Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Τα δύο μηχανήματα είναι διαφορετικής φιλοσοφίας μεταξύ τους αλλά εξίσου καλης ποιοτητας.Το Mitsubishi θέλει αλλαγή φίλτρων κάθε δύο έτη ή όταν αλλάξουν χρώμα,όταν δεις φθαρούν κλπ που γράφουν οι οδηγίες σαν συντήριση.Το Panasonic μόνο αν φθαρούν συνήθως μετά 10+ ετη φυσιολογικά. Τελος οι πρεσίζες σταματούν αν θες σε όλα τα κλιματιστικά.

 

Για προτάσεις κάνε ένα κόπο να διαβασεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς με τα υπέρ και κατά τους.Αν δεν καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μετά ότι σου πει τεχνικός επιτόπου,εδώ είμαστε :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. ΚΙ εγώ νόμιζα αρχικά πως κάτι τέτοιο ήτανε γιατί έγερνε λιγάκι. Τελικά δεν είχε συμπληρωμένο υγρό όπως ήρθε λέει απο το εργοστάσιο.. Κανονικά έπρεπε να το ελέγξουν πριν το τοποθετήσουν αλλα τέλος πάντων. Τους έχει τύχει πολλές φορές απ'ότι είπαν.. Τέλος καλό όλα καλά!

 

@Starenios κοίτα δεν γνωρίζεις τι προηγήθηκε και τι με έκανε να αλλάξω γνώμη και ενώ είχα αποφασίσει για SAMSUNG συμβατικό τελικά πήρα F&U inverter με τα χρήματα που διέθετα.. Ξέρεις συζητάω και ενημερώνομαι και εκτός ίντερνετ. Δε θα καθίσω να το αναλύσω εδώ μέσα τι και πως..Εγώ απο προσωπικές εμπειρίες ήθελα γνώμες.. Τώρα το να ρωτάω και να παίρνω απάντηση κοίτα το εγχειρίδιο χρήσης και κοίτα το εγχειρίδιο χρήσης δε με βοηθάει ξέρεις αφου αν υπήρχε η απάντηση εκεί μέσα δε θα ρωτούσα ξανα και ξανά με αποτέλεσμα να θεωρείς ότι έχω εμμονές.Τέλος πάντων ευχαριστώ.

 

Oτι αναφέρθηκε υπάρχει με αναζήτιση .Τι σκέφτεται καθένας δεν αφορά άλλους όταν δεν προκύπτει κάτι διαφορετικό από ότι έχει γραφεί.Ετσι υπάρχει συνέχεια σε μια συζήτιση :) Στις αιτιάσεις σου για μια δυσλειτουργία μηχανήματος ,πέρα από τις οδηγίες χρήσεως που εξυπηρετουν καποιο σκοπο για να υπάρχουν ,αν νομίζεις ότι διάγνωση καλής κακής λειτουργίας μπορεί να γίνει σε μια συζήτιση χωρις επιτόπου έλεγχο,θα πρέπει να εξηγήσεις τι εννοείς πως θες τις εμπειρίες άλλων , όταν κανένας δεν ξέρει τον χώρο σου και κανείς δεν ξέρει τι έγινε, παρά διαβαζει μια περιγραφή.Αποτέλεσμα ότι και ήταν και άλλη βλάβη επιτόπου από ότι διαβασε κάποιος σε μια απάντηση :D

 

καλησπερα.Ηρθε και σε μενα η ωρα να αλλαξω το κλιματιστικο συμβατο που εχω στην κρεβατοκαμαρα για να παρω ενα 12αρι inverter, το δωματιο ειναι γυρω στα 15 τετραγωνικα και δεν θελω να δωσω πανω απο 550 ευρω. ειδα σε καποιες σελιδες εδω να προτεινετε το panasonic CS/CU-RE12JKE-1 αλλα επισης να εχουν προβλημα καποιοι που τον πηραν ηδη, επισης μου προτειναν το lg libero 12btu οτι ειναι καλο εσεις τι θα προτεινατε? ειμαι αναμεσα σε αυτα και σκοπευω την Παρασκευη να το παρω οποτε δεν εχω πολυ χρονο στην διαθεση μου για αλλο ψαξιμο. στο σαλονι εχω 18000btu LG Mirror και μεχρι στιγμης μου εχει βγει καλοχωρις ιδιαιτερα προβληματα. σας ευχαριστω για το χρονο σας

 

Και τα δύο είναι πετυχημενα στην αγορά ,αλλά το panasonic έχει από τα καλύτερα φίλτρα της αγοράς 10 ετους διαρκειας και η εταιρία είναι πιό φίρμα.Αν έχεις μείνει ευχαριστημένος με την LG μπορείς να πάρεις πάλι το ίδιο το Mirror σε μικρότερο ,καθώς αυτά έχουν βγεί πιό σταθερά σε ποιότητα και επιδόσεις από την γκάμα της εταιρίας.Ετσι θ'αποφύγεις να μπλέξεις με διαφορα service.

 

Καλησπέρα!

 

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικών άμεσα λόγω καύσωνα αλλά το budget είναι περιορισμένο. Συγκεκριμένα, χρειάζομαι 1 24αρι και 2 9αρια-12αρια. Σκεφτόμουν να προτιμήσω μεταχειρισμένο και πιο ποιοτικό παρά καινούργιο και πιο φθηνό-λιγότερο ποιοτικό.

Έχω βρει μεταχειρισμένο κλιματιστικό ονόματι Chofu Sereno. Υποτίθεται πως είναι Ιαπωνικά. Τα έχει ακουστά κανείς? Να τα εμπιστευτώ? Οποιαδήποτε πληροφορία στο θέμα θα είναι πολύ ευπρόσδεκτη!!!

Ευχαριστώ!!! Υ.Γ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα Mitsubishi Heavy που μου ειχε προτεινει πριν απο αρκετο καιρό ο starenios αλλά δεν τα βρισκω μεταχειρισμενα πουθενα τωρα.

 

Καλώς ήλθες στην παρεά μας :) Τα chofu γενικά είναι παρεξηγημένα στην Ελληνική αγορά λόγω εισαγωγέα, είναι όντως Ιαπωνικά και υπαρχει αναφορά ότι τα περισσότερα είναι Daikin φασόν.Βεβαια στο μεταχειρισμένο κοιτάμε πως λειτουργεί και τι γίνεται από εγγύηση,όχι τι μας πουλάνε.Γενικά όμως αν ένα κλιματιστικό είναι καλό δεν το πουλά κανείς μεταχειρισμένο.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Πολύ αξιέπαινη η προσπάθεια που κάνετε εδώ.

 

Γράφω γιατί θέλω να πάρω ένα πολύ καλό 9άρι για την κρεβατοκάμαρά μου διαστάσεων 11,5 μέτρων.

Προσανατολίζομαι στο Mitsubishi msz fd25. To βρίσκω στην Κρήτη στα 870 + 70 τοποθέτηση(χωρίς ΦΠΑ).

Θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα για αυτό από κάποιους που ξέρουν ή το έχουν:

1. Τα φίλτρα του χρειάζονται αλλαγή και αν ναι κάθε πότε;

2. Οι περσίδες κινούνται στον κατακόρυφο χειροκίνητα (για να μπορώ να αποφεύγω να χτυπάει πάνω μας στον ύπνο);

 

Σκέφτηκα επίσης να κατέβω λίγο επίπεδο και να γλιτώσω 170 ευρώ στο σύνολο πηγαίνοντας στο panasonic e9lkew (680+90) το οποίο είναι φετινό αλλά διαβάζοντας για αυτό είδα ότι οι περσίδες στην κατακόρυφο είναι αυτόματες (δηλ. δε μπορώ να επέμβω εκεί καθόλου; ). Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει παρακαλώ. Όπως επίσης από τα σχόλια των ειδικών εδώ μέσα συμπεραίνω ότι είναι αρκετά υποδεέστερο από το Mitsubishi (και σαν κατασκευή και σαν απόδοση...σωστά; )

 

Θα ήθελα εαν μπορούσατε να μου κάνετε κάποιες προτάσεις για καλά μηχανήματα με καλό καθαρισμό αέρα και αραιή ανάγκη για αντικατάσταση φίλτρων καθώς και σχόλια στα παραπάνω μηχανήματα.

Είναι κάτοχος του Mitsubishi msz fd25 τα 3 φίλτρα αναφέρεται αναφέρεται στο μάνιουλ για μέγιστη απόδοση πρέπει να αλλάζουν κάθε χρόνο. Βέβαια μπορείς να τα πλένεις και να ξανατοποθετήτεις κάθε τρεις μήνες πιστεύω ότι χαλαρά θα κρατήσουν 3 χρόνια.

 

Από εκεί και πέρα οι περσίδες κατευθύνονται όπου θες ή κινούνται για να παρέχουν 3D παροχή αέρα στο χώρο. Αν το θέμα σου είναι τα μόνο τα φίλτρα δες και γα Daisekai 5 που έχει παραπλήσιες επιδόσεις αλλά το φίλτρο είναι μεγαλύτερης αντοχής και πλενόμενο, βέβαια δεν είμαι σίγουρος για το πότε ο κατασκευαστής μιλάει για αντικατάσταση μιας και στο μάνιουλ που έχω πιάσει στα χέρια μου δεν έχω δει κάτι σχετικό, ο Σταρένιος θα μπορούσε να μας βοηθήσει.

 

οντως εχω πολλες θερμικες απωλειες γιαυτο θελω 12αρι, εχεις κατι να πεις γαι τα 2 αυτα μοντελα?

Το θες για χειμώνα καλοκαίρι; Από εκεί και πέρα το lg libero είναι μια πολύ καλή λύση για το κόστος του.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Όσο η κωλοζέστη επιμένει τόσο σκέφτομαι να ανεβάσω το budget για κλιματιστικό (τρέμω το 12άρι μη βγει λίγο για 20τμ χώρο αλλά παλιό ρετιρέ και θέλω λίγο παραπάνω), οπότε σας ξανακουράζω:

 

Toshiba Suzumi Plus RAS 16 SKV2 E 16000 BTU http://www.electronica.gr/000001B6.el.aspx

Mitsubishi Electric ΜSΖ EF 42 VE 16.000 BTU http://www.electronica.gr/46F372B8.el.aspx

Mitsubishi Electric MSZ GE 42 VA 14.000 BTU http://www.electronica.gr/000000BE.el.aspx

Fujitsu ASYG 14 LU http://www.electronica.gr/A399A7FF.el.aspx

LG-H 12 MW Prestige 12.000 BTU (λόγω καλών δεικτών) http://www.electronica.gr/70C7C79C.el.aspx

Daikin FΤΧS 42 J INVERTER 14.000 BTU http://www.electronica.gr/0000006E.el.aspx

Toshiba Super Daisei Kai 5 RAS 16 PKVP-E 16000 BTU http://www.electronica.gr/000001B2.el.aspx

 

Τα 2 τελευταία ξεφεύγουν βέβαια σε κόστος αλλά ειδικά το τελευταίο αν αξίζει μια υπέρβαση θα ήθελα να μου το ξανα-πειτε...

Link to comment
Share on other sites

Όσο η κωλοζέστη επιμένει τόσο σκέφτομαι να ανεβάσω το budget για κλιματιστικό (τρέμω το 12άρι μη βγει λίγο για 20τμ χώρο αλλά παλιό ρετιρέ και θέλω λίγο παραπάνω), οπότε σας ξανακουράζω:

 

Toshiba Suzumi Plus RAS 16 SKV2 E 16000 BTU http://www.electronica.gr/000001B6.el.aspx

Mitsubishi Electric ΜSΖ EF 42 VE 16.000 BTU http://www.electronica.gr/46F372B8.el.aspx

Mitsubishi Electric MSZ GE 42 VA 14.000 BTU http://www.electronica.gr/000000BE.el.aspx

Fujitsu ASYG 14 LU http://www.electronica.gr/A399A7FF.el.aspx

LG-H 12 MW Prestige 12.000 BTU (λόγω καλών δεικτών) http://www.electronica.gr/70C7C79C.el.aspx

Daikin FΤΧS 42 J INVERTER 14.000 BTU http://www.electronica.gr/0000006E.el.aspx

Toshiba Super Daisei Kai 5 RAS 16 PKVP-E 16000 BTU http://www.electronica.gr/000001B2.el.aspx

 

Τα 2 τελευταία ξεφεύγουν βέβαια σε κόστος αλλά ειδικά το τελευταίο αν αξίζει μια υπέρβαση θα ήθελα να μου το ξανα-πειτε...

Γνώμη μου είναι μην το ξεντώσεις σε 16άρι ιδίως αν δεν είσαι από περιοχές με πολύ έντονο κρύο το χειμώνα. Αν καταλήξεις σε Toshiba Super Daisei 5, με το 13άρι είναι πάρα πολλές οι πιθανότητες να καλύπτεσαι. Βέβαια μπορείς να ρωτήσεις και κάποιον ειδικό ή ακόμα και ενεργειακό επιθεωρητή για μια εκτίμηση.

 

Αν επιμείνεις σε αυτά που αναφέρεις θα πήγαινα στο Mitsubishi MSZ GE 42....

Link to comment
Share on other sites

Ποιο το θεωρητικό μειονέκτημα του 16αριού; Από άποψη κατανάλωσης (δε θα καίει όμως λιγότερο συγκριτικά αφού θα "πιάνει" τις επιθυμητές θερμοκρασίες), από άποψη ότι θα κρυώνει ο κοντινός χώρος ή λόγω τελικής τιμής;
Link to comment
Share on other sites

Kαι τα 3 μαζι σε συνδίασμό με μειονέκτημα ότι ίσως ενοχλεί λόγω ισχυρού ανεμιστήρα να κάθεσαι κοντά.Το τι χρειάζεται πάντως θα το πει τεχνικός στον χώρο σου.Θεωρητικά με ενα 14αρι είσαι πλήρες καλυμένος για 20τμ.Τα παραπάνω κλιματιστικά όμως έχουν και διαφορές μεταξύ τους συγκριτικά.

 

Οσο αφορα τα φίλτρα του Toshiba αν δεν γράφουν οι οδηγίες ,είναι κλασικά μεχρι να χαλάσουν (αλλάζουν χρωμα) ή τρυπήσουν .Συνήθως ο μεσος όρος είναι 2-3 έτη με κανονική λειτουργία και συντήριση.Oπου αναφέρεται νωρίτερα αφορά εξαίρεση είτε το αναφέρουν οι εταιρίες να πουλάνε αναλώσιμα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ποιο το θεωρητικό μειονέκτημα του 16αριού; Από άποψη κατανάλωσης (δε θα καίει όμως λιγότερο συγκριτικά αφού θα "πιάνει" τις επιθυμητές θερμοκρασίες), από άποψη ότι θα κρυώνει ο κοντινός χώρος ή λόγω τελικής τιμής;

 

Να σε βοηθησω λιγο γιατι εχω το daiseikai 16, το μηχανημα καλυπτει ανετα (με εξωτερικη θερμοκρασια 40) εναν πρωτογενη χωρο 35 τμ (σαλονι+κουζινα) και ενα υπνοδωματιο 12 τμ. Με επιλογη auto στις ρυθμισεις και 26 βαθμους στην επιλογη θερμοκρασιας. Μπορει η εσωτερικη μοναδα να μην γεμιζει το ματι απο μεγεθος αλλα τα καταφερνει μια χαρα. Ο χωρος ειναι διαμπερης, ανατολη-δυση με μονα τζαμια αλλα οροφου. Μονωση μετρια-φελιζολ.

 

Φυσικα σε ολα παιζει ρολο και η εγκατασταση. Εγω πχ τσακωθηκα μονο και μονο για να μην "πνιξουν"το καταπληκτικο αυτο μηχανημα. Οταν ειδα να πανε να περασουν κοινη μονωση στους σωληνες, να εχουν αφησει την αντλια στο αυτοκινητο, να σκιζουν ατσαλα τις μαμα μονωσεις και να αφηνουν εκτεθημενες σωληνες, κλπ εφτασα στο οριο. Ρπμ, δεν μου περισσευουν αυτη την εποχη, καντε τη γ*****μενη δουλεια σας!!!!! Τελος παντων.

 

Υποψη 16 και 18 daiseikai εχουν αλλη εξωτερικη μοναδα απο 13 και 10.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην κοινότητα αρχικά,

Το thread είναι εξαιρετικό, λόγω απουσία ιντερνετ έχω διαβάσει συνοπτικά κάποιες σελίδες,

χρειάζομαι τη συμβουλή σας , ψάχνω για air condition για περίπου στα 35 m² άρα περίπου 18000 btu,

η χρήση του θα είναι κυρίως για θέρμανση το χειμώνα, γι'αυτό ψάχνω ένα με μεγάλο CΟP συντελεστή, έχω παρατηρήσει ότι τα ακριβά έχουν μεγάλο συντελεστή >4 μερικά ακόμα και 5. Αντίστοιχες εχω δει και σε κάποια toytomi νομίζω.

Κάποια που είδα σε λογικές τιμές

Toshiba RAS-18SKV2-E ~3.7 cop

Toyotomi Kuro MTN/MTG A256DV~3.7 cop

LG Libero E E18SQ 3.82

σε περισσότερεα χρήματα και μάλλον προς τα εκεί οδεύω

Panasonic CS/CU-E15HKEW

 

έχω δει τα Sharp AY-XPC18LR και Mitsubishi MSZ-CGE50VA αλλά έχουν COP ~ 3,7, απο την άλλη δεν ξέρω αν τα παραπάνω χρήματα για καλύτερο συντελεστή θα έχουν ικανή και άμεση απόσβεση, λόγω συνεχούς χρήσης θα χρειαστεί να έχει και καλά φίλτρα για να είναι φιλικό,

φανταστικό μηχάνημα το MITSUBISHI HEAVY SRK-50 ZJX-S(COP 4,44) αλλά ξεφεύγει όπως και το ΤΟSHIBA SUPER DAISEIKAI 5 RAS 18 PKVP-E (COP 3,9)

 

Ειλικρινά έχω πελαγώσει, όποια βοήθεια δεκτή,

το budget περιορίζεται στα 1000 ευρώ .

Ευχαριστώ!

Edited by moredread
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρεά μας :) Τα chofu γενικά είναι παρεξηγημένα στην Ελληνική αγορά λόγω εισαγωγέα, είναι όντως Ιαπωνικά και υπαρχει αναφορά ότι τα περισσότερα είναι Daikin φασόν.Βεβαια στο μεταχειρισμένο κοιτάμε πως λειτουργεί και τι γίνεται από εγγύηση,όχι τι μας πουλάνε.Γενικά όμως αν ένα κλιματιστικό είναι καλό δεν το πουλά κανείς μεταχειρισμένο.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην κοινότητα αρχικά,

Το thread είναι εξαιρετικό, λόγω απουσία ιντερνετ έχω διαβάσει συνοπτικά κάποιες σελίδες,

χρειάζομαι τη συμβουλή σας , ψάχνω για air condition για περίπου στα 35 m^^2 άρα περίπου 18000 btu,

η χρήση του θα είναι κυρίως για θέρμανση το χειμώνα, γι'αυτό ψάχνω ένα με μεγάλο CΟP συντελεστή, έχω παρατηρήσει ότι τα Daikin έχουν μεγάλο συντελεστή >4 μερικά ακόμα και 5. Αντίστοιχες εχω δει και σε κάποια toytomi νομίζω,

έχω δει τα Sharp AY-XPC18LR και Mitsubishi MSZ-CGE50VA αλλά έχουν COP ~ 3,7, απο την άλλη δεν ξέρω αν τα παραπάνω χρήματα για καλύτερο συντελεστή θα έχουν ικανή και άμεση απόσβεση, λόγω συνεχούς χρήσης θα χρειαστεί να έχει και καλά φίλτρα για να είναι φιλικό,

 

Ειλικρινά έχω πελαγώσει, όποια βοήθεια δεκτή,

το budget περιορίζεται στα 800-1000 ευρώ .

Ευχαριστώ!

Για να γραψεις τετραγωνικα μετρα,με το κανονικο συμβολο τους,κανε το εξης.

Γραφεις το 35 πχ,και μετά,γυριζοντας στα λατινικα στοιχεια,γραφεις το m.

Για να γραψεις τωρα το 2,για τα τετραγωνικα, ψηλα στο m,κανεις το εξης.

Γυριζεις στα ελληνικα,και πατας ταυτοχρονα με το ενα χερι alt Ctrl,ενω με το αλλο χερι,ανεβαινεις ψηλα στους αριθμους,και πατας το 2.

Ετσι δηλαδη. m².

Οχι,αλλα να πω κι εγω κατι,γιατι ολο μου λενε οι αλλοι.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :) Τα δύο μηχανήματα είναι διαφορετικής φιλοσοφίας μεταξύ τους αλλά εξίσου καλης ποιοτητας.Το Mitsubishi θέλει αλλαγή φίλτρων κάθε δύο έτη ή όταν αλλάξουν χρώμα,όταν δεις φθαρούν κλπ που γράφουν οι οδηγίες σαν συντήριση.Το Panasonic μόνο αν φθαρούν συνήθως μετά 10+ ετη φυσιολογικά. Τελος οι πρεσίζες σταματούν αν θες σε όλα τα κλιματιστικά.

 

 

Starenie,

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Το panasonic e9lkew δεν έχει το 10ετές φίλτρο (το έχουν τα υποδεέστερα μοντέλα π.χ. jke). Ξέρεις μήπως τι σημαίνει αυτό; Δηλαδή μήπως το nanoe θέλει αλλαγή κάθε 2-3 έτη όπως το plasma του mitsubishi fd;

Επίσης ξέρεις για το Daisekai 5 που λέει ο kyriakos κάθε πότε χρειάζεται αντικατάσταση;

Τέλος (και ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια) έχουμε καθόλου υπόψιν μας το κόστος των φίλτρων (γενικά όχι συγκεκριμένα) που χρειάζονται αντικατάσταση;

Edited by siteiakos
Link to comment
Share on other sites

Oτι αναφέρθηκε υπάρχει με αναζήτιση .Τι σκέφτεται καθένας δεν αφορά άλλους όταν δεν προκύπτει κάτι διαφορετικό από ότι έχει γραφεί.Ετσι υπάρχει συνέχεια σε μια συζήτιση :) Στις αιτιάσεις σου για μια δυσλειτουργία μηχανήματος ,πέρα από τις οδηγίες χρήσεως που εξυπηρετουν καποιο σκοπο για να υπάρχουν ,αν νομίζεις ότι διάγνωση καλής κακής λειτουργίας μπορεί να γίνει σε μια συζήτιση χωρις επιτόπου έλεγχο,θα πρέπει να εξηγήσεις τι εννοείς πως θες τις εμπειρίες άλλων , όταν κανένας δεν ξέρει τον χώρο σου και κανείς δεν ξέρει τι έγινε, παρά διαβαζει μια περιγραφή.Αποτέλεσμα ότι και ήταν και άλλη βλάβη επιτόπου από ότι διαβασε κάποιος σε μια απάντηση :D

 

Νομίζεις δεν πάτησα στην αναζήτηση;; ΜΟυ βγάζει τις φράσεις που πατάω σε άσχετα ποστ χωρίς να έχουν σχέση με το ερώτημά μου.. Πάντως δεν π[ροτείθεμαι να καθίσω να διαβάζω 220 σελίδες για να βρω μια απάντηση.. Πηγαίνω σίγουρα πιο εύκολα σε έναν ειδικό να ρωτήσω.Αν ήταν σε υποκατηγορίες κάθε πρόβλημα ξεχωριστά θα ήταν πολύ πιο εύκολο. Δεν είναι εφικτό να κάθομαι με τις ώρες να ψάχνω ψύλλους στ'άχυρα!

 

Οπότε λοιπόν για να μην ρωτάμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, είναι λάθος του νήματος να υπάρχουν όοολα τα προβλήματα και οι ερωτήσεις σε 220 σελίδες, τρέχα γύρευε.. Θα ήταν πολύ εύκολο αν ήταν υποκατηγορίες πχ..

1)Στάζουν νερά απο την εσωτερική μονάδα.

2)Δεν βγάζει κρύο αέρα το κλιματιστικό

3)Ακούγεται θόρυβος κ.ο.κ

Edited by nekrosouvlaki
Link to comment
Share on other sites

H αναζήτιση όμως αφορά και τα μηνύματα καθενός σε τι έχει αναφέρει ,για να υπάρχει συνέχεια σε μια συζήτιση :)

 

καλησπέρα στην κοινότητα αρχικά,Το thread είναι εξαιρετικό, λόγω απουσία ιντερνετ έχω διαβάσει συνοπτικά κάποιες σελίδες,χρειάζομαι τη συμβουλή σας , ψάχνω για air condition για περίπου στα 35 m² άρα περίπου 18000 btu,η χρήση του θα είναι κυρίως για θέρμανση το χειμώνα, γι'αυτό ψάχνω ένα με μεγάλο CΟP συντελεστή, έχω παρατηρήσει ότι τα ακριβά έχουν μεγάλο συντελεστή >4 μερικά ακόμα και 5. Αντίστοιχες εχω δει και σε κάποια toytomi νομίζω.Κάποια που είδα σε λογικές τιμές Toshiba RAS-18SKV2-E ~3.7 cop Toyotomi Kuro MTN/MTG A256DV~3.7 cop LG Libero E E18SQ 3.82 σε περισσότερεα χρήματα και μάλλον προς τα εκεί οδεύω Panasonic CS/CU-E15HKEW

 

Εχω δει τα Sharp AY-XPC18LR και Mitsubishi MSZ-CGE50VA αλλά έχουν COP ~ 3,7, απο την άλλη δεν ξέρω αν τα παραπάνω χρήματα για καλύτερο συντελεστή θα έχουν ικανή και άμεση απόσβεση, λόγω συνεχούς χρήσης θα χρειαστεί να έχει και καλά φίλτρα για να είναι φιλικό,φανταστικό μηχάνημα το MITSUBISHI HEAVY SRK-50 ZJX-S(COP 4,44) αλλά ξεφεύγει όπως και το ΤΟSHIBA SUPER DAISEIKAI 5 RAS 18 PKVP-E (COP 3,9) Ειλικρινά έχω πελαγώσει, όποια βοήθεια δεκτή, το budget περιορίζεται στα 1000 ευρώ . Ευχαριστώ!

 

Εχουμε πεί κατα επανάληψη ότι τα χαρακτηριστικά των κατασκευαστών είναι σχετικά με τις μετρήσεις τους ,οπότε μια επιλογή γίνεται και σε συνδιασμό με άλλα κριτήρια.Το τι χρειάζεσαι για τον χώρο σου θα στο πεί τεχνικός ,18αρι μπορεί να συμφέρει λόγω τιμής ,αλλά μπορεί και να ενοχλει για 35τμ.

 

Oπως αναφέρεις τα τελευταία κλιματιστικά είναι ανώτερης κατηγορίας ,με δυνατότητες,αλλά ξεφεύγουν σε τιμή.:cry:Στα χρήματα που διαθέτεις από αυτά που διαλεξες αρχικά, το Panasonic είναι καλύτερο λόγω καθαρισμού αέρα και μέτριση και εξωτερικών συνθηκών για τις εσωτερικές.Ομως δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει διαθέσιμο επίσημα,είναι στοκ μοντέλο , έχει στα μείον μεγάλη εξωτερική μονάδα και κάποιες παραλλαγές αναφέρουν ότι είναι ενεργειακής κλάσης Β στην θέρμανση.Σαν δευτερη επιλογή το Τoshiba δεδομενου έχει δυνατό ανεμιστήρα.Τα υπόλοιπα είναι δεύτερη κλάσης κλιματιστικά ,και αν σε ενδιαφέρει καλός καθαρισμός αέρα και κάποιες ευκολίες κοιτάς τα Toyotomi τα οποία είναι Κινέζικα ,και το LG λόγω πιο φίρμας και κατασκευής .

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Το panasonic e9lkew δεν έχει το 10ετές φίλτρο (το έχουν τα υποδεέστερα μοντέλα π.χ. jke). Ξέρεις μήπως τι σημαίνει αυτό; Δηλαδή μήπως το nanoe θέλει αλλαγή κάθε 2-3 έτη όπως το plasma του mitsubishi fd; Επίσης ξέρεις για το Daisekai 5 που λέει ο kyriakos κάθε πότε χρειάζεται αντικατάσταση;

Τέλος (και ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια) έχουμε καθόλου υπόψιν μας το κόστος των φίλτρων (γενικά όχι συγκεκριμένα) που χρειάζονται αντικατάσταση;

 

Aν δεν αναγράφεται συγκεκριμένα σε χρόνο στις οδηγίες,αυτό γίνεται όταν φθαρεί.Το ίδιο αναφέρει το LKEW.Αυτό με βάση παραδείγματα από προηγούμενα μοντέλα της εταιρίας, αντέχει μέχρι το όριο που βαζει η εταιρία στα φίλτρα της που είναι ως τώρα 10 έτη με φυσιολογική χρήση.Το nanoe είναι το φίλτρο στο νεο μοντέλο NKEW και εκεί αναφέρεται το ίδιο για αντικατάσταση,αλλά είναι και πολύ νέο μοντέλο να κρίνουμε προκαταβολικά.

Για τα φίλτρα του Toshiba αναφέραμε παραπάνω.Το κόστος γενικά είναι σχετικό με το κατάστημα ,το είδος του φίλτρου και την διαθεσιμότητα κάποια περίοδο.Θα πρέπει να ρωτήσεις για ένα συγκεκριμένο μοντέλο κάποιο κατάστημα κλιματισμού που συνεργάζεται με την φίρμα που ενδιαφέρεσαι.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Όσο η κωλοζέστη επιμένει τόσο σκέφτομαι να ανεβάσω το budget για κλιματιστικό (τρέμω το 12άρι μη βγει λίγο για 20τμ χώρο αλλά παλιό ρετιρέ και θέλω λίγο παραπάνω), οπότε σας ξανακουράζω:

 

 

Εγω με 26τμ, 7ετιας πολυκατοικια αλλα με αρκετο ζεστο το (ακατοικητο) πανω διαμερισμα, το σαλονι μου ψηνεται και το hitachi δεν καταφερνει ποτε να πιασει επιθυμητη θερμοκρασια.(26, αντε 27).

Το αποτελεσμα? να δουλευει σε μεγαλο load το κλιματιστικο.

 

Στη θεση σου θα πηγαινα σε 16αρι. Εαν μπορεις να το τοποθετησεις και σε μερος που δεν θα σε ενοχλει η ροη αερα, μια χαρα θα εισαι. Αν κρινω απο το 9αρι μου που πιανει επιθυμητη θερμοκρασια ανετοτατα και μετα δουλευει σε τρομερα μικρο load, μαλλον οικονομια θα εχεις με το 16αρι.

 

 

 

Ερωτηση για τους υπολοιπους: οσοι χρησιμοποιειτε πλεον το κλιματιστικο σας για θερμανση, πως συγκρινεται η ζεστη με ενα καλοριφερ? Ειναι χαλια? Ξηραίνεται ο αερας? Η αισθηση ειναι χαλια?

Link to comment
Share on other sites

το γραφω εδω για να μην την πατησει και αλλος. ΜΑΚΡΥΑ απο kelvinator. ειμαι μια βδομαδα χωρις κλιματιστικο και το σερβις δεν εψει ενημερωθει απο την αντιπροσωπεια ποτε θα παραλαβει φτερωτη. μακρυα παιδια.

κι αφού λοιπόν από τις 20 ιουλίου ήμουν χωρίς κλιματιστικό,και το service δεν ήξερε πότε θα έρθει η φτερωτή από την αμερική (όπως έλεγε),το κατάστημα δεν δεχόταν να αντικαταστήσει την φτερωτή από άλλο μηχάνημα έτσι ώστε να μην πεθάνουμε εμείς απο τον καύσωνα.......... έγινε τηλεφώνημα απο δικηγόρο(προχτές). και ω! θαύμα την επόμενη μέρα(χτες) βρήκανε φτερωτή. Δοθείσης ευκαιρίας _και χρημάτων_ έχει ξιλωθεί το μηχάνημα και έχει μπει κάποιο της προκοπής στη θέση του.

 

 

Ερωτηση για τους υπολοιπους: οσοι χρησιμοποιειτε πλεον το κλιματιστικο σας για θερμανση, πως συγκρινεται η ζεστη με ενα καλοριφερ? Ειναι χαλια? Ξηραίνεται ο αερας? Η αισθηση ειναι χαλια?

τον προηγούμενο χειμώνα επειδή κάποιοι στην πολυκατοικία δεν δίνανε λεφτά για πετρέλαιο αναγκαστικά καίγαμε ac. 1)μόλις έσβηνε σε μισή ώρα ο χώρος ήταν παγωμένος. 2) δεν πήγαινε η ζέστη σε όλα τα δωμάτια ομοιόμορφα. 3)δεν είχαμε ζεστό νερό_άρα έξτρα κατανάλωση ρεύματος από τον θερμοσίφωνα_...

Edited by neutral

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με 26τμ, 7ετιας πολυκατοικια αλλα με αρκετο ζεστο το (ακατοικητο) πανω διαμερισμα, το σαλονι μου ψηνεται και το hitachi δεν καταφερνει ποτε να πιασει επιθυμητη θερμοκρασια.(26, αντε 27).

Το αποτελεσμα? να δουλευει σε μεγαλο load το κλιματιστικο.

 

Στη θεση σου θα πηγαινα σε 16αρι. Εαν μπορεις να το τοποθετησεις και σε μερος που δεν θα σε ενοχλει η ροη αερα, μια χαρα θα εισαι. Αν κρινω απο το 9αρι μου που πιανει επιθυμητη θερμοκρασια ανετοτατα και μετα δουλευει σε τρομερα μικρο load, μαλλον οικονομια θα εχεις με το 16αρι.

Ερωτηση για τους υπολοιπους: οσοι χρησιμοποιειτε πλεον το κλιματιστικο σας για θερμανση, πως συγκρινεται η ζεστη με ενα καλοριφερ? Ειναι χαλια? Ξηραίνεται ο αερας? Η αισθηση ειναι χαλια?

 

1.Πως καταλαβαινεις το load;

2.Το αρκουδισιο σαν θερμαστρα,πασχει κυριως,γιατι ωσπου να παρει μια καλη θερμοκρασια ο αερας,νοιωθεις πολυ κρυο,μιας και στροβιλιζονται οι ψυχρες μαζες,μεχρι που να ζεσταθουν κι αυτες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

1.Πως καταλαβαινεις το load;

2.Το αρκουδισιο σαν θερμαστρα,πασχει κυριως,γιατι ωσπου να παρει μια καλη θερμοκρασια ο αερας,νοιωθεις πολυ κρυο,μιας και στροβιλιζονται οι ψυχρες μαζες,μεχρι που να ζεσταθουν κι αυτες.

 

μετρηση καταναλωσης, το γεγονος πως στην αυτοματη λειτουργια δεν χαμηλωνει ποτε η ροη αερα, η θερμοκρασια εξοδου παραμενει 11-13 βαθμους μονιμα.

 

Και μιλώντας για μετρηση καταναλωσης εχθες εκανα μετρηση καταναλωσης στο 9αρι μου κλιμαστιστικο Hitachi air exchanger RAS D10EX2 με συντελεστη αποδοσης E.E.R/C.O.P : 4,31/4,28 (καθολου ασχημα για κλιματιστικο 7ετιας)

συνολικος χρονος μετρησης: 24 ωρες ακριβως

Εξωτερικες συνθηκες: 34C ελαχιστη το βραδυ και μεγιστη 39C. Οτι χειροτερο δηλαδη.

Συνολικη καταναλωση: 9,2KW

Καθολου μα καθολου ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν έρθει κατά καιρούς 4 διαφορετικοί ψυκτικοί στο σπίτι για τα κλιματιστικά που έχω βάλει και από κανέναν δεν έμεινα ευχαριστημένος. Οι τρεις ήταν επίσημοι αντιπρόσωποι αλλά ΚΑΝΕΝΑΣ δεν με ικανοποιησε με τις απαντήσεις-γνώσεις του. Καλά αυτός που δεν ήταν επίσημος δεν ήθελε καν να βάλει αντλία κενού (κλασσική απάντηση ''δεν χρειάζεται'' ) :down::down:

 

Το κορυφαίο όμως ήταν με τον αντιπρόσωπο της Hitachi. Μου είπε πως τα φίλτρα καθαρισμού αέρα -nano-titanium- που η εταιρεία διαφημίζει για τον καθαρισμό δεν χρειάζονται αν δεν καπνίζεις. Μην τα βάλεις μου λέει.Εγώ τα πετάω σε όλους όσους εγκαθιστώ κλιματιστικά και δεν καπνίζουν.:lost::lost:

Κοινώς ότι να 'ναι.

 

Χωρίς να θέλω να στεναχωρίσω τον πολύ ενημερωτικό φίλο starenios πρέπει να αναφέρω ότι για εμένα καλό ψυκτικό απλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις (ιδίως στην επαρχία που βρίσκομαι που είναι μετρημένοι στα δάκτυλα) . Απλά κοιτάς αυτός που θα έρθει να σου κάνει τη λιγότερη ζημιά. π.χ. εμένα δεν μου έχουν αφαιρέσει ποτέ το εσωτερικό fan για καθαρισμό. Απλά ψεκάζουν το στοιχείο.Όπου ρωτώ μου λένε πως δεν χρειάζεται καθάρισμα ο ανεμιστήρας.Όμως τον βλέπω και σίγουρα είναι βρώμικος.

Οπότε αποφάσισα να το κάνω μόνος μου.Τουλάχιστον εάν το χαλάσω να είναι από δική μου ασχετοσύνη.Ξέρει κανείς εάν πρέπει να αφαιρεθεί το στοιχείο και με τι τρόπο (αφού λογικά έχει τους σωλήνες του φρέον από την πίσω μεριά) για να φτάσω στον ανεμιστήρα;

 

Βρε μπας και ηρθε ο ιδιος αντιπροσωπος και σε εμενα? Ευτυχως σε εμενα απλα ειπε να σπασει το φιλτρο εισαγωγης-εξαγωγης αερα.

Περι nano-titanium, νταξ, να χαιρεσαι που δεν σου ειπε οτι και τα βασικα φιλτρα δεν χρειαζονται και οτι θελουν πεταμα.

Απο που προμηθευεσαι αληθεια φιλτρα? Εχω την εντυπωση πως η hitachi ως ελληνικη αντιπροσωπεια το εχει εγκαταλειψει το αθλημα. Δεν βλεπω πουθενα καταλογο με φετινα μοντελα 2012 κλιματιστικων, η ιστοσελιδα τους ειναι χαλια. Σου δινει μια εντυπωση ανυπαρξιας.

 

Πριν 3 ημερες, και αφου ο τελευταιος ψυκτικος με εστησε πριν μια εβδομαδα, ετυχε επειγοντας να βρω ψυκτικο επειδη το σωληνακι που βγαζει τα νερα ξεκολλησε σε σημειο οπου επρεπει να κανω ακροβατικα και να ειμαι στον αερα (4ος οροφος) για να το διορθωσω.

Ο τυπος εκανε τρομερα προσεχτικη δουλεια σε επανασυνδεση του σωληνα, μετα μου επιβεβαιωσε πως το σωστο σε R410 ψυκτικο υγρο οταν εχεις απωλεια δεν ειναι να συμπληρωνεις αλλα εντελως αδειασμα και γεμισα με ζυγισμα πρωτα. Και εκει που καραφλιασα, επειδη πιασαμε τη συζητηση για τους μουφα ψυκτικους μπακαληδες που κυκλοφορουν, αρχισε να μου λεεει μονος του για περιπτωσεις οπου προηγούμενοι ψυκτικοι σε πελατες που ειχε παει δεν ειχαν καθαρισει ουτε καν φτερωτη.

Υπαρχει ακομα ελπιδα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Και μιλώντας για μετρηση καταναλωσης εχθες εκανα μετρηση καταναλωσης στο 9αρι μου κλιμαστιστικο Hitachi air exchanger RAS D10EX2 με συντελεστη αποδοσης E.E.R/C.O.P : 4,31/4,28 (καθολου ασχημα για κλιματιστικο 7ετιας)

συνολικος χρονος μετρησης: 24 ωρες ακριβως

Εξωτερικες συνθηκες: 34C ελαχιστη το βραδυ και μεγιστη 39C. Οτι χειροτερο δηλαδη.

Συνολικη καταναλωση: 9,2KW

Καθολου μα καθολου ασχημα.

Πως κατάφερες να μετρήσεις μόνο το κλιματιστικό;

Link to comment
Share on other sites

 

Εχουμε πεί κατα επανάληψη ότι τα χαρακτηριστικά των κατασκευαστών είναι σχετικά με τις μετρήσεις τους ,οπότε μια επιλογή γίνεται και σε συνδιασμό με άλλα κριτήρια.Το τι χρειάζεσαι για τον χώρο σου θα στο πεί τεχνικός ,18αρι μπορεί να συμφέρει λόγω τιμής ,αλλά μπορεί και να ενοχλει για 35τμ.

 

Oπως αναφέρεις τα τελευταία κλιματιστικά είναι ανώτερης κατηγορίας ,με δυνατότητες,αλλά ξεφεύγουν σε τιμή.:cry:Στα χρήματα που διαθέτεις από αυτά που διαλεξες αρχικά, το Panasonic είναι καλύτερο λόγω καθαρισμού αέρα και μέτριση και εξωτερικών συνθηκών για τις εσωτερικές.Ομως δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει διαθέσιμο επίσημα,είναι στοκ μοντέλο , έχει στα μείον μεγάλη εξωτερική μονάδα και κάποιες παραλλαγές αναφέρουν ότι είναι ενεργειακής κλάσης Β στην θέρμανση.Σαν δευτερη επιλογή το Τoshiba δεδομενου έχει δυνατό ανεμιστήρα.Τα υπόλοιπα είναι δεύτερη κλάσης κλιματιστικά ,και αν σε ενδιαφέρει καλός καθαρισμός αέρα και κάποιες ευκολίες κοιτάς τα Toyotomi τα οποία είναι Κινέζικα ,και το LG λόγω πιο φίρμας και κατασκευής .

To pana kai Toshiba δεν είναι κίνα? Αυτό για ενεργειακής κλάσης Β στην θέρμανση μάλλον ισχύει γιατι έχει 3.42 COP και δίνει όριο 3,6 για Α, άρα το απορρίπτω το Pana. Το Panasonic CS/CU-RE18JKE με COP 3.77 (3.67 - 3.08) αλλά είναι μάλλον λίγο φασαριόζικο 44 / 37 db indoor χωρίς quiet mode.

Μέχρι τα 1000 τί αλλο μπορώ να κοιτάξω?

Καλό φαίνεται το Panasonic CS/CU-E15HKEW με COP 3.50 (3.67 ~ 3.16) οριακά Α, αλλά έχει καλο φίλτρο e-ion και quiet mode.

 

Επίσης ο συντελεστής >4 Cop Βλέπε Mitsu/toshiba στα 1400 ευρώ σειρα ZJX-S, αξίζει σαν επένδυση? σε πόσο καιρό θα κάνει κάποιος απόσβεση τον +300-400 ευρώ απο τη ΔΕΗ αν πούμε οτι το χρησιμοποιεί για βασική θέρμανση ψύξη?

 

ευχαριστώ starenie για την απάντηση

Edited by moredread
Link to comment
Share on other sites

Το 15HKEW είναι όπως είπαμε παραπάνω το καλύτερο στα χρήματα που διαθέτεις,με τις επιφυλάξεις μας.Το RE είναι πολύ καλό μηχάνημα ,δεν έχει θόρυβο όπως νομίζεις ,απλά αναφέρεται ετσι γιατί έχει δυνατό ανεμιστήρα.Το τι χρειάζεσαι θα πρέπει να το κρίνεις εσυ με το πως και ποσο συχνά σκοπεύεις να χρησιμοποιείς το μηχανημα ,και με αυτά που θα σου πεί τεχνικός στον χώρο σου επιτόπου .:)Τα Panasonic είναι Μαλαισίας και τα δύο, και το Τoshibα Ταιλανδης ,επίσημα υψηλες προδιαγραφές κατασκευής.Τα ακριβότερα μοντέλα που αναφέρεσαι είναι βασικά και για άλλη χρήση,πιό μεγάλο χώρο ,πιό δύσκολες συνθήκες κλπ ,γι'αυτό κοστίζουν παραπάνω.Κάνε ενα κόπο να δείς κάποια σε καταστήματα κλιματισμού προτου αποφασίσεις.

 

τον προηγούμενο χειμώνα επειδή κάποιοι στην πολυκατοικία δεν δίνανε λεφτά για πετρέλαιο αναγκαστικά καίγαμε ac. 1)μόλις έσβηνε σε μισή ώρα ο χώρος ήταν παγωμένος. 2) δεν πήγαινε η ζέστη σε όλα τα δωμάτια ομοιόμορφα. 3)δεν είχαμε ζεστό νερό_άρα έξτρα κατανάλωση ρεύματος από τον θερμοσίφωνα_...

 

Eιναι καθαρα θέμα πως και που είναι ο χώρος και θέμα τοποθετισης.Οσο αφορα το ζεστο νερο και με πετρέλαιο θελει ειδική εγκατάσταση και με κλιματιστικό το ίδιο.Παραπάνω έξοδα απόκτησης κλπ...:wacko:

 

Ο τυπος εκανε τρομερα προσεχτικη δουλεια σε επανασυνδεση του σωληνα, μετα μου επιβεβαιωσε πως το σωστο σε R410 ψυκτικο υγρο οταν εχεις απωλεια δεν ειναι να συμπληρωνεις αλλα εντελως αδειασμα και γεμισα με ζυγισμα πρωτα. Και εκει που καραφλιασα, επειδη πιασαμε τη συζητηση για τους μουφα ψυκτικους μπακαληδες που κυκλοφορουν, αρχισε να μου λεεει μονος του για περιπτωσεις οπου προηγούμενοι ψυκτικοι σε πελατες που ειχε παει δεν ειχαν καθαρισει ουτε καν φτερωτη.Υπαρχει ακομα ελπιδα τελικα.

 

Υπάρχουν και πολλες άλλες γνώμες για συμπλήρωση ψυκτικού υγρού ,μόνο ποσο χρειάζεται να μην πληρώνεις τζαμπα το κόστος,και δεν έχει σχέση με το είδος του ψυκτικού υγρού,εκτός αν αφορά παλιό μηχάνημα και αντίστοιχο ψυκτικό.Αν γίνεται κάτι ή όχι σωστά το βλέπεις άμεσα από την απόδοση. :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πως κατάφερες να μετρήσεις μόνο το κλιματιστικό;

 

με μετρητη καταναλωσης voltcraft energy monitor 3000

 

Και μιλώντας για μετρηση καταναλωσης εχθες εκανα μετρηση καταναλωσης στο 9αρι μου κλιμαστιστικο Hitachi air exchanger RAS D10EX2 με συντελεστη αποδοσης E.E.R/C.O.P : 4,31/4,28 (καθολου ασχημα για κλιματιστικο 7ετιας)

συνολικος χρονος μετρησης: 24 ωρες ακριβως

Εξωτερικες συνθηκες: 34C ελαχιστη το βραδυ και μεγιστη 39C. Οτι χειροτερο δηλαδη.

Συνολικη καταναλωση: 9,2KW

Καθολου μα καθολου ασχημα.

Ξεχαασα να αναφερω και τις ρυθμισεις του κλιματιστικου.

Ρυθμιση σε 26 βαθμους, ροη αερα: μικροτερη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Το τι χρειάζεσαι θα πρέπει να το κρίνεις εσυ με το πως και ποσο συχνά σκοπεύεις να χρησιμοποιείς το μηχανημα ,και με αυτά που θα σου πεί

τεχνικός στον χώρο σου επιτόπου .Τα Panasonic είναι Μαλαισίας και τα δύο, και το Τoshibα Ταιλανδης ,επίσημα υψηλες προδιαγραφές κατασκευής.Τα ακριβότερα μοντέλα που αναφέρεσαι είναι βασικά και για άλλη χρήση,πιό μεγάλο χώρο ,πιό δύσκολες συνθήκες κλπ ,γι'αυτό κοστίζουν παραπάνω.:)

 

άρα θα χρειαστεί να φέρω τεχνικό πριν βάλω A/C ν δει τον χώρο και να μου πει,

Για θέρμανση που θα χρησιμοποιηθεί κυρίως δεν χρειάζεται να έχει και αφύγρανση, το λέω γιατί επειδή μάλλον θα κατευθυνθώ για RE18JKE δεν έχει αφύγρανση νομίζω, έχει όμως αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας, αν το έχει δει κανείς απο κοντά, πως πάει απο θόρυβο σε Q Low ανεμιστήρα?

για δεύτερη επιλογή βλέπω Mitsubishi SRK-63Z μήπως καταφέρω να ζεσταίνω και το υπνοδωμάτιο επειδή είναι πιο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Aφυγρανση όλα τα κλιματιστικά κάνουν.:) Το πως την κάνουν εξαρτάται απο την ποιότητα του μηχανήματος και αν αυτό είναι κατάλληλο για τον χώρο μας αλλά και σε τι θέση το έχουμε.Αυτό αφορά μελέτη επιτόπου από κάποιον που γνωρίζει το μηχάνημα. Την εξωτερική θερμοκρασια ορισμένες εκδόσεις την μετράνε.Το RE18JKE-1 δεν την μετρά .Είναι πως θα τύχει μια εισαγωγή μια περίοδο από θέμα κόστους.Εχουμε αναφερθεί κατά επανάληψη στο θέμα, και πρόσφατα και για το Mitsubishi που αναφέρεις που είναι και σαφώς πολυ καλύτερο μοντέλο για την χρήση που σκέφτηκες.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα hitachi 12αρι και ενώ το έχω στην λειτουργία ψύξης και βγάζει κρύο κανονικά παρατήρησα ότι το εξωτερικό σωληνάκι δεν στάζει καθόλου νερό. Εδώ και τρις ώρες που λειτουργεί δεν έβγαλε τίποτα. Ούτε και μέσα έσταξε! Τί μπορεί να συμβαίνει;

 

Το ίδιο βλέπω κι εγώ με το νέο Sharp 9LSR inverter που εγκαταστάθηκε στο υπνοδωμάτιο.

Δουλεύει σε ψύξη (εδώ και μερικές μέρες) και δεν βγάζει ούτε σταγόνα συμπυκνώματα στο μπαλκόνι.

Ενώ το παλιό air condition (18000 BTU, όχι inverter) στο καθιστικό βγάζει κουβάδες!

Κάποια στιγμή σκέφτηκα.. μήπως τα στέλνει μέσα στον τοίχο.. (και από εκεί στον κάτω όροφο!)

Με τη ποιότητα της τοποθέτησης όλα μπορεί να συμβούν (αυτή τη φορά ο 'εξειδικευμένος' χτύπησε τα καλώδια και έριξε τον αυτόματο!) :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...