Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχουμε πεί πολλές φορές ,το τι ταιριαζει σε ενα χώρο το λέει τεχνικός επιτόπου και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και άλλον :wacko: Ενα μεγαλύτερο κλιματιστικό πάντα έχει μικρότερους συντελεστες Cop από το ίδιο μικρότερης ισχυς . .Aν το κλιματιστικό δεν κάνει για τον χώρο ,το πιό πιθανό ναχει αίσθηση ότι δεν αποδίδει,έχει άλλες παραμέτρους υπολογισμου και ρυθμίσεις,και όταν θα πιανει την επιθυμιτή θερμοκρασία και πέφτει στο ρελαντί του πάλι θα καίει περισσότερο ρεύμα από ένα μικρότερο. :)

 

Αν ένα μικρό και ένα μεγάλο Inverter έχουν ίδιο COP στην ονομαστική ισχύ τους, τότε στο ρελαντί, στον ίδιο χώρο, το μεγάλο θα καταναλώνει λιγότερο, διότι ανεβαίνει πιο πολύ το COP του απ' ό,τι στο μικρό, αφού κατεβάζει πιο πολύ την ισχύ του σε σχέση με την ονομαστική του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει πουθενα αυτό από τα στοιχεία που δίνουν οι εταιρίες όπως και αν υπάρχει μικρό ή μεγάλο μηχανημα με ίδιο Cop σε ίδια εταιρία.:)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δει πολλές φορές που αναφέρεται ότι τα COP και EER που δίνει ο κάθε κατασκευαστής είναι αυθαίρετα, και μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα σχετικά με τα COP κλπ, έχω καταλήξει στο παρακάτω:

 

Οι σοβαροί κατασκευαστές κλιματιστικών, συμμετέχουν στον ευρωπαϊκό οργανισμό πιστοποίησης http://www.eurovent-certification.com

ώστε να μη διαφημίζει κανείς ότι γουστάρει σε τεχνικά χαρακτηριστικά.

COP, EER, dB κλπ χρήσιμα τεχνικά χαρακτηριστικά αναζητούνται για κάθε πιστοποιημένο μοντέλο ξεχωριστά ή και ανά συμμετέχοντα κατασκευαστή.

Τα δε κλιματιστικά υποβάλλονται σε κοινές δοκιμασίες και συνθήκες.

 

Πιστεύω ότι αυτό θα βοηθήσει πολλούς επίδοξους αγοραστές.

Κάθε κατασκευαστής που σέβεται το κοινό του, δεν έχει λόγο να μη συμμετέχει σ'αυτό τον οργανισμό

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα μικρό και ένα μεγάλο Inverter έχουν ίδιο COP στην ονομαστική ισχύ τους, τότε στο ρελαντί, στον ίδιο χώρο, το μεγάλο θα καταναλώνει λιγότερο, διότι ανεβαίνει πιο πολύ το COP του απ' ό,τι στο μικρό, αφού κατεβάζει πιο πολύ την ισχύ του σε σχέση με την ονομαστική του.

 

- Σύμφωνα με την ελληνική αντιπροσωπεία της Sharp, τα κλιματιστικά της σειράς «Τοίχου Inverter» 9, 12, 18, και 24 btu, έχουν παρόμοιο cop.(3.72, 3.72, 3.77, 3.72 αντίστοιχα)

- Το 9άρι και το 12άρι για να αποδώσουν 3070 Btu θέρμανσης(low end) καταναλώνουν 220 watt.

- Το 18άρι και το 24άρι για να αποδώσουν 3750 Btu θέρμανσης(low end) καταναλώνουν 240 watt.

 

AY-XP9LSR

COP Θέρμανση (KW/KW) 3.72

Θερμαντική ικανότητα (KW) 2,90 (0,90-3,70) - (Btu/h) 10000 (3070-12630)

Καταναλισκόμενη ισχύς Θέρμανση (W) 780 (220-1200)

 

AY-XP24LR

COP Θέρμανση (KW/KW) 3.72

Θερμαντική ικανότητα (KW) 7,50 (1,10-9,50) - (Btu/h) 25600 (3750-32400)

Καταναλισκόμενη ισχύς Θέρμανση (W) 2015 (240-2830)

 

 

Πηγή: http://www.zampa.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=46&Itemid=105&lang=el

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ξέρω ότι απασχολεί πολλούς κόστος ρεύματος - κλιματιστικά, έχω να μεταφέρω καλά νέα, μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός με το νέο τιμολόγιο της ΔΕΗ και για χρέωση μάλιστα άνω των 2.000kWh και είναι φθηνότερος τα τελευταία δύο χρόνια (σε αντίστοιχες χρονικές περιόδους) σε ότι έχει να κάνει ασφαλώς με τις χρεώσεις ρεύματος... Edited by kiriakosk
Σαφέστερη διατύπωση...
Link to comment
Share on other sites

- Σύμφωνα με την ελληνική αντιπροσωπεία της Sharp, τα κλιματιστικά της σειράς «Τοίχου Inverter» 9, 12, 18, και 24 btu, έχουν παρόμοιο cop.(3.72, 3.72, 3.77, 3.72 αντίστοιχα)

- Το 9άρι και το 12άρι για να αποδώσουν 3070 Btu θέρμανσης(low end) καταναλώνουν 220 watt.

- Το 18άρι και το 24άρι για να αποδώσουν 3750 Btu θέρμανσης(low end) καταναλώνουν 240 watt.

 

AY-XP9LSR

COP Θέρμανση (KW/KW) 3.72

Θερμαντική ικανότητα (KW) 2,90 (0,90-3,70) - (Btu/h) 10000 (3070-12630)

Καταναλισκόμενη ισχύς Θέρμανση (W) 780 (220-1200)

 

AY-XP24LR

COP Θέρμανση (KW/KW) 3.72

Θερμαντική ικανότητα (KW) 7,50 (1,10-9,50) - (Btu/h) 25600 (3750-32400)

Καταναλισκόμενη ισχύς Θέρμανση (W) 2015 (240-2830)

 

 

Πηγή: http://www.zampa.gr/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=46&Itemid=105&lang=el

 

Χαίρομαι που βρήκες χρόνο να ψάξεις και δεδομένα κατασκευαστών ώστε να επιβεβαιώσεις αυτό που είπα. Είναι ξεκάθαρο από τα δεδομένα που παρέθεσες πως για να πάρουμε την ίδια αποδιδόμενη θερμότητα το μεγάλο θα καταναλώνει λιγότερο από το μικρό σε χαμηλό φορτίο, αφού στο κάτω όριο τους

το μικρό θα έχει COP = 900 watt / 220 watt => COP = 4.09 W/W

και το μεγάλο θα έχει COP = 1100watt/240 watt => COP = 4.58 W/W

 

Είναι ξεκάθαρο πως το COP του μεγάλου αυξάνεται περισσότερο όσο κατεβαίνουμε από την ονομαστική ισχύ σε μερική ισχύ οπότε πέφτει και η κατανάλωση. ;)

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε ότι το Sharp το 9αρι και το 24αρι δεν έχουν ίδιο συμπιεστή ,είναι από διαφορετικό εργοστάσιο και άλλο μοντέλο :) , υποθέτουμε έχουν μετρηθεί παρόμοια αλλά πάλι δεν προκύπτει απο πουθενά ότι θα κατεβάζει πιο πολύ την ισχύ του σε σχέση με την ονομαστική του όταν θα πρέπει να το καταλαβαίνει έτσι το μηχανημα από τις ρυθμίσεις που έχει απο το εργοστάσιο και πως βλέπει τον χώρο ,που κανείς δεν ξέρει.Αλλιώς θα πρότεινε η κάθε εταιρία ένα τύπο μηχανήματος σε όλους τους χώρους. :)

 

 

Επειδή έχω δει πολλές φορές που αναφέρεται ότι τα COP και EER που δίνει ο κάθε κατασκευαστής είναι αυθαίρετα, και μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα σχετικά με τα COP κλπ, έχω καταλήξει στο παρακάτω:Οι σοβαροί κατασκευαστές κλιματιστικών, συμμετέχουν στον ευρωπαϊκό οργανισμό πιστοποίησης http://www.eurovent-certification.com

ώστε να μη διαφημίζει κανείς ότι γουστάρει σε τεχνικά χαρακτηριστικά.COP, EER, dB κλπ χρήσιμα τεχνικά χαρακτηριστικά αναζητούνται για κάθε πιστοποιημένο μοντέλο ξεχωριστά ή και ανά συμμετέχοντα κατασκευαστή.Τα δε κλιματιστικά υποβάλλονται σε κοινές δοκιμασίες και συνθήκες.Πιστεύω ότι αυτό θα βοηθήσει πολλούς επίδοξους αγοραστές.Κάθε κατασκευαστής που σέβεται το κοινό του, δεν έχει λόγο να μη συμμετέχει σ'αυτό τον οργανισμό

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4439899#post4439899

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε ότι το Sharp το 9αρι και το 24αρι δεν έχουν ίδιο συμπιεστή ,είναι από διαφορετικό εργοστάσιο και άλλο μοντέλο :) , υποθέτουμε έχουν μετρηθεί παρόμοια αλλά πάλι δεν προκύπτει απο πουθενά ότι θα κατεβάζει πιο πολύ την ισχύ του σε σχέση με την ονομαστική του όταν θα πρέπει να το καταλαβαίνει έτσι το μηχανημα από τις ρυθμίσεις που έχει απο το εργοστάσιο και πως βλέπει τον χώρο ,που κανείς δεν ξέρει.Αλλιώς θα πρότεινε η κάθε εταιρία ένα τύπο μηχανήματος σε όλους τους χώρους. :)

 

Αυτό δεν θα γινόταν, γιατί πολύ απλά δεν συμφέρει ούτε την εταιρία, ούτε τους καταναλωτές. Το να φτιάξει η εταιρία ένα μηχάνημα 24000BTU που να είναι σε νορμάλ μέγεθος και να έχει καλή απόδοση, έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος ανάπτυξης από το να φτιάξει ένα αντίστοιχης απόδοσης 12άρι. Αυτό δε θα στο πει κανένα διαφημιστικό ή τεχνικό φυλλάδιο εταιρίας, αλλά είναι η πραγματικότητα αν έχεις λίγο υπόψη από διαδικασία Product Engineering. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ίσχυαν παλιά όταν ενα εργοστάσιο μόνο εφτιαχνε τα πάντα .:) Τώρα που όλα γίνονται από επιμέρους τομείς σε διαφορες χώρες ή αγοράζονται και από άλλους τρίτους ,όλα γίνονται από μηχανήματα,το κόστος υπολογίζεται στο να συμφέρει η μαζική παραγωγή, και ένας λόγος παραπάνω για ένα "τέλειο" προιόν για οικονομία κλίμακος.Πρώτα όμως κοιτάνε και το προιόν να μην έχει προβλημα σε ότι προορίζεται και μετά τι συμφέρει γιατί διαφορετικά δεν θα πουλήσουν.Αν δεν συμφέρει ενα προιόν σε μια αγορά υπάρχουν άλλες να προωθήσουν κάτι άλλο,και πάντα υπάρχει κάπου ανάλογο αγοραστικό κοινό.:) Στο κλιματισμό οι κατηγορίες είναι σταθερές πάνω απο 30 έτη,δεν είναι τυχαίο μέχρι σήμερα με κρίση και με πολύ πιο μεγάλο ανταγωνισμό. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν προκύπτει πουθενα αυτό από τα στοιχεία που δίνουν οι εταιρίες όπως και αν υπάρχει μικρό ή μεγάλο μηχανημα με ίδιο Cop σε ίδια εταιρία.:)

 

2. Αν εξαιρέσουμε ότι το Sharp το 9αρι και το 24αρι δεν έχουν ίδιο συμπιεστή ,

είναι από διαφορετικό εργοστάσιο και άλλο μοντέλο ,

υποθέτουμε έχουν μετρηθεί παρόμοια...

 

3. αλλά πάλι δεν προκύπτει απο πουθενά ότι θα κατεβάζει πιο πολύ την ισχύ του σε σχέση με την ονομαστική του όταν θα πρέπει να το καταλαβαίνει έτσι το μηχανημα από τις ρυθμίσεις που έχει απο το εργοστάσιο και πως βλέπει τον χώρο ,που κανείς δεν ξέρει.

 

4. Αλλιώς θα πρότεινε η κάθε εταιρία ένα τύπο μηχανήματος σε όλους τους χώρους.

1. Απαντήθηκαν και τα δύο. Είχες κάνει λάθος εκτίμηση...

 

2. Ασήμαντα, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

3. Συγνώμη, σε έχω χάσει, αν και προσπαθώ να καταλάβω.

Και είμαι ''σπασίκλας''. Παίρνω συνεχώς 9 και 10 στις εργασίες του Ανοικτού Πανεπιστημίου, ακόμα και στην ''Φιλοσοφία της επιστήμης''.

4. Να ρωτήσει τεχνικό αν πρέπει να πάρει 12άρι ή 14άρι ξεκινήσαμε και μιλάμε για 24άρι all-around ?

 

- Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η προσφορά σου στο θέμα είναι πολυτιμότατη.

- Ωφελήθηκα και εγώ, γιατί διαβάζοντας τα γραπτά σου, αγόρασα 2 κλιματιστικά που δεν ήξερα. Αποδείχτηκαν, ως τώρα, καλή αγορά για τα λεφτά που έδωσα και είναι 100% σίγουρο ότι θα τα αποσβέσω σε 1,5 χρόνο (θέρμανση-ψύξη) ή σε 2 χειμώνες (μόνο θέρμανση).

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Είναι γιατί δεν κρατάς συνέχεια τι έχει ειπωθεί http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4507403#post4507403 και ανακυκλώνουμε τα ίδια με άλλα λόγια ;)

Δεν βλέπω και που χρειάζονται φιλοφρονήσεις ή χαρακτηρισμοί για να πει κανείς την άποψη του, άσχετα πως τα καταλαβαίνει άλλος ή όχι ,ειδικά όταν αφορά επιλογή τρίτου που δεν ξέρει κανείς τι μπορει να ισχύει στον χώρο του .Τώρα αν είναι ασήμαντο το ένα ναχει Fujtsu συμπιεστή και το άλλο Panasonic ,και είναι και άλλο μοντέλο σε κωδικό ,έχει και διαφορα άλλα όρια ,αφορά όποιον ξέρει ή βλέπει διαφορές ή τον ενδιαφέρουν κάποιον.Πάντως αυτά που γράφει η σελίδα της αντιπροσωπείας Sharp δεν είναι ενημερωμένα αν δει κανείς ότι δίνει παρακάτω άλλα μοντέλα για οδηγίες χρήσης τους κάποια καλύτερα ή για άλλες αγορές, και μάλλον ότι αναφέρει τα γράφει γενικά ισχύουν για τα μηχανήματα ή ξέχασαν να ενημερώσουν την σελίδα.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να πάρω ένα 12000 air condition (σχεδόν όλη τη μέρα για ζέστη) αλλα θα χρειαστώ βοήθεια, περιμένουμε παιδάκι και το θέλω για το υπνοδωμάτιο θέλω να είναι όσο το δυνατό καλύτερο για νεογέννητο. Σκέφτομαι κοντά στα 700 σκέφτομαι για daikin ή mitsubishi, επίσης είδα την προσφορα στα 549 € και το σκέφτομαι είναι καλά τα toshiba? http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/TOSHIBA-RAS-13-SKV-E2,99452,397574,565115.html?langId=-18

 

Θέλω κάποιο αθόρυβο, όσο το δυνατό. Να έχει καλά φίλτρα Καθαρισμού Αέρα.

Επίσης έχω δει κάποια που έχουν Λειτουργία Ύγρανσης. Λειτουργία Αφύγρανσης,

Ιονιστής Αέρα, Φίλτρα Καθαρισμού Αέρα να πάρω κάποιο που να έχει κάποιο απο όλα αυτά?

Ο αδερφός μου και ο πατέρας μου πήραν toyοtomi και είναι πολύ ευχαριστημένοι αλλά διαβάζωντας εδώ δεν τα έχετε για τα καλύτερα. Κάθε βοήθεια δεκτή.

Edited by pasxen
Link to comment
Share on other sites

Τα Toyotomi αν δεν πρόσεξες σε ότι διαβασες, έχουν καθαρισμό αέρα πάνω του μέσου όρου.:) -H προσφορά του Mediamarkt έχει μικρή εγγύηση ,το πιο πιθανό να μην είναι αντιπροσωπείας γιατί πωλείται και αρκετά φθηνότερα ;) Για την χρήση που το θες λόγω παιδιού, καλύτερη επιλογή είναι να πάρεις μηχανημα που κάνει καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστη,υπάρχουν τα γνωστά μηχανήματα που έχουμε αναφέρει,και κοντά στα χρήματα του παραπάνω το http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html το οποιο και σε ευκολίες είναι πολύ καλύτερο . Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, επειδή η γυναίκα μου με έχει τρελάνει με τα daikin τα είδε στο γυναικολόγο και τις αρέσουν πολύ και όχι άδικα απο αυτα που διαβάζω. Αν ανέβω σε χρήματα και πάρω κάποιο σαν αυτό https://www.skroutz.gr/s/343231/Daikin-FTXS35J-RXS35J.html είναι καλό για το λόγο που το θέλω ? Ιονιστή τα daikin απο ότι βλέπω δεν έχουν.

Το sharp πάντως πολύ καλή τιμή να δω πως θα την πείσω...

Edited by pasxen
Link to comment
Share on other sites

Tα Daikin είναι κλασικά κλιματιστικά σε λειτουργία και ευκολίες, με καθαρισμό αέρα στον μέσο όρο ,αλλά σαν ποιότητα κλπ σε σύνολο είναι α' κλάσης στον κλάδο.Κανένα κλιματιστικό από την γκάμα της εταιρίας δεν θα βρείς νάχει ιονιστή γιατί τους πουλά η εταιρία σαν ξεχωριστές συσκευές :wacko:

Το συγκεκριμένο είναι από τα πολυ καλά της εταιρίας αλλά υπερτιμημένο, καθώς με παρόμοια χρήματα παίρνεις και το δημοφιλές καλύτερο μηχανημα άλλης όμως φιλοσοφίας που μπορεί όμως να αρεσει σε κάποιον ή να ταιριάζει σε ένα χώρο https://www.skroutz.gr/s/313214/Mitsubishi-SRK-35ZJX-S.html ,και με λιγότερα χρήματα από το Daikin ,καλύτερο μηχάνημα επίσης α'κλάσης σε κάποια σημεία σε σχεση με το παραπάνω Sharp https://www.skroutz.gr/s/2074437/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE12NKEW.html Tι ταιριαζει για τον χώρο σου θα το πει βεβαια τεχνικός αλλά πρέπει να δεις και τα μηχανήματα και από κοντά σε κατάστημα κλιματισμού.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βρήκες χρόνο να ψάξεις και δεδομένα κατασκευαστών ώστε να επιβεβαιώσεις αυτό που είπα. Είναι ξεκάθαρο από τα δεδομένα που παρέθεσες πως για να πάρουμε την ίδια αποδιδόμενη θερμότητα το μεγάλο θα καταναλώνει λιγότερο από το μικρό σε χαμηλό φορτίο, αφού στο κάτω όριο τους

το μικρό θα έχει COP = 900 watt / 220 watt => COP = 4.09 W/W

και το μεγάλο θα έχει COP = 1100watt/240 watt => COP = 4.58 W/W

 

Είναι ξεκάθαρο πως το COP του μεγάλου αυξάνεται περισσότερο όσο κατεβαίνουμε από την ονομαστική ισχύ σε μερική ισχύ οπότε πέφτει και η κατανάλωση. ;)

 

Καλημέρα! Έχω την εντύπωση οτί κάνετε κάποιο λάθος με τους υπολογισμούς αυτούς με κάθε επιφύλαξη βέβαια.

 

Συνήθως όπως έχουμε πει η ονομαστική κατανάλωση αφορά αποδιδόμενη θερμότητα με συγκεκριμένη κατανάλωση ρεύματος και ως επί το πλείστον εξωτερική 7 και εσωτερική 20 βαθμούς. Ως εδώ συμφωνούμε.

 

Από εκεί και πέρα νομίζω είναι λίγο αυθαίρετο να υποθέσουμε οτί το εύρος κατανάλωσης αλλά και θερμαντικής ικανότητας των κλιματιστικών που αναφέρονται στα τεχνικά χαρακτηριστικά, αφορούν τις ίδιες συνθήκες. Νομίζω οτί πουθενά στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...

 

Παράδειγμα κάποια κλιματιστικά την μέγιστη θερμαντική ικανότητά τους μπορεί να την αποδίδουν με 15 εξωτερική, και με 7 εξωτερική η ονομαστική ταυτίζεται με τη μέγιστη, κοινώς δεν μπορούν να δώσουν παραπάνω.

 

Συνεπώς δεν νομίζω οτί είναι ασφαλείς οι διαιρέσεις που γίνονται πέρνοντας ελάχιστες καταναλώσεις και αποδιδόμενη θερμοτητα, αντίστοιχα τις μέγιστες τιμές κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω την εντύπωση οτί κάνετε κάποιο λάθος με τους υπολογισμούς αυτούς με κάθε επιφύλαξη βέβαια.

 

Συνήθως όπως έχουμε πει η ονομαστική κατανάλωση αφορά αποδιδόμενη θερμότητα με συγκεκριμένη κατανάλωση ρεύματος και ως επί το πλείστον εξωτερική 7 και εσωτερική 20 βαθμούς. Ως εδώ συμφωνούμε.

 

Από εκεί και πέρα νομίζω είναι λίγο αυθαίρετο να υποθέσουμε οτί το εύρος κατανάλωσης αλλά και θερμαντικής ικανότητας των κλιματιστικών που αναφέρονται στα τεχνικά χαρακτηριστικά, αφορούν τις ίδιες συνθήκες. Νομίζω οτί πουθενά στα τεχνικά χαρακτηριστικά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...

 

Παράδειγμα κάποια κλιματιστικά την μέγιστη θερμαντική ικανότητά τους μπορεί να την αποδίδουν με 15 εξωτερική, και με 7 εξωτερική η ονομαστική ταυτίζεται με τη μέγιστη, κοινώς δεν μπορούν να δώσουν παραπάνω.

 

Συνεπώς δεν νομίζω οτί είναι ασφαλείς οι διαιρέσεις που γίνονται πέρνοντας ελάχιστες καταναλώσεις και αποδιδόμενη θερμοτητα, αντίστοιχα τις μέγιστες τιμές κλπ κλπ.

 

Καλησπέρα,

συνήθως τα εύρη λειτουργίας των κλιματιστικών δημοσιεύονται στις παραπάνω πρότυπες συνθήκες που ανέφερες (7 εξωτερική/20 εσωτερική). Αυτό γίνεται για να υπάρχει κοινό σημείο αναφοράς, καθώς διαφορετικά το εύρος θα έπρεπε να έχει ως κάτω όριο απόδοσης τα 0 watt που ισχύει για όταν έχουμε εξωτερική θερμοκρασία κάτω από την ελάχιστη θερμοκρασία λειτουργίας.

 

Οι υπολογισμοί μπορεί να μην είναι απόλυτα ακριβείς, αλλά υποδεικνύουν αυτό που είπαμε παραπάνω, δηλαδή ότι το μεγάλο θα χει μεγαλύτερο COP στο ρελαντί από ό,τι το μικρό. Αυτό δεν είναι τυχαίο αφού υποστηρίζεται πλήρως και από το τρόπο λειτουργίας των κλιματιστικών. Απλά είναι πιο εύκολα κατανοητό να το δείξουμε με τεχνικά χαρακτηριστικά, από το να αναπτύξουμε τεχνικά για ποιο λόγο συμβαίνει αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση για όριο απόδοσης τα 0 watt όταν έχουμε εξωτερική θερμοκρασία κάτω από την ελάχιστη θερμοκρασία λειτουργίας, όταν από την μιά δεν μπορεί να γίνει για λόγους προστασίας του μηχανήματος ,αφού τα περισσότερα μηχανήματα ανάλογα την ισχύ τους αρχίζουν από κάποιες στροφές min, αλλά και όταν ακόμα και σε standby τα κλιματιστικά καταναλώνουν ρεύμα. Οσο αφορα τα όποια συγκεκριμένα πρότυπα μετρήσεων που γράφουν οι εταιρίες ,δεν αποδεικνύουν αν οι όποιες συνθήκες μετρήσεων έγιναν έτσι ,όταν δεν αναφέρουν άλλες ρυθμίσεις,χώρο,τοποθέτιση κλπ, εκτός αν κάποιος έχει εσωτερική πληροφόριση για όλα αυτα, σε κάθε μοντέλο ή φίρμα.Απλά συνήθως γράφουν ότι γράφουν τοπικά οι ανταγωνιστές τους ,και σε άλλα φυλλάδια κάπου αλλού μπορεί να δει κάποιος άλλα ,και όλα φαίνονται όταν αγοράζεις ενα μηχανημα και δεν κάνει ότι διαφημίζει ;) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρεις κάποιος που μπορώ να βρω αυτό εδώ το ανταλλακτικό για κλιματιστικό ντουλάπα?

 

 

 

http://img13.imageshack.us/img13/1245/65974277.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ρωτάς αυτόν που σου κάνει συντήριση μήπως μπορεί με καποιο τρόπο να το φτιάξει .Αν μετά δεν μπορεί να σε καλύψει το αυτονόητο η αντιπροσωπεία του μηχανήματος με παραγγελία και όποτε έρθει ,μάλλον δύσκολο να υπάρχει σε στοκ με ότι γίνεται σήμερα στην αγορά ,και ανάλογα κόστος να συμφέρει γιατί συνήθως πάνε σετ όλες μαζί οι πρεσίδες,δυστυχώς δεν θα μπορέσεις να κάνεις τίποτε,τα αφήνεις έτσι,όπως δουλεύει εν μέρη .:cry: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα το βρεις στην αντιπροσωπεια αμεσα η σε μερικες μερες.Αν θες μια οικονομικη λυση υπαρχει κολλα 2 συσταικων για πλαστικα παρα πολυ αξιοπιστη για τετοιες δουλειες
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση για όριο απόδοσης τα 0 watt όταν έχουμε εξωτερική θερμοκρασία κάτω από την ελάχιστη θερμοκρασία λειτουργίας, όταν από την μιά δεν μπορεί να γίνει για λόγους προστασίας του μηχανήματος ,αφού τα περισσότερα μηχανήματα ανάλογα την ισχύ τους αρχίζουν από κάποιες στροφές min, αλλά και όταν ακόμα και σε standby τα κλιματιστικά καταναλώνουν ρεύμα. Οσο αφορα τα όποια συγκεκριμένα πρότυπα μετρήσεων που γράφουν οι εταιρίες ,δεν αποδεικνύουν αν οι όποιες συνθήκες μετρήσεων έγιναν έτσι ,όταν δεν αναφέρουν άλλες ρυθμίσεις,χώρο,τοποθέτιση κλπ, εκτός αν κάποιος έχει εσωτερική πληροφόριση για όλα αυτα, σε κάθε μοντέλο ή φίρμα.Απλά συνήθως γράφουν ότι γράφουν τοπικά οι ανταγωνιστές τους ,και σε άλλα φυλλάδια κάπου αλλού μπορεί να δει κάποιος άλλα ,και όλα φαίνονται όταν αγοράζεις ενα μηχανημα και δεν κάνει ότι διαφημίζει ;)

 

Οι συνθήκες χώρου, τοποθέτησης κλπ κλπ που λες συνέχεια για τις μετρήσεις των κατασκευαστών, δεν επηρεάζουν το μηχάνημα όταν αυτό τοποθετείται σε πρακτικά σταθερές συνθήκες εισόδου τόσο στην εσωτερική όσο και στην εξωτερική μονάδα ώστε να γίνουν αυτές οι μετρήσεις. Αν ο καθένας μετρούσε όπως του κάπνιζε, ο ανταγωνισμός είναι τόσο σκληρός που θα τον είχαν πετάξει εκτός αγοράς.

Αυτό που αλλάζει όταν το μηχάνημα τοποθετείται στο χώρο μας είναι ότι τότε πλέον αρχίζουμε τα "μη το βάλεις τόσο έξω", "βάλτο πιο πάνω" κλπ, γράφουμε για τα καλά τις προδιαγραφές τοποθέτησης του κατασκευαστή, και μετά λέμε "α το μηχάνημα δεν αποδίδει".

Πάρε daikin ή mitsubishi και πες στο μάστορα που θα το βάλει και πως... Δε το κάνεις γιατί λες "α αυτή είναι μεγάλη εταιρία κάτι θα ξέρει" ενώ πας μετά παίρνεις κάτι πιο οικονομικό και το βάζεις όπως να ναι.

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Οι μετρήσεις των κατασκευαστών ισχύουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι υποθέσεις ότι κάνει κάτι σωστά κάθε κατασκευαστής επειδή έτσι το αναφέρει, διαψεύδονται με το αν ισχυαν οι μετρήσεις τους κλπ όλα τα μηχανήματα θα ήταν το ίδιο ,πράγμα που δεν ισχύει .Φυσικά αυτό θελουν οι εταιρίες να πιστεύεις τι λένε για να πουλάνε .:)Οσο αφορά την τοποθέτιση γράφουν οι οδηγίες σχετικά για κάθε μηχανημα,με σκεπτικό οι συνδιασμοί να είναι πολλοι για να αρέσουν ,γιάυτό δίνουν εύρος σωληνώσεων, όχι με τι νομίζει καθένας,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει σωστά ενα μηχανημα για τον χώρο καθενός ,χώρια δεν ξέρει κανείς πως είναι αυτός.Αυτό το κρίνει ο υπολογιστής του που μόνο από εμπειρία κάποιου τεχνικού σε ένα μοντέλο σε μια φίρμα μπορεί να πεί αν μας ταιριάζει συγκεκριμένο μηχανημα. Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...