Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mην λεμε κάθε τόσο τα ίδια με άλλα λόγια :cry: Το τι ταιριάζει σε ενα χωρο το λέει τεχνικός επιτόπου και αν έχουμε αμφιβολίες ρωτάμε και αλλον και μια επιλογή είναι με την κρίση καθενός μαζί με ότι έχουμε αναφέρει σαν υπέρ και κατά για τα περισσότερα μηχανήματα της αγοράς :) Οσο αφορά τι χαλάει ή όχι όπως έχουμε πει είναι πολυ σχετικό ,μεγαλύτερο πρόβλημα έχουν τα Κινέζικα μηχανήματα και σε κάθε περίπτωση η υποστήριξη και οι χρεώσεις λόγω της οικονομικής κρίσης είναι θέμα για όλες τις εταιρίες λόγω έλλειψης ρευστότητας για πολλες εισαγωγές. :cry: Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια και απο κοντα! Πρεπει να εχω περασει πανω απο 8 ωρες διαβαζοντας τα του θεματος και νομιζω ειμαι επιτελους κοντα να αποφασισω. Στο δια ταυτα.. Ενδιαφερομια κυριως για ψυξη για ενα χωρο σαλονι-κουζινα περιπου 40τ.μ. Το σπιτι ειναι σε καινουργια πολυκατοικια με καλα αλουμινια και ετσι οι απωλειες ειναι ελαχιστες. Αφου καλεσα 2 ειδικους να ακουσω την γνωμη τους (ο ενας απο την Mitsubishi) μετα απο τοσο διαβασμα, και επηρεασμενος απο τις γενικοτερες αποψεις κατεληξα μεταξυ του http://www.skroutz.gr/s/81988/Mitsubishi-MSZ-CGE50VA.html?keyphrase=MSZ+CGE50VA και του http://www.skroutz.gr/s/265128/Hitachi-RAS-RAC-50FH7.html. Παρ'ολο που προσπαθησα να αποφασισω εχω μπλοκαρει. Μπορει να μου πει καποιος αν πραγματικα το Mitsubishi αξιζει αυτη την διαφορα των 200 Ευρω... Και κατι ακομα. Στα φιλτρα ποιο υπερτερει? Και το service ποιανου ειναι ακριβοτερο?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το Mitsubishi είναι πιο ισχυρό μηχανημα ,μεγαλύτερο σε όγκο, με καλύτερη οικονομία για την ισχύ του λόγω ρυθμίσεων, έχει φίλτρο πιο αντοχής αλλά εχει και υπερτιμημένο service.To Hitachi αναλογα την παρτίδα μπορεί να μετρα και τις εξωτερικές συνθήκες για τις εσωτερικές στην θέση Αuto, κάτι που είναι χρήσιμο σε οριακές συνθήκες ή περιοχές με υγρασία.To τι ταιριαζει για τον χώρο σου θα το πει τεχνικός:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε! Βασικα επελεξα αυτα τα δυο ακριβως για τον λογο του ογκου. Δεν με παιρνει στο μηκος να ξεπερνα το 1 μετρο. Τωρα επειδη οπως προειπα το θελω κυριως για ψυξη αυτην η διαφορα των 180 Ευρω δεν ξερω ποτε θα αποσβεστει. Οσο για την ρυθμιση Auto στο Ηιtachi επειδη μενω Αθηνα δεν αισθανομαι οτι ειναι και κατι οπωσδηποτα απαραιτητο.. Ισως ομως καταληξω στο Mitsubishi για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε! Βασικα επελεξα αυτα τα δυο ακριβως για τον λογο του ογκου. Δεν με παιρνει στο μηκος να ξεπερνα το 1 μετρο. Τωρα επειδη οπως προειπα το θελω κυριως για ψυξη αυτην η διαφορα των 180 Ευρω δεν ξερω ποτε θα αποσβεστει. Οσο για την ρυθμιση Auto στο Ηιtachi επειδη μενω Αθηνα δεν αισθανομαι οτι ειναι και κατι οπωσδηποτα απαραιτητο.. Ισως ομως καταληξω στο Mitsubishi για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

Είναι και το θέμα της ποιότητας πέρα από την πιθανή οικονομία. Πάντως για 40τμ τέτοιο μηχάνημα το καλό είναι πως θα είναι υπεραρκετό και για θέρμανση αν ποτέ αποφασίσεις να το χρησιμοποιήσεις για αυτό το λόγο. Συνήθως στην ψύξη οι απαιτήσεις είναι μικρότερες, ανάλογα και ποιό μέρος της Ελλάδας βέβαια...

Να προσθέσω οτί αν το οικονομικό είναι θέμα ρώτησε και τεχνικό αλλά προσωπικά νομίζω κάνεις άνετα δουλειά και με ένα 12άρι...χειμώνα-καλοκαίρι...

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω φιλε αλλα ετσι ελπιζω μηπως και καλυψω και ενα γειτονικο δωματιο οποτε... Παντως ρε παιδι μου το περιεργο της ολης ιστοριας ειναι οτι τα κεντρικα της Mitsubishi το μηχανημα το εχουνε πιο ακριβο απο αλλα καταστηματα :eek: Και εδω μπαινει το θεμα. Δινεις παραπανω και εισαι ησυχος για την εγκατασταση μιας και οι ανθρωποι βαζουν μονο τα μηχανηματα τους η πας σε πιο φτηνο καταστημα αφου βεβαιως το ψαξεις και ρισκαρεις μηπως κατι δεν παει σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Για παιδικό δωμάτιο 22 τ.μ. (μονοκατοικία, Χαλάνδρι, χωρίς σκεπή, καλά κουφώματα) έχω καταλήξει στα παρακάτω:

 

LG CS12AQ - 720€

DAIKIN FTXS35J - 890€

MITSUBISHI MSZ-GE35VA - 772€

TOSHIBA RAS B13 SVKP-E - 860€

 

Το LG το έχω σαν σημείο αναφοράς. Θα προτιμήσω κάποιο από τα υπόλοιπα τρία γιατί θεωρώ σοβαρότερες τις εταιρίες τους στα κλιματιστικά.

 

Προβληματίζομαι όσο αφορά τα BTU γιατί βλέπω ότι στην θέρμανση που με απασχολεί περισσότερο είναι υπεραρκετά ενώ στην ψύξη καλύπτομαι οριακά και από 9άρι πιθανότητα.

 

Από αυτά που διάβασα στο φόρουμ προστέθηκαν στη λίστα και τα:

Mitsubishi MSZ/MUZ-FD35VA στα 1000 ευρώ

Toshiba Super Daiseikai RAS-13PAVP-E/RAS-13PKVP-E

 

Μπορώ να κάνω την υπέρβαση και να φτάσω στα 1000 ευρώ. Έχει αξία όμως;

Επίσης, μήπως με καλύπτει και 9άρι ή να είμαι σίγουρα καλυμμένος με 12αρι;

Link to comment
Share on other sites

Πλην LG που είναι άλλης ποιοτικής κατηγορίας όλα τα άλλα μέσες άκρες σε καλύπτουν, τώρα αν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα κάποια μηχανήματα είναι μεγάλη και δύσκολη κουβέντα, εξαρτάτε από τι επιζητεί ο καθένας μας...

 

Ο χωρος ειναι 25τμ περιπου καθιστικο στον 3ο οροφο με ταρατσα απο πανο... η πολυκατοικια εδω ειναι καπος παλια οποτε απο μονωση πασχει...κρυο το χειμωνα ζεστη το καλοκαιρι ,οποτε λεω οτι ειναι καλη λυση το κλιματιστικο μιας κ θα με καλυπτει κ χειμωνα κ καλοκαιρι...ενας γνωστος τεχνικος που ηρθε απο δω μου ειπε οτι το 9αρη θα ειναι μικρο κ προτεινε 12αρι ...οσο αναφορα το inverter ειπε οτι ενω ειναι πιο χαμηλο σε καταναλωση αν παθει κατι ειναι ακριβα τα ανταλακτικα του...με αυτα τα δεδωμενα μπορεισ να προτεινεις καποιο? η φιρμες που εβαλα πιο πανο ηταν λογο τιμης που τα βρησκο αλλα κ δοσεωνThnx

Με τα στοιχεία που δίνεις με 12αρι δεν καλύπτεσαι κατά πάσα πιθανότητα, από εκεί και πέρα μάλλον θα χρειαστείς 15-16kBtu...

 

Επίσης λόγω περιοχής να προσέξεις τι κλιματιστικό θα τοποθετήσεις και απαραίτητα να έχει ελάχιστο εύρος θερμοκρασιακής λειτουργίας τους -15...

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα. Στα φιλτρα ποιο υπερτερει?
Δεν ξέρω για το άλλο, αλλά στα Mitshubishi το φίλτρο απλά βρίσκεται στο μηχάνημα για διαφημιστικούς μόνο λόγους. Δηλαδή για να μπορεί να λέει η Mitsubishi ότι έχει φωτοκαταλυτικό(!!) ή/και Allergen Clear filter(!!). Σου εγγυώμαι, τρίχες κατσαρές.

Και επίσης, απ' ότι κατάλαβα κανένα κλιματιστικό δεν πρέπει να έχει φίλτρο της προκοπής. Εξαιρουμένων όσων ίσως έχουν τύπου ιονιστή, (Plasma Cluster κατά την Sharp, Plasma Air Purifier κατά την Toshiba, κλπ).

 

Το έχω ψάξει, και με σιγουριά μπορώ να πω ότι όλα τα υπόλοιπα απλά κατακρατούν την ελάχιστη σκόνη τόσο ώστε να μην γεμίσουν μέσα με σκόνες. Καμμιά έννοια πραγματικού φίλτρου.

 

Τώρα, για αυτά που είναι τύπου plasma... ίσως να κάνουν καλή δουλειά, αλλά δεν το γνωρίζω. Με μικρή πιθανότητα όμως, το plasma τάδε να είναι και επικίνδυνο.

 

Αυτά που έχουν σκέτο ιονιστή, είναι σίγουρα επικίνδυνα για την υγεία. Ο ιονισμός φορτίζει τα σωματίδια σκόνης με αποτέλεσμα να κολλάνε παντού, καθώς και στους πνεύμονες. Θεωρητικά, λένε ότι η μικρή περιεκτικότητα δεν προκαλεί προβλήματα. Επίσης τα φορτισμένα σωματίδια σκόνης κολλάνε σε τοίχους, κουρτίνες, κλπ. Με αποτέλεσμα τοίχοι, έπιπλα, κουρτίνες να γίνονται τα "φίλτρα".

 

Μάλλον τα τύπου plasma ναι μεν φορτίζουν τη σκόνη, αλλά η σκόνη να κολλά στο εσωτερικό φίλτρο, αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά, και γι' αυτό να μην είναι επικίνδυνα. Ναι μεν, έχουν ιονιστή και φορτίζουν τα σωματίδια, αλλά είναι σημαντικό το αν κολλάνε στο εσωτερικό φίλτρο ή όχι (στον σκέτο ιονιστή δεν κολλάνε σε εσωτερικό φίλτρο). Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να δω τέτοιο φίλτρο, και επίσης δεν βρήκα λεπτομερείς πληροφορίες γι' αυτά (κυρίως πως είναι κατασκευαστικά, που εφαρμόζεται η τάση, κλπ). Στα προσπεκτ αναφέρουν πληροφορίες που ανταποκρίνονται περισσότερο στη διαφήμιση παρά στην πραγματικότητα).

 

Έτσι, εκτίμησή μου είναι, πως αν κάποιος δεν ξέρει με σιγουριά τι να επιλέξει, καλύτερα να αγνοήσει το θέμα των φίλτρων στα κλιματιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθαρισμός αερα στηρίζεται στην λειτουργία του κλιματιστικού ,ένα είδος ανακύκλωσης του αέρα του χώρου ,και φιλτραρει τα πάντα και δεν εξάγει βρώμα σε τοίχους ,επιπλα κλπ αν τηρούμε στοιχειώδη υγειινή του χώρου και του μηχανήματος. Για τα διαφορα φίλτρα και τον καθαρισμό αέρα έχουμε αναφερθεί αρκετές φορές, αν έβλαπταν την υγεία δεν θα κυκλοφορούσαν καν από τις σοβαρές εταιρίες.Ειδικά για αγορές της ΕΕ είναι θέμα προδιαγραφών,αλλά και ούτε θα έδιναν βάση οι εταιρίες για εξέλιξη τους λόγω ανταγωνισμού όταν σήμερα τα πάντα είναι θέμα κόστους :)

Εξάλλου εύκολα καθένας μπορεί να δώσει κάποιο φίλτρο για έλεγχο σε χημικό αν έχει αμφιβολίες σε κάτι καινούριο ή μετά από χρήση.

 

Τα φίλτρα των Mitsubishi είναι αρκετά καλά ,όπως και τα μηχανήματα ανώτερης κατηγορίας ,εχουμε πει πως διαχωρίζονται ανάλογα το μηχανημα και πως δουλεύουν .Αν δεν αποδίδει ο καθαρισμός αέρα ,αφορά τον χώρο μας,την συντήριση του μηχανήματος και πως λειτουργει το κάθε μηχανημα για να αποδίδει αυτός.Αν όμως έχουμε ενδιασμούς σε ότι προσφέρει ενα κλιματιστικό και εμείς τι θέλουμε ,απλά δεν το επιλέγουμε .Εδώ είναι θέμα έρευνας αγοράς σε καταστήματα κλιματισμού και όπως προτρέπουμε να μας δείχνουν σε ότι ενδιαφερόμαστε σε εγκατάσταση τους, αν δεν το έχουμε δει καπου αλλού εμείς .Διαφορές όπως σε όλα τα προιόντα παντα θα υπάρχουν γιατί στην αγορα κυκλοφορούν πολλά μηχανήματα σε ποιότητα, με παρόμοιες τεχνικές και όλα έχουν ένα κόστος που μετρα πως να πουλήσουν το ένα και πως ένα άλλο.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το άλλο, αλλά στα Mitshubishi το φίλτρο απλά βρίσκεται στο μηχάνημα για διαφημιστικούς μόνο λόγους. Δηλαδή για να μπορεί να λέει η Mitsubishi ότι έχει φωτοκαταλυτικό(!!) ή/και Allergen Clear filter(!!). Σου εγγυώμαι, τρίχες κατσαρές.

Και επίσης, απ' ότι κατάλαβα κανένα κλιματιστικό δεν πρέπει να έχει φίλτρο της προκοπής. Εξαιρουμένων όσων ίσως έχουν τύπου ιονιστή, (Plasma Cluster κατά την Sharp, Plasma Air Purifier κατά την Toshiba, κλπ).

 

Το έχω ψάξει, και με σιγουριά μπορώ να πω ότι όλα τα υπόλοιπα απλά κατακρατούν την ελάχιστη σκόνη τόσο ώστε να μην γεμίσουν μέσα με σκόνες. Καμμιά έννοια πραγματικού φίλτρου.

 

Τώρα, για αυτά που είναι τύπου plasma... ίσως να κάνουν καλή δουλειά, αλλά δεν το γνωρίζω. Με μικρή πιθανότητα όμως, το plasma τάδε να είναι και επικίνδυνο.

 

Αυτά που έχουν σκέτο ιονιστή, είναι σίγουρα επικίνδυνα για την υγεία. Ο ιονισμός φορτίζει τα σωματίδια σκόνης με αποτέλεσμα να κολλάνε παντού, καθώς και στους πνεύμονες. Θεωρητικά, λένε ότι η μικρή περιεκτικότητα δεν προκαλεί προβλήματα. Επίσης τα φορτισμένα σωματίδια σκόνης κολλάνε σε τοίχους, κουρτίνες, κλπ. Με αποτέλεσμα τοίχοι, έπιπλα, κουρτίνες να γίνονται τα "φίλτρα".

 

Μάλλον τα τύπου plasma ναι μεν φορτίζουν τη σκόνη, αλλά η σκόνη να κολλά στο εσωτερικό φίλτρο, αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά, και γι' αυτό να μην είναι επικίνδυνα. Ναι μεν, έχουν ιονιστή και φορτίζουν τα σωματίδια, αλλά είναι σημαντικό το αν κολλάνε στο εσωτερικό φίλτρο ή όχι (στον σκέτο ιονιστή δεν κολλάνε σε εσωτερικό φίλτρο). Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να δω τέτοιο φίλτρο, και επίσης δεν βρήκα λεπτομερείς πληροφορίες γι' αυτά (κυρίως πως είναι κατασκευαστικά, που εφαρμόζεται η τάση, κλπ). Στα προσπεκτ αναφέρουν πληροφορίες που ανταποκρίνονται περισσότερο στη διαφήμιση παρά στην πραγματικότητα).

 

Έτσι, εκτίμησή μου είναι, πως αν κάποιος δεν ξέρει με σιγουριά τι να επιλέξει, καλύτερα να αγνοήσει το θέμα των φίλτρων στα κλιματιστικά.

 

Απλα ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ!!!

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε! Βασικα επελεξα αυτα τα δυο ακριβως για τον λογο του ογκου. Δεν με παιρνει στο μηκος να ξεπερνα το 1 μετρο. Τωρα επειδη οπως προειπα το θελω κυριως για ψυξη αυτην η διαφορα των 180 Ευρω δεν ξερω ποτε θα αποσβεστει. Οσο για την ρυθμιση Auto στο Ηιtachi επειδη μενω Αθηνα δεν αισθανομαι οτι ειναι και κατι οπωσδηποτα απαραιτητο.. Ισως ομως καταληξω στο Mitsubishi για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

Οταν αναφέρεις αρχικά ότι έχεις διαβασει 8 ώρες τα προηγούμενα ,θα έχεις προσεξει τι έχει αναφερθεί για τα φίλτρα,αλλά και για τα Mitsubishi.

Tι ισχύει λοιπόν ή δεν ισχύει, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου σε ότι επιλέξεις,και όπως προτρέπουμε κάνε έρευνα αγοράς.:) Αν είσαι προδιαθετιμένος να πάρεις το ένα και θες αποτροπή για το άλλο ,δεν χρειάζεται να ρωτάς γνώμη,δεν σε υποχρεωσε κανείς να παρεις οτιδήποτε, γιατί αν κριτήριο είναι ο ογκος και η τιμή, το Hitachι είναι μικρότερο ,ενώ αν θες φίλτρα ,ισχύ κλπ πας για Mitsubishi :) Εξάλλου αν δεν αρέσει σε κάποιον κάτι,δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Οταν αναφέρεις αρχικά ότι έχεις διαβασει 8 ώρες τα προηγούμενα ,θα έχεις προσεξει τι έχει αναφερθεί για τα φίλτρα,αλλά και για τα Mitsubishi.

Tι ισχύει λοιπόν ή δεν ισχύει, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου σε ότι επιλέξεις,και όπως προτρέπουμε κάνε έρευνα αγοράς.:) Αν είσαι προδιαθετιμένος να πάρεις το ένα και θες αποτροπή για το άλλο ,δεν χρειάζεται να ρωτάς γνώμη,δεν σε υποχρεωσε κανείς να παρεις οτιδήποτε, γιατί αν κριτήριο είναι ο ογκος και η τιμή, το Hitachι είναι μικρότερο ,ενώ αν θες φίλτρα ,ισχύ κλπ πας για Mitsubishi :) Εξάλλου αν δεν αρέσει σε κάποιον κάτι,δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει.

Φιλε Σταρενιος συμφωνω απολυτα μαζι σου ουτως αλλιως δεν ειπα ποτε οτι δεν γνωριζεις τα του αντικειμενου. Απλα μερικες φορες βαζοντας κατω τα δεδομενα παλι σου ειναι δυσκολο να αποφασισεις :worry: Θελω να πιστευω οτι ολοι συμμετεχουν στο forum επειδη θελουν να βοηθησουν :)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 3:

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000303

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000102

http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=HAP.000006

και κατα κυριο λογο στα πρωτα δυο λογω χρηματων καθως το κοστος θα το αναλαβει ο ιδιοκτητης και μου ειπε οσο γινεται πιο φθηνο, τι λετε; εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο στα ιδια η σε λιγοτερα λεφτα; ευχαριστω.

 

Καλημέρα,

 

σαν μάρκα το Samsung είναι καλύτερο και σαν ποιότητα, αλλά να έχεις υπόψην οτι τα Samsung inverter βγάζουν προβλήματα στις πλακέτες.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ!!!
Προσπάθησα να δώσω μια περίληψη αυτών που έχω καταλάβει με τα φίλτρα. Και να πω την αλήθεια το ψάχνω χρόνια.

 

Τα φίλτρα των Mitsubishi είναι αρκετά καλά ,όπως και τα μηχανήματα ανώτερης κατηγορίας ,εχουμε πει πως διαχωρίζονται ανάλογα το μηχανημα και πως δουλεύουν .Αν δεν αποδίδει ο καθαρισμός αέρα ,αφορά τον χώρο μας,την συντήριση του μηχανήματος και πως λειτουργει το κάθε μηχανημα για να αποδίδει αυτός.Αν όμως έχουμε ενδιασμούς σε ότι προσφέρει ενα κλιματιστικό και εμείς τι θέλουμε ,απλά δεν το επιλέγουμε .
Το κλιματιστικό Mitsubishi που αγόρασα αναφέρει ότι έχει φωτοκαταλυτικό φίλτρο. Δεν γίνεται να είναι φωτοκαταλυτικό αν δεν υπάρχει φως!! Το φωτοκαταλυτικό φίλτρο είναι κάτι σαν αυτό http://www.airpurifier.com.hk/product-en.htm και έχει μέσα συνήθως λάμπες UV (στο σχέδιο οι μωβί λάμπες στο εσωτερικό) και επίσης περιλαμβάνει ένα μεταλλικό πλέγμα/φίλτρο (από οξείδιο τιτανίου ή άλλο). Ή κάτι σαν αυτά (μεγάλα και μικρά συστήματα) http://archive.constantcontact.com/fs002/1101377850169/archive/1102806881172.html .

Δεν λέω ότι δεν έχουν επινοήσει συστήματα για να μειώνουν την εσωτερική υγρασία, μούχλα, κλπ. Και επίσης, ναι κάποια βελτίωση υπάρχει. Αλλά απέχει εξαιρετικά από την έννοια φίλτρου.

 

Με την ευκαιρία να σε ρωτήσω, επειδή έχεις την εμπειρία, έχεις τύχει κάποιο που να έχει εσωτερικά λάμπες φθορισμού UV ή μεταλλικό πλέγμα που να δέχεται υψηλή τάση? Θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

- Προϋπόθεση για να δουλέψει καλά το κάθε κλιματιστικό, στο θέμα του «καθαρισμού του αέρα», είναι να το καθαρίζουμε τακτικά.

Ακόμα πιο συχνά, να καθαρίζουμε τον χώρο που είναι τοποθετημένο (δεν ήρθαν για να αντικαταστήσουν τις ηλεκτρικές σκούπες),

να εξαερίζουμε τα δωμάτια 2-3 φορές την μέρα. Μην μπερδεύουμε τα φίλτρα των εξειδικευμένων μηχανημάτων καθαρισμού του αέρα, με αυτά των κλιματιστικών.

 

- Η τεχνολογία Plasma Cluster, δουλεύει πολύ-πολύ καλά! (το ίδιο και άλλες παρόμοιες, όπως μαθαίνω από χρήστες)

- Αγόρασα φέτος δύο 12άρια κλιματιστικά και είναι η πρώτη χρονιά, μετά πολλά χρόνια που δεν είδαμε στον ένα χώρο μούχλα. (μαζεύει εύκολα υγρασία κτλ)

- Είναι η πρώτη χρονιά που οι ηλικιωμένοι γονείς μου δεν παρουσιάζουν συνεχόμενες βρογχίτιδες, ιώσεις κτλ.

Κάτι που συνέβαινε συνεχώς, πολλά χρόνια πριν, αν και είχαμε εντός της οικίας σε όλα τα δωμάτια την ίδια ή υψηλότερη θερμοκρασία. (μονοκατοικία, ανάβαμε το καλοριφέρ 2-3 φορές την ημέρα.)

- Εξαφανίστηκαν, κυριολεκτικά, οι δυσάρεστες οσμές από το υπνοδωμάτιο τους, που θερμαίνεται φέτος με ένα «φτηνό»(600 ευρώ) τεχνολογίας Plasma Cluster κλιματιστικό.

- Το ίδιο συμβαίνει και στο καθιστικό, που είναι το άλλο κλιματιστικό, και μαζεύονται μερικές φορές πολλά άτομα.

 

- Τέλος, δεν υπάρχει κίνδυνος από τους «ιονιστές» των κλιματιστικών.

Edited by artless
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σταρενιος συμφωνω απολυτα μαζι σου ουτως αλλιως δεν ειπα ποτε οτι δεν γνωριζεις τα του αντικειμενου. Απλα μερικες φορες βαζοντας κατω τα δεδομενα παλι σου ειναι δυσκολο να αποφασισεις :worry: Θελω να πιστευω οτι ολοι συμμετεχουν στο forum επειδη θελουν να βοηθησουν :)

 

Υπάρχουν όμως και άλλες φίρμες και μοντέλα που προτάθηκαν να κοιτάξεις,και σε ότι έχεις αμφιβολίες, ρωτάς σε αρκετά καταστήματα κλιματισμού,

τι ταιριάζει στον χώρο σου κλπ :)

 

Προσπάθησα να δώσω μια περίληψη αυτών που έχω καταλάβει με τα φίλτρα. Και να πω την αλήθεια το ψάχνω χρόνια.

 

Οποιοσδήποτε για να κρίνει καλύτερα πρέπει να δει από κοντά ,κάτι που είναι λίγο δύσκολο ,αλλα αν θέλουμε σωστη επιλογή θέλει χρόνο και ψάξιμο.:cry:

 

Το κλιματιστικό Mitsubishi που αγόρασα αναφέρει ότι έχει φωτοκαταλυτικό φίλτρο. Δεν γίνεται να είναι φωτοκαταλυτικό αν δεν υπάρχει φως!! Το φωτοκαταλυτικό φίλτρο είναι κάτι σαν αυτό http://www.airpurifier.com.hk/product-en.htm και έχει μέσα συνήθως λάμπες UV (στο σχέδιο οι μωβί λάμπες στο εσωτερικό) και επίσης περιλαμβάνει ένα μεταλλικό πλέγμα/φίλτρο (από οξείδιο τιτανίου ή άλλο). Ή κάτι σαν αυτά (μεγάλα και μικρά συστήματα) http://archive.constantcontact.com/fs002/1101377850169/archive/1102806881172.html .

 

Μπλέκεις τα πράγματα με αυτά που γνωρίζεις για άλλα θέματα :D Στα Μitsubishi το φίλτρο αυτό είναι πατέντα, αναφέρεται και έτσι δουλεύει στην πράξη,ανακτά την ιδιοτητα του σαν αποσμητικό αν το πλύνεις και το βγάλεις να το δεί ήλιος για κανενα 3ωρο ,δεν κάνει άλλη χρήση,

ούτε καθαρισμό αέρα με την απόλυτη έννοια.Φιλτρο που κάνει καθαρισμό αέρα είναι εκτός το κλασικό σκόνης που έχουν όλα ,και όσα έχουν και αντιαλλεργικό που είναι χημικά συμπικνωμένα για ότι περάσει από τα φίλτρα σκόνης.Εδώ γίνεται ο ανταγωνισμός,υπάρχουν ποιότητες και υπάρχει έλεγχος τουλάχιστον στην αγορα της ΕΕ ,θέμα προδοαγραφών.Η αποτελεσματικότητα όμως αφορα την ποιότητα κάθε μηχανήματος και τον χώρο μας.

 

Δεν λέω ότι δεν έχουν επινοήσει συστήματα για να μειώνουν την εσωτερική υγρασία, μούχλα, κλπ. Και επίσης, ναι κάποια βελτίωση υπάρχει. Αλλά απέχει εξαιρετικά από την έννοια φίλτρου.

 

Αυτά δεν έχουν να κάνουν τόσο με φίλτρα (κάποιες εταιρίες το παρέχουν με φίλτρα) ,αλλά με εξαρτήματα ,βαφές υλικά κατά της μούχλας μέχρι ειδικό ηλεκτρικό μηχανισμό .Εδώ κάθε εταιρία διαφημίζει τα δικά της,αλλά φτάνει να δει κανείς ένα μηχανημα με συστηματική λειτουργία και συντήριση να καταλάβει τι αξίζει ή δεν αξίζει ,από την συνολική ποιότητα αέρα που βγάζει δηλ. αν μυρίζει χάλια ο αέρας που βγαζει ή όχι.

 

Με την ευκαιρία να σε ρωτήσω, επειδή έχεις την εμπειρία, έχεις τύχει κάποιο που να έχει εσωτερικά λάμπες φθορισμού UV ή μεταλλικό πλέγμα που να δέχεται υψηλή τάση? Θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

 

Τα Hitachi επειδή αναφερθήκαμε,έχουν πατεντα με μεταλλικό πλεγμα (όχι βεβαια όπως το νομίζεις) λεπτα πράγματα:) Μεσω δικής του πατέντας

ιονιστή αυτό http://www.skroutz.gr/s/51565/Hitachi-RAS-RAC-D10EX3.html Οταν ήταν Μαλαισίας ήταν πολυ καλο μηχανημα,τώρα έρχεται Κινέζικο.

 

Καλημέρα,σαν μάρκα το Samsung είναι καλύτερο και σαν ποιότητα, αλλά να έχεις υπόψην οτι τα Samsung inverter βγάζουν προβλήματα στις πλακέτες.

 

Να ήταν μόνο αυτά :cry:......και φτερωτές και τηλεκοντρόλ και αισθητήρες :X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν όμως και άλλες φίρμες και μοντέλα που προτάθηκαν να κοιτάξεις,και σε ότι έχεις αμφιβολίες, ρωτάς σε αρκετά καταστήματα κλιματισμού,

τι ταιριάζει στον χώρο σου κλπ :)

 

 

 

Οποιοσδήποτε για να κρίνει καλύτερα πρέπει να δει από κοντά ,κάτι που είναι λίγο δύσκολο ,αλλα αν θέλουμε σωστη επιλογή θέλει χρόνο και ψάξιμο.:cry:

 

 

 

Μπλέκεις τα πράγματα με αυτά που γνωρίζεις για άλλα θέματα :D Στα Μitsubishi το φίλτρο αυτό είναι πατέντα, αναφέρεται και έτσι δουλεύει στην πράξη,ανακτά την ιδιοτητα του σαν αποσμητικό αν το πλύνεις και το βγάλεις να το δεί ήλιος για κανενα 3ωρο ,δεν κάνει άλλη χρήση,

ούτε καθαρισμό αέρα με την απόλυτη έννοια.Φιλτρο που κάνει καθαρισμό αέρα είναι εκτός το κλασικό σκόνης που έχουν όλα ,και όσα έχουν και αντιαλλεργικό που είναι χημικά συμπικνωμένα για ότι περάσει από τα φίλτρα σκόνης.Εδώ γίνεται ο ανταγωνισμός,υπάρχουν ποιότητες και υπάρχει έλεγχος τουλάχιστον στην αγορα της ΕΕ ,θέμα προδοαγραφών.Η αποτελεσματικότητα όμως αφορα την ποιότητα κάθε μηχανήματος και τον χώρο μας.

 

 

 

Αυτά δεν έχουν να κάνουν τόσο με φίλτρα (κάποιες εταιρίες το παρέχουν με φίλτρα) ,αλλά με εξαρτήματα ,βαφές υλικά κατά της μούχλας μέχρι ειδικό ηλεκτρικό μηχανισμό .Εδώ κάθε εταιρία διαφημίζει τα δικά της,αλλά φτάνει να δει κανείς ένα μηχανημα με συστηματική λειτουργία και συντήριση να καταλάβει τι αξίζει ή δεν αξίζει ,από την συνολική ποιότητα αέρα που βγάζει δηλ. αν μυρίζει χάλια ο αέρας που βγαζει ή όχι.

 

 

 

Πρόχειρα....τα Hitachi επειδή αναφερθήκαμε,έχουν μεταλλικό πλεγμα (όχι βεβαια όπως το νομίζεις) λεπτα πράγματα:)

 

 

 

Να ήταν μόνο αυτά :cry:......και φτερωτές και τηλεκοντρόλ και αισθητήρες :X

 

Έτσι είναι....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τα Hitachi επειδή αναφερθήκαμε,έχουν πατεντα με μεταλλικό πλεγμα (όχι βεβαια όπως το νομίζεις) λεπτα πράγματα:) Μεσω δικής του πατέντας

ιονιστή ...

κάτι τέτοιο...

http://www.hitachi.ae/eng/products/consumer/featureshighlight/airconditioners.html#section1

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, άπειρος στα κλιματιστικά εφόσον πρώτη φορά βάζω.

Σκέφτομαι να πάρω αυτό (811€ σε άλλο κατάστημα αλλά εδώ έχουν τα specs), στα λεφτά του μου φαίνεται πολύ καλό.

Ο χώρος που θα ψύξη/θερμάνει είναι 25 τ.μ. αλλά το σπίτι είναι τελευταίο όροφο.

Βλέπω ότι EER και COP δεν συγκρίνονται με κλιματιστικά του 2012 αλλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με την διαφορά στον λογαριασμό της ΔΕΗ ως προς την διαφορά στην τιμή (το παλιό daisekai vs. καινούρια a/c 1300-1500€ με 4+ COP).

 

Ξεθάβω το ποστ γιατί το βρήκα με τιμή 880+80 η εγκατάσταση και θέλω να ακούσω κάποια γνώμη για το αν είναι καλή λύση, ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο κοντά στο χιλιάρικο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξεθάβω το ποστ γιατί το βρήκα με τιμή 880+80 η εγκατάσταση και θέλω να ακούσω κάποια γνώμη για το αν είναι καλή λύση, ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο κοντά στο χιλιάρικο.

Ευχαριστώ

 

Είσαι σίγουρος πως χρειάζεσαι τόσο μεγάλο μηχάνημα; Γιατί παίρνεις αρκετά καλύτερο σε οικονομία αν κατέβεις σε 12άρι/14άρι...

To κορυφαίο της toshiba στο σκρουτζ ξεκινάει από χιλιάρικο σε 14άρι χωρίς τοποθέτηση βέβαια...

Edited by wiseguy
Link to comment
Share on other sites

- Η τεχνολογία Plasma Cluster, δουλεύει πολύ-πολύ καλά! (το ίδιο και άλλες παρόμοιες, όπως μαθαίνω από χρήστες)

- Αγόρασα φέτος δύο 12άρια κλιματιστικά και είναι η πρώτη χρονιά, μετά πολλά χρόνια που δεν είδαμε στον ένα χώρο μούχλα. (μαζεύει εύκολα υγρασία κτλ)

- Είναι η πρώτη χρονιά που οι ηλικιωμένοι γονείς μου δεν παρουσιάζουν συνεχόμενες βρογχίτιδες, ιώσεις κτλ.

Κάτι που συνέβαινε συνεχώς, πολλά χρόνια πριν, αν και είχαμε εντός της οικίας σε όλα τα δωμάτια την ίδια ή υψηλότερη θερμοκρασία. (μονοκατοικία, ανάβαμε το καλοριφέρ 2-3 φορές την ημέρα.)

- Εξαφανίστηκαν, κυριολεκτικά, οι δυσάρεστες οσμές από το υπνοδωμάτιο τους, που θερμαίνεται φέτος με ένα «φτηνό»(600 ευρώ) τεχνολογίας Plasma Cluster κλιματιστικό.

- Το ίδιο συμβαίνει και στο καθιστικό, που είναι το άλλο κλιματιστικό, και μαζεύονται μερικές φορές πολλά άτομα.

 

Μπορεις να μας αναφερεις το μοντελο?

Link to comment
Share on other sites

Πλην LG που είναι άλλης ποιοτικής κατηγορίας όλα τα άλλα μέσες άκρες σε καλύπτουν, τώρα αν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα κάποια μηχανήματα είναι μεγάλη και δύσκολη κουβέντα, εξαρτάτε από τι επιζητεί ο καθένας μας...

 

 

Με τα στοιχεία που δίνεις με 12αρι δεν καλύπτεσαι κατά πάσα πιθανότητα, από εκεί και πέρα μάλλον θα χρειαστείς 15-16kBtu...

 

Επίσης λόγω περιοχής να προσέξεις τι κλιματιστικό θα τοποθετήσεις και απαραίτητα να έχει ελάχιστο εύρος θερμοκρασιακής λειτουργίας τους -15...

 

Αυτο εδω? http://www.apothema.gr/Product/5-1-145-75663/Mitsubishi/Electric_GA_MSZ-MUZ-GE42VA_INVERTER.html

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας αναφερεις το μοντελο?

Sharp AY-XP12LSR http://www.sharp-cee.com/cps/rde/xchg/scee/hs.xsl/-/html/product_details.htm?product=AYXP12LSR&cat=210

Να διευκρινίσω ότι χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα τη λειτουργία plasmacluster.

Καθαρίζω τα φίλτρα κάθε 15 μέρες και χρησιμοποιώ αμέσως μετά την λειτουργία Self cleaning.

(φρέσκια αγορά, δύο φορές το καθάρισα ως τώρα.)

Link to comment
Share on other sites

 

Παρόμοιο γιατί το συγκεκριμένο είναι για άλλη αγορά εκτός ΕΕ σε προδιαγραφές.

 

 

Είναι μεγαλύτερο ,αλλά πρέπει να το κρίνει και τεχνικός γιατί μπορεί να σε ενοχλεί.:)

 

Ξεθάβω το ποστ γιατί το βρήκα με τιμή 880+80 η εγκατάσταση και θέλω να ακούσω κάποια γνώμη για το αν είναι καλή λύση, ή αν υπάρχει κάτι καλύτερο κοντά στο χιλιάρικο.

Ευχαριστώ

 

Εχουμε πει είναι ο προγονος του http://www.skroutz.gr/s/268917/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-16PAVP-E-RAS-16PKVP-E.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...