Jump to content

Xiaomi Mi 9


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πολλοί από εσάς είσαστε πιο πολύ μέσα στην τεχνολογία, και σε κάποιους από εσάς αναφέρεται η ερώτηση.

Υπάρχει ενδεχόμενο η νέα αναβάθμιση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα στην κάμερα;

Μπορεί να συμβεί αυτό;

Ευχαριστω

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την xiaomi μην περιμένεις πολλά βάζεις gcam και καθάρισες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί από εσάς είσαστε πιο πολύ μέσα στην τεχνολογία, και σε κάποιους από εσάς αναφέρεται η ερώτηση.

Υπάρχει ενδεχόμενο η νέα αναβάθμιση να φέρει καλύτερα αποτελέσματα στην κάμερα;

Μπορεί να συμβεί αυτό;

Ευχαριστω

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Θεωρητικά, με βελτίωση του app της ίδιας της xiaomi, ναι.

Πρακτικά, δεν το πιστεύω :P

Εναλλακτικά, η GCAM που υπάρχει ήδη (2-3 εκδόσεις), είναι πολύ καλές και μια τελευταία που ανέβηκε πρόσφατα πολύ καλή και στις νυχτερινές λήψεις :)

Link to comment
Share on other sites

Στο Mi8 που την είχα έκανε τη διαφορά η gcam.. Παρ ότι και η δική του ήταν καλή κάμερα.

Στο 9 δυστυχώς δεν το βλέπω ούτε με gcam.

Και μην πει κανείς εάν έχει κάτι ή συσκευή μια χαρα είναι.

Οκ ας μην ζαλίζω ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Mi8 που την είχα έκανε τη διαφορά η gcam.. Παρ ότι και η δική του ήταν καλή κάμερα.

Στο 9 δυστυχώς δεν το βλέπω ούτε με gcam.

Και μην πει κανείς εάν έχει κάτι ή συσκευή μια χαρα είναι.

Οκ ας μην ζαλίζω ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φιλε moto εχω το mi9 και πριν το παρω έκανα μια έρευνα στο YouTube για το τι κάμερα έχει, σε τι υστερεί και τι θετικά έχει...

Σε παρακολουθώ στο thread εδώ και πραγματικά δείχνεις απογοητευμένος από το mi9.

Απ'οση εμπειρία εχω από τα xiaomi κινητά μου εδώ και χρόνια... Το mi9 είναι αξία ναυαρχιδα και αν και δεν είχα το mi 8 μιας και είχα mi6 και mi mix 2 το mi9 έχει πολύ καλή camera.

Να το ξανά πω... ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ CAMERA!!!

Σε οσα συγκριτικά εχω δει στο YouTube κανένα δε βγάζει ξεκάθαρο νικητή ανάμεσα στο mi8 και στο mi9 με μια ελαφριά υπεροχή στο mi9 λόγω 48 mp και f stop.

Η πραγματικά έχεις προβληματική συσκευή η προσπαθείς να παραπληροφορησεις, και εκειδη δεν εχω λογο να πιστεύω για το 2ο, πήγαινε την στο service.

Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

Φιλε moto εχω το mi9 και πριν το παρω έκανα μια έρευνα στο YouTube για το τι κάμερα έχει, σε τι υστερεί και τι θετικά έχει...

Σε παρακολουθώ στο thread εδώ και πραγματικά δείχνεις απογοητευμένος από το mi9.

Απ'οση εμπειρία εχω από τα xiaomi κινητά μου εδώ και χρόνια... Το mi9 είναι αξία ναυαρχιδα και αν και δεν είχα το mi 8 μιας και είχα mi6 και mi mix 2 το mi9 έχει πολύ καλή camera.

Να το ξανά πω... ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ CAMERA!!!

Σε οσα συγκριτικά εχω δει στο YouTube κανένα δε βγάζει ξεκάθαρο νικητή ανάμεσα στο mi8 και στο mi9 με μια ελαφριά υπεροχή στο mi9 λόγω 48 mp και f stop.

Η πραγματικά έχεις προβληματική συσκευή η προσπαθείς να παραπληροφορησεις, και εκειδη δεν εχω λογο να πιστεύω για το 2ο, πήγαινε την στο service.

 

Σε ευχαριστω φίλε για την συμβουλή.

Παραπληροφόρηση όμως;;;;......δεν εχω κατάστημα εξουσιοδοτημένο κινητής τηλεφωνίας ανταγωνιστικής εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φίλε για την συμβουλή.

 

Παραπληροφόρηση όμως;;;;......δεν εχω κατάστημα εξουσιοδοτημένο κινητής τηλεφωνίας ανταγωνιστικής εταιρίας.

Και εγώ που είπα κάτι κακό πήγαν νανμε φάνε από τότε την έχω βουλώσει. Στα περρισωτερα thread της xiaomi αρνητικά σχολεία πχ δεν μου άρεσε αυτό το δέχονται ακρος εχθρικά
Link to comment
Share on other sites

Το ξανά λέω

Είχα το Mi8

Έχω το Mi9

Τα είχα λίγες μέρες ταυτόχρονα.

Σχεδόν σε όλα ανώτερο το 9.

Από οθόνη, ποιότητα μένεις και χωρίς το σεμεδακι να κρέμεται από πάνω.

Μπαταρία ακουστικό κλπ

Στο θέμα της κάμερας τη νύχτα που εκεί είναι το ζουμί το 8 έχει οπτικό σταθεροποιητή και βγάζει καλύτερες με gcam αλλά όχι τεράστια διαφορά.

Αλλά μη ξεχνάμε το wide του 9 που δε το έχει το άλλο και ότι τη μέρα πάνε το ένα το άλλο σχεδόν ισάξια.

Προτιμώ το 9 καθαρά δε θα γυρνούσα στο 8 ούτε καν.

Μόνο στις δύσκολες νυχτερινές λίγο καλύτερο και ναι λάθος της Xiaomi ναυαρχίδα χωρίς ois εν έτη 2019 αλλά Οκ είναι πολύ καλό έστω κι έτσι...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φίλε για την συμβουλή.

Παραπληροφόρηση όμως;;;;......δεν εχω κατάστημα εξουσιοδοτημένο κινητής τηλεφωνίας ανταγωνιστικής εταιρίας.

 

Μα γι αυτό ακριβώς έγραψα ότι δεν έχω λόγο να πιστεύω το 2ο.

Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα ποστ μου δεν είπα πως το 8 είναι καλύτερο του 9 εκτός των βραδινών λήψεων , ακόμη και σε κλειστούς χώρους.

Σε όλα τα αλλά φυσικά και το 9 είναι καλύτερο.

Απλά ή κάμερες πλέον αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας και μου κακοφάνηκε.

Προσπαθώ να μάθω να παίρνω λήψεις γιατί, είναι ένα μέρος της δουλειάς μου.

Ελπίζω στην αναβάθμιση που περιμένουμε μήπως ....βελτιωθεί.

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε κανένα ποστ μου δεν είπα πως το 8 είναι καλύτερο του 9 εκτός των βραδινών λήψεων , ακόμη και σε κλειστούς χώρους.

Σε όλα τα αλλά φυσικά και το 9 είναι καλύτερο.

Απλά ή κάμερες πλέον αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας μας και μου κακοφάνηκε.

Προσπαθώ να μάθω να παίρνω λήψεις γιατί, είναι ένα μέρος της δουλειάς μου.

Ελπίζω στην αναβάθμιση που περιμένουμε μήπως ....βελτιωθεί.

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Θέμα ois είναι, αν θέλεις άψογα αποτέλεσμα τριποδακι manual και όλα εσύ σεταρεις
Link to comment
Share on other sites

Με τριποδο και manual το τηλεφωνο κανει παπαδες! Γενικα εχει παρα πολυ καλα οπτικα, απλα χανει στο software! Αν ειχε την τεχνογνωσια στο software οπως η Apple ή Huawei ή Samsung, τοτε σε αυτη την τιμη που παιζει το κινητο θα ειχε μηδενισει τον ανταγωνισμο! In other news περιμενοντας το Android 10 και miui 11 :rolleyes::rolleyes::rolleyes::whistle::oops:

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με τριποδο και manual το τηλεφωνο κανει παπαδες! Γενικα εχει παρα πολυ καλα οπτικα, απλα χανει στο software! Αν ειχε την τεχνογνωσια στο software οπως η Apple ή Huawei ή Samsung, τοτε σε αυτη την τιμη που παιζει το κινητο θα ειχε μηδενισει τον ανταγωνισμο! In other news περιμενοντας το Android 10 και miui 11 :rolleyes::rolleyes::rolleyes::whistle::oops:
Δεν χάνει ακριβός απλός δεν πληρώνει για post processing πατέντες γιατί μετά η τημη της συσκευής θα τσούξει
Link to comment
Share on other sites

Το πολύ μέχρι 12 του μήνα λογικά θα έρθει το miui 11 εγώ έχω ξετρελαθεί με το video wallpaper που θα μπωρεις να έχεις στην αρχική οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Με τριποδο και manual το τηλεφωνο κανει παπαδες! Γενικα εχει παρα πολυ καλα οπτικα, απλα χανει στο software! Αν ειχε την τεχνογνωσια στο software οπως η Apple ή Huawei ή Samsung, τοτε σε αυτη την τιμη που παιζει το κινητο θα ειχε μηδενισει τον ανταγωνισμο! In other news περιμενοντας το Android 10 και miui 11 :rolleyes::rolleyes::rolleyes::whistle::oops:

 

 

 

Μετά από αλλεπάλληλες προσπαθείες καταλήγω σε ότι αναφέρεστε δλδ το ois.

Ναι αν προσέξεις πολύ, έχεις σταθερό χέρι , εστιάσεις θα βγάλει καλή φωτό.

Δεν είναι όμως αρκετό συμπαθάτε με.

Εγώ π.χ να είμαι ειλικρινής, τραβάω κάθε μέρα τουλάχιστον 20 φωτός μέσα από την δουλειά μου( συνεργείο μοτοσικλετών) όπου φοράω γάντια τις περισσότερες φορές, όλα τα αναλώσιμα που αντικαθιστώ στα μηχανάκια.

Τις περνάω μετά σε υπολογιστή να τις βλέπει ο πελάτης...

Σήμερα πχ οι περισσότερες δεν ήταν καλές.

Και δεν μπορω να μπω σε τέτοια διαδικασία γιατί πολλές φορές με τρέχει ο χρόνος.

Συγνώμη για μακροσκελές μην...αλλά έτσι είναι.

Σαν συσκευή είναι σούπερ , φανταστική , γρήγορη πανέμορφη.

Αν δεν διορθωθεί στην επόμενη αναβάθμιση θα αναγκαστώ να αλλάξω συσκευή μετά λύπης γιατί είπαμε είναι πολύ σούπερ.

Ευχαριστω θερμά για τις απαντήσεις σας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλεπάλληλες προσπαθείες καταλήγω σε ότι αναφέρεστε δλδ το ois.

Ναι αν προσέξεις πολύ, έχεις σταθερό χέρι , εστιάσεις θα βγάλει καλή φωτό.

Δεν είναι όμως αρκετό συμπαθάτε με.

Εγώ π.χ να είμαι ειλικρινής, τραβάω κάθε μέρα τουλάχιστον 20 φωτός μέσα από την δουλειά μου( συνεργείο μοτοσικλετών) όπου φοράω γάντια τις περισσότερες φορές, όλα τα αναλώσιμα που αντικαθιστώ στα μηχανάκια.

Τις περνάω μετά σε υπολογιστή να τις βλέπει ο πελάτης...

Σήμερα πχ οι περισσότερες δεν ήταν καλές.

Και δεν μπορω να μπω σε τέτοια διαδικασία γιατί πολλές φορές με τρέχει ο χρόνος.

Συγνώμη για μακροσκελές μην...αλλά έτσι είναι.

Σαν συσκευή είναι σούπερ , φανταστική , γρήγορη πανέμορφη.

Αν δεν διορθωθεί στην επόμενη αναβάθμιση θα αναγκαστώ να αλλάξω συσκευή μετά λύπης γιατί είπαμε είναι πολύ σούπερ.

Ευχαριστω θερμά για τις απαντήσεις σας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

μην κολλάς η συσκευή προφανώς δεν κάνει για την χρήση που θέλεις υπάρχουν μπόλικες συσκευές εκεί έξω με ois δεν θα κάτσεις να χαλαστεις επειδή αυτή δεν σε καλύπτει... με Update δεν θα λυθεί το θέμα καθώς ειναι εληψη εξαρτήματος και όχι κακή λειτουργεια του εξαρτήματος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ π.χ να είμαι ειλικρινής, τραβάω κάθε μέρα τουλάχιστον 20 φωτός μέσα από την δουλειά μου( συνεργείο μοτοσικλετών) όπου φοράω γάντια τις περισσότερες φορές, όλα τα αναλώσιμα που αντικαθιστώ στα μηχανάκια.

Τις περνάω μετά σε υπολογιστή να τις βλέπει ο πελάτης...

 

αρα τραβάς κοντινά πλάνα στο ενα μέτρο το πολύ υποθέτω.. εκεί χρειάζεσαι φλας, αν και με το φλας βγαίνουν θολές τότε έχεις προβληματική συσκευή

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αλλεπάλληλες προσπαθείες καταλήγω σε ότι αναφέρεστε δλδ το ois.

Ναι αν προσέξεις πολύ, έχεις σταθερό χέρι , εστιάσεις θα βγάλει καλή φωτό.

Δεν είναι όμως αρκετό συμπαθάτε με.

Εγώ π.χ να είμαι ειλικρινής, τραβάω κάθε μέρα τουλάχιστον 20 φωτός μέσα από την δουλειά μου( συνεργείο μοτοσικλετών) όπου φοράω γάντια τις περισσότερες φορές, όλα τα αναλώσιμα που αντικαθιστώ στα μηχανάκια.

Τις περνάω μετά σε υπολογιστή να τις βλέπει ο πελάτης...

Σήμερα πχ οι περισσότερες δεν ήταν καλές.

Και δεν μπορω να μπω σε τέτοια διαδικασία γιατί πολλές φορές με τρέχει ο χρόνος.

Συγνώμη για μακροσκελές μην...αλλά έτσι είναι.

Σαν συσκευή είναι σούπερ , φανταστική , γρήγορη πανέμορφη.

Αν δεν διορθωθεί στην επόμενη αναβάθμιση θα αναγκαστώ να αλλάξω συσκευή μετά λύπης γιατί είπαμε είναι πολύ σούπερ.

Ευχαριστω θερμά για τις απαντήσεις σας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Στη θέση σου θα δοκίμαζα την επιλογή των 48mp.

Εφόσον τις επεξεργάζεσαι στον υπολογιστή, δοκίμασέ το.

Για μένα δεν είναι τόσο η έλλειψη OIS.

Εάν δεις στο κανάλι μου, το Pixel 1 που είχα πάρει στα χέρια μου, στο one shot ήταν εξαιρετικό (είχε μόνο EIS). Υπάρχει όμως μία τεράστια διαφορά.

Η Xiaomi δε το κατέχει στο software της κάμερας όσο η Google.

Δε περιμένω πολλά από το update για κάποια βελτίωση στη κάμερα αλλά ερχόμενος από iPhone, έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τη συσκευή και ειδικά με τον 855 που δίνει ρέστα σε αυτονομία και ταχύτητα.

 

 

______________________

legriTV on YouTube

Link to comment
Share on other sites

οι global συσκευές (10.2.14.0) να κάνουν έλεγχο για αναβάθμιση....

miui 11 και q!

 

Εγώ με την 10.2.30 ακόμα τίποτα...

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα δοκίμαζα την επιλογή των 48mp.

Εφόσον τις επεξεργάζεσαι στον υπολογιστή, δοκίμασέ το.

Για μένα δεν είναι τόσο η έλλειψη OIS.

Εάν δεις στο κανάλι μου, το Pixel 1 που είχα πάρει στα χέρια μου, στο one shot ήταν εξαιρετικό (είχε μόνο EIS). Υπάρχει όμως μία τεράστια διαφορά.

Η Xiaomi δε το κατέχει στο software της κάμερας όσο η Google.

Δε περιμένω πολλά από το update για κάποια βελτίωση στη κάμερα αλλά ερχόμενος από iPhone, έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τη συσκευή και ειδικά με τον 855 που δίνει ρέστα σε αυτονομία και ταχύτητα.

 

 

______________________

legriTV on YouTube

 

 

 

Ίσως ακουστεί περίεργο αλλά είμαι πιο πολύ ικανοποιημένος από τα 12 και όχι από τα 48 mpixels.

Όπως επίσης από την μαμά και όχι από gcam.

Επίσης είναι αρκετά καθαρή αυτή με τα 2X οπτικό.

Δεν ξέρω ρε παιδιά, σας ζάλισα και εσάς , ακόμη και αν πήγαινα στην αντιπροσωπεία είμαι τουλάχιστον βέβαιος δεν θα μου δώσουν καμία σημασία....δεν ξέρω και το oneplus 5t που είχα πέρσι ευχαριστημένος ήμουν και ας μην είχε ois και εκείνο αλλά ας όψεται η πλεονεξία της αλλαγής τι να πω.

Θα πω χίλια ευχαριστω σε όλους ξανά για τις απαντήσεις όμως.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...