Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.apothema.gr/fisher-sqc-12k-inv-inverter-66143p

δυστυχως ο ιδιοκτητης αποφασισε εφοσον το πληρωνει κιολας και στο σπιτι θα μπει αυτο...

 

Ναι, αλλά εσύ θα το χρησιμοποιείς και θα πληρώνεις το ρεύμα.

- Στο μάξιμουμ της θερμαντικής απόδοσης καταναλώνει όσο το δεκαετίας (on-off) kelvinator που έχω.

[1750 watt (max) για 14500 BTU θέρμανσης !!!]

- Στην ψύξη, για ίδια max απόδοση, to Fisher καταναλώνει περισσότερο!

- Κάποιο στοιχειώδες φίλτρο θα έχει σίγουρα, για αφύγρανση εσύ θα μας πεις...

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

ειναι τοσο τραγικα δηλαδη τα νουμερα υποτιθεται ειναι ενεργειακη κλαση Α/Α και ινβετρερ.. λειπει και ο μαστορας που θα το περασει, αν δε το εχει παραγγειλει παντως και μπορεσω θα τον πω να βαλουμε αυτο: http://www.apothema.gr/coolstar_msr-12hrdn1-64109-p που απ'οτι βλεπω για 16000 btu καιει 1480 watt και απ'οτι μου ειπατε και εσεις ειναι καλυτερο σα μηχανημα.. μακαρι :(
Link to comment
Share on other sites

Αν θες μαζί απόδοση,ισχυρό ανεμιστήρα,οικονομία ,αντοχή,να μετρά και τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές, το Mitsubishi srk zjx50 είναι ημιεπαγγελματικό και μονόδρομος,αλλα έχει και ιδιοτροπίες εγκατάστασης μαζί ότι δεν μπορεις να κάθεσαι κοντά του γιατί ενοχλεί.

καλημέρα οταν λες ενοχλεί εννοείς φυσάει ή κάνει θόρυβο?

 

Εχει κανείς εντυπώσεις απο το συγκεκριμένο σε σχέση με το θόρυβο?

Εχω 2 mitsubishi electric mszfd35 και ο θόρυβος στη σκαλα 3/4 ,υποτίθεται 36db, μου είναι οριακά ανεκτος.....

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δύο :) Ειναι πιο ισχυρό μηχανημα σε αισθηση απο το mszfd35 που έχεις ,είναι ημιεπαγγελματικού προσανατολισμού,άσχετα τι διαφημίζουν.

Αυτό γιατί σε κάποιους οικιακούς χώρους ταιριάζει και το ένα και αυτό που έχεις ,άλλους δεν ενοχλεί ,οπότε εκεί στηρίζονται για να πουλάνε.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ειμαι νεος στο φορουμ και εχω διαβασει πολλες σελιδες..αλλα εχω μπλεκτει και ζηταω τη βοηθεια σας για αγορα κλιματιστικου για χρηση σε υπνοδωματιο ( 12 τμ) για ψυξη και για θερμανση. Σημαντικα για εμενα ειναι τα φιλτρα αερα ( ειμαι αλλεργικος σε σκονες κτλ), ο θορυβος, η καταναλωση ρευματος. Σε ευρος τιμων 500-600 +/- , τι εχετε να προτεινετε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ήλθες στην παρέα μας :) Αν δεν πρόσεξες στα προηγούμενα, για αλλεργίες πρέπει να πάρεις μηχάνημα με καθαρισμό αερα μέσω ιονιστή και στα χρήματα που διαθέτεις πας για το γνωστό http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html καθώς έχουμε αναφέρει κατα επανάληψη όλη την σειρά.
Link to comment
Share on other sites

Kαλως ήλθες στην παρέα μας :) Αν δεν πρόσεξες στα προηγούμενα, για αλλεργίες πρέπει να πάρεις μηχάνημα με καθαρισμό αερα μέσω ιονιστή και στα χρήματα που διαθέτεις πας για το γνωστό http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html καθώς έχουμε αναφέρει κατα επανάληψη όλη την σειρά.

 

Ευχαριστω!

τι θα ελεγες για το Mitsubishi / SRK-25ZJ-S ??

το βρισκω στα 644...

Link to comment
Share on other sites

Eχει αναφερθεί επίσης στα προηγούμενα και πρόσφατα :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4368892#post4368892

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις καλύτερα κάποιες προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο πως να επιλέξεις κάτι .

Εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων σε παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους . Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες μαζί και και σου πουν για τον χώρο σου,εδω είμαστε :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εσύ θα το χρησιμοποιείς και θα πληρώνεις το ρεύμα.

- Στο μάξιμουμ της θερμαντικής απόδοσης καταναλώνει όσο το δεκαετίας (on-off) kelvinator που έχω.

[1750 watt (max) για 14500 BTU θέρμανσης !!!]

- Στην ψύξη, για ίδια max απόδοση, to Fisher καταναλώνει περισσότερο!

- Κάποιο στοιχειώδες φίλτρο θα έχει σίγουρα, για αφύγρανση εσύ θα μας πεις...

ειναι τοσο τραγικα δηλαδη τα νουμερα υποτιθεται ειναι ενεργειακη κλαση Α/Α και ινβετρερ.. λειπει και ο μαστορας που θα το περασει, αν δε το εχει παραγγειλει παντως και μπορεσω θα τον πω να βαλουμε αυτο: http://www.apothema.gr/coo...2hrdn1-64109-p που απ'οτι βλεπω για 16000 btu καιει 1480 watt και απ'οτι μου ειπατε και εσεις ειναι καλυτερο σα μηχανημα.. μακαρι

 

τελικα μπηκε αυτο:

http://clima-energy-gas.skroutzstore.gr/p.Gree-cozy-grs-121-hi-jcc-n2-klimatistiko-toichou-inverter.739662.html

και προς το παρον ειναι μια χαρα. 5 χρονια εγγυηση σε ολα τα μερη και 10 χρονια στο συμπιεστη.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. μένω Θεσσαλονίκη εκτός πόλης σε περιοχή που τώρα έχουμε -2 έξω. είχα βάλει εδώ και δύο μήνες για θέρμανση ένα hitachi ras50 το 18άρι. Μέχρι τώρα όλα καλά. εδώ και 2-3 μέρες όμως που έπεσε η θερμοκρασία αισθητά αν το βάλεις στην τέταρτη σκάλα για αρχη ώστε να ζεστάνει γρήγορα ο χώρος, για μία-μιάμιση περίπου ώρα και ίσως παραπάνω κάνει συνέχεια ανά ένα τέταρτο antifrost. Αν μπεί σε μικρότερη σκάλα το κάνει ανά 40-45 λεπτά. Αυτό που περιγράφω έχει ώς αποτέλεσμα να ανεβάζει τη θερμοκρασία και με το antifrost να την ρίχνει πάλι και πάμε πάλι από την αρχή. Είναι λογική η συμπεριφορά που περιγράφω ή έχει κάνα θέμα το σύστημα και θέλει τεχνικό;ευχαριστώ Edited by vags21
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.

Εχω ενα κλιματιστικο daikin inverter.Εκει που δουλευε κανονικα πριν 3 μερες ξαφνικα σταματαει να λειτουργει(να βγαζει αερα δεν εσβησε τελειως με κλειστο το λαμπακι) και κανει κατι σαν ανακυκλωση νερου μου φανηκε ενας ηχος.Μετα σταματαει αυτος ο ηχος για λιγο και μετα απο 1-2 λεπτα ξαναρχιζει να δουλευει κανονικα.Αυτο το ξαναεκανε αλλη μια φορα χθες και 2 σημερα.

Ενα manual που διαβασα λεει οτι μπορει να οφειλεται απο υπερταση και σταματαει μονο του και μετα απο λιγη ωρα θα ξαναρχισει να λειτουργει.

Ισχυει κατι τετοιο?

Αν δεν ειναι αυτο τι αλλο μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Εαν έχει κάποιος το Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP θαθελα να μου πει εάν έχει και αυτός πρόβλημα με θόρυβο συστολών διαστολών κατά τη θέρμανση ή το έχω μόνο εγώ...Το μηχάνημα όντως ειναι μίας βδομάδας αλλά φίλε starenie δεν νομίζω να μπορεί να σταματήσει από μόνο του στην πορεία. Είναι πιστεύω λάθος υλικά , πολλά απαρτιζόμενα μέρη και σύνδεση. Εαν υπάρχει κάποιος που έχει ή έχει δουλέψει Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP ας μου πει.
Έχω το ίδιο πρόβλημα με το Mitsubishi SRK25ZJX-S. Κάποιες ώρες κάνει συνεχή κρακ, κρακ, και 99% είναι ήχος πλαστικού. Άλλες πάλι ώρες, δεν κάνει καθόλου.

Θέλησα να το κουνήσω ελαφρά για να δω πώς είναι στερεωμένο στον τοίχο, κι αν τα κρακ οφείλονται στη στερέωση. Και με ελαφρά πίεση προς τα πάνω (κουνιέται μόνο χιλιοστά) το κλιματιστικό κλείνει. Και για να ξανα-ανοίξει χρειάζεται να πατήσω το on/off. Τι είναι αυτό, έχει αισθητήρα/διακόπτη να δουλεύει μόνο τοποθετημένο? Και σπρώχνοντάς το ο διακόπτης κόβει το μηχάνημα? Ή είναι κάποιο πρόβλημα στην εγκατάσταση?

 

Λόγω της υπάρχουσας τρύπας ο εγκαταστάτης το έβαλε βγάζοντας τις σωληνώσεις από το μέσον του μηχανήματος. Όπως φαίνεται στην εικόνα:

 

http://img831.imageshack.us/img831/1430/61128275.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. μένω Θεσσαλονίκη εκτός πόλης σε περιοχή που τώρα έχουμε -2 έξω. είχα βάλει εδώ και δύο μήνες για θέρμανση ένα hitachi ras50 το 18άρι. Μέχρι τώρα όλα καλά. εδώ και 2-3 μέρες όμως που έπεσε η θερμοκρασία αισθητά αν το βάλεις στην τέταρτη σκάλα για αρχη ώστε να ζεστάνει γρήγορα ο χώρος, για μία-μιάμιση περίπου ώρα και ίσως παραπάνω κάνει συνέχεια ανά ένα τέταρτο antifrost. Αν μπεί σε μικρότερη σκάλα το κάνει ανά 40-45 λεπτά. Αυτό που περιγράφω έχει ώς αποτέλεσμα να ανεβάζει τη θερμοκρασία και με το antifrost να την ρίχνει πάλι και πάμε πάλι από την αρχή. Είναι λογική η συμπεριφορά που περιγράφω ή έχει κάνα θέμα το σύστημα και θέλει τεχνικό;ευχαριστώ

 

Είτε το μηχανημα δεν είναι αρκετό για τον χώρο σου και φαίνεται τώρα που ζορίζεται λόγω συνθηκών μέσα έξω ,ειτε λόγω κατασκευής σε χαμηλές θερμοκρασίες φαίνεται ότι δουλεύει με μειωμένη απόδοση όπως πολλά της αγοράς .Το συγκεκριμένο επίσης είναι και μικρό σε όγκο και ενας λόγος παραπάνω όταν λειτουργεί οριακά.Για να κρίνεις καλύτερα δοκίμασε την λειτουργία Αυtο.Πάντως σε άσχημες εξωτερικές συνθήκες είναι πιο συχνό το φαινόμενο να γίνεται απόψυξη από ότι νομίζουμε.:wacko:

 

Χρονια πολλα σε ολους.Εχω ενα κλιματιστικο daikin inverter.Εκει που δουλευε κανονικα πριν 3 μερες ξαφνικα σταματαει να λειτουργει(να βγαζει αερα δεν εσβησε τελειως με κλειστο το λαμπακι) και κανει κατι σαν ανακυκλωση νερου μου φανηκε ενας ηχος.Μετα σταματαει αυτος ο ηχος για λιγο και μετα απο 1-2 λεπτα ξαναρχιζει να δουλευει κανονικα.Αυτο το ξαναεκανε αλλη μια φορα χθες και 2 σημερα.Ενα manual που διαβασα λεει οτι μπορει να οφειλεται απο υπερταση και σταματαει μονο του και μετα απο λιγη ωρα θα ξαναρχισει να λειτουργει.Ισχυει κατι τετοιο? Αν δεν ειναι αυτο τι αλλο μπορει να φταιει?

 

Αν εξακολουθεί και σε άλλες συνθήκες λειτουργίας σε ρυθμίσεις,αλλη εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία,δες τι αναφέρουν οι οδηγίες και αν δεν σε καλύπτουν,να το δει τεχνικός:)-Oι οδηγίες επίσης πρέπει να λένε ότι μπορεί να κάνει απόψυξη και φυσιολογικές συστολές -διαστολές απο τις διαφορές με την θερμοκρασία.Πάντως αν κρατά τόσο λίγο δεν υπάρχει προβλημα ,δεν πέφτει η θερμοκρασία του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους.

Εχω ενα κλιματιστικο daikin inverter.Εκει που δουλευε κανονικα πριν 3 μερες ξαφνικα σταματαει να λειτουργει(να βγαζει αερα δεν εσβησε τελειως με κλειστο το λαμπακι) και κανει κατι σαν ανακυκλωση νερου μου φανηκε ενας ηχος.Μετα σταματαει αυτος ο ηχος για λιγο και μετα απο 1-2 λεπτα ξαναρχιζει να δουλευει κανονικα.Αυτο το ξαναεκανε αλλη μια φορα χθες και 2 σημερα.

Ενα manual που διαβασα λεει οτι μπορει να οφειλεται απο υπερταση και σταματαει μονο του και μετα απο λιγη ωρα θα ξαναρχισει να λειτουργει.

Ισχυει κατι τετοιο?

Αν δεν ειναι αυτο τι αλλο μπορει να φταιει?

 

Αν αναβοσβηνει το λαμπάκι κανει αποψυξη,αν ειναι αναμενο έχει πασει τη θερμοκρασία που έχεις βάλει στον αισθητήρα του και σταματαει για να μη φέρνει κρύο αέρα .τσιμπα λίγο τη θερμοκρασία και δε θα σου το κανει.....αν ειναι σε λάθος θεση μπορεί να διαβάζει κάποιους βαθμούς διάφορα και επίσης μετρα τη θερμοκρασία εκει που ειναι η μοναδα οπότε οσο πιο ψηλά τόσο και ψηλότερη η θερμοκρασία εκει......

Αν ειναι κάτι άλλο κάποιος τεχνικός θα γνωρίζει καλυτερα....

Edited by kotsgeo
Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο http://clima-energy-gas.skroutzstore.gr/p.Gree-cozy-grs-121-hi-jcc-n2-klimatistiko-toichou-inverter.739662.html

με αυτο http://i00.i.aliimg.com/img/pb/355/756/476/476756355_424.jpg μπορει να μου πει καποιος πως το βαζω στο αυτοματο; δηλαδη τους 25 π.χ. και οταν πεφτει λιγο να ξαναξεκιναει.

Link to comment
Share on other sites

Starenio η λειτουργία AUTO σε inverter που αναφέρεις στο προηγούμενο post, βοηθάει σε ποιες περιπτώσεις;

Όταν επικρατεί πολύ κρύο εξωτερικά και θες να κάνεις μέγιστη εξοικονόμηση κατανάλωσης;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτό που αναφέρεις, και επιλέγει και αφύγρανση όποτε χρειάζεται, και μετρά και τις εσωτερικές συνθήκες συχνότερα (και τις εξωτερικές όπου υπάρχει αισθητήρας).Υποτίθεται είναι ρυθμισμένο από το εργοστάσιο να γίνονται διαφοροι υπολογισμοί συνθηκών καλύτερα.:)

 

εχω αυτο http://clima-energy-gas.skroutzstore.gr/p.Gree-cozy-grs-121-hi-jcc-n2-klimatistiko-toichou-inverter.739662.html με αυτο http://i00.i.aliimg.com/img/pb/355/756/476/476756355_424.jpg μπορει να μου πει καποιος πως το βαζω στο αυτοματο; δηλαδη τους 25 π.χ. και οταν πεφτει λιγο να ξαναξεκιναει.

 

 

Ανάλογα τι κάνει το κουμπί Mode . :) Aν είναι για επιλογή συνθηκών ,λογικά πατώντας το επανελημένα κάπου θα βγάλει (αν έχει) λειτουργία Αuto.

Link to comment
Share on other sites

:

Αν εξακολουθεί και σε άλλες συνθήκες λειτουργίας σε ρυθμίσεις,αλλη εξωτερική και εσωτερική θερμοκρασία,δες τι αναφέρουν οι οδηγίες και αν δεν σε καλύπτουν,να το δει τεχνικός:)-Oι οδηγίες επίσης πρέπει να λένε ότι μπορεί να κάνει απόψυξη και φυσιολογικές συστολές -διαστολές απο τις διαφορές με την θερμοκρασία.Πάντως αν κρατά τόσο λίγο δεν υπάρχει προβλημα ,δεν πέφτει η θερμοκρασία του χώρου.

Ναι αναφερουν για αποψυξη και κατι σχετικα.

Κραταει πολυ λιγο δεν κανει πολυ ωρα.Απλα σταματαει και σε 1-2 λεπτα αρχιζει παλι να λειτουργει κανονικα.

Φετος το δουλευω τις διπλασιες ωρες σε σχεση με περυσι και ισως γι'αυτο περυσι να μην το εκανε ποτε.

Ευχαριστω για την βοηθεια.

 

Αν αναβοσβηνει το λαμπάκι κανει αποψυξη,αν ειναι αναμενο έχει πασει τη θερμοκρασία που έχεις βάλει στον αισθητήρα του και σταματαει για να μη φέρνει κρύο αέρα .τσιμπα λίγο τη θερμοκρασία και δε θα σου το κανει.....αν ειναι σε λάθος θεση μπορεί να διαβάζει κάποιους βαθμούς διάφορα και επίσης μετρα τη θερμοκρασία εκει που ειναι η μοναδα οπότε οσο πιο ψηλά τόσο και ψηλότερη η θερμοκρασία εκει......

Αν ειναι κάτι άλλο κάποιος τεχνικός θα γνωρίζει καλυτερα....

Δεν αναβοσβηνει το λαμπακι παραμενει ανοιχτο εκτος κι αν δεν το προσεξα καλα αλλα εμαι σχεδον σιγουρος οτι παραμενει ανοιχτο.

Λογικα δεν ειναι τιποτα σοβαρο απλα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο το κανει και ηθελα να σιγουρευτω οτι δεν ειναι κατι πολυ σοβαρο.

Αν υπαρξει κανενα προβλημα και σταματησει να δουλευει τελειως που δεν νομιζω σιγουρα θα φωναξω τον τεχνικο.

Ευχαριστω πολυ.

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με το κλιματιστικο panasonic inverter μου με την θερμανση(δεν λειτουργει)

σε ψυξη λειτουργει.ο ανεμιστηρας στην εξωτερικη μοναδα γυριζει κανονικα .οταν βαζω θερμανση αυτο το σημειο στην εξωτερικη μοναδα κανει ενα συνεχομενο θορυβο.

το μηχανημα ειναι 5 χρονων .

φωτο του σημειου θορυβου

 

http://img255.imageshack.us/img255/6628/img2080p.jpgUploaded with ImageShack.us

 

και μια γενικη του κλιματιστικου

http://img717.imageshack.us/img717/2656/img2084ql.jpg

 

 

 

καμοια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον αισθητήρα του θερμομετρου στο σημείο που έχει τον αισθητήρα το κλιματιστικο......ρυθμισμενο στο auto και στους 27 βαθμούς όταν στο κλιματιστικο διαβάζει 27 εκει κάτω το σπιτι έχει 22 βαθμούς σχεδόν σταθερά ......μιλάμε για 5 βαθμούς διάφορα,έξω βέβαια έχει μειων αποτε παίζει το ρόλο του κι'αυτο.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. μένω Θεσσαλονίκη εκτός πόλης σε περιοχή που τώρα έχουμε -2 έξω. είχα βάλει εδώ και δύο μήνες για θέρμανση ένα hitachi ras50 το 18άρι. Μέχρι τώρα όλα καλά. εδώ και 2-3 μέρες όμως που έπεσε η θερμοκρασία αισθητά αν το βάλεις στην τέταρτη σκάλα για αρχη ώστε να ζεστάνει γρήγορα ο χώρος, για μία-μιάμιση περίπου ώρα και ίσως παραπάνω κάνει συνέχεια ανά ένα τέταρτο antifrost. Αν μπεί σε μικρότερη σκάλα το κάνει ανά 40-45 λεπτά. Αυτό που περιγράφω έχει ώς αποτέλεσμα να ανεβάζει τη θερμοκρασία και με το antifrost να την ρίχνει πάλι και πάμε πάλι από την αρχή. Είναι λογική η συμπεριφορά που περιγράφω ή έχει κάνα θέμα το σύστημα και θέλει τεχνικό;ευχαριστώ

 

2 Fujitsu που εχω δει στους -2 βαθμους εκαναν αποψυξη καθε 3 ωρες και δουλευαν στο full. Οποτε η τα panasonic ειναι αχρηστα ειτε εχει προβλημα ο αισθητηρας σου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα 2 samsung ΚΒΒΝ (9άρι και 12άρι) που έχω: Χθες με 0 βαθμούς και χιόνι έκαναν απόψυξη κάθε 4 ώρες για 5 λεπτά περίπου.

Ο δε θερμοστάτης εσωτερικά στους 22 βαθμούς στο auto. Η θερμοκρασία με το δικό μου θερμόμετρο εσωτερικά έπαιζε 22-23 βαθμούς.

Το crash test για μένα πέτυχε.

Να τονίσω ότι δεν έχω κανένα θόρυβο στα πλαστικά από συστολές-διαστολές.

Edited by nikgl
Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα 2 samsung ΚΒΒΝ (9άρι και 12άρι) που έχω: Χθες με 0 βαθμούς και χιόνι έκαναν απόψυξη κάθε 4 ώρες για 5 λεπτά περίπου.

Ο δε θερμοστάτης εσωτερικά στους 22 βαθμούς στο auto. Η θερμοκρασία με το δικό μου θερμόμετρο εσωτερικά έπαιζε 22-23 βαθμούς.

Το crash test για μένα πέτυχε.

Να τονίσω ότι δεν έχω κανένα θόρυβο στα πλαστικά από συστολές-διαστολές.

 

Εισαι βασιλιας με τις ναυρχιδες της Samsung. :) Αν δεν κανω λαθω εχει ισχυρο συμπιεστή BLDC με COP 5.2. Απο θορυβο πως τα πηγαινουν;

Link to comment
Share on other sites

Ναυαρχίδες μπορεί να είναι στην γκάμα της εταιρίας, η αγορά έχει άλλη άποψη, και μεμονωμένες καλές περιπτώσεις δεν χρυσώνουν το χάπι.:wacko:

Βεβαια για το κάτοχο φυσικά είναι καλή επιλογή αφού του έτυχε :)

 

Έβαλα τον αισθητήρα του θερμομετρου στο σημείο που έχει τον αισθητήρα το κλιματιστικο......ρυθμισμενο στο auto και στους 27 βαθμούς όταν στο κλιματιστικο διαβάζει 27 εκει κάτω το σπιτι έχει 22 βαθμούς σχεδόν σταθερά ......μιλάμε για 5 βαθμούς διάφορα,έξω βέβαια έχει μειων αποτε παίζει το ρόλο του κι'αυτο.

 

Αν στο υπόλοιπο σπίτι έχει 22 βαθμούς ,δεδομένου δεν το έχεις πάρει να καλύπτει και άλλους χώρους,μια χαρά είσαι :)

 

παιδια εχω προβλημα με το κλιματιστικο panasonic inverter μου με την θερμανση(δεν λειτουργει)σε ψυξη λειτουργει.ο ανεμιστηρας στην εξωτερικη μοναδα γυριζει κανονικα .οταν βαζω θερμανση αυτο το σημειο στην εξωτερικη μοναδα κανει ενα συνεχομενο θορυβο.το μηχανημα ειναι 5 χρονων . φωτο του σημειου θορυβου http://img255.imageshack.us/img255/6628/img2080p.jpg και μια γενικη του κλιματιστικου http://img717.imageshack.us/img717/2656/img2084ql.jpg καμοια αποψη?

 

Αν έχει προβλημα hardware κανονικά πρεπει να κάνει μπιπ στον εσωτερικό και αναλογα τον ρυθμό δηλώνει μήνυμα δυλειτουργίας ή να βγάζει μήνυμα με κωδικό λάθους στο κοντρόλ (δες τις οδηγίες αν λένε σχετικά) .Εννοείται πρεπει να το κοιτάξει τεχνικός που γνωρίζει το μηχανημα ,λογικά με κάποιες εντολές τεστ θα δει σχετικά .Υπόψη όμως αν καταλάβει ότι το άνοιξες ή έχει γίνει κάτι από λάθος,η χρέωση θα βγεί μεγαλύτερη,γιατί υποτίθεται επισκευάζει κάτι που χάλασε από λάθος άλλου ,χώρια ανάλογα την βλάβη οι χρεώσεις ανταλλακτικών,διαθεσιμότητα είναι σχετικές λόγω κρίσης σε όλες τις εταιρίες.:confused:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...