Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

endiaferome gia agora klimatistikou mou aresi para poly to lg art coll mirror 9000btu omos i timi tou ine tsouxteri:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: 600 eyroooooooooo

axizi?

600 ευρό!!!?

Πολλά ρε γμτ, απο ομορφιά σκίζει όμως!

...
Link to comment
Share on other sites

Παντως γνωμη μου ειναι να παιρνετε μηχανηματα με καλο value for money, μιας και αν σου παθει κατι :mad: :mad: αφενος μεν βαζεις ενα καινουργιο μιας και σε πολλες περιπτωσεις μια βλαβη σε ενα καλο ακριβο μηχανημα τυπου inverter μπορει να κοστισει οσο ενα καινουργιο απλο noname μηχανημα στην ιδια κατηγορια ισχυος. ;) ;)

Τωρα αν εχετε οικονομικη ανεση και ψαχνετε κατι συγκεκριμνο (πχ . χαμηλο επιπεδο θορυβου , σχεδιασμος κλπ ) τοτε επωνυμο χωρις αλλα λογια:D :D

Και προπαντως προσεξτε την εγκαταση να γινει οχι απο τιποτα περιστασιακους τυπους του καλοκαιριου!!!:cool: :cool:

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To simantko pantos einai kaata ti gnomi mou na einai inverter to mhxanima. H diafora sthn katanalosi einai entyposiaka megali. Genika egw eimai kata ton noname, borei na einai ftina alla roufane ta kerata. ase pou den kratane ki'olas.

 

Oso gia ta BTU na ypologizete ta tetragonika metra x 450 kai eiste kalimenoi.Diladi gia 20 tetragonika thelete 9000 BTU. Ayta gia mia typiki eggatastasi giati ena yparxoun polla mixanimata h apoleies kalo tha einai na polaplasiasete me 500 h akoma kai me 550.

Pantos apo to LG C12AWR pou pira eima super eyxarstimenos kai einai kai ntisainato.;)

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η άποψή σας για τα toshiba;

 

Κλιματιστικό με τα εξής χαρακτηριστικά υπάρχει;

 

1) Αθόρυβο (εσωτερική/εξωτερική μονάδα)

2) Ενεργειακή Κλάση Α

3) Ανανέωση αέρα

4) Φίλτρο για καπνό απο τσιγάρα

5) Ιονιστή

6) Φίλτρο μικροοργανισμών

 

 

Επίσης που μπορούμε να πάρουμε τεκμηριωμένες απαντήσεις για το πόσο καλό είναι και τι κάνει ένα κλιματιστικό;

 

 

Ευχαριστώ

 

 

Υ.Σ.: Τι είναι τα κλίματιστικά τύπου split;

Link to comment
Share on other sites

To simantko pantos einai kaata ti gnomi mou na einai inverter to mhxanima. H diafora sthn katanalosi einai entyposiaka megali. Genika egw eimai kata ton noname, borei na einai ftina alla roufane ta kerata. ase pou den kratane ki'olas.

 

Oso gia ta BTU na ypologizete ta tetragonika metra x 450 kai eiste kalimenoi.Diladi gia 20 tetragonika thelete 9000 BTU. Ayta gia mia typiki eggatastasi giati ena yparxoun polla mixanimata h apoleies kalo tha einai na polaplasiasete me 500 h akoma kai me 550.

Pantos apo to LG C12AWR pou pira eima super eyxarstimenos kai einai kai ntisainato.;)

Μου είπαν οτί αυτό είναι λάθος και οτι για ένα δωμάτιο 20 τεραγωνικών με ανοιχτή πόρτα (ωστε να διοχετεύεται λίγη θερμοκρασία και στους γύρο χώρους, για αποφυγεί ψύξεων) χρειάζετε 12άρι + πάνω.

...
Link to comment
Share on other sites

Σε σουπερμάρκετ που κοίταγα ενα, ήταν 12.000btu και έγραφε το κουτί για 35τ.μ.

Απο τιμή? 179 ευρώ... :lol:

Firstline μάρκα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

στο γραφειο εβαλαν ενα LG Neo plasma, inverter me plasma filter....

 

κορυφη ειναι.... αθορυβο και πολυ αποτελεσματικο, ενεργειακη κλαση Α, τωρα για τιμη δεν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν οτί αυτό είναι λάθος και οτι για ένα δωμάτιο 20 τεραγωνικών με ανοιχτή πόρτα (ωστε να διοχετεύεται λίγη θερμοκρασία και στους γύρο χώρους, για αποφυγεί ψύξεων) χρειάζετε 12άρι + πάνω.

 

Sorry alla an einai na apofygeis thn psiksi anoigontas thn porta(dimiourgontas metafora aerias mazas apo ena domatio se allo) mallon kindineveis perisotero gia psiksi. Gia 20 tm xreiazesai 10000BTU kai eisai kalymenos.

Link to comment
Share on other sites

Sorry alla an einai na apofygeis thn psiksi anoigontas thn porta(dimiourgontas metafora aerias mazas apo ena domatio se allo) mallon kindineveis perisotero gia psiksi. Gia 20 tm xreiazesai 10000BTU kai eisai kalymenos.

Και τι θα κάνεις, δεν θα βγείς απτο δωμάτιο;

...
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ Ν Α ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ 18000 BTU ΤΗΣ ΤΟΥΟΤΟΜΙ ΤΟ ΟΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΛΟΚΛΗΡΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ.

ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΤΟΥΤΟΜΙ? ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΑΡΚΑ(MITSUBISHI-FUJITSU) ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί να μου πει κανείς με ακρίβεια πόσο θα είναι το κόστος χρήσης ανά ώρα (για ψήξη) του κλιματιστικού αυτού, με τιμή ΩΧΒ 0,06987+9% ΦΠΑ; Βλέπω ότι αναφέρει 5.10 Kw (χωρίς να λέει ΚWh) και "Power Consumption Cooling" 1810 W. Αν κάποιος βγάζει άκρη και μπορεί να μου πει με ακρίβεια θα του ήμουν ευγνώμων.

Ξέρω ότι είναι κλάσης C αλλά το budget μου τόσο επέτρεπε. Πάντως πιστεύω ότι με λελογισμένη χρήση η διαφορά με ένα αντίστοιχο κλάσης Α δεν είναι και τόσο τρομερή.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ηλεκτρική ισχύ που λέει ότι καταναλώνει κατά την ψύξη (1810 Watt), σε μία ώρα το κλιματιστικό σου θα "καίει" 1.81 kWh. Αν πολλαπλασιάσεις δηλαδή το 1.81 με την τιμή που σε χρεώνει η ΔΕΗ για κάθε κιλοβατώρα, θα βρεις το ωριαίο κόστος λειτουργίας του κλιματιστικού σου.

 

Βέβαια όταν η θερμοκρασία φτάσει την επιθυμητή θα καταναλώνει λιγότερο, οπότε το κόστος ίσως να είναι χαμηλότερο συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει ο electrik eye είναι σωστό. Αν θες να υπολογίσεις ακριβώς όμως. Μπορείς να το βάλεις να δουλεύει στην επιθυμητή θερμοκρασία και να χρονομετρησεις για πόσο ανάβει η εξωτερική μονάδα και κάθε πόσο. Το παλιό δικό μου για παράδειγμα άναβε για 3 λεπτά κάθε 12 λεπτά. Άρα σε μία ώρα 15 λεπτά. Από εκει βρίσκεις πόσα watt/h καταναλώνει η εξωτερική μονάδα και προσθέτεις και το ποσό της εσωτερικής η οποία δουλεύει συνεχώς λόγω του ανεμιστήρα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιος μέσος όρος στις διαφορές κατανάλωσης ανάλογα με το τι ενεργειακή κλάση είναι το κάθε κλιματιστικό;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ηλεκτρική ισχύ που λέει ότι καταναλώνει κατά την ψύξη (1810 Watt), σε μία ώρα το κλιματιστικό σου θα "καίει" 1.81 kWh. Αν πολλαπλασιάσεις δηλαδή το 1.81 με την τιμή που σε χρεώνει η ΔΕΗ για κάθε κιλοβατώρα, θα βρεις το ωριαίο κόστος λειτουργίας του κλιματιστικού σου.

 

Βέβαια όταν η θερμοκρασία φτάσει την επιθυμητή θα καταναλώνει λιγότερο, οπότε το κόστος ίσως να είναι χαμηλότερο συνολικά.

 

Δηλαδή εννοείς ότι αν δουλέψει συνεχώς υποθετικά για 1 ώρα το κόστος θα είναι 1.81*0.06987+9%=0,1378 Ευρώ ; Δεν είναι και άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
hitachi inverter απο μενα,το χω και ειναι αψογο κι αθορυβο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως σπίτι μας έχουμε ένα Mitsubishi 18000BTU έχουμε θηρίο ολόκληρο.Το καλοκαίρι εκεί που χτυπάει ο αέρας το παγώνει και γενικώς δροσίζει πολύ καλά.Αλλά για θέρμανση δε το χρησιμοποιούμε καθόλου.Υπάρχει το καλοριφέρ και το τζάκι για αυτό!:p

Link to comment
Share on other sites

hitachi inverter απο μενα,το χω και ειναι αψογο κι αθορυβο.

 

Τιμή; Ένα στα 12000BTU ψάχνω.

Στο διαδίκτυο δεν διαφημίζουν τίποτα.

...
Link to comment
Share on other sites

καπου στα 700 νομιζω το πηρα,ειμναι μια χαρα παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

sorry :( εγω δεν ενδιαφερομαι για κλιματιστικο αλλα χρειαζεται να κανω συντηρηση σε αυτα που εχω :!: :!:

Ποιος ξερει να μου πει τι πρεπει να προσεξω ?

σε τι τιμες παιζει αυτο?

αλλα και που να απευθυνθω??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Δεν υπαρχει δυσκολος στοχος ..

υπαρχει δυνατη θεληση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
kalispera kai euxaristo ek ton proteron.exoume ena eskoxiko kai skopeuoume na baloume ena kalo 12ari aircondition inverter psiksi thermansi.pio pisteuete einai to kalytero?
Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντως εχουμε toshiba και κανει πολυ καλη δουλεια, χειμωνα-καλοκαιρι.:)
εμεις χιτατσι:lol:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...