται ο δρόμος που έχω πάρει να είναι εσφαλμένος

 

και μια απορία, είναι λογικό η Toshiba να έχει δύο τόσο παρόμοια μοντέλα???????

Edited by vakhos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.Θα ηθελα γνωμες για αγορα κλιματιστικου για ενα χωρο περιπου 45-50τ.μ.,σε 24αρι μαλλον.Αν υπαρχει καμια προσφορα σε κατι σχετικα αξιοπιστο.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Φθηνό μοντέλο για να αξίζει η υποστήριξη του περισσότερο ή λιγότερο,αφορά αυτό που θεωρεί κάθε εταιρία στο σύνολο των προιόντων της ή σε μια αγορά , όχι πόσο το πλήρωσε κάποιος κάπου ,και αυτό γίνεται σε όλες τις φίρμες σε όλα τα προιόντα.:) Γενικεύεις κάτι με βαση την περίπτωση σου ,όταν δεν ξέρεις πως λειτουργεί η κάθε εταιρία σε κάθε βλάβη, σε κάθε μηχάνημα ,όταν ήδη έχει αναφερθεί και το αντίθετο σε εξυπηρέτιση,και όταν επίσης και κανείς δεν γνωρίζει και τι είδους βλάβη έχει το μηχάνημα σου.;) Αυτό, γιατί ειναι γνωστό ότι δεν υπάρχει αντιπροσωπεία ή εισαγωγέας σήμερα, σε οποιοδήποτε προιον που να κρατά στοκ όλα τα ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστεί κάποτε κάθε μηχάνημα,ειδικά τώρα με την κρίση .Τ'ανταλλακτικά επίσης δεν ερχονται όλα από καπου κοντά πχ Ευρώπη ,αλλά και από μακριά όπως Ασία ,και όχι μεμονωμένα ή μόνο για Ελλαδα, για ναρθουν πιο γρήγορα.

 

Ρε Starenios αμαν πια με την ωραιοποίηση οποιοδηποτε αρνητικου σχολιου σε αυτο το thread.

Αγοραζεις αυριο κλιματιστικο panasonic, σου χαλαει με το καλημερα, η αντιπροσωπεια σου λεει πως θα περιμενεις 30-60 ημερες για να ερθει το ανταλλακτικο και τι κανεις? τους λες και ευχαριστω?

Οσο για την LG, οι πολλαπλες αναφορες στα φορουμς για καθε λογης προιοντων τους και το πολυ καλο σερβις την βαζουν σε καλυτερη θεση απο τη panasonic. Ανεξαρτητα απο το να εαν φτιαχνει καλυτερα/χειροτερα κλιματιστικα.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις προιόντα μεταξύ τους.Καθε εταιρία δίνει διαφορετική βάση υποστήριξης σε ότι προιόντα θέλει αυτή. Οποιος δεν ξέρει την περίπτωση καθενός ,απλά μιλά γενικά τι ισχύει με τι γνωρίζει. :) Aν ήταν έτσι όπως τα λές, δεν ήταν ο ίδιος εισαγωγέας στα κλιματιστικά Panasonic

από το 197x από τους πιό παλιους στον κλάδο ,δεν θα υπήρχαν καλά λόγια (και σε προηγούμενα) ,και θα του είχαν πάρει την αντιπροσωπεία από τα παράπονα.Πόσο μάλλον που σήμερα όποιος έχει προβλημα μπορεί να απευθυνθεί και απευθειας στα κεντρικά της κάθε πολυεθνικής με email . :)

 

Καλησπέρα σε όλους. Μετα απο λειτουργίας 14 χρονια κλιματιστικου General Electric παρεδωσε πνευμα πριν λιγο καιρο αφου βγάζει μονο αερα,ουτε κρυο ουτε ζεστο,και απο οτι μου ειπε ο τεχνικος φταιει η πλακετα και δεν αξιζει να αγοράσεις αλλη.

Προσανατολίζομαι σε ενα 9αρι καθως το δωματιο ειναι περιπου 9 τετραγωνικα,και εψαξα παρα πολυ στα μοντελα που υπαρχουν διαθεσιμα και ειμαι αναμεσα σε τρια.

1) http://www.skroutz.gr/s/1965098/Daikin-FTXN25L-RXN25L.html

2) http://www.skroutz.gr/s/272088/Mitsubishi-MSZ-CHC25VA.html?keyphrase=Mitsubishi+MSZ-CHC25VA

3) http://www.skroutz.gr/s/80661/Panasonic-CS-CU-RE9JKE.html

Θέλω την συμβουλή σας ρε παιδιά, starenie αν εχεις ελεύθερο χρόνο και απο σένα την συμβουλή σου καθώς είδα οτι έχεις πλατιές γνωσεις πάνω στο θέμα και ειμαι τρομερά πελαγωμένος.

Αυτό με το made in πως θα το δω στο μαγαζι που θα παω? μπορω να το ρωτήσω?

 

Και τα 3 είναι σχεδόν παρόμοια σε ποιότητα ,με το panasonic να έχει καλύτερο φίλτρο,μέτριση και εξωτερικών συνθηκών για τις εσωτερικές στην θέση Auto,καλύτερο ανεμιστήρα ,αλλα και το ρίσκο του Κινέζικου (όπως και πιθανόν και το Daikin) .

 

Ως συμπλήρωση στο ποστ που έκανα το πρωί...

Μετά από σχετική έρευνα είμαι ανάμεσα στα εξής μηχανάκια

 

1. Toshiba Super Daiseikai RAS-16PAVP-E/RAS-16PKVP-E

2. Toyotomi Takara TAN/TAG A16HDI

3. Toshiba Super Daiseikai RAS-18PAVP-E/RAS-18PKVP-E

4. Mitsubishi SRK-50ZJX-S

5. Mitsubishi SRK-50ZJP-S

6. Mitsubishi Kiri****** Zen MSZ/MUZ-EF50VE

7. Hitachi RAS/RAC-D18EX3

Τα οποία νομίζω με καλύπτουν για το χώρο μου αλλά είναι και ιδιαίτερα ποιοτικά σε κατασκευή και αέρα

Αν υπάρχουν διαφωνίες, επισημάνσεις ή συμπληρώσεις για τη λίστα αυτή, θα χαρώ να τις ακούσω

 

Τείνω να επιλέξω το Mitsubishi SRK-50ZJX-S λόγω ισχύος, οικονομίας και θορύβου αλλά θέλω τη γνώμη σας αφού μέχρι προχθές δεν είχα ιδέα από κλιματισμό και ενδέχεται ο δρόμος που έχω πάρει να είναι εσφαλμένος και μια απορία, είναι λογικό η Toshiba να έχει δύο τόσο παρόμοια μοντέλα???????

 

Αν δεν πρόσεξες ήδη σε προτρέψαμε να κοιτάξεις πρώτα ότι τι χρειάζεσαι αλλά και τι ταιριαζει σε εναν χώρο θα στο πεί λέει τεχνικός επιτόπου , αν έχεις αμφιβολιες ρωτάς και άλλον,αλλά και να διαβασεις προηγούμενα που έχουμε αναφέρει όλα τα μοντέλα που αναφέρεις (ή τις σειρές τους).

 

παιδια ξερει κανενας τη διαφορα που εχουν αυτα τα δυο Fujitsu ASYG24LF Fujitsu ASYG24LFCA

 

Τα ίδια είναι, τυπογραφικό λάθος :)

 

Φιλε, εγω δινω βαση στην θερμανση (C.O.P.) για δωματιο 14τ.μ. και με καλη μονωση και οτι περισευει ας παει και στο διαδρομο. Το 12' (LG Aq R-inverter korea)που εχω βγηκε πολυ καλο και οικονομικο ακομη στους -6, -7 θαθμους. Και τωρα λεω για 9' στο δωματιο, για αυτο θελω την γνωμη σου για κατι καλο και οικονομικο (ξερω αυτα δεν γινονται:D). Επεισης, και κατι ακομη : κατα την εγκατασταση το ελαχιστο μηκος σολινοσεων ποσω πρεπει να ειναι ? η π.χ. οτι λεει και αν λεει ο κατασκευαστης ? και με ξεχωριστη μονοση ? Ευχαριστω....:D

 

Αν επιμένεις με ότι έχουμε πει για τα χαρακτηριστικά που αναφέρουν οι εταιρίες, και είσαι ευχαριστημένος σε LG γιατί να σου αλλαξω γνώμη ; :p

Για τα υπόλοιπα ότι αναφέρουν οι οδηγίες εγκατάστασης που περιλαμβάνονται στην συσκευασία.

 

Καλησπέρα στην παρέα , διαβάζοντας τους γνώστες του αντικειμένου κατέληξα σε κλιματιστικό 9άρι για το δωμάτιο και είναι από πλευράς απόδοσης οκ, τώρα όμως στο σαλόνι-τραπεζαρία -κουζίνα (40 τμ) που ήρθε και το είδε τεχνικός είπε ότι με ένα 18άρι θα είμαι καλυμμένος , όμως τα οικονομικά είναι δύσκολα αυτούς του μήνες και η επιλογή ενός καλού inverter μακρινό όνειρο , αυτά που μπορώ να διαθέσω είναι 550-650 € , το διαμέρισμα είναι ρετιρέ με διπλά τζάμια αλλά μόνωση όχι καλή . Μπορείτε να προτείνετε κάτι που πιθανών να καλύψει τις ανάγκες ; Ευχαριστώ

 

Γεια σας και απο μενα.Θα ηθελα γνωμες για αγορα κλιματιστικου για ενα χωρο περιπου 45-50τ.μ.,σε 24αρι μαλλον.Αν υπαρχει καμια προσφορα σε κατι σχετικα αξιοπιστο.Ευχαριστω

 

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Oπως έχουμε πει κατα επανάληψη,το τι χρειάζεται για εναν χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου ,και αν έχουμε αμφιβολιες ρωτάμε και άλλον . Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με υπέρ και κατά τους ,τι μπορεί να ταιριάζει καλύτερα σε κάποιον.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι πουν για τον χώρο σου,εδώ είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ρε Starenios αμαν πια με την ωραιοποίηση οποιοδηποτε αρνητικου σχολιου σε αυτο το thread.

Αγοραζεις αυριο κλιματιστικο panasonic, σου χαλαει με το καλημερα, η αντιπροσωπεια σου λεει πως θα περιμενεις 30-60 ημερες για να ερθει το ανταλλακτικο και τι κανεις? τους λες και ευχαριστω?

Οσο για την LG, οι πολλαπλες αναφορες στα φορουμς για καθε λογης προιοντων τους και το πολυ καλο σερβις την βαζουν σε καλυτερη θεση απο τη panasonic. Ανεξαρτητα απο το να εαν φτιαχνει καλυτερα/χειροτερα κλιματιστικα.

 

συμφωνω απολυτα, ειναι απαραδεκτο να περιμενεις τοσο καιρο για ενα απλο ανταλλακτικο ενω η lg τα εχει σχεδον ολα ετοιμοπαραδοτα, δεν ειναι κατι γενικο αυτο που λεω αλλα το λεω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν σιγκρινεται το σερβις της lg με της panasonic, μονο για σερβισ μιλαω και οχι για μηχανηματα. οσο αφορα σταρενιε για το οτι η εταιρεια λεει αν ενα μηχανημα ειναι στα φθηνα της η οχι συμφωνω και σου λεω οτι το δικο μου μηχανημα ειναι απο τα καλα της μηχανηματα και μαλιστα απο τα ακριβα της.

 

καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι σε μια μαρκα, η καθε εταιρεια εχει τα καλα της και τα κακα της, για την πανασονικ αυτο που μπορω να πω ειναι οτι το σερβις της ειναι απαραδεκτο και το εχω διασταυρωσει και απο αλλους και απο αυτον που το αγορασα .

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανενας τη διαφορα που εχουν αυτα τα δυο Fujitsu ASYG24LF Fujitsu ASYG24LFCA

 

 

φιλε σταρένιε δεν ειναι τυπογραφικό λάθος το έβαλα πριν λίγες μέρες και τα κουτιά αλλά και η ταμπελίτσα στ εσωτερική μονάδα γραφεί Fujitsu ASYG24LFCA :)

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Oπως έχουμε πει κατα επανάληψη,το τι χρειάζεται για εναν χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου ,και αν έχουμε αμφιβολιες ρωτάμε και άλλον . Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με υπέρ και κατά τους ,τι μπορεί να ταιριάζει καλύτερα σε κάποιον.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,μαζί με ότι πουν για τον χώρο σου,εδώ είμαστε :)

 

Καλημέρα και πάλι , όπως ανέφερα και εχθές ο τεχνικός μου προτείνει 18άρι και στο budget που διαθέτω τα εξής δύο μοντέλα :

http://www.apothema.gr/toyotomi-akira-gangag-a180-vl-72355p

http://www.apothema.gr/coolstar_msr-18hrdn1-64110-p

 

Το 1ο είναι on -off και το δεύτερο inverter , θα ήθελα να ρωτήσω γιατί το On off έχει καλύτερους δείκτες ΕΕR και COP , αυτό σημαίνει ότι έχει καλύτερη ενεργειακή απόδοση αλλά μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με το δεύτερο; (αν και στα max watt κατανάλωσης το inverter βλέπω ότι καταναλώνει περισσότερο).

Μου προτείνετε κάτι άλλο στα χρήματα αυτά ;

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικά προιόντα και διαφορετικές φίρμες είναι,για να είναι συγκρίσιμα :) Επίσης τα χαρακτηριστικά έχουμε πει τόσες φορές είναι σχετικά με τις μετρήσεις κάθε κατασκευαστή και αρκετα marketing.Στα χρήματα αυτά κοιτάς και το τρίτο της Κινεζικης παρέας http://www.skroutz.gr/s/268240/Haier-HSM-18HEK03-R2-DB.html Το θέμα όμως είναι τι χρειάζεσαι,γιατί το 18αρι οn/off δεν έχει ίδια απόδοση με 18αρι Inverter .Θες μεγαλύτερο μηχάνημα για ίδιο χώρο σε ισχύ.

 

συμφωνω απολυτα, ειναι απαραδεκτο να περιμενεις τοσο καιρο για ενα απλο ανταλλακτικο ενω η lg τα εχει σχεδον ολα ετοιμοπαραδοτα, δεν ειναι κατι γενικο αυτο που λεω αλλα το λεω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν σιγκρινεται το σερβις της lg με της panasonic, μονο για σερβισ μιλαω και οχι για μηχανηματα. οσο αφορα σταρενιε για το οτι η εταιρεια λεει αν ενα μηχανημα ειναι στα φθηνα της η οχι συμφωνω και σου λεω οτι το δικο μου μηχανημα ειναι απο τα καλα της μηχανηματα και μαλιστα απο τα ακριβα της.

 

καλο ειναι να μην ειμαστε απολυτοι σε μια μαρκα, η καθε εταιρεια εχει τα καλα της και τα κακα της, για την πανασονικ αυτο που μπορω να πω ειναι οτι το σερβις της ειναι απαραδεκτο και το εχω διασταυρωσει και απο αλλους και απο αυτον που το αγορασα .

 

Εξηγήσαμε αναλυτικά ότι προσωπική σου εμπειρία δεν αναιρεί τι ισχύει στην αγορά καλώς-κακώς :) Αν δεν πρόσεξες επίσης προτρέψαμε όποιος έχει παράπονα,κάνει email στα κεντρικά της εταιρίας στην Ευρώπη, και προωθεί και εδώ τι του είπαν για το μοντέλο και την βλάβη του,όχι γενικά και αόριστα,

και αν το κάνουν συχνά όλοι που σκέφτονται έτσι και έχουν δίκιο,θα τους πάρουν έστω και αργά την 30+ έτη αντιπροσωπεία που έχουν "χάλια" :D

 

φιλε σταρένιε δεν ειναι τυπογραφικό λάθος το έβαλα πριν λίγες μέρες και τα κουτιά αλλά και η ταμπελίτσα στ εσωτερική μονάδα γραφεί Fujitsu ASYG24LFCA :)

 

Το τυπογραφικό λάθος πήγαινε για αυτό που ρώτησες (είδες) που ήταν ο μισός κωδικός :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000303

 

Τι λέει αυτο το midea; Για δεύτερο θα μπει, συμπληρωματικό ας πούμε.

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...