Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να μας αναφερεις το μοντελο?

Οι ιωσεις και οι βρ8γχιτιδες ειναι τυχαιο γεγονος.μην τα βαζουμε ολα σε ενα σακι.

Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

Τα Hitachi επειδή αναφερθήκαμε,έχουν πατεντα με μεταλλικό πλεγμα (όχι βεβαια όπως το νομίζεις) λεπτα πράγματα:) Μεσω δικής του πατέντας ιονιστή αυτό http://www.skroutz.gr/s/51565/Hitachi-RAS-RAC-D10EX3.html Οταν ήταν Μαλαισίας ήταν πολυ καλο μηχανημα,τώρα έρχεται Κινέζικο.

 

Αυτό που έχει αυτό το Hitachi πρέπει να είναι φωτοκαταλυτικό φίλτρο (δεν το έχω δει). Βέβαια φαίνεται εξαιρετικά "μικρό" φίλτρο, έχει απλά ένα uv led για φως (αντί για μεγαλύτερες λάμπες φθορισμού), αλλά σε βάθος χρόνου λειτουργίας θα καθαρίζει. Άλλωστε ένα κλιματιστικό δεν προορίζεται για φίλτρο. Δεν πρέπει να διαφέρει σε "ποσότητα" καθαρισμού από μια σκέτη κακής ποιότητας κινέζικη συσκευή σαν αυτή http://phisinic.en.alibaba.com/product/669204679-210335277/Mini_Home_car_Ozone_Aion_Ionic_Activated_Carbon_Photocatalytic_Oxidation_Air_Purifier_FAP_MK212.html

Το ίδιο μηχάνημα πρέπει (λέω πρέπει γιατί δεν το έχω δει) να έχει και υποτυπώδες φίλτρο ηλεκτροστατικού τύπου. Αναφέρει:

Minus Ion Stick works in tie-up with static charged filters to provide clean air by trapping particles. Being set in the front part of the filter, Minus Ion Stick powerfully pulls up airborne particles while other of them are drawn directly into the filter.

Μου κάνει εντύπωση που οι εταιρείες δεν έχουν βγάλει έστω λίγα μηχανήματα με καλά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγαλύτερο ,αλλά πρέπει να το κρίνει και τεχνικός γιατί μπορεί να σε ενοχλεί.:)

 

Τι ενωεις ενοχλει ? καποια αλλη πρωταση?

Link to comment
Share on other sites

@ stelioskrete : Αναφερόμαστε στην ισχύ που ταιριάζει στον χώρο , πρεπει να μετρηθουν απώλειες κλπ τεχνικά θέματα εκεί που μπορεί να μπεί ενα μηχανημα.Αυτο το κρίνει τεχνικός επιτόπου,δεν γίνεται από μια περιγραφή σε ένα φορουμ:)

 

@ Johnge : Kάθε κλιματιστικό επειδή κάνει επεξεργασία αέρα, τουλάχιστον θα έχει ένα φίλτρο όπως αυτό της σκόνης να αντέχει την ποσοτητα που κινεί.Ακόμα και αυτόνομες συσκευές καθαρισμού αέρα έτσι λειτουργούν.Η ποιοτητα σε όλα τα προιόντα είναι σχετική με ότι θέλουν να πουλήσουν οι εταιρίες σε κάθε προιόν στην γκάμα τους.Είναι θεμα κόστους .Ακόμα και Κινέζικα μηχανήματα ανάλογα την αγορά, έχουν καλά φίλτρα πχ κάποια Τοyotomi ,Panasonic και το παραπάνω Hitachi που πλέον είναι Κινεζικο.Το τι αρεσει σε καθεναν ή τι ταιριαζει στον χώρο του ειναι άλλο θέμα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

προχθες ηρθαν και μετρησαν τις kwh απο την ΔΕΗ. Εχουμε περιπου καταναλώσει 5000kwh.....αυτο με ενα προχειρο υπολογισμο μου μεταφραζεται σε700 ευρω...

οχι και ασχημα για τρια κλιματιστικα δεν νομιζετε.....

Link to comment
Share on other sites

σκεψου οτι εχω μωρακι και για την ιδια περιοδο(εως τελη Ιανουαρίου δηλαδη) περσι ειχα δωσει 1500,00 μονο σε πετρελαιο....τωρα μεσα στις 5000kwh ειναι και θερμοσυφωνας και πλυντηριο και στεγνοτηριο κλπ κλπ....

μπορει να κανω και λαθος υπολογισμους ομως....υπομονη απο βδομαδα θα ερθει η λυπητερη.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτά βλέπουν στην ΔΕΗ και είναι να μην υποψιάζεται κανείς γιατί ζήτισαν και πέτυχαν αυξησεις στις χρεώσεις :X Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

προχθες ηρθαν και μετρησαν τις kwh απο την ΔΕΗ. Εχουμε περιπου καταναλώσει 5000kwh.....αυτο με ενα προχειρο υπολογισμο μου μεταφραζεται σε700 ευρω...

οχι και ασχημα για τρια κλιματιστικα δεν νομιζετε.....

Θα σε δυσαρεστήσω λίγο, το σύνολο για το ηλ. ρεύμα είναι 985 ευρώ (τετραμήνου, έναντι+εκαθαριστικός), χωρίς τα δημτοτικά τέλη, ΕΡΤ και ΤΑΠ. Επίσης δεν περιλαμβάνει την αναδρομική αύξηση από Ιανουάριο.
Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά ας μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα. Η τιμή είναι χοντρικά 20 λεπτά η κιλοβατώρα, αλλά ας μας πει και ο άνθρωπος πόσο έκαψε πέρυσι χωρίς κλιματισμό την ίδια περίοδο τα αφαιρούμε από τις 5000 και βλέπουμε πόσο έκαψε τελικά για θέρμανση. Δηλαδή αν έκαψε 3500-4000 άρα 700-800 ευρώ σε σχέση με τα 1500 δεν είναι καλύτερα;
Link to comment
Share on other sites

Είναι και οι υπηρεσίες κοινής ωφέλειας, που μπορεί να φτάσουν τα 200ευρω για όσους χρησιμοποιούν κλιματιστικό. Είναι το γνωστό κλέψιμο των καταναλωτών που είναι παράνομο αλλά εισπράττεται. :blink:
Link to comment
Share on other sites

700 Ευρω οχι και άσχημα? Δηλαδή σε πετρέλαιο ποσα έδινες

 

Κατσε,μη μου πεις οτι δεν κανει τιποτ αλλο στο σπιτι,απο το να αναβει τα αρκουδισια.

Κουζινα,δεν αναβει;Θερμοσιφωνα;Το ζητημα που θα μπορουσες να ρωτησεις,ειναι ποσο παραπανω απο τη γενικη καταναλωση,πηγε ΜΕ τα αρκουδίσια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με βεβαιότητα δεν μπορώ να πω τίποτα, αλλά δωδεκάρι σε 25τ.μ με κακή μόνωση είναι "κορώνα-γράμματα"... συνεπώς ναι κάτι προς 15.000Btu σου δίνει μεγαλύτερη άνεση.

 

Πάντως είναι μια ποιοτική λύση και μπορείς να την βρεις και με λιγότερα χρήματα:

http://www.skroutz.gr/s/79779/Mitsubishi-MSZ-GE42VA.html?keyphrase=+GA+MSZ%2FMUZ-GE42VA

Link to comment
Share on other sites

Θα σε δυσαρεστήσω λίγο, το σύνολο για το ηλ. ρεύμα είναι 985 ευρώ (τετραμήνου, έναντι+εκαθαριστικός), χωρίς τα δημτοτικά τέλη, ΕΡΤ και ΤΑΠ. Επίσης δεν περιλαμβάνει την αναδρομική αύξηση από Ιανουάριο.

 

 

:lol: τοσο εξω επεσα....

δωσμου λιγο τον καταλογο που εκανες τους υπολογισμους..... εγω πηρα τις μετρησεις μου απο εδω.... http://www.cres.gr/energy-saving/images/pdf/Analytikos_pinakas_timologiou_deh.pdf

 

περσι εκαψα ενα κλιματιστικο (12 αραι το οποιο το δουλευα τερμα επι 2 μηνες πρωι βραδυ και μου ηρθε κανα 500....

τελος παντων λογια του αερα θα ερθει και θα σας ενημερωσω......:D

Link to comment
Share on other sites

Καλά παιδιά ας μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα. Η τιμή είναι χοντρικά 20 λεπτά η κιλοβατώρα, αλλά ας μας πει και ο άνθρωπος πόσο έκαψε πέρυσι χωρίς κλιματισμό την ίδια περίοδο τα αφαιρούμε από τις 5000 και βλέπουμε πόσο έκαψε τελικά για θέρμανση. Δηλαδή αν έκαψε 3500-4000 άρα 700-800 ευρώ σε σχέση με τα 1500 δεν είναι καλύτερα;
Σωστός. Έτσι ακριβώς θα πρέπει να υπολογίσει, αφαιρώντας την περσινή κατανάλωση. Και πράγματι είναι 20 περίπου λεπτά η κιλοβατώρα. Έχω ακούσει πολλούς που παραμυθιάζουν τον κόσμο ότι είναι 8 λεπτά (ονοματική χωρίς τις άλλες χρεώσεις). Με αυτό το σκεπτικό άκουσα κάποιον που αντικατέστησε τον λέβητα πετρελαίου με ηλεκτρικό. Όχι αντλία θερμότητας, απλά ηλεκτρικό.
Link to comment
Share on other sites

:lol: τοσο εξω επεσα....

δωσμου λιγο τον καταλογο που εκανες τους υπολογισμους..... εγω πηρα τις μετρησεις μου απο εδω.... http://www.cres.gr/energy-saving/images/pdf/Analytikos_pinakas_timologiou_deh.pdf

Ναι, αυτό (δεν ξέρω αν έχουν κάνει τις αλλαγές της αύξησης). Επίσης εδώ αλλά είναι πολύπλοκος ο υπολογισμός http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31156&nt=19&lang=1 (λείπουν και κάτι ψιλές χρεώσεις).

Είχα κάνει ένα αρχείο υπολογισμού που με την ευκαιρία ανανέωσα με τις τωρινές αυξήσεις (ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος στις αλλαγές, περισυ υπολόγιζε σωστά). Δεν είναι απόλυτα ακριβές, αλλά δίνει σχεδόν σωστό ποσό. Βάζεις την κατανάλωση σε kWh, τα τετραγωνικά και τις ημέρες (συνήθως 120: 4 μήνες) και σου δίνει το συνολικό ποσό (περιλαμβάνει και δημοτικά τέλη, ΕΡΤ, κλπ). http://www.fileconvoy.com/dfl.php?id=ge04ec17b1c3001c8999201440db8cbd2bedca6b5b

 

Με δικούς μου υπολογισμούς και με αυτά που λες, εκτιμώ ότι πέρισυ δεν πρέπει να είχες λιγότερες από 2500 kWh (άλλωστε δούλευες και το ένα κλιματιστικό τέρμα επί δύο μήνες). Τώρα λες ότι είναι 5000 kWh. Έτσι αν έχεις καταναλώσει 2500 kWh περισσότερες x 0,20 € = 500 € περισσότερα το τετράμηνο. Με αυτά τα δεδομένα, και ότι πέρσι κατανάλωσες 1500 σε πετρέλαιο πολύ καλά φαίνεται να είναι!

Edited by Johnge
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη εχω κανει ενα τεραστιο λαθος και δεν σας ειπα τα πραγματα οπως ειναι πραγματικα (οχι γιατι ηθελα σας μπερδεψω αλλα απο αμελεια)

θα περασω κατεθειαν στο ζουμι.

περσι : δυο σπιτια, κοινος λεβητας= 3.000 ευρω για πετρελαιο......

φετος : παλι δυο σπιτια 3 κλιματιστικα (24 - 18 - 12btu. Α κλαση και τα 3) συνολικα 5000kwh....δεν υπολογιζω κοστος θα φανει απο εβδομαδα με τον λογ/σμο

τωρα πιστευω οτι ειναι πιο δικαιο. εκανα συνολικα τις kwh γιατι και το πετρελαιο περσι με τους γονεις μου(το αλλο σπιτι) το πληρωναμε μαζι.

 

για να εχουμε πιο πληρη δεδομενα οταν με το καλο θα ερθει ο λογ/σμος θα κανω πινακακι με ολα τα στοιχεια για να δουμε το κερδος ή το χασιμο συνολικα για θερμανση περσι με φετος.

πρεπει να υπολογισω και καμια 400λιτρα πετρελαιου που καψαμε επικουρικα εως τωρα (:lol: ενα ενα τα βγαζω)

τεσπα θα επανελθω με πληρη στοιχεια συντομα.

ευχαριστω

Edited by gnt
Link to comment
Share on other sites

προχθες ηρθαν και μετρησαν τις kwh απο την ΔΕΗ. Εχουμε περιπου καταναλώσει 5000kwh.....αυτο με ενα προχειρο υπολογισμο μου μεταφραζεται σε700 ευρω...

οχι και ασχημα για τρια κλιματιστικα δεν νομιζετε.....

 

Δεν ξέρω για τι μέγεθος σπιτιού μιλάς, αλλά ούτε και για τι κλιματιστικά αναφέρεσαι.

Θα σου δώσω το δικό μου "ενεργειακό αποτύπωμα".

 

Σπίτι 80 τετρ. με καλή μόνωση

3 κλιματιστικά (τα 2 inverter Samsung AQV09 και AQV12 σειράς KBBN με COP 5,20 και 4,5, το άλλο General 12άρι παλιό με COP άγνωστο).

 

Καταναλώσεις σε κιλοβατώρες προ χρήσης κλιματιστικών για περίοδο 2μήνου:

Κανονικό τιμολόγιο: ~500

νυχτερινό τιμολόγιο: ~250

 

Καταναλώσεις σε κιλοβατώρες 15/11-15/1 (χρήση κλιματισμού για θέρμανση στους 22 βαθμούς):

Κανονικό τιμολόγιο: 728

νυχτερινό τιμολόγιο: 518

 

Η χρήση για τα 2 inverter είναι περίπου 8-10 ώρες/ μέρα ενώ για το παλιό 1-3 ώρες/ ημέρα.

Μερικά σαββατοκύριακα βάζω και τζάκι.

 

Με το πετρέλαιο πλήρωνα σε περυσινές τιμές περίπου 150-200/μήνα (μόνο πετρέλαιο και όχι άλλα κοινόχρηστα)

 

Να συμπληρώσω ότι δουλεύουν παράλληλα στο φουλ πλυντήρια τις ώρες του μειωμένου ωραρίου λόγω οικογένειας.

Οι χιλιάδες κιλοβατώρες μου φαίνονται λίγο εξωπραγματικές.

Link to comment
Share on other sites

Καταναλώσεις σε κιλοβατώρες 15/11-15/1 (χρήση κλιματισμού για θέρμανση στους 22 βαθμούς):

Κανονικό τιμολόγιο: 728

νυχτερινό τιμολόγιο: 518

Σε δύο μήνες 1250 κιλοβατόρες στους 4 αν συνεχίσεις έτσι 2500+ βάλε και ότι έχει στεγνωτήρια και πιθανότατα καθόλου μονώσεις και μηχανήματα χαμηλής ενεργειακής απόδοσης δεν θέλει και πολύ να είναι πραγματικότητα τα 5.000 kWh...

Link to comment
Share on other sites

καταναλωση το προηγουμενο τετραμηνο 1983 kw

1192 ημερησιες, 791 νυκτερινες. ελειπα και 22 μερες διακοπες

απο 10-5 εως 7-9 τα αιρκοντισιον 3 9αρια για τα υπνοδωματια και ενα 24αρι στο σαλονι για ψυξη λογω καλοκαιριου χρησιμοποιηθηκαν πολυ.

 

το τελευταιο τετραμηνο απο 8-9-12 εως 9-1-13.

2079 καταναλωση με 1420 ημερησιες και 659 νυκτερινο. εδω δουλεψαν και αιρκοντισιον για θερμανση. κανενα ινβερτερ.

τωρα αλλαξα τα δυο 9αρια στα υπνοδωματια με ινβερτερ. για να δουμε απο καταναλωση πως θα παμε.

160τμ το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα με βεβαιότητα δεν μπορώ να πω τίποτα, αλλά δωδεκάρι σε 25τ.μ με κακή μόνωση είναι "κορώνα-γράμματα"... συνεπώς ναι κάτι προς 15.000Btu σου δίνει μεγαλύτερη άνεση.

 

Πάντως είναι μια ποιοτική λύση και μπορείς να την βρεις και με λιγότερα χρήματα:

http://www.skroutz.gr/s/79779/Mitsubishi-MSZ-GE42VA.html?keyphrase=+GA+MSZ%2FMUZ-GE42VA

 

Δεν ξερω αν παω σε μαγαλητερο 14αρη η 15αρη πωσ θα ειναι με την καταναλωση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν παω σε μαγαλητερο 14αρη η 15αρη πωσ θα ειναι με την καταναλωση...

 

- Θα έχεις την ίδια ή το πιθανότερο μικρότερη κατανάλωση ρεύματος για να επιτύχεις την ίδια επιθυμητή εσωτερική θερμοκρασία!

(αν πάρεις κλιματιστικό με το ίδιο cop στη θέρμανση)

- Το 12άρι, τις δύσκολες μέρες θα δουλεύει πολλές ώρες στο full, με αποτέλεσμα να έχει χαμηλή αποδοτικότητα. Αναλογικά πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος για 1500-3500btu παραπάνω από την ονομαστική του απόδοση.

(ανάλογα με το κλιματιστικό-τα ακριβά ανεβαίνουν περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί πολλές φορές ,το τι ταιριαζει σε ενα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον :wacko: Ενα μεγαλύτερο κλιματιστικό πάντα έχει μικρότερους συντελεστες Cop από το ίδιο μικρότερης ισχυς . .Aν το κλιματιστικό δεν κάνει για τον χώρο ,το πιό πιθανό ναχει αίσθηση ότι δεν αποδίδει,έχει άλλες παραμέτρους υπολογισμου και ρυθμίσεις,και όταν θα πιανει την επιθυμιτή θερμοκρασία και πέφτει στο ρελαντί του πάλι θα καίει περισσότερο ρεύμα από ένα μικρότερο. :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε πεί πολλές φορές ,το τι ταιριαζει σε ενα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον :wacko:

Ενα μεγαλύτερο κλιματιστικό πάντα έχει μικρότερους συντελεστες Cop από το ίδιο μικρότερης ισχυς .Aν το κλιματιστικό δεν κάνει για τον χώρο ,το πιό πιθανό ναχει αίσθηση ότι δεν αποδίδει,έχει άλλες παραμέτρους υπολογισμου και ρυθμίσεις,και όταν θα πιανει την επιθυμιτή θερμοκρασία και πέφτει στο ρελαντί του πάλι θα καίει περισσότερο ρεύμα από ένα μικρότερο.:)

 

- Για τον τεχνικό συμφωνούμε απόλυτα.

- Το ότι ξέρεις πολύ περισσότερα πράγματα από μένα και ότι οι απόψεις σου είναι στην πλειοψηφία τους έγκυρες, δεν το συζητάμε καν!

 

Αλλά μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά τι γράφω…

- Μιλάω για 12άρι και 14άρι (ή 15άρι) με το ίδιο cop.

- Μιλάω για 12άρι, που είναι πιθανό να δουλεύει αρκετές ώρες σε "full mode".

Να υπενθυμίσω ότι ένα τυπικό 12άρι μεσαίας ή μεσοχαμηλής κατηγορίας, με cop 3.7-3.9 αποδίδει 13000-14000btu θέρμανσης καταναλώνοντας γύρω στα 1100watt. Για να αποδώσει όμως 16-17000btu ("full mode") δεν καταναλώνει 1300 γύρω, αλλά περίπου 1650 watt. Για την ίδια θερμαντική απόδοση, δηλ 17000btu, ένα 14άρι καταναλώνει 1300watt.

- Όσον αφορά το «ρελαντί», επέτρεψε μου να αμφιβάλλω…,

ταπεινή μου άποψη είναι ότι «υπολογίσιμες» διαφορές υπέρ του 12αρίου, είναι πιθανόν να υπάρχουν μόνο στο κάτω άκρο, δηλ αν και όταν το κλιματιστικό χρειάζεται να αποδίδει γύρω στα 3000btu ή λιγότερα. Αλλά εκεί, για τι τάξης διαφορές κατανάλωσης μιλάμε; Για 15-30 watt?

 

-Επαναλαμβάνω μαζί σου, ότι η γνώμη έμπειρου και με καλές συστάσεις τεχνικού, είναι αυτή που έχει βαρύτητα… (και δεύτερου ακόμα καλύτερα) ...η δική μου θα αποκτήσει μικρή αξία, μόνο αν δημιουργήσει ερωτήματα στον "stelioskrete", που με τη σειρά του θα τα υποβάλλει στον τεχνικό.

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα είναι αν δεν πρόσεξες ή δεν το έθεσα εγώ σωστά ,ότι δεν υπάρχει (όσο θυμαμαι πρόχειρα ) 12άρι και 14άρι (ή 15άρι) με το ίδιο cop. :) Σύγκριση πρέπει πάντα να γίνεται με κλιματιστικά ίδιας φίρμας και σειράς σε άλλη ισχύ ,και όχι με άλλη φίρμα ή μοντέλα που σίγουρα θα έχουν μετρηθεί διαφορετικά ή να λένε οτιδήποτε .Το ρελαντί και η καταναλωση είναι πως κρίνει ο υπολογιστής του μηχανήματος και εδώ ρόλο έχει η καταλληλότητα για τον χώρο και η θέση που βρίσκεται.Σε κάθε περίπτωση έχει μια τιμή που αρχίζει θεωρητικά από τις κατώτερες τιμές που δίνει η κάθε εταιρία για ένα μοντέλο Χ στροφές -Χ κατανάλωση και τερματίζει στο max.Η πραγματική όμως φαίνεται στην πράξη οπότε σταθμίζει κανείς και το μαρκετινκ και επιλέγει .Γι'αυτό οι εταιρίες έχουν μια γκάμα να επιλέξεις όχι με λογική το δυνατότερο είναι και καλύτερο,γιατί βάζουν υποτίθεται τις κατάλληλες ρυθμίσεις για την ισχύ :) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...