Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το oneplus 5t που είχα πέρσι ευχαριστημένος ήμουν και ας μην είχε ois και εκείνο αλλά ας όψεται η πλεονεξία της αλλαγής τι να πω.

 

Τώρα με προβλημάτισες λιγο. Ειναι μεν αλήθεια οτι το mi9 (είτε στοκ είτε gcam) στο βασικό φακό σε εσωτερικό χώρο (ή νυχτα) ειναι κατώτερο φωτογραφικά από το mi8 και το rn7 gcam.... αλλά κατώτερο και από 1+5t δεν παιζει.

 

Βρε μηπως τα κοπανας καθώς κάνεις κλικ; Από οσο θυμάμαι ειναι πολύ γρήγορο στη λήψη... τραβάει δηλαδή ακριβώς τη στιγμή που πατάς. Αυτό εχει "αρνητικο" ότι αν εχεις αργό shutter speed θα βγεί κουνημένη από το πάτημα του κλειστρου (καθώς το πατάς το κουνάς).

 

Δοκίμασε να βγάλεις την ίδια φωτογραφία αλλά με χρονόμετρο ώστε να γλυτώσεις το κοπάνημα του πατήματος το shutter. Σε κάποια xiaomi μάλιστα, αν πατήσεις το volume, βάζει αυτόματα χρονόμετρο 2 sec. Δοκίμασε μια με αυτά που σου είπα και βλέπεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τώρα με προβλημάτισες λιγο. Ειναι μεν αλήθεια οτι το mi9 (είτε στοκ είτε gcam) στο βασικό φακό σε εσωτερικό χώρο (ή νυχτα) ειναι κατώτερο φωτογραφικά από το mi8 και το rn7 gcam.... αλλά κατώτερο και από 1+5t δεν παιζει.

 

 

 

Βρε μηπως τα κοπανας καθώς κάνεις κλικ; Από οσο θυμάμαι ειναι πολύ γρήγορο στη λήψη... τραβάει δηλαδή ακριβώς τη στιγμή που πατάς. Αυτό εχει "αρνητικο" ότι αν εχεις αργό shutter speed θα βγεί κουνημένη από το πάτημα του κλειστρου (καθώς το πατάς το κουνάς).

 

 

 

Δοκίμασε να βγάλεις την ίδια φωτογραφία αλλά με χρονόμετρο ώστε να γλυτώσεις το κοπάνημα του πατήματος το shutter. Σε κάποια xiaomi μάλιστα, αν πατήσεις το volume, βάζει αυτόματα χρονόμετρο 2 sec. Δοκίμασε μια με αυτά που σου είπα και βλέπεις :)

 

 

 

Δεν είπα εγώ πως έβγαζε καλύτερες φωτός το 5Τ αλλά έβγαζε πολύ καλές.

Τώρα !!!

Όσο το συνηθίζω το 9 τόσο καλύτερες φωτός τραβάει.

Θέλει ιδιαιτερότητα στην λήψη , σταθερό χέρι και να εστιάσεις καλά.

Τώρα αν όλα αυτά είναι η αιτία του περίφημου ois τότε δεν φταίω εγώ αλλά η εταιρία που δεν το έβαλε τι να πω.

Για μένα ναι είναι θέμα , τώρα στην δουλειά να προσέχω μην κουνηθώ....μην χτυπήσω όπως σωστά είπες χαχαχα .

Ευχαριστω όλους και εσένα προσωπικά πήρα τις απαντήσεις μου, φοβάμαι το κράξιμο από τους υπόλοιπους, όποτε το θεωρώ λήξαν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα εγώ πως έβγαζε καλύτερες φωτός το 5Τ αλλά έβγαζε πολύ καλές.

Τώρα !!!

Όσο το συνηθίζω το 9 τόσο καλύτερες φωτός τραβάει.

Θέλει ιδιαιτερότητα στην λήψη , σταθερό χέρι και να εστιάσεις καλά.

Τώρα αν όλα αυτά είναι η αιτία του περίφημου ois τότε δεν φταίω εγώ αλλά η εταιρία που δεν το έβαλε τι να πω.

Για μένα ναι είναι θέμα , τώρα στην δουλειά να προσέχω μην κουνηθώ....μην χτυπήσω όπως σωστά είπες χαχαχα .

Ευχαριστω όλους και εσένα προσωπικά πήρα τις απαντήσεις μου, φοβάμαι το κράξιμο από τους υπόλοιπους, όποτε το θεωρώ λήξαν.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το camera shake σωζεται ειτε με ois ειτε με γρηγορότερο shutter speed.

 

Τίποτα φίλε μου! Οπότε πατα το volume (που βαζει 2 sec χρονόμετρο) ή βαζε χρονομετρο ο ίδιος (3 sec) ωστε να τραβα λιγο αργότερα από το πάτημα και θα γλυτώνεις το camera shake του "κοπανήματος" :);)

Link to comment
Share on other sites

Το camera shake σωζεται ειτε με ois ειτε με γρηγορότερο shutter speed.

 

Τίποτα φίλε μου! Οπότε πατα το volume (που βαζει 2 sec χρονόμετρο) ή βαζε χρονομετρο ο ίδιος (3 sec) ωστε να τραβα λιγο αργότερα από το πάτημα και θα γλυτώνεις το camera shake του "κοπανήματος" :);)

 

Ωραίο Shortcut ρε μαν!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κανω εκκαθάριση δεδομένων για την οθόνη περιβάλλοντος (always on);Κάτι έχει συμβεί και δεν συμβαδίζει το animation με τον ήλιο με την πραγματική ώρα...
Link to comment
Share on other sites

Για μισό ρε παιδια... Η 10.2.14 ποια είναι? Εγώ γιατί έχω 10.2.30 και ποια η διαφορά τους?

Εχω "ελληνικό" mi9.

Global stable.

Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να αλλάξεις στο λειτουργία στο AI Button...

 

Μόνο to Google και None είναι διαθέσιμα

 

btw, το fingerprint είναι αστραπιαίο πλέον

Edited by aris71
Link to comment
Share on other sites

true...

crashαρει...

 

έχει αρκετά θεματάκια....

 

έχει βγει η 11 μόνο για την global συσκευές. υπάρχουν και οι ΕΕΑ (Global EU) που έχουν την 10.2.30.0 αλλά δεν υπάρχει ακόμα αναβάθμιση σε miui 11

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για πείτε μας γνώμες όποιος έχει πάρει το MIUI 11 γιατί έμείς με το note 7 που έχουμε σταμάτησε να λειτουργεί το WIFICALL! γίνεται και σε εσάς το ίδιο;
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για πείτε μας γνώμες όποιος έχει πάρει το MIUI 11 γιατί έμείς με το note 7 που έχουμε σταμάτησε να λειτουργεί το WIFICALL! γίνεται και σε εσάς το ίδιο;
*#*#vowifi#*#* και *#*#volte#*#* στον dialer

Το ίδιο θέμα και στο Μι9

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

*#*#vowifi#*#* και *#*#volte#*#* στον dialer

Το ίδιο θέμα και στο Μι9

 

Sent from my MI 9 using Tapatalk

 

Είμαι άσχετος με τον dialer.. πώς γράφεις τα γράμματα μετά τα αστεράκια και την δίεση;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

αναμενόμενη ερώτηση...

τον αντίστοιχο αριθμό πατάς...

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση όμως δεν ενεργοποιήτε απο ότι βλέπω..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και ωραία.. Smooth εμπειρία και οι ειδοποιήσεις όπως τις θες η miui η Android στυλ... Αυτά τα *******ο εικονίδια για τις Google εφαρμογές γιατί πρέπει σονι και Καλα να έχουν το λευκό περίγραμμα δηλαδή? Ασχήμια δε το βλέπουν?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μικραίνουν τα εικονίδια??? Γέμισε όλη η οθόνη ....
Βάλε αυτή την εφαρμογή και δοκίμασε

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zonarmr.miuiengineermode

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτή την εφαρμογή και δοκίμασε

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zonarmr.miuiengineermode

 

Ευχαριστώ αλλά μικραίνει τα γράμματα και όχι τα εικονίδια....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...