Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θα πω ότι σε αυτήν την τιμή το s9 plus είναι πολύ καλύτερη συσκευή απο το mι9. Οπότε η πηγαίνετε προς s9plus η καλύτερα να περιμένετε να πέσει η τιμή του από κίνα και τότε το αγοράζετε. Η περιμένετε να βγει το oneplus 7:)

Το Samsung δεν έχει MIUI και τα βολικά gestures.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • Administrators
Εγώ θα πω ότι σε αυτήν την τιμή το s9 plus είναι πολύ καλύτερη συσκευή απο το mι9. Οπότε η πηγαίνετε προς s9plus η καλύτερα να περιμένετε να πέσει η τιμή του από κίνα και τότε το αγοράζετε. Η περιμένετε να βγει το oneplus 7:)

 

Επειδή έχουν περάσει και τα δύο από τα χέρια μου... το Mi9 σου δίνει την αίσθηση ότι είναι σαφώς γρηγορότερο στη καθημερινή χρήση και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το S9 Plus. Πρακτικά ούτε στην οθόνη θα δεις διαφορές παρόλη την υπεροχή στα χαρτιά της οθόνης του S9 Plus την οποία προσωπικά με τις edge άκρες δεν μπόρεσα να τη χωνέψω ποτέ.

 

Το Samsung δεν έχει MIUI και τα βολικά gestures.

 

Το θέμα με τα gestures λύνεται εύκολα (και χωρίς root) με το Fluid Navigation Gestures το οποίο δουλεύει υποδειγματικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά καλημέρα, σκοπεύω να προχωρήσω σε αγορά καινούργιου smartphone κατά Ιούνιο μεριά & το ψάχνω το θέμα εδώ & κοντά ένα χρόνο τώρα, παλιότερα είχα καταλήξει στο Honor Note 10 αλλα για κάποιο λόγο αποφάσισαν να μη το φέρουν Ευρώπη, τώρα που βγήκε το Μi 9 πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή αλλα έχει ένα πολύ αρνητικό στοιχειο για μένα, δε παίρνει microSD card & βγαίνει μονο μέχρι 128 GB ROM Ελλάδα, στη Κίνα υπάρχει η Explorer έκδοση που έχει περισσότερη RAM & 256 GB ROM, αν δεν έχω την επιλογή για microSD τότε η μονη επιλογή για μένα είναι να αγοράσω έκδοση με 256 GB ROM αλλα δεν έχω διαβάσει κάτι ως τώρα πως πρόκειται να κυκλοφορήσει αυτή η έκδοση Ευρώπη δε ξέρω αν γνωρίζει κανεις τίποτα, ένα άλλο αρνητικό για μένα που ίσως επίσης λυθεί με την Explorer version είναι πως το Μi 9 σε κάποια δείγματα που έχω δει ως τώρα έχει αδύναμη camera όσον αφορά τις νυχτερινές λήψεις & στην Explorer version διάβασα πως θα είναι ενισχυμένη η camera σε αυτό το πεδίο, αν κάποιος έχει αγοράσει Explorer version από Κίνα θα παρακαλούσα αν μπορεί να ποστάρει μερικές photo τραβηγμένες βραδυ για να δω αν όντως υπάρχει βελτίωση σε αυτό το θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα ευτυχης κατοχος mi 9.

Για να δουμε τι θα δουμε!

Πριν το mi9 ειχα Mi8 για κανα 6μηνο!

Το νημα του mi 8 θα κλαιει που το αφήνεις χαχα τα ποστ σου έχουν σώσει κόσμο....αλήθεια τι το έκανες το mi8?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το νημα του mi 8 θα κλαιει που το αφήνεις χαχα τα ποστ σου έχουν σώσει κόσμο....αλήθεια τι το έκανες το mi8?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χαχα ότι χρειαστείτε εδώ είμαι! Ανταλλαγή έκανα φίλε μου! :)

 

The power of the Mi 9 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, καμία θήκη σκληρή και όχι σιλικόνης σαν αυτή που έχει η συσκευασία έχετε εντοπίσει πουθενά σε Ελληνικό κατάστημα;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται παιδιά καλημέρα, σκοπεύω να προχωρήσω σε αγορά καινούργιου smartphone κατά Ιούνιο μεριά & το ψάχνω το θέμα εδώ & κοντά ένα χρόνο τώρα

 

Για να παρεις αμαξι ψαχνεις δηλαδη καμια πενταετια;

Link to comment
Share on other sites

Χαχα ότι χρειαστείτε εδώ είμαι! Ανταλλαγή έκανα φίλε μου! :)

 

The power of the Mi 9 be with you

 

Μας άφησες δηλαδή φίλε..

Για πες εντυπώσεις από κάμερα σε σχέση με το 8??

Link to comment
Share on other sites

Μας άφησες δηλαδή φίλε..

Για πες εντυπώσεις από κάμερα σε σχέση με το 8??

 

Tην ημερα που δοκιμασα εχει καλυτερη λεπτομερεια και dynamic range το mi9.

Θα κανω εκτενες τεστ τις προσεχεις ημερες

 

https://flic.kr/s/aHskQ5n5dF

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

John, καλώς το δέχτηκες και να το ευχαριστηθείς απροβλημάτιστα εύχομαι!

Εκτός απο την κάμερα, μας ενδιαφέρει η άποψή σου και στους άλλους τομείς (μπαταρία, οθόνη, notifications κτλ) οπότε μόλις μπορέσεις ένα εκτεταμένο review θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτο :)

iPhone 3GS - iPhone 4s - Nokia Lumia 735 - Nokia Lumia 930 - Lumia 650 - Lumia 950 XL

iPad 2 Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ από σήμερα.!!Εκπληκτική συσκευή!!!Γρήγορο,η κάμερα του τέλεια,το δακτυλικό δουλεύει αψογα!!!Αίσθηση στο χέρι ποιότητα κατασκευής άλλου επιπέδου!a64950f35406554dfcd0a59e503f4748.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουν περάσει και τα δύο από τα χέρια μου... το Mi9 σου δίνει την αίσθηση ότι είναι σαφώς γρηγορότερο στη καθημερινή χρήση και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το S9 Plus. Πρακτικά ούτε στην οθόνη θα δεις διαφορές παρόλη την υπεροχή στα χαρτιά της οθόνης του S9 Plus την οποία προσωπικά με τις edge άκρες δεν μπόρεσα να τη χωνέψω ποτέ.

Επειδή έχουν περάσει και έμενα και τα 2 από τα χεριά μου σου λέω σίγουρα ότι η οθόνη στο s9+ είναι κλάσεις ανώτερη και φαίνεται ξεκάθαρα. Όπως φυσικά και τα ηχεία που είναι και stereo.Όπως και η μπαταριά είναι καλύτερη.Oπως και η κάμερα(ΟΙS). Επίσης τόσα bugs που βρήκα στο MIUI του Μι9 πραγματικά με ξενέρωσε. Απο τις ειδοποιήσεις που δεν φαίνονται πουθενά,έρχονταν mail άναβε η οθόνη αλλά δεν ακουγόταν ήχος. Προβλήματα στα θέματα να αλλάζουν θέση εικονίδια,να κάνω boot την συσκευή και αντί να μου βγάζει lock screen μου εμφάνιζε το μενού του player της μουσικής :blink:. Και να μην ξεχάσω κάθε λίγο και λιγάκι ρύθμιζα την φωτεινότητα γιατί έπεφτε πάντα. Μια εβδομάδα το είχα υπόψιν μπορεί κάποια να έχουν διορθωθεί με update αλλά όχι ρε φίλε να πουλάς συσκευή με μισότελειωμένο software.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Προς τους κατόχους: μόλις μου ήρθε μια θήκη τύπου rugged armor μαζί με ένα edge to edge tempered glass. Για όποιον ενδιαφέρεται θα τα δώσω όσο μου στοίχισαν, περίπου 12€.

Είναι αυτά... s-l1600.jpg

 

Edit: Επειδή έχω λάβει αρκετά pm, να προσθέσω ότι βρίσκομαι στη Πάτρα αλλά υπάρχει δυνατότητα αποστολής.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προς τους κατόχους: μόλις μου ήρθε μια θήκη τύπου rugged armor μαζί με ένα edge to edge tempered glass. Για όποιον ενδιαφέρεται θα τα δώσω όσο μου στοίχισαν, περίπου 12€.

Είναι αυτά... https://www.ebay.com/itm/Xiaomi-Mi-9-Carbon-Case-6D-Tempered-Glass-Screen-Protector-Cover/254166208223?hash=item3b2d7c8edf:g:SRIAAOSwGjtcjUtB

 

Εστειλα pm φιλε μου!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε ωραίο review!Ήθελα να ξερα για αυτούς που βγαίνουνε και λένε έλλειψη OIS και ότι χρειάζεται χέρι σταθερό για το mi9 κτλπ, τρομοκρατούνε τζάμπα τον κόσμο και μάλιστα τον αποτρέπουνε να κάνουνε αξιόλογες αγορές.Προσωπικά δεν είδα μεγάλη διαφορά στις νυχτερινές λήψεις και μάλιστα το mi9 το βιντεό του ήτανε για μενα καλύτερο, οι δε βραδυνές δεν είδα ουσιώδη διαφορά!Ημέρα νομίζω ότι γενικά υπερέχει κάμερα η του mi9!!

 

Αν είχα mi8 δε θα έπαιρνα mi9 προσωπικά και αν έψαχνα για κινητό τώρα θα έπαιρνα άνετα το mi9!Ώς τώρα δε το κοιτούσα λόγω αποτρεπτικών σχολίων...

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο σχεδον 2 μερες χρησης θα γραψω μερικα πραματα ως πρωην κατοχος mi8 και νυν κατοχος mi9

Σχεδιασμος

Το Mi9 σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλυτερο απο Mi8 Και το καταλαβαινεις με το που το πιασεις στο χερι σου.

Πιο Premium αισθηση,πολυ καλο κρατημα αριστος σχεδιασμος.

Eπισης παρολο που βγηκε ο infared sensor το ξεκλειδωμα στο σκοταδι ειναι εξισου γρηγορο.

Επισης το δαχτυλικο μπροστα πολυ πολυ γρηγορο,αλλη εμπειρια για μενα το μπροστινο ξεκλειδωμα.

Το εχεις flat στο γραφειο,βαζεις αντιχειρα μπαμ ξεκλειδωσε

2 ακομη θετικα ειναι η ασυρματη φορτιση και ο infared sensor για οποιον τον ενδιαφερει

Λειτουργικο

Μεχρι στιγμης κανενα παραπονο πιο πληρης απο το mi8 με φουλ dark mode ,customized always on display,ξεκλειδωμα εφαρμογων με το προσωπο κτλ.

Το μονο που του λειπει ειναι οι μονιμες ειδοποιησεις επανω αριστερα στο οποιο ομως θεμα αναμενουμε update Και θα λυθει απο υπαρχει πολυς χωρος

 

Οθονη

Οσον αφορα την ποιοτητα της οθονης ειναι σχεδον ιδια με του mi8 με αριστη πιστοτητα χρωματων,τρομερη φωτεινοτητα κατω απο τον ηλιο που δεν θα απογοητευση κανεναν

Το waterdrop νοτς πολυ καλυτερο στο ματι με περισσοτερο ωφελιμη οθονη

 

Ηχος

Ο ηχος απο το κατω ηχειο ειναι παρα πολυ καλος οπως και του mi8

Εχω την εντυπωση οτι το Mi9 εχει λιγο πιο βαθυ μπασο

 

Μπαταρια

Η μπαταρια τωρα που το δουλευω 2 μερες(Το πηρα σφραγισμενο) βγαζω παρομοιο sot με το mi8 και πιστευω μετα απο μερικες φορτισεις ακομη(Εχω κανει 2 μεχρι στιγμης παντα με αργο φορτιστη) θα βελτιωθει και αλλο.

Με αρκετα μετρια προς βαρια χρηση με περιπου 70 εφαρμογες και ολες τις ενεργοβορες(Facebook,viber,instagram,messenger,twitter) μεχρι το 20% βγαζω περιπου 7 ωρες sot.

Φωτεινοτητα αυτοματη εξω και μεσα στο σπιτι χειροκινητα κοντα στην μεση.

Μιση μερα με 4g και μιση wifi.

Να σημειωσω οτι το κινητο πλεον πιανει κανονικα 4G+ και με vodafone cu που εχω αλλα και cosmote frog.

Volte και vowifi Δουλεουν κανονικα.

 

Καμερα

Λοιπον τωρα οσον αφορα την καμερα την ημερα βγαζει καλυτερες φωτογραφιες απο το Mi8 με την στοκ καμερα παντα με ai off και hdr off.

Καλυτερη λεπτομερεια,dynamic range κτλ.

Για νυχτα που τραβηξα 2-3 μου φανηκε στα ιδια επιπεδα με mi8 εαν και θελω να βγαλω μερικες ακομη σε διαφορες συνθηκες για να ειμαι σιγουρος

Ο ευρυγωνιος φακος ολα τα λεφτα με τον οποιο επισης μπορειται να τραβηξετε macro φωτος απο τα 2 εκατοστα.

Οι καμερα εχει περισσοτερες λειτουργιες οπως slider για την ρυθμιση του bokeh effect σε potrait mode,ακολουθησει αντικειμενου σε video,moon mode,4κ 60fps κτλ.

Η selfie καμερα εχει ai mode και φλας πλεον μεσω software

 

Επισης η gcam δουλευει κανονικα και θα την βρειτε εδω

https://forum.xda-developers.com/Mi-9/themes/xiaomi-mi9-googlecam-port-t3910034

Με την gcam μπορουμε να τραβηξουμε και 4k στην μπροστα καμερα! :)

Εδω ειναι ενα αλμπουμ του Mi9 δικες μου φωτος παντα.

https://flic.kr/s/aHskQ5n5dF

 

Τωρα οσον αφορα το βιντεο ειναι εξαιρετικο σε 4K 30fps με τρομερο stabilizaton

Στα 60fps θελεις σταθερο χερι.Πιστευω να βαλουν eis Και εκει καποια στιγμη

Βιντεο τραβαει κανονικα ο ευρυγωνιος και 30 και 60 fps.

 

Τελικο συμπερασμα

Για μενα αξιζει η μεταβαση απο το mi8

Κερδιζεις πολυ καλυτερο σχεδιασμο.

Καλυτερη καμερα σαν συνολο για τα δικα μου ματια παντα που θα γινει ακομη καλυτερη με αναβαθμισεις.

Ιnfared sensor και ασυρματη φορτιση.

Καλυτερη μπαταρια και σας ειναι μικροτερη κατα 100Mah.Ο 855 ειναι λιγοτερο ενεργοβορος και στα 7nm.

Πιο φρεσκια συσκευη με τον 855 που την κανει ακομη πιο γρηγορη κτλ.

Widevine l1 για netflix hd και amazon prime hd.

4G+

In screen fingerprint

 

Αυτα απο μενα,ελπιζω να βοηθησα!! :):)

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω επειδή το περιμένω να μου ξαναέρθει,για το volte έκανες τις ρυθμίσεις με τους κωδικούς στον dialer ή μπήκαν αυτόματα;

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω επειδή το περιμένω να μου ξαναέρθει,για το volte έκανες τις ρυθμίσεις με τους κωδικούς στον dialer ή μπήκαν αυτόματα;

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εβαλα τους κωδικους φιλε μου!! :)

 

Oποιος ενδιαφερεται για γυαλι σημερα παρειγγειλα αυτο απο αμαζον αγγλιας

 

https://www.amazon.co.uk/Ibywind-Protector-Protectors-Kit-Transparent-Easyinstaller/dp/B07P85JC2X/ref=sr_1_7?crid=3TZ9UZN5OQ82C&keywords=mi+9+tempered+glass&qid=1553949001&s=gateway&sprefix=mi+9+te%2Caps%2C329&sr=8-7

 

Διαβασα τρομερα σχολια στο ιταλικο αμαζον

 

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλορίζικο, ανέβασε μερικά low light και νυχτερινά πλάνα αν είναι εύκολο

 

Ευχαριστω πολυ βασιλη!!!Θα ανεβασω φυσικα λογικα αυριο η μεθαυριο!! :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η cosmote έχει volte μέχρι στιγμής.googlare ενεργοποίηση volte xiaomi και θα σου βγάλει οδηγό από το xiaomi forum greece.

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by gfilip
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι οι κωδικοί για volte για κόσμο και wind ρε παιδιά?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

*#*#86583#*#* volte

*#*#869434#*#* vowifi

 

Oπως λενε τα παιδια μονο κοσμοτε προς το παρων.

Κατι παει να κανει και η vodafone τωρα.

Wind οχι ακομη

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιοι είναι οι κωδικοί για volte για κόσμο και wind ρε παιδιά?

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η wind δεν υποστηρίζει

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...