Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα διαβασα αρκετες σελιδες οχι ολες...

ψαχνω ενα 9 αρι κ ενα 12-14αρι

απο οσα εψαξα ειδα οτι τα καλυτερα λογια ακουγοντε για τα shar Sharp AY-XP9HR ( κ οχι τα lsr που ειναι χειροτερα ) Sharp AY-XP12HR

αν παρω ποιο ακριβα θα εχω καλυτερη αυτονομια ?

με ενδιαφερει ενα αξιοπηστο ac(οσο γινετε αξιοπηστο ) κ να κερδησω τα λευτα μου σε βαθος χρονου οποτε δεν θα με πειραζε να δωσω παραπανω λευτα κ κερδιζωντας σε αυτονομια.

τι εχετε να προτεινετε ,αξιζει κατι αλο θα εχει μεγαλη διαφορα στην αυτονομια καποιο αλο εναντι του sharp ?

ευχαρηστω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προσεξες προτείνουμε τα Sharp κυρίως για το θέμα καθαρισμού του αέρα και λιγότερο για θέμα οικονομίας και πάντα με βαση την τιμή που πωλούνται για τον ανταγωνισμό .Το Sharp AY-XP9HR είναι σαφώς καλύτερο γι'αυτό ακριβότερο αλλά είναι και δύσκολο να το βρείς γιατι φαίνεται σταμάτησε να έρχεται λόγω κόστους.Στα χρήματα του υπάρχουν και άλλες προτάσεις από θέμα οικονομίας ,έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα μοντέλα από πολλές σειρές προιόντων που έχουν και μικρά σε ισχύ ,αλλά το θέμα είναι τι εσύ χρειάζεσαι παραπάνω,τι λιγότερο και πόσα χρήματα διαθέτεις.:)
Link to comment
Share on other sites

Starenios μετα απο αυτα που ειπες και την ερευνα μου (στο ιντερνετ) εχω καταληξη μαλλον μεταξυ του Hitachi RAS/RAC-60YH7 και του Panasonic CS/CU-RE18JKE. Δεν μπορω ομως να βρω τα ΕΕR και COP του Panasonic. Mηπως τα εχεις καπου διαθεσιμα; Eιναι αληθεια οτι οσο πιο μεγαλα ειναι αυτα τα νουμερα τοσο το καλυτερο;
Link to comment
Share on other sites

τα μοντελα τα βρησκω, με νοιαζει ενα ποιοτικο με αυτονομια στην τιμη τον sharp δηλαδη για ενα 9 αρι κ ενα 12-14αρι να δωσω 1200-1500 δν θελω να πεσω σε κανα κινεζικο κ να κανω τον σταυρο μου τι θα γβει προτεινε μου μερικα σε παρακαλω ευχαρηστω
Link to comment
Share on other sites

Starenios μετα απο αυτα που ειπες και την ερευνα μου (στο ιντερνετ) εχω καταληξη μαλλον μεταξυ του Hitachi RAS/RAC-60YH7 και τ

ου Panasonic CS/CU-RE18JKE. Δεν μπορω ομως να βρω τα ΕΕR και COP του Panasonic. Mηπως τα εχεις καπου διαθεσιμα; Eιναι αληθεια οτι οσο πιο μεγαλα ειναι αυτα τα νουμερα τοσο ο καλυτερο;

 

Ναι έτσι είναι,όσο μεγαλύτερος ο συντελεστής τόσο περισσότερη αποδιδωμενη θερμότητα/ψυξη έχεις για αντίστοιχη μονάδα ενέργειας Π έχεις καταναλώσει (στην περίπτωση μας kWh)

 

κατέβασε εδώ , COp είχε 3.77 (3.67 - 3.08)

 

Μια ερώτηση τα MITSU SRK - 63 ZΚ-S1 με τα S (σκέτο) και S3 ποια η διαφορά τους?

παρατήρησα εδώ ότι δεν έχουν αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας ενώ ο κατασκευαστής λέει ότι έχουν!

 

έχει βάλει κανείς σειράς SRK 63 ? να μας πει εντυπώσεις?

ευχαριστώ

Edited by moredread
.
Link to comment
Share on other sites

Για την σειρά Μitsubishi ΖΕ/ZΚ εχουμε αναφερθεί πολλες φορές.Μην λέμε τα ίδια κάθε τόσο.:cry: Τα S με αριθμό αφορούν περιοχη διαθεσης.

Μην κοιτάς ξένα φυλλάδια γιατί δεν πωλούνται όλα τα προιοντα σε όλες τις αγορές και ας μοιάζουν παρόμοια μοντέλα.Για τον αισθητήρα αναφέραμε επίσης πρόσφατα ,είναι θέμα εισαγωγέα και παρτιδας.

 

Starenios μετα απο αυτα που ειπες και την ερευνα μου (στο ιντερνετ) εχω καταληξη μαλλον μεταξυ του Hitachi RAS/RAC-60YH7 και του Panasonic CS/CU-RE18JKE. Δεν μπορω ομως να βρω τα ΕΕR και COP του Panasonic. Mηπως τα εχεις καπου διαθεσιμα; Eιναι αληθεια οτι οσο πιο μεγαλα ειναι αυτα τα νουμερα τοσο το καλυτερο;

 

Aπό τα Ελληνικά φυλλάδια HITACHI RAS-60YH7/RAC-60YH7 ΕΕΡ: 3,24 COP: 3,62

Panasonic CS/CU-RE18JKE EEP : 3,40 COP :3,77

 

τα μοντελα τα βρησκω, με νοιαζει ενα ποιοτικο με αυτονομια στην τιμη τον sharp δηλαδη για ενα 9 αρι κ ενα 12-14αρι να δωσω 1200-1500 δν θελω να πεσω σε κανα κινεζικο κ να κανω τον σταυρο μου τι θα γβει προτεινε μου μερικα σε παρακαλω ευχαρηστω

 

Δεν είναι Κινεζικα τα παραπάνω.Περισσότερα για όλα τα μοντέλα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα ανάλογα τι θές και τι ταιριάζει για τον χώρο σου:)

Link to comment
Share on other sites

τον χωρο μου τον καλυπτει 9αρι για κρεβατοκαμαρα κ 12-14αρι το σαλονι απολεια δν εχω απο πουθενα .

ξαναλεω απο οσες σελιδες διαβασα κ ηταν πολλες για τα panasonic jke εβλεπα κ για τα sharp που εθεσα σε Link

καποιο οικονομικο απο πλευρας οικονομιας δεν ειδα σε μια φαση βεβαια εχασα κ τον μπουσουλα.

κ ξαναροταω τι προτινεις για καλη αυτονομια κ τι για αυτονομια με την ποιοτητα του sharp ?

ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά ένεκα της ημέρας.

 

Για την αγορά A/C 18000 BTU για το σαλόνι (μαζί με κουζίνα) περίπου 31 τ.μ., μετά από διάβασμα εδώ, έχω καταλήξει μεταξύ των εξής μοντέλων:

α) Panasonic CS/CU-RE18JKE

β) Fuji RSA-18LE

 

Κοιτώντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά που δίνουν οι κατασκευαστές, θεωρητικά τα σημεία που υπερέχει το Fuji είναι τα εξής:

• Καλύτερη μέση δυνατότητα ψύξης (5,2KW έναντι 5KW)

• Καλύτερη μέση δυνατότητα θέρμανσης (6,3KW έναντι 5,8KW)

• Καλύτερο EER (3,51 έναντι 3,40)

• Πολύ πιο αθόρυβο στην ελάχιστη λειτουργία της εσωτερικής μονάδας (περίπου 25db(A))

• Πολύ πιο συμμαζεμένη (όγκος) εξωτερική μονάδα

 

Ενώ το Panasonic υπερέχει στα εξής:

• Ελαφρώς καλύτερο COP (3,77 έναντι 3,75)

• Λίγο πιο αθόρυβη εξωτερική μονάδα (47 db(A) έναντι 50 db(A))

• Το skroutz.gr αναφέρει ότι έχει φίλτρα καθαρισμού αέρα ενώ για το Fuji όχι

• Δεκαετή φίλτρα.

 

Ισοπαλία βρίσκω στα εξής:

• Εξίσου μέγιστα db(A) εσωτερικής μονάδας (44 db(A))

• Περίπου ίδιο μέγεθος εσωτερικής μονάδας

• Αφύγρανση αέρα (skroutz.gr)

 

Τα ερωτήματα που θα ήθελα να θέσω είναι τα εξής:

1) Ισχύει αυτό που έχει αναφερθεί εδώ ότι η μοναδική διαφορά JKE και JKE-1 είναι ότι το JKE-1 δεν έχει μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας; Αν είναι μόνο αυτή η διαφορά, τότε πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του JKE αντί για του JKE-1?

2) Το Fuji έχει αυτή τη δυνατότητα; (μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας); Πιστεύετε ότι αξίζει σαν δυνατότητα να υπάρχει;

3) Αναφέρετε ότι είναι καλό να αποφεύγονται μονάδες που κατασκευάζονται στην Κίνα. Δεν θυμάμαι πού κατασκευάζονται αυτά τα δύο, οπότε θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει (και ανάλογα να προτείνει ποιό είναι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα)

4) Δεν έχω καταφέρει να βρω πόσο κρατάνε τα φίλτρα του Fuji (του Panasonic λένε 10 χρόνια). Ξέρει κάποιος;

5) Έτυχε να βρω ονλάιν ένα τουρκικό (:P) φυλλάδιο του Fuji, και στα χαρακτηριστικά του είχε αρκετά bells'n'whistles (που λένε οι φίλοι μας οι αμερικάνοι). Πρέπει (αν μετέφρασα καλά) να έχει και φίλτρα καθαρισμού αέρα (παρότι στο skroutz.gr δεν αναφέρεται για το fuji κάτι τέτοιο) συν κάποια άλλα καλά (πλενόμενα φίλτρα κλπ). Πιστεύετε ότι στον τομέα των παροχών κάποιο κερδίζει έναντι του άλλου; (πχ μπορεί κάποιο να μην έχει κάτι σημαντικό κατά τη γνώμη σας έναντι του άλλου).

6) Τα χαρακτηριστικά που αναφέρουν οι κατασκευαστές προφανώς θα διαφέρουν λόγω μεθοδολογίας και έτσι δεν είναι απόλυτα σωστή η απευθείας σύγκριση νούμερων. Πιστεύετε ότι στην ανωτέρω λίστα (από την εμπειρία σας) κάτι στην πράξη θα είναι διαφορετικό;

7) Δεν είδα ιδιαίτερα μεγάλη αγορά για τα fuji (στο skroutz.gr υπάρχουν ελάχιστα μοντέλα σε ελάχιστους μεταπωλητές). Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό; Πάντως φιλικό πρόσωπο με fuji είναι πάρα πολύ ευχαριστημένο.

 

Κλείνοντας, θα ήθελα να αναφέρω ότι δίνω ένα κλικ παραπάνω βάρος στο

α) να είναι η εσωτερική μονάδα αθόρυβη (δεν με νοιάζει τόσο η εξωτερική)

β) δε με νοιάζει τόσο η απόδοση και η δύναμη (αντέχω και στους 40 βαθμούς στο σπίτι, οπότε δεν είμαι από αυτούς που με το που θα μπουν θα το βάλουν στους 18 για να παγώνει - θα το ανοίξω μόνο σε extreme ζέστες ή όταν έρχεται κόσμος σπίτι)

γ) με νοιάζει όμως η τελική ποιότητα του αέρα που θα βγάζει στο ήσυχο ρελαντί του. Δε θέλω πονοκεφάλους και χαζομάρες, ειδικότερα αν στο πολύ σύντομο μέλλον προστεθεί και μωράκι στην οικογένεια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους δίνουν τον χρόνο τους στο παρόν νήμα και περιμένω τις γνώμες σας.

 

Υ.Γ. Αν ξέρετε κάποιον πολύ καλό επαγγελματία πωλητή-εγκαταστάτη fuji / panasonic για καλλιθέα, pm me :)

Edited by thecon
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα διαβασα αρκετες σελιδες οχι ολες...

ψαχνω ενα 9 αρι κ ενα 12-14αρι

απο οσα εψαξα ειδα οτι τα καλυτερα λογια ακουγοντε για τα shar Sharp AY-XP9HR ( κ οχι τα lsr που ειναι χειροτερα ) Sharp AY-XP12HR

αν παρω ποιο ακριβα θα εχω καλυτερη αυτονομια ?

με ενδιαφερει ενα αξιοπηστο ac(οσο γινετε αξιοπηστο ) κ να κερδησω τα λευτα μου σε βαθος χρονου οποτε δεν θα με πειραζε να δωσω παραπανω λευτα κ κερδιζωντας σε αυτονομια.

τι εχετε να προτεινετε ,αξιζει κατι αλο θα εχει μεγαλη διαφορα στην αυτονομια καποιο αλο εναντι του sharp ?

ευχαρηστω...

 

Aυτονομία σε τί? Αυτονομία σε θέρμανση/ψύξη μόνο με A/C ? Τι ακριβώς αυτονομία εννοείς, μήπως εννοείς οικονομία σε κατανάλωση?

Αν εννοείς οικονομία, Το καλύτερο μοντέλο σε συντελεστή απόδοσης, ποιότητα κατασκευής είναι το Mitsubishi SRK-25ZJX-S, με διαφορά! Σε μερικά χρόνια θα κάνεις απόσβεση των επιπλέων χρημάτων που θα δώσεις για το Mitsu! Αντίστοιχο και το Toshiba RAS-18SKV2-E/RAS-18SAV2-E σε απόδοση 5,26/5,36(θέρμανση)

 

@Starenios θυμάμαι είχες αναφέρει ότι είναι facelift to ΖK του ZE, και ότι μάλλον τα ΖΚ έρχονται χωρίς εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας, μάλλον θα πάω για ZK λόγω μεγαλύτερου 3,9 COP (με όποια επιφυλαξη στον "εμπορικό" υπολογισμό του).

Δεν καταλαβα τι εννοείς με την περιοχή διάθεσης, τα S1 S2 S3 διακινούντα όλα στην Ελλάδα, εννοείς ότι ανα περιοχή του Ελλαδικού χώρου προωθείται διαφορετική σειρά?! Επίσης δεν βρίσκω κάποιο datasheet ελληνικό της ΑΓΗΝΩΡ ΑΕ για να ξέρουμε τι κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα (απαράδεκτη αντιπροσωπεία)

Link to comment
Share on other sites

ναι οικονομια σε καταναλωση ενοω ,συγνωμη το ανεφερα λαθος κ δεν καταλαβενατε τι ηθελα να πω .

αυτα που μου προτινεις τα 2 εχουν διαφορα μεγαλη σε σχεση με τα sharp?

βγαινω να τα παρω .

ειμαι μεταξυ αυτων που προτινεις κ τον sharp αλα σκευτομουνα να βαλω κ ανεμιστηρες οροφης που εχω δει σε σπιτι φιλου κ εχω βρει κοντα στα 200e το καθενα με 100watt τι προτινεις ? καλυτερα τα ποιο ακριβα αυτα που μου προτινες εσυ χωρεις τους ανεμηστηρες οροφης?

Link to comment
Share on other sites

ναι οικονομια σε καταναλωση ενοω ,συγνωμη το ανεφερα λαθος κ δεν καταλαβενατε τι ηθελα να πω .

αυτα που μου προτινεις τα 2 εχουν διαφορα μεγαλη σε σχεση με τα sharp?

βγαινω να τα παρω .

ειμαι μεταξυ αυτων που προτινεις κ τον sharp αλα σκευτομουνα να βαλω κ ανεμιστηρες οροφης που εχω δει σε σπιτι φιλου κ εχω βρει κοντα στα 200e το καθενα με 100watt τι προτινεις ? καλυτερα τα ποιο ακριβα αυτα που μου προτινες εσυ χωρεις τους ανεμηστηρες οροφης?

ειναι τοσο μεgalh h diafora στην οικονομια? με 120ωρες π.χ τον μηνα ποσο βγαινει το καθενα σε κοστος ρευματος?

Mitsu

♦ COP (Βαθμός απόδοσης θέρμανσης)- 5.26

♦ EER (Βαθμός απόδοσης ψύξης)- 5.20

 

πησης τα toshiba Που αναφερες εχουν μικροτερο ποσοστο απο τα sharp εχει υψηλοτερο cop k eer

TOSHIBA SUZUMI PLUS RAS-16SKV2-E/SAV2-E

Βαθμός Απόδοσης Ψύξης (EER) 3,23

Βαθμός Απόδοσης Θέρμανσης (COP) 3,62

 

Sharp / AY-XP12HR/AE-X12HR

ψυξη 3,5

θερμανσης 3.9

sharp

•Συντελεστής E.E.R.(Ψύξη) 4.00 BTU/h.W

•Συντελεστής C.O.P.(Θέρμανση) 4.21 KW/KW

Edited by marvelakias
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ανεμιστήρα οροφής για 9αρι(μικρός χώρος) το Mitsubishi είναι το καλύτερο (γενικά όλη η σειρά zjx) κατά τη γνώμη μου! Δεν υπάρχει σύγκριση με το sharp είναι άλλη κατηγορία και αλλά χρήματα.

Το Toshiba λάθος μου η σειρά daisekai είναι η καλή.

Link to comment
Share on other sites

τον ανεμηστηρα σκευτομαι να τον βαλω γτ εμενα προσωπικα δεν μαρεσει ο αερας που βγαζουν τα ac αλα ο αερας απο τους ανεμηστηρες ειναι λατρεια.

το shar κ το mitsu σου ζητησα να μου τα συγκρινεις οχι σαν μηχανηματα αλα ως οικονομια στο ρευμα π.χ ποσα θα καψει το ενα κ ποσο το αλο στις 120 ωρες π.χ για να καταλαβω κ τι πληρωνω η οποιος αλος μπορει να το κανει αυτο η πειτε μου πως να το κανω ...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας, καλώς σας βρήκα

 

θέλω να βάλω ένα inverter κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα 12.000 BTU για να καλύψω συνολικά ένα χώρο περίπου 25 τμ (2 κρεβατοκάμαρες).

Θα το χρησιμοποιήσω ως κύρια θέρμανση και μετά ως ψύξη, για αυτό θέλω ένα μηχάνημα το όποιο θα έχει ως γνώμονα την απόδοση σε σχέση με την οικονομία.

Εχω δεί μερικά κλιματιστικά με καλούς COP & EER (θέλω συντελεστή πάνω από 4), θα ήθελα την γνώμη σας και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο (700-900€)

 

1. MITSUBISHI MSZ-CGE35VA

 

2. MITSUBISHI MSZ-FD35VA (δεν ξέρω τι παίζει με τον σένσορα της εσωτερικής μονάδας και ακριβό στην τιμή του)

 

3. LG H12MW PRESTIGE

 

4. TOWOTOMI TAKARA TAN TAG A13HDI (δεν ξέρω τι λέει από ποιότητα γιατί από αποδόσεις σκίζει)

 

ευχαριστώ

Edited by artemisvas
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το τι χρειάζεσαι για τον χώρο σου θα το πεί τεχνικός επιτόπου .Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους και αυτά που ζητάς.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,

μαζί με ότι σου πουν για τον χώρο σου ,εδώ είμαστε :)

 

τον ανεμηστηρα σκευτομαι να τον βαλω γτ εμενα προσωπικα δεν μαρεσει ο αερας που βγαζουν τα ac αλα ο αερας απο τους ανεμηστηρες ειναι λατρεια. το shar κ το mitsu σου ζητησα να μου τα συγκρινεις οχι σαν μηχανηματα αλα ως οικονομια στο ρευμα π.χ ποσα θα καψει το ενα κ ποσο το αλο στις 120 ωρες π.χ για να καταλαβω κ τι πληρωνω η οποιος αλος μπορει να το κανει αυτο η πειτε μου πως να το κανω ...

 

Για το θέμα οικονομίας δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4113859#post4113859 Για το θέμα ανεμιστήρα και κλιματιστικού ταυτόχρονα, έχουμε πει δεν συνίσταται γιατί είναι επικίνδυνο να κρυώσει κάποιος.Αυτό γιατί ο ανεμιστήρας λειτουργεί συνεχως με το να σε κτυπά ο αέρας,και θαρχεται ο κρύος αέρας του κλιματιστικού πάνω σου .Μόνο του το κλματιστικό λειτουργεί πάντα όπως καταλαβαίνει ο αισθητήρας του και η κατεύθυνση του αέρα είναι σχεδιασμένη να μην ενοχλεί άμεσα.

 

Δεν καταλαβα τι εννοείς με την περιοχή διάθεσης, τα S1 S2 S3 διακινούντα όλα στην Ελλάδα, εννοείς ότι ανα περιοχή του Ελλαδικού χώρου προωθείται διαφορετική σειρά?! Επίσης δεν βρίσκω κάποιο datasheet ελληνικό της ΑΓΗΝΩΡ ΑΕ για να ξέρουμε τι κυκλοφορεί επίσημα στην Ελλάδα (απαράδεκτη αντιπροσωπεία)

 

Από ότι ξέρω μόνο τα S1 ερχονται επισημα στην Ελλάδα.Περισσότερα σε κατάστημα κλιματισμού και στο Ελληνικό φυλλάδιο της εταιρίας .

 

Για την αγορά A/C 18000 BTU για το σαλόνι (μαζί με κουζίνα) περίπου 31 τ.μ., μετά από διάβασμα εδώ, έχω καταλήξει μεταξύ των εξής μοντέλων:

α) Panasonic CS/CU-RE18JKE

β) Fuji RSA-18LE

 

Τα ερωτήματα που θα ήθελα να θέσω είναι τα εξής:

1) Ισχύει αυτό που έχει αναφερθεί εδώ ότι η μοναδική διαφορά JKE και JKE-1 είναι ότι το JKE-1 δεν έχει μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας; Αν είναι μόνο αυτή η διαφορά, τότε πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά του JKE αντί για του JKE-1?

2) Το Fuji έχει αυτή τη δυνατότητα; (μέτρηση εξωτερικής θερμοκρασίας); Πιστεύετε ότι αξίζει σαν δυνατότητα να υπάρχει;

3) Αναφέρετε ότι είναι καλό να αποφεύγονται μονάδες που κατασκευάζονται στην Κίνα. Δεν θυμάμαι πού κατασκευάζονται αυτά τα δύο, οπότε θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει (και ανάλογα να προτείνει ποιό είναι καλύτερο σε αυτόν τον τομέα)

4) Δεν έχω καταφέρει να βρω πόσο κρατάνε τα φίλτρα του Fuji (του Panasonic λένε 10 χρόνια). Ξέρει κάποιος;

5) Έτυχε να βρω ονλάιν ένα τουρκικό (:P) φυλλάδιο του Fuji, και στα χαρακτηριστικά του είχε αρκετά bells'n'whistles (που λένε οι φίλοι μας οι αμερικάνοι). Πρέπει (αν μετέφρασα καλά) να έχει και φίλτρα καθαρισμού αέρα (παρότι στο skroutz.gr δεν αναφέρεται για το fuji κάτι τέτοιο) συν κάποια άλλα καλά (πλενόμενα φίλτρα κλπ). Πιστεύετε ότι στον τομέα των παροχών κάποιο κερδίζει έναντι του άλλου; (πχ μπορεί κάποιο να μην έχει κάτι σημαντικό κατά τη γνώμη σας έναντι του άλλου).

6) Τα χαρακτηριστικά που αναφέρουν οι κατασκευαστές προφανώς θα διαφέρουν λόγω μεθοδολογίας και έτσι δεν είναι απόλυτα σωστή η απευθείας σύγκριση νούμερων. Πιστεύετε ότι στην ανωτέρω λίστα (από την εμπειρία σας) κάτι στην πράξη θα είναι διαφορετικό;

7) Δεν είδα ιδιαίτερα μεγάλη αγορά για τα fuji (στο skroutz.gr υπάρχουν ελάχιστα μοντέλα σε ελάχιστους μεταπωλητές). Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό; Πάντως φιλικό πρόσωπο με fuji είναι πάρα πολύ ευχαριστημένο.

 

Καλως ήλθες στην παρέα μας :) Το συγκεκριμένο Fuji electric κλιματιστικό είναι φασόν Fujitsu και παλιό μοντέλο και δεν συγκρίνεται

με το συγκεκριμένο Panasonic που είναι από τα πιό πετυχημένα μοντέλα στην αγορά,χωρια της καλύτερης φίρμας κλπ

 

Aπαντήσεις στις ερωτήσεις σου :

1) Είναι ακριβώς τα ίδια ,με την διαφορά του αισθητήρα και ότι τύχει βρείς στην αγορά (συνήθως πλέον μόνο το JKE-1)

2)Καμια σχέση σε ποιότητα συγκριτικά μεταξύ τους.Αξίζει ο αισθητήρας σε οριακές καταστάσεις και όσοι θέλουν απόδοση με ήπια ψύξη θέρμανση.

3)Το Panasonic είναι Μαλαισίας ,το Fuji Κινέζικο .Μαλαισία ως τώρα κατασκευάζονται συσκευές με υψηλότερες προδιαγραφές και υλικά

4)Μεχρι να αλλάξουν χρώμα ή να χαλάσουν (πχ τρυπήσουν) .Συνήθως 2-3 έτη.Και του Panasonic το άλλο φίλτρο αυτό της σκονης μεχρι να τρυπήσει.

5)Εχει φίλτρα κοινά για κλιματιστικό,τίποτε περισσότερο

6)Δες παραπάνω απάντηση για θέμα οικονομίας

7)Δεν τα προωθεί ο εισαγωγέας για δικούς τους λόγους .Εχει μηχανήματα που δεν είναι απόλυτα Fujitsu φασόν.

 

Κλείνοντας, θα ήθελα να αναφέρω ότι δίνω ένα κλικ παραπάνω βάρος στο

α) να είναι η εσωτερική μονάδα αθόρυβη (δεν με νοιάζει τόσο η εξωτερική)

β) δε με νοιάζει τόσο η απόδοση και η δύναμη (αντέχω και στους 40 βαθμούς στο σπίτι, οπότε δεν είμαι από αυτούς που με το που θα μπουν θα το βάλουν στους 18 για να παγώνει - θα το ανοίξω μόνο σε extreme ζέστες ή όταν έρχεται κόσμος σπίτι)

γ) με νοιάζει όμως η τελική ποιότητα του αέρα που θα βγάζει στο ήσυχο ρελαντί του. Δε θέλω πονοκεφάλους και χαζομάρες, ειδικότερα αν στο πολύ σύντομο μέλλον προστεθεί και μωράκι στην οικογένεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους δίνουν τον χρόνο τους στο παρόν νήμα και περιμένω τις γνώμες σας.

Υ.Γ. Αν ξέρετε κάποιον πολύ καλό επαγγελματία πωλητή-εγκαταστάτη fuji / panasonic για καλλιθέα, pm me :)

 

α) Το panasonic εχει δυνατό ανεμιστήρα και κοντά κάνει λίγο θόρυβο

β) Εχει απόδοση αλλά και χαμηλές ρυθμίσεις

γ) Λόγω και μόνο φίλτρου αξίζει ,αν θες κάτι παραπάνω πάς σε μηχάνημα με καθαρισμό μέσω ιονιστή

 

Περισσότερα, σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις "ιδιοτροπίες" του μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,και θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

τον ανεμηστηρα σκευτομαι να τον βαλω γτ εμενα προσωπικα δεν μαρεσει ο αερας που βγαζουν τα ac αλα ο αερας απο τους ανεμηστηρες ειναι λατρεια.

το shar κ το mitsu σου ζητησα να μου τα συγκρινεις οχι σαν μηχανηματα αλα ως οικονομια στο ρευμα π.χ ποσα θα καψει το ενα κ ποσο το αλο στις 120 ωρες π.χ για να καταλαβω κ τι πληρωνω η οποιος αλος μπορει να το κανει αυτο η πειτε μου πως να το κανω ...

 

Ε αν σου αρέσει προσωπικά τι να σου απαντήσω?

 

Λοιπόν στα Inverter και γενικά στα A/C δεν μπορείς να μιλας για ώρες λειτουργίας και να ξέρεις πόσες kWh "καίνε" γιατί αφενός δεν έχουν σταθερή κατανάλωση και αφετέρου αλλάζει η απαιτούμενη ενέργεια θέρμανσης/ψύξης ανάλογα με την θερμοκρασία που εσύ επιλέγεις να έχεις στο χώρο σου!

 

Συνεπώς θα σου απαντήσω σε ένα γενικό πλαίσιο που περιλαμβάνει και την περίπτωση σου, Ο συντελεστής COP θέρμανσης π,χ είναι

COP = (Q+W)/W όπου Q η παρεχώμενη θερμότητα (εκμεταλεύσιμη) και W η ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει. Συνεπώς ένα μηχάνημα με μεγαλύτερο COP για την ίδια κατανάλωση W ενέργειας σου παρέχει περισσότερο Q, η ανάποδα (αυτό που σε ενδιαφέρει) για την ΙΔΙΑ θερμότητα Q που εσύ θες να ζεστάνεις ενα χώρο αυτό με το μεγαλύτερο COP θα χρειαστεί λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια W για να στη δώσει!

και η διαφορά του 3,9(sharp που μου δείχνεις) με το 5,2 (Mitsu) είναι τεράστια!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το τι χρειάζεσαι για τον χώρο σου θα το πεί τεχνικός επιτόπου .Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους και αυτά που ζητάς.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες,

μαζί με ότι σου πουν για τον χώρο σου ,εδώ είμαστε :)

 

φίλε starenios γειά σου ,

 

εάν η παράθεση παραπάνω αναφέρεται σε μένα, δεν βγάζω συμπέρασμα τι θα μου πρότεινες. Επίσης είναι λίγο δύσκολο να διαβάσω περίπου 100 σελίδες και στο τέλος ίσως να μπερδευτώ περισσότερο.

Απλά ήθελα την γνώμη κάποιων έμπειρων στο τι να επιλέξω από τα 4 παραπάνω κλιματιστικά ή εναλλακτικά κάποια άλλα με γνώμονα την οικονομία πρωτίστως και την ποιότητα.

Θα ήμουν ευγνώμων εάν μου πρότεινες εσύ ή κάποιος άλλος, έστω κάποια σειρά προτεραιότητας

 

ευχαριστώ

Edited by artemisvas
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν προσεξες όπως ειπαμε αν δεν καλύπτει κάτι σε ότι διαβάσεις και έχεις απορίες, μαζί με ότι σου πουν για τον χώρο σου ,εδώ είμαστε :)

Οι επιλογές δεν κατατάσονται σε 1,2,3 γιατί αφορά κριτήρια που δεν είναι μόνο ότι διαφημίζουν οι κατασκευαστές (που είναι πολύ σχετικά στην πράξη) αλλά και υπάρχουν και πρωτοκλασάτες και πιό δεύτερες εταιρίες στον κλάδο για να γίνεται άμεση σύγκριση στα προιόντα τους σε πολλά θεματα .

Οταν επίσης δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι χρειάζεται ή τι ταιριάζει σε ένα χώρο,είναι κουραστικό να ψάχνει κανείς για άλλον παραμπομπές ή να γράφει τα ίδια,και άλλοι να διαβάζουν αντίστοιχα τα ίδια κάθε τόσο.Οταν ισχύουν τα γενικά που έχουμε αναφέρει,υπάρχει και η αναζήτιση:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

φίλε starenios νομίζω ήμουν σαφής,

απλά ήθελα μία σειρά προτεραιότητας για συγκεκριμέναα κλιματιστικά.

Οταν θα αγοράσω το κλιματιστικό το κατάστημα και το συνεργείο θα προσπαθήσουν να μου πωλήσουν αυτό που θέλουν αυτοί, αυτό είναι γνωστό τουλάχιστον, συν του ότι δεν ξέρεις και σε τι "γνώστες" θα πέσεις.

Τέλος πάντον, δεν πειράζει...

Link to comment
Share on other sites

Για το που θα πέσεις τα έχουμε θιξει επίσης σε προηγούμενα και είναι από τα κριτηρια πως να επιλέξεις κλιματιστικό :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ε αν σου αρέσει προσωπικά τι να σου απαντήσω?

 

Λοιπόν στα Inverter και γενικά στα A/C δεν μπορείς να μιλας για ώρες λειτουργίας και να ξέρεις πόσες kWh "καίνε" γιατί αφενός δεν έχουν σταθερή κατανάλωση και αφετέρου αλλάζει η απαιτούμενη ενέργεια θέρμανσης/ψύξης ανάλογα με την θερμοκρασία που εσύ επιλέγεις να έχεις στο χώρο σου!

 

Συνεπώς θα σου απαντήσω σε ένα γενικό πλαίσιο που περιλαμβάνει και την περίπτωση σου, Ο συντελεστής COP θέρμανσης π,χ είναι

COP = (Q+W)/W όπου Q η παρεχώμενη θερμότητα (εκμεταλεύσιμη) και W η ηλεκτρική ενέργεια που καταναλώνει. Συνεπώς ένα μηχάνημα με μεγαλύτερο COP για την ίδια κατανάλωση W ενέργειας σου παρέχει περισσότερο Q, η ανάποδα (αυτό που σε ενδιαφέρει) για την ΙΔΙΑ θερμότητα Q που εσύ θες να ζεστάνεις ενα χώρο αυτό με το μεγαλύτερο COP θα χρειαστεί λιγότερη ηλεκτρική ενέργεια W για να στη δώσει!

και η διαφορά του 3,9(sharp που μου δείχνεις) με το 5,2 (Mitsu) είναι τεράστια!

 

Μιας που το κατεχεις..ενα 12αρι inverter με 3,5COP που δυσκολα πιανει επιθυμητη θερμοκρασια οποτε δουλευει non stop συγκριτικά με πχ ενα 18αρι inverter με COP4,0 το οποιο δουλευει σε μικροτερο load αφου πιανει επιθυμητη θερμοκρασια.

Θεωρητικα το 18αρι δεν θα πρεπει να καταναλωνει λιγοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

Μετά από την επίσκεψη του τεχνικού, έχω καταλήξει στην αγορά 4 κλιματιστικών mitsubishi. Οι επιλογές είναι:

Mitsubishi SRK-25ZJ-S ή Mitsubishi SRK-25ZJX-S. Η διαφορά στην τιμή είναι περίπου 200 ευρώ ανά κλιματιστικό; Νομίζεται ότι αξίζει η διαφορά; Μηπώς θα ήταν καλύτερο να δώσω αυτά τα χρήματα της διαφοράς για να καλύψω τους χώρους (4 δωμάτια καλά μονωμένα με διπλά τζάμια 12 - 18 τμ) με τα παρακάτω 12 άρια για καλύερη απόδοση και οικονομία:

Mitsubishi SRK-35ZJ-S

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μιας που το κατεχεις..ενα 12αρι inverter με 3,5COP που δυσκολα πιανει επιθυμητη θερμοκρασια οποτε δουλευει non stop συγκριτικά με πχ ενα 18αρι inverter με COP4,0 το οποιο δουλευει σε μικροτερο load αφου πιανει επιθυμητη θερμοκρασια.

Θεωρητικα το 18αρι δεν θα πρεπει να καταναλωνει λιγοτερο?

 

Πώς είσαι σίγουρος ότι δεν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία? Είναι δύσκολο να διαπιστώσεις κάτι τέτοιο με ένα inverter, παρα μόνο με ένα βατόμετρο βλέπωντας την κατανάλωση. Αν όμως υποθέσουμε ότι δεν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία με τίποτα, σημαίνει ότι είναι ακατάλληλο για τον χώρο που το έχεις, άρα και ίδιο COP να είχε το "κατάλληλο" για τον χώρο σου inverter θα είχε χαμηλότερη κατανάλωση. Ισως δεν έχει γίνει καλή εγκατάσταση(σωστή θέση) , ίσως θες μεγαλύτερο, αυτό όμως θα στο πει ενας τεχνικός με σιγουριά που θα δει τον χώρο σου.

 

Σε ένα γενικό πλαίσιο ένα ακατάλληλο A/C ίδιας απόδοσης με ένα κατάλληλο για τον χώρο αυτό, το κατάλληλο έχει σίγουρα χαμηλότερη κατανάλωση. Έχε κατα νου ότι ο συντελεστής απόδοσης διαφοροποιείται για διαφορετική ψύξη/κατανάλωση, με μικρότερη τιμή για μέγιστη ισχύ λειτουργίας, η τιμή που δίνει ο κατασκευαστής COP είναι μάλλον η μέση τιμή ή κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...